e B Den Tolgenden ochtend vóór vijf uur, toen de tolgaarder op het naburig land aan het melken was, en de dochter en meid alleen thuis waren, werd Haarlemmer Frans daar, voor het huis gezien. De vraag is nu: Wat deed en wilde Haar lemmer Frans daar, en withr is hij 's nachts geweest Bij het vervoer van Frans op den melk wagen naar Overveen heeft hij getracht de aan dacht der nachtwakers af te leiden, dan eens zeide hij: „Knijp me zoo niet!" of: //jullie neem ik het niet kwalijk, je doet je plicht, je bent van de politie", en een wit mager paard in de weide ziende: „Kijk daar loopt een ge vild paard." Te Overveen wilde hij ook rijden, zeggende: „Wat doet het er toe, die 75 cent kan de rijke stad Haarlem wel betalen 1" Het gerechtelijk onderzoek wordt met ijver voortgezet, Zaterdagmiddag zullen op het Wandelhoofd te Scheveningen proeven genomen worden met redding-drijfcostumes. Personen, die niet kunnen zwemmen, zullen, met het reddingscostuum over hunne kleederen, in het water worden geworpen, waarop zij met het grootste gemak blijven drijven en verschillende bewegingen kunnen maken, daar het costuum hen beveiligt voor zinken. Te Breda is door de marechaussee naar het huis vau bewaring gebracht de onderwijzer L. uit Achtmaal, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met aan zijn zorgen toevertrouwde kinderen. Te Groningen geraakte een jonge dame, staande voor het raantelmagazijn „de Adelaar" plotseling in brand, waarschijnlijk door het te fel schijnen der zon op haar met benzine ge reinigde kleederen. Bij het afbreken van eenige bouwvallige panden aan de Slaakkade te Rotterdam, is in een glazen stopflesch een kinderlijkje gevonden van het mannelijk geslacht. De flesch zat onder het metselwerk onder drie vloeren. Het lijkje, dat betrekkelijk nog gaaf is, is vermoedelijk meer dan 100 jaar oud. Te Wageningen is een agent van politie op den openbaren weg zoodanig mishandeld, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De daders, drie in getal, oude bekenden der justitie, bevinden zich iu arrest. Bij het baden is te Strijeu een 2ü-jarige jongeling verdronken. Uit Rotterdam schrijft men dat een aantal ansjovisvisschers eene klacht heeft ingediend bij het hoofdbestuur der vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij, over de huns inziens willekeurige prijsnoteeringen van de ansjovis gedurende de laatste teelt. Er zijn weer valsche rijksdaalders in om loop, met het borstbeeld van Koning Willem III en het jaargetal 1874. Ieder zij dus aan geraden voorzichtig te zijn bij het ontvangen van die geldstukken. Te Brielle is bij het visschen een jongentje van zeven jaar verdronken. Hoewel geruimen tijd pogingen werden aangewend om de levens geesten weder op te wekken, is men daarin helaas niet kunnen slagen. Te Poeldijk (Westland) is een boeren arbeider ouder een voer hooi gestikt, welke omviel en op hem stortte, terwijl hij van den wagen sprong. In een weide te Oostdijke heeft een land bouwer zulk een hevigen slag van zijn paard gekregen dat hij bewusteloos neerviel en kort daarna overleed. Tuberculose op scholen. Eene Commissie uit den Geneeskundigen Raad van Zuid-Holland, om na te gaan welke maat regelen behooren te worden genomen teneinde de tuberculose op de lagere school met vrucht te kunnen bestrijden, is van meening dat die maatregelen eerst van Regeeriugswege kunnen bevolen worden, wanneer een wet tot bestrijding der tuberculose door haar worde uitgevaardigd. mijn geboorte was wezenlijk een feit van belang, dat wel met een kruisje mocht geteekend worden. Mijn ouders waren reeds acht jaar getrouwd vóór hun echt met kinderen gezegend werd. Wie zal de vreugde mijuer moeder beschrijven, toen haar hartewensch ten laatste vervuld werd. Mijn vader zou met meer trots op een stam houder hebben neergezien; toch nam ook hij zijn eerstgeborene, al was het dan maar een meisje, teeder in de armen en smeekte er 's Hemels zegen over af. Ik had dus gelijk met te beginnen, dat mijn geboorte een zeer gewichtige gebeurtenis was in mijn rijke familie, vooral daar ik alleen zou blijven. Nimmer heb ik den broeder- ot zusternaam mogen uitspreken; ik was en bleef de eenige erfgename van de groote bezittingen der Van Lansbergen. Zoo groeide ik op. Men spaarde moeite noch kosten om mijn opvoeding volmaakt te doen zijn. Waarvoor zou men ook? Ik werd in talen, muziek, teekenen, schilderen en alle mogelijke nuttige eu schoone wetenschappen ouderwezen; wat meer zegt, ik leerde met lust en ijver, want ik bezat een goeden aanleg en De conclusiën der commissie luiden als volgt: I. De aan open tuberculose lijdende onder wijzer en het aan open tuberculose lijdende Jdud moeteu uit de school worden geweerd. II. Het is wenschelijk, dat van Staatswege de gelegenheid tot het opnemen van tuberculeuse onderwijzers en kinderen in Sanatoria worde bevorderd. III. Elk schoollokaal moet dagelijks worden gereinigd en zoo noodig ontsmet. IV. De aanstelling van schoolartsen, belast met een geregeld toezicht op onderwijzers en leerlingen, en op alles, wat met schoolhygiène in verband staat, is een gebiedende eiseh. Te Velten ging een moeder, even voor de begrafenis van haar kindje, nog eens het lijkje zien, en kuste het telkens weer. Den volgenden dag werd zij ongesteld en constateerde de dokter bloedvergiftiging door het kussen van haar kindje dat aan brandwonden gestorven was. Hoewel alles gedaan werd om de vrouw te redden, stierf zij nog dienzelfden dag. Middel om muggen te verdrijven en grijs haar te voorkomen. Nu de notenboomen in vollen bladerdos staan kunnen velen hiervan profiteeren. Men neemt eenige takken en laat deze drogen in ledikant of bedstee, waardoor de muggen verjaagd worden. De gedroogde bladeren getrokken als thee, geven een donker aftreksel dat, ver mengd met een weinig zoete olie en dagelijks gebruikt, het haar zijn natuurlijke kleur doet behouden. Tusschen Diedenhopen en Oth zijn gisteren twee goederentreinen in botsing gekomen. De twee machines en zeven wagens werden geheel verbrijzeld en verscheiden personen ernstig ge kwetst. Over het verschrikkelijk ongeluk op de Elbe wordt nader gemeld Bij de botsing tusschen de. Hansa en de Primus renden al de menschen die op het dek van de laatste boot waren, naar één kant, den kant waar de steven van de Hansa te zien was en dus redding te wachten scheen. Dientengevolge zonk de Primus veel sneller en kenterde zij spoedig. Menschen die door den schok naar het tegen overgestelde boord, naar den kant van den wal, waren heengeslingerd, kwamen daarentegen in ondiep water terecht, waar men gemakkelijk staan kon. De kalmeerende berichten die het voorstelden, alsof de eerste schattingen van het aantal slachtoffers overdreven waren, zijn intus- schen te schande gemaakt. Integendeel, achteraf blijkt de ramp nog veel ernstiger. Officieel wordt medegedeeld dat het aantal vermiste en dood opgehaalde personen honderd en vier is; van dezen waren er 97 leden van de zangvereeniging Treue en geïntroduceerden, de overigen waren vreemdelingen. Er worden nog allerlei tragische bizonderhedcn medegedeeld. De kellner Emil Eberhardt, een jonge man van negentien jaar, is het slachtoffer geworden van zijn heldhaftige offervaardigheid. Hij redde eerst zijn meisje en vier andere vrouwen die hij uit de kajuit van de Primus haalde. Toen hij voor de derde maal op de Hansa terug keerde, smeekte zijn meisje hem, nu toch aan zichzelf te denken. Hij antwoordde haar: „Er zijn nog kinderen beneden, die eerst gered moeten worden." Hij sprong weer op de Primus over, maar het was te laatde boot zonk, hij kwam in een draaikolk en werd niet meer gezien. Een metselaar, die met zijn vrouw de zilveren bruiloft zou gevierd hebben, waartoe alle toe bereidselen reeds getroffen waren, haalde zijn vrouw over, hijzelf moest thuis blijven, omdat hij niet lekker was den tocht mee te doen met hun jongste doch.crtje. Beiden zijn ver dronken thuis gebracht. Voor de slachtoffers wordt druk geld inge zameld. Enkele heeren hebben zich bereid ver klaard, volle weezen als kind aan te nemen. Op de plaats, waar de T-'aius" zonk, zijn drie duikers onafgebroken b- -.,g met het boven brengen der lijken. Kort na de ramp, toen het hulpgeroep ver stomd was, passeerden nog verscheiden pleizier- booten met volle muziek de plaats van het onheil, zmder te vermoeden wat er gebeurd was. De groote oomes zijn met vacantic; daarom is er op 't oogenblik rust in Europa. De keizer van Duilsc/iland drijft op zijn jacht in het hooge noordenDe koning van llaliè is op visite geweest in Rusland; de koning van Engeland zoekt beterschap op zee en zal den 9den Augustus gekroond worden; de Ministers bezoeken de baden. De Amerikaansche consul generaal te Havanna, Pratt is naar huis geroepen, omdat hij aan zijne vrouw geschreven had, dat men gemakkelijker een fluitje kan maken van een varkensstaart dan iets aan te vangen met een Cubaan en ons oor logschip De Eversen is naar Antwerpen geweest niet om een bedevaart te doen naar het graf van Van Speijck, maar voor de verbroedering. Weekbl. v. Z.-Vl. Te Washington is een dameshoed de aan leiding geweest van een huiselijk drama. Zekere mevrouw Thomas zag een hoed van f 43, die zij prachtig vond, doch weigerde te nemen toen haar man de hoed wilde koopen. Haar broeder drong er toch op aan dat de hoed gekocht zou worden en hierover kreeg het drietal thuis zulk een hevigen twist dat de broeder een revolver greep en eerst zijn zwager doodschoot, toen zijn zuster een doodelijke wonde toebracht en daarna zich zelf doodschoot. Te Parijs is een werkman plotseling door een electrischen schok stom geworden. Toen bij het plein „de la République" overstak, zette hij zijn voet op een verbindingsstuk, dat door een gebrek electriseh geladen was. De werkman ontving een hevigen schok en werd omvergeworpen. Eenige voorbijgangers richten hem op en brachten hem naar eene apotheek, waar men constateerde dat hij geen enkele kwetsuur had opgeloopeu, maar toen de man weer tot zichzelf kwam, was het hem onmogelijk een woord te spreken. De ontvangen schok had hem stom gemaakt. Ook Weeneu is door een zwaren hagel slag met stortregen geteisterd. Het straat verkeer moest gestaakt worden, het telephonisch en telegraphisch verkeer werd geheel onmogelijk en in £de laaggelegen stadswijken liepen de huizen ouder. In het grensstadje Eecloo (Oost-Vlaanderen), heeft Dinsdag een 25-jarig werkman eene gehuwde vrouw, met wie hij in ongeoorloofde gemeenschap leefde, doodgeschoten. De dader is voortvluchtig. Door een bergstorting in de Caucasus zijn 32 menschen gedood, waarbij er 4 omkwamen die getracht hadden de ongelukkigen te redden. Omtrent den kringstorm te Baltimore melden de Londensche bladen dat in een kwartier dertien menschen werden gedood, honderden huizen van hun dak beroofd, boomen in de parken en langs de straten werden ontworteld en vele gebouwen beschadigd. Te New-York heeft het zwaar gestormd. Tusschen halfvier. Maandagmiddag en zes uur des avonds daalde de thermometer van 85 tot 69 graden. Toen de storm losbrak om acht uur 's avonds, daalde de temperatuur nog negen graden in een kwartier. Boven St. Louis trad de Mississippi buiten haar oevers. De velden, met zeer goede oogsten, staan een paar meter diep onder water. De schade wordt tot dusver op zes millioen dollars geraamd. T» ionge meisjes, van 14 en 15 jaar ter-Parijs, hebben getracht een ouden bi er, bij wien zü op visite wareu, te wurgen, met het doel ivin te bestelen. Ht is den lieven kinderen evenwel niet gelukt en zij zijn van rechtsvervolging ont slagen, omdat de rechter van instructie meende, dat de misdaad onmogelijk was door zulke jonge meisjes. De dikste eu zwaarwichtigste man ter wereld is gestorven. Henry Morris Cannon, bierhuishouder te Chicago, die in zijn laatste levensjaren 306 kilo woog 1 Een Italiaan, Benedetti genaamd, heeft veel smaak, voor al wat een mensch beschaven kan. Maar ondanks die zucht naar kennis, die liefde voor studie, gevoelde ik mij zeer een zaam en verlaten eu miste den omgang met kinderen. Mijn ouders hadden mij te lief om van me te scheiden; mijn moeder kon er niet toe besluiten, haar kind, haar oogappel met andere kinderen te laten omgaan. Zij vreesde voor den verkeerden invloed van deze; nu was haar dochtertje nog rein en onbedorven. Op mijn veertiende jaar ontsliep de lieve vrouw en mijn vader zond me toen naar een kostschool in het buitenland. Daar kwam ik voor 't eerst in aanraking met meisjes van mijn eigen leeftijd; eindelijk en eindelijk was de wenseh, dien ik zoolaug in 't diepst van mijn hart gekoesterd had, vervuld. Bittere ont goocheling I Mijn toekomstige kameraadjes lachten het bedeesde kind uit, dat niet wist hoe het zich bewegen moest onder hare gelijken, terwijl het zoo gemakkelijk met ouderen wist om te gaan. Spoedig raakte ik echter vertrouwelijker met hen en de tijd, daar doorgebracht, behoort tot een pantser van laken uitgevonden dat ond dringbaar moet zijn tegen geweerkogels. D dagen zijn er proeven mee genomen in tei woordigheid van den Italiaanscben minister oorlog. Een pop was met het laken bek! Verscheidene pelotons soldaten schoten er doch de kogels vielen op den grond, zoi door het pantser heen te dringen. Te St. Vincent is in den nacht Dinsdag op Woensdag weer een hevige schok waargenomen. De bewoners vlogen schrikt in hun nachtkleeren op straat en bli daar tot het aanbreken van den dag. De hu die gedeeltelijk verwoest waren, zijn in belang der veiligheid omver getrokken. Dr. Garnault, de Fransche genees! die zichzelven met smetstof van een tu culenze koe inentte, om te bewijzen, dat tu culose wel degelijk van rundvee op mens: kan worden overgebracht, en dat het dus vaarlijk is melk of vleesch van tubereul dieren te gebruiken, heeft een tubercu gezwel op de hand gekregen, vlak onder de h Hij wil de proef voortzetten en nu een deelte van een tuberkel in zijn arm overbren De proefneming heeft, op Guineesche b: genomen, altijd een doodelijken afloop en Dr. Garnault voorziet, dat ook voor hen dood het gevolg zal zijn, maar voor het algen belang wil hij zich opofferen. de gelukkigste periode mijner eerste levens jaren. De vacanties bracht ik bij mijn vader doe Zeker, ze waren verrukkelijk! Al wat mijn hart begeerde, bezorgde hij mijhij was niet gelukkiger dan wanneer zijn kind zich tevreden toonde. Een nicht had de teugels zijner huishouding in handen; doch hoewel zij een lieve verstandige vrouw was, gevoelde hij hoe langer hoe meer behoefte aan de liefde van zijn eenig kind. Wanneer u oogenblik van scheiden aangebroken was en ik naar de kost school terugkeerde, lag er een diep weemoedige uitdrukking op zijn gelaat. „Anna zult ge uw best doen, denkt dat ge mijn liefste schat op aarde zijt, mijn trotsmijn alles. Hoe lang zal het nog duren voor de laatste vacantie aanbreekt en we nooit ineer zullen scheiden?" Het verlangen mij altijd bij zich te hebben werd hem eindelijk te sterk. Toen ik achttien jaar zou worden zei ik voor goed de kostschool vaarwel. Het was een droevig afscheid van zoovelen die ik had leeren liefhebben en vertrouwen; toch lachte het denkbeeld „in de wereld" te komen, mij be- geerig toe. Openbare Gemeenteraadsvergadering, i te THOLEN, op 24 Juli 1002". Afwezig de heer C. A. H. Wagtbo, met kei v geving. De notulen der vorige vergadering worden, voorlezing, goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen le. Een verzoek van mejuffr. Geluk, om verhooging van salaris als onderwij in de nuttige handwerken. Voor 460 lesuren jaar ontvangt zij thans slechts f 60.B. ei vinden dit ook een karige belooning, vooral het oog op hare vele dienstjuen, en stellen da voor, hare jaarwedde te brengen op f 92,a.i ets. per lesuur, ingaande met Januari 1903. algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. 2o. Een verzoek van mejuffr. Wilhelmina Ja helpster aan de bewaarschool, mede inhoud verzoek om verhooging van salaris, dat thans si f 60,bedraagt. B. en W., te rade gaande int jaarwedde van het andere personeel der bev school, achten eenige verhooging billyk en st voor, de jaarwedde van mejuffr. Jansen te bre op f80,ingaande Januari 1903. Met algeai stemmen wordt hiertoe besloten. 3e. Een bezwaarschrift tegen zijn aanslag in hoofdelyken omslag van den heer J. E. Maas, die verzoekt, van de 28e naar de 26e 1 te worden gebracht idem van den heer C. f Stoutjesdijk, die van de 26e naar de 21e klasst van den heer J. L. Geluk, die van de 15e nat 11e kl. wenechen te worden gebracht. Deze bezwaarschriften worden gesteld in hai der commissie, belast geweest met het nazien het kohier. 4o. Een verzoek van den heer D. van Hiele het terrein, vroeger gebruikt voor de mestvaalt, de gemeente te mogen koopen of huren. Inge het reglement van orde wordt dit request gehouden tot de volgende zitting. 5o. De voordracht voor leden van het collegi zetters wordt opgemaakt als volgtde heeren I Gorsel en K. G. Bal, beiden aftredend, als No, als dubbeltallen de hb. M. Christiaanse en van der Stel. In verband met het rapport in zake de rep van het carillon, uitgebracht door de hh. Addil Morks, hetwelk bij de leden rondgezonden dus bekend is, doet de voorz. thans voorlezinj het rapport, op verzoek van B. en W., uitgefc door den heer S. Guliker omtrent den toestan beide torens. Voor dringend noodzakelijke herstelling aai kerktoren wordt geraamd eene som ad f 1065 voor wenscbelijke herstelling daaraan f2000,— Aan den stadhuistoren: dringend noodzakelijk I zonder mogelijke vernieuwing van draagbinten. Deze rapporten geven aanleiding tot langdurii spreking. B. en W. zijn overtuigd, dat herstelling noodzal is, ook al gaat de raad niet over tot reparatii het klokkenspel. De heer Klein heeft indertijd voor reeds gewaarschuwd. De heer Hollestelle betoogt dat klokkeiisp herstel van den toren geheel in elkander vloei leest een uitvoerig rapport dienaangaande voor, hem, na een onderzoek van den toren, opgetna Mijn vader woonde nog altijd buiten door mijn droomen in //de wereld" te vervlogen als zoovele illussiën. Hij wa! hartstochtelijk liethebber vau letterkund wijdde er het grootste gedeelte van d aan. Wij zagen weinig menschen en beginne kon ik mij moeilijk aan de stillt het eentonige leven daarbuiten gewennen, oude nicht merkte op, hoe stil en ble werd, ze maakte er mijn vader opmerkzaa Toen riep hij mij bij zich in zijn studeer! „Aunalief, neem hier eens plaats, al zoo lang geleden sinds we vertrou hebben gesproken. Bevalt je het landlevei mijn kind „Ik vind 't hier zoo stil I Ik gevoel aan iemand van mijn leeftijd," antwoorl zuchtend. „Ge weet, ik houd niet van het sl en ook niet van die zoogenaamde convü Ik zal u iets beters geven dan de beste vit Kleed je aan en we zullen samen een wan taaken." (Wordt vervdi al

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2