N°. 894. Zaterdag 26 Juli 1902. Twintigste jaargang. EN Ie et rSUULSTOH. J. ML C. POT, n. [ij )it nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie 11. BINNENLAND. 0 N D E R W IJ S. e- RECHTSZAKEN. VISSCHERIJ. Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. IERSEKSGHE THOOLSCHE COURANT, roHlal, itfijfl aai is Mum ?aa oesterteelt, luiliii, enz. ijst. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan »t bureau te T h o 11 n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bi onzen medewerker te lerseke. irgemeester en Wethouders der gemeente Tholen, op artikel 219 der gemeentewetbrengen bij ter kennis van de Ingezetenen, dat de rekening de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over jaar 1901 aan den raad is overgelegd, en die ning van den 25 Juli 1902 tot den 9 Augustus op de secretarie der gemeente, voor een ieder nzage zal liggen, alsmede dat tegen betaling kosten, afschriften van haar kunnen worden •egen. holen, den 21 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd •"M. G. VAN STAPELR, Burgemeester. 1'. LABAN, Secretaris. j Kon. besluit is herbenoemd tot burge- iter te Oud-Vossemeer, de heer G. J. de ff. ntei Breda zijn voor de hoofdacte met goed lg geëxamineerd de heeren L. J. van iter, van St. Maartensdijk en H. M. Kerpe- aandag 4 Augustus zal voor den Hoogen behandeld worden het cassatieberoep van evangelist A. Weltevreden, wiens straf door Haagsche gerechtshof met 1 jaar werd ver- derd, wegens de bekende brandstichting in ivangelisatielokaal te Zierikzee. LANDBOUW-VEETEELT. oensiiagavond werd te Stavenisse eene algemeene dering gehouden der ald. „Tholen" van de wsche Mij. van Landbouw. Aanwezig waren 25 Na opening door den voorzitter, den heer L. orst, en lezing der notulen van de verg. op 6 11. te Tholen gehouden, werd behandeld punt i de agenda, ui. het verzoek van het Bestuur "oöp. Roomboterf. „de Koe" alhier aan het bestuur om subsidie voor melkonderzoek. Door oorzitter der fabriek, den heer H. J. Dorst, die ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te in een uitvoerig schrijven het nut aange- van het meten der avond- en morgenmelk. ens het gehalteonderzoek der melk, door iedere leveren. Door het Rundveestamboek was reeds als tegemoetkoming in de kosten toegestaan werd, op voorstel van den voorzitter, besloten iet Hoofdbestuur gunstig te adviseeren om ook '°r een subsidie van f 50,te verleenen. Punt aanwijzing van een veearts om den aan- en cursus in paardenkennis, te Oud-Vossemeer, 'en. Met 24 stemmen (1 blanco) werd hiervoor wezen de heer J. A. de Graaft, Rijks- en Prov. Uit het Duitse h. Ms, Emma gevoelt te zeer haar eigen- is te zeer overtuigd vau de reinheid liefde en de onkreukbaarheid harer trouw, lat ze het niet verre beneden zich achten dra twijfelaar nog een woord tot op- ®S te voegen, nu hij niet naar haar luisteren. Eenmaal in hare fierheid ge- roept ze al die fierheid op om on- tst te schijnen; lacht en praat ze, terwijl uet harte bloedt. Eindelijk is de dag, gelukkig begon, geëindigd, maar rust Emma niet; ze is bedroefd, maar tevens (ewond. SeQ zal het niet beter gaangeen van W'1 de minste wezen. Nu Karei door |?»au met koel en onverschillig te zijn, UITGEVER Tholen. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. veearts te Scherpenisse, die, met veel lof, ook den vorigen cursus te Scherpenisse geleid heeft. Omtrent punt 3 oprichting nieuwen cursus in hoefbeslag, werd besloten een maximum van f 100,uit de afdeelingskas disponibel te stellen, indien een vol doend aantal leerlingen zich hiervoor aanmeldt, onder voorwaarde, dat bij 8 leerlingen ieder f 10,— en bij 10 leerlingen ieder f 8,in de onkosten bijdraagt, onverminderd de f 5,examenkosten. Bij totstand koming van den cursus is de regeling ervan aan het Bestuur der afdeeling overgelaten. Punt 4 jvas een voorstel om op iedere algemeene vergadering eenig nuttig voorwerp onder de aanwe zige leden te verloten, tot een bedrag van f 40, per jaar. De voorzitter zeide het te betreuren, dat dergelijke pogingen moeten worden aangewend om de opkomst te bevorderen. Met 14 stemmen voor (9 tegen en 2 blanco) werd het voorstel aangenomen. De voorzitter gaf evenwel dadelijk te kennen, dat op de e. v. algemeene vergadering een voorstel zal ge daan worden om dit besluit in te trekken, wat dan op de agenda zal vermeld worden. Niet wenschelijk werd het geacht om voor ieder lid een huishoudelijk reglement te laten drukken, daar de Secretaris het op elke vergadering bij zich heeft en er alsdan steeds inzage van genomen kan worden. De heer L. G. Tuijnman besprak het feit, dat er zooveel brem/aap onder de roode klaver, tot groote schade, voorkomt. Er werd besloten in het Maand blad te vragen naar middelen ter bestrijding hiervan en of er ook een kantoor kan aangewezen worden, dat klaverzaad, vrij van bremraap, die vreeselijke woekerplant, kan aangewezen worden. Na oinvraag sloot de voorzitter de vergadering. In België breidt de mosseltcelt en mossel- visscherij zich meer en meer uit. In den laatsten tijd werd op de Belgische kusten zoo druk ge- vischt, dat de regeering maatregelen heeft moeten nemen met het oog op de zeewering. Daarom is bepaald dat niemand mosselzaad mag halen op de Belgische kusten en aan de zeehavens zonder uitdrukkelijke vergunning van de minis ters van financiën en van openbare werken. Men schrijft uit St. Philipsland: De vorige weken heeft iemand zich bezig ge houden met het vangen van zeehonden op de Grevelingen en het Krammer. Het dukte hem o. a. drie daarvan te dooden, waarvoor hij nu de uitgeloofde premie kan ontvangen. Naar verzekerd wordt, heeft dit uitloven van premie wel eenige uitwerking, en vooral in de Grevelingen schijnt het, dat vermindering van het getal zeehonden merkbaar is. Het is te be grijpen, dat de jacht, welke op deze dieren ge maakt wordt, hen schuwer doet worden en zij meer en meer naar de monden afzakken, waar zij althans voor de botvisschers niet zoo schadelijk zijn. De zeehondenvangers aau de mondeu der Schelde waarbij op de eerste plaats de Ge broeders Van der Klooster, te Burgh, in aan merking komen, schijnen voornamelijk de jongere dieren weg te vangen, die niet zoo schuw zijn, zoo dat eerst na verloop van eenige jaren een merkbare vermindering zal kunnen vastgesteld worden. wendt Emma zich tot Hensingen en schertst op een uitbundige wijze met hem, wel wetende hoe zeer haar gedrag Karei moet grieven, maar nu kan zij niet anders en Hensingen schijnt 't verrukkelijk te vinden. Tante Eugenie is de eenige en eerste, die bemerkt hoezeer de verhouding tusschen beiden veranderd is; ze begrijpt en gevoelt instinct matig waardoor. Zoo spoedig zij er gelegenheid toe vindt, roept zij Emma tot zich en na een poosje over onverschillige dingen gesproken te hebben, legt ze liefdevol haren arm om Emma's middel, en vraagt „Zie me eens aan kindlief, en vertel me nu oprecht, of ge gelukkig zijt." Reeds bij de eerste woorden van tante ont spant zich Emma's gezichtje en nu vloeien dikke tranen uit hare blauwe kijkers. Door vragen en weer vragen ontlokt tante haar eindelijk alles, wat er in de laatste dagen is voorgevallen. Doch nooit klonk tantes stem inniger, nooit troostender, dan toen ze zeide: „Wees niet zoo bedroefd, mijn lieveling ik zal je nw moeder's geschiedenis eens laten lezen. Uw vader verzocht mij je er mee bekend te Over 't algemeen is de kwaliteit van mosse len dit jaar minder goed dan vorige jaren, zoodat ook lagere prijzen in het buitenland be taald worden. Alleen zij die het vorige jaar over goed Zeeuwsch zaad beschikken konden, maken nog goede prijzen. Het zaad uit de Zuiderzee schijnt door de verschillende levens voorwaarden in de Schelde niet naar wenseh te gedijen. De herder-visscherij, die toeneemt loont de moeite niet, daar de vroeger zoo ge wilde en goed betaalde saumon liane tegenwoordig tegen lagen prijs wordt gekocht en slechts een derde oplevert van de vroegere opbrengst. De bot-visschers klagen wel over schrale vangsten, maar de bot is goed en vet van visch, zoodat zij overal gewild is en vlot verkocht wordt. Door de vele aanvraag komt de bot maar zelden op de markt ter verkoop. IERSEKE. De heer T. Hovestadt alhier, beurtschipper op Rotterdam, heeft, zeer in het belang der vrachtvaart, zijn vaartuig van een petroleum-motor platen voorzien, zoodat hij niet meer van den wihd afhankelijk is. Dinsdag ontstond hier tusschen drie broe ders twist over familieaangelegenheden. Het bleef helaas niet bij woorden, maar het kwam tot handtastelijkheden, en een hunner werd door de h»ide anderen aangevallen. Hij kreeg een slag met een spade, die een wel niet levensge vaarlijke hoofdwonde veroorzaakte, maar toch erg genoeg om geneeskundige hulp te moeten inroepenook kreeg hij eenige slagen en stom pen, een en ander met het gevolg, dat hij tot heden het bed moet houden. Bovendien is, zooals te begrijpen valt, de politie met de zaak gemoeid. Om de aanzuivering van achterstallige gemeentebelastingen in de hand te werken, zijn deze week verscheidene ingezetenen met een gar- nizaire gedreigd. Het schijnt dat hierbij zonder aanzien des persoons gehandeld is, althans er waren belas tingschuldigen bij, van wie men zulk een achterstand niet verwachten zou.Zooals dikwijls, hielp deze maatregel wel. De kinderhulde gebracht aan H. M. de Koningin op haar Paleis het Loo is uitstekend geslaagd. Door 500 leerlingen der hoogste klassen van de openbare en bizondere scholen werd met opgewektheid op de wijze van Het Vlaggelied gezongen O Zomersche Zonne, hoe straalt gij zoo schoon, Zoo schittrend langs bosschen en veld? Ons lied geefi het antwoord op juichenden toon De lieve Vorstin is hersteld Zij keert tot ons weder, na dagen vol smart, Haar leed was het onze Doch thj ns klopt ons hart Zoo vrooiyk en dankbaar, zoo dankbaar en trouw, Zoo vroolijk en dankbaar en trouw maken, wanneer ge uit hun treurig verleden voordeel zoudt kunnen trekken. Dat oogenblik is thans gekomen; laat uw moeder zelve haar kind den weg wijzen, dien het te gaan heeft en geloof mij, je verdriet zal spoedig voorbij zijn." Met een hartelijken kus besloot zij die woorden en leidde Emma daarop naar het vertrek, dat eens hare moeder had behoord, maar dat zij tot nu toe nog nimmer betreden had. Schoorvoetend trad Emma het vertrek binnen, dat zij zoolang als een heiligdom had beschouwd. Er heerschte een half duister, want de zware gordijnen lieten het licht slechts weinig door, maar dit schemerlicht gaf iets onbeschrijfelijk poëtisch aan de kamer. Het vertrek was smaakvol gemeubeld; het mollige tapijt dempte eiken voetstap, en de zachte, gemakkelijke stoelen, noodigden -tot rusten uit. Met bewondering zag ze rond; 't was haar alsof uit het aangrenzend vertrek hare overledene moeder haar tegemoet zou treden, om zelve hare dochter te troosten. Tante Eugenie nam de uitwerking op haar gelaat waar, trad naar haar toe en begeleidde God spaarde Haar levenWel menig gebed Rees voor de Vorstinne omhoog; God brengt ons Haar weder, gesterkt cn gered, Hoe büjde begroet Haar ons oog Die lieve Vorstinne, zoo jong nog en teer, Wij minnen Haar dubbel, nog meer dan weleer Want droefheid, te zamen gedragen, bindt nauw Te zamen gedragen bindt nauw. Doch nu is die droefheid veranderd in vreugd En danken wij God voor deez' dag. Hoe heeft zich ons volk op deez' stonde verheugd Gij merkt het aan lied en aan lach Met ons juicht Uw Moeder, de Prins jubelt mee; De danktonen klinken ver over de zee, Omdat Wilhelmina voor ons bleef gespaard, Omdat Zij voor ons bleef gespaard Staande op het bordes naast Prins Hendrik dankte H. M. met vriendelijke woorden de kinderen, die daarna eenige versnaperingen onvingeu. Nabij Saameer (Pr.) is een 7 O-jarige vrouw, die met haren man van het land kwam en on danks de waarschuwingen van haren man de rails overstak, door de tram overreden. De on gelukkige was terstond dood. Te Halsteren is de werkman Heinse uit een luohtschommel gevallen en aan schedel breuk overleden. Aldaar zag een vrouw, terwijl zij in den stal kwam, plotseling een slang naderen. Zij greep een riek, waarmede zij het dier in den nek stak, waardoor hij aan den grond vastgehecht bleef. De slang is 1,25 M. lang en heeft in Hal steren veel bekijks. Het gerechtelijk onderzoek van Rosier den „Haarlemschen Frans" duurt nog steeds voort. De justitie te Haarlem gelooft dat hij in de omstreken een en ander verborgen of begraven heeft, maar tot heden is niets gevonden. Opmerking verdient nog, dat Zondag, even voor de aanhouding van Haarlemmer Frans, de zonderlinge persoon van Manus Stokman, de zoon van een der vermoorde vrouwtjes van vóór tien jaar, die nooit in deze buurt gezien werd van welke moord Haarlemmer Frans almede verdacht wordt, op het erf geroepen door den nachtwaker Smits, toen deze stral en streng tegen hem zeideJij komt hier ook met geen goed doel!" aan hel pruilen en huilen ging, stotterende: „m'n moeder is ook vermoord de commissaris" en meer van die woorden. Zoodra een oogenblik later Haarlemmer Frans, loopende op den tegenoverliggenden weg ala van welken Manus Stokman kwam, gegrepen en op het erf gebracht werd, pakte Manus on- middellijk zijn biezen en ging er van door. Toen Haarlemmer Frans des namiddags in de gelagkamer van den tolgaarder was, zat deze voor zijn bureau, waar hij zijn geld bergt, oin iets te zoeken. Haarlemmer Frans keek stipt en zwijgend toe. Zoodra de tolgaarder het bureau sloot, stond hij op en verliet, achteruit gaande, het vertrek, zeggende, hoewel het middag was: //goeie morgen haar naar een sofa, zeggende „Neem plaats mijn kind, lees dit schrijven, het is de laatste brief uwer moeder; die als een heilig stuk is bewaard gebleven. Lees, en ge zult de geschiedenis uwer ouders kennen." Daarop verliet zij de kamer; Emma sloeg het gordijn van 't dichtsbijzijnde venster halverwege open en begon hare lectuur. Alles was met eene nette, kleine hand geschreven, Emma las: „Waarom heb ik mijzelve al lang afge vraagd, waarom zijn hier geen kinderen, geen speelmakkertjes voor mij Altijd alleen in zoo'n groot huis, alles te bezitten en geen enkel schepsel op de wereld om al dit schoone mee te deelen." Deze woorden troflen mij, toen ik als meisje van 12 jaar het leven las van een rijk, maar ongelukkig kind, dat nog niet wist, dat er „standen" in de zoo keurig ingerichte maat schappij bestaan. Ze troffen mij, omdat ook ik een kind was, rijk en eenzaam. Maar nu ik toch aan 't vertellen, of beter, aau 't schrijven ben, zal ik mijn eigene levens geschiedenis geregeld verhalen. Ik werd in Maart op ons landgoed geborenj

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1