Gemengd Nieuws. V IS S C II EII IJ. eilanden, doch hield »p na de afsluiting van den Breedenvlietpolder een eiland te zijn. Na de overstrooming van Stavenisse in 1509 had O.K.H. veel te lijden, in 1530 brak de polder door. In 1599 door de herbedijking van Stavenisse en in 1656, toen de Margaretha- polder werd bedijkt, kwam hij in veel beter conditie. De stroom naderde de kust in het begin der 19e eeuw. In 1838 werden 3 zink- stukken aangebracht op het Oostelijk deel van den oever. Met meer kracht werd in 1881 op dit punt gewerkt; toen werden 3 zinkstukken met zware bestorting aangebracht, welk werk in de jaren 18861898 werd vervolgd door uit breidende werken links en rechts. Deze werken (18811898) kostten samen f65400,—. De tegenwoordige zeedijk is lang 1050 M. THOLEN. Mr. I'. M. C. E. Koksma, kanton rechter alhier, is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. Een fijn staaltje van flesschentrekkerij verhaalt het „Huisgezin." Te A. woonde zoo'n sujet, dat heinde en ver bestellingen deed zonder te betalen. Op zekeren dag stond weer 'n mooie bestelling aan 't station en de chef, die de flosschentrekkcr kende, waarschuwde den afzender en vraagde aan de directie hoe hij in deze handelen moest afleveren of niet. Aan de R. H. B. School te Bergen op Zoom zijn na afgelegd examen bevorderd tot de 3e klasse M. M. van Rijssel en J. D. A. Visser, beiden van Tholentot de 2e klasse L. Croïn van Tholen en A. Bolier van Schtrpenisse. De locomotief van den stoomtram, welke te 12,40 uur nam. van hier vertrekt, ontspoorde jl. Donderdag in de nabijheid van Bergen op Zoom. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor; het duurde echter geruimeu tijd al vorens de lijn weer vrij was, waardoor vertraging ontstond en o.a. vele reizigers de aansluiting op de treinen misten en de post, welke per tram van 2,15 uur vau hier gaat, eerst om 3,40 uur vervoerd werd. D. komt onderstaand heer Steenhuizen te In het N. v. d. gedicht voor van den Apeldoorn „Bij de Terugkomst" van H. M. de Koningin. Met zijn korf schier nog vol in de hand, Staat de zomer van Nederland, Te wachten in schaduw var. boomen, Te wachten op Haar die zal komen, Die reikt bij zijn bloemenmand. O blonde zomer! hoe mooi Is uw korf gesorteerd nog O strooi Haar die bloemen rnaar hl voor de voeten, En wil namens ons Haar begroeten, Met héél uw rijkdom en tooi. 0 zomerO zeg Haar, dat wij, Wij menschen, zoo dankbaar en blij, Haar terug zien en zien met verlangen Het blosje terug op Haar' wangen Als teeken van beter getij. 01 zeg Haar, dat wat daar nog knaag' Dat hope dien weemoed verjaag', Dat hebben wij lang al geleden, Den God van Oranje gebeden Voor Haar en voor ons Hem gevraagd. Uit Balduinstein wordt gemeld, dat Koningin Wilhelmina vergezeld door Prins Hendrik, een bezoek heeft gebracht aan de Laurenburg-mijn aldaar. De vorstelijke bezoekers daalden in de groeve Holzaptel tot op een diepte van ongeveer G00 meter at, en bleven ongeveer een half uur in de mijn. Vódr bun vertrek schonken de Koningin en de Prins- Gemaal 100 Mark aan het ondersteuningsfonds. Te Geldermalsen liggen op 't oogenblik 22 personen ziek aan typheuse koortsen, één is reeds overleden. Opmerkelijk is het, dat al de gasten op een bruiloft aldaar, door deze ziekte zijn aangetast, zoodal men ook aan vergiftiging gelooft, daar die personen advocaat gedronken hebben die in eeu koperen pan was klaar gemaakt. Te Pijnacker geraakte een 2-jarig knaapje even buiten de ouderlijke woning te water en werd levenloos opgehaald. Te Turnhout is, bij het maken van onder- aardsche goten, een gracht, waarin twee werk lieden bezig waren, ingestort. Na veel moeite mocht het gelukken een van de slachtoffers te voorschijn te halen. Hoewel hij over hevige in wendige pijnen klaagt, blijkt zijn toestand niet gevaarlijk. De andere werkman word een uur ja ter dood opgehaald. Afleveren antwoordde de directie, hetgeen de chef deed tot spijt van den alzeuder, die iüerdoor bitter teleurgesteld was. Meneer de fiessehentrekker diende daarna een klacht in tegen den chef over de vertraging in de aflevering en eischte f80 schadevergoeding die hij ontving, maar de gekochte goederen betaalde hij niet. Zulke geweteulooze, vftjloopende dieven zijn er vele en de wet schijnt hiertegen machteloos. Te Bergen op Zoom stonden Dinsdag de kiezers voor het geval, dat de candidaat E. Laane geen zitting wenschte te nemen in den raad en dat zijn tegen-candidaat, de heer A. Somers, thans gekozen, nog te kort in de gemeente woonachtig is. Alzoo zal nu ten derde male over één zetel worden gestemd. Te Hulst nam de veldwachter dezer dagen een man op van de straat. Het bleek bij onder zoek te zijn een bekende eenarmige bedelaar, die in kennelijken staat van dronkenschap ver- keerende van huis tot huis om eene aalmoes vraagde. Toen de schooier in verzekerde be waring werd gebracht, bleek het, bij zijn verzet, dat hij gezond van leden was en zelfs twee flink gespierde armen bezat. Uit eenige papieren, die men bij hem vond, bleek het, dat hij Van der V en beet en te Loon op Zand geboren is. Het martelen van levende dieren aan onze universiteiten neemt, volgens „De Stichtsche C." onrustbarende proporties aan Zoo vernam dat blad deze? dagen dat een doctorandus, die tot onderwerp van zijn disser tatie koos: „De oorzaak van den dood na het wegnemen der nieren", niet minder dan 68 konijneu opofferde, om zekerheid te krijgen wat eigenlijk de oorzaak is dat een konijn zonder nieren sterft. Hij bond de arme dieren daartoe levend op een plank, sneed ze „zonder ze te bedwelmen", de nieren uit het lichaam, naaide de wond weer zorgvuldig toe en plaatste ze dan zonder voedsel, in een hok. In vele gevallen spoot hij dan nog allerlei stoffen in de aderen. Gemiddeld leefden de aldus gemartelde dieren nog 100 uren. De onderzoeker heeft zijn doel niet bereikt, naar hij zelf verklaart. Het eene, dat zich door het venster wilde reddeu, werd door een brandenden balk getroffen, welke het den schedel verbrijzelde, terwijl het andere in rook en vlammen is gesmoord. In het bosch Schwarzbruck heeft een houtvester zijn ambtgenoot, die aan 't stroopen was, doodgeschoten. In twee groote kruitmagazijnen bij Park City in Utah, heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad, terwijl 150 man in de magazijnen aan 't werk waren. Er ziju 27 lijken en 21 zwaar gewonden gevonden. Meu vreesde bij de afzending van het bericht dat de brand naar een mijn zou overslaan waar 100 personen beneden aan 't werk waren. -ï- Het bericht over den toestand van koning Eduard is steeds bevredigend. De zeereis schijnt den zieke al bizonder opgeknapt te hebben, want bij goed weer vertoefde hij twee uren op het dek, zag er zeer opgewekt uit en voelde zich sterker bij den dag, zoodat de kroning bepaald blijft op 9 Augustus a.s. Ondanks die optimistische berichten houdt Reynolds Newspaper in Londen vol, dat de toestand van den zieken* vorst bedenkelijk is. Mocht hij de tweede operatie al doorstaan, dan toch zal hij ziju verder leven lijdend blijven. Deze krankheid zal ten doode leiden. Gisteren is over een gedeelte van Frankrijk een buitengewoon hevige orkaan losgebroken. Te Parijs had een zwaar onweer plaats vergezeld van een wolkbreuk, waardoor de boulevards wel dra onder water stonden. Ook te St. Etienne heeft het zoo geregend, dat de straten in water- strooinen veranderden en een man en drie vrouwen verdronken. De trams moesten den dienst staken. steden is de schade daarbuiten Evenals in de ook zeer groot. den kant, vanwaar hij het geroep gehoord heeft. Men schijnt zijn tegenwoordigheid als ceremonie-meester noodig te hebben. Het duurt geruimen tijd eer hij terugkeert, en als hij eindelijk de plek nadert, waar hij de anderen heeft achtergelaten, vindt hij die ledig. Dit doet hem zeer onaangenaam aan, en het wordt niet beter als hij weldra Clare alleen tegenkomt, die hem medeelt dat Hensingen en Emma samen op een ontdekkingstocht uit zijn. Ze hadden zoo'n aardig laantje gezien en besloten te onderzoeken waar het hun brengen zou. Clare was te moe om mee te gaan, en had beloofd Karei den weg te wijzen. Niet zeer vroolijk gaat Karei dien weg op; hij is jaloersch, jaloerscher dan ooit te voren op Hensingen, en toch strijdt hij tegen dit gevoel als zijner onwaardig. Hij kent zijn vriend reeds jaren; niemand vertrouwt hij meer dan hem, en op Emma kan hij immers rekenen als op zichzelf. Toch is hij niet gerust. De strijd vermindert zijn jaloezie niet; integendeel, zij wordt grooter en grooter en hij gevoelt zich steeds ellendiger, plotseling wordt de stilte verbroken; een Prins Albert van België moet, op zijn tocht door Zeeuwsch Vlaanderen, te Zuidzande door den gemeente-veldwachter bekeurd zijn wegens het ontbreken vau eenig zichtbaar toekan op zijn automobiel, zooals dit is voorgeschreven. Als het waar is dan heeft de veldwachter zijn plicht gedaan. De lijken van de slachtoffers van de stoom ketelontploffing op de sleepboot lier mine te Dordrecht zijn Dinsdag niet ver van de plaats van het onheil opgevischt. Het eene is herkend als dat van den kapitein van Wijngaarden het andere van den dekknecht Molenberg. De lijken waren niet verminkt. Te Schiedam waren twee zusjes bij de Beurssluis aan 't spelen, toen een van hen in 't water viel zonder dat de voorbijgangers iets bemerkten. Stil liep het andere zusje naar huis om het te vertellen, waardoor hulp natuur lijk te laat kwam; het lijkje werd later gevonden. Bij een feest te Tourcoing zou een lucht ballon opgelaten worden. De luchtschipper nam zijn 7-jarig zoontje mee. Toen de ballon een flinke hoogte bereikt had, liet de man zich uit de ballon glijden om aan een trapeze allerlei kunsten te verrichten. Weldra verloor hij zijn evenwicht en viel, terwijl de ballon de lucht in ging met het knaapje, dat zoo wanhopig gilde om vader en moeder, dat alle toeschouwers ver schrikt wegliepen. Als door een wonder daalde de luchtbal op een vlak nabij Henegouwen, zoo dat het kind ongedeerd maar zeer ontdaan te voorschijn kwam. Een ernstig ongeluk had te Eine (Frank rijk) plaats. Bij een brand van een bakkerij aldaar zijn twee kinderen om het leven gekomen. zacht gefluister hij verstaat slechts enkele woorden. „Ik weet wel Emma, het kan nooit neen nooit; het zou een schandelijk misbruik van vertrouwen zijn tegen mijn vriend, indien ik de liefde trachtte te winnen, die hij reeds gewonnen heeft." Treurig kliuken deze woorden, nog treuriger nu ze door iemand uitgesproken worden, die steeds gewoon is vroolijk te spreken. //Als ge dat maar begrijpt dan is het goed, het zou een misdaad tegen uw vriend zijn," antwoordt Emma niet minder ernstig. Karei wordt doodsbleek als hij deze woorden verneemt; hij drukt de hand op het hart, om de pijn te stillen, maar luid bonst dat hart en hevig is de pijn 1 Hij vermant zich, doch het is hem on mogelijk hen vroolijk tegemoet te gaan en ironisch klinken zijn woorden: 'Zoo zoo; is dit het plekje, waarheen dat verleidelijke laantje voert! Ik moet erkennen, ge zit hier allerliefst." Beiden schrikken op en eenden het hoofd om. Hensingen herstelt zich oogenblikkelijk en is weer als altijd. Dezer dagen ontsnapte uit de gevangenis van Salem (Amerika) zekere Tracy, een levenslang tot dwangarbeid veroordeelde. In de weinige dagen zijner vrijheid heelt Tracy meer misdaden gepleegd dan Muselino in verscheidene jaren. Om te kannen onuluchten begon hij met een gevangen bewaarder te dooden. Tot Sealtle door vijl agenten van den sheriff achtervolgd, schoot hij cr drie dood en vermoordde de beide andere. Voorts wist de schuik een stootnsloep machtig te worden, waarmede bij het eiland Baiddiidge bereikte, alwaar hij een pachter en diens vrouw van kant maakte en vijf politieagenten buiten gevecht stelde. hindelijk begaf de brutale boef zich naar Iienton en verschool zich daar in een huis, dat weldra door 50 politiedienaren omsingeld was. Toen deze het huis binnendrongen, was van Tracy geen spoor meer te ontdekken. Op dit oogenblik wordt het gevaarlijk heerschap, op wiens hoold een prijs van 25,000 fr: nk is gezet, door 500 man achtervolgd. Dinsdagvoormiddag is in een trein nabij Parijs een poging tot moord gedaan op een Duitschen ge neesheer. De moordenaar stond op het punt ie vluchten, toen men, door de noodrem opmerkzaam geworden, naar een waggon eerste klas snelde. Gelukkig werd hij nog gegrepen, waarop hij uitriep dat men hem zou laten sterven, daar hij vergif had ingenomen; dit bleek later slechts een comedie-vertooning te zijn. Diefstal schijnt de aanleiding tot den moordaanslag te zijn. De geneesheer is aan de bekomen wond in het gasthuis te Parijs overleden. Op het Meer van Genève zijn Dinsdagacbter- middag vijf jongelieden, die daar een roeitochtje deden, met hun boot omgeslagen. Den geheelcn nacht dreven zij, aan de omgekeerde boot geklemd, rond, zonder dat hun hulpgeroep werd gehoord. Twee konden zich eindelijk niet meer vasthouden en zonken weg in de diepte. De drie overigen werden Woensdagmorgen door een visscher geied. Zij waren zóó uitgeput, dat zij niet konden spreken. brengen de burgers onder 't oog, dat hun natio niet verloren is als maar de goede middelen aangewend om haar te bewaren. Vele burgers dat zij tot overgave genoopt werden door omschrijvingen van de vredesvoorwaarden, te rechtvaardigen waren. In vele gevallen digen de burgers hun leiders van kwade tron Volkomen in strijd met het boven verineli de berichten van de goede verstandhouding i. Boer en Brit. Steeds, aldus wordt verhaali waren de Britten meer en meer hoe edel ex-vijanden zijn en meer en meer zouden de mannen haten, die zoolang hen dwongen te voeren tegen menschen, die thans zoo hen zijn! Hoe aandoenlijk niet waar? Zoui nabestaanden van de in de kampen vermoordt wen en kinderen er ook zoo over denken? wier bezittingen in rook en vlammen opgingei Het Britsche rooversvolk bedriegt zich meent dat ooit één Boer de schurkenstreken misdaden der bankiers en regeeringshuurlingj kunnen vergeten. Niet het geringste vertrouwe; dienen die humbug-achtige, opgeschroefde van verzoening en verbroedering. In het Lagerhuis deelde Minister Brodiick dat de gevangen Boeren, mits zij bereid zijn d van trouw af te leggen en middelen van hebben, op eigen kosten naar Zuid-Afrika 1 terugkeeren, als Lord Milner het goedkeurt. Zij mogen óók elders heengaan, maar zij vei dan alle aanspraak op terugkeer naar hun kosten der Itegeering. Te Pretoria zijn dezer dagen 480 krijgsgevai van St. Helena aangekomen, die den eed van hebben afgelegd en ten spoedigste naar hunne plaatsen zullen doorgezonden worden. Naar men ons mededeelde, vertoont zi Bruinisse weer de ziekte onder de mossele er werd als voorbeeld, dat dit verschijmt rust verwekt, bijgevoegd, dat een visseiiei 220U ton gezaaid heett, op geen grootei brengst durft rekenen dan 200 ton. De oesters zijn druk aan het melken, men het noemt-, en een gedeelte heett reei tijdstip der rijpheid bereikt, zoodat mei rekenen, dat de broedval begonnen is. Op schelpen werd reeds ecnig broed waargem De groei onder het jonge goed is bevredi de grootere ziju nog in groei ten achteren ZUID-AFRIKA. Over den toestand in Zuid-Afrika komen uit Pretoria, volgens Daily News, onrustbarende berichten, althans voor den roofstaat Engeland. De vroegere Nationale verkenners, die waren samen gesteld uit Boeren, die zich hadden overgegeven, zijn het voorwerp van bittere haat en vervolging der burgers die tol het einde hebben doorgevochten cn men zegt zelfs, dat er zijn doodgeschoten. De afkeer is zoo sterk, dat de burgers groene cocardes dragen om zich te onderscheiden van die verraders en van de Boeren, die tijdens den oorlog den eed van getrouwheid hebben afgelegd. De Boeren toonen geen kenteekenen, dat zij hun nationaliteit prijsgeven en Transvaalsche en Vrijstaatsche onderscheidings teekenen worden alom gedragen. Eenige leiders KANTONGERECHT te THOLEN. 14 Juli 19U2. Door den heer kautonre alhier zijn heden veroordeeld wegens Jagen zonder acle en zonder vergunnintj A. II. Lz., 27 jaar te Stavenisse, t boeten ieder van f 5, of 2 dagen hechtenis iedere boete, met verbeurdverklaring van niet in beslag genomen geweer, met beve uitlevering daarvan, te betalen f5, of 2 hechtenis. G. H., 24 jaar te Oud-Vossei tot 2 boeten ieder van 14, of 2 dagen liecbj voor iedere boete, met verbeurdverklaring het niet in beslag genomen geweer mei haas, met bevel tot uitlevering daarvai betalen f5 voor het geweer en fl voorde, of 2 dagen en 1 dag hechtenis. J. v, jaar te Oud-Vossemeer, tot 2 boeten iedei f4, of -2 dagen hechtenis voor iedere I» met verbeurdverklaring van het in besla» uomen geweer en de in beslag genomen patri F. K. 23 jaar le St. Philipsland, tot 4 ieder van f of 2 dagen hechtenis voor it boete, met verbeurdverklaring van de twee i in beslag genomen geweren, met bevel tol levering daarvan, te betaleu f10, of 3 dl hechtenis voor ieder geweer, met bevel tot nieling van de in beslag genomen gewer» wanneer de anderen worden uitgeleverd. Vervoeren, van wild bij nacht zonder jach en zonder vergunning M. G. te St. Philipsland tot f 5, boete dagen hechtenis met verbeurdverklaring vat oporengst van de in beslag genomen eeudt a 60 cent. Vinchen bij nacht zonder vischacte: W. P. 26 jaar te Tholen, lot f 2, boel 2 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring bet in beslag genomen kruisnet en bevel vernieling. Verwekken van nachtrumoer J. B. 23 jaar, D. B. 19 jaar, J. H. 32j D. Q. 22 jaar en J. B. 20 jaar, allen le Maartensdijk, ieder tot f2, boete of hechtenis. Eraina echter krimpt ineen bij den toon dier woorden, en staart Karei zwijgend en angstig in bet gelaat. „\indt ge niet, bet is hier allerliefst," ant woordt Hensingen. „Zal ik je bij hooge genade mijn bekoorlijk plaatsje afstaan, van Pelzen?" //Dank je," klinkt het kortaf. //Ik wil je daarvan niet berooven. Alleen wou ik je ver tellen, dat, als je er niets tegen hebt, we besloten hebben, wat vroeger hier vandaan te gaan, omdat we nog wat op den vijver wilden gaan roeien." //Heerlijk, een roeipartijtje, niets liever. Nu we weten waarheen dit bekoorlijke laantje leidt, kunnen we er nog wel eens terugkeeren, niet waar freule Emma?" Intusschen heeft Karei zich reeds omgekeerd om heen te gaan. z/Karel," roept Emma, /luister eens!" „Ik heb heuscli geen tijd" klinkt het koel, slaat Hensingen je maar geleiden." //Niets liever dan dat", roept deze on deugend en als 't ware uittartend biedt bij Emipa zijn arm. dl Karei kijkt vluchtig om, maar den pas dubbelend, tracht hij zijn leed te overwin doch helaas tevergeefs. Emtna's gelukkig gevoel is intusschen want ze is zeer beleedigd door Karel's nie verdenking en besluit te doen alsof ze i van zijn koelheid bemerkt had. Voor dc twi maal heeft bij haar trots gekreukt; na voeliger dan den eersten keer. Zij acht zie rein en te fier om op zoo'n vernederende deuking antwoord te geven. Die beide mens die elkander zoo liet hebben, brengen ellendigeu dag door, en in plaats van m tot elkauder te komen, wordt de klove tusst hen al wijder en wijder. Beiden bezittel een edelen aanleg; maar hij, de man die sl« in liet geloof een waarborg voor reine ziet, wordt verteerd door een nameloozen t« aan haar, die hij boven alle anderen verkoren. Geen redeueeren, geen heriune baat hem 1 Zou zij, de zwakke vrouw, wezen zonder dien steuu dan hij, de ster' man, die dien steun noodzakelijk acht op levenspad (Wordt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2