ïeelllai, piijfl aai de helaiei oesterleell, laifltaiT, bil N°. 893. Zaterdag 19 Juli 1902. Twintigste jaargang. EN J. M. C. POT, IEENE VERGADERING de Afdeoling „TIIOLEN" der tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, Publlcatiën. Ie >et er de Kali, die aan den bodem onttrokken wordt. FEUILLETON. Van onze berichtgevers. KSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Initzantf" writn «IterlIJk «p BONOERDAGAVONB IngtwtcM iu i| kur«au T h I w o1 v*6r PONBERBAGMIBPAQ bij onzen medewerker t> lersafce. UITGEVER Tbolïn. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt aleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. o V WOENSDAG 23 JULI, des namiddags ten 4 ure, in het hotel van den heer A. VAN 1ALEN te STAVENISSE, AGENDA. Behandeling van het door het Bestuur der roomboterfabriek „De Koe" aan het Hoofdbestuur gerichte verzoek, oin subsidie voor raelkonderzoek. Aanwijzing van een veearts om den aanstaanden cursus in paardenkennis te leiden. Oprichting nieuwen cursus in Hoefbeslag. Voorstel van het Bestuur om op iedere algeraeene vergadering een nuttig voorwerp te doen verloten. Is het wenschelijk het huishoudelijk reglement te doen drukken en aan ieder lid een exemplaar te verschaffen? Verder voorkomende zaken. Secretais, VAN GORSEL. Kt nummer bestaat uit 2 bladen. Burgemeester der gemeente Tholen brengt deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij ontvangen en aan den Ontvanger der Directie ötingen ter invordering is verzonden, het kohier J) van de belasting op bedryfs- en andere in- iten voor het dienstjaar 1902/3, met uitnoodiging een iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene lisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het hem verschuldigde te kwijten, met herinnering dat de bezwaren, welke dienaangaande «en bestaan, binnen zea weken na heden be te worden ingediend, olen, den 16 Juli 19C2. Be Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. Inder de verschillende omstandigheden, die oed uitoefenen op de vraag, hoeveel kali er len niest moest zijn voor een bepaald gewas een bepaalden bodem, is er uit den aard zaak éóuc, die alle andere beheerscht, nl. 'eel kali door de verschillende gewassen aan bodera onttrokken wordt. Op deze volgt belangrijkheid van zelf, hoeveel kali er in bodem aanwezig is. Wanneer wij toch hoeveel er van een zekere stof in den ld is, en hoeveel er door een oogst ge middeld van die stof uit den grond wordt weggenomen, dan kunnen we zoo ongeveer bepalen, hoeveel er van die stof weer in den grond moet gebracht worden. Ik zeg: zoo ongeveer. Want er zijn nog tal van factoren, die maken, dat de kali in den bodem niet altijd aanstonds opgenomen wordt. De uitkomst bij bovengenoemde berekening kan dan ook slechts leeren, hoeveel kali er op zijn minst in den mest moet zijn. Doch die wetenschap is reeds niet van belang ontbloot. Daar de meeste landbouwers, blijkens hunne wijze van bemesting, reeds overtuigd schijnen te zijn van de noodzakelijkheid cener phosphorus- beinesting, zoo komt het mij zeer doeltreffend voor naast de hoeveelheden kali, die door de gewassen uit den bodem worden gehaald, tevens op te geven de hoeveelheden phosphorus. De aandachtige lezer kan dan zelf nagaan, waarom een kalibemesting bij een zeker gewas niet minder noodig is dan een phosphorusbemesting. Volgens zeer nauwkeurige berekeningen heeft men gevonden, dat in 1000 KG. tarwekorrels gemiddeld voorkomt 5,2 KG. kali en in 1000 KG. tarwestroo 6,3 KG. kali. "Wanneer men nu verder aanneemt, dat men gemiddeld l2/3 maal zooveel gewicht aan stroo bij een tarwe oogst van het land haalt als aan korrels (als men bv. 15 HL. tarwe van 80 KG. oogst, dat is dus 1200 KG. korrels, heeft men 2000 KG. stroo) en men het gewicht van een HL. tarwe gemiddeld op 78 KG. stelt, dan haalt dus met een H.L. of mud tarwe 78 KG. korrels (26 X 3) en 130 KG- stro° (28 X 3) van het land, dat is 4,225 KG. kali. Iemand, die volgens deze berekening 18 H.L. tarwe oogst van een H.A. haalt ruim 22 K.G. kali uit den grond. Wanneer we op dezelfde wijze dit aantal KG. berekenen voor phosphorzuur, komen we tot hel cijfer 16 en voor stikstof zouden wij vinden het cijfer 40. De tarwe heeft dus in de .eerste plaats in den bodem te vinden op neembare stikstof, in geringere hoeveelheid kali en eindelijk in nog geringer hoeveelheid op neembaar phosphorzuur. Dit leert ons echter in elk geval, dat de tarwe in nog grootere mate kali dan phosphorus uit den bodem haalt. Wanneer we de opbrengst van een H.A. wat hoogcr stellen, bv. 24 HL., wat voor een ge middelde opbrengst zeker niet te hoog is, krijgen we voor kali- en phosphoruscijfers 28 en 21. Een gemiddelde tarweoogst neemt dus 28 KG. kali uit den grond en 21 KG. phos phorus per H.A. Op dezelfde wijze berekenende en een gemiddelden oogst tot grondslag nemende, vinden wij voor de voornaamste andere ge wassen voor kali- en phosphoruscijfers de volgende Gewassen. Tarwe Rogge Winlergerst Zontérgerst Haver Boekweit Paardenbooneu Erwten Koolzaad Aardappelen Suikerbieten Vlas Tabak Mangelwortels Knollen ltoode klaver Witte klaver Luzerne Spurrie Grashooi Kali. Phosphorus. 28 22 40 23 34 19 30 18 58 22 47 20 94 34 40 23 55 38 86 24 104 25 31 23 88 14 240 40 102 34 130 39 79 47 114 42 49 21 72 19 Bij de verschillende klaver- en grassoorten is bedoeld, dat men slechts de kali en het phosphorzuur van de eerste snede berekend heeft. Deze cijfers leeren ons, dat door de meeste oogsten zeer groote hoeveelheden kali uit den bodem worden weggenomen en dal het dus niet overdreven is, te zeggen, dat kali een nood zakelijke meststof is voor de meeste landbouw gewassenV- Uit het Duitse h. et eerste wolkje aan den helderen horizont gekomen Emma gevoelde zich niet gelukkig wonds toen ze alleen was, barstte zij in tranen «Dat hij mijn trouw verdenken kan, hij, we beter dan iemand ter wereld kennen ertrouwen moest 1" snikte ze luide, atel gevoelde evenzoo, dat hun geluk een >g verstrooid was, Hij verweet zichzelf, dat roma niet vertrouwde wanneer hij jaloersch doch hij kon er niets aan doen. Vast tot hij zich in 't vervolg krachtig tegen opkomenden twijfel te verzetten. volgenden dag waren beide hartelijker *as de kleine schaduw ook verdwenen zitten ze vertrouwelijk op hun gelief- plekje in het bosch en zijn ze zelfs 1ERSEKE. Gisteren is de hoogaars „Ierseke 96" bij Wemeldinge door een tjalkschip, dat voor de stoomboot //Telegraaf" wilde uitwijken, aangevaren, gelukkig zonder groote schade te veroorzaken. Hier kwam weer een geluk bij een ongeluk. Een vrouw, die voor pleizier aan boord van de hoogaars was, was kort voor de aanvariug in het ruim gaan zitten. Zonder dat zou zij door de boegspriet van de tjalk, die over de voor plecht streek, zonder twijfel gedood zijn. De schade bedraagt ongeveer f10, De zoogenaamde Waterloo-collecte heeft hier f14,705 opgebracht. De volgende Ierseksche leerlingen van de Hoogere Burgerschool te Goes zijn bevorderd: van de le naar de 2e klasse L. Bannet en A. Leijs, van de 2e naar de 3e kl. W. 0. van Harmeien en C. Polderman (voorw.), van de 3e naar de 4e kl. J. Polderman en van de 4e naar de 5e kl. J. van der Burght. Toegelaten tot de le kl. is J. Lemson. Te Bergen op Zoom zijn aan de H.B. school overgegaan van de le naar de 2e kl. P. en T. Cupéry, en van de 3e naar de 4e kl. A, en R. Cupéry en J. Vette. Dinsdag zijn door de rijkspolitie onder Schore, twee landloopers, tegen wie om hunne eenigszins verdachte houding de hulp der politie was ingeroepen, aangehouden en naar Roosen daal vervoerd, vanwaar uit zij door de maré chaussee over de Belgische grenzen zijn gebracht. De heer G. J. Vrolijk, klerk bij de post en telegrafie alhier, is teeen l Aug. verplaatst naar Helmond en zal vervangen worden door den heer J. K. van der Weele, thans te Rotterdam. Ierseke verliest in hem een uitstekend ambtenaar. ,/Mozart" heeft het navolgenswaardige voorbeeld van belangstelling ondervonden iemand, die onbekend weuscht te blijven, heeft aan het gezelschap een som gelds voor twee nieuwe instrumenten geschonken. Sedert „Mozart" besloten beeft, zich meer in het publiek te doen hooren, stijgt ook het getal donateurs, dat in de laatste jaren sterk aan het dalen was, weer eenigszins. ST. MAARTENSDIJK, 17 Juli 1902. De veemarkt op hedeu was zeer schaarsch bezocht, zoowel door vee als door koopers. Slechts een 5-tal runderen figureerden aan de lijn2 werden (waren) verkocht. Prijzen niet bekend. De sterke opkoop op het land in de laatste weken is ongetwijfeld hiervan de oorzaak. OUD-VOSSEMEER. Er zijn hier een tweetal gevallen van besmettelijke varkensziekte voor gekomen, waarvan één met doodelijken afloop. STAVENISSE. In verband met loopende geruchten, als zoude het Bestuur van den polder Oud Keinpeushofstede onder deze gemeente pogingen aanwenden om dezen polder calamiteus te doen verklaren, volgen hieronder eenige historische aanteekeningen, genoemden polder betreffende De polder Oud Kempenshofstede is een der oudste bedijkingen in Tholen, werd bedijkt in 1419 en vormde toen een der vele Zeeuwsche vergeten, dat ze aan elkander getwijfeld hebben. Daar wordt hun samenzijn gestoord door FranQoise, die lachend uitroept: ,Hier zijn de vluchtelingenEven later zijn ze door Clare, Leuf en Hensingen omringd. „Wel wel, dat is zoeken," zegt Leuf, ffwe hebben een mooi plannetje gemaakt. Morgen een pic-nic; hoe denkt ge er over?" *Met ons zessen," valt Karei hem in de rede. „Neen, dat is te weinig!". „We zullen de kennissen uit den omtrek ook vragen," antwoordt Francoise. ,We hebben alle namen al opgeschreven en zijn met ons twintigen. Hoe viudt gij 'tErama?"- „Ik vind het een heerlijk idee. Wie heeft het verzonnen?" „Uw onderdanige dienaar," antwoordde Hen singen met een diepe buiging. ,/Dat dacht ik wel! Wie anders kan heter dan gij een pretje bedenken?" herneemt Emma. „Laten we de kennissen vragen en dan morgen een pic-nic in 't bosch honden. Ik zal de be dienden de noodige orders geven en alles met tante bepraten." Weg huppelt zij en 't overige gezelschap blijft achter, om over al de heerlijk heden van het voorgenomen uitstapje te keuvelen. Als ware gelukskinderen wordt hun tochtje met goed weer gezegeud, en opgeruimd slaat men den weg naar het bosch in. Binnen een uur tijds hebben de rijtuigen de afgesproken plaats bereikt, en nadat men alle proviand bezorgd cn een mooi plekje uitgezocht heeft, besluit men een wandeling te ondernemen. Opgewekt en vroolijk klinken de gesprekken, menige aardigheid wordt te berde gebracht, maar langzamerhand worden de paden smaller en verdeelt zich het gezelschap in kleinere troepjes. Clare, Emma, Karei en Hensingen blijven bij elkander. De laatste is een en al uitgelaten heid, en telkens stemmen de anderen met zijn hartelijk gelach in. „Ziet eens, wat lieve vergeet-mij-nietjes bloeien daar aan den kant van die sloot," zegt Clare. Bezorg me er asjeblieft een paar vraagt ze vriendelijk. Beide lieeren snellen naar de aangewezen plek, naijverig wie 'teerste aan de bede van de lieve vraagsters voldoen zal. Hensingen schijnt ook nu weer het gelukskind te wezen, want als Karei zioh haastig bukt, ziet hij den overhangenden tak van den naaslbijzijnden eik niet, stoot zich en zijn hoed rolt in 't water. Voor hij dien weer gegrepen heeft, had Hen singen zich al van de vergeet mij nietjes meester gemaakt, en hij brengt ze in triomf naar de dames. Met een paar vriendelijke en vleiende woorden reikt hij ze over en plaagt Karei, dat hij zijn dame niet van de gewenschte bloemen heeft kunnen voorzien. Pas op Karei," laat hij er plagend op volgen, „pas op, of de vergeet mij nietjes ont stelen je nog het liefste hartje, dat er op de wereld te vinden is." Nu," zegt Emma, ffzoo machtig zijn ze niet Karei!" en meteen legt ze vertrouwelijk haar arm in den zijne. Karei is wel een ooget- blik pijnlijk aangedaan, maar nu Emma aldus antwoordt, is hij gerustgesteld. Zij wandelen voort, tot Clare verzoekt een weinig te rusten, daar het loopen haar vermoeit. Men zet zich in het gras neer, plaagt elkander wat en heeft plezier. Eensklaps hooren zij een paar stemmen door het bosch „Felzenl Van Felzen!" roopeu. Karei staat haastig op ou begeeft zioh uaa?

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1