II N°. 892. Zaterdag 12 Juli 1902. Negentiende jaargang. EN J. M. C. POT, FEUILLETOH. -UK t nummer bestaat uit 2 bladen. Public atiën. and pi IS BINNENLAND. ypo erl et Van onze berichtgevers. Gemengd Nieuws. het hclanp Tan oesterteell, luflltn, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Vijs per drie maanden, franco per post 65 cents, foor het buitenland 90 cents. InjKJuden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Taotis. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohta 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. 10L 10 10, e ir d( NIS!| rgemeester en Wethouders van Tholen brengen, >)ge art. 83 der algemeene politie-verordening, ennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat ervoer van secreetmest kan plaats hebben ge- de den nacht van andag 14 op Dinsdag 15 Juli. isdag 15 op Woensdag 16 Juli. lensdag 16 op Donderdag 17 Juli. o 1 e n, den 12 Juli 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. 1'. LABAN, Secretaris. lijfarts van H. M. de Koningin, Dr. ingh, begaf zich Donderdag naar Schaumburg. inderzoek zal het vertrek der Koningin heei ns Hendrik, die eenige dagen op zijn oed Dobbin in Mecklenburg heeft door- cht, werd gisteren aan het station Dietz Koningin Wilhelmina begroet. De Koningin rins Hendrik begaven zich daarna naar het [jj Sch&umburg. Kon. besluit zijn benoemdtot gezworene wlfn ,et waterschap De breede watering bewesten C. D. Vereeke te Kapelle; van den r Aopolder, M. Christiaanse te Tholen; tot Lct|l '»at van den Molenpolder A. van der it, tot gezworene P. Hoondert, beiden te ie; tot gezworene van den Muijepolder G. Wilde te St. Maartensdijk; van den ipolder A. van Dijke te St. Phüipsland het waterschap Oud- Fossemeer E. J. Ampt 1-Vossemeer; van den Oud-Kempenshof'stede- B. Ml Suurland te. Stavenisse; van den mpokler C. Kloet te St. Maartensdijk; het waterschap SI. Maartensdijklot dijk- SA. Kloet, Mz. en tot gezworene A. Geluk, 1 te St. Maartensdijk; tot gezworene van v faterschap de vrije polders onder Tholen, 'hristiaanse en W. A. Bierens te Tholen, iD het waterschap Poortvliet J. Bevelander Hage te Poortvliet. STP) IZICI ltS. buite koei igep Bij Kon. besluit van 7 Juli 1902 No. 43 blijk van goedkeuring en tevredenheid ilveren eerepenning voor menschlievend speci B'oon en een loffelijk getuigschrift toege- rak bf aan J- Schot, Bz., visseher te Tholen, s het met levensgevaar redden van twee n ha s> die door het ijs in de stadsvest aldaar gezakt op 6 Pebr. j.1. de gehouden nieuwe verkiezingen is de ding e Eerste Kamer der Staten ial 27 liberalen tegen 23 leden der rechter Gaj antoo srs. Kom Pass i, le :kel iele leids ontró »»i tH Uit het Duitse h. heen» na'3 lofspraak op zijn moeder, deed Karei Heus Vindf en, 1 vro .de Kr antwoordde hij, op innig warmen toon, mijn vader overleden is, maakt dit haar geluk uit: en dan overal, waar zij lelde en vriendelijkheid te verspreiden, ook haar leven nog van waarde zij voor iverpl de liefde, die ze haar eenigen zoon met reeds genoeg ware om haar ieders af te dwingen. Maar Karei, je mama dunkt mij, altijd veel goed in haar leven gedaan." ds ge weet, bekleedde mijn vader het 'an predikant en mijn moeder stond hem met raad en daad ter zijde. Zij deelde zijde, nl. 14 katholieken, 8 anti-revolutionuairen en 1 conservatief baron Van Pallandt. Vóór de algemeene verkiezingen in 1901 was de verhouding 31 liberalen tegen 19 anti liberalen. Bij het in werking treden van de gezond heidswet op 1 Augustus a.s., zullen, ingevolge het bepaalde in het derde lid van artikel 42 dier wet, de geneeskundige raden ophouden te bestaan. Voor het examen voor vroedvrouw zijn o.a. le Rotterdam geslaagd mejuffrouw C. D. de Witte, van St. Maartensdijk en mejuffrouw J. Slager, van Seherpenisse. Benoemd met ingang van 16 Juli a.s. tot kantonnier van den Rijksweg, standplaats Tholen, J. M. Zwagemaker, Seherpenisse. PROVINCIALE STATEN. Zitting van Dinsdagavond te 7V2 uur. Voorzitter de commissaris der Koningin, mr. A. J. Roest. Tegenwoordig 39 leden, afwezig de heeren Oggel, De Smidt en Dieleman. De voorzitter deelt mede, dat de samen stelling der afdeelingen, waarin het college van Ged. Staten zal zijn gesplitst tot 1 Juli 1903 ia de volgende: de heeren Van Waesbergue Janssens en Jhr. Mr. de Casembroot eerste, Van Rompu en Siegers tweede en Van Lijnden en Lucasse derde en doet verder mededeeling, dat benoemd zijn tot voorzitters en onder voorzitters der afdeelingenvan de eerste de heeren De Jonge en Vader van 's Gravenpolder, van de tweede de heeren Kakebeeke en Henne- quin, van de derde de heeren Heijse en Eruijtier. De mededeeling van den voorz. dat voldaan is aan de 8e voorwaarde waaronder een provin ciaal subsidie is verleend voor een stoomtram Middelburg-Koudekerke-Vlissingen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorlezing wordt gedaan van een adres van het tramcomité Brouwershaven-Burgh-Sluis om subsidie in de kosten van aanleg en exploitatie van die tram, waarvan de kosten worden ge raamd op f475,500, terwijl de Rotterdamsche tramweg-maatschappij bereid is de concessie over te nemen. Dit adres is in handen gesteld van Ged. Staten. Vervolgens wordt de heer Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort met 22 stemmen herkozen tot lid voor de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, terwijl de heer M. de Jonge, Jz. wordt gekozen tot lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet. Zitting van Woensdagmorgen 10 uur. Tegenwoordig 38 leden. Vervolgens werd o.a. besloten tot afwijzing van het verzoek om subsidie ten behoeve eener verbetering in den veerdienst tusschen Cortgene en Wolfaartsdijk. in zijn werk en waar zij wist, dat smart te lenigen viel, kon men zeker zijn haar te vinden". „Edele vrouw! De zwaarste slag trof haar toen ze mijn vader verloor. Eén hoop, éen wensch slechts voedt zij thans nog!" „En die is?" „Eenmaal na haren dood met hem her- eenigd te wordeü.'. „Hebt ge hierover wel eens met haar ge sproken P Deelt ge die verwachting P" luidde het bijna onhoorbaar. „Menigmaal hebben mijne moeder en ik hierover van gedachten gewisseld, doch hare inzichten deel ik niet volkomen. Ik geloof niet aan een leven na dit leven, juist zooals mijn moeder het opvat, maar toch geloof ik aan de onsterfelijkheid." „Hoe gelukkig zijl gijIk kan niets gelooven." „Maar Emmal" antwoordde Karei verschrikt, terwijl hij haar verbaasd aanzag. „Gij gelooft niets?" sprak hij uiterst langzaam, terwijl hij haar doordringend in de oogen keek. „Neen Karei, doch luister. Laat mij eens ver tellen, hoe het komt, dat ik het tevergeefs beproetd heb". Ia korte trekken, doch met Inwilliging van het verzoek om subsidie tot het aanleggen van een stoomtramweg van Honte- nisse naar Selzaete. Vaststelling van de grenzen tusschen den cala- miteuzen Ziramermanpolder en aanliggende polders. Het verleenen van subsidiën aan de gemeenten Nisse en Veere tot voorziening in de kosten van hare huishouding. Verhooging tot f 1600 van het subsidie ver leend aan de ambachtsschool te Goes, onder voorn aarde dat de voorgenomen verbouw vau de school vóór 1903 zij uitgevoerd. Verleenen van een subsidie aan de ambachts school te Zierikzee gedurende 5 jaar voor f 800. Toezegging van een subsidie ad f 1500 ten behoeve van een zeevaartschool te Vlissingen. Verschaffing van een crediet ad f 3550 aan de maatschappij tot bevordering van Landbouw en Aeeteelt in Zeeland ten behoeve der Paarden fokkerij gedurende 2 jaren. Afwijzing van het verzoek van B. en W. van Duivendijke om verhooging van het renteloos voorschot tot tegemoetkoming in het herstel van de aan de haven geleden schade. Voorts werd besloten tot het aangaan van eene geldleening van ten hoogste f 165000. Goedgekeurd werden de rekening en verant woording van Ged. Staten van de enkel Pro- vinc: 'e en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over tyoO; wijziging van de begrooting over die middelen voor 1902. Aangenomen werd het voorstel tot voordracht aan de Koningin wan de begrooting der kosten van het Provinciaal bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, voor 1903. De begrooting der enkel Provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1903 werd goedgekeurd. Ten slotte wordt goedgekeurd het voorstel tot heffing van opcenten op de grond- en de perso- neele belasting teil behoeve van de provincie, strekkende om aan H. M. de Koningin voor te dragen de heffing van respectievelijk acht en twintig en zes en dertig opcenten op de hoofd sommen der belasting op de gebouwde en op de ongebouwde eigendoinmeu en van een en twintig opeenten op de hoofdsom der personeele belasting over het jaar 1903. ST. ANNALAND. Op verzoek van Gedepu teerde Staten dezer provincie is door Ingelanden van den polder Moggershil eene nieuwe voordracht van drie personen opgemaakt voor de benoeming van een Gezworene, ter vervulling der vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer J. van Putte. Thans zijn daarop geplaatst de heeren W. van Putte te St. Annaland, C. Broodman en Q. de Rijke te Stavenisse. Uit de eerste voordracht konden Gedeputeerde Stateu niemand ter benoeming voordragen, omdat de diep gevoel, deelde Emma haren strijd, haren twijfel en ten laatste haar ongeloof mede. „O Emma, hoe bedroeft het mij; en ik, die dacht dat, als iemand ter wereld rein, goed en deugdzaam was, gij het zijn moest I" „Karei ik bid je, wat doet dat er toep Meent ge dat mijn hart iets met geloof heeft te maken, ol hebt ge mij daarom minder lief?" „Vergeef mij Emma, dat weet ge wel beter, en of gij geloovig of ongeloovig zijt, voor mij zijt gij dezelfde, maar toch wenschte ik, dat het anders ware. Het smart me, dat gij, die ik het liefst op aarde heb, mijn gevoelens niet deelt. Waarop hebt gij uw grondbeginselen van deugd en ondeugd gevestigd P Welke waar borgen geeft uw ongeloof, dat ge steeds streven zult, om, wat in mijn oogen het hoogste is, een rein en deugdzaam leven te leiden?" Emma dacht even na en zeide: „Er ru6t als rneusch een plicht op ieder onzer, die hem aanmaant altijd het edele en goede te doen, en die hem de ondeugd doet verachten. Geloof me Karei, niet minder dan gij, streef ik er naar steeds zoo te handelen, dat ik me nimmer over mij zelve zal behoeven te schamen. Mijn eerste twee daarvoor te oud waren en de derde in verboden graad van zwagerschap verkeerde met den Ontvanger-Griffier. Bij het deze week aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg gehouden overgangs examen zijn van de tweede tot de derde klasse bevorderd A. C. Polderman en J. J. Polder man, beiden van St. Annaland. Het ten vorige jare door den heer J. E. Kruse te Leeuwarden in de Ned. Herv. kerk alhier geplaatste orgel blijft in alle opzichten voldoen en doet den maker alle eer aan. Dat men over den heer Kruse ook op andere plaatsen tevreden is, blijkt wel hieruit, dat kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Gad- zand, als een bewijs van erkentelijkheid en waar deering voor de levering en plaatsing van het orgel in hunne kerk aldaar, ZEd. een fraaie, bijna levensgroote in keurige lijst gevatte schilderij van L. van Beethoven hebben vereerd. IERSEKE. De zangvereeniging Zanglust zal in Augustus, op den len kermisdag, een pleizier- reisje naar Den Haag doen en de zangvereeniging Excelsior op denzelfden dag een naar Rotterdam. Bij het begin van den nieuwen cursus in de Fransche taal aan school 1 alhier zijn 9 nieuwe leerlingen toegetreden. In Juni zijn ingeschreven 3 huwelijken, 12 geboorten en 1 sterfgeval. Iti de eerste helft van dit jaar zijn door het Kantongerecht te Goes 230 gevallen van overtreding der leerplichtwet behandeld. In 135 dezer gevallen volgde vrijspraak, in 95 werden boeten opgelegd van 50 cent tot f2.uitge zonderd in 1 geval van recidive, waarbij de boete tot f 5,werd opgevoerd. Van de 230 betreffende kinderen waren 201 leerlingen eener openbare en 29 eener bijzondere school. Van lerseke is nog niemand voor het kanton gerecht gedaagd, waaruit helaas! niet mag worden afgeleid, dat er geen aanleiding voor was. Toch is het niet onmogelijk dat hier minder school verzuim is, dan op vele andere plattelands ge meenten, waar meer aan landbouw gedaan wordt. POORTVLIET. Door den gemeenteraad is eervol ontslag verleend aau M. J. de Graaff als klokluider en in diens plaats benoemd de hoefsmid Jae. Gebraad alhier. SCHERPENISSE. Door den dijkwachter J. de Graaff alhier, is een levenden zeehond ge vangen. Na twee dagen heeft hij het dier gedood en naar Bergen op Zoom doen vervoeren om de gestelde premie voor het vangen van zeehonden te kunnen ontvangen. Op verscheidene plaatsen in N. Holland, zelfs daar waar men er tot nu toe nog nooit van gehoord had, is de malaria uitgebroken. eerste plicht acht ik: goed te zijn, en hoewel het moeilijker is een doel te volgen om het schoone van 't streven, en niet om een ander welgevallig te wezen, zoo denk ik te hoog over 's mensehen aanleg om ooit te twijfelen tusschen de keuze van het goede of het kwade." „Ik smeek je Emma, beproef om mijnent wille nogmaals of je niet gelooven kunt; ik weet, dat het edele slechts weerklank vindt in een edele ziel, en dat gij dus slechts het goede kunt willen. Doch, daar is mama: laat ons voor heden dit gesprek afbreken. Indien zij wist, welke ideeën de uwe zijn, zou ze bitter bedroefd wezen." „Wel kinderen, ik heb zoolang op jelui gewacht tot 't me op 't laatst begon te ver velen. Het rijtuig staat reeds een half uur voor, zoodat ik eindelijk besloot te gaan zoeken!" Beiden stonden haastig op en weldra reed ons ^drietal door de pas ontwaakte dreven. Het lentezuchtje wischte de laatste sporen van het pas gevoerde gesprek uit. Gelukkig waren se te midden der schoone natuur, vergetende dat ook vele lentedagen guur en stormachtig kunnen wezen I

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1