irv !xe Gemengd JVieuws. VIS S C H E R IJ. °f I d lueti c inde 'ti een bedrag van f 9382,74. Er werden 11 nieuwe boekjes uitgegeven. Hedenavond werd alhier publiek aanbesteed het maken van steenglooiingen en bijbehoorende werken voor den polder Ond-Kempenshofstede. De raming was f 861,08. Inschrijvers waren de heeren: C. Bolier Brui- nisse, f872,G. Dekker Sliedrecht, f 835, V. Bolier Scherpenisse, f815,P. Moerland Stavenisse, 1796,G. Wesdorp Stavenisse, 1783,83 en M. Kleppe Scherpenisse f769, aan wien het werk is gegund. THOLEN. Een onzer stadgenoolen ging deze week, als ongemerkt, uit zijne betrekking, om, zoo het hem gegeven zij, nog vele jaren in welverdiende rust op een laDg werkzaam leven met welgevallen terug te zien. M. C. Deurloo, de kantonnier van 's Rijks grooten weg op het eiland Tholen trad Maandag als zoodanig buiten dienst. Deurloo werd reeds 5 Juli 1859 als kantonnier aangesteld door den destijds hier wonenden Ingenieur Van Dort. Met vele chefs heeft hij in die lange reeks van jaren te maken gehad; velerlei waren zijne verrichtingen en ont moetingen, en vooral afwisselend waren zijne werkzaamheden in den eersten tijd van zijn dienst, toen ook de inspectiën op de telegraaf lijnen nog aan hem waren opgedragen. Het loon aan zijn werkkring verbonden was aanvankelijk gering, doch steeds goed aan geschreven als hij stond, mocht het door de bemoeiingen van een zijner chefs eindelijk ge lukken dit aanzienlijk verbeterd te zien. Tegen 1 Juli was Deurloo op verzoek eervol ontslag verleend, 't Zal wel vreemd zijn den man in zijn bekende kleedij niet meer aan den weg te zien. En door hoevelen is hij daarop niet ontmoet? Oud en jong, schier allen kenden den werkzamen en sprcekzamen kantonnier. Maandag, de laatste dag van zijn dienstbaar leven, heeft hij besteed om afscheid te nemen van zijne bijzondere oude kennissen en vrienden doch onder deze waren er maar enkelen meer uit den eersten tijd van zijn optreden. 't Is te hopen dat een pensioen 's mans deel zij. Naar men verneemt bestaat daartoe uitzicht. Te Rotterdam heeft zich een comité ge vormd tot het oprichten van eene nieuwe inter nationale Rijnschippersvereeniging onder den naam Excelsior. Te Uithuizermeeden (Gr.) is een achtjarig knaapje bij het baden in een diepe kolk geraakt, waarin niet minder dan vier meter water stond. Zijne kameraden zagen hem wegzinken, doch konden hem niet helpen. Een paar uur later werd het lijkje van het knaapje opgehaald. Te Yeenhuizen (Dr.) kreeg een der ver pleegden van de Rijks-werkinrichting bij het plaatsen van eene heistelling het blok op zijn hoofd. De ongelukkige was terstond dood. Het bericht, dat de evangelist Weltevreden in de gevangenis te 's Gravenhage zou bekend hebben den brand in het evangelisaliegebouw te Zierikzee te hebben gesticht, wordt tegen gesproken. Anderen beweren dat het praatje met een looze bedoeling is verspreid, om W. andermaal in de gelegenheid te stellen, zijne onschuld te betuigen. Althans, volgens de Zwolsche courant, ontving de vrouw van den veroordeelde een telegram van den volgenden inhoud: „Deze leugen is weer een leugen meer om ons te doen lijden. God is mijn getuige, dat ik onschuldig ben, liever zon ik de martel dood sterven, dan tegen mijzelf te liegen." (gel). A. WnLTisvitEDErt. 'tis kras! Te Bussum deed een man aangifte van de geboorte van zijn negentiende kind uit één huwelijk. Zestien zijn er nog in leven. Te Etten (N.B.) viel een loodgietersknecht uit de dakgoot der kerk en was onmiddellijk dood. Te Westerlee (Gr.) is, doordat kinderen met lucifers speelden, brand ontstaan in het veen. Ruim vier hectaren zijn daarbij van de vrij dikke veenlaag ontdaan en dientengevolge zijn zij niet alleen voor de cultuur veel minder geschikt geworden, maar is ook de turfspecie door het vuur verteerd. Met groote moeite werd door een aantal werkkrachten met behulp van spuiten, het vuur bedwongen. Te Nieuw-Vosmeer zal een kantoor voor telephoondienst worden gevestigd. Gisterenavond ontstond te Rotterdam brand in het geheelonthouders-koffiehuis, tevens logement van P. Vermaat. De brandweer slaagde er in den brand te bepalen tot het kamertje Ho. 16, dat bewoond werd door een, gegageerd O. I. militair. Men vond dezen, toen men het ver trekje kon binnendringen, dood te bed liggen, vermoedelijk gestikt véér het vuur hem bereikte. Te Groningen viel een verver, huisvader van een talrijk kroost door het breken der stellage met het hoofd op den grond en was onmiddellijk dood. Twee wielrijders te Terborg hadden 't ongeluk in volle vaart tegen elkander te rijden. De schok kwam zoo hevig aan, dat de eene een zware bloedspuwing kreeg en niet bniten gevaar is. Op den eersten kermisavond te Zaamslag ontstond een botsing tusschen de maréchaussees en een jongmensch. Toen de vader en de moeder van het jongmensch er ook aan te pas kwamen, moesten de maréchaussees van hun karabijnen gebruik maken, waarbij moeder en zoon hoofdwonden opliepen, terwijl de vader er met een gebroken arm afkwam. Blijkens een verslag voorkomende in de Staatscourant van jl. Woensdag betreffende het onderzoek op goudgehalte van zandmonsters op het terrein Erica gelegen nabij Hellendóorn, komt de ingenieur der mijnen tot de conclusie, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat op de plaatsen, waar de onderzochte monsters ge nomen werden, goud in voldoende hoeveelheid voorkomt om eene ontginning met voordeel mogelijk te maken. In Engeland kan men zich verzekeren tegen tweelingen, althans tegen de financiëele gevolgen daarvan, m. a.- w. voor huisvaders nl. die de begrooting hebben gemaakt voor één familielid meer en niet voor twee. Sommige maatschappijen stellen zelfs voor huisvaders met nog ernstiger voorgevoelens, een verzekering in voor drielingen en vierlingen; verder durven zij niet gaan. Een vrouw te Antwerpen wilde een petroleumlamp uitdooven door er boven in te blazen. De lamp ontplofte, waardoor haar kleeren vlam vatten en zij hevige brandwonden bekwam. Door de hulp der buren werden de vlammen en ook een begin van brand gebluscht. Te Kiew is dezer dagen een gewezen millionnair overleden, die door processen al zijn geld verloor en in de grootste armoede stierf. Hij werd op kosten van zijn rijkgeworden advocaat begraven. Bij Rampurah, in Britsch lndië, is een spoortrein door een wervelstorm omver gewaaid. Dertien menschen werden gedood en vijftien gewond. ZUID-AFRIK A. op dan te voet naar huis terug te keeren. Ze gevoelden de kou nu vinniger en verlangden naar beweging. Vroolijk keuvelend liepen ze voort en hadden reeds de helft van den weg afgelegd, toen de zon in vurige tinten onderging en de schemering begon. De weg werd eenzamer hoe meer ze Bloemenheuvel naderden, maar de witte sneenw verlichtte het pad. „Geef me een arm Emma, dat loopt ge makkelijker" en meteen vatte Karei hare hand en legde die in zijn arm. Langen tijd liepen ze zwijgend voort, toen KareTs stem plotseling de stilte verbrak en zachtkcns vroeg: „Waar denkt ge aan, Emma?" „Aan vroegere wandelingen, ook aan onzen tocht van hedenmiddag." „En ik", vervolgde hij innig, „ik dacht er aan, hoe gaarne ik altijd aan uwe zijde gaan zon. Zeg me, Emma, zoudt ge hier veel tegen hebben?" Haar zacht „ik weet 't niet", klonk hem aan moedigend genoeg om voort te gaan, en nu werd hij welsprekend. Wat hij zeide en wat zij antwoordde, hoe hij drong en zij aarzelde, hoe hij gaandeweg terrein won en zij grond verloor, en hoe alles zich tusschen hen oploste in die heerlijke harmonie waarvan een kus de bezegeling is, Weersvoorspelling voor Juli. Jules Capré, de Fransche weerprofeet, geeft voor Juli de volgende voorspelling: Over het algemeen zal Juli vochtig zijn met bewolkte luchten en af en toe regenbuien, ter wijl heldere dagen zullen afwisselen met onweders. Van 1 tot 5 Juli vrij mooi weer met onwe ders op den Sden en den 4den. Van 5 tot 9 onweders, regen en slecht weer. Van 9 tot 12 mooi, warm weder. Van 12 tot 27 onzeker weerafwisselend helder, bewolkt en betrokken. Van 18 tot 22 plaatselijke onweders, slepht weer en regenbuien. Van 27 tot 31 mooi weer. Een wachter bij een kolenmijn te Charleroi had het ongeluk bij het oversteken van-een spoorlijn met zijn hak beklemd te raken in de rails, juist toen er een trein naderde. Hij kon zich niet meer los maken, werd een oogenblik later omvergeworpen en afschuwelijk verminkt. De Pennsjlvania spoorwegmaatschappij heeft voor hare lijnen het verbod bekend gemaakt, dat aan de stations door afscheidnemenden niet meer gekust mag worden; de treinbeambten zullen nauwlettend op het naleven van dit verbod hebben toe te zien, en het bestuur hoopt, dat het te laat vertrekken der treinen, hetgeen aan de kusgewoonten van het reizend publiek wordt toegeschreven, daarmee zal op houden. Er zijn concurreerende maatschappijen, die de ontstemdheid van het publiek met dezen maat regel dadelijk ten hunnen bate hebben aan gewend, en in New-Yorksche bladen zijn reeds groote aankondigingen verschenen, waarin gezegd wordt„Op onze stations zal voortaan, evenals voorheen, gekust worden. kan ieder lezer gemakkelijk raden. Overgelukkig kwamen ze eindelijk op Bloemen heuvel aan, waar men zich reeds over hun lang uitblijven ongerust begon te maken, zoodat lange ophelderingen moesten volgen. Toen zij zich te ruste legden, was niemand zoo gelukkig als Emma en Karei. Heerlijke dagen volgden nu; dagen, waarin Emma en Karei zich volmaakt gelukkig ge voelden, waarin een nieuw leven voor hen was aangebroken. Tante Eugenie en mevrouw van Eelzen werden spoedig deelgenoot gemaakt van het voor gevallene, doch men besloot de verloving verder zoolang geheim te houden tot Emma's voogd daarin had toegestemd, maar dan zou ook niets 't openbaar maken meer in den weg staan. Eindelijk was die toestemming gekomen, en nn behoefden ze het niet langer voor de wereld te verbergen, dat ze elkander lief hadden, en dat ze beloofd hadden, lief en leed voor een geheel menschenleven samen te deelen. Met een schitterend feest had men de ver loving gevierd, en alom hadden de lofliederen op het verloofde paar geklonken. Hoe ge lukkig was Emma! Haar geheele ziel ging op in die eerste reine, verheffende liefde! Niets scheen haar schooner op aard 'dan eens met Karei vereend de etormen des levens te zallen Over den gezondheidstoestand van president Steijr. loopen reeds sedert eenigen tijd ernstige geruchten. De vroeger zoo krachtige en gezonde man, de flinke aanvoerder van zoovele dapperen is op het ziekbed geworpen. Diep medelijden moeten wij gevoelen met zijne omgeving, die haar beschermer en verzorger zal moeten missen misschien, vallende als het slachtoffer van zijne opofferingen in den strijd voor vrijheid en recht. Zij het dan niet door het vijandelijk lood, de ontberingen van het dagen en nachten kam peeren hebben zijne gezondheid geknakt. De trotsche eik is ontworteld, zooals zoovelen zullen lijden, de een meer de ander minder, tengevolge van dezen noodlottigen oorlog. En de koning van Engeland neemt, althans volgens de berichten, in beterschap toe. Reuter seint dat Botha, De Wet en De la Rey deze week te Durban verwacht worden, op weg naar Europa. Van 8t. Helena wordt gemeld dat een groot aantal gevangenen, waaronder ook generaal Cronjé, den eed van trouw afgelegd hebben. Bij het eindigen der vijandelijkheden waren 202 000 man Engelsche troepen in Zuid-Afrika. Thans zijn 39 gouvernements transportschepen, die te zamen 40.000 man en 3000 paarden kunnen vervoeren, bezig met het inschepen van soldaten. Bovendien zullen er 2500 per week met passagiersbooten vertrekken. De Zuid-Afrikaansche koloniale troepen zijn ontbonden en véér het einde van Juli zullen de geheele Yeomanry van 1901 en 18000 re servisten ingescheept zijn. De eerste naar Zuid-Afrika terugkeerende Boeren-krijgsgevangenen, ten getale van 400, zijn van St. Helena te Simonsbaai bij Kaapstad aangekomen. Onder de terugkeerenden, zoowel Boeren als Engelschen, hoort men van verscheidenen die hunne vrouwen, met een ander getrouwd terug vonden deze waren afgegaan op het stellige bericht dat hare mannen gesneuveld waren. Aan eerbewijzen en huldeblijken zal het den Soudaneeschen-Zuid-Afrikaanschen menschen- slachter lord Kitchener, bij aankomst in zijn christelijk vaderland, door zijne kornuiten, niet ontbreken. Te Sonthampton zal hem verzocht wordeu een welkomstadres benevens het eere burgerschap te aanvaarden. Nu, Southampton mag trotsch zijn op zoo'n eere-burger! "e Londen zal de prins van Wales hem Zeenwsche Stroomen, op Zaterdag 28 jl Bergen op Zoom. A. Het recht tot weghalen van rao, aan de Rijkszeeweringen nabij de „Oude, (Schouwen) gedurende 1 jaar in 8 pet. Pachters: perceel 1, J. Bezuijen, oj voor f80.perc. 2. Jumelet, Bruinisji f80.perc. 3, Johs. de Waal, Gz., Bil voor f80,perc. 4, J. van den Berg-j] Bruinisse, voor f89,—perc. 5, Simonl B.Wz., Tholen, voor f80,perc. 6, Gl Bruinisse, voor f60,— perc. 7, Jacob di| Gz. voor f91.— en perc. 8, G. Kik, Br voor f50, B. Perceel No. 71a tusschen Goere flakkee en Schouwen-Duiveland. Pachter: W. Jumelet-Kik voor fllöOj ANSJOVIS. De ansjnvisvisschers mogen na 1 Juli nij visjchen. Het hout wordt dan ook van de I rijen reeda verwijderd, maar de totale vangst! slechts 30 ton. Een gedeelte daarvan is tl per ton verkocht, zooals wij vroeger reeds !1 I verwelkomen. Nog zelden bewezen. is aan een beul zooveel eer Uitslag der verpachting gehouden door het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en trotseeren. Doch die stemming zou niet lang duren 1 Het leven met al zijn nietigheden, met al zijn tot de aarde weer terugtrekkende be slommeringen, gunt ons geen tijd om ons aan illusiën en hersenschimmen over te geven. Daar waar we meenen het toppunt van geluk bereikt te hebben, is een nietigheid vaak voldoende, om ons uit die poëtische sfeer plotseling in de alledaagsche toestanden terug te brengen. Ruim drie maanden zijn verloopen. Weer is de lente in het land. Emma vertoeft even wel niet op Bloemenheuvel; zij logeert voor het eerst bij mevrouw van Felzen. Het buiten goed van hare gastvrouw is niet zoo grootsch als hare eigene bezitting, doch het is liefelijker. Alles is met smaak ingericht en~zdat niet alleen de bewoonster, maar ieder, die hier komt, zich er thuis gevoelt. De tuin biedt menig lief en schaduwrijk plekje aan; Karei en Emma kennen ze alle. „Laat ons hier gaan zitten, Emma, het is hier zoo lief." „Gaarne Karei. Je mama heeft een bijzonder talent om het overal aangenaam en gezellig te maken. Zie eens, waar ge ook heenkijkt, overal rust het oog met welgevallen op iets schoons". (Wordt vervolgd,) Donderdag jl. werd Ie Katwijk aan Zei feestelijke stemming der Katwijken, die daarvj het algemeen uilsteken van den vaderlandse! kleur blijk hadden gegeven, de visscherijtentooi geopend, georganiseerd door de afdeeling Kan, de Vereeniging ter Bevordering van de Nederli Vilschery. De Voorzitter der regelingscommissie, de J. van Maasdijk, richtte in de eerste plaats eeni van welkom tot de aanwezige autoriteiten, onl de Commissaris der Koningin, Mr. J. Palijn. 1 Spr. schetste wat het uitgangspunt is geweesi door Katwijks ingezetenen bel aangedurtd hebbt tentoonstelling te organiseeren en had slechlil te deelen wat op de eerste vergadering metl belangstellenden daartoe betrekkelijk gezegd melijk dat het een daad moet zijn van eerbied, en dankbaarheid aan de machten, die zooi Nederlandsche visscherij beheerschen. Geeit l vrediging, slechts te willen halen, zooveel is,; te halen, wat er te halen valt uit de zee eni wateren, zonder eenig gevoel of bewijs van baarheid voor alle weldaden, die onze Noo Zuiderzee, onze meren en wateren van Nedt ons direct en indirect schonken V Neer.ook, Ie brengen, eerbied en dankbaarheid te loonei] deze weldaden, dat zal de grondslag zijn, zeidt voor het organiseeren onzer tentoonstelling en het gebleven tot op heden Dus, een tentoonstelling, uitsluitend gedijd Nederlandsche visscher(j wilde men, zonder h met het ander te verwarren, wellicht dan nii aantrekkelijk als die van meer waardevolle schitterender, meer het oog-vleiende zaken, daadzakelijk, en daarbij betrachtend te doen dat de Nederlandsche visscherij nog iets kn toonen, kan geven, wat voor hem, die got beoordeelen en ook beoordeelen wil, aandacht m. Zijn wij daarin geslaagd, 't ligt niet as-., daarop het antwoord te geven, maar wij voot wij meenen ja, want wij voor ons, wij weten bij ons heeft voorgezeten de bedoeling, eerbit dankbaarheid te toonen voor de weldaden] dagelijks de Nederlandsche visscherij ons schenl hulde te brengen aan de nagedachtenis van velen, die door één enkele gril van dat krat maar wispelturige element, de zee, in hun maar ook in ons belang het leven lieten. Verder beschreef spr. nog met welke mi heden de commissie te kampen had gehad, bi overredingskracht er soins noodig was om tot name te bewegen, wat Ie wijten is aan het verl inzicht in het doel van inzending. Na een woord van dank aan H.M. de Koni 11.M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. den voor de getoonde belangstelling, aan de mie. van marine en waterstaat, aan den commissarij Koningin, aan den eere-voorzitter en eere-ll alsmede aan allen, die tot het welslagen der] toonstelling hebben medegewerkt, verklaarde sW tentoonstelling voor geopend. Daarop bedank eere-voorzitter T. A. O. de Ridder, burgemeesK Katwyk, voor deze woorden en rekende het ee voor Katwyk, dat hier deze eerste afzondi visschery-tentoonstelling gehouden werd. Mr. Patijn, wenschte het comité £eluk u, gunstige omstandigheden, waaronder deze ten stelling geopend mocht worden. Gaarne wenschen wy het comité ook een succes toe, daar waar het getracht heeft de b«. stelling in ons Nederlandsch Visscherybedrijl] bron van volksbestaan, levendig te houden. Reeds den eersten dag was er veel belangstel mogen velen nog van de hunne blijk gevers smaakvolle rangschikking van de inzendingen ii bezoek overwaard. een d< j»j H Pe; Jen. iCc Iwe: er llder -.i te te» dj le i he later Iste is K, LANDBOUW-VEETEELT. I dan Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland! Vergadering van het Hoofdbestuur, gekoi te Zierikzee, den 23 Juni 1902. Aanwezigl leden van het Uitvoerend deel, afgevaardif van alle afdeelingen, de Directeur van het B landbouwproefstation te Goes, de Rijkslandbi leeraar in Zeeland, de Zuivelconsulent, de Bi tuinbou wieeraar in Zeeland en Noord-Bra en een viertal leden van de afd. Zierikzee. 1 Na de opening der vergadering en verwelkol der leden door den voorzitter, worden de nolule| vorige vergadering vastgesteld, tevens wordt n gedeeld, dat alle daarin vermelde besluiten uitgevoerd. Tot lid van de Commissie van Toezicht landbouw-wintercursus te Hontenisse wordt bent de heer Thed. C. Vereecken, tot lid dier coraii op gelijken cursus te Tholen de heer J. van Gorse De mededeeling van de namen van de jury-k ter beoordeeling van de inzendingen op de tenlJ stelling te Zierikzee en de opgave van de genoodij] ter algemeene vergadering worden aangenomen kennisgeving. Blykens schryven van den Dir.-Gen., chef vd afdeeling Landbouw by het ministerie van Wif ordi ziel Ut e 'oor

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2