els Gemengd Nieuws. [van e F 01 VIS S C U E li IJ. RECHTSZAKEN. Burgerlijke Stand, iidd< Kerknieuws. Marktberichten. (Wordt wwipn, u o m; de de feestvierende menigte werkte daartoe mede; geen wanklank werd gehoord; alom opgewekt heid en gepaste vroolijkheid. Na op de kiosk op de Zeilmarkt de »Fantaisie sur 1' Opéra Guillaume Teil", van Marlin, te hebben uitgevoerd, bracht »Concordia" eene ovatie aan onzen vroegeren, algemeen geachten, stadgenoot, den heer W. J. Frijling, die het corps in hartelijke bewoordingen dankte voor deze hem betoonde hulde. Te meer waar deerde hij dit blijk vau sympathie, omdat het hem gebracht werd door inwoners eener gemeente waaraan hij en zijne familie zich nog steeds door banden van vriendschap en toegenegenheid ver honden gevoelden. Met een hoerah voor Tholen en „Concordia" besloot hij zijne toespraak, door het gezelschap beantwoord met een driewerf herhaalde fanfare. Daarna verspreidde men zich door de ge meente; de zee-boulevard, het strand en de duinen werden bezocht en op het bepaalde uur waren allen weer bijeen om met muziek naar het station te trekken, gevolgd door een joe lende menigte. In opgewekte stemming betrad #Concordia" des avonds ongeveer half tien wederom den Thoolschen bodem. Het festival te Ylissingen zal voorzeker bij allen nog langen tijd in aangename herinnering blijven. Bij gunstig weder zal heden (Vrijdagavond) een ommegang door de gemeente gemaakt worden met de uitgereikte herinneriugsmedaille. De medaille, geschonken door II. M. onze Koningin, is bij loting ten deel gevallen aan het muziekgezelschap te Zaamslag. Het Bestuur der vereeniging tot be strijding van knoeierijen in den boter- en kaas handel heeft in een adres aan den Minister van Waterstaat verzocht het daarheen te leiden, dat de Boterwet worde gewijzigd en aangevuld. Deze wijzigingen houden in, dat in art. 1 der wet, bij de omschrijving van de op boter gelijkende waar, die volgens den zin der wet den naam draagt van „Margarine", worden aangewezen deskundigen, die zullen beslissen of een waar op boter gelijkend is en dienen kan om haar te vervangen. Voorts dat het percentage zuiver botervet zal worden vastgesteld, dat boter moet bevatten om als onvervalscht te worden beschouwd en het percentage water, zout, caseïne en andere van melk afkomstige bestanddeelen, onder bepaling dat bij afwijking van dit voorschrift, de boter zal worden beschouwd als te zijn vermengd met vreemde bestanddeelen, die de waarde en de bruikbaarheid verminderen. Verder nog eenige voorschriften omtrent biljetten waarop het woord margarine voorkomt en bepalingen omtrent het invoeren van uit het buitenland. Nabij Amsterdam is gisteren een beambte der Staatsspoorwegen door een der treinen aan gereden en onmiddellijk gedood. De hoofdprijs van de Zeeuwsche verloting, een boerderij, ter waarde van f8000,moet ten deel zijn gevallen aan een barbier te Niimegeu, terwijl iemand uit Zutphen de tweede prijs, een span paarden met een Utrechtsch wagentje, won. De Bond van suikerfabrikanten, heeft in afwijking van het vroeger genomen besluit, beslist dat de zetel met de aanstaande campagne niet naar Rotterdam wordt verplaatst, dus te Bergen op Zoom gevestigd blijft. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik, H. M. de Koningin-Moeder en de Minister van Marine hebben medailles geschonken aan de visscherij-tentoonstelling te Katwijk aan Zee. De raad der gemeente Katwijk heeft een crediet van hoogstens f500,verleend. Te 's Hertogeubosch was het, na de eerste zittingen van het gerechtshof, zeer rumoerig zoodra de schilder Mutsaers buiten kwam. Hij werd steeds door een gedeelte van het publiek uitgejouwd en met steenen gegooid. Dit werd op 't laatst zoo bar dat de politie moest op treden om den schilder een veiligen tocht naar "ie* .tation te verzekeren. Men houdt het er hier voor, dat, na de uit spraak van het gerechtshof in de Tilburgsche moordzaak op Donderdag 26 dezer, tegen den gewezen koster Van Isterdaal een vervolging zal worden ingesteld inzake meineed. Op sommige plaatsen van Noord-Brabant heeft het zoo gehageld dat de oogst gedeeltelijk vernield is. Groote schade werd aan gebouwen en landerijen toegebracht. Te Delft heeft een onderwijzer in drift een 10-jarige knaap zóódanig geslagen, dat de ontboden dokter het noodig achtte de zaak iu handen vau den officier van justitie te stellen. Te Heerenveen wilde onlangs een karrijder zich ontdoen vau zijn hond, vier maanden oud, doch niemand was genegen hem te koopen, zoodat de man eindelijk besloot het dier te ver drinken. Hij begaf zich op een uur afstands naar dé ringvaart, deed den hond een touw om den hals, waaraan hij steenen vastmaakte, en wierp daarop Bello in de diepe vaart. Het dier zonk dadelijk, en de man keerde naar huis terug. Tot zijne groote verbazing echter stond, drie dagen later, Bello weer voor hem, nog met het touw om den hals, maar zonder de steenen. Blijkbaar heeft het dier onder water worstelend de steenen van het touw weten te verwijderen, waarna het weer boven water gekomen en ver volgens op den wal geklommen moet zijn. Waar de hond die drie dagen heeft doorgebracht, weet natuurlijk niemand. De karrijder heeft nu zooveel eerbied voor Bello- gekregen, dat hij hem niet meer missen wil. Te Herten (L.) ontmoette een onbezoldigd Rijksveldwachter op zijn onderzoekingstocht in het veld een wildst rooper. Deze loste op onge veer 5 passen afstand uit een tweeloopsgeweer twee schoten op hem, waarvan éen hem in het aangezicht trof, en niet minder dan 20 a 25 hagelkorrels zijn er uit verwijderd. Hij verkeert in levensgevaar. De. dader is gevat. Nabij Siddeburen schrikte het paard van een landbouwer voor een hondenkar en sloeg op hol. De man werd er uitgeslingerd en ge raakte in de leidsels verward, waardoor hij onge veer 200 meter werd meegesleept en voor dood werd opgenomen. Een jonge vrouw te Utrecht stak zich dezer dagen met een stopnaald in den vinger waarop zij geen acht sloeg. Des nachts werd zij wakker van pijn en zag dat niet alleen de vinger maar ook de arm gezwollen was. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen doch niets mocht baten om de vrouw, die deze maand moeder hoopte te worden, in het leven te behouden. Onder de hevigste pijnen bezweek zij. Twee diamantslijperijen uit Antwerpen zullen naar Rozendaal worden overgebracht. Een knaapje uit het doofstommen-vast.-nut te Rotterdam is, terwijl hij naar school ging, door een tram overreden. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht. Men vreest voor zijn leven. De Koning van Saksen is gisterennamiddag ontslapen. Sedert 1853 was hij gehuwd met prinses Carola van Wassa, die hem tijdens zijn ziekte met opofferende liefde verpleegd heeft. Daar het huwelijk van den koning kinderloos is gebleven zal zijn broeder troonopvolger worden. Nabij Genua is een afschuwelijk misdrijf ontdekt. Een 34-jarige vrouw is door haar man 4 jaren achtereen opgesloten in een schuur, met medeweten van zijn 13- en 11-jarige dochters. Het arme slachtoffer, geheel uitgeteerd, was bijua naakt, de schuur een ware mesthoop. Men vreest, dat de vrouw het verstand heeft verloren; zij is in een Genueesch hospitaal opgenomen. De man is in hechtenis; hij geeft voor uit jaloezie te hebben gehandeld. In 'tFranscbe dorpje Montagne lag een kindje in de wieg gerust te slapen, terwijl de ouders op hun land gingen werken achter het huis. Tijdens hun afwezigheid kwam een varken binnen en schijnt de wieg omgehaald en het kind verslonden te hebben, want toen de ouders thuis kwamen lag het varken bij de wieg en werden nog eenige vormelooze stukjes vleesch gevonden, waardoor de ouders begrepen dat het kindje was opgegeten. Te Banares (E. I.) werd een Hindoe, sedert eenige dagen overleden, op een brand- „Daar sluimeren nog zoovele karaktertrekken in mij tantelief, dat u nog menigmaal ver baasd zult staan." Een scherpe opmerker zou echter iets ge dwongen vroolijks en zenuwachtigs in hare manieren ontdekt hebben. Nauwelijks bevond zij zich dan ook alleen of de uitdrukking van haar gelaat veranderde geheel. Iets mats en droefgeestigs lag er nu over verspreid, en zacht klonk 't weer van de trillende lippen ^Waarom moest ik zoo dwaas wezen van avond? Wat dreef mij tot die uitgelatenheid, terwijl ik me in de werkelijkheid zoo mis troostig gevoelde?" Toen sliep zij in. Kort na het tooneel tusschen Karei en Emma werd mevrouw van Felzen ongesteld en hoewel zij met alle liefde en zorgvuldigheid werd op gepast, had zij er toch de voorkeur aan gegeven zoo spoedig mogelijk naar haar eigene woning terug te keeren. Emma had het in den beginne erg stil en eenzaam op haar buitengoed gevonden. Zij kon er eerst niet aan wennen de vroolijke stem en den lach van Karei niet te hooren. Hoe doodsch kwam alles haar voor! Hoe had zij het hier ooit prettig kunnen vinden? Tante merkte wel op hoe droevig het ge zichtje van haar lieveling stond en deed haar uiterste best om het stille leven op Bloemen- heuvel wat op te vroolijken. Doch zij zelve gevoelde het gemis van hare gasten diep, en ook zij vond het landleven nu minder aangenaam. Gelukkig voor beiden kwam spoedig eenige verandering in hun eentonig leven. Tante's oudste broer noodigde Emma en haar uit om in zijn gezelschap en dat zijner vrouw eenige weken te Ems door te brengen. Gretig namen beide dames de uitnoodiging aan. Nu heerschte er weer drukte en beweging; de koffers werden gepakt, de reis werd aanvaard. Te Ems beviel het hun uitstekend. Ruim zes weken hadden ze op de badplaats gelogeerd. Wat had Emma genoten! Eerst die heerlijke schoone tocht langs den Rijn, met de algemeen gebruikelijke dweeperijeil, waar aan niemand, in de eerste plaats geen jong meisje ontsnapt, daarna aan de badplaats waar zeer veel familiën waren. Zij stelde in alles belang en voelde zioh recht prettig daar, want stapel gelegd om hem volgens den Bhoeddis- tischen godsdienst te verbranden. Maar nauwe lijks was het hout aangestoken of men zag den doode overeind rijzen. De warmte had hem uit een soort van schijndood gewekt. Terstond werd de man er afgehaald doch overleed nog den zelfden dag aan de bekomen brandwonden. Middel om wormen in bloempotten te dooden. Hoe vaak gebeurt het niet, dat onze kamer planten haar frischheid verliezen en gaan kwijnen ondanks onze zorgvuldige verpleging. Bij nader onderzoek blijkt dan dikwijls, dat wormen, die in de bloempotten hun verblijf hebben gekozen, de oorzaak van genoemd verschijnsel zijn. Wan neer men evenwel versche noteboombladeren in water in een gesloten pan kookt, het afkooksel koud laat worden en daarmede de aarde der bloempotten begiet, zullen de wormen vernie tigd worden. ZUID-AFRIK A. De lijdensweek voor de Zuid-Afrikaansche martelaren der vrijheid is ten eindede laatste Vrijstaters hebben zich overgegeven om, naar men hen voorspiegelt, een gelukkige toekomst tegemoet te gaan onder Britsche opperheer schappij. Hoe geluk-aanbrengeud die heerschappij is, kunnen de Ieren getuigen, die dezer dagen in eene commissiekamer van het Lagerhuis een vergadering gehouden hebben, waarin het vol gende besluit werd genomen „De Iersche na tionale partij besluit, als protest tegen het wan bestuur van hun land, niet deel te nemen aan de kroningsplechtigheid 1 Den 17den dezer hadden in Transvaal 11225 en in den Vrijstaat 5395, tezamen 16620 man, zich overgegeven. Uit de berichten over de onderwerping der burgers, schijnt te mogen worden opgemaakt, dat hun geen eed van trouw aan den Koning wordt opgelegd. Nadat zij de wapenen hebben neergelegd, krijgen zij een pas, waarin staat, dat zij zich overgegeven hebben en waarschijnlijk ook, dat zij het gezag van den Koning erkennen. Generaal Botha zal in Juli naar Londen gaan en daar verscheidene weken doorbrengen. Maar vooraf zal hij een bezoek brengen aan ex-president Kruger. Dit bericht is niet zonder belang, omdat het steun geeft aan de opvatting, dat er in het wezen meer toegestaan is dan de vorm zou doen verwachten. Vergezeld van Lucas Meijer en Reitz zal hij den ex-president vragen het verdrag van Pretoria te erkennen en zich terug te begeven naar zijne hoeve te Rustenburg. Men hoopt in Duitschlaud, dat De Wet, als hij in Europa is, een bezoek zal brengen aan Schliersee in Beieren, waar een gedenkteeken voor hem opgericht is. Onze regeering heeft bij de Britsche laten aandringen op een spoedige invrijheidsstelling van de in den Zuid-Afrikaanschen oorlog krijgs gevangen Nederlanders. Chamberlaiu zeide Donderdag in het Lager huis, dat schadeloosstelling, voor de verliezen in Natal en de Kaapkolonie geleden gedurende den inval der Boeren, zal worden betaald uit Transvaalsche fondsen en wel uit de eerste leening, die gesloten wordt. De schadeloos stelling wordt begroot op meer dan twee millioen pond sterling. Redmond maakte dezer dagen zeer terecht in bet Lagerhuis aanmerking op de voorgestelde gratificatie van 50,000 voor Lord Kitchener. Hij had eenvoudig zijn plicht gedaan en was er voor betaald. Vervolgens herhaalde hij zijne vroegere verklaring, dat hij Kitchener persoonlijk verantwoordelijk stelde voor wat er in de concentratie-kampen gebeurd was: vijftienduizend vrouwen en kinderen waren daar doodgemarteld. Na eenige verdere besprekingen werd echter ten slotte de gratificatie met 227 tegen 48 stemmen aangenomen en daarvoor zal misschien de broodbelasting (graanrechten) ingevoerd moeten worden. Koning Edward heeft Zaterdagavond bij den militairen taptoe kou gevat en kon daardoor Zondag het défilé der troepen na de godsdienst oefening niet bijwonen. Het liet zich eerst ernstig aanzien, doch de laatste berichten zijn beter. Zijne dokters hebben hem den raad zich in de eerstkomende dagen geheel houden van in het publiek te verschijueu; Hoewel de raad zeer verstandig is i bericht allicht onder het Engelsche publ gedachte wekken, dat niet alles is zoi wezen moet, in weerwil van de gunstige bi En wat zou er terecht komen van de fc zonder Koning? De kroningsfeesten zullen twee wel beslag nemen, maar 26, 27 en 28 Juni de drie voornaamste dagen zijn. De 26e Juni is de dag der plechti q huldiging van Koning Edward VII in dt van Westminster. Den 27en Juni doen de Koning i uneer Koningin met hun feeststoet een rondtocl de straten van Londen, waar hun oj schi'lende punten hulde zal worden ge Den 28en Juni wordt de groote vlootscho "K"'" te Spithead gehouden. dgere Voorts zullen er nog een reeks van fee Til^ 1 heden zijn, waarvan eerst later iets valt te deelen. veel dit ben 10, roede in Ems was Emma te midden der ^wereld". In den maalstroom van genietingen was het laatste zweempje van weemoed over haar vader's dood verdwenen en zelfs scheen 't alsof de ernst van vroeger haar geheel verlaten had. Ze zag hoe veel waarde de „wereld" aan jeugd en schoonheid hecht. Een onuitputtelijke levenslust vloeide haar door de aderen; zij genoot met volle teugen, alsof de beker geen afmetingen had. Eindelijk had men het woelige Ems noode verlaten. Mevr. van Wilgenbeek en Emma hadden nog eenige weken hier en daar gereisd en waren eindelijk weer op Bloemenheuvel te recht gekomen. Het was toen reeds herfst, en zooals meestal regenachtig en guur. Ook begon het nu stil en eenzaam op het land te worden. Emma vond het lang niet benijdenswaardig daarbuiten weer voor eenige maanden leveud begraven te zijn. Zij kon zich niet langer met de dichters vereenigen, die zulke schoone lofliederen op het landleven gezongen hebben. Zij had een onweerstaanbaar verlangen naar afwisseling. Ze kreeg bijna een heimwee naar bals, come- De eerste Bergen op Zoomsche ansjovis, ot 1962, is verkocht voor f165 per ton. Ji Aangezien jaarlijks duizenden zakken nu naar België worden verzonden, gaat men i twd, hoe langer hoe meer over denken de naar eigen terrein over te brengen. Tot nog toe waren beperkte kuststri gebrek aan zeearmen oorzaak, dat men banken of kweekplaatsen heeft durven aaul it bi In de gemeente Bouchaute worden ji tiet heel wat mosselen verkocht, maar toch Je; van eigenlijke handel in België niet sprei ibeki Van particuliere zijde worden nu po rde; in het werk gesteld om in België zelf ui klopl te kweeken en is onlangs een commis Bt bi noemd, die alles moet onderzoeken, wat betn heeft op de mosselteelt. Ook de regeering heeft zich de zaa getrokken. Vrees, dat de Zeeuwsche mosselhaudf deze pogingen zal lijden, behoeft echter eerst niet gekoesterd te worden Voor de arrondissements-rechtbank ts stond dezer dagen een landbouwer van terecht, beschuldigd van zijn kind, oud 5 ma naar op 17 Maait jl. opzettelijk van't leven te' beroofd of althans zulk zwaar liéhamelijl te hebben toegebracht, door het met alle te knijpen, te stooten en te drukken, dl gevolge daarvan ribbenbreuk, gevolgd doo borstvliesontsteking, is ontstaan, well «taal wai selfdi dood veroorzaakt gevangenisstraf. heeft. De eisch is twa ej j. Gemeente YERSEKE van 1319 Juni 13 Gehuwd: Marinus Verschuure^ 21 j Maria Boone, 20 j. jd. Geboren: Jannetje, dv. Jozias van en Aagtje Daivewaarde. Abrahamina, dv. Jacc V&ü en Dina Tramper. Johannes Robertus Corn!§Dedei Johannes Lambertus Dodmond en Catharinn Plasse. Stoffel, zv. Gommert Danne en Ci Korstanje. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. 9'/»u. oo van der Endt, nam. 2 u. Da. Drost te Wem< Geref. Gem. Voorm. 9'/a u., en nam. Koppe. nam. 5'/a u. ouderling Sieketee. Vr. Ev. Gem. Voorm. 9u. nam. 2 5 ®/a u. Ds. Post. Oud Ger. Gem. Voorm. 9 u., nam. I1/* u. lezing der ouderlingen. 21 Juni 1902. THOLEN. Boter f 0,55 per 1/1 K.G. Eieren f 2,80. "Rotterdam eieren f 2,80. dies, opera's, concerten enz.; naar alle gelegenheden, waar ze schitteren kon wonderd worden. Nu ze eenmaal gevoel 0(et wat het zeggen wil het jonge leven te ge jepe kon ze niet meer buiten die genietingen Toch wist ze dat tante weinig op 1 het stadsleven. Daarom deed zij haar best om zich in -het onvermijdelijke te set en bij deze poging traden opnieuw de de degelijkheid van haar karakter op del grond. Ook wist Emma 't plichtmatige m (jM aangename te vereenigen. Zij maakte het ZIj, zichzelven en anderen zoo gezellig mogel mtz Bloemenheuvel. Kerstmis Daderde en we weten, dat tijd is om zijn geluk iu den familieki zoeken. De treinen voeren onopln vreemden aan en tevens bekenden weg blijft dan eenzaam op zijn kamer zitten slechts die ongelukkigen die geen te huisaet voor wie geen-ouderlijk hart warm klopt, plaatsen ze zich aan hun eenzamen Iu tooveren, tot eigene bittere smart, zich genoegelijke huistafercelen voor de oogen Duits toem een na takei gedi ze n a ;ucht niing v ah it zi< m be at n och dat ;swaa de kra ïjzei cel i verf li swaa mi naai ce wij s be dei «lijk lië, de irste at, es, i bij lorre d tc id g deze »g n It d< de it et dezi ge' afjes lardi 'ijhg De ud, )or jeSj zijl ntzi sale r cc ia i ni ebt Ike net i*'it der |t ii

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2