teelt M Tan ,lly steen lo. 889. Zaterdag 21 Juni 1902. Negentiende jaargang. EN J. H. C. ÏOT, LIE FEUILLETOH. lurt illee nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. r IEID, H' Van onze berichtgevers. BINNENLAND. BOE I sou IERSEKSCHE tdere irdt den 1 geti en dei ET b« i, di THOOLSGHE COURANT, i en ti Jen Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. ,en 1 ;s per drie maanden, franco per post 65 cents. oïe' or het buitenland 90 cents. 1,1 uutiien stukkan, anz. warden nltarll|k op DONDERDAGAVOND ln|aw>ckt »n iSmu ta T k e I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG kil onzen medawirker te lartake. opteur UITGEVER: Tlioti». Adverfcntiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elk* advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sltohts maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. k, ten van nder mijm waari ïn Wi ,h" met emeesler en Wethouders van Tholen brengen mis van belanghebbenden, dat de loting voor icneel der brandspuiten zal plaat» hebben op ,g den 30 Juni e.k. des voormiddags om 11 uur. len, den 21 Juni 1902. de Loting voor de Schutterij. «meester en Wethouder# der gemeente Tholen bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat labetische naamlijsten van de ingeschrevenen Schutterij ter inzage van een iegelijk zullen op het Raadhuis dezer gemeente, van Zater- mlen 21 Juni 1902 tot Zaterdag 28 Juni daar- merol irlemn n, als ïslist llfccnde, ten einde een ieder in staat zoude zijn, geval hem eenige personen ol omstandigheden bekend zijn, die op dezelve nog zouden en te worden aangeteekend of daarvan te moeten weggelaten, zulks aan het Bestuur kennelijk en. de loting voor de Schutterij tusschen de in- venen van dezen jare zal plaats hebben onder eener commissie uit het Bestuur, ten Raad- IAAR iezcr gemeente, op Maandag den 30 Juni 1902 iddags ten 12 ure precies; wordende de he bbenden by deze gelast, zich ter plaatse en to vermeld te laten vinden, ten einde aldaar en dienst der Schutterij te loten, ol zulks door lijke, bij de gedachte commissie bekende, ge iden te laten doen, zullende voor hen, die >,O0( ïlijk alwezend mochten big ven en zich niet op qq aande wijze, hebben doen vertegenwoordigen, der leden van de commissie worden getrokken, dadelijk na den afloop der loting, op voor la n 5n wÜze ee,,e naloting zal plaats hebben, ten Itsllf e van diegenen, welke tot de loting verplicht buiten hun toedoen niet onder dezelve mochten grepen geworden, alsmede ten behoeve dergenen, olschoon in andere gemeenten reeds geloot STE ide, sedert de laatstvoorgaande inschrijving, in neenten zijn komen inwonen, en der vreemde- welke sedert die inschrijving in de termen vallen, om als ingezetenen Ie worden aangemerkt, dat eindelijk den belanghebbende personen by ing de gelegenheid zal worden opengesteld, om ten, c denen van vrijstelling, waarop sommigen aan- zouden mogen maken, ter kennisse van de tiirifnde commissie te brengen, met aanduiding van der wet en het onderdeel van dien waarop ene reclame hebben gegrond, opdat niemand biervan eenige onwetenheid kunnen voorwenden, zal deze worden afge- |d en aangeplakt, waar zulks Ie doen binnen [emeente gebruikelijk is. !un le Tholen, den 21 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. 1'. LABAN, Secretaris. o. 27, w en idbon species to, VII jen 2', 21/ 3 31, 4 De Koningin zal dit jaar nog naar het kasteel Rathsfeld gaan. H. M. wordt daar einde Augustus verwacht en zal er een paar weken blijven. De maand Mei is weer bijzonder gunstig geweest voor de rijksmiddelenzij bracht ruim 61/, ton meer op, dan haar naamgenoot van het vorige jaar. In het geheel is het avance over de 5 maanden boven die van 1901 ruim 2 millioen. PROVINCIALE STATEN. In de zomervergadering van de Provinciale Staten zullen o.a. de volgende punten worden behandeldbenoeming van een lid der Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort; benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet Voorstel van Ged.. Staten: tot diligent- verklaring ten aanzien van het verzoek van W. Moelker e s. te Tholen om een subsidie voor een wagendienst TholenSt. Maartensdijk; van C. van der Bent te Middelburg, om subsidie ten behoeve van een veerdienst Kortgene— Wolfaartsdijk; tot vaststelling van een regeling voor het pensionneeren van weduwen en weezen van provinciale ambtenarenvan een subsidie ad f1500 voor de Zeevaartschool te Vlissingen, gedurende 5 jaren; tot verleening van een crediet ad f3500 aan de Maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt, ten behoeve der paardenfokkerij, gedurende 2 jaren. Aangezien, blijkens de begrooting van enkele prov'nciale en huishondelijke inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1903, de heffing van opeenten op de grond- en op de personeele be lasting tot een bedrag van 1278,345 vereischt wordt, stellen Ged. Staten voor, te besluiten aan Hare Majesteit de Koningin voor te dragen de heffing van respectievelijk acht en twintig en zes en dertig opeenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en op de on gebouwde eigendommen en van een en twintig opcenten op de hoofdsom der personeele be lasting, over bet jaar 1903, tot dekking der geraamde uitgaven en behoeften van enkel provincialen en huishoudelijken aard voor het dienstjaar 1903 en Hare Majesteit te verzoeken, de heffing der bedoelde opcenten de be krachtiging der wet te doen erlangen. Nog een voorstel tot bet sluiten van een leening van hoogstens f165,000. Hel aanwenden van pogingen om wild te be machtigen door middel van een wildstrik: A. H. Jz. te Sint Annaland tot f 5,boete of 3 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen wildstrikken en bevel tot vernieling daarvan. Jagen zonder acte en zonder vergunning J. d. B. te Oud-Vossemeer tot 2 boeten, ieder van f4,of 2 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van bet niet in beslaggenomen geweer met bevel tot uitlevering daarvan te betalen f 2,ot 1 dag hechtenis en bevel tot vernieling ingeval van uitlevering. Overtreding Leerplichtwet: J. H. V., P. A. G., J. N„ E. G. S., I. v. D., A. D. en J. J. te Oud-Vossemeer, J. G., J. V. J. K., A. de J., P. v. 't H. en P. v. d. M. le Sint Annaland, ieder tot f 1,boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner, M. H. te Oud-Vossemeer, M. d. H., W. K. en E. H. te Sint Annaland, ieder tot 2 boeten van f 1, of l dag hechtenis voor iedere boete voor ieder hunner. Voor het kantongerecht alhier is een jacht opziener gedagvaard wegens stroopen; een collega verrastte hem bij het stellen van een wildstrik. I's zaak komt 30 Juni voor. ARDS Schaumburg wordt gemeld, dat de dheidstoestand van H. M. de Koningin bevredigend is. Kleine wandelingen en rij- worden dagelijks door H. M. gedaan in ijke zonneschijn en zomerwarmte. -PET1 op Uit het Duitseh. im» en Karei zetten zich in het gras neder jegen gruimen tijd. eet ge waaraan ik hier denken moet? Goethe's lied: „der Fisoher". Hier zou ae kunnen voorstellen, dat een /schoone mij met haar uit het water verrees en 'i ijk gezang tot zich trok." r en Cofas maar op," zei Emma plagend, „ik zal onderhoorigen oproepen en bevelen u te iveren." *of Einma's onderhoorigen werkelijk 't 1 van hunne meesteres verstaan hadden, eensklaps een nachtegaal zijn heerlijk lied Ze luisterden zwijgend naar het gezang, oudt ge wel willen gelooven, freule Emma, geheel onder den indruk van deze be- 1 '1 i en 10 HAÏl* vraag KANTONGERECHT te THOLEN. - 16 Juni 1902. Door den heer Kantonrechter alhier zijn heden veroordeeld wegens: Visschen bij nacht met verboden vischluig J. B., A. D., J. v. V. en P. R., allen te Sint Annaland, ieder tot f2-,boete of 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen aalscharsh en bevel tot vernieling daarvan. tooverende omgeylng kom." „Ja, ook ik/j»evoel mij hier altijd zoo wonder lijk te moeflb. Het is als fluisterden geheim zinnige stemmen steeds de wonderlijkste ver halen 1 Jn zulke oogenblikken oefent de stille waterspiegel een onweerstaanbare macht op mij uit/.' ees voorzichtig", viel Karei haar on deugend in de rede, „of ik zou ten tweeden male als uw edelmoedige redder moeten op treden I" „Nonsens! zoo sterk wordt die macht nooit; al geloof ik niet, dat het onmogelijk wezen zou." „Dat spijt me geweldigZulk een schoone jonkvrouw had ik gaarne met levensgevaar aan de klauwen van den alziehtelijken dood ontrukt." „Ik bid u, geen complimentjes; die vind ik verschrikkelijk." „Complimentjes zijn het niet; het is hooge ernst, frenle Emma 1" „Ik ken die vleitaal en heb er een afschuw van. Wahrom kan een jonge man nooit in de nabijheid van een jong meisje zijn, zonder haar onwaarheden te vertellen?" 1ERSEKE. Het fanfaregezelschap Mozart heeft eindelijk vergunning gekregen haar muziek tempel een vaste standplaats op de Paardenmarkt te geven. Van tijd tot tijd zullen daar ten gelieve van de muziekbeminnaan uitvoeringen gegeven worden. Dat de vruchtenteelt te Wemeldinge nogal van beteekenis is, blijkt hieruit, dat één kweeker verleden week 80 kinderen in het werk had om kruisbessen te plukken. Toch scheen dit nog niet genoeg, want deze week zijn van hier ook nog een 40 a 50 kinderen bij dienzelfden ondernemer werkzaam. Zij ver dienen 3 cent per, KG. De nog niet rijpe bessen gaan naar Engeland voor de jamfabrieken. Oyk' te Schore hèeft de nieuwe hoofdelijke omslag- ontevredenheid gewekt en deze heeft zich zelfs geuit in een openbare volksbijeenkomst, welke een motie werd aangenomen, in houdende een verzoek, aan den raad, om de aanslagen van verschilden ingezetenen te ver minderen. Zulk een motie is tamelijk doelloos, wijl ieder .aangeslagene het recht van reclame heeft. Bovendien aangenomen dat, naar het ons voorkomt, de voornaamste aanleiding tot on tevredenheid in de wet ligt, heeft de vergadering zich tot een verkeerd adres gewend. Zij moet zich, niet met een motie, maar met een petitie, tot de hooge regeering wenden, teneinde ver betering van de wet te verzoeken. Dat zou in andere gemeenten wellicht navolging vinden. POORTVLIET. Ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer E. C. van Rijssel, zijn caudidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad de heeren: M. J. de Graaff, M. K. Krijger en J. van Zorge. De stemming zal plaats hebben op 24 Juni a.s. OUD-VOSSEMEER. Ten huize van den arbeider S. ontstond Woensdagnacht brand, welke veroorzaakt was door het laten branden Tan een petroleumstel, gelukkig werden de bewoners tijdig wakker, zoodat men in de gelegenheid kwam het brandende te blusschen. De vrouw des huizes kreeg bij dat werk eenige brandwonden. De kermis is dit jaar weder voorbijgegaan, zonder dat er ongeregeldheden of vechtpartijen plaats hadden. Behalve de draaimolen, waren een drietal kramen, met wat kleinere tenten het eenige waar de jeugd gelegenheid vond de porte- monnaie te ledigen. STAVENISSE. In de afdeeling „Tholen" der Z. Mij. van L. en N. heeft men dit jaar een proefveld onder St. Annaland, in den Breeden- vliet-polder, ter grootte van pl. ra. 49 aren, aange legd. Het doel is een bemestingsproef op aard appelen. De grond is middelmatig zware klei, terwijl de voorvrueht aardappelen was. De proef nemer is de heer H. J. Dorst te St. Annaland. Het proefveld is verdeeld in 4 stukkeu. Het lste stuk (64 roeden) is bemest met 34 K.G. Chilisalpeter, 51 K.G. Superphosphaat en 21 K.G. zwavelzure Kali-Magnesia. Het 2de stuk (86 r.) is bemest met 91 K.G. opgeloste Peru- Guano (7 X A)- Het 3e stuk (105 r.) met 60 K.G. Chilisalpeter en 90 K.G. Superphosphaat, terwijl het 4e stuk (119 r.) bemest is met 114 K.G. Ammoniak-Superphosphaat (7 en 9), terwijl in dit stuk 19 roeden totaal onbemest blijven. Over het algemeen staan de aardappelen op het proefvST3 zeer gunstig. T HOLEN. Begunstigd door prachtig zomerweder, maakte ons tanfaregezelsehap „Concordia" Woens dag een uitstapje naar Vlissingen om deel te nemen aan het festival aldaar ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Vlissing's mannenkoor". Aan het havenstation gearriveerd, werd, na eèn der mailbooten bezichtigd te hebben, de wandeling naar de stad, onder het spelen van vroolijke marschen aanvaard. Daar was alles in feestdos en er heerschte een prettige stemming onder de talrijke menigte, die zich toen reeds langs de straten bewoog. Dank zij de uitstekende regeling, liep de optocht van de 31 muziek- en zanggezelschappen in de beste orde af. Ook aan de gemeente-politie komt alle lof toe. Zij had een moeilijke taak te vervullen, en aan haar beleidvol optreden is het voorzeker te danken, dat vooral op nauwe gedeelten, waar duizenden opeengehoopt stonden of zich bewogen, de pas sage geen oogenblik gestremd werd. Maar ook „Moet ik u nogmaals verzekeren, dat ik het oprecht meen; dat niets me gelukkiger maken zoul Is het dan zoo onzinnig het leven van een lieve, schoone jonge dame te willen redden?" „Ik kan zulke kinderachtige taal niet uit staan," klonk het geërgerd van Ernma's lippen. Toornig sprong ze op, groette den verbluften Karei en ging weg. Zij bond haar paard snel los, wierp zich in den zadel en reed voort, zeer ontevreden op zich zelve, dat ze zich zoo dwaas, zoo kinderachtig en vooral zoo lomp tegen haren gast had gedragen. Maar toch sprongen de tranen van ergernis haar telkens weer in de oogen, vast klemde ze de bevende lippen op elkaar en keek niet eenmaal om, ten einde te zien of Karei haar volgde. Hij was ook opgestaan en zag het toornige meisje na. „Wat is ze schoon," mompelde hij. „Wat een edel gelaat, welk een verontwaardiging I Hoe gelukkig moet de man wezen, die dat meisje eenmaal tot vrouw krijgt!" een on merkbaar zuchtje volgde op die woorden. Ook hij steeg te paard en keerde terug. Eindelijk had hij het rijtuig der beide oudere dames bereikt. Ook Emma trof hij daar aan. Zij kleurde toen h zich bij haar voegde. Zij voelde nog steeds hoe belachelijk zij zich had aangesteld, hoe vreesclijk kinderachtig zij zich had gedragen, toen zij, wat als scherts bedoeld was, ernstig opnam. Wat moest bij wel denken Hij zou haar ijdel en laf vinden. Doch ze wilde toonen, dat zij er niets om gaf, hoe hij haar vond. Ze wond zich op, praatte, lachte en schertste zoodat men Bioemenheuvel bereikt had, voor men het dacht. Vlug sprong ze uit het zadel, voor dat Karei haar de hand tot hulp kou reiken, en gaf de teugels aan een der bedienden over. Het was zulk een buitengewone zomersche avond, dat men besloot dezen buiten door te brengen. Spoedig was alles in gereedheid ge bracht, en zaten allen gezellig in den tuin. Euima bleef voortdurend bizonder levendig en spraakzaam; zij schertste zelfs met Karei en gaf zulke gevatte en geestige antwoorden op zijn plagerijen, dat tante meer dan eens uitriep „Euima, Emma, wat zijt ge ondeugend Ik leer je van avond van een geheel andere zijde keunen."

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1