ie orief mijner V. 888. Zaterdag 14 Juni 1902. Negentiende jaargang. K E 55 2 E y 3e st fEülLLSIOH. J. B. C. POT, Th» HHi gjgm 'tml? nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. BINNENLAND. ei RECHTSZAKEN. Van onze berichtgevers. IERSEK THOOLSGH mMat pijn aai it isianpn m oesitrtMlt Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, per drie maanden, franco per post 65 cents. ml r het buitenland 90 cents, koi inonden stukken, enz. worden uiterlijk ne DONDERDAGAVOND innswacht kRï iresu te T kolen .1 ,66r DONDERDAGMIDDAG bi onzon MD meeuer en Wethouders van Tholen brengen, i art. 83 der algeineene politie-verordeoing, in |a, lis van de ingezetenen dezer gemeente, dat roer van eecreetmest kan plaats hebben ge- den nacht van lag 16 op Dinsdag 17 Juni. Syi tg 17 op Woensdag 18 Juni. irak idag 18 op Donderdag 19 Juni. een len, den 14 Juni 1902. 'dht stol itei Pijn WIJ st, I I e end« in a .hein 1 tej iest i«. al« meester en Wethouders van Tholen en bij deze ter kennis van de Ingezetenen meente, dat op Donderdag den 19 Juni 1902, no deze gemeente de jaarlijksche collecte zal ebben, ten behoeve van bet Fonds tot aan- g en ondersteuning van den Gewapenden de Nederlanden, welk Fonds uitsluitend >t ondersteuning van al de verminkten in i strijd, waaronder ook die in Nederlands che Koloniën of Bezittingen, en noodigen een ieder uit, om door eene milde bijdrage, tot vervulling van bet edele doel van brei bestemming, te helpen in staat stellen. den 14 Juni 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPEJLE, Burgemeester V. LABAN, Secretaris. .oninklijke familie is Dinsdagmorgen per :in van 9,14 van het Loo vertrokken uitschland. Een talrijk publiek was aan- raaronder velen met oranje getooid, half uur vóór het vertrek kwam de In-Moeder, lnide toegejuicht, het salon- inspecteeren en hield zich met de ver- r bezig met het maken van schikkingen, kwekkende stilte heerschte toen H. M. lis verliet begeleid door den Prins. De n werd in een ruststoel van het basse- dragen. In een open rijtuig werd de korte afgelegd. Zoodra het rijtuig der Koningin on opreed, barstte luid gejubel los. De n, aan de zijde van den Prins gezeten, vriendelijk naar alle kanten, idellijk werden de paarden afgespannen, iet rijtuig onbeweeglijk stond; daarop ichragen geplaatst en den bekleede plank ling gelegd tusschen het rijtuig en den en, waarover de Koningin gemakkelijk balcon liep. Daar aangekomen, neigde ngin naar links en rechts, enthousiastisch iht, en begaf zich terstond naar binnen, jnen van den salonwagen bleven gesloten. oningin-Moeder volgde alles blijkbaar ote bezorgdheid en volgde de Koningin 'agen, die er bleek doeh opgewekt uit- 1 Majesteit heeft de reis goed volbracht welstand te Schaumburg aangekomen, vier weken denkt te blijven. De toestand srredigend mogelijk. Uit het Duitse h. dagen na de komst van tante's met haar zoon was Emma alleen zooals zij meermalen deed, en al was zij eindelijk op haar lievelings- het bosch bij den vijver gekomen, zich welbehagelijk in 'tgras vleide, tijd had zij er rustig gezeten, toen zij aijmering gestoord werd door de komst heer van Eelzen. tijk heb ik u dan toch gevonden, riep ziende. Overal heb ik gezocht, tot ik ie wanhopig werd." nauwkeurig gezocht hebt ge dan toch die wanhoop zal wel te dragen geweest ank Emma's antwoord op den uitroep gast. UITGEVER Tholen. Bij Kon. besluit is benoemd tot betaal meester te Middelburg de heer J. Pb. baron van Ittersum, thans te Alkmaar, in plaats van den heer Jhr. J. P. A. van Panhuijs, die te Maastricht benoemd is. Tot lid van de Eerste Kamer voor Friesland is gekozen de heer mr. J. Siekenga (lib.) te Wolvega met 25 stemmen. Prof. M. Noordtzij (anti-rev.) te Kampen had 21 stemmeu. Met ingang van 1 Juli a.s. is aan M. C. Deurloo te Tholen, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als kantonnier van den Rijksweg. Tot leeraar in de natuur- en werktuigkunde aan de Hoogere Burgerschool te Zierikzee is benoemd Dr. Neber. Woensdag heeft de heer A. J. de Blinde thans te Middelburg het. 2e natuurkundig exa men afgelegd. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen voor candidaat gemeente-secretaris, de heer C. M. P. W. Hanssens te Stavenisse. Benoemd tot onderwijzeres te Zierikzee aan school A, Mej. A. Glondes aldaar en tot onder wijzer aan de openbare lagere school te Breskens, de heer J. I. de Hullu te Krabbendijke. Tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school te Bergen op Zoom is met 1 September a.s. benoemd de heer W. Kosten, tijdelijk leeraar aan die school. Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag jl. liep bijna den ganschen dag de discussie bij de onteigenings wet over de vraag of de spoorstaafhoogte van de Hembrug in 't Noordzeekanaal S of 12 meter hoog moest zijn. Na een rede van den heer Hubrecht waarin hij het noodige van de 12 M. hoogte aan toonde en een voorstel van den heer Lely, gesteund door de heeren Heemskerk, Hubrecht, Van Raalte, De Visser, Van Wichen en Van Wijck, om een motie aan te nemen: „De Kamer, vau oordeel, dat het wenschelijk is de spoorstaafhoogte van de nieuwe Hembrug te bepalen op 12 M. N. A. P., gaat over tot de orde van den dag" verklaarde de Minister zich bereid eens nader te willen overwegende heer Lely trok nu zijne motie in en het ont- eigenings-ontwerp werd zonder stemming aan genomen. Het ontwerp tot uitvoering van art. 75 der Ongevallenwet (beroep) is dus nog aanhangig gebleven het zou intusschen nog geruimen tijd duren eer deswege het eindverslag der Commis sie van voorbereiding zou inkomen. En aange zien de kamer tijd moest hebben om 't vermoe delijk lijvig stuk te bestudeeren, dacht de voorz. niet dat het nog in deze zitting aan de orde zou komen. De heer Passtoors drong evenwel op bespoe diging zooveel mogelijk aan. De toestand der arbeiders, die nu, met 't oog op de Ongevallen- Ad vertcntiën van 1 töt-. 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleoht* maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Woensdag zijn geen be^ wet, niet meer door hun patroons worden ver zekerd wordt meer en meer precair. Kwam er in dit zittingjaar niets van de afdoening, dan zou de wet weer niet met Januari 1903 in werking treden. De voorz. beloofde echter, dat, wanneer het verslag tijdig, bv. begin Augustus, inkwam, bij er de Kamer in 't begin van September voor bijeen zou roepen. „Wezenlijk freule Emma, als ge wist, hoe ik het huis en den geheelen tuin doorzocht heb, dan zoudt ge meer geloof aan mijn wan hoop slaan." „Welnu, ik zal dan zeker moeten erkennen, dat ik er mij zeer vereerd door gevoel." Of ik zal onder de verdenking moeten blijven u een onwaarheid gezegd te hebben, terwijl ik er alles voor over heb u van het tegendeel te overtuigen." „Laat ons liever een gesprek eindigen, dat slechts uit fraaiklinkeude woorden bestaat en zeg me wat de reden van uw wanhopig zoeken is". „Met alle genoegen 1 Ik wilde u voorstellen een ritje te maken. Uw tante en mijn moeder zijn van plan te gaan rijden. Wat dunkt u er van als we haar eens te paard vergezelden. Het weer is zoo mooi!" „Dat vind ik uitstekend," antwoordde Emma vroolijk, „zoo'n ritje is altijd aangenaam. Wilt ge zoo vriendelijk wezen mijn paard te laten zadelen, ik ben binnen een kwartier klaar." Met deze woorden stond Emma haastig op en verliet het bekende lievelingsplekje. Jonkheer van Pelzen volgde haar. Hij was Moord te Tilburg. Woensdag, des morgens te 10 uur is voor het gerechtshof te 's Hertogenboseh in openbare terechtzitting begonnen de behandeling van de zaak contra Casparus Augustinus Mutsaers in hooger beroep. Zooals men zieh herinneren zal heeft hij in Juni van het vorig jaar voor de arrondissements rechtbank te Breda terecht gestaan, beklaagd van iet opzettelijk om het leven brengen van Maria Catharina Wilhelmina Kessels en is door die Rechtbank wegens het ontbreken van wettig en overtuigend bewijs vrijgesproken, tegen welk vonnis de Officier van Justitie later hooger beroeii heett ingesteld. V- "ts dat wegens oogensehijnlijke tegen spraak in de verklaringen van den koster Ister- daal met die van andere getuigen de rechtbank op verzoek van den verdediger een voorloopig onderzoek bevolen heett naar de vraag ot getuige Van Isterdaal zich heeft schuldig gemaakt aan meineed. Eenig gevolg van dit vonnis is echter sedert niet vernomen. Alleen de zaak contra Mutsaers is dus aan de orde, niet de moord te Tilburg. Het hof zal slechts uitmaken of Mutsaers al dan niet schuldig is. Een andere schuldige kan niet worden aangewezen. Mochten er echter in den loop van het geding gewichtige vermoedens of bezwaren tegen getuigen of andere personen rijzen, dan kan het openbaar ministerie, met de ten dienste staande middelen nadere voorloopige informaties inwinnen. Zijn deze informaties voldoende bezwarend, dan kan de Officier van Justitie eischen, dat de rechtbank tegen den verdachte rechtsingang verleene met last tot het openen van eene nieuwe instructie. Er zullen in deze zaak 100 getuigen worden gehoord, waaronder 29 nieuwe. Hoofdgetuigen zullen wederom zijncommis saris van politie Caarls en de inspecteur Soentjes, de koster Van Isterdael, Dr. van Zinnicq Bergman, pastoor van de kerk, de post bode Jongbloets, e. a. Mutsaers woont als vrij man de zittingen bij, behoudens de bevoegdheid van het hof om hem in eiken stand van het geding in hechtenis te laten nemen. Mr. F. E. Pels Rijken zal wederom als ver dediger van den beklaagde optreden. In de zitting van langrijke getuigenissen afgelegd. Er werden 25 getuigen gehoord, die geen van allen den beklaagde Mutsaers bezwaarden. Bij het getuigenverhoor van Donderdag kwa men eenige voor, die zeer bezwarend waren voor den koster Van Isterdaal, vooral die van den heer Kessels, den vader van het vermoorde meisje. Hij getuigde o.a. dat het hem opgevallen was, hoe kalm de koster was bij zijn arrestatie, terwijl bij van zulk een afgrijslijke misdaad werd beschuldigd. Ook was er opnieuw verschil in de verklaringen van den koster, wat de verdediger aanleiding gaf zich te verzetten tegen het verder verhooren van getuige Van Isterdaal en aan te dringen, dat een onderzoek in zake meineed tegen hem worde ingesteld. Bij bevelschrift der arr. rechtbank te Mid delburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen P. J. de B., oud 40 jaar, schoenmaker, geboren en wonende te Terneuzen, gedetineerd te Middelburg, terzake dat hij op verschillende tijdstippen in bet jaar 1901 en in het jaar 1902 vóór den 22 Mei van dit jaar, ontuchtige handelingen heeft gepleegd met de in voornoemd bevelschrift vermeld minderjarige meisjes. Aan den beklaagde is mr. J. de Witt Ha mer, J.Gz., advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. in houding of gelaat noch schoon, noch knap. Zijn uiterlijk zou geen oogeublik boeien, indien er uit zijn levendige oogen niet iets meer, namelijk geestigheid en verstand sprak. Reeds veertien dagen geleden kwam hij met zijn moeder op Bloemenheuvel aan, en zooals we gissen kunnen had het hem nog geen oogenblik berouwd Emma gezelschap te houden. Hij was reeds met Bloemenheuvel en den omtrek geheel vertrouwd geworden, en liet niets voorbijgaan, wat aan het kalme leven hier een grootere gezelligheid geven kon. Het was een heerlijke zomerdag. Schitterend kwam de zon aan den blauwen trans op en had bijna hare dagelijksche baan afgelegd. De grootste hitte was voorbij; een zacht koeltje ruischte door 't geboomte, en gaf aan mensch en dier een heerlijke verkwikking na de hitte des daags. Een sierlijke panier, met twee vurige, zwarte paarden bespannen, wachtte voor bet heerenhuis. Gerrits had moeite de dieren zoo lang in bedwang te houden, maar gelukkig, daar naderden de dames. Mevrouw de wed. van Felzen leunde op den arm van hare vriendin. Ze was reeds een IERSFKE. In Mei zijn hier 7 huwelijken 14 geboorten en 3 sterfgevallen ingeschreven. Op de voordracht voor een te benoemen onderwijzeres te Wemeldinge stond mej. E. Baetens alhier no. 1. Bij de benoeming deze week verkreeg zij 1 stem; benoemd werd mej. A. Boone te Eindhoven. Maandag 11. werd hier eene korte raads vergadering gehouden uitsluitend om een kleine wijziging te brengen in liet pas vastgestelde kohier van schoolgeldheffing 1902/3. De quaestie liep over f 1, ST. MAARTENSDIJK, 12 Juni. De Trans- vaalsche volksliederen, geplaatst op het klokken spel in den toren, zijn in navolging van andere gemeenten, vervangen door andere stukken, te weten: „Wat is het liefste vaderland" en «Wii leven vrij". OUD-VOSSEMEER. Door Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente is dit voorjaar eeu zeer wijze maatregel genomen, door het loopen over het kerkplein te verbieden, dat thans door zijne keurige beplanting een sieraad is voor de gemeente; vooral de jeugd kon een vorig jaar nog al eens schenden, wat natuur in zoo rijke mate gaf en daar is door het verbod een eind aan gemaakt. SCHERPENISSE. Benoemd tot dagelijksch opzichter bij de verbouwing van de Ned. weinig op leeftijd, maar hoewel hare levensjaren de haren reeds vergrijsd hebben, zijn ze er niet in geslaagd den opgewekten, vredevolleu trek van haar gelaat te wissehen. Ze gelijkt veel op haar zoon; dezelfde levendige, geestige oogen, dezelfde gedistingeerde houding, die in haar dadelijk de vrouw van hoogen stand herkennen doet. Beiden waren reeds in het rijtuig gezeten en wachtten op de jongelui. Emma komt vroolijk aan en ziet er allerliefst uit. Het rij kleed slaat haar uitstekend, hare oogen schitteren van blijdschap en het vooruitzicht vau t genotvolle tochtje kleurt hare wangen. „Wat een goede inval mevrouw, met dit weer te gaan toeren. Ik weet geen heerlijker uitspanning dan rijden 1" „Eigenlijk, Emma, is 't geen inval van mij. Karei stelde het voor en wij stemden slechts toe." „Om 'teven wie het verzon, ik vind 't verrukkelijk! Maar nu op weg! Ik kan niet langer wachten!" „En Karei dan? Foei, wat zijt ge lomp, zoo ongeduldig te wezen 1"

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1