i 3*. •F. Gemengd Nieuws. 0 N D E R W IJ S. VISSCHERIJ. Uitslag verkoopingen en aanbeste vai V 1 j; 01 ST. PHILIPSLAND. Het door Gedep. Staten vau Zeeland goedgekeurde kotlier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente over 1902, bevat 325 aangeslagenen, verdeeld over 43 klassen tot een gezamelijk bedrag van f3399,755. De laagste aanslag bedraagt fl,075, de hoogste f861,155. Ofschoon de telephoonkantoren in deze gemeente sedert korten tijd zijn opengesteld, werden in de maand Mei jl. 49 telegrammen ontvangen. Naar aanleiding van dit cijfer mag dan ook gerust gezegd worden, dat de bovengenoemde kantoren hier in een groote behoefte voorzien, daar anders, bij niet aanwezig zijn van de kantoren, de berichten van uit Oud-Vossemeer per bode moesten worden gebracht, hetgeen bij slecht weer en in den laten avond, den belang hebbenden duur kwam te staan, wegens de hooge kosten voor bodeloon. Op 30 Mei jl. vierde een echtpaartje huiselijk hun zilveren bruiloft en terwijl de feestvierenden bijeen zaten werd hun opeens een serenade gebracht door het muziekgezelschap „Concordia", bij welke gelegenheid de leden van het nog zoo jeugdig gezelschap zich kranig hebben gehouden. Al liet de muziek geen schoone melodieën hooren, toch brengen wij gaarne „Concordia" de eere toe, die zij bij deze gelegenheid heeft verdiend. SCHERPENISSE. Aan het hulpkantoor alhier is in de maand Mei met 22 inlagen een bedrag van f 1471,68 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd en aan 30 inleggers een bedrag van f 982,68 terugbetaald, terwijl 4 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Met ingang van 16 dezer is tot postbode alhier benoemd U. H. Smits, thans postbode te Ellemeet. THOLEN, 6 Juni. Op de heden alhier ge houden paardenmarkt werden aangevoerd 78 paarden en 6 veulens. Er waren veel kooplui. De handel was levendig. Besteed werdvoor 1-jarige paarden f125 tot f150; 2-jarig f200 tot f 260; 3-jarige f300 tot f 3754-jarige f350 tot f425; werkpaarden f 100 tot f450; veulens f85 tot f120. Er werden na afloop in het „Hof van Hol land" een 20-tal geldprijzen uitgeloot. Des namiddags van 2 tot 5 uur hield de vereeniging „Algemeen Belang" de gewone jaarlijksche ringrijderij te paard op den Molen- vlietschen dijk opgeluisterd door het fanfare gezelschap „Concordia". Er waren 12 deelnemers. De prijzen bestaande uitEen nikkel stang, toom, borsttuig, reisdeken, 2 paardendekens, leidsel, zweep, tabaksdoos en 3 kistjes sigaren, werden behaald door de heeren; 1. 2. 8. 4. 5. met 7 ringen. 6 J. de Wilde J. Beukelaar M. J. Stoutjesdijk 5 Hubrecht van der Maas 4 G. de Hondt 4 Anth. de Bruijne 4 7. J. C. v. d. Maas 3 8. A. van EekeleD 3 9. C. van Dijke 2 10. W. Geluk, Anthz. (de Heen) 2 11. Anth. Geluk, Anthz. 1 12. C. Geluk, G.C.Mz. 1 die naar gelang van het aantal gestoken ringen een keuze mochten doen uit bovenstaande prijzen, welke vóór de herberg vau den heer C. Bal werden uitgereikt. Voorts vestigen wij nog de aandacht op de heden (Vrijdag)avond te houden gymnastiek- uitvoering te geven in het schoollokaal op de markt. Gisterenavond werd op de repetitie flink en correct gewerkt en wij kunnen gerust ge tuigen, dat, wanneer de leden hedenavond zoo hun best doen, de avond moet slagen. Het goed bezet orkest zal ook niet nalaten tusschen de nummers de aanwezigen te amuseeren en na afloop van de gymnastiek een mooi concert te doen hooren. Wij wenschen nogmaals „Olympia" een succesvollen avond toe. In den stal van een landman te Bavel (bij Breda) is een koe gestikt bij het eten van klaver. Dit voeder had in de zon gelegen en doordat het te warm geworden was, kon het beest het niet binnen krijgen. Nu én dan ontdekt men, een uit twee verschillende helften aaneengeplakt muntbiljet te bezitten, dat daardoor niet als betaalmiddel kan dienen. In zulk een geval is de beste weg, zich rechtstreeks te wenden tot het Agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam, waar een lijst van die verdwaalde halfjes wordt bij gehouden. Bij het vreeselijk onweder, dat te Brummen en omstreken heeft gewoed, zijn onder Laag Keppel twee werklieden door den bliksem ge troffen. Een van hen werd een eind weggeslin gerd, de ander aan hoofd en schouders gewond. Onder Heemstede is Woensdagnacht een lage misdaad op dieren gepleegd. Een landbouwer vond Donderdagmorgen in zijn weide een koe met afgesneden uiers en een paard met afgesneden kop. 't Is afschuwelijk 1 Zekere de L. uit Amerika teruggekeerd, stapte Woensdagavond half tien uit den trein te Goes en zette ziju reis te voet naar Kloetinge voort, om aldaar zijn broeder te bezoeken. De man is zeker, door de duisternis die Woensdag heerschte, van het smalle voetpad afgeweken en van den steileu kant in het vrij diepe water gevallenalthans zijn lijk werd hedenmorgen uit het water opgehaald. Door de vereeniging van beetwortelsuiker- fabrikanten in Nederland is aan de ministers van Financiën en van Waterstaat een adres gericht, waarin zij hare bezwaren kenbaar maakt tegen de internationale conventie en schorsing, geen afschaffing, der premie vraagt tijdens den duur der conventie. Het lijk van een knaapje, dat sedert 10 dagen te Dordrecht vermist werd is aldaar uit de Riedijkshaven opgevischt. Te Numansdorp is een knaap, terwijl hij bezig was met vogelnesten uithalen, van een ladder gevallen en zoodanig op het hoofd terecht gekomen, dat hij eenigeu tijd later aan de gevolgen is overleden. Nauwelijks zijn de warme dagen aan gebroken of reeds zijn mcnschenlevens te betreuren. Te Oostwoud is een jongeling bij het baden verdronken en ook te Yelp is het lijk opgehaald van een jongmensch, dat een bad in het zoo genaamde Kleigat, bij de IJsel had genomen. Te Loenen waren eenige jongens aan 't baden, toen men enkelen er van plotseling zag wegzinken. Het koude water scheen hun bevangen te hebben pn met moeite werden vijf knapen gered, een was reeds verdronken. Ook te Zuidlaren verdronk een knaapje bij het baden. Dit moge ter waarschuwing strekken voor ouders en kinderen. Te Bergentheim, gemeente Ambt Harden- berg, is een twintigjarige veenarbeider, die uit eene wijk water wilde scheppeu, voorover ge vallen. Na eenige oogeublikken werd hij leven loos opgehaald. Langs de Nederlandsch-Duitsche grens bij Nieuw-Schoonebeek (Dr.) zwerft tegenwoordig weer een troep Zigeuners, welke o.m. beren en apen met zich voert en telkens tracht ons land binnen te dringen. De Burgemeester van Goes, de heer J. Pb. Wesselink, heelt met 1 October a.s. ontslag gevraagd. Algemeeue deelneming wekt te Loos duinen het overlijden van een tuinman aldaar, die eenigen tijd geleden, gekleed te water sprong om een- kind te redden, dat hij behouden te buis bracht. Maar de jonge sterke man gevoelde zich sinds dien tijd minder krachtig, begon te sukkelen en is thans aan de gevolgen van kouvatting en schrik bij de redding van het kind bezweken. Als haar ooit leed te beurt viel, zou ze het hoofd niet moedeloos laten hangen, maar fier zich verzetten tegen het ongeluk en strijden tot ze overwonnen had. Meer dan vier maanden zijn verloopen, sedert Emma's aankomst op Bloemenheuvel. Alle zaken zijn geregeld en de jonge erfgename heeft zich zoo gemakkelijk en gezellig in gericht, als met goeden smaak en een ruime beurs mogelijk is. Nu ziet het oude gebouw er niet meer zoo somber uit. De vervelooze deur en raamkozijnen zijn verdwenen, de blinden zijn alle geopend; geen spoor van de vroegere verwaarloozing is meer te vinden, al inoogt ge den indruk krijgen, dat dit gebouw daar reeds vele jaren gestaan moet hebben. Nu heeft het zelfs een liefelijk aanzien ge kregen. Want De lente is in 'tland en heeft hare gaven verkwistend rondgestrooid. Met haar toover- roede raakte zij bosch en veld aan en, gelijk in de wonderverhalen en sprookjes, was plot seling het voorkomen van het aardrijk ver anderd. Eerst werd de grauwe, doodsche tiut vo een licht groen waas vervangen, tot op ■V.tst het bosch zijn voorjaarskleed weer had ger Te Sas van Gent is een geval van pokken geconstateerd. Het gemeentebestuur heeft daarom gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting. Naar wij vernemen heeft het muziek gezelschap „Con Amore" te Hoedekenskerke aan het bestuur van „Vlissing's Mannenkoor" gemeld, dat zij door ziekte van de hoofdpartijen geen deel kan nemen aan het festival. Tevens is bericht ontvangen dat de harmonie „Mozart" te lerseke nog aan het festival wenscht deel te nemen. Uit Indië wordt gemeld, dat mevrouw Thiele gedurende de afwezigheid van haar man, op Padang Toealang door een Bengaleeschen oppasser, die haar zes zware wonden toebracht, is vermoord. De in de nabijheid wonende adsistent, de heer Sijpesteijn, die op het hulpgeroep der dame toesnelde, kon ouder de woning nog slechts het lijk herkennen. De moordenaar is gevat en heeft bekend. De moord is gepleegd, niet zooals eerst werd geloofd uit roofzucht, maar uit geheel andere afschuwelijke beweegredenen, wat trouwens door den dader ook min of meer bekend is. Een 7'/2-jarige jongen te Gent had een doekspeld ingeslikt. Door middel van Röntgen stralen kon men de plaats van de naald in het strottenhoofd wel bepalen, doch de dokter slaagde er niet in het voorwerp te verwijderen. Na eenige dagen is de knaap bezweken. In Rome stapte Maandagmorgen een jonge dame uit den trein van Genua. Daar ze zicht baar hevig lijdende was, werd ze naar een zieken huis gebracht. De dokters constateerden daar, dat zij minder dan enkele uren te voren moest zijn bevallen. Ze erkende toen ook bevallen te zijn in den coupé, waarin ze zich alleen bevond. Ze had het kind uit den trein geworpen toen de trein in den tunnel van Camogli was. Er werden onderzoekingen ingesteld en men heeft het kind nog levend teruggevonden. In een bewaarplaats van kruit van de zg. Saturnusputten bij Kattowitz heeft een ontploffing plaats gehad. Drie werklieden werden gedood. Het werk werd onmiddellijk geschorst. Te New-York is een ernstig ongeluk gebeurd. Een electrische automobiel reed in snelle vaart, toen opeens de bestuurders de machine niet langer meester waren en het gevaarte midden onder een menschenmassa vloog, waar door verscheidene personen gewond werden. Te Bcmmerton zijn door het omvallen van een steenstapel vijf werklieden zoodanig getroffen dat twee hunner dood werdeu op genomen en drie zwaar gekwetst, waarvan er een bij het vervoer overleed. Verleden jaar Augustus was te Hannover een zesjarig aanvallig kindje, spoorloos ver dween. Alle onderzoekingen bleven vruchteloos en dc arme ouders garen van lieverlede de hoop, hun lieveling nog eens te zullen terug zien, op. Maar dezer dagen kwam te Franckenthal een bende Zigeuners, die 't was terstond te zien een vreemd kind bij zich had. Een inwoner herinnerde zich 't geval van Hannover, waar schuwde de politie, en 't bleek nu, dat de man zich niet vergist had. Het heidenvolkje werd gearresteerd en 't kind werd aan de ouders teruggegeven. De tehuiskomst kan men zich voorstellen de moeder bezwijmde, toen zij haar doodgewaand kind weder aan 't hart drukte I Een nieuwe uitbarsting van de Soufrière op St. Vincent is Maandagmorgen voorgekomen, onder hevig gedonder en een aardbeving, even wel zonder veel schade te veroorzaken. Sommige Fransche families hebben aan het ministerie van koloniën het aanbod gedaan de kinderen, die bij de ramp van Martinique weezen zijn geworden, op te nemen in hun huis. Op dit eiland blijft de toestand stationair. De vulkaan is nog steeds in werking en werpt voortdurend asch uit. Uit Valparaiso wordt gemeld, dat eender vulkanen aldaar in uitbarsting is gekomen, waardoor twee dorpen vernield en 75 menschen omgekomen zijn. Te Bruinisse is aan mejuffrouw H. A tegen 1 Juli eervol ontslag verleend a wijzeres, wegens hare benoeming als te Scherpenisse. Zooals wij reeds in ons vorig numi deelden kwam de eerste Hollandsche Vlaardingen aan. Als een niet onaard meldt men ons dat deze werd. aangebt het stoomschip de „Koningin Emm onder directie van de firma A. Hi Gedurende de maand Mei werden lint KG. mosselen uit den Brakman Vlaanderen) naar België en Frankrijk v t tegen 5 h 6 francs per baal van 160 het en ucht, oir tien. en aan rallig onde ge van noei n oc dheid dheid licht i, ion dl om i: 8 >g aangetrokken, en men zich reeds in het lommer van 'tjonge gebladerte kon verheugen. Eindelijk was ze verschenen, en ol hoe men jubeldel Klapwiekend bracht de ooievaar het eerst bericht, dat de lente in aantocht was. Hij was door andere boden gevolgd en neen, niet bij de belofte alleen was het gebleven, deze was ook vervuld geworden. Ziet ge dat fluweelachtige grastapijt? Kunt ge iets liefelijkers bedenken, nu dat lentezuchtje de fijne, slanke grassprietjes in golvende beweging brengt en de doffe tinten even goed als de heldere aan u vertoond worden? Op, richt uw blik naar het boschje daar ginds 1 Ziet ge die zwellende knoppen nu Daar barsten ze open, en schuchter komen de blaadjes te voorschijn. Zouden ze het wagen zich aan de ruwe wereld bloot te stellen Heerlijk I juichen ze, eindelijk verlost, eindelijk bevrijd 1 Deu ge- heelen winter hadden zij geslapen in de enge kluis; vreeselijk eng was die woning op het laatst geworden I Hoe vurig hadden ze naar ruimte gesnakt. De lente had hun gehoord: zij raakte ze even met de vingertoppen aan en gebarsten waren ze: lucht, licht en ruimte waren haar deel geworden. Zoo was ze overal heengetogen: geen plaats had ze verlaten, waar gene: verda lent, hof iheidi al eid 1 wie ichat ge uien, ze g« Van de gevreesde „mosselziekte" b leuvei tegenwoordig niet. en, Men schrijft aan de Middelburgsche coui Het lossen van mosselen in de haven aan d sluis in den Brakman is eene kwestie, jaren lang heel wal te doen is geweest hliidelb. Crt. is die zaak meermalen besprld In den Brakman mogen krachtens het tr j 1843 mosselen alleen gelost worden in de Philippine. De uitvoer naar België mag scbieden van nit deze laatste haven. Het mosselen in de haven aan de Iiabellaslui in de nabijheid van de Belgische grens, boden evenals de uitvoer van daar naar De Belgische visschers van Bouchaute, het gemakkelijker zou zijn aan de Isabe mogen lossen, hebben herhaaldelijk pogin; werk gesteld om de openstelling dier hav (ferda krijgen, waarbij zij steeds gesteund wei hunne regeering. Maar telkens weigerde geering hun verzoek in te willigen, o.a. jl. En terecht. Hel zou toch een beetje al wanneer buitenlanders in ons eigen land werden boven ingezetenen. Nu heeft onze regeering wel het loss^m Isabella-sluis verboden op papier, maar niets gedaan om dat verbod te handhaven, De Belgische visschers lossen dan ook teg Ai vrij en frank, en storen zich nergens aan Nu reeds woyden naar schatting wekeli 400 ton mosselen aldaar gelost Op den onze eigen visschers het moeten afleggei de Belgische. Want de Nederlandsche vi,t verplicht in de haven te Philippine los te betalen. De wagens en karretjes die bi tof laden, betalen tolgeld, tot zelfs hondenk srs, En van de mosselen, uit de haven aan de aoet sluis uitgevoerd, wordt niemendal betaald, ven. en laadgeld, noch tolgeld. Bovendien betal an gische visschers voor hunne correspondentie klanten, zoowel per post als per telegraaf, de helft van de Nederlanders. De laatste zoowel voor gemeente als voor rijk hooge de Belgen niets. Bedrijfsbelasting zei Is ontduiken. Ze lossen geen mosselen. In de ha< Isabella-sluis dan? Wel neen, daar mogen ze Een vjjltal jaren geleden waren te PhilinDi paar kommiezen gestationeera, die o.a. oo hadden toe te zien, dat er geen mosseli Isabella-sluis naar Belgie uitgevoerd werde Destijds werden een paar Belgen bekeer oordeeld. Het lossen, al hield het ook nog maal op, beteekende toch niet veel mee evenwel het toezicht op den uitvoer versla de Belgen vrijer geworden. Als men nu bedenkt, dat er van Sas IJzendjjke geen enkele kommies gevestigd zeker niet overdreven zijn te beweren, zicht op den uitvoer van mosselen uit dc de Isabella-sluis een wassen neus moet woi Hoe lang nog zal het duren, dat bui meer rechten en voordeelen genieten in ons dan ingezetenen en, door de lakschheid ring, spotten met wetten en verordeningen Tholen, 5 Juni. Dank zij het wari der laatste dagen was de botvangst di beter dan de vorige, waardoor als vanze visscher een goede week maakte. Er 5 vaartuigen ongeveer 25 tobben (20 gevangen. De herdervangst blijft minder ze niet hare onmiskenbare sporen had achter gelaten. Op nieuw voor de duizend en zooveelste maal had men als uit éénen mond geroepen „hoe schoon, hoe onovertrefbaar, hoe eenig!" Ouk Emma had zich verheugd in dien schoonen tijd. Hoe heerlijk was het hier te midden in veld en bosch, hoe bejammerde zij het nu eerst die bekoorlijkheden van hare geboorteplaats te leeren kennen I Een verleidelijk plekje had ze uitgezocht. Geheel tusschen het groen verscholen stond de gemakkelijke tuinbank, en daar, door gindsche opening in het bosch had ze een ruim ver gezicht op de omliggende weiden. Zelve ver borgen voor het oog van geheel de wereld, lag diezelfde wereld aan hare voeteD, kon hare phantasie die bevolken, en het lol van het worstelend menschdom in gedachten veredelen en verbeteren. Achteloos liet ze het boek dat ze meege nomen had, op haar sohoot rusten, en peinzend staarde ze in de verte, als wilde zij van 't eindelooze verschiet véór haar, antwoord ont vangen op de vragen, die haar jeugdig hoofdje pijnigden. Die ernstige blik maakte het gezichtje nog aantrekkelijker, die weemoed stemde het zachter, Bij de heden ten raad huize gehouden tot .het bouwen van een nieuw wachtlokaa veer werd ingeschreven doorwed. C. Dei ij" slecl or agt glee en, wij mze ons H zelv ichaj di 4 I in hva ikk ,t h en 'd sck bevi en de diepte harer blauwe oogen sol peilbaar. Terwijl Emma, geheel vervuld van zat te peinzen trad haar tante met in de hand, op haar toe. „Ik zocht je overal Emma, want i! raad noodig. Zooeven ontving ik een een oude vriendin van mij. Zij vraaj goed is dat zij met haar zoon eeni| bij ons komt. Hoe zondt ge er over Gevoelt ge je opgewekt genoeg ooi ontvangen „Als het u genoegen doet, dan me altijd opgewekt genoeg, lieve tal dunkt, het zal hier veel prettiger zij: we met meer personen deze genotvoll jj bewonderen kunnen!" „Ik wist wel Emma, dat ge het nie genaam vinden zoudt. Ik zal dus maar dat ze welkom zijn en verwacht kunnen zoo spoedig zij zelve verkiezen." Eenige dagen daarna verschenen dl De kennismaking was van weerskant hartelijk, 't Gaf een heele veranderi re^ stille huis, dat nu recht gezellig was, wist men de gasten over te halen om weken langer te toeven, dan eerst was geweest. Wordt vet ijgl 11 O ide

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2