2*°' ssy. w Zaterdag 7 Jun* 1902. Negentiende jaargang. EN J. M. G. POT, De Vrede. FEUILLETOH. nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. itj na! t, li' ;reif= )0G W ll li BINNENLAND. RECHTSZAKEN. Vau onze berichtgevers. pai P jgba "TE RSEISCHE Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, ijs per drie maanden, franco per post 65 cents, or het buitenland 90 cents. igezonden «lukken, enz. warden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht un lureati te T h o I e n ol vóór DONDERDAGMIDDAG bi| onzen medewerker te lerseke. >LE ET 10I E GOURA UITGEVER: THOLEN. Inrichtingen, vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. smeester en Wethouders der gemeente Tholen ter algcmeene kennis, dat het verzoek van van Es, kuiper wonende te Tholen, om in ceel kadastraal bekend sectie F. no. 662 een te mogen oprichten, door hen is toegestaan, condigd en aangeplakt te Tholen, den 4 )02. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester 1'. LABAN, Secretaris. 'rede is geteekend. orlog met al zijn gruwelen is geëindigd, jioed zal meer vergoten worden, geen en kinderen in de concentratiekampen lezwijken. Geen millioenen zullen meer it, geen hofsteden verbrand, geen vee B "gebeuld of afgemaakt worden. De krijgs- men komen vrij; de groote menschen- g is voorbij. De vrede is gekomen, maar ite van wat? eid en --v-- als een schoone droom vervlogen. Te hebben duizenden Boeren hun leven srd om hun vrijheid te behouden en zijn in in de heilige overtuiging dat zij voor een rechtvaardige zaak. De Christen die de Boeren in weerwil van de uit- der Engelschen, tegenover hun vijanden betracht, getuigt van hun naastenliefde ;evensgezindheid. De oorlog is geëindigd de ontelbare tranen die nog dagelijks id worden om 't verlies van zoovele iCT het hart ineen van weemoed en pijn schreit de ziel hare bitterste tranen. Het Transvaalsohe Volkslied zal thans ge- wijzigd moeten worden. Wel worden de woorden bevestigd „Ons lijden is voorhij." maar helaas niet: „Dat vrije volk zijn wij." Engeland heeft door dezen onrechtvaardigen en wreedaardigen oorlog niets gewonnen. Het heeft een drie duizend millioen gulden, een twintig duizend soldaten, een heirleger zieken en gewonden verloren, behalve prestige en den eerbied der volken, maar het heeft niets ge wonnen. De goudmijnen blijven aan de Engelsche en Duitsche kapitalisten, en het Britselie volk betaalt voor den oorlog. Als loon voor het moorden en brandstichten in Zuid-Afrika zullen Kitchener en Miluer in den grafelijken stand worden verheven, terwijl aan Kitchener eenzelfde gratificatie waarschijnlijk als indertijd aan Roberts werd geschonken, nl. E 100,000 zal worden toegekend. ■Sommige Engelsche bladen zijn zoo onkiesch, de mogelijkheid te durven veronderstellen, en de wenschelijkheid te bepleiten eener noodiging van Botha en De Wet tot bijwoning der kroningsfeesten des Konings. Toen in het concentratiekamp in Irene het bericht van den vrede bekend werd. vereenigden olie bewoners zich, ëh~ gaveu aan "Kun 'gevoelen lucht door het zingen van psalmen. Vele vrouwen weenden. Vergelijk daarbij eens het getoeter op kinder trompetjes in Engeland. Advertcutiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slecht» 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. _wu zijn daarmee niet gedroogd; de tal- f rerminkten zullen hun tragisch leven voortslepen; de schandvlek die op deze ke oorlog rust zal nimmer uitgewischt IN de Engelsche pers worden de Boeren om hun dapperheid en moed, die tegen de hen niets vermocht, om de goede gheden die hen tot brave onderdanen geland's Koning zuilen maken. niet hoe de Boeren zich zullen ge- als onderdanen van het Britsche rijk. n te vrede heeft hier een bittere nasmaak, ■achteloos staan thans de dapperen, die leven tot in den dood, machteloos even- 6 ongelukkigen die alles moesten ver- En daarbij te moeten denken, dat zooveel evergeefs werd gestort, zooveel leed te werd gedragen, zooveel wreedheid werd 0, om ten slotte nog te moeten buigen brutale overmacht, waarlijk dan krimpt 4 tl OL Uit het Duitse h. TOESTAND VAN H. M. DE KONINGIN. Zonder buitengewone omstandigheden zal de Koningin Dinsdagvoormiddag met haar Moeder naar Schaumburg vertrekken vergezeld van H. M.'s lijfarts en pleegzuster. De Prins zal eenige familieleden bezoeken en daarna eveneens naar Schaumburg gaan. Het laatste te Apeldoorn verschijnend bulletin omtrent den toestand der Koningin wordt Maan dag uitgegeven, na het bezoek van Dr. Roessingh. Tweede Kamer. In de laatste week zijn er heel wat discussiën gevoerd in de Tweede Kamer. Men had het over art. 60 van het wetsontwerp op de krijgstucht. Zooals men weet, heeft een militair, wien straf opgelegd is, recht van beklag, maar men wacht met de toepassing der straf niet tot de klacht onderzocht is. Als de klacht al gegrond verklaard wordt, de soldaat heeft ondertusschen zijn straf beet. Tegen dezen harden rechtsregel, als het dien naam dragen mag, kwam de Kamer in verzet door het voordragen van verschillende amendementen. Het zacht ste daarvan, d. w. j5. dat het minst met het regee- ringsartikel 66 in strijd was en hetwelk door den heer De Waal Malefijt (a.r.) was voorgesteld, werd met behulp van alle aanwezige anti-revolutionaire leden op 2 na, en natuurlijk zeer tegen den zinder Katholieken, aangenomen. Het hield in dat de straf bij heklag geschorst zou worden, totdat de klacht in eerste instantie zou worden onderzocht. De minister van oorlog had zooveel bezwaar tegen het aangenomen amendement, dat hij de behandeling van het wetsontwerp opschortte. Natuurlijk groote ontsteltenis onder de bevriende partyen niets minder dan een portefeuille-quaestie stond voor de deur. Dp heer Malelijt verontschuldigde zich met de opmerking, dat de minister het amende ment niet onaannemelijk had verklaard. Ondertusschen hebben de vrienden er wat op ge vonden om het gevaar te bezweren. Gelukkig was nog niet over het artikel in zijn geheel gestemd. Wel nu, art. 66 kon verworpen worden en de minister kon een nieuw art. 66 maken, waarin hij zooveel mogelijk toegat en dan kon de Kamer wat volg zamer wezen. Alzoo geschiedde het met een kleine afwijking er volgde geen nieuw art. 66 maar art. 65 werd gewijzigd. Wat de minister toegaf bestond hierin de tenuitvoerlegging der straffen kan bij nadere beslissing geschorst worden, indien en voor zoover dit wenschelijk wordt geacht. Heel veel is dat niet, maar de vrede is hersteld. De heer Malefijt moest tegen art. 66- stemmen, dat door hemzelf naar zijn inzichten verbeterd was. Geer» wonder dat de Kamer daarbij den lachlust niet kon bedwingen. BELASTINGEN. V brengen in herinnering dat op 1 Juni a.s. "vier lef mijnen verschenen zijn van den aanslag over het jaar 1902 van de personeele en van de grondbelasting. was Emma zachtkens genaderd en ïhermend haren arm om haar middel kind," ze fluisterend, 7/troost je het 't besteuwe ouders hebben veel en zooals gij ze hier ziet, kenden "''"peen smart. Prent hun beeltenis, zooals u gadeslaat, in uw geheugen, en mocht bekend worden met hun somber ver- 'ergeet dan deze portretten niet, en hoe voor ons allen na een tijd van t>k veelal een tijd van leed aanbreekt." »nte, maar ze kenden na dat leed geen meer!" riep Emma hartstochtelijk uit, .de armen om tantes hals. leef zij eenige oogenblikken staan, nog beschermd door dezelfde armen, die haar als kind gekoesterd hadden. Ze werden door den binnentredenden knecht gestoord, die de dames eenige ververschingen kwam aanbieden. lntusschen hadden de bedienden zich in de keuken verzameld. Men wilde toch zijn hart zoo gaarne eens lucht geven over de pas aan- gekomenen. Hierover was men liet eens: de jonge freule was schoon en lieftallig. Kaatje kon geen woorden genoeg vinden om Era ma's vriendelijkheid te prijzen, en zelfs de vreemde tante vond genade in haar oogen. Gerrits zat stil voor zich te kijken en op Kaatje's vragen en uitroepen gaf hij niet veel meer ten ant woord dan„Zij is nog een jong ding en die andere dame schijnt mij toch niet onvriendelijk". Den volgenden morgen, toen Emma opstond was het koud en guur. Donkere wolken be dekten den hemel en verborgen de lieve zon. Het zag er nu veel somberder uit dan op het oogenblik van hare komst. Dit wekte haar niet op, en dan de eerste nacht, in hare ouderlijke woning doorgebracht, was niet zeer rustig geweest. Wilde droomen hadden haar slaap verstoord. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stond gisteren terecht een arbeider uit Stavenisse, door de Zierikzeesche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Beklaagde zou bedreigd hebben den loop van zijn geweer op het hoofd van een jachtopziener te zullen stukslaan. Het O. M. eischte 1 jaar. De evangelist Weltevreden, die Donderdag jl. door het gerechtshof te 's-Gravenhage tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens brandstichting in zijn evangelisatielokaal te Zie- rikzee, heeft tegen die uitspraak cassatie doen aanteekenen. IERSEKE. In Mei zijn op het telegraafkan toor alhier behandeld 356 telegrammen, waar van 107 verzonden en 249 ontvangen. Op de postspaarbank is ingebracht f 1705,05 en teruggenomen f 3742,50. Uitgereikt 2 nieuwe boekjes. Deze week is hier een man op denzelfden dag grootvader en overgrootvader geworden. ST. MAARTENSDIJK, 5 Juni. Begunstigd door goed weder, trok de lieden gehouden paar- Zij zag hare ouders vroolijk te paard stijgen; daar gaven ze hun rossen de sporen, deze zetten zich in een draf, die in een woesten galop overgaat, en altijd rennen ze verder zonder ergens acht op !e slaan. „Houdt op, houdt op, daar is geen brug en over dien breeden vijver kunt ge uw paarden niet heen jagen!" Maar wat zou hun vaart stuiten Ze naderen al meer en meer de gevaarlijke plaats, de paarden steigeren, ze werpen de voorpooten in de lucht, gereed den sprong te wagen. „Mijn God! red hen, red hen I" kermt Emma angstig, maar te vergeefs I De dieren kennen geen vrees, ze kennen geen aarzelen, ze wagen den sprong en komen in den vijver terecht. Bruisend spat het water omhoog, daar verdwijtien allen in de diepte, de golven sluiten zich over hen, en alles is weer stil en kalm als te voren. Ontzet uitte Emma een rauwen kreet. Ze was ontwaakt, doch lang duurt het, voor dat ze weder gekalmeerd den slaap kon vatten. Eindelijk was de grauwe morgen aangebroken en waren de eerste zwakke lichtstralen in denmarkt veel volk. Aan de lijn stonden 192 paarden. Door de gesloten vrede tusschen Enge land en Transvaal, was de handel niet zoo levendig als het vorige jaar, hoewel de kooplieden het gehalte van de aangevoerde paardep zeer roemden. Toch werden nog pl. m. 40 paarden verkocht, terwijl de prijzen naar gelang van kwaliteit waren: 2-jarige merries f 210,-f 260; 3-jarige paarden f450,-f470; 5-jarige paarden f390,-f410; aftands werkpaarden f200,-f250. Voorts werden nog verkocht2-jarige paarden f 290,—f 310, en een 6-jarige vosruin voor f 440. Na afloop van de paardenmarkt werden door eenige leden der vereeniging „E. M. M." alhier, op het marktplein naar den ring ge reden, waarvoor een zevental, meest fraaie prijzen waren gesteld, die als volgt werden behaald le prijs een heerenzadel door den heer I. M. Hage, Jbz., 2e pr. een volledig rijstel door C. Hage, Jbz., 8e pr. een reisdeken door M. Groenewege, 4e pr. een gaslantaarn door P. J. Noom, 5e pr. een rijtoom door D. de Wilde, 6e pr. een fietszadel door D. Vermaas, 7e pr. een paar pedalen door A. Hage (RB.) De uitreiking der prijzen geschiedde door den voorzitter der vereeniging, den heer J. Polderman, die de prijswinners hoofdelijk met hun succes gelukwenschte, waarop hij door den heer M. Groenewege werd dank gezegd voor alles, wat is gedaan om het bestaan der vereeniging te verzekeren. OUD-VOSSEMEER. Elders is reeds met den besten uitslag het inenten tegen varkensziekte beproefd, maar over het algemeen is het serum daartoe benoodigd zeer duur, zoodat tegen de betrekkelijk hooge kosten wordt opgezien, locli zijn de laatste weken in deze gemeente en te Nieuw-Vossemeer door den alhier ge- vestigden veearts, den heer Van de Sande, een vijftigtal dezer dieren ingeënt. I11 België wordt het geneesmiddel kosteloos aan de veeartsen aldaar verstrekt, het is te hopen, dat ook onze regeering weldra termen zal vinden om in deze belangrijke zaak te voorzien, daar toch jaarlijks ten plattelande, hetzij in meer of mindere mate tal van slachtoffers dezer ziekte vallen wat den betrokken arbeiders veel schade berokkent. Maandag 11. keerden een paar onderwijzers terug van de zitting van het kantongerecht te Tholen, waar zij als getuigen in zake leerplicht- overtreding waren opgeroepen; op den terug weg verzochten zij een boerenzoon mee te mogen rijden, wat botweg geweigerd werd, om dat zij voor de leerplicht waren weg geweest. Die toont een helder inzicht in de wet te hebben en vooral de verhouding van de onder wijzers tot die wet te kennen I POORTVLIET. Alhier werd voor de slacht offers van het ongeluk op Martinique ingezameld de som van f31,25. Einma's kamer doorgedrongen. Nu toefde ze niet langer, ze verliet hare legerstede, want dezen dag had zij bestemd voor de regeling van vele zaken. Heden zou de notaris komen. Alles wat nog afgedaan moest worden na haar vaders dood zou dezer dagen geschieden, en na dien woe- ligen tijd zou zij de zelfstandige meesteres zijn en zich hier vestigen, zooals haar vader haar verzocht had. Hij had gewenscht, dat zij weer luister zou bijzetten aan de oude plaats en hij twijfelde niet dat ze hier geschikt voor was; zij kende immers die sombere familie-traditie niet, die hem had verjaagd. „Zal ik die ooit te weten komen?" dacht Emma, „zouden deze muren niets verklappen?" Emma was nog jong en had steeds onder het toezicht van hare tante geleefd. Smart en leed waren klanken voor haar gebleven. Ze had getreurd en treurde nog om den pas overleden vader, maar ze had hem zoo weinig gekend, en dus kon dit leed niet heel bits en scherp wezen. n, Maar jong ais ze was, wenschte ze k<(j te maken met de schaduwzijde van het levEN,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1