as r F N°. 886. Zaterdag 31 Mei 1902. Negentiende jaargang. EN J. M. C. POT, FEUXLLETOB. li Is hy| t nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. RECHTSZAKEN. orfn- len hi Atiui ERSEKSCHE ijTHOOLSCHE COURANT, rattlal, pvül aan ts kiaaph raa oesterteelt, laailn, ai Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, lijs per drie maanden, franco per post 65 cents, oor het buitenland 90 cents. Ingezonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingeweekt een bureau te Tholen ot v66r DONDEROAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T h o L i» N. teel iden loor OOI M.C Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ONGEVALLENWET. Burgemeester der gemeente Thol en, gelet schrijven van het bestuur der Rijksverzekerings- van den 17 dezer, brengt ter kennis de na- |de door hem ontvangen bekendmaking Bestuur der Rijksverzekeringsbank maakt 1 dat alle werkgevers, die verzekeringsplichtige 'en uitoefenen en tegen loon een of meer werk- in hunnen dienst hebben, verplicht zijn vóór a.s. daarvan aangifte te doen dat de aan- geschieden moet op formulieren in tweevoud jsteloos verkrijgbaar zijn aan elk postkantoor en ostkantoor en die na invulling en onderteekening weder moeten ingeleverd worden tegen bewijs intvangst; dat tot aangifte gehouden zijn ook 'erkgevers, die hun personeel reeds tegen on- :en verzekerd hebben of die voornemens zijn ming te vragen om het risico zelf te dragen eene vereeniging of vennootschap over te dat bij elk stel formulieren eene lijst is ;d van verzekeringsplichtige bedryven, en dat ij, die twijfelen of hun bedrijf valt onder een largenoerade, echter wel zullen doen eene aan- n te leveren, waarop zij den grond van hunnen kunnen vermelden; dat wie hunne formulieren ijdig inleveren of niet behoorlijk invullen of zijn in het verschaffen van inlichtingen straf- njn volgens de wet. o 1 e n, den 24 Mei 1902. Be Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. 1. de Koningin heeft hare gewone ver en, die geheel ontsmet zijn, weder in lik genomen. Zoodra de gezondheidstoestand toelaat zal H. M. naar Duitschlaud gaan herstel van gezondheid en haar intrek a op het .slot te Sohaumburg, een hoog en kasteel in middeleeuwsche stijl gebouwd, lar men een prachtig uitzicht heeft in het ,gende bergland. n het examen ter verkrijging van het idicaal, hetwelk van 5 Juni tot 7 Juli a.s. «■orden gehouden in het Valkenhuis te fivenhage, zal worden deelgenomen door candidaten, voor het meerendeel klerken osterijen en Telegraphio. Straatschenderij M. B. 18 jaar te Stavenisse tot f 5 boete of •3 dagen hechtenis. Het laten staan van een niet aangespannen voertuig, op een door Burgemeester en Wethouders verboden plaats: P. D. 23 jaar, koetsiersknecht te Stavenisse tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Niet nakomen der voorschriften tegen aanvaring: W. B. Cz. te Tholen tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap C. K. te St. Maartensdijk en G. d. R. te Vlissingen, ieder tot f2 boete of 2 dagen hechlenis. Overtreding der Leerplichtvoet H. C. S. en J. V. beiden te St. Philipsland, P. v. I., C. M., J. W. allen te Stavenisse. M. V. D., J. d. B„ J. B., J. V., M. N. en J. B. allen te Oud-Vossemeer, ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Vrijgesproken A. d. R. te St. Philipsland, A. C. en C. F. II. beiden te Stavenisse, C. S. te St. Philips land, A. P. en J. A. M. heiden te Oud- Vossemeer. De afdeeling Tolen van het Ned. Onder wijzers Genootschap heeft tot den ambtenaar van het Openbare Ministerie bij het kantongerecht te Tolen het verzoek gericht, om voortaan de zittingen van overtredingen der Leerplichtwet op Zaterdag te hopden, en de klasse-onder wijzers zoo mogelijk niet als getuigen op te roepen. Op het eerste verzoek is gunstig beschikt, doch aan het tweede kan niet worden voldaan. wijzer te Eede, thans gedetineerd te Middelburg, wegens ontucht, gepleegd door een onderwijzer met aan zijn zorg of opleiding toevertrouwde minderjarigen, veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf, met in mindering brenging der preventieve hechtenis, met ontzetting van het recht om het ambt van onderwijzer'te bekieeden voor den tijd van 7 jaar en met vrijspraak van het meerdere hem bij dagvaarding ten laste gelegde. KANTONGERECHT te THOLEN. s Mei 1902. Door den heer Kantonrechter heden veroordeeld, wegens Jgingen doen om wild te bemachtigen V. 23 jaar te St. Annaiand tot f 5 boete dagen hechtenis, met verbeurdverklaring e 2 in beslag genomen wildstrikken en tot vernieling. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed Don derdag jl. uitspraak in de zaak van den Zierik- zeeschen evangelist A. Weltevreden, door de rechtbank te Zierikzec wegens poging tot brand stichting veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Dit vonnis der rechtbank werd wegens een gebrek in de bewijsvoering vernietigd en de beklaagde veroordeeld ter zake van opzettelijke brandstichting tot 5 jaren gevangenisstraf en vrijgesproken van het meerdere ten laste gelegde. De bewering van bekl. als zou hij de dupe zijn van een complot en een ander, die sprekend op hem geleek, de wekkers gekocht hebben, werd ten eenenmale onaannemelijk geacht, daar het niet is aan te nemen, dat een ander op klaarlichten dag in het lokaal van bekl. de wekkers gezet kon hebben. Wat het z.g. alibi van bekl. betreft, dit achtte het hof niet bewezen, terwijl trouwens bekl. nog den tijd zou hebben gehad om op het door hem aangegeven uur de wekkers te koopen. De rechtbank te Middelburg heeft heden (Vrijdag) G. S., 41 jaar oud, vroeger onder- Uit het Duitse h. elaas ja," viel Kaatje hierop in. „Ge wel zeggen, zijn ziel ruste in vrede «ar denk toch aan den brief," zei Frans, 'paar storende in hnnne herinneringen aan '«re verleden. „De freule zei me, dat ast bij was." i de brief, dien had ik bijna vergeten 'te Gerrits en opende het aan hem gerichte „Aan Gerrits, tuinman op „Bloemenheuvei." deze geef ik u bericht van het overlijden aijn vader. Wees zoo goed te zorgen dat uis gerestaureerd en bewoonbaar is voor ikomstige meesteres Freule Emma Wilgenbeek. „Het heerenhuis zal dus weer bewoond worden," viel Kaatje levendig in. De goede ziel verheugde zich reeds in het denkbeeld, dat de zoo lang uitgestorven buitenplaats weer het middelpunt van gezellig verkeer worden zou. „Dat is nogal iets van beteekenis," vervolgde Gerrits luide zijn eigen gedaehtengang. „Het huis in orde maken voor de ontvangst van onze jonge freule; het huis, dat jaren lang aan weer en wind, kou en warmte is prijsgegeven, zonder dat een enkele vinger uitgestoken werd, om het verval te keer te gaan. Dat is onmogelijk I" „Met geld en goede woorden is er niets on mogelijk Gerrits", zei Frans. „Kom, je bestelt werklui en doet je best alles te laten herstellen. Maar haast je, want over een maand zal „Bloemenheuvel" bewoond zijn." „Over een maand? Maar er zal een jaar moeten voorbijgaan voor alle reparaties zijn verricht, eu dan over een maand!" antwoordde Gerrits hartstochtelijk. „Tut, Gerrits, niet overdrijven: maar kom, wil je me voor dezen nacht een bed geven? Ik ben vermoeid en koud." IERSEKE. In ons vorig artikeltje, waarin over den hoofd. omsl. gesproken wordt, komt een onnauwkeurigheid voor. We hadden ergens gelezen, dat het totaal van het kohier was ruim f 7500 (dns enkele honderden beneden de f 8000) maar dit is niet zoo, het totaal is rnim f8200. Bij de bespreking van den hoofdelijken om slag in de laatst gehouden raadsvergadering, sprak de raad opnieuw zijn leedwezen er over uit, dat de middelstand zooveel zwaarder belast is dan vroeger. Dit voorspelt misschien wat goeds voor de tqekomst. Nu bij de nieuwe wettelijke bepalingen omtrent deze belasting grenzen en zelfs tamelijk nauwe grenzen gesteld zijn aan de progressie, of de ajicressie, zoo als het nu heet, kon het niet ai Iers, of de middelstand moest het ontgelden. 'Ni-v het is met verschil in welkp mate De nieuwe bepalingen leggen de gemeente besturen niet geheel aan banden. Door het accres zeer langzaam te doeu stijgen kan men tenminste eenigszins aan het euvel te gemoet komen. Welnu die toeneming kan verzacht worden. Bij de vaststelling van het nieuwe tarief wilde een der raadsleden dit jaar als proeftijd beschouwd hebben. Deze wenk kan nog in overweging worden genomen, 't Was inderdaad zeer moeilijk de gevolgen van het nieuwe tarief nauwkeurig te berekenen. Dat de verhooging van den aanslag voor de middelklassen werkelijk zeer aanzienlijk is, blijkt uit deze 2 voorbeelden. Wie dit jaar in de 16e kl. (10501150 gld) aangeslagen is, betaalt 43 °/0, en wie in de 17e kl. (1150 1250 gld,) aangeslagen is, ruim 46 °/0 meer, dan verleden jaar. Dat is toch nog al wat. Het bovenstaande wordt niet gezegd uit zucht tot critiek, maar om de vraag voor te leggen, of een ook door den raad betreurde kwaal zooveel mogelijk te lenigen is. SCHERPENISSE. De voordracht voor een onderwijzeres met acte nuttige handwerken bestaat uit de dames: H. A. Heijboer te Brui- nisse, E. Quist te Tholen, C. P. Pannij te Krabbendijke en A. van Dort te Bergen op Zoom. Mej. Geuze te Poortvliet, heeft, tengevolge harer benoeming te Colijnsplaat, hare sollicitatie ingetrokken. „Wel zeker Frans, ik zal je ons opkamertje geven, daar zult ge een warm bed vinden," zei Kaatje. „Graag, dan maar dadelijk, want ik verlang naar rust." Frans ging naar bed. Onze oudjes bleven nog een poosje over de gebeurtenissen van dien avond praten, en zochten toen ook hunne slaap steden op. Een maand was verloopen, sedert Frans aan Gerrits het bericht bracht, dat zijn meesteres haren intrek wilde nemen in hare vaderlijke woning. Gerrits had alles in het werk gesteld, om het vervallen gebouw in een vrij bewoon baren toestand te brengenkosten noch moeite waren ontzien. Dreunend hadden de slagen door den naasten omtrek geklonken, het huis had weergalmd van de voetstappen der werk lieden, de lange rust was eindelijk verbroken. Nu echter was die bedrijvigheid weder geëindigd, want heden wachtte men de freule. De luiken waren allen geopend en de heldere winterzon kon vrij in de kamers rondkijken en er alles opnemen. De vervelooze raamkozijnen STAVENISSE. Enkele dagen geleden hielden de leden der Coöperatieve Stoomroomboterfabriek „de Koe" alhier eene buitengewone ledenver gadering. De heer Koert, zuivelconsulent in deze provincie, had gehoor gegeven aan de uitnoodi- ging om hierbij tegenwoordig te zijn. Het doel der vergadering was te trachten het daarheen te sturen, dat men één jaar lang van alle koeien afzonderlijk de morgen- en avondmelk zoude meten en deze op gehalte doen onderzoeken. De heer Koert maakte duidelijk het groote belang, dat een veehouder heeft bij het aanleggen van melklijsten en het gehalte-onderzoek, waardoor het hem duidelijk wordt, welke dieren hij tot zijn voordeel, en welke tot zijn nadeel houdt. Staande de vergadering werden een 40-tal koeien voor genoemd doel aangegeven, terwijl de Directeur van „de Koe", de heer Tazelaar, zich bereid ver klaarde de noodige onderzoekingen te verrichten. Door het Bestuur der Waterkeering van het Cal. Wat. Stavenisse werd publiek aanbe steed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1903 van de Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiingswerken aan de waterkeering van genoemd waterschap. Raming was f3306.885. Inschrijvers waren de heeren V. C. P. Bolier te Scherpenisse voor f 3046J. Lindenberg te Wemeldinge voor f2980; M. Kleppe te Scher penisse voor f2936; C. Bolier te Bruinisse voor f2890 en P. Moerland te Stavenisse voor f2847 aai: ivien het werk is gegund. Hoorde men ook al dikwijls het vermoeden uiten, dat er tegen de overtreders der leerplicht wet niet3 zou gedaan worden, de uitkomst leert het anders. Achtereenvolgens werden voor het kantongerecht te Tholen behandeld over tredingen te Tholen, Poortvliet, Stavenisse, Oud-Vossemeer en Anna Jacobapolder, terwijl die van St. Annaiand ook spoedig ter hand zullen geDomen worden. Velen der overtreders werden met geldboete of hechtenis gestraft. Dacht men te Stavenisse eerst nog al, dat bijna allen vrijspraak zonden erlangen om reden de meesten in het bezit waren van een armoede- bewijs, afgegeven door de commissie tot wering van schoolverzuim, de heer Kantonrechter hechtte hieraan weinig of geen waarde, want bijna allen werden met geldboete van een of meermalen fl of 1 dag hechtenis gestraft. THOLEN,' 28 Mei. Heden kwam in deze ge meente de rijksveldwachter van Kapelle, vergezeld van den gemeenteveldwachter van Halsteren tot het opsporen van twee kooplui in band, potlooden, enz., verdacht van diefstal van een wekkerklok, gepleegd ten nadeele van den caféhouder „Het Groene Woud" te Kapelle. Door den gemeenteveldwachter alhier de beide bovengenoemde beambten hadden zich op onderzoek in de richting van Poortvliet begeven zijn de beide verdachten, genaamd W. B. en M. G. van Middelburg, aangehouden en door den rijksveldwachter van Kapelle naar die plaats overgebracht. had men niet kunnen herstellen, maar de winter had medelijden gehad met de zwakke aard wormen, die aan het gebouw geen beter voor komen konden geven in den tijd hun toe gestaan, en alles in zijn smetteloos hermelijn gehuld. Alles lag onder de reine sneeuw be dolven, en welke spatten en vlekken het oude verleden ook bezoedelen mochten, het heden had dit alles met den mantel der sneeuw bedekt; ge mocht hier en daar iets gissen van de on reinheden; het bleet bij gissen, zekerheid was het niet. Gerrits had nog eens alles in oogenschouw genomen; hij had zich overtuigd dat het vuur vroolijk knetterde in den haard, -en dat alle bedienden op hun post warennu wachtte hij ongeduldig op de komst van zijn gebiedster. In zich zeiven brommend liep hij voor het huis op en neer en tuurde, tuurde den breeden rechten rijweg af, of hij haar niet eindelijk zag naderen. Het bleef echter alles in doodelijke rust op den weg; geen rijtuig, geen mensch! „Het is al laat," mompelde hij„om één uur zouden ze hier zijn, en het "is nu bijna half drie. Waar zouden ze blijven?"

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1