r Gemengd Nieuws. VIS S C IIE R IJ. Thans doet zich weer een geval van typhns in de g'emeeute voor, in hetzelfde huisgezin waar een maand geleden ook een geval geconstateerd werd. Een buurman in een andere kamer van hetzelfde huis werd vroeger eveneens door die ziekte aangetast. POORTVLIET. De heer F. Hameeteman, sedert 1 Mei in functie als gemeente-arts alhier, heeft thans reeds ontslag als zoodanig gevraagd. THOLEN. Aan mejuffr. C. J. Groenewege- Van Arkel Koudsijn alhier is, na afgelegd examen, de acte van bekwaamheid voor Nieuw-Maltusi- aansche hulp uitgereikt. Zaterdag jl. werd ten huize van den heer C. Bal alhier eene algemeene vergadering ge houden van leden der vereeniging „School voor hand- en bouwkundig teekenen," zulks ter voor ziening in de vacature ontstaan door het be danken van den heer J. W. Wagtho als voor zitter dier vereeniging. Na gehouden stemming bleek, dat de heer A. Hollestelle, die door het Bestuur als zoodanig was aanbevolen, met algemeene stemmen was gekozen, van welken uitslag kennis gegeven zou worden. Met genoegen kunnen wij melden dat de heer Hollestelle de benoeming heeft aangenomen. In de op 21 Mei 11. gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Levens verzekering-Maatschappij „Holland" werd de balans-, winst- en verliesrekening goedgekeurd. Aan premiën werd over 1901 gemaakt f74389,085. De reserve is gestegen tot f40881,14, terwijl bovendien nog f 5000 is gereserveerd voor ongelikwideerde uitkeeriugen. Afgeschreven werd op algemeene onkosten f2027,085, op oprichtingskosten f589,47, op drukwerk materieel f249,195, op meubilair f144,855, waarna een dividend is uitgekeerd aan aandeelhouders vau 4 °/0. Tot commissaris werd met algemeene stemmen herkozen de heer C. R. C. Wibaut. Als secretaris van den raad van beheer is benoemd de Wel- edgeb. heer Jhr. Mr. E. A. O. De Casembroot en als mede-directeur de heer J. Bal. Tengevolge van het gure weder en aan houdende regen op Pinkstermaandag is op het concours hippique te Bergen op Zoom aan eutrée's ruim f 900 minder ontvaugen dan het vorige jaar. Het tekort wordt op circa f 800 geraamd, gedekt door het waarborgfonds. Mogen de regelingscommissie en de commissie voor de harddraverij zich niet laten ontmoedigen door den financieelen tegenslag, maar den moed behouden om alles weer terecht te brengen en te houden! De Amsterdamsche politie heeft een bende inbrekers gearresteerd die in Hannover ruim 30 inbraken pleegdeu. Een der medeplichtigen is ontsnapt. Te Rotterdam is den 2en Pinksterdag een vrouw, terwijl zij in een bierhuis te veel rondjes had opgedaan, in den drank gestikt. Voor het bouwen van het nieuwe station te Rozendaal kan nog wel een paar jaren ver- loopen. De onteigeuingsplannen heetten gereed, doch de bezwaren, die men bij de onteigening ondervindt, zijn van dien aard, dat er aan eene spoedige uilvoering der werken niet valt te denken. Ook moet bij de boringen de grond- gesteldheid erg zijn tegengevallen. Nabij Hellendoorn wist een 3-jarig meisje een revolver te pakken, die ongelokkjg.g was. Het kind, dat met dit gcv;;ar]1jk0 wapen wilde spelen was toevaüig 4Üeen in de kamer, en word, terzijl zij cr aan trok, door een schot getroffen. Het Vind, dat zwaar gewond werd, verkeert in levensgevaar. liet Zuider-Zendingsfeesl zal dit jaar gehouden worden op -9 Juli, in het Liesbosch onder Breda. Als sprekers zullen optreden de heeren df E. Van Gheel Gildemeester en ds. J. kramer, beiden te 's Gravenhage; ds. J. W. Rudolph, te Leiden; ds. J. De Voogd, te St. Annaland; ds. J. J. Van Heest, te Dordrecht; ds. H. J. Binnema, te Tilburg en de heer J. L. Zeegers, te Heemstede. boschjes doorzochten we, alle slooten, maar te vergeefs, te vergeefs. „Eindelijk, toen de zon den volgenden morgen doorbrak en de wind was bedaard, vonden wij haar in den vijver. Nooit zal ik dat oogej^ik vergeten. Ik dacht, dat we niet alleen onze meesteres, maar ook den Baron verliezen zouden. We zagen iets wits op het water drijven, vischten er naar en haalden haar lijk op. „Als verlamd door schrik staarde hij op haar doodsbleek gelaat. Een door merg en been snijdende gil ontsnapte hem, en als dood viel bij naast haar neder. We wisten niet wat te doen, zoo verschrikt waren we door dit ont zettend voorval" „Houd op, hond op," viel zij hem angstig in de rede: „het was zoo verschrikkelijk; uooit vergeet ik je gezicht. Bleek als een doode, waggelend als een dronkaard tradt ge het vertrek binnen. Ik voerde juist onzen kleinen Jan zijn pap, maar liet van schrik de lepel en de pap uit mijn handen vallen. Het was ont zettend. Weer zie ik 't voor mij" De oude grijze vrouw bedekte haar rimpelig gelaat met beide hapdeu, als wilde zij zoo aan bare her- Een jongmensch uit Voorburg heeft te Delft getracht de huishoudster van zijn vriend te. dooden, daarna richtte hij een schot op zich zelf met het treurig gevolg dat hij dood neerviel. De revolver was met zes patronen geladen. Te Almelo is een wisselwachter door een rangeermachine overreden en aan de gevolgen overleden. Tusschen Gorredijk en Langezwaag is Woensdag een tram ontspoord. De machine en waggons stonden dwars over den weg, de balcons werden verbrijzeld en de personen op de balcons staande werden gewond of kregen kneuzingen maar niet van ernstigen aard. In de gevangenis te Leeuwarden heeft een arbeider, die wegens doodslag op zijn vrouw 8 jaar straf moest ondergaan, zich door op hanging van het leven beroofd. üit Tilburg wordt gemeld dat de zaak tegen den schilder Mutsaers aldaar op 11 Juni a.s. bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch in appèl zal behandeld worden. Te Breda heeft een arrestant den politie agent, die hem had opgebracht, door een be hendige en flinke beweging iu het arrestantenhok gesloten. Kalm ging hij daarop naar huis. Een uur later werd de agent door een zijner kame raden, die hem hoorde roepen, verlost. Te Azewijn is de voormalige directeur der boterfabrick op weg naar zijn huis aan gerand door iemand die een gedeelte van zijn huis bewoont waarin hij logement houdt. Met twee logeergasten viel hij den directeur aan; zij knevelden hem en voerden hem op een kruiwagen weg. Onderweg lieten zij hem in de keuze: zijn leven of zijn geld, en lieten hem een schuldbekentenis teekenen, waarna hij weer vrij kwam. De drie aanranders zijn gearresteerd. Een 4-jarig knaapje te Alfen (N.Br.) is in een onbewaakt oogenblik in een beerput gevallen en gestikt. Te Veendam is het zoontje van een ar beider al spelende in het water geraakt en voor de oogen van zijn vader verdronken. Volgens gerucht zou de beruchte familie Humbert, de veelbesproken Parijsche oplichters, te Amsterdam vertoeven. Op verzoek van de Fransche justitie, is de politie aldaar alle hotels rondgeweest met de portretten, en in een daarvan op 't Weesperplein meende de eigenaar gelijkenis te zien met een heer en dame die daar geweest waren en een brief geschreven hadden. Tot heden is echter niets naders ontdekt. Te Blaricum kreeg een landbouwer een trap vau zijn paard, dat hij voor eenige dagen gekocht had en naar de wei bracht. Door hevige pijn gekweld begaf hij zich te bed en overleed enkele uren daarna. Een 70-jarige vrouw te Krommenie, die ruim 20 jaren doof was geweest, maakte zich dezer dagen zeer driftig en kreeg toen plotseling haar gehoor terug. Sedert hoort zij alles goed. 20 Mei 1855. „Hoe bar en guur, hoe naar en koud! Hoe naakt en dor, hoe aaklig schraal! (Zoo klaagt de mensch in sombre taal) Geen loof in 't hof, geen blad in 't woud, Geen bloesem nog, dio vruchten spelt: Nog heerscht de dood in hof en veld En bosch. Waar, waar, ach, waar zal 't heen 't. Is of de zon voor de aard' verdween, een ypêr geen handvol wei .f- 't midden van de Mei I" 28 Mei 1855. prijkt natuur met voile pracht! choon getooid, hoe rijk bevracht! ilden groen, der hoven bont, t.,,,Jt alles hoop en vreugde in 'trond! Zie, 't vee duikt weg in 't golvend gras, 't Geschubde volk speelt op den plas, 't Is rijk bevolkt het scheemrig bosch, Ja, de aarde is vol, de hemel los; Zijn schatten stroomen neêr: Wie wie vraagt uog naar meer?" In Zwitserland heeft het de laatste dagen zoo sterk gesneeuwd, dat het er uitziet als in den winter en wegens het spoedige wegsmelten, dreigen sommige rivieren met overstrooming. De inneringen ontvluchten. Gerrits had eveneens zijn wandeling, waar toe hij onder de herinnering aan die vreeselijke gebeurtenis was overgegaan, gestaakt, en bleef in gedachten verzonken staan, als doorleefde ook hij dat pijnlijk oogenblik nogmaals. Plotseling werd er op de deur geklopt: beiden schrikten. „Mijn hemel, wie kan in zoo'n noodweer wagen tot hier door te dringen 1" „Wees bedaard, ik zal wel gaan kijken!" Vlug begaf Gerrits zich naar de voordeur en opende die. Doornat van den regen, bibberend van de koude, trad een man het huisje binnen. „Goeden avond", zei de vrouw, „met dit noodweer nog uit?" „Wel Kaatje, herkent ge me niet? Ik ben Frans, de stalknecht vau wijlen uwen meester. Ik kom een brief brengen." „Goede Hemel, ja, nu zie ik het, ge zijt Frans, maar wat voert u nog zoo laat hierheen?" „Wat bedoelt ge met, „wijlen" onzen meester?" viel Gerrits zijn vrouw iu de rede. „Dat is een treurige geschiedenis," zei Frans, nadat hij zich bij het vuur had neergezet. „Ge vruchtenoogst is door den storm geheel vernield en in een der bosschen werden 600 boomen ontworteld. - Dinsdag kwamen te Londen 51 nieuwe gevallen van pokken voor. Er liggen thans 1386 poklijders in de ziekenhuizen. De moordenaar Balmasjeff van den Russi- schen minister van binnenlandsche zaken, Sipia- guine, is naar de Daily Chronicle verneemt, in tegenwoordigheid vau een vijftigtal getuigen opgehangen. Hij behield tot in het laatste oogen blik zijn moed en zelfbeheersching. De sultan van Turkije heeft fr. 20,000 beloofd voor de noodlijdeuden op de Antillen. Heel mooi, maar 'tis gemakkelijk riemen snijden van een andermans leer. Zijne amb tenaren kunnen licht nog wat langer op be taling wachten. Een ontzettende brand is Woensdag te Londen uitgebroken in Midden Westminster in het gebouw van Welslachs gasgloeilicht-maat- schappij. Voordat de brandweer aanrukte stoud het geheele gebouw, waar 1000 man werken, in brand. De dienst op de ondergrondsche spoorlijn in dat gedeelte van Londen is gestaakt. Een verschrikkelijke storm heeft iu Texas huis gehouden. Drie kerken, een honderdtal huizen en alle telegraaflijnen werden vernield, terwijl 90 inwoners der stad gedood en 100 gewond werden. De orkaan, die voorafgegaan werd door eeu hevigen hagelslag, en slechts 5 minuten duurde, heeft op zijn doorgang over een breedte van 300 meter alles verwoest. Verschillende Duitsche vorsten, o. a. de Beiersche kroonprins, de groothertogen van Hessen en Baden en de hertog van Gotha, gaven in den laatsten tijd openlijk blijken zich den om gang met socialisten van naam niet te schamen eerstgenoemde deed zelfs beloften voor de toe komst in het belang van minder bedeelden en ongelukkigen. Zou dat geen teeken des tijds zijn? ZUID-AFRIK A. Nog altijd niets omtrent den uitslag der vredes onderhandelingen bekend. Wel fantaiseeren de Engelsche correspondenten het een en ander omtrent besluiten door de vergadering te Ver eeniging genomen, maar men kau met volle gerustheid aannemen, dat hier niets dan fantaisie, nog aangewakkerd door het sterk verlangen naar het einde van den kostbaren oorlog, in het spel is. Zeer waarschijnlijk echter is het bericht, dat de afgevaardigden van de Boerenbijeenkomst in Pretoria zijn. Het bericht is echter reeds vau Zondag en bereikte eerst Woensdag jl. de Lon- densche pers, gevolgd door eén bericht van vroegeren datum, waarin gezegd wordt dat het verzet ouder de Boeren hoofdzakelijk afkomstig is van een kleine minderheid en dat de afge vaardigden (te Pretoria) tot eenstemmigheid willen komen alvorens een verdrag te sluiten. Eigenaardig is wel, dat zulk eene belangrijke tijding eenige dagen is achtergehouden, wel een bewijs dat het niet veel goeds voorspelt voor de Tommies; hadden de Boeren toegegeven en hunne onafhankelijkheid prijsgegeven, dan was het wel onmiddellijk geseind, wa dan hadden de Engelschen hun doel bereikt. Het doen verdwijnen voor altijd vau een vrij volk, dat alles heeft opgeofferd voor fcDwui van zijn vrijheid cii'ouainankelijkheid, maar voor de overmacht heeft moeten zwichten. Laten we hopen het uooit zooverre zal komen en dat mannen als De Wet eu Stein ook iu voonen welk een invloed zij kunnen uitoefenen door hun edel standvastig karakter en moed. Zij hebben hun volk door hel vuur des vijauds geleid, laten zij ook nu niet wijfelen, en dat zullen zij ook niet, daarvoor hebben zij te veel opgeofferd op het altaar van vaderlandsliefde. De Times zegt dat de onderhandelingen de laatste phase ingetreden zijn en dat men ver wachten mag den uitslag binnenkortte vernemen. „Hoop maar niet al te veel", acht het blad intusschen hel beste. De betrouwbaarste in lichtingen schijnen er op te wijzen, dat de meesten óf deu strijd wenschen te eindigen, óf daartoe gemakkelijk te bewegen zouden zijn, indien hunne leiders voor den vrede spraken. De Daily Mail gaat veel verderhet blad weet, na dien noodiotligen nacht verliet de baron zijne woning hier, en begaf zich met mij naar het buitenland. Vele jaren hebben we in den vreemde rondgezworven, menig land hebben we bezocht, menig gevaar getrotseerd, want hoe grooter het gevaar, hoe meer het den baron aantrok! Hij was somber gebleven en niets was in staat zijne gedachten van dat sombere verleden af te leiden 1 In den laatsten tijd was hij zwaarmoediger dan ooit. Menigmaal hoorde ik hem in den slaap woeste kreten uiten, waarbij hij wild overeind vloog. Haar naam was altijd op ziju lippen, haar vreeselijke dood vervolgde hem steeds. Toch kreeg hij eindelijk een onweerstaanbaar verlangen naar zijn geboorte land en naar zijn eenig kind, freule Emma, die hij sedert haar derde jaar niet had weergezien. Wij zouden ons hierheen begeven, maar 't heeft niet mogen zijn. Nog voor we de reis aan vaardden werd de baron ziek en bedlegerig. Ik moest om zijn dochter telegrapheeren, die juist tijdig genoeg kwam om haren vader te zien sterven." Hier hield Frans even op. „Ge kunt begrijpen", ging hij voort, „welke treurige en drukke dagen gelooft aan een spoedigen vrede, eu bekendmaken van den uitslag slechts van uren. (Hoe lang zouden die n Heel leuk en o. i. zeer terecht, ofschoon van een andere kant dan wij bedoelt de D. M. verder op dat men slechtj sommen kan trekken uit hetgeen tot bekend is en waarschuwt tegen gevolgt uit teekens, die bedriegelijk kunnen Hoogstens wil het blad aannemen, d der Boeren Kitchener's voorwaarden hebben aangenomen. De zei gedelegeerden uit Vereenij Pretoria heeten te wezen behalve Gt la Rey en De Wet, leden der beiden van Transvaal en Vrijstaat, aan wit Beyers benevens de commandanten Ferreira en Theunissen zijn toegeio worden vergezeld van acht secretarissti Door het bestuur der „Vereeniging (lering van de belangen der Zeeumcht dustrie", is dd. 15 Mei 11. het volgei gericht aan Hunne Excellentiën de Min Financiën, Buitenlandsche Zaken en IV Handel en Nijverheid: Excellenlien Wordt het advies van de tariefcora: den Duitschen Rijksdag ter zake van werp der Duitsche Regeering betrefft herziening van invoerrechten voor het Rijk opgevolgd, dan dreigt de Zeeuwscl industrie een groote slag. Immers da invoerrecht voor oesters van 50 Marl Mark per 100 kilo bruto worden a. w. dan zal voor elke oester le soo 81 kilo bruto per duizend) in plaat) toch reeds zeer hooge invoerrecht van f 0,025, nagenoeg f 0,05 worden gehei Wij behoeven zeker wel niet oudei dacht van Uwe Excellentiën te bre Duitschland, nu gedurende vele jaren Engeland zijn eigen product niet ge bruikt en alzoo ook oesters uitvoert, naamste land is waar oesters eu uitsluitend die, welke nog het best de: naam van het Zeeuwsch product ophi uit Zeeland worden ingevoerd. Het gebied van afzet, toch reeds krompen, zal bij eene verhooging vai recht nog meer inkrimpen eu niet i Zeeuwsche oestercultuur-oudernemingeii die daarbij direct of indirect ziju bt moeten, maar ook de Staat zal daarvan nadeelige gevolgen ondervinden. Het is dan ook met den meesten dat wij ous genoopt gevoelen Uwe Exc eerbiedig te verzoeken wel al het mog willen aanwenden om de ramp, welke de Zeeuwsche oesterindustrie dreigt treffen, te verhoeden of anders wel mid willlen berameu hoe op deze of gene de geldelijke gevolgen voor de Zeeuwsco cultuur-ondernemingen van Staatswege zog I worden tegemoet gekomen. 't Welk doende, Het Beslnur der Vereeniging tot beuor I de belangen der Zeeumche Oeste B. A. OVERMAN, Voorzit'** A. DE V! - aN NOORDEN, Men meldt uit Zeeland aan de ,N. De garnalen-visscherij laat dit ja?-rj binnen- als buitengaats, veel te wenscï de garnalen ziju klein van stuk en niet hoog, daar per mand op de Loi markt slechts 3 k 4 shillings kan worden en per tij de vangst vau eiken niet hooger loopt dan 2 a 8 mandjes. De garnalen die binnengaats gevangenl vinden aftrek op de Belgische markten,1 iu het district Zierikzec door Thooli Ierseksche visschers de garnalen in hui plaats of omgeving worden verkocht, Een groot aantal mannen en vroui Woensdrecht, Ossendrecht, Kieldrecht, ei ten op de slikken van Saeftingen, de vlei, enz. te voet met zoogenaamde stool broodje te verdienen en ook deze garnalen ua te huis gekookt te zijn, door huisf uitgeleurd. Van groote beteekenis zou het kuni voor de garnalenvisschers, wanneer ook| volgden, totdat alles in zooverre geregl dat ik mijn jonge meesteres kon verlat# haren brief te bezorgen I" „Die goede barou 1" zuchtte Gerrits el met den achterkant van zijn hand ol oogen. „Wat hadden we hem lief! V kwam die vreeselijke dag en alles venl De vroolijke, levenslustige jonge man I sombere grijsaard geworden. We hel onzen heer niet meer. Hij vertrok ej meer vernamen we iets van hem. werd aan haar lot overgelaten, het bol gesloten. Ga morgen eens kijken n gebroken vensterglazen, die half in schoorsteenen, die vervelooze deuren en en niet te vergeten die wilde wijngaarl en klimop-planten, die het gebouw ovet en het een tienmaal eenzamer en Vf voorkomen geven. En hij, de eigenaar, plaats nimmer terug! De plaats van boorte, vau zijn gelukkigste levensj' eindelijk van zijn diepe ellendel Arm» zijn ziel ruste iu vrede 1" (Wordt vtt»

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2