v- U l«8«r- Zaterdag 24 Mei 1902. Negentiende jaargang. Vel EN J. H. C. POT, feuilletoh. N Gij in, r| nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. BINNENLAND. Van onze berichtgevers. RD. aart Iffl N: xe Pi I angenl F L01 IERSEKSCHE HOOLSGHE COURANT, utefflai, ptjfl au ia ttipi ra oesterteelt, landboiv, hl Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, per drie maanden, franco per poit 65 cents, het buitenland 90 cents, jsiilin itukk.n, tel. worden altorlljk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan nee te Thelen ol vóér DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lereeke. ONGEVALLENWET. gemeeiter der gemeente Thol en, gelet irijven van het bestaar der Rijks verzeker ings- den 17 dezer, brengt ter kennis de na- door hem ontvangen bekendmaking estuur der Rijksverzekeringsbank maakt t al!e werkgevers, die verzekeringsplichtige uitoefenen en tegen loon een of meer werk- hunneu dienst hebben, verplicht zijn vóór i.s. daarvan aangifte te doen dat de aan bieden moet op lormulieren in tweevoud loos verkrijgbaar zijn aan elk postkantoor en ntoor en die na invulling en onderteekening Ier moeten ingeleverd worden tegen bewijs mgst; dat tot aangifte gehouden zijn ook evers, die hun personeel reeds tegen on verzekerd hebben of die voornemens zijn ng te vragen om het risico zelf te dragen •ene vereeniging of vennootschap over te dat bij elk stel formulieren eene lijst is van verzekeringsplichtige bedrijven, en dat die twijfelen ol hun bedrijf valt onder een tnoemde, echter wel zullen doen eene aan leveren, waarop zij den grond van hunnen nnen vermelden dat wie hunne formulieren inleveren of niet behoorlijk invullen of ju in het verschaffen van inlichtingen straf- volgens de den 24 Mei 1902. UITGEVER: Tbous, Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechte 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. verkrijgbaar ter secretarie en bij het hoofd der open bare school alhier, T h o 1 e n, den 24 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester 1'. LABAN, Secretaris. s n, Be Burgemeester voornoemd, M. G. VAN STAPELE. 1001 inrichtingen ir, schade of hinder kunnen veroorzaken. eester en Wethouders der gemeente Thoien kend, dat ter Gemeente-Secretarie ter in- et" mui bijlagen van M. van Es, onende te Thoien, ou,ot de van een kuiperij in het perceel kadastraai ictie F no. 662. 'Cnsdag den 4 Juni 1902, des voormiddags en, zal op het gemeentehuis gelegenheid n bezwaren tegen dit verzoek in to brengen hondeling en schriftelijk toe te lichten, de verzoekers als zij die bezwaren hebben, durende drie dagen vóór het bovengemelde »p de secretarie der gemeente kennis nemen Ir zake ingekomen stukken, iidigd en aangeplakt te Thoien, den 21 De rijksmiddelen hebben in April bijna 11/2 millioen meer opgebracht dan verleden jaar in die maand, en ook bijna 1 ya millioen boven Vu der raming. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling van het militaire strafwetboek in de Tweede Kamer werd door een der anti-revolutionaire leden voorgesteld het uit schelden, bevloeken, beschimpen en bespotten van mindere militairen door hunne meerderen strafbaar te stellen. Men zou zoo denken, dat dit een kolfje naar de hand was van een overwegend christelijke Kamer en regeering, maar dat bleek niet het geval te zijn. De minister van oorlog bestreed het amendement omdat naar hij zeide, het reglement op de krijgs tucht genoegzaam in het euvel voorzief, en ook in de Kamer was er geen meerderheid voor te vinden. Het werd dus verworpen, evenals een amendement van de socialisten, inhoudende dat ook beleediging van een mindere door zijn meerdere, zal gestraft worden. Een meerdere mag dus wel een mindere beleedigen maar niet omgekeerd. Waarschijnlijk zullen de socialisten, die het woord klasse-justitie uitgevonden hebben, nu ook gaan spreken van rang- justitie. feester en Wethouders van Thoien brengen van belanghebbenden, dat ingevolge art. Leerplichtwet, ten behoeve van werkzaam- J of voor de bedrijven van landbouw, tuin- j veehouderij, aan den arrondissements-school- f verlof kan worden aangevraagd over de fin Maandag 2 Juni tot Maandag 9 Juni en week van Maandag 9 Juni tot Maandag voor deze aanvraag zijn kosfeloos |a.s. Bieren KANTONGERECHT fe THOLEN. 17 Mei 1902. Door den heer Kautonrechter zijn heden veroordeeld, wegens: Het weiden van vee langs een openbaren weg: A. W. te Stavenisse tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding der Leerplichtwet: P. R. tc Oud-Vosseineer, E. R. weduwe A. V., L. L. weduwe J. v. B., A. R., C. E, J. <4-, A. d. K., C. d. B. te Stavenisse, H. U., H. A„ J. G., P. S P. St77. d. G., 7. J. v. H., A. v. T. allen te Poortvliet ieder tot f 1 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. P. v. d. R te Stavenisse en D. v. d. V. te ^Poortvliet ieder tot 2 boeten van fl of 1 dag hechtenis voor iedere boete voor ieder hunner en J. A. v. d. K. te Stavenisse, tot 3 boeten ieder van f 1 of 1 dag hechtenis voor iedere boete. Vrijgesproken wegens overtreding der Leerplichtwei M. S. P. weduwe J. S. en W. S. beiden te Stavenisse. W. B. en C. E. v. d. S. beiden te Poortvliet. ST. ANNALAND. In de jl. Woensdag ge houden vergadering van Ingelanden van het Waterschap St. Annaland, werden behandeld en vastgesteld de verschillende rekeningen dienst Uit het Duitseh. November, en niemand, die het den neus buiten de deur te steken, »an twijfelen! vlogen de wolken door het luchtruim, gierde door de stille straten, de regen tegen de glasruiten. Doch al deed hij uiten rammelen, al blies hij de pannen dak en beproefde zijne macht op uen en dakvensters, wat beteekende getier vergeleken bij zijn bulderen vlakte I Hier had hij ruim spel, hier zijn woestheid botvierendoor niets °°g hij voort, voort, altijd maar voort! pte de golven der rivier en het water i.3t tn op tot ze dreigden hare oevers te .djieq, Da»r waar de bossohon zijne vaart heiemmerden, scheen hij door dubbel geweld schadevergoeding te zoeken voor den tegenstand, hem geboden. De toppen der hooge hoornen bogen onder zijne macht, de kale takken bezweken ouder zijne kastijding; gierend vloog hij verder, overal de sporen nalatend van zijne verwoesting. Alles, wat hem weerstond, moest boete doen. Het moest zwichten onder zijne mokerslagen, en was hij alleen niet in staat te overwinnen, met den regen vereenigd was er niets wat hem zou kunnen weerstaan. Dat oude, verlaten heerenhuis echter scheen hem die overmacht te willen betwistenwant somber en stout verhief het zich te midden van 't omliggende park. Het was een van de oude heerenhuizen dag- teekenende uit het begin dezer eeuw, eenvoudig doch solide gebouwd. Wel vond men er eenig beeldhouwwerk aan den voorgevel; ook waren de leeuwen, aan weerszijden van het bordes geplaatst, niet zonder schoonheidsgevoel en talent vervaardigd, maar anders zoeht ge te vergeefs naar die overdadigheid, zoo in zwang, en zich vertoonende in al die tallooze gebeeld houwde koppen en guirlandes, dikwijls met even 1901, 2 en de begrootingen dienst 1902/3. Al de rekeningen hadden een batig saldo en wel: het Waterschap f202,335, Algemeene Watering f359.385, Oudeland en Annavosdijk f1141,825, Suzanna f23,09, Breedenvliet f96,265, Maria f 13,89, Pluimpot f 18,825. De begrootingen werden vastgesteldvan het Waterschapin ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van f3615,755, van de Algemeene Watering op f 1133,435, van Oudeland en Annavosdijk op f7278,665, van Suzanna op f330.31, van Breedenvliet op f1056,105, van Maria op f87,81, van Pluimpot 1129,62. Het dijkgesehot voor 1902/3 werd bepaald per H.A.voor Oudeland en Annavosdijk op f9,Suzanna f4,50, Breedenvliet 15,50, Maria f6,Pluimpot f5,50. In de vorige dienst was de aanslag respec tievelijk f9,—, f4,—, f5,50, f6,— en f5,50. Ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den gezworene, den heer D. Goedegebuure werd opgemaakt eene voordracht van 3 personen, waarop werden geplaatst als no. 1, de heer J. Boogaard, no. 2 de heer Auth. van Luijk Cz. Jr., no. 3 de heer L. Polderman. Op een daartoe gedaan verzoek werd besloten het resteerend gedeelte van den weg naar C. Gelui te begrinden, waardoor aan een groote beho. fle wordt te geinoet gekomen, daar in den faf.-ii het onbegrensde gedoelte schier on berijdbaar is. Uit het verslag bleek, dat de toestand der verschillende polders bevredigend was en geen buitengewone werkzaamheden zullen noodig zijn. Door de daaraan in de laatste jaren verrichtte verbeteringeu, verkeert de zeewering van Anna vosdijk in goeden staat en is in dezen dienst gewoon onderhoud voldoende. Nog zal worden gedolven de waterleiding vanaf de heul bij den Aanwas tot aan de Stoofheul. IERSEKE. Cp de agenda voor de raadsver gadering van hedenavond komt voor, de benoe ming van een raadscommissie lot onderzoek van bezwaarschriften tegen den hoofdei ijken omslag. Dit schijnt te wijzen op een verwachten rijken of reeds opkomenden vloed van adressen. Dit is zeker, dat de nieuwe hoofdelijke omslag druk besproken en gecritiseerd wordt, hetwelk waar schijnlijk in de hand is gewerkt door het in druk verschijnen van het kohier. Over het geheel is de middelstand aanmer kelijk zwaarder belast dan vroeger. Zoo betaalt dit jaar een inkomen van f 1690 (bruto) een paar gld. meer dan verleden jaar een van f 1875, toen bovendien het totaal van den omslag en kele honderden guldens hooger was, dan dit jaar. Dinsdag hadden een paar jongelui de aar digheid heimelijk met een tijdelijk onbeheerd staand paard en rijtuig een ritje door de straten te gaan maken. Het was niets meer dan een aardigheid, maar er is toch proees-verbaal tégen hen opgemaakt. Het op hol slaan en in het water rijden van paarden is hier tegenwoordig aan de orde van den dag. Heden viel dit weer te beurt aan een koopman alhier, die sedert kort zijn waren met een paard en karretje rondvent. De schade was nog al aanzienlijk. Een drietal knapen, broertjes, kregen deze week een gevoelige les, die zij misschien niet spoedig zullen vergeten. Zij waren op particulier terrein bezig met wat gras te snijden eu inelk- riet te steken voor hun konijntjes, toen onver wacht de eigenaar over slag kwam. De jongens natuurlijk op een loopenMaar no. 1 sprong in een sloot, tot aan de borst in den modder, no. 2 sprong boven op no. 1, wiens toestand daardoor nog hachelijker werd, no. 3 kwam be houden aan den overkant, maar bezeerde onder den sprong no. 2 aan het hoofd. De eigenaar van het gra3 moest ten slotte nog als redder optreden. De knapen moesten hun roof achter laten en kwamen er thuis ook niet te best af. ST. MAARTENSDIJK, 21 Mei. In de heden gehouden vergadering van Ingelanden van het Waterschap en der verschillende polders, werden vastgesteld de rekeningen over 1901/1902 en de begrootingen voor 1902/1903. Geen enkele polder had eenig nadeelig slot, terwijl de ontvangsten van het Waterschap en de verschillende polders bedragen f20331,505, de uitgaven f 15567,705, zoodat meer is ont vangen dan uitgegeven f4763,80. De begrootingen voor .1902/1903 wijzen in ontvang en uitgaaf aan Waterschap 4 polders Oudeland Noord Uiterst Nieuwl. Eavensoord Vroonlanden Gr.enkl.Landek. Molen Slabbecoorne ƒ8634,455, dijkgesehot „3652,ll5, 2689,175, 1786,12, 873,20, 202,185, 5,— 1,-. 5,-. 2,-. l,6o! 1,60. „12,—- 11,-, weinig talent uitgevoerd als ze met wansmaak zijn aangebracht. Neen, dit huis, hoewel een voudig en regelmatig gebouwd, verhief zich trots te midden van 't omringende. De gesloten luiken gaven het een nog droeviger aanzien, dan het reeds bezat, en nu de wind om de hoeken blies en gierde, vergeefs pogende de blinden los te rukken, de pannen door het park te zaaien en de schoorsteenen omver te werpen, werd die somberheid vertienvoudigd, en ge- voeldet ge u onwillekeurig beangst in zulk een huiveringwekkende omgevingl Wel vond hij hier en daar een losgeraakt luik, en klapperde het heen en weerwel vond hij een minder sterken schoorsteen en werd ziju aauval met eene overwinning bekroond, maar hoewel oud en verlaten, het gebouw was te hecht, dan dat het veel onder de hevige wind- en regenvlagen kon lijden. Niet ver van het heerenhuis stond de tuin manswoning te midden van 't nabij gelegen bosch. Ook hier hoorde men het razen en woeden van den storm, maar de beide oude luidjes, ieder in een hoekje van den haard gezeten, schenen reed» menigmaal zulk een 28,825, 105,68, 368,945, overige vroonlanden f 0,60 per H.A. Slaande de vergadering werd opgemaakt een voordracht v'0or de benoeming van een Dijkgraaf, wegens periodieke aftreding met November a.s. en daarop geplaatst, aïi-i® candidaat de heer A. Kloet, altredend, 2e cariul.daat de heer A. Geluk, gezworen, 3e candidaat de /leer 1- ?- Hage, gezworen, terwijl op de vooraün,'t een Gezworene, in de plaats van den heer A" Geluk, die met Augustus a.s. aan de beurt van aftreding is, werden geplaatst als le candidaat de heer A. Geluk, aftr., 2e candidaat de lieer G. Hoek, Mz., 3e candidaat de heer A. Elenbaas. SCHERPENISSE. Een vrouw alhier die een toonbank verplaatste, had het ongeluk op een in de nabijheid staanden steenen pot te vallen, met het noodlottig gevolg dat zij twee ribben brak. orkaan doorleefd te hebben. „Wel, wel", zuchtte het vrouwtje, terwijl ze haar bril afzette, „wel, Gerrits daar loeit weer een van onze oude Novemberstormen, brr 1 wat is het buiten ruw «Ja vrouw," antwoordde Gerrits, „het is al wat jaren geleden sinds zoo'n hevige storm ons opschrikte in ons klein huis!" Gerrits stond op, klopte zijn pijp uit op zijn hand, eu vulde haar opnieuw. Weet ge nog wel," vervolgde hij, „de eerste maal, toen we zulk een storm beleefden Sedert zijn er heel wat stormen over ons hoofd gegaan, maar toch die eerste trof het diepst." „Die eerste trof het diepst," herhaalde zij. „Het was vreeseüjk, toen we haar eindelijk vonden Och, wat is sinds alles veranderd hier." „Wel vreeselijk I" hervatte Gerrits. „O vrouw, wat was dat een nacht! Het weer was niets beter dan nu, en tooh we moesten den ganschen nacht naar haar zoeken. De bliksem was geen oogenblik van den hemel, de regen viel in stroomen neer, we konden geen enkele fakkel aanhouden, en liepen voort zonder te weten waarheen; overal riepen we haren naam, alle

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1