in.J Gemengd Nieuws. V IS S C H E K IJ. RECHTSZAKEN. l A. v. d. Boom, ieder f2,—, B. J. Jansen en S. Bal ieder f 1.50. 3e Klasse. L. W. Blaas f3,L. Jansen en Iz. Lind- hout ieder 1 2,25. 4e Klasse. P. Lindhout f 3,50. S. de Korte f 8,—. (buiten mededinging). P. Lindhout werd speciaal door den waar- nemenden voorzitter gelukgewenscht met het door hem behaalde einddiploma. Den ouders der jongelui werd dringend verzocht hun kindereu trouw aan het onderwijs te doen deelnemen, daar de opkomst bij sommigen veel te wenschen overlaat. Tevens verzocht de waarnemende voor zitter den schildersbazen met alleu nadruk, het onderwijs niet tegen te werken, immers sommigen schijnen niet te begrijpen dat het hier een algemeen belang geldt, maar houden de jongelui die bij hen het vak leeren, van den schilders cursus at. Na een woord van dank aan de talrijke aanwezenden voor hunne belangstelling, sloot de waarnemende voorzitter deze tentoonstelling. Nabij Driebergen is een jonge schipper door een windvlaag overboord geslagen en ver dronken. Te Philippine zijn drie nieuwe gevallen van pokken geconstateerd bij volwassen personen. De inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht te 'Beteringen heeft de gemeente bezocht om een onderzoek in te stellen. Te Leeuwarden geraakte een 73-jarige vrouw in brand, doordat zij trachtte een gordijn dat in vlam stond, te blusschen. Op haar geroep kwamen de buren toeschieten, doch zij had reeds zooveel brandwonden bekomen dat zij nog dienzelfden dag overleed. Te Stadskanaal overleed gisteren een scheepsjager die Woensdag door zijn „beroeps makker" kopjcn onder was gehouden. De justitie doet onderzoek of hier aan misdaad te denken valt. In de dezer dagen te Vlissingen gehouden gemeenteraadsvergadering is een schrijven in gekomen van alle practiseerende geneesheeren, waarin deze verklaren dat hun nimmer is ge bleken dat te Vlissingen een abnormaal groot getal koortslijders tengevolge van het klimaat en van den bodem voorkomt en dat een verblijf voor niet-inwoners in geen enkel opzicht ge vaarlijk kan geacht worden. Dit naar aanleiding van de onzinnige en onware verklaring van den heer ,Tyderaan in de Tweede Kamer. Door B. en W. zal aan den heer T. een schrijven worden gericht, met overlegging van het rapport van de geneeskundigen. Uit de dagvaarding voor een kanton gerecht: „als zoude hij, geen lijk zijnde, toch in een lijkwagen hebben plaats genomen." In Zwitserland il het zóó koud, dat de nachtvorsten voor een groot deel den wijnoogst hebben vernield. Op vele plaatsen ligt het ijs op het water. Te Zurich is een man van koude omgekomen en vogels vallen bij zwermen dood neer van koude en gebrek. Maandag heeft te Pittsburg een hevige ontploffing plaats gehad in petroleumtanks, doordat twee waggons van een uafthatrein met elkaar in botsing kwamen. Bijna onmiddellijk vloog een der waggons in brand en weldra was het geheele terrein een groote vuurpoel. Zes personen verbrandden. Terwijl een groote menigte naar den brand stond te kijken, had een tweede ontploffing plaats. 2 a 30U personen raakten in brand, of werden gewond door de in het rond vliegende stukken. De tweede ontploffing werd veroor zaakt door een stroom brandende petroleum, die, na een afstand van 800 meter te hebben doorgeloopen, drie huizen in de lucht deed vliegen, waarin 200 personen bijeen waren. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. pro forma vervolgd worden. Alle rechten zijn aan zijn kant. Het is een grijsaard, die het onderwerp is geweest van onedele brutaliteiten. Hij heeft zijn tegenstander willen sparen, maar deze heeft doorgedreven. Hij wordt ontegen zeggelijk vrijgesproken. Mevrouw Wernier heeft alle reden om die instructie kort te maken. Dat zou ik haar tenminste raden. Zij is een der Koninginnen van Parijs en heeft overal betrekkingen; zij moet naar den Minister vau Justitie gaan dien zij zeer goed kent, en zij moet hem de waarheid zeggen. Wardot zal in vrij heid gesteld worden en de zaak is uit. Binnen veertien dagen wordt er niet meer aan gedacht. En dan, wij, mannen van de pers, verrichten soms goede daden, ik belast mij er mee het publiek alles uit te leggen, zonder dat iemand benadeeld wordt. „Gij zijt werkelijk een goed menschl" zei Bollet, eenvoudig. „Prijs mij maar niet: de zaak heeft mij levendig belang ingeboezemd als elk drama uit Parijs. Zonder u zou ik misschien den weg niet gevonden hebben. Ik behoor u dank baar te zijn." Dienzelfden dag begaf zich mevrouw Wernier naar den rechter en vraagde hem te spreken in tegenwoordigheid van de heeren Wardot en Bollet. (Toen beiden in haar tegenwoordigheid voor Zondagmiddag stonden ongeveer 7000 personen te Béziers voor de tent van Barnum en Baily, om toegang te krijgen. De goed- koope plaatsen waren alle verkocht en 't loket gesloten. Het publiek begon daarop heftig te protesteeren, sneed de touwen door, waaraau de zeilen bevestigd zijn en een duizendtal personen drongen den circus binnen. De be dienden trachtten tegenstand te bieden. Vijf hunner werden gewond. De politie en een detachement militairen zetten den omtrek van den circus af en de middagvoorstelling kon doorgaan. Maar de directie achtte de genomen veiligheidsmaatregelen niet voldoende en liet de avondvoorstelling geen voortgang hebben. De ramp op Martinique. Nog steeds komen er allertreurigste berichten van het eiland Martinique. In de straten van St. Pierre is geen enkel levend wezen. Er heersoht een verschrikkelijke lucht van verbrand vleesch over de verwoeste stad. Uit de houding der lijken schijnt 't dal de slachtoffers vóór de verbranding reeds gestikt zijn door de vergiftige dampen, want de meesten lagen met de hand op de mond. Bij eiken stap vindt men lijken in allerlei houdingen op den grond liggen. Men is vast overtuigd dat geen enkel bewoner van St. Pierre is kunnen ontkomen. In het noordelijk gedeelte van het eiland is alles onderste boven gekeerd. Er vormen zich diepe spleten. De uschregeu houdt aan, men hoort voortdurend een dof gerommel, de bliksem schiet door de lucht. Eenige dagen vóór de uitbarsting te St. Pierre had een aschregen plaats, welke zoo hevig werd, dat besloten werd een commissie van moedige mannen af te vaardigen tot een onderzoek. Maar den dag vóór huu vertrek kwam de uitbarsting, waarbij de suikerfabrieken langs de „Rivière Blauche" werden vernield en de commissie ver trok niet. Had zij hare taak kunnen volbrengen, dan had zij misschien eenige aanwijzingen ontdekt van het dreigende, groote gevaar en hadden waarschijnlijk nog duizenden menschen kunnen vluchten, maar 't was te laat. Hoe groot de angst der bewoners van Marti nique moet zijn geweest in de dagen en nachten, welke vooralgingen aan de uitbarsting, kan men zich voorstellen als men bedenkt, dat de bewoners der naburige eilanden: St. Lucie en Dominica telkens verschrikt werden door het geknal der ontploffingen, dat tot hen doordrong. Öp sommige oogenblikken waren de ontplof fingen op Martinique zoo hevig, dat men op de kaden van Port-Castries, op St. Luoie, een schok gevoelde als van eene aardbeving. Een der weinige geredde matrozen van de schepen in de haren deed het volgend verhaal van de ramp „Er was eerst een verschrikkelijk geweld als van een ontploffing. Terstond daarna kwant er een orkaan van rook en vuur. De rook was zóó vreeselijk en zóó scherp, dat zij meer brandde dan het vuur. Als die de menschen bereikte, vielen zij dood. „Spoedig kwam er een wolk van vuur, nog grooter dan de rookwolk, die ons als een groote boog had toegeschenen. Door dat vuur ver brandde de geheele stad. „Op de kust zag ik mannen en vrouwen, die hard wegliepen te midden vau de vlammen. Zij liepen niet lang. Er kwam een vreeselijke rook en zij vielen neer als vliegen. „De ontploffing, de rook en het vuur, dat alles kwam eu ging in drie minuten. Maar de stad brandde drie uren." De Montagne Pelée is nog altijd in uitbars ting en men vreest voor nieuwe ongelukken. Inmiddels wordt alom gewerkt tot organisatie van hulp voor de slachtoffers. In frankrijk is men bijzonder getroffen door de energie die do Vereenigde Staten daarbij toonen. Uit alle lan den stroomen giften. Ook president Kruger heeft gedaan wat hij kon en aan den president der Fransche Repu bliek geschreven dat tot zijn groolen spijt zijn middelen door den tegenspoed vau hem en zijn den rechter verschenen, vertelde zij de geheele geschiedenis naar waarheid, niets verhelende van haar zelf en haar zoon. Daarna vraagde zij Wardot vergeving voor het groote offer dat zij van hem gevraagd had, hem dankend voor hetgeen hij ter wille van haar zoon geleden had. Zij schetste Bollet als een waarachtig vriend, en drukte den wensch uit dat beide vrienden nog lang voor elkaar mochten blijven leven. Vier dagen later las men in de Nouoclliate: „Een merkwaardig en bijna eenig feit in de annalen der rechtsgeschiedenis. Mijn heer Wardot werd, zooals men weet, be schuldigd van den moord op den zaakwaar nemer van de straat Sainte-Annc. Thans is uit de zorgvuldige instructie, ingesteld door den rechter, onwedersprekelijk gebleken, dat Wardot zelfs niet daar ter plaatse kan geweest zijn op het oogenblik van den moord. Het alibi is ten duidelijkste bewezen. Geneesheeren hebben den pseudo-schuldige onderzocht, wat zijn verstandelijke vermogens betreft. Ze hebben spoedig kunnen con- stateeren, dat, tengevolge van buitensporige hersenarbeid, de heer Wardot lijdende is aan tijdelijke zinsverbijstering, die het uoodig maakt waarschijnlijk hem in een gesticht voor zenuwlijders te doen verplegen. Tot geruststelling kunnen wy hier reeds volk maar gering zijn, maar hij als blijk van zijn deelneming 800 francs ter beschikking voor de slachtoffers stelt. Het is een droevig en tevens afschuwelijk feit dat de omtrek van St.-Pierre door soldaten bewaakt moet worden omdat velen van de na burige eilanden naar St.-Pierre vertrokken om alles te stelen wat zij maar konden. Ook nabij Martinique is een boot opgenomen waarin vijf kleurlingen en een blanke zaten, die de zakken vol geld en kostbaarheden hadden, welke zij klaarblijkelijk van gedooden bij de groote ramp hadden geroofd. De zes mannen zijn aan den commandant van een Fransch schip overgeleverd. ZUID-AFRIKA. Het gelijkt er nu toch zoowat op, alsof de vredesonderhandelingen in vollen gang zijn. De vertegenwoordigers van alle Boeren-commando's in de beide koloniën namen allen deel aan de bijeenkomst te Vereeniging op 15 dezer. Bizon- dero treinen vervoerden de Bóeren-afgevaardigden van verschillende punten langs de spoorwegen met bestemming naar Vereeniging; de treinen hielden onderweg stil om afgevaardigden op te nemen. Een bizondere trein kwam uit het Zuiden over Bloemfontein, Kroonstad en Wolvehoek, een andere uit Volksrust, Zoo stellen de correspondenten der Engelsche bladen de toestand in Zuid-Afrika voor, of het eene beschrijving van den waren toestand is weten we niet, doch we meenen te mogen aannemen, dat dit wel weer een model vredesconferentie zal blijken te zijn, zooals reeds zoovele gemeld. Wat er verhandeld wordt blijft onder de Boe ren zeiven, en men verwacht, dat als de con ferentie het eens is geworden over de voorwaarden voor een regeling die aan Kitchener kunnen voorgelegd worden, deze afgevaardigden naar Pretoria zal zenden. Aan de Londensche Beurs blijft men ge- looven, dat men reeds heden of morgen stellig bericht omtrent het sluiten van deu vrede zal hebben. De correspondent van de Daily Telegraph geeft een verhaal van de wijze waarop een Boe renvrouw langen tijd de Ëngelschen beetnam. Zij werd reeds lang verdacht met den vijand in verbinding te staan en herhaaldelijk waren er Engelsche soldaten geweest om baar boerderij te onderzoeken. De vrouw liet hen stil hun gang gaan, bleef aan haar waschtobbe staan plassen en scheen voortdurend werk te hebben, want ze was altijd bezig. Hoe de Ëngelschen ook zochten, ze konden geen enkele maal iets vinden, totdat een der soldaten op het denkbeeld kwam, de ijverige wascnvrouw wat op zij te schuiven en toen ontdekte men onder de plank waarop zij stond, om geen natte voeten te krijgen een put, die leidde naar een bewaarplaats van wapenen en levensmiddelen van de Boeren. Bovendien was er een Boer aanwezig. Te Bergen op Zoom is aan het verzoek vau belanghebbenden, om bewaarplaatsen bij Bergen op Zoom te verkrijgen voor mosselen uit de Zuiderzee, door de regeeriug niet kunneu vol doen, omdat enkele aangelegen pachters weigerden daarvoor toestemming te geven; door Bergsche visschers zijn vele mosselen gehaald uit de Zuiderzee eu direct in den handel gebracht. Er werden in 1901 949540 kilogram naar ket buitenland verzouden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde gisteren het liooger beroep van den evangelist A. Weltevreden, die, gelijk men zich heriuueren zal, door de rechtbank te Zierikzee werd ver oordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf ter zake van brandstichting in zijn evangelisatielokaal. De appellant hield zijn onschuld vol, terwijl hij bovendien de schuld nog trachtte te werpen op een buurvrouw, hetgeen echter als een aan tijging verworpen werd. bijvoegen, dat, volgens de verklaring der deskundigen, deze toestand geheel voorbij gaand is en dat binnen een maand de geleerde zijn studiën weer geregeld zal kunnen hervatten. Hij heeft overigens het bewustzijn gekregen van zijn toestand en zijn verbazing te kennen gegeven over zijn gevangenneming, die voor hem onop gehelderd blijft. Wat den bedrijver van de misdaad aangaat, men weet vrij zeker, dat het een bekende van de justitie is, eu doet ijverig onderzoek". Den volgenden dag nieuwe inededeeling van een anderen aard: „Tengevolge van de verschrikkelijke ge beurtenis, die den dood veroorzaakte van haar zoon, heeft mevrouw Wernier het huis, dat zij met haren echtgenoot be woonde, verlaten, om zich af te zonderen in het klooster van Miséricorde." Twee maanden later overleed zij. Wardot, die tien jaar ouder was geworden, kwam eiken Donderdag den avond doorbrengen bij zijn ouden vriend Bollet. Het schaakboek bleef echter voorloopig on aangeroerd. Zij spraken alleen over de dooden en begrepen elkander. EINDE. De behandeling van deze zaak weij schillende redenen geschorst tot Zateri De rechtbank te Arnhem heeft dei ligen koster en organist van de Room# lieke kerk te Beek, gein. Ubbergen, plegen van ontuchtige handelingen met beneden de 16 jaar, tot vijf jaar geva; veroordeeld. De eisch was twee jaar. LANDBOUW-VEETEELT. Aan het programma van de vergadering der Maatschappij tot bt van landbouw en Veeteelt in Zeeland, op 26 Juni en van de tentoonstelt Juni a.s. te Zierikzee, ontleenen wij het Donderdag 26 Juni, des voorm. hal Algemeene vergadering in de concerti Des namiddags 1 uur: Rijtoer, waan# verkrijgbaar zijn bij den secretaris de: heer M. C. Mulock Houwer, vóór der vergadering. Des nam. half 6 ure: Gemeens: maaltijd in het „Hotel van Oppen". Des avonds 8 uur: Concert in Pari de stafinuziek van het 3e reg. infantti leiding van den heer Barbe. Vrijdag 27 Juni: Tentoonstelling va rundvee, enz. Aangiften voor inzendingen worden: tot Zaterdag 14 Juni bij den secretai deeling te Zierikzee, bij wien forto; aanvraag verkrijgbaar zijn. Keuringscommissiëu van het Nel Paardenstamboek eu van het Nederland veestamboek zullen op het tentoonstelt aanwezig zijn voor de keuring van vee ter opname in de respectieve De premiekeuringen van éón- en hengsten en van drie- tot achtjarig zullen o.a. gehouden worden: Doul Juni te Kruiningen, namiddags 3 urn 26 Juni te Goes, voorm. 9 uur; Juni te Cortgene, voorm. 11,30 uur: 24 Juni te St. Maartensdijk, voorin. Inschrijving in het Nederlandsch stamboek aan te vragen bij den seci de afd. Zeeland, den heer C. A. H. Tholen. Uitgeloofd zijn 16 aanhoudingsbijdi f100 voor hengsten beneden 2'/2 ji van f 150 voor merriën van 3 tot 8 LANDBOUW. Aan het verslag omtrent den paardenkennis, te Scherpenisse gehouc leiding van den heer J. A. de Gra en Prov. veearts, ontleenen wij het Aanvankelijk bedroeg het auntal, den cursus als deelnemers in aanmerkt komen 24; maar vijf personen haddeni getrokken, ten einde aan een dergelijk culieren cursus te kunnen deelnemen. Van de overige 19 personen waren verschillende redenen niet opgekoiq hebben ook verder aan de lessen genomen. Achtereenvolgens werden in dezelfi 30 November, 6, 13, 20 en 27 Decent 3, 10, 17, 24 en 31 Januari 1902 tl half drie tot half vijf ure, voordracht sprekingen gehouden, toegelicht ik preeparaten en platen, over de ondei het reglement op dien cursus aangegi Daar het mij totaal onmogelijk ble eischle theorie over paardenkennis il uren te kunneu doceeren, werdet stemming der leerlingen tien lessen gegeven. Den 10 Januari 1902 werd met en goedvinden van den voorzitter afdeelingsbestuur nog een leerling aai (die door privaatlessen tot zoover had zoodat van toen af de cursus zestien telde, waarmede hij ook is geëindigd. Op een enkel verzuim na werden tische lessen trouw gevolgd, al wai| altijd met evenveel ambitie, wat mii wel een reden vond in het tevele, worden aangehoord en in verband di te vlug afwerken van een onderws niet alles door hen kon worden gei kleine repetitie werd daardoor meernu zakelijk. Na het beëindigen der theorie we« 14, 21, 25 en 28 Februari 1902 lessen gehouden, waarvoor afwisseled leerlingen paarden meebrachten, werden besproken, beoordeeld en gi Deze lessen vielen zeer in den leerlingen; men leerde zien, zag, vrot woord, hun voorstellingsvermogen zoo te werken als bij de theorie, drukking of handeling werd soms na begrepen. Veel gemakkelijker werd f mij de scheiding tusschen de ambit lingen en de niet ambitieuse; toch bli 't algemeen de leerlingen tot dezelfdt te behooren als bij de theorie. Een ei ambiteuse leerling bij de theorie ontf bij de practische lessen als paardenlied paardenkenner. De meer jaren tellende hadden over 't geheel meer practische! doorzjcht, terwijl de jongere leerlinge» uitsluitend aan de theorie hielden. Toch heb ik steeds met lust en de lessen gegeven, al zal wellicht het] resultaat van den cursus niet zoo bijzot ueu j, vrat ;n beb rie, M ms nil M

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2