tielanpn ra «statuin lattin, mz. inksteren. s°. 884. teuiueiok. Zaterdag 17 Mei 1902. Negentiende jaargang. EN J. M. C. POT, Zelfopoffering. eG nummer bestaat uit 2 bladen. P u b 1 i c a t i 11. 0 N D E R W IJ S. BIN 5 E N L A N D. Van onze berichtgevers. eubl f2,S nten,? URANT, E. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. I per drie maanden, franco per post 65 cents. het buitenland 90 cents. «zonden stukken, onz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan Jeau te T hol en of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te terseke. UITGEVER Tioitx. KIEZERSLIJST. smeester en Wethouders der gemeente Tholen böcend, dat de op den 22sten Maart 11. vast- kiezeralijst voor het jaar 1902 1903, zooals 1 §8 luidt, van heden tot den 15den Mei van dfc^gfnde jaar van kracht blijft, behoudens ezenfiin ten gevolge van rechterlijke uitspraak en ani.ngen omtrent schorsing, jlaattfhocinde lijst blijft voor een ieder op de ie 'der gemeente ter inzage nedergelegd en in _j]( of afdruk, tegen betaling der kosten, ver en, den 15den Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STA PEL E, Burgemeester. P. LABAN, Secretaris. _*>ote feestdagen, die ieder jaar regel- (térugkeeren, zouden, we alleen daarom Ine missen, omdat ze in de harten van len het licht brengen eener ernstige en Bende gedachte. Hts, het feest dér kinderen, Pasclieü Iwaken der lente of het feest van de Pinksteren, wanneer natuur haar bloeitijd l het feest der volwassenen. iBate wij ouder worden rijzen die feesten me, misschien wel omdat de behoefte ast klimt met de jaren, misschien ook ist op die feestdagen de herinneringen eugd ontwaken, herinneringen wier poëzie heiligt en sterkt, naarmate wij verder rrlgeschreden op den levensweg, steren brengt ons weer het schoone voor den geest, dat we in onze kinder- x>o mooi hoorden vertellen, het verhaal roederhjk samenzijn, terwijl allen met i geestdrift werden bezield, t is de tegenstelling tusschen dat eerste lijk samenzijn van toen en de wereld '^heden omringt. Bijeen zijn de menschen, iet broederlijk. Het is één maatschappij, len omvat, maar in den boezem dier lappij heerscht helaas twist en tweedracht, strijd noodzakelijk is zal niemand ont- t Zou er al heel vreemd uitzien wanneer t allen met elkander eens waren en de sou daardoor vrij vervelend zijn. Maar ;een eenstemmigheid is kan toch wel Bt heerscheu. Kan ieder met zijn ver sje levensopvatting en overtuiging niet !1jn. Of zou de oneindige waarheid te bezien zijn van één enkel standpunt jWer, die de waarheid van een anderen eziet, of op een andere wijze zoekt dan doen tegen beter weten in Is hét daarom noodzakelijk dat er scheiding komt tusschen menschen en menschen, wegens verschil van meeuing, dat i3 in de meeste gevallen wegens verschil van dwaling? Sinds het eerste Pinksterfeest heeft de aarde ruim tweeduizend malen haren jaarlijksehen loop om rle zon volbracht en nog steeds wordt het woord, dat innige mensehenliefde, dat reine zedelijkheid en waarachtige beschaving predikt, als de eerste levensbeginselen, gericht tot die zelfde wereld, die het zoovele eeuwen geleden vernam. En nog worden die stemmen vernomen te midden van den vreeselijk-tragischen oorlog, waarbij duizenden ouschuldigen worden neer geveld of voor het leven verminkt., waarbij millioenen worden vermorst en waarvan de treurige gevolgen nog niet te berekenen zijn, ook al komt er eindelijk vrede. En toch zien we licht schemeren, toch dringt de heilige geest van broederliefde meer en meer de wereld door en al is de geestdrift niet als bij de apostelen, er is toch iets te bespeuren waar als 't ware de geheele menschheid in meerdere of mindere mate aan deelneemt. Wordt de oorlog niet algemeen verfoeid en roept niet ieder om vrede, vrede? De stroom der menschen min zwelt aan en golft krachtiger; de breede toepassing van bet beginsel der broederliefde dringt overal door. Op het bestaan van armoede en ellende wordt meer en meer de aandacht gevestigd, doch t schijnt wel, dat* er een zekere rijpwordiug noodig is voor' het begrip van broederliefde, want we zijn nog lang niet waar wij wezen moesten. Er zijn regelingen te maken waardoor de oorlogen voor goed beëindigd moeten worden; regelingen die van den onvermijdelijken inaat- schappelijken strijd de hardheden verzachten en recht doen wedervaren aan allen, die bij de heerschappij van geld en machtsbeginsel ten onder zouden gaan. Er zijn voorzieningen te treffen, die de sociale nooden tot de kleinste verhoudingen terugbrengen. Meer licht en liefde moet doordringen iu de binnenkamers dergenen, die door teleurstelling en liefdeloosheid het ver trouwen in hun medemensehen verloren hebben. Woorden zijn daartoe onmachtig; de geest, die in ieder leeft, moet zich openbaren door daden. Wij zullen ons hoofdartikel dan ook niet eindigen met een verzuchting van leedgevoel, maar met een bemoedigéndeu blik op de toe komst, een Pinksteropwekkiug die ons moge aansporen om, met heilige geestdrift bezield te doen wat onze hand vindt om te doen, in het volle vertrouwen dat de heerlijke geest van het goede langzaam maar zeker de wereld doortrekt. Moge de heerlijke zon van het Pinksterfeest de wereld bestralen, als een zinnebeeld van al wat rechtvaardig en goed, van al wat waar en rein is. Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slecht* 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. te Kapelle op Vrijdag 13 Juni a s. des voor- middags 10 Yj ure, voor de verlofgangers ge vestigd te lerseke, Kapelle, Krabbendijke, Ivruiningen, Rilland-Bath, Scliore, Waarde en Wemeldinge. Te Tholen op Donderdag 19 Juni a.s. des vooimiddags, voor de verlofgangers gevestigd te St. Annaland, St. Maartensdijk, Oud-Vosseineer, St. Philipsland, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en T-holen. DE TOESTAND DER KONINGIN. Na de officieele bulletins niet meer geregeld verschijnen, wordt heden uit Het Loo gein^jd, dat de toestand van H. M. steeds bevredigend blijft. De verbetering blijft aanhouden. De ontsmetting van de vertrekken van H. M. zal morgen plaats hebben. Voor de herstellende patiënte worden thans vertrekken in een ander deel van het paleis in gereedheid gebracht. Te Middelburg zijn voor de acte 1. o. geslaagd A. Scherpenisse van St. Maartensdijk, en L. vanTiggelen, van Poortvliet (ook voor deacte vrije- en erdeoefeningen der gymnastiek), beiden leer lingen der Rijksnormaallessen te Tholen. Tot onderwijzeres te Colijnsplaat is benoemd -JR-'ow J Geuze te Poortvliet. Uit de door het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers ontvangen op gaven van onderwijzers, die nog zonder betrek- king zijn blijkt, dat een van hen reeds meer dan 190 maal had gesolliciteerd. 9Ï i (Uit het Duitseh.) is dood I" zei Lamblin aan het oor «Sedert eenige dagen was hij in i ij van woedende opgewondenheid, e e hÜ da' Wardot voor hem ge- 'l Eergisteravond heeft hij in Café per eenige aanleiding, den graaf van ee ïgd en in het gezicht geslagen, ui onder 't oog brachten ter wille moeder, over deze treurige zaak te aar emier bleef den graaf beleedigen. was het gevolg en Wernier is in het Ren. Mij heeft niet geleden." ihuwd!"' dat a"eS e" gij hebt mij niet in5Ëlm,j da,n gezegd, dat de zaken van lOUBermer u belang inboezemden?" Wi'J hebt het toch geraden!" Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie te land zal plaats hebben //O, maar wat ik kan raden behoort mij alleen toe en laat ik het u zeggen," voegde de journalist er bij, met de hand het rijtuig aanwijzende, dat terugkwamhet is het beste zoo." „Wat moet ik nu doen zeide mevrouw Wernier. „Ik smeek u: geef mij raad, mijn hoofd loopt om." „Vooreerst moet ge niet zoo beven. En gij mijnheer Bollet, gij hebt u in de geheele zaak niets te verwijten. Wardot is onschuldig. Ik weet het en ik heb de overtuiging, dat de rechter van instructie het ook weet. Geloof mijeen schuldige, die zich verdedigt, liegt beter dan een onschuldige, die zich beschuldigt. Zeker, uw vriend is knap, en hij heeft al zijn krachten ingespannen op dat éene punt: zijn misdaad te bewijzen. Nu weet ik langs wegen, die alleen een reporter kent, dat de rechter na het tweede verhoor moreel overtuigd was van de onschuld van Wardot. De politie heeft het onderzoek, door u begonnen, voortgezet. Men is te weten gekomen, dat Wardot inderdaad tot halfelf bij u was gebleven. Alleen wist men nog niet boe da scheede van den dolk in zijn ST. ANNALAND. Alhier is tot notabele ge kozen de lieer Antli. van Luijk Cz. met 36 van de 128 stemmen. Op den heer J. Moerland waren 29 stemmen uitgebracht. Deze verkiezing had plaats ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. van Luijk. In de vergadering van Ingelanden van den polder Moggershil werden behandeld en vast gesteld de rekeningen dienst 1901/}, de begrooting dienst 1902/3. De ontvangsten hebben bedragen f1320,625 en de uitgaven f708,695, zoodat het goed slot bedraagt f 611,93. De begrooting bedraagt in ontvang en iu uitgaaf een gelijke som van f1121,ll5. Het dijkgeschot werd bepaald op f 12 per HA. zijnde f 2 minder als voor den vorigen dienst. Wegens periodieke aftreding van een gezworene werd een voordracht opgemaakt bestaande uit de heereu J. van Putte (aftr.), N. Kodde en C. Geluk. De eerste twee wonen te Stavenisse, de laatste te St. Annaland. IERSEKE. Deze week zijn van hier 2 gezinnen naar Amerika vertrokken, samen 14 personen. ST. MAARTENSDIJK was - Dinsdagmiddag bezit was gekomen. Omtrent een ander punt van gewicht had men echter iets uitgevischt hij had namelijk zelf het laatste trimester van zijn rente in ontvangst genomen. Zijn hand- teekening in de registers bewijst het. Hij is dus niet geruïneerd. Daarenboven weet gij wat gisterenavond ontdekt is? ik geef het u te raden. Om te doen gelooven, dat hij zaken had met Caubert, heeft hij wissels onderteekend, gedateerd, op gezegeld papier en uitgegeven, verscheidene maanden na het gebruik. Men heeft den barbier gevonden, die zijn baard vervormde. Honderd kleinigheden, die de leugen bewijzen. Men bedriegt het gerecht niet zoo gemakkelijk, wanneer de rechter er lust in heeft zich juist te doen inlichten. En daarbij, waarde heer Bollet, uw eerlijk gelaat, in deze zaak uw eenige fout, heeft den rechter dadelijk over tuigd doen zijn van uw oprechtheid. Ziedaar de feiten, trek zelf de conclusie." „Ga maar voort ik kan niet redeneeren." „Gelukkig dan, dat ik voor twee redeneer. Zooals ge weet, had bij het begin van de iustructie de naam van Adrien Wernier de aandaoht getrokken. Een oogenblik van den in rep en roep. De notarisklerk A. W. F., die in den laatsteu tijd veel twistte met de familie leden zijner vrouw, maakte zich zóó driftig, dat hij eenige schoten loste uit een revolver, die hij bij zich droeg. Op het geroep van moord", snelden de vader en broeder zijner vrouw toe, waarop F. vluchtte, doch spoedig door hen gegrepen en op den grond geworpen werd. Naar men beweert loste hij toen in zijn benarden toestand nog twee schoten uit zelfverdediging, waarvan een kogel langs het hootd van den vader vloog en een in het been van den broeder terecht kwam, welke later door den geneesheer verwijderd werd. Door de omstanders werd hem daarna het wapen ont nomen, waarna hij door de politie naar het huis van bewaring te Zierikzee werd gebracht. Bij huiszoeking vond men nog een revolver en eenige kogels. OUD-VOSSEMEER. Hier en daar treft men stinkende modderslooten aan, die niet weinig de gezondheid kunnen beuadeelen. Naar wij ver nemen zou door de gemeente gratis de noodige afvoerbuizen worden gegeven aan de eigenaars, wanneer zij tot dempen overgaan, terwijl tegen woordig ook op verschillende plaatsen om niet aarde tot demping is te verkrijgen. Alzoo een uitstekende maatregel van het Gemeentebestuur om de gezondheid te helpen bevorderen. THOLEN. De dóchter van 'de famiiie D. alhier, die sedert eenige dagen vermist werd, is terecht. Het meisje, geestesziek, bevindt zich te Zuidlaren, waar zij op kosten der gemeente Tholen verpleegd wordt. De naamlooze vennootschap De Thoolsche Gasfabriek alhier keert over het afgeloopen jaar een dividend van 5 °/0 uit. Zaterdag 11. werd in de Bewaarschool alhier eene tentoonstelling gehouden van teekeningen, vervaardigd door leerlingen aan de „School voor hand- en bouwkundig teekenen". Er waren verscheidene zeer goed uitgevoerde teekeningen bij, die getuigden van grondig onderricht, aanleg en ambitie. Over't algemeen was de geheele collectie zeer bezienswaardig. Bij atwezigheid van den voorzitter, den heer J. W. Wagtho, van wien een schrijven was ingekomen, dat hij als zoodanig bedankt, maakte de heer Jhr. J. van Vredenburch, bestuurslid, aan het talrijk aanwezige publiek bekend, dat ditmaal de geldprijzen in contanten zouden uit gereikt worden, in het vertrouwen dat de leer lingen zeiven daarvoor gereedschappen als anders zins zullen aankoopen. Aan de volgende leerlingen werden daarna prijzen uitgereikt. 3 e Klasse. C. van Dullemen. f2,50, W. Blaas en H. H. Ridderhof ieder f2,—, H. van Elsacker, f 1,50, P. Beaufort en C. van Duivendijk, ieder f 1, W. L. Lindhout f 2,50, J. L. L. Janssens en weë geraakt zijnde, was men voornemens de oude gedachte weer op te vatten. Gelooft gij, dat de conciërge, die mij het geheim van de japon met de vogels vertelde, altijd zou ge zwegen hebben Daar was de geheele knoop, en het was niet moeilijk er de hand op te leggen. Een dagblad heeft de nauwkeurige be schrijving gegeven van dat toilet, dat door de vreemde pracht stellig opgemerkt is. Ik zeg u, dat Adrien Wernier binnen acht en veertig uren gearresteerd zou zijn geworden. Zou hij ontkend hebben? Neen, want uit lafheid heeft hij zich laten dooden. De ijdelheid heeft he.n op het terrein gebracht; de lafheid heeft zijn hand verlamd. Hij zon alles bekend hebben, weenende als een kind. „De ware moordenaar van Caubert was niet in staat den last zijner misdaad te dragen. Hij had wroeging en hij had de koorts; dat is de physieke vorm ervan. Deze koorts heeft hem voortgestuwd tot waar hij thans is." „Maar wat zal uit dit alles voortkomen. Eenvoudig dit. Overmorgen wordt de jonge Wernier begraven en zal onderzoek worden gedaan naar bet duelgraaf de M, zal misschien

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1