pwijl aai it Maipo ra oesterteelt, laaihoiv, hl üillïtohT Zaterdag 10 Mei 1902. Negentiende jaargang. EN J. B. C. ?0T, elfopoffering. mmer bestaat uit 2 bladen. dS Publicatie n. BINNENLAND. 1 Vau onze berichtgevers. IERSEKSGHE CHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, drie maanden, franco per post 65 cents, et buitenland 90 cents. |aa stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan tg T h olen ot v66r DONDERDAGMIDDAG hl| onzen medewerker te lerseke. UITGEVER: T B O L K K. Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Verzoekschriften Jtoming van jacht- en vischakten. nSer^en Wethouders der gemeente Tholen -r openbare kennis, dat ter Gemeente- jpsteloos verkrijgbaar zijn blanco-verzoek- bekoming van jacht- en vischakten en DOze vergunningen tot uitoefening der net één vischtuig, voor het aanstaande 1902/03. ling, dat hij, die de visscberij met meer ischtuig wil uitoetenen van een groote Qoet zijn voorzien is ingetrokken, zoodat in een en denzeltden persoon meerdere lakten kunnen worden verstrekt, u, den 7 Mei 1902. jchrijving voor de Schutterij. «ter en Wethouders der gemeente Tholen wet op de Schutterijen van den llden r, brengen by deze ter kennis van de endendat de registers Ier inschrijving ïhuttery, van de geborenen in de jaren 1877 ingesloten, zullen worden geopend chryving van alle mannelijke ingezetenen, bet laatstgemelde jaar béhöoren, alsmede welke, in de vorige jaren geboren zijnde, laatst vorige inschrijving, zich alhier met ebben nedergezetdat van de inschrijving er vorenstaande personen is uitgezonderd oeten verschijnen ten Raadhuize dezer gedurendo de 2e helft der maand Mei zich te laten inschrijven. De registers den lsten Juni 1902 finaal worden t niemand hieromtrent eenige onwetendheid men voorwenden, zal deze worden af- en aangeplakt, daar waar zulks te doen i ii. n, den 10 Mei 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELK, Burgemeester. 1'. LABAN, Secretaris. oestand van H. M. de Koningin. richt van Donderdag in de Staatscourant, volgt io, 8 Mei 1902, 2 uur namid. hedenmorgen blijft de toestand van Koningin bevredigend. Dr. Roessingh. L. Pot, art. Tweede Kamer. Kamer heefi hel weer over de dood- Imaal over de doodstraf voor militairen. (U i t h e t D u i t s 0 h.) reed van het eene koffiehuis naar het »t een bestaan voor een man, die trien Jaar geen enkelen keer 's avonds Wpyn lievelingsstudie! jam aan de Champs Elysées en stapte s» huis van Wernier. leuier wachtte hem in de bodenkamer. Mjjk was zijn signalement gegeven, jpjf een woord had gesproken, O, mevrouw wacht u zoo on- MB v fjfiet meer van tijd of plaats. Waar nJ, hem.; Door welke gangen, welke gs welke trappen bracht men hem hem onmogelijk zijn geweest het te Nu altijd de oorlog er nog is, willen wij aannemen, dat de doodstraf in het leger moeilijk kan gemist worden. De advocaat van den Ainerikaanscho» gene raal Smith bepleitte dezer dagen wel, dat het in den oorlog noodig kan zijn, onschuldige kinderen boven 10 jaar uit te roeien (gelijk die brave generaal ge daan had), hoeveel te meer kan het dan noodig zijn een enkel soldaat, die inderdaad straf verdiend heeft, gerechtelijk te dooden. Maar blijkbaar heeft bij den minister, die het nieuwe militaire strafwetboek heeft samengesteld, de prijzenswaardige bedoeling voorgezeten, zoo spaar zaam mogelijk met het leven, zelfs van schuldige soldaten om te gaan. Daarom stelde hij de toepassing der doodstraf alhankelijk van hel belang van den Staat. Dit was den heer Heemskerk niet naar den zin: niet het staatsbelang maar bet heilig recht moest het richtsnoer zyn. Anderen daarentegen, nog milder dan de minister, wilden de doodstraf slechts toe passen, als het staatsbelang dit gebiedend eischt, en nog anderen stelden als criterium de veiligheid van den Staat. De laatsten. kregen hun zin. Voegt men daarbij, dat nergens in het wets voorstel de doodstraf gebiedend wordt voorgeschreven, maar dat steeds gezegd wordt dat zij kan worden uitgesproken, dan komt men tot de overtuiging, dat de wet op dit punt zoo zacht mogclyk is, en dat de oogst voor de voorstanders der doodstraf erg schraal is. s Bij de behandeling van andere straffen zei de heer Tydeman, dat Vlissingen niet de plaats is voor een depot van discipline wegens de daar heerschende koortsen. Die heeft zeker zijn aardrijkskundige kennis uit 18e eeuwsche boeken geput. Tot ons genoegen kwam de minister tegen dié oudwijfsche fabel in verzet. Geslaagd voor het examen voor surnumerair bij de de Staatsspoorwegen, de heer J. N. van West te Tholen. ST. ANNALAND. Gedurende de maand April is op het hulpkantoor alhier in de Rijks postspaarbank gebracht f 8ÜS9,U3 en terug betaald f6385,1U. Uitgegeven werdeu 10 boekjes. Door het Rijkstelephoonkantoor werden be handeld 116 telegrammen, t.w. ontvangen 66 verzonden 50 stuks. IERSEKE. Woensdagavond raakte hier een paard, voor een zaaimachiue gespannen, op hol, door dat het door kinderen met een steentje ge troffen werd. Paard en machine geraakten in een sloot. Gelukkig waren de gevolgen niet ernstig, alleen de machine werd beschadigd. OUD-VOSSEMEER. Woensdag 11. werd de jaarvergadering gehouden van ingelanden van het waterschap Oud-Vossemeer, waarin behandeld werd de rekening over 1901/oj en de begrootingen voor het volgende dienstjaar; respectievelijk had- Alleen voelde hij, dat iemand hem bij de hand hield met koortsachtigen ijver. Hij zag mevrouw Wernier in een morgenjapon van rood laken schitterend, en hij hoorde „Kom toch, bid ik u. Mijn ongelukkige zoon stort ons in het verderf." En zij sleepte hem mee, door een aantal kamers, tot aan een soort van Japansehe rook kamer. Daar lag op een canapé een man dronken, een liedje zingende, afgebroken door hikken. „Daar is hij," zeide zij, „voor wien wij ons opofferen. Zie hem aanhij is dronken." Dronken, dat was hij. Hij was thuisgekomen, nauwelijks een uur geleden, waggelend, niet in staat om te spreken. Te vergeefs had zijn moeder hem bezworen tot zichzelf te komen en te luisteren. Hij was uigebarsten in lachen, schandelijke woorden uitbrakende. Men zou hem met rust laten. Immers men had toeh een hekel aan hem; men zou spoedig vau hem verlost zijn want want hij had een moord gedaan en Wardot Toen Bollet zieli over hem heen boog, opende hij plotseling de oogen en riep den de polders Slabbecoorn, Oud-Kijkuit, Leguit, Vogelstng, Hikke, Kerke en Oud-Vossemeer een goed sict van f64,495; f 105,865; f86,935; 1130,55; f 62,86 f40,33 en f 75,775, terwijl het dijkge- schot voor 1902/03 respectievelijk werd bepaald op f30—; f5,—; f20,—; f 16,—f6,50; f 5,75 en f5,75 per H.A. Van het Gemeeneland be droegen de inkomsten f 67,58 en de uitgaven f3630,tl5; van de Vier Kleine polders deont- vangstn nihil, de uitgaven f 726,15; van de Drie Gepote polders de ontvangsten f5520,325 en de itgavcn f 4889,215. Uit de rekening van het stoomgemaal bleek dat de inkomsten hadden bedragen f 20441,355 en de uitgaven f9915,525; voor het gemaal zullen de Drie Groote polders gemidcrid per HA. worden aangeslagen tegen f 3.terwijl aan uitwateringsgelden wordt be groot lil67,175. Uit de verschillende mede- deelingtn van het Bestuur bleek, dat nog steeds hangende is de quaestie van toepassing der boete wegens te late levering der machines voor het stoomgemaal. Er zal een bedrag van f4300/ worden geleend voor het verbeteren der leidingen naar he gemaal. Op de voordracht voor gezworen werden geplaatst de heeren E. J. Ampt, C. W. Snijder en A. Chr. de Wit. In de vergadering van ingelanden van de polders van Vrijberghe werd als plaatsvervangend dijkgraaf benoemd de heer H. de Wilde te Tholen; de rekening der Middenpolder bedroeg in ont vangst f152,915, in uitgaaf f 114,645; die van de Twee Oude polders in ontvangst f 124,59' en in uitgaaf f121,81; de polderlasten werden voor 1902/ö3 bepaald op f 1,50 en f 4,—per HA. Aan de wed. Johs. Pollie alhier, is op haar verzoek om haar tijdens den duur van den werkelijken dienst van haren zoon eene vergoeding toe te kennen als bedoeld wordt in art. 113 der Militiewet, gunstig beschikt door den Minister van Oorlog en f10,toegekend voor elke tijd vak van 30 dagen of minder, gedurende welke haar zoon onder de wapenen zal zijn. Werden tot heden bij het lossen van grint voor de polderwegen alleen arbeiders van hier gebruikt, de aannemer kon dit jaar geen aceoord treffen en heeft daarom werklieden van Bra- bantsche zijde genomen, die tegen lager bedrag dan hier werd gevraagd, werken. Intusschen is het voor de arbeiders alhier een schadepost van ruim 800 X f 0,30 of f800 X f 0,25, aan werkloon, welk laatste bedrag per M3. (f 0,25) wordt betaald; voorheen kreeg men f 0,30 per M3. STAVENISSE. De afd. .Tholen" van het N. O. G. heeft met algemeene stemmen be sloten een adres te zenden tot de bevoegde autoriteit, in zake het verschijnen van de onderwijzers op de zittingen van het kanton gerecht, waarin overtredingen der leerplichtwet „Laat mij met rust!" Bollet keek mevrouw Wernier aan. Zij weende nu groote tranen en zonk op hare knieën, met de saamgeknepen vingers in de haren woelende. De ander scheen ingeslapen te zijn en ronkte. De oud-notaris bleef staan, woedend over zijn machteloosheid. Zoo was dus zijn eenige vriend in de ge vangenis, deze vrouw boette in afgrijselijke smart haar dwazen hoogmoed en dat dier was de beul van die twee wezens. Doch Bollet had geen lust zijn vermoeide hersenen nog langer te kwellen. Hij nam dicht bij de jonge man plaats in een gemakkelijke stoel en hoewel hij alle moeite deed om wakker te blijven, het baatte niet, hij sliep weldra in en zoo vast dat hij niet wakker werd voor den morgen. Nog soezerig van den vasten slaap, wreef hij zijn oogen uit; hij moest zich herinneren waar hij was, toen hem opviel dat de jonge man, dien hij heden op reis pioest vergezellen, was verdwenen en terzelfder tijd hoorde hij fluisteren t .Kom ga Adrien, toon je flink worden behandeld. Deze zittingen worden meestal des Maandags gehouden en het komt meermalen voor, dat aan bijna alle of alle klassen vacantie moet gegeven worden, terwijl de onderwijzers feitelijk weinig met de zaak te maken hebben. Omtrent den stand van den landbouw alhier kan het volgende gemeld worden Van de wintergranen, die in gewone hoeveel heid uitgezaaid zijn, staat de tarwe goed, de rogge die hier niet veel voorkomt, uit stekend, maar de gerst niet al te gul. Tarwe en haver is wel iets meer uitgezaaid dan vorige jaren. Bruine en witte boonen wel iets meer gezet, vlas veel meer dan het vorige jaar. Aardappelen, voornamelijk blauwe, bonte weinig, en uien ongeveer gelijk, zilverwitte evenwel minder dan verleden jaar. Suikerbieten, meest op gehalte, zullen wel V, deel minder oppervlakte gronds beslaan. Op de weilanden is veel gras, zoodat er vroeg vee in de weiden is. De koude van de laatste dagen doet er natuurlijk geen goed aan. De klavervelden staan' niet al te best. Verscheidene vrucht- boomen hebben volop gebloeid, doch het is te vreezen, dat ook deze veel van de koude zullen lijden. SCHERPENISSE. De sedert 1897 bestaande Vereeniging „Draagt elkanders lasten", die ten doel stelt, bij sterfgevallen van varkens der leden dier vereeniging, geldelijk te steunen, bestaat thans uit 41 leden met 57 varkens als verzekerd ingeschreven. Vanaf hare totstandkoming tot op heden stierven 12 varkens, waarvan de volle waarde tot een bedrag van f 158 werd uitge keerd. De minste uitkeering was f 6, terwijl de hoogste f 52 bedroeg. Er is thans een goed slot van f 1007 in kas. Het bestuur bestaat uit de heerenJ. A. de Graaff, voorz., C. A. Geuze, vice-voorz., Chr. Hartog secretaris, J. Rijsteubil Dz., penningmeester, J. P. van Geet bestuurslid, terwijl als commissaris fungeeren W. Suurland en P. Jobse. De landbouwer D. alhier kocht dezer dagen een moesmachine en reeds den tweeden dag geraakte zijn zoontje er met den vinger in bekneld, waardoor deze minstenséén lid van den vinger moet missen. Aan het hulpkantoor alhier is in de maand April met 10 inlagen een bedrag van f385 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd en aan 10 inleggers een bedrag van f 13388,45 terugbe taald, terwijl 1 nieuw boekje werd uitgegeven. Heden had alhier een 3 jarige jongen het ongeluk al spelende zoodanig te vallen, dat hij juist met het oog op de punt eener klomp te recht kwam, met het noodlottig gevolg dat dit want je kunt je niet aan dat duel onttrekken, denk aan de gevolgen." Verschrikt stond Bollet op en zag de twee vrienden van Adrien die hij in het café met hem gezien had; zij waren reeds met hem tot aan de deur genaderd maar met één sprong was de oud-notaris bij hen, hij pakte Adrien bij den arm met de woorden „Ge blijft hier, straks gaan we op reis en ik verbied je het vertrek te verlaten." „Laat hem los, of wij sluiten u op", riepen de anderen, hij mag hier geen oogenblik langer blijven." Maar Bollet hield Adrien stevig vast, waarop een worsteling volgde. De twee vrienden, dit ziende schoten toe en nu was Wernier spoedig vrij en snelde weg door de twee anderen gevolgd. Bollet liep hen achterna en riep „Neen, neen, dat is onmogelijk; ik zeg u //Wilt ge stil zijn?" zei een van de ge tuigen dreigend, en hij wierp den wanhopigen Bollet bijna omver. De deur werd aoliter de drie mannen ge sloten. Hij hoorde het knarsen van het slot.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1