:i 1 I Gemengd Nieuws. Oesterberichtei VISSCHERIJi 0 N D E R W li S. wa Kerknieu ws Gu Burgerlijke StiBj Marktbericht! Dl OUD-VOSSEMEER. Naar men ons meldt zijn in de Mosselkreek een drietal bruinvisschen gedood, die, door de ebbe verschalkt, op het droge waren geraakt en niet meer naar het diep konden. Dit herinnert er ons aan, dat in 1825 in hetzelfde water zet en dertig potvistcAen, een soort van dolphijnen of Botskoppen, op de schorren terecht kwameneen der gedoode dieren was 7 M. lang en woog ongeveer 2000 KG. Tot voor eenige jaren zag men op den zijgevel van eene woning aan de vischmarkt te Tholen zoo'n Bots- kop afgebeeld. Een verzoek van de wed. Johannis Pollie alhier, om vrijstelling van den werkelijken dienst bij de nationale militie voor haren zoon, als kostwinner van het gezin, is gewezen van de handbij eventueele aanvrage zal de weduwe evenwel kunnen genieten de kleine geldelijke vergoeding bedoeld in de laatste zinsnede van art. 113 der militiewet. SCHERPEN1SSE. Door de dartelheid van eenige beesten, die van den stal naar de weide gebracht werden, brak een os van J. Duijnhouwer een poot, zoodat het dier op de plaats afgemaakt moest worden. Een tweejarig dochtertje van J. R. viel achterover in een pot met kokend eten, dat de moeder op de achterplaats had neergezet. Met verscheidene brandwonden overdekt werd het daaruit verlost. Hoewel de toestand zeer ernstig is, hoopt men nog op behoud van hel leven. THOLEN. De besmettelijke keelziekte blijft nog steeds heerschen in deze gemeente. Deze week zijn weder drie gevallen geconstateerd, waarvan eene bij een volwassene. Te Hoogerheide zullen 1 Mei drie echt paren hun gouden bruiloft vieren. Te Prinsenhagen is een vrouw die uit den in beweging zijnden stoomtram stapte, waardoor zij viel en het achterhoofd verbrijzelde, aan de gevolgen overleden. Leerplicht humor, naar „het Schoolblad" verzekert, historisch Een groote meid van 13 jaar, die vroeger haast niet heeft school gegaan, en nu door de Leerplichtwet gedwongen, een jaartje doorbrengt in de aanvangsklasse, vertrouwelijk tot de on derwijzeres O, juffrouw, ik vind het toch zoo naar, om op school te gaanals ik Zondags met mijn vrijer ga wandelen, roepen de andere kinderen van de klas Kijk, daar heb je Griet met d'r vrijerGriet, ken je de tafel van 2 al, die de juffrouw je opgegeven heeft Hoeveel is 2 maal 2?" En dan, met een diepen zucht„En o, juffrouw, dan schaam ik me toch zoo voor mijn vrijer Men schrijft uit de provincie Groningen aan het N. v/d D. De vruchtboomen, vooral de peren, beloven een zeer ruimen oogst. Indien de nachtvorsten niet komen, zal dit jaar zich zeer gunstig onder scheiden vau andere jaren. Te Moordrecht (Z.-H.) geraakte een drie jarig kindje te water. Niettegenstaande het spoedig er uitgehaald werd en de dokter alle pogingen aanwendde om de levensgeesten weder op te wek ken, is men daarin niet mogen slagen. Nu in den laatsten tijd meermalen on gevallen zijn voorgekomen met goederentreinen, heeft than3 de directie der Staatsspoorweg- Maatschappij bepaald, dat ook de goederen treinen voortaan alle door hoofd-conducteurs moeten begeleid worden. Te Afferden wilde iemand een revolver schoonmaken zonder te weten dat er nog een schot op zat. Plotseling ging het schot af en trof hem in de borst. Kort daarop bezweek hij aan de gevolgen. Te Lheebroek (Dr.) is eene groote boerderij een prooi der vlammen geworden. De bewoners konden zich ternauwernood nog redden. Men denkt dat het onheil ontstond in de schoorsteen. Alles was verzekerd. Een vrouw te Poeldijk, die de eerste poklijderes aldaar had verpleegd, is door de ziekte aangetast met twee harer kinderen. Men beweert dat zij geweigerd bad zich opnieuw te laten vaccineeren. Te Koewacht kwamen den laatsten tijd eenige gevallen van besmettelijke keelziekte voorreeds een tweetal kinderen zijn aan die ziekte bezweken De violoncellist Revius, die onlangs in Den Haag overleed, heeft in zijn testament de zonderlinge bepaling gemaakt, dat nl. zijn prachtige violoncel, zoo ze niet binnen zekeren korten termijn de som van f 2400, die ze heeft gekost, opbrengt, moet worden stukgeslagen 1 Te Terheijden is een 12-jarige knaap die een nestje uit een boom wilde halen, door het breken van een tak uit den boom gevallen, met het ongelukkige gevolg dat hij dood werd op- nomen. Te Capelle is het 4-jarig knaapje van een landbouwer al spelende in een sloot voor het huis geraakt en verdronken. wijten En in zijn radeloosheid riep Bollet uit „Mevrouw, wij moeten Wardot helpen! Wat te doen? Beveel; ik zal gehoorzamen." Hem helpen beteekende nuzich mede plichtig maken aan zijn leugenshet wasbem overgeven aan het Hof, aan de galeien, wie weet? aan het schavot. Eu hij begreep dit; hij bestreed die gedachte niet meer; hij begon bijna te gelooven, dat ook hijzelf in een gelijk geval zou gehandeld hebben als Wardot. Mevrouw Werilier hernam: „Welnu, luister. Mijn zoon moet morgen ochtend met den sneltrein naar Marseille gaan. Dat is in elk geval veilig. Gisteren ben ik bij den rechter van instructie geweest Dat weet ge trouwens. Ik had een aanbeveling bij hem van ziju chef. Mijn zoon vergezelde mij, opgeroepen als getuige. 1 k heb gesproken. Ik heb verklaard, dat mijn zoon sedert lang niets meer uitstaande had met Caubert, dat de wissels reeds betaald waren. Ik heb er het bewijs van geleverd, want mijn zoon had die wissels teruggenomen en die droegen geen enkel spoor van bloed. Ik legde dus den (rechter bloot, dat zijn verklaringen niets te De staven goud ter waarde van f 84,000, het vorige jaar door den hofmeester van een der Amsterdamsche stoomschepen in het Suez- kanaal geworpen, zijn daaruit opgehaald. Te Scheveningen is een 14-jarige knaap gedood door een dynamietpatroon. De knaap ging, op verzoek van een buurman waar werd schoongemaakt, met andere jongens een mand rommel naar de duinweide brengen. Bij die ge legenheid vond hij een projectiel, dat hij thuis komende op de kachel legde en daarna in het hofje tegen den grond wierp, waarna het ontplofte en den knaap ernstig aan het hoofd verwonde, zoodat de dood er op volgde. De ontploffing werd op verren afstand gehoord, en veroorzaakte een begin van brand in de ouderlijke woning, die echter spoedig gebluscht werd. De zuster van den knaap, die thuis aan de waschtobbe stond, terwijl de ontploffing plaats had, heeft geen letsel bekomen, hoewel in de tobbe verscheiden gaten zijn geslagen. Al de ruiten in het huis en in de nabijlig- gende woningen zijn gesprongen. In de Vacature (een vakblad voor het onderwijs) werd verleden week gevraagd naar een methode om een zeer bevattelijk kind van vijf jaar lezen te leeren. Dat is een onnoozele vraag, tenminste als zij door een onderwijzer gedaan is. Een zeer bevat telijk kind leert men lezen met elke methode en zelfs zonder methode, en dat nog wel tamelijk vlug. Een jongmensch te Peeloo, die vooreeni- gen tijd in de Ubbenasche bosschen rondzwierf is Dinsdag de ouderlijke woning weder ontvlucht en schijnt weer rond te dwalen, blootshoofd en met gezwollen voeten, het laatste als een gevolg van zijn vorigen zwerftocht. Aan het Hbld. wordt uit Batavia gemeld dat in de afdeéling Pati de aanplant der ge wassen (voornamelijk rijst) over een uitgestrekt heid van 10.000 bouws door een rupsenplaag is verwoest. Een dame, komende van Brussel wilde bij Dendermoude uit den trein stappen, terwijl deze nog in beweging was. Zij struikelde en viel onder den trein, die nog gedeeltelijk over haar heenging. Geheel verpletterd werd haar lijk opgenomen, en naar Koewacht vervoerd, waar zij thuis behoorde. Uit Calais wordt bericht dat in de Noordzee twee visschersvaartuigen met elkaar in aanvaring zijn geweest en beide gezonken. De opvarenden konden niet gered worden. Een bewoner van Glasgow heeft eer gisteren zijn vrouw en zijn drie kinderen den keel afgesneden en zich daarna op dezelfde wijze van het leven beroofd. De oorzaak van deze daad is onbekend. Nabij Luik is in een kolenmijn het gewelf ingestort van een der zijgangen waarin zes mijnwerkers bezig waren. Een van hen die zich aan den ingang bevond werd niet geraakt, en riep om hulp. Dadelijk ging men aan het werk, en na twee uur waren de slachtoffers te voorschijn gehaald. Vier van hen waren dood. De vijfde was beschermd geworden door een gedeelte van het houtwerk en had slechts een arm gebroken. In een bootje voor 8 personen bestemd namen te Dusseldorf 15 personen plaats. Het vaartuig begon te schommelen en sloeg eindelijk om, waardoor allen te water geraakten. Vier personen verdronkende anderen werden met veel moeite gered. ZUID-AFRIK A. Naast de berichten omtrent de op handen zijnde vrede lezen wij nog geregeld dat de Boeren met den vijand slaags geweest zijn. Zoo hebben zij de Engelsehen bij Ficksburg in den Vrijstaat weer eens klop gegeven, waarbij 2 officieren sneuvelden en 3 gewond werden, doch tot heden laat Kitchener daarvan zoo min mogelijk los. Ook is te Balmoral bij Fraser- burg (Kaapkolonie), bij Schweizer-Renecke, bij Villiersdorp en te Schotland West, in het district Kroonstad gestreden en dat noemt men eer. oorlog die bijna ten einde is. In een schrijven aan het Handelsblad uit Londen wordt dan ook terecht gezegd: „We hebben nu gehad eerst een oorlog die een militaire wandeling heette, daarna een die over was, vervolgens een oorlog, die maar een soort van een oorlog was en nu zullen we nog een oorlog krijgen, welke slechts een rustverstoring heet te zijn." Dat moet wel, want de aanvoerders zijn het eeus met de Engelsche aauvoerders omtrent den vrede, alles zullen zij aanvaarden wat hunne beulen hun believen te schenken, als er maar vrede komt, want de oorlog zijn ze al lang moede en verlangen naar rust, als dat handjevol rebellen maar wilde toegeven. O zeker de Boeren leiders verlangen vurig naar vrede, maar niet op de onteerende voorwaarden van de Engelschen, daarvoor hebben zij niet zooveel offers gebracht, daarvoor hebben zij niet alles prijs gegeven, huis en haard verlaten om er nooit weer in weer te keeren misschien, alles om de rechten van hun geliefd vaderland te verdedigendan vechten ze liever door tot het laatste toe, zooals ze zoo vaak reeds verzekerd hebben, toen hun zaak minder gunstig stond dan nu. Uit Londen werd dd. 22 dezer geseind, dat te Kaïro Britsche troepen gereed worden gehouden om naar Soedan te vertrekken, waar ongeregeldheden dreigen uit te breken. Jammer voor Kitchener, dat hij in Zuid- Afrika z'n handen zoo vol heeft, anders zou 't voor hem een mooi zaakje zijn om ook daar weer eeus te gaan slachten en graven te schenden, ijverig geholpen door zijn beschaving aanbrengende Engelsche troepen. beteekenen hadden, wat hij dan ook begreep. Ik heb voor mijn zoon verlof gevraagd om Parijs te mogen verlaten en de rechter had er niets tegen. Tot zoover hebben wij dus niets te vreezen. Maar men moet op alles rekenen ik ben bang voor mijn zoon. Zal hij wel ver trekken? Als hij een belangrijke som gelds'in handen beeft, zal bij dan Parijs willen verlaten, waar spel, slechte vrienden en koffiehuis hem vasthouden? Welnu, er moet een vertrouwd vriend met hem gaan, die in staat is hem te bewegen zich in te schepen. Wilt gij die vriend zijn „Een enkele opmerking," vroeg Bollet. „Weet uw zoon, dat een onschuldige voor hem ge vangen zit? Mevrouw Wcrnier boog het hoofd en zeide „Hij weet het." „En hij heeft zich niet verzet uit edel moedigheid, uit schaamte, om des gewetens wille?" „Neen." „Dan is hij een monster I" riep Bollet uit, vergetende, dat hij vroeger de moeder met deuzelfden naam genoemd had. De beide jonge stiertjes waren nogi wikkeld, doch het eene geelt meer komst dan het andere. '°tf Stierenkeuringen. UITSLAG der keuring, gehouden door de afd „Zeeland" der Yereeniging Het Nederl. Rundvee-Stamboek" Kring Tholen. A. KEURING TE OUD-VOSSEMEER. Stieren met tioee breede tanden. Aangevoerd 3 Stieren, late Aanmoedigingspremie van I 30,- niet toegekend. 2de id. n I 48,- Oronjé 5229 van J. E. VAN DER MAAS te Tholen. 2de Aanmoedigingsprijs van 148,Victor 5217 van C. W. SNIJDER te Oud-Vossemeer. Ook hier was de qualiteit niet zoo goed als in vroegere jaren en de aanvoer mede zeer gering. Ingevoerde Stieren minstens één jaar oud. Aangevoerd 9 Stieren, lste Onderhoudsbijdrage van 1 100,Sultan 5596 van C. \V. SNIJDER te Oud Vossemeer. 2de Onderhoudsbijdrage van 1 60,Jan 5598 van A. C. VAN TILBURGH aldaar. 2de Onderhoudsbijdrage van f 60,Paul 5597 van C. W. SNIJDER aldaar. Een zeer goede collectie, wat het aantal betreft, doch in de qualiteit liet het meerendeel door onvol doende ontwikkeling te wenschen over de bekroonde dieren hoopt de Commissie het volgende jaar weer te zien. B. KEURING TE ST. MAARTENSDIJK. Stieren met twee breede tanden. Aangevoerd 2 Slieren, lste Onderhoudsbijdrage van f 80,niet toegekend. 2de id f48,Mars 5215 van J. P. HAGE Cz., Reigersburgh te St. Maartensd. 2de Onderhoudsbijdrage van f48,Prins 5213 van J. L. GROENEWEGE te St. Maartensdijk. De beide ook het vorige jaar bekroonde stieren hadden zich goed ontwikkeld 5 jammer dat Prins z00 klein is gebleven. Ingevoerde Stieren minstens één jaar oud. Aangevoerd 2 Stieren, lste Aanmoedigingspremie van 1 100,- niet toegekend. 2de id. f 60,- niet toegekend. Id de week van 1724 April,, Ierseke verzonden 110.000 lever® tegen de volgende prijzen 70 gld., 65 K.G. 20—24 gld., 56 I gld., 50 K.G. 8—12 gld. In de jaarvergadering der Nederlk. schersvereeniging deed de voorzittetï belangrijke mededeeling, dat, blijkens^I van den Minister van W. H. en K„ „Hij is mijn zoon!" antwoordde mevrouw Wemier eenvoudig. Bollet drong niet verder aan en zeide „Ik ben tot uw orders". „Welnu, ziehier wat ik u vraag. Ga met mij medegij zult mijn zoon zien ik zal u aan hem voorstellen als gemachtigd bem te Marseille bet geld uit te keeren. Alleen op die wijze zijt gij meester over hem. Gij wilt medegaan, niet waar?" „Ik ben gereed. Ik behoef slechts even thuis te zijn. Hoe laat kunt ge mij ontvangen?" „Kom om elf uur. Mijn kamenier zal u iu mijn kamer brengen. Mijn zoou zal dan zeker wel thuis zijn. Wij zullen alle noodige voorzorgen nemen." Zij stak hem de hand toe om het verbond te bezegelen. Hij nam die hand en hield haar een oogenblik in de zijne.. „Lk zal er zijn," zeide hij. „Moge het offer mijns vriends niet nutteloos zijn 1" Hij zag een traan in de oogea van mevrouw Weruier. Hij boog zich als overwonnen door het wilde egoïsme dezer moeder. (Wordl vervolgd.) de vereeniging ingediend adres, optreden een herziening der visset", ter hand genomen. Dit meldt de Hg Als de Minister het zegt, zallE zijn, en dan is het te hopen, dat isJ wet een artikel wordt opgenomen, vosvvj dat bij de visscherij, met name IE- cultuur, van rijkswege voldoendtBk strekt wordt. Dat is te hopen, maar de waar>-; dat die hoop verwezenlijkt wordt, Zoo vernamen wij dezer dagen, dat om versterking der politie bij de door Z. E. niet gunstig ontvangen: Als bestuurslid der bovenbedoeld^? is o.a. herkozen de beer G. H. Kakekjj Oin bij de a. s. nationale vissd-sol stelling een goed figuur te makeitu: werking van de oesterkweekers te i aanbevolen. Wie neemt daartoe heli 19 Geslaagd voor de acte l.o. te (gen de leerlingen der Rijksnormaallesscjai P. J. Quakkelaar van St. Maan; „ee van Houdt van Scherpenisse, en dijn Rijksnormaallessen te Goes A. ïïmei Francoys van Ierseke. hai Aangesteld met 1 Mei tot ti,.var wijzeres te Scherpenisse, Mej. E. Qu.Bal] Op de voordracht voor een oniÉ5i hoofdakte te Oost- en West-SoubinK? voor de heer A. A. Mol te St. ifig voor onderwijzeres Mej. Baetens tejTy 70 Beroepen te Ovezand (toez.) Ds. J. JJi)S St. Philipsland. Door Da, F. C. A. Pantekoek te Titïjg naar de Ned. Herv. Gem. te St. Pijfcfc genomen voor den tijd van i(L jaren. By de keuze werden door de geroiE* stemmen op Ds. Pantekoek, 15 op Di K 3 op Ds. Vorenkamp uitgebracht. Alvorens zijn predikambt te St. jW aanvaarden zal Ds. Pantekoek, tenelen beter vertrouwd te maken met de Dofrot begin van Juni een reis door DuitschlflK Met September vertrekt hy met if zyne nieuwe gemeente» PREDIKBEURTEN. 1$ Ncd. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. 9'BjT nam. Geret. Koppe, Vr. Ev. Gem. Voorm. 9'/i u- en heer J. Verboom ie Goes, nam. 5W spraken. Oud Ger. Gein. Voorm. 9 u., nam. u. de heer A. van der Stel te Westn® Ncd. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. V'/i1 ii, 2 u. ouderling Van der Endt. P» Seret. Gem. Voorm. 9'/a u., ent Fl ppe, nam. bll% u. ouderling Sinke; 1 j alk Gemeente YERSEKE van 1824 Ondertrouwd; Jacobus Doii jtn. en Wilhelmina Sinke, 21 ji Boonman, 45 j. jm, en Maria 11? Constantinus Bernardus de Bliek, Rosalie van Acker, 44 j. jd. Geboren: Pieternella Cornelia, Griep en Adriana Helena Janse. nelis Stevense en Pieternella vaa Philippus, zv. Cornelis Pekaar en Jas Catharina Joeina. dv. Jacob van van de Vrede. Magdalena Adrians, |j^ Hoebeke en Francina Bom. 26 April 1903. THOLEN. Ho Boter f0,45 per t Eieren f 2,4U. Rotterdam eieren f2,1' Coöperatieve Roomboterfabriek te Poortvliet: boter f 0,60 j Coöperatieve Roomboterfabriek te Staveuisse1 0,65 per I Temperatuur van het Scheldewati April. Grai 19 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 20 21 22 23 24 25 vnjuag zo Temperatuur van het Scheldewate'Vtl Op Donderdag 24 April 15 gr- Zoutgehalte 21 pet dun

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2