fittHid, piijfl aai ie klaipi van oesterteelt, laiiioif, m. II i N°. 881. Zaterdag 26 April 1902. Negentiende jaargang. EN J. M. C. POT, Zelfopoffering. FEUILLETOH. IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, rijs per drie maanden, franco per post 65 cents, ir het buitenland 90 cents. ln|«zoné«n stukken, enz. worden olterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan bureau te Tkolen ol v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER T H O L E V. Advertcntiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. t nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatie n. jemeester en "Wethouders van Tholen, brengen nnis, dat het primitief kohier van den hoolde- omslag in deze gemeente, voor 1902, in af- gedurende vijf maanden, op de secretarie der 'E, ite, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. olen, den 22 April 1902. richtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. jemeester en Wethouders der gemeente Tholen ter algemeene kennis, dat het verzoek van Meerman van beroep slachter wonende om in het perceel, kadastraal bekend sectie 734 een slachterij te mogen oprichten, door toegestaan. Llekondigd en aangeplakt te Tholen, den 22 *<11902. pi Beschrijving voor db Belasting of Bedrijfs- en andere Inkomsten. jemeester en Wethouders der gemeente Tholen, ip artikel 13, 1 en artikel 19, 7 der Wet IEI en 2den October 1893, brengen hiermede ter ene kennis, dat door de» heer Commissaris der k in in jlete Provincie is bepaald, dal met de ing van de bescbrijvingsbiljetlen voor de be- op bedrijfs- en andere inkomsten, over het ar 19021903, een aanvang zal worden ge- op Donderdag den 1 Mei aanslaande, en dal )erfcilagsregeling voor dit jaar den 27 September moet zijn ten einde gebracht; terwijl de ig van aanslagen, welke niet uit de beschrijving oeien, of dia om eene andere reden zijn aan- en moeten worden, inoet zijn afgeloopen binnen tand nadat de Commissie van Aanslag of het van Zetters door den Voorzitter daartoe zal geroepen. ts wordt nog bijzonder gewezen op de in nrt. 2, 2e lid, 1°. d, aan de ingezetenen van het erleende bevoegdheid, om zich, bij de nan- beichrijving, de -uitreiking van een beschry- ljet B te verzekeren, door vóór of op 15 ,i. het verzoek daartoe schriltelyk te richten Ontvanger dor directe belastingen over hunne 6 iaafi. 'Qfolen, den 26 April 1902. «meester en Wethouders van Tholen zullen HZ terdag 26 April a.s., des middags ten 12 q( n raadhuize aldaar publiek verkoopen TWKË HOOPKN STRAATMEST. oorwaarden van den veikoop liggen van heden af ing ter secretarie, iederen werkdag des voor- i van 912 uur. i 1 en, den 24 April 1902. Burgemeeiter en Wethouder» voornoemd, M. G. VAN STAPELE, Burgemeeiter. P. LABAN. Secretaris. (Uit het Duitseh.) BINNENLAND. den toestand ran H. M. de Koningin nog weinig verbetering gekomen. Gisteren jnheer Bollet stel u nu het oogenblik .toen mijn zoon bij mij kwam en mij in \j igst toefluisterde„Ik heb een man rdl" Ik wist terstond, dat hij verloren le dolk, die ik eens uit Wardot's handen behoorde hem toe en droeg zijn initialen, d wel aan den vermoorde in een lik van dolle razernij, van krankzinnig tegen tallooze afzetterijen de wissels aalien' reeds betaald had en die men 2 le hem terug te geven, onder bedreiging q. 1 zijn vader te zullen zeggen mijn Vea :'jn Tijand en zÜn beul Maar hij f niet aan gedacht, dat nog dossiers op i op ^cn e^eudeliug zouden blijven. j boven: men bad hem gezien op de trap; atuum, zijn baard waren bekend. 8a zag ik «leohts één uitweg. Wardot was de temperatuur weer hooger, doch later bleken de berichten gunstiger. Bericht van heden ontbreekt nog. KANTONGERECHT te THOLEN. 22 April 1902. Door den heer Kantonrechter zijn heden veroordeeld wegens Het vervoeren van wild in open jachttijd zonder voorzien te zijn van jacktacte of vergunning F. M. te Tholen tot f 5 boete of 2 dagen liechteuis met verbeurdverklaring van den niet in beslag genomen haas, met bevel tot uit levering daarvan, te betalen f 1, subsidiair 1 dag hechtenis. Het vervoeren van wild Linnen 14 dagen na de sluiting der jachtzonder voorzien te zijn van eene vergunning L. G. te St. Annaland tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de opbrengst van den in beslag genomen haas. Zijn trekdieren onbeheerd laten J. V. te Oud-Vosseraeer tot f 1 boete of L dag hechtenis. Verwekken van rumoer of burengerucht M. L. te Nieuw-Vosmeer, J. M. v. V. en M. W. d. E. beiden te Oud-Vosseineer, J. F. G. en C. M. K, beiden te Tholen, C. G. Cz. en M. Q. te St. Annaland eD J. Q. te Stellen dam, ieder tot f 2 boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Overtreding pc^itieoerordatir.g - C. H. te St. Maartensdijk tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. Zich na het sluitingsuur als bezoeker in een herberg bevinden D. v. D. en A. K. beiden te Oud-Vossemeer ieder tot f 1 boete ot 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Het in een herberg ontvangen van bezoekers na het sluitingsuur A. C. v. W. te Oud-Vossemeer tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. Openbare dronkenschap J. O. te Scherpenisse tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. A. P. te St. Maartensdijk en A. H. te Scherpenisse ieder tot f 2 boete of 1 dag hechtenis. Vrijgesproken wegens overtreding der Leerplichtwet I. v. d. V. te Fijnaart. LANDBOUW. In de voorjaarsvergadering van he! Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeleclt in Zeeland, den lOen April 11. te Middel burg gehouden, deelde o.m. de Voorzitter mede, dat het toegezegde verzoek van de afdeeling Tholen om aan Ged. Staten vergunning aan te vragen, ten einde in die afdeeling met twee ledige aan elkaar gekoppelde wagens te mogen ryden, nog niet is in gekomen. Op voorstel van de afdeeling -Walcheren werd besloten, dat de afdeeling, waar de tentoonstelling gehouden wordt, voortaan het recht zal hebben, do leden der Maatschappij buiten de provincie hun van wien ik wist dat zijn hart mij steeds was biijven toebehooren, moest onze redder zijn. Ik ben terstond naar hem heen gesneld en ik heb tot hem gezegd: „Wilt gij mijn zoon. zien sterven op het schavotwilt gij mij zien sterven van schaamte en wanhoop? Hij heeft zich opgeofferd voor de moeder en voor den zoon. Gij gelooft misschien, dat hij gehandeld heeft naar een oogenblikkelijke opwelling, waarover hij berouw kan hebben? Luister dan. Wardot is meegegaan, ik ben in de kamer van mijn zoon gegaan, heb de scheede genomen van den ponjaard en heb die aan Wardot gegeven. Hij is 's morgens om zes uur geslopen in het huis, waar de misdaad gepleegd was, heeft daar zijn portefeuille neergelegd met wissels, die hij voor die gelegenheid had gemaakt, onder teekend en met zijn bloed bevlekt in mijn tegenwoordigheid heeft hij zich een wond in den arm toegebracht. Hij is in een afgelegen straat gegaan en heeft zijn baard laten knippen, opdat zijn gelaat zon gelijken op dat van den geen, die op de trap gezien was en met dezelfde bedoeling heeft hij eeu grijze overjas aangetrokken. Den volgenden morgen ver- bedrijf uitoefenende, uit te sluiten van de mede dinging naar prijzen voor paarden en vee. het ontworpen reglement op de Provinciale sub sidie voor de paardenfokkerij werd artikelsgewyze behandeld en na de noodige toelichtingen onver anderd vastgesteld. Het zal ter goedkeuring toe gezonden worden aan Gedeputeerde Staten. T'jvens weid besloten eene verhoogde subsidie voor dat doel aan te vragen. Ni voorlezing der Ingekomen verslagen van vyf cursussen in paardenkennis, werden de nfdcelingcn aangewezen waar het volgend jaar zoodanige cur sussen zullen gehouden worden. Bij verhooging der rijkssubsidie in alle afdeelingen. Een schrijven van de afdeeling Tholen over den aanloop van 2-jarige merriën zal overgebracht worden aan de Provinciale Regelings-Commissie. Aangaande de landbouwcursussen, waarvan er 25 in de provincie bestaan, deelde de Voorzitter mede, dat zij door 221 leerlingen zijn bezocht; dat hij de openbure lessen en de eindexamens van een zestal heeft bijgewoond en zoo mogelyk nog meer dan vroeger overtuigd is van het groote nut, dat deze inrichtingen voor den landbouw opleveren. Zeer gewenscht komt het hem voor, dat de Re geering de Rijkssubsidie blijft toekennen, ook al bedraagt bij de oprichting hc-t aantal leerlingen slecLts 8. Niet altijd toch kan men om de twee jaar een twaalftal boerenzoons vinden, die in de termen vallen dat onderwys by le wonen. Dc aankoop van Yorkshire beeren werd het vorig jaar voortgezetvan verschillende zijden wordt ver- nonv i. dat de pogingen tot verbetering van het varv -isras waardeering beginnen te vinden. Het verslag van den landbouw-consufent, met belangstelling aangehoord, gaf aanleiding tot een zeer belangrijke bespreking over de voordeelen van fabriek matige boven de gewone boterbereiding. Een schrijven zal gericht worden tot den Minister van Financiën om diens aandacht te vestigen op de ongelijke toepassing van den aanslag in de be lasting van stookplaatsen voor landbouwersgebruik tevens zal daarbij eene milde toepassing, van de daarop betrekking hebbende bepalingen gevraagd worden. Een mededeel ing van den Voorzitter der afd. Heinkenszand, dat by hem een schryven is ont vangen van een suikerfabrikant, waarbij deze ver klaart, dat bij eventueele verhooging van invoer rechten met f8 op geraffineerde en f 5 op ruwe suiker, daarvan zeker een gedeelte zoude komen ten bate van de landbouwers, gaf aanleiding tot eene breedvoerige bespreking. Dc heer Van Weel bracht in herinnering, hoe van de beloften in 1897 door de fabrikanten afge legd, om by de bepaling van prys en voorwaarden het N. L. C. te raadplegen, nooit iets gekomen is de heer Vorslerman van Oyen maakte de opmerking dat de fabrikanten altyd spreken van hunne be langen, maar nooit van de belangen der duizenden arbeiders, die door hen door het stopzetten van 7 fabrieken onbarmhartig van alle verdiensten worden berooid, terwijl de aandeelhouders daarin uit de rykspremie van 2 millioen gulden een behoorlijke interest van hun kapitaal verzekerd isanderen maken de opmerking, dat zoodanige verhooging, al weid zij door de wetgevende macht verleend, toch te laat zoude komen voor de thans loopendc con tracten de Voorzitter wees er ten slotte op, dat bij bekrachtiging van do bepalingen der suikerconventie namen wij, dat de aandacht was getrokken door de letters A. W. en dat Adrien Wernier ver dacht werd. Er was geen minuut tc verliezen. Wardot had in zijn bezit meer dan driehonderd duizend francs aan effecten. Men moest meenen, dat hij arm, geruïneerd washij heeft mij alles gegeveu en hij heeft zich laten arresteeren. En toen die man die verheven daad volvoerde, toen heb ik den afgrijselijken moed gehad het aan te nemen, aan te moedigen. En nu komt gij, kalm en goedaardig zooals gij zijt, mij zeggen: „De schuldige moet ontdekt worden!" Zoudt gij dan het groote offer, dat Wardot mij brengt, weer ongedaan maken en mij mijn eenig kind willen ontnemen?" Mevrouw Wernier zweeg uitgeput, hijgende, verheven in haar smart. Ja, zoo moest zij ook gesproken hebben tot dien mau, die haar altijd was blijven aaubidden. En tegenover dat afgrijselijke cn toch groot- sche moederlijke egoïsme voelde deze man met zijn eerlijk hart zich aangegrepen door een bijna eerbiedige rilling van bewondering voor dat moederlijk hart, dat haar bloed verdedigde, ten koste zelfs van een onschuldige. Hij begreep te Brussel onze fabrikanten in de gunstige voor waarden verkeeren om de concarrentie met het buitenland vol te houden en stelde daarom voor op deze zaak voor het oogenblik niet verder in te gaan, welk voorstel blijkbaar de algemeene goedkeuring wegdroeg. Men meldt uit het eiland Tholen Volgens menschenheugcnis waren er nooit zooveel schadelijke insecten voorgekomen dan in 1901; boomen, hagen en struiken werden ileerlyk geteisterd, en helaas! het is te vreezen dat dit jaar niet minder rupsen zullen waargenomen worden. De zeer zachte winter is uitstekend voor al het ontuig geweest en wy zagen tal van boomen, waarin de rupsennesten niet door 's menschen hand vernietigd waren. Gelukkig dat het vogelheir hulp verleent bij liet verdelgen en dat die de schakel in de natuur vormen om verbroken even wicht te herstellen. Bescherming van de lieve zang vogels kan dan ook niet genoeg aanbevolen worden, vooral by onze lieve, wreede jeugd, die, waar zij kans ziet, al wat vogel heet, van ei of kroost berooft. Vaii onze berichtje vers. IERSE KE. De schade aan den molen ver leden week hier door den bliksem veroorzaakt is niet zoo oubedaidend als eerst gezegd werd. Zoo moeten een paar wieken vernieuwd en ook van binnen nog al wat hersteld worden. Een en ander is stuk geslagen maar niet verbrand. Niet zelden laat een voerman of koetsier zijn paard op de rustplaats „oppassen" door den eersten den besien knaap, die er hem om bedelt. Als er niets bijzonders gebeurt, loopt het gewoonlijk goed af, maar deze week onder vond hier een koopman uit Kloetinge, die zijn waren met hit en kar vent, dat er wel eens iets bijzonders gebeuren kan. Ziju paardje schrikte, het liep achteruit en de oppassende knaap kon het dier niet houden. De kar ge raakte spoedig in een nabijzijnde sloot en haar geheele inhoudzout, zeep, suiker en ver schillende eet- en kruidenierswaren vielen in het water en den modder waardoor alles geheel of gedeeltelijk waardeloos werd. Paard noch kar bekwam evenwel eenig letsel. De schade werd op f 25 geschat. Door voorgenomen vertrek naar Amerika van den koster der Ned. Herv. kerk komt die betrekking vacant. Salaris f 100. De tegenwoordige titularis heeft reeds zijn eervol ontslag gevraagd cn gekregen. Zaterdag brak een jonge juffrouw al hier bij het fietsrijden of eigenlijk door een val bij het bestijgen van haar fiets, de beide been deren van den linker benedenarm. Op de voordracht tot benoeming van een bestuurslid der Breede Watering bewesten lerseke komen als no. 2 en 3 voor de heeren E. de Jonge en' J. van de Velde, beiden te lerseke. De begrooting voor dat waterschap is vast gesteld op f 129,131,69, het dijkgeschot voor schotbaar land op f 10, voor vroon- en vrijland op f 3,50 per hectare. de verschrikkelijke zelfverloochening vau Wardot en voelde het bittere genot van zulk een offer. Eensklaps riep hij uit: „Mijn hemel, wie weet of ik u niet reeds allen in het verderf stortte 1" „Gij! Wat wilt gij daarmee zeggen?" En de man, die zich den dood herinnerde van zijn eigen vrouw en kind door een nood lottig oogeval en die toen zoo vaak had uit geroepen: „Waarom niet mij genomen en hen laten leven?" diezelfde man werd nu aan gegrepen door een plotselingen angst, nu hij bedacht, dat hij, door zijn dwazen ijver, door zijn wreede ongehoorzaamheid aan het stneekende verzoek zijns vriends om te zwijgen, al dat werk van heldhaftige dwaasheid had bedorven. Hij bad immers zijn vertrouwen geschonken aan een reporter, Lamblin, een zeer fijn, zeer nieuwsgierig en uiterst scherpzinnig man. De woorden van zijn telegram getuigden er van. Scheen zelfs de rechter van instructie niet te twijfelen aan de schuld van Wardot! En dat alles was door hem bewerkt. Wat zou hij ant woorden aan zijn vriend, indien deze, uit de gevangenis gedreven, hem zijn verraad zou vor-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1