Gemengd N i tt w 8. Oesterberichte Het Dagblad meldt de heugelijke tijding, waarvan men in gezaghebbende kringen geen geheim meer maakt, dat H. M. de Koningin zich in belangwekkende omstandigheden bevindt. De gewichtige gebeurtenis zou in September worden tegemoet gezien. Volgens het Bcrlincr Tagcblatt, zal Konin gin Wilhelmina dit jaar langen tijd zoutbaden gaan gebruiken te Frankenhausen. Tijdens de kuur zal H. M. dan haar intrek nemen in het jachtslot Ratsfeld (Kyffhaüser) van de vorstelijke tamilie van Schwarzburg-Rudolstadt. In het thans in de Turfhaven" te Zutfen liggende binnenbad had Zondag een doopplech tigheid plaats. Drie vrouwen zouden opgenomen worden in de godsdienstige seete der Sabattisten. Ken der groote kuipen van het binnenbad was in het water gelatenbij de kuip stond de voorganger, die het doopformulier voorlas, terwijl een ander in de kuip stond, gereed om de vrouwen één voor één geheel onder te dom pelen. De doopeiir.gen, gekleed in een lang ge waad, gingen zonder aarzelen te water, en onder gingen onverschrokken de onderdompeling, wat bij de temperatuur van het IJselwater wel geen aangename gewaarwording moet geven. Te Haarlemmermeer is uit de Ringvaart bij het fort de Liede opgehaald het naakte lijk van een onbekend man. Daar het lijk vele wou den had, blijft een vermoeden van moord niet uitgesloten. Door het ontslaan van 2 werklieden aan de fabriek van de firma Kessels te Tilburg hebben 42 werklieden het werk gestaakt. Door een toeval werd te Chaam een vermoe delijke kindermoord ontdekt. Voor eemge weken stierf in dat dorp een weduwe, die met haar kinderen een alleen staand huisje bewoond had. Het armbestuur zorgde voor de weezeu en gaf hun elders een tehuis, zoodat de vroegere woning ledig kwam. Zaterdag jl. zou dit huisje worden schoonge maakt, en toen ontdekte men in een opkamer tje, verborgen achter eeu doos en door vodden bedekt, een houten kistje, dat bij openiug bleek te bevatten een kinderlijkje. Dadelijk snelde een der schoonmaaksters naar den burgemeester, die een geneesheer en de marechaussees ontbood. De dokter kon eerst constateeren, dat het kind, na ongeveer 20 dagen geleefd te hebben, door verstikking om het leven gebracht was, maar daarna moet zijn gebleken, dat niet aan kinder moord kan wordeu gedacht, doch slechts aan het verbergen van een lijkje, waarvan de dader niet is opgespoord. Gisteren werd het lijkje als levenloos aangegeven ter aarde besteld. Slechts twee gevallen van vlektyphus zijn de laatste 8 dagen te Zaandam aangegeven. Niet alleen overleed geen der lijders aan deze ziekte, maar in hetzelfde tijdsverloop werd ook tengevolge andere oorzaken, geen enkel sterfge val aangegeven. Te Sloten is het gevaar voor vlektyphus geweken. De buitengewone politiemaatregelen zijn ingetrokken, goederen zijn verbrand terwijl een drretal woniugen voor verdere bewoning zijn afgekeurd. 1'e Surhuisterveensterheide (Fr.) heeft een man zijne vrouw, vau wie hij gescheiden leefde, met een mes niet miuder dan 18 wonden aan rug en hals toegebracht. Haar toestand is ernstig. De dader poogde daarna zelfmoord te plegen, wat verijdeld werd. Nabij de Oranjesluizen te Amsterdam, zijn eene schippersvrouw met een kind op den arm over boord geslagen en verdronken voor de oogen van haar man, wien het niet gelukte hen te redden. Het Gerechtshof te Amsterdam wees gis teren arrest in de zaak tegen de Wed. Marretje Fransen, een baker te Hilversum, die door de Rechtbank alhier tot zes maanden veroordeeld werd, omdat zij een haar toevertrouwde zuigeling een hoeveelheid papaver-stroop als slaapdrankje had ingegeven, tengevolge waarvan het wichtje overleed. Het Hof bevestigde het veroordeelend vonnis der Rechtbank en bepaalde de straf op drie maanden. In de cellulaire gevangenis te Breda is op het oogenblik geen plaatsje onbezet. Zij, die daar nog eenigen tijd moeten doorbrengen, worden elders in een gevangenis gesloten, of moeten wachten op „betere tijden." Te Rotterdam is uit de Middenwetering het lijk opgehaald van een 9-jarigen scholier, die sedert Maandag werd vermist. Te Axel heeft gisteren een man, huisvader van drie kinderen, zich met een broodmes den hals doorgesnedeu. De levensgevaarlijke wond is door den gemeentegeneesheer dichtgenaaid. Welke redenen den man tot deze wanhopige daad hebben gebracht, weet men niet. Onder Velp is een zekere De Jong zoo danig door de stoomtram aangereden, dat hij onder het naar huis brengen overleed. Eeu ongeveer 9-jarig meisje dat gisteren op weg naar school was te Lepelstraat, wilde nabij de halte Vossenjacht waarsohijnlijk opeen der achterste melassewagens van de in beweging zijnde tram springen, die van de halte Vogelen zang kwam. Het kind viel en kreeg den wagen over het hoofd, zoodat het deerlijk verminkt, dood bleef liggen. Het negenjarig knaapje J. V. te Middel burg is nu reeds, hoewel in alle richtingen een onderzoek werd ingesteld, een week zoek, zoo dat thans bijna met zekerheid kan worden aan genomen dat den jongen een ongeluk is overkomen. Bij den zeedijk te Beets is in de Zuider zee de vlet omgeslagen, bevaren door den vis- seher P. aldaar en zijn knecht, met het noodlottig gevolg, dat beiden zijn verdronken. Bij Hoorn vertoonen zich in den laatsten tijd in de Zuiderzee vele bruinvisschen. Onder groote belangstelling komen enkele ook wel eens in de haven te Hoorn een kijkje nemen. Te Vlijmen is een afschuwelijke mishan deling gepleegd op een werkman. Overal zijn hem steekwonden toegebracht, waaronder eenige van ongeveer 7 c. M. diepte. Tengevolge van het vele bloedverlies en ook omdat eene der longen gekwetst is, wordt voor het leven van den man gevreesd. Een viertal personen zijn reeds door de marechaussee naar Den Bosch getransporteerd. Als een bijzonderheid meldt men uit Arn hem, dat aldaar bij het 8e reg. infanterie de vorige week een loteling van de lichting 1902 is ingedeeld, reeds in het gelukkige bezit van eeu vrouw en zeven kinderen. Hij is namelijk gehuwd met een weduwe met 6 kindereo en werd dezer dagen nog verblijd door de geboorte van een zoon. Nabij Wemeldinge had Dinsdagavond een treurig ongeval plaats. Hel Duitsche schip Carl Sckroers X, geladen met zout voor Bergen op Zoom, werd op de hoogte van Stavenisse door zijn sleepboot Content, die het wegens den storm niet houden kon, verlaten. Half vol water kwam het te Wemeldinge binnen. Oogeublikkelijk stoomde de Belgische sleepboot Louis Gutjahr, kapt. Van Oosten, full speed ter hulp en sleepte het schip van de Dortsmansplaat af. In 't gezicht van Wemeldinge brak het vaar tuig echter doormidden, schipper en knechts medeslepend. De schipper verdween in de diepte. De knechts werden door Van Oosten gered en te Wemeldinge aan wal gezet. Middel tegen brandwonden. Zoo spoedig mogelijk begiet men de geheele gebrande oppervlakte met olijfolie. Dan rooit men er meel overheen zóólang tot het meel niet meer van olie doortrokken wordt, en biudt er een zachte doek om heen. De pijn houdt dade lijk op en er blijven ook geen litteekens van over. De afkoeling van paarden, die hard heb ben moeten werken, veroorzaakt dikwijls groot verlies. Om verkoudheid te voorkomen, past de Keulsche trammaatschappij een even eenvoudig als goedkoop middel toe. De zweetende dieren worden namelijk in de nierstreek dicht met turf molm bestrooid. Dit zuigt het zweet op en spoedig is het dier droog. De molm wordt door borstelen verwijderd. 's Winters lijden de paarden op het land ook veel door het verblijf in warme stallen. Ze ko men te weiuig buiten in de frissohe lucht en zweeten dan gauw. Komen zulke verweekehjkte paarden dan buiten, zoo zijn ze spoedig verkou den en voor een tijd lang onbruikbaar. Dit is te lastiger, omdat de ruwe Maartsche lucht juist de oorzaak is van die verkoudheden en 't toch dan de ware tijd is, om op 't land te gaau werken. ALLERLEI. Diverse spreekwijzen om eenen leugenaar en bluffer aan te duiden hg liegt alsol het gedrukt stond by snydt opuit zynen mond komt geen waar woord hij is een praler hy voert het groote woordhy zit op het hooge paardhy liegt als een komediant; hij is een windmakerhij slaat door hij vaart met volle zeilen; wanneer hij aan de eerste leugen gestorven was, was hy reeds lang doodhy is een windzak; hy is een blaaskaak; by hem mag men slechts de helft gelooven hy is een praalhans zyn tweede woord is een onwaarheid hy liegt als een Zwitscher; wie het gelooft, betaalt eeu kwartje; hy is een tweede Miinchhausenwanneer hy over zyn eerste leugen gestruikeld was, had hij reeds lang den hals gebroken hy weet niet meer, wanneer by liegt; hy neemt den mond erg vol; hy heelt een grooten mond; by is een grootspreker; hij maakt u wat wijshij wil u vertellen, dat de duivel een eekhoorntje ishy heelt u by de neus hij liegt, wanneer hy den mond opent; hij overdrijft; hy kleurt te sterk hy zeilt de haven der waarheid steeds voorby hy leert voor diplomaatby is een zwetser, enz. enz. Een dag des gebeds om vrede is in alle hollandsche kerken te Pretoria op morgen be paald. Nabij Monte Carlo is het lijk gevonden van een elegante jonge dame, die zich daar een kogel door de borst had gejaagd. Men vond in haar zak een visitekaartje met den naam Hermine Volk en de woorden: ^niemand anders dan het speelhol is de oorzaak van mijn treurig einde," Verontrustende berichten komen nog steeds over de cholera in Mekka. Het aantal pelgrims, op 't oogenblik in die stad, wordt op 210.000 geschat. De cholera woedt onder hen reeds op verschrikkelijke wijze. Dagelijks zijn er 2 a 300 dooden. Men vreest voor de verspreiding van de epidemie wanneer de pelgrims weer in Djeddah komen, om scheep te gaan naar hun vaderland. Deze week bevonden zich te Londen on geveer 1600 poklijders in behandeling, d.i. een vermeerdering met een 20 tal, vergeleken bij de vorige week. Ook te Liverpool breidt de ziekte zich nog uit, daar zyn 72 lijders. Ken akelige ontdekking heelt men gedaan in de citadel Fuerza-Santiago in Spanje, een onder- aardsche gevangenis, waarin men atdaalt langs een trap. Men heelt daar een aantal menscbelijke ge raamten gevonden, belast met zware ketenen, anderen aan een kruis genageld, terwijl in een ander vertrek een volledig marteltoestel stond. Naar aanleiding van deze vondst wordt herinnerd aan de onderdrukking van den opstand van 1896, toen de gouverneur Sarjento in één nacht zestig po litieke gevangenen in een cel opeenpakte met 'f gevolg dat zij stikten. Het wordt echter betwijfeld ol de verantwoordelijkheid van deze nieuw ontdekte gruwelen nu nog' vast te stellen is. Het is bekend dat toen herhaaldelijk marteling is toegepast. Een eigenaardige brandstichter is te New-York ontmaskerd. Het is een 27-iarige man die bij alle mogelijke branden steeds vooraan was by reddings pogingen, zoodat steeds met lof over hem werd ge sproken en zijn moed en vlugheid geprezen. Onlangs ontstonden er in het hotel „Actor House", waar hij in dienst was, drie branden op één nacht en Farley gedroeg zich daarbij zoo voorbeeldeloos moedig, dat hij argwaan wekte by den commandant. Door verschillende vragen in 'I nauw g bracht, bekende hij ten slotte, dat hij de branden, welke hij hielp blusschen, alle zelf had aangestoken, alleen om als redder te kunnen optreden. „Ik wilde een held wezen", gal de ijdele dwaas te kennen, „en ik heb mjj ook meer roem verworven dan menig groot generaal". Farley moet op deze wyze ruim honderd branden hebben gesticht. De „dappere redder" zal nu wel gelegenheid krijgen om over zijn heldendaden in den kerker na te denken, als bet slachtoffer van zijn ijdelheid. Te Stekcne stond een kindje, van ruim 8 maanden oud, Woensdagmorgen in de kerk, om na afloop der mis begraven te worden, toen een vrouw, die dicht bij het doodkistje zat, hierin gerucht meende te hooren. Zy deelde haar vermoeden aan den vader van het kind mee, waarop besloten werd het kistje te openen. Het bleek toen, dat het kindje slechts schijndood was geweest. Het lag met de handjes langs de wanden der kist te spelen. Te Leuven is het huis van een drogist door een brand, welke het gevolg was van een naphtha- ontploffing, geheel vermeld. De zoon van den drogist werd bij de ontploffing doodelijk gewond en een knecht bekwam ook zeer ernstige wonden. De overige bewoners van het huis konden slechts met moeite worden gered. Steenkool wordt in China zoo gemakkelijk verkregen, dat men aan de mynen een ton (1U00 kilogram! steenkolen kan bekomen voor 60 cent. Te Hernosand, is een bierhuis afgebrand de vlammen verspreidden zich zóó snel, dat niemand het huis kon verlaten. Man, vrouw en drie kindeten kwamen om. lil het stadje Eecloo, aan de Zeeuwsche grens, stierven een paar maanden geleden twee kleine kinderen na het gebruik van wormkoekjes, welke van een leurder gekocht waren. Bij onderzoek bleek, dat deze koekjes een sterk werkend vergil bevatten, hetwelk by vergissing door den apotheker, die ze geleverd had, er in gedaan was. De leurder en de apotheker zyn thans door de Rechtbank te Gent ieder tot 100 trancs boete ver oordeeld de laatste voorwaardelijk, en bovendien tot het betalen van een bedrag van 300 en 500 trancs aan de ouders van de gestorven kinderen. Z U I D-A F R I K A. Is het waar, wat men beweert, dat de Britsche regeering, door middel van Kitehener aan Schalk Burger en Steiju deed weten, dat zij eene bij eenkomst van de Transvaalsohe en V rijstaatsche hoofden zou begunstigen om te beraadslagen over de resultaten der hun medegedeelde gedachten- wisseling tussehen Nederland (Dr. Kuijper) en de llritsche regeering, dan blijkt hieruit ten duidelijkste dat Engeland o zoo gaarne uit de Zuid-Alrikaansche klem zou willen geraken. In Boerenkringen blijft men als eerste voor waarde op totale onafhankelijkheid aandringen en is men overtuigd, dat, mochten Schalk Burger én Reilz al weileleu, Steijn en De Wet hen wel zullen overhalen oin Eugelaud's daarmede geheel in strijd zijude voorwaarde van onderwerping beslist af te wijzen. Geeft Engeland niet toe, dan zal de oorlog vooreerst niet eindigen. Ol het daarop rekent of dat er dringend gebrek aan troepen is, wij weten bet niet, maar dat eeu nieuw Ganadeesch contingent van 2UUU man met graagte aanvaard is, wijst, dunkt ons, op een vau beiden. Om de kans op vredesonderhandelingen grooter te maken, zullen ook wel de minder gunstige berichten voor de Boeren, door Kitehener ge seind, dienst moeten doen. Er is nu met ver scheidene kolonnes een jacht op De la Rey be gonnen; reeds werden 5 van de 9 veroverde kanonnen teruggevonden en 179 man gevangen genomen. Of dit allen combattanten waren, wordt niet gemeld; er zullen dus ook ty kindereu en grijsaards onder zijn. Ook bij een nieuwe vegerij in werden 25 man gevangen genomeill Zt Wet is nog evenmin in Britsche De La Rey. XV In de Kaapkolonie gaat, volgens berichten, alles naar wensch. De reeds^« commando's wordeu vervolgd, ternOlK vestigt, dat velen naar den Vrijst» om daar tegen de Engelschen te Lijnrecht hiertegenover staat een... schrijven uit de Kaapkolonie aan de •- waarin o.a. gemeld wordt, dat op eer het telegraafbestuur te Kaapstad bekt gew „dat alle hoofdtelegraaflijuen tusschsllicht West en de Aar afgesneden zijn tuis w oogenblik weinig kans is, dat de.an s traging in telegrammen naar enuitlte g het oosten en Natal verminderd zaUverz Verder moet er op Kerstdag een gen d met een niet gering aantal manscleeft veroverd door de Boeren nabij laifend het Z.W. van den Vrijstaat. ensc! Een groote Boerenmaeht was oj) gc Maart nabij Malmesbury en Lad fijtaf t ver van Kaapstad, bezet. irade Ook meldt dezelfde brief, dat V:: won Kimberley is en meer dan 2000 luvika dat hij op 3 November Koeroemanhe leegplunderde. 'hte Dit is eeu geheel andere lezing itjige hopen dat de toestand in de beide iftrou ook gunstiger is, dan door de Engel# et gemeld. ®te Cecil Rhodes, een der hooidsclit ikaa it w den oorlog vau Zuid-Afrika, is over!» jL Een geneesheer die langen tijd te. woonde, schrijft hierover o. a. De ziekte van den heer RhodeiS^ anders dan gewoon delirium tremen!;, het alcoholisme in zijn laatste periodt. gl, Dr. Jaineson, die niet alleen ir.' roovers-aangelegenheden, maar ook t raadsman van zijn heer en meester 2'lf- erja Het is eene wonderlijke soort v:raa] apostelen, die dezeu schandelijken ooil|.^| en de aanmatiging had, aan Zuid- Atr.^ geuitigen der Britsche beschaving ttifcj j Het zou werkelijk de moeite loont^an; uitvoerig de geschiedenis te schrij^^e, „Kimberley-club" en van haar wc-j,en onder het masker van uiterlijk bescCn men. Op die wijze zou men aan de t],w; leven van Rhodes, Jameson en conso| geheele naakte onzedelijkheid toonen. De oude bewoners van Kimberley hl zich (omstreeks 1890) den ouden h'#2* zooals hij tussehen '70 en '80 als in schunnige kleeding, met langen bri^be jas, de whiskyflesch in zijn binnenzal'! straten slenterde, :dei Toen hij later eerste minister der I nie was, werden zijn uiterlijke vormenVor beter en dat was ook uoodig, om de wo verdorvenheid van den drankslaaf te ecp Dit den Haag wordt aan een delf den gemeld, dat dr. Kuyper zich Engelsehe kabinet gewend heeft, nadut®; verzekerd had dat koning Eduard goedkeurde. j Do Engelsehe regeering heeft door^l 'komst van Kitehener aan Schalk Steyn laten weten, dat zij een satnentëjb vergemakkelijken, indien zij wilden bet."-v; over hetgeen hun te doen stond Di van dr. Kuvper. In de week vau 2027 Maart zijijj. seke verzonden 680,000 leverbare oest de volgende prijzen: 7275 Kg. dO^e 70 Kg. 35—38 gld., 65" Kg. 2P 9f 56 Kg. 18—20 gld., 50 Kg. 8—U! Kg. 4—6 gld. he Openbare Gemeenteraadsvergadering, aj, te '1'HOLEN, den 27 Maart l.on Tegenwoordig al de leden. De notulen der vorige vergadering 'f' voorlezing, goedgekeurd en vastgesteld1111 Ingekomen1e. Missive vau Ged. SW treffende de verordening op het tl® onderwijs. Na ingewonnen advies van1)- schoolopziener, zal, na wijziging van en 14, deze verordening op nieuw keuring van Ged. Staten worden gero^ 2e. Een schrijven van den heer J-:S" inhoudende mededeeliug dat hij zijnet', als onderwijzer in het teekenen gaarne® 3e. Missive van Ged. Staten, inflj kennisgeving dat bij Kon. besluit is het raadsbesluit dd. 5 Dec. 11. tot jJJ van de voorjaars-veemarkt. 4e. Missive van id., inhoudende goe-^i raadsbesluiten tot wijziging begrootingg 5e. Proces-verbaal van kasopnetni1'® gemeente-ontvanger, waaruit blijkt was en ook moest zijn f5593.195. 6e. Een circulaire aan het adrei. gemeente-bode, vau den Directeui L Metereol. instituut; met verzoek offl

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2