ASCHEN. Zaterdag 29 Maart 1902. Negentiende jaargang. EN O. 877. J. B. C. POT, nummer bestaat uit 2 bladen. Publicatiën. 0 N D E R W IJ S. Van onze berichtgevers Al de genoemden behooren te Ierseke thuis. fHOOL COURANT, klamn ra Mslttlttll, laiibn, tu. Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, i per drie maanden, franco per poat 65 cents, r het buitenland 90 cents. «zonden stukken, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND Ingewacht aan ireau te T h o I e n of v66r DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te ierseke. UITGEVER: T H O L S N. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 40 centsiedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt eleohte 2 maal in rekening gebraoht. irgemaester der gemeente Tholen brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem 1 en aan den Ontvanger der Directe Be ter invordering is verzonden, het kohier e belasting no. 1 voor het dienstjaar 1902, oodiging aan een iegelijk wien zulks aan- i na bekomene kennisgeving van zijnen aan- «poedigste het door hem verschuldigde te met herinnering tevens, dat de bezwaren, ienaangaande mochten bestaan, binnen zes a heden behooren te worden ingediend. 1 e n, den 22 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd M. G. VAN STAPËLE. ijn oogenblikken, levensuren niet alleen, vensjaren, die gemerkt schijnen met een jrk. Levenstijdperken, waarin alles ons droef, naargeestig, doodsch schijnt. zooals we ons dagelijks in de maat- lewegen, wij allen kennen die tijd- ■ant wij allen worden beproefd, wij ijden, wij allen ondergaan de slagen van 'lot, 'tzij vroeg of laat. :h, wat we ook ondervinden, hoe zwaar ns schijnt, dat velen op de schouders gelegd, ieder neemt toch gaarne zijn uis weer op om het voort te dragen of al naar de omstandigheden waarin hij vindt, ieder ondervindt ook weer opzijn t het zwaarste kruis niet blijft drukken, ;ent ook weer den tijd waarin nieuwea ist en levensmoed bij hem wordt opgewekt. j)(fiepLieflijk lentefeest, hoe verbant gij id en duisternis, hoe tracht gij onge- Bn te bemoedigen, door hoop op de toe- hoe schoon verkondigt gij het nieuwe in de natuur. Want wie kent niet het e gevoel dat ons bezielen kan wanneer een schoonen Paaschdag naar buiten n te genieten van de ontwakende natuur, fat begint in ons land meestal vroeg en ter kan zoo wanhopig lang doren, dat i te verwonderen is wanneer wij naar de verlangen en wanneer dan straks de dokken luiden en ons spreken van het .er opstanding, hoe kan het ons gemoed stemmen, en onzen geest verheffen, want gemoedsaandoeningen, die ons door de tan als een gebed. We kunnen ze niet ven, niet ontleden, maar wij gevoelen worden er reiner en beter door, als we l|]hta naar luisteren. hen is het feest dergenen die, onder ds lief en leed, bij de worsteling van in duister, in de onrust der hachelijkste aan den triumf des geestes, aan de toe van het goede gelooven. Zoo gaarne n we naar die feeststemming, maar we ft niet altijd, wanneer we bedanken, hoe- Licht wordt vertreden, hoeveeDmischuldig log steeds vergoten wordt. Vol van ver- zijn onze dagen. Nog altijd wordt een jjevoerd, waarbij de hooiden bedenkelijk 'n de harten angstig kloppen en id vragen we telkens weer: „Wanneer rede zijn?" het licht de duisternis overwinnen, zullen en waarheid zegevieren En als wij dit -deloozen twijfelachtigen toon vragen, dan iet Paaschfeest ons herinneren aan opstan- lan overwinning van het goede, aan her- reel goeds toch zou er in de menschen- tot stand komen, wanneer al het schoone natuur ons meer bezielde. Hoeveel edele ïgheden, die toch in elke mensohenziel aanwezig zijn, zonden onwillekeurig opgewekt worden bij 't aanschouwen van het ontwaken der lente, die haar hoogtijd met Pascben viert. Gezegend daarom de dag der herleving, die ook in ons het besef vernieuwt vau wat het leven eigenlijk is Moge zijn liefelijke glans ons allen omstralen, zijne stemming ons allen vervullen, zijn inwerking onze hoop verlevendi gen, ons vertrouwen versterken. Welkom Paaschfeest, welkom lente, wij ge voelen uw kracht en bezieling heerlijk feest der ontwaking dat ons noodt om op te gaan ten leven KANTONGERECHT te THOLEN. 25 Maart 1902. Door den heer Kantonrechter alhier zijn heden veroordeeld, wegens Jachtovertreding N. B. v. d. M. te Tholen tot f 3,boete subsidiair 2 dagen hechtenis. Het in zijn herberg niet ophangen de bepalingen der drankwet: Q. H. te St. Aunaland tot f l,boete sub sidiair 1 dag hechtenis. Trekdieren onbeheerd laten: P. K. te Poortvliet en J. V. te Wouw, ieder tot f 1.boete, subsidiair 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Het vervoer door een trekdier doen plaats hebben op een noodeloos pijnlijke wijze: M. P. O. te Oud-Vossemeer tot f 5.boete subsidiar 3 dagen hechtenis. 'Lijn vee laten loopen op bezaaiden grond J. N. te Poortvliet tot f 3.boete subsidiar 2 dagen hechtenis. Het zonder daartoe gerechtigd te zjn loopen over de trambaan te Sint Philipsland: J. V., J. A., J. W. huisvrouw van P. Q., J. M. d. M., A. E, R., M. W. huisvrouw van A. V., A. P. en A. Y. allen te St. Philipsland ieder tot f 1.boete subsidiar 1 dag hechtenis van ieder hunner. Loopen op grond die beplant is, zonder vergunning: J. v. d. B. Jz. te St. Philipsland tot fJ. boete subsidiar 1 dag hechtenis. Overtreding ijkwet A. S. en H. G. te St. Annaland en L. J. te Poortvliet ieder tot f 0.50 boete of 1 dag hech tenis voor ieder hunner, M. B. te Rosendaal tot 2 boeten ieder van f0.50 subsidiar 1 dag hechtenis voor iedere boete, met verbeurdver klaring van de inbeslag genomen maten en ge wichten. Openbare dronkenschap M. M. P. te St. Maartensdijk, J. K. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, en Q. K. te Tholen, ieder tot f 2.boete, subsi diar 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding polilieverordeniag A. S. Fz. zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande tot f 3.boete subsidiar 2 dagen hechtenis. De heer Kantonrechter heeft de uitspraak van de op 24 Maart j.1. behandelde Leerplichtzakeu bepaald op 7 April aanstaande. LANDBOUW. Woensdagavond werd te Tholen, evenals vorige jaren, door den leeraar, den heer L. K. van Dijk, eene openbare les gegeven van den landbouwcursus. Deze liep over het eerste studiejaar en werd door al de leerlingen, negen in getal, bijgewoond. Tegenwoordig waren de Rijkslandbouwleeraar, de heer I. G. J. Kakebeeke, de heer C. A. H. Wagtho, lid van liet hoofdbestuur en de heer J. van Gorsel, secretaris van de af. Tholen der Zeeuwsche landbouwmaatschappij, benevens de commissie van toezicht en eenige belangstellenden. De vragen over scheikunde, de eigenschappen van den grond en andere voor den landbouwer hoogst nuttige zaken, werden over 't algemeen zeer goed beantwoord en getuigden dat de jongelui, ieder naar vermogen, met lust en ijver de lesSen hadden gevolgd. De heer Kakebeeke sprak dan ook zijn te vredenheid daarqver uit en twijfelde niet of aan allen zou, zoo voortgaande, het volgende jaar l.et diploma worden uitgereikt. Vooral de leerlingen uit Poortvliet waren kranig in hunne antwoorden. Wat hem ten zeerste verheugde, was, dat ook verscheidene oud-leerlingen hier tegenwoordig waren Dit is een bewijs dat zij niet onver schillig omtrent deze zaak geworden waren. Hij spoorde hen aan, om, evenals op andere plaatsen, eeue vereeniging van gediplomeerden op te richter., onderling lezingen en besprekingen, den laudbouw betreffende, te houden, om zoodoende van het geleerde des te meer nut te kunnen trekken. De heer van Dijk aldus besloot hij, zou "eker wel genegen zijn, ook wel eens een lezino te houden. Bij afwezigheid van den Voorzitter, den heer J. W. Wagtlio, sprak Jhr. J. van Vredenburch, na afcuop der les, de leerlingen toe en bracht daarna dank aan Gemeentebestuur en Nut voor den ook dit jaar wederom verleenden steun, aan den l eer Luijendijk voor zijne bereidwilligheid en i den heer Moelker voor het afstaan zijner zaui, -w..ar vooral mocht hij, namens de commissie van toezicht een woord van lof niet onthouden aan den leeraar, den heer L. K. van Dijk, voor den ijver, waarmee hij steeds bezield is, om zijne leerlingen goed en degelijk onderricht te geven. Aan de rijks-normaallessen te Tholen zijn de volgende adspiranten toegelaten: Tot de 1ste klasse: C. Jobse, JK. Krijger, M. A. Lindhout, J. L. Muller en P. L. Nieuwenhuijzen. Algewezen 2. Tot de 2e klasse: J. Pollie, J. J. Poulusse, M. B. Nieuwenhuijzen, T. E. Engelvaart, B. C. Jansen en W. P. H. Odink. Tot de 3e klasse: A. de Korte, E. C. M. v. d. Schaaff, M. S. Bal, K. Suurland, M. P. Gebraad, E. Larooij, E. C. van As en W. L. Nieuwenhuijzen. Afgewezen 3. Tot de 4e klasse: L. P. Gunst, P. A. de Haan, E. P. Kwaak, G. v. d. Hoek, H. P. van Gorsel en J. van Booijcn. Afgewezen 1. In de vergadering van de vereeniging School voor hand- en bouwkundig teekenen" te Tholen, werden herkozen als bestuursleden de heeren Wagtho en Guliker, terwijl als nieuw lid gekozen werd Jhr. J. van Vredenburch. IERSEKE. Dezer dagen zou een schipper naar de bank varen om daar zijn gewone werk zaamheden te verrichten. Vóór het vertrek kwam het gesprek op de kunst van varen. Natuurlijk wa ren zij het niet precies eens, de knecht wilde het waarschijnlijk beter weten dan zijn schipper, dat is zoowat de geest des tijds; van praten kwam het tot twisten en van twisten tot vechten. Het eind was, dat zij elkaar terdege afdroogden, nog voor zij te water gingen I Op de Goesche normaalschool zijn o. a. toegelatentot de le klasse Johauna Wesdorp en tot de 2e klasse C. Malepaard. Bevorderu zijnvan de le tot de 2e klasse Pieternella de Korte, van de 2e tot de 3e klasse J. J. J. Sandee en van de 3e tot de 4e klasse C. J. Bom en J. van der Vliet. Op de Ambachtschool aldaar zijn van de le tot de 2e klasse bevorderd J. G. Mieras en J. Nieuwonhuize. Op de kiezerslijst voor 1902/3 alhier ko men voor 511 kiezers voor de Tweede Kamer, 510 voor de Staten en 308 voor den Raad. Verleden jaar bedroeg het eerste getal 514. Maandagavond werd ten gemeentehuize door B. en W. aanbesteed: le. het opbreken der keibestrating op de Paardenmarkt en het daarvoor in de plaats leggen eener klinkerbe strating (oppervlakte 255 M2) en 2e van de daaruit komende bruikbare keien zij bestrating te leggen. Ingeschreven is als volgtA. Marteijn, Ierseke perc 1, f 354, perc. 2, 28 cent per M2, L. Laban, Ierseke. perc. 1, f360, perc. 2, 27 cent per M2, W. Wandel, Nieuwerkerk, perceel 1 f380, perc. 2, 38'/2 cent, P. Duijnhouwer, Goes, perc. I f 419, perc. 2, 25 ct. Beide werken zijn gegund aan A. Marteijn. ST. MAARTENSDIJK. Door den storm brak van het ijzeren aakschip van M. van Wijnen te Sliedrecht, geladen met bazaltsteen voor den polder het Oudeland en geankerd voor den Muije-polder, de ankerketting, waardoor het vaartuig op de bazaltglooiing van den Muije- polder terecht kwam en zóó hevig daarop beukte, dat de 2e rei perkoenen met de glooiing werd genivelleerd. Het zoogenaamde Zigeuner troepje (het Hootd was volgens zijn alhier vertoonde papieren een te Perpignan geboren Prauschman), trok Maandag jl. door de gemeente, gevolgd door eenige kinderen. Bizondere drukte werd niet gemaakt. Zij vroegen den weg naar Oud-Vosmeer. OUD-VOSSEMEER. Door den Gemeenteraad is aan den alhier gevestigden veearts, den heer A. van de Sande, over het jaar 1902/1903 een bedrag van f 50,als toelage toegekend, naar aanleiding van een verzoek door een aantal land bouwers onder deze gemeente. Dinsdagavond werd ten huize van den heer M. J. Ampt de laatste vergadering in dit seizoen gehouden van de vereeniging Eendracht; uit de gedane rekening bleek, dat een batig slot bleef van f 3,65. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. J. de Graaff, P. J. Ampt, M. A. Douw en F. W. O Wiskerke. De laatste trad als lezer op met het onderwerp: «Windhandel". SCHERPENISSB. Op de 22 Maart jl. vast gestelde kiezerslijst voor 1902/1903 komen 218 personen voor, allen bclastingkiezers en allen keizers voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Bij den landbouwer N. A. Bruijnzeel na bij deze gemeente heeft een koe deze week drie levende kalveren ter wereld gebracht. STAVENISSE. Wegens de vastgestelde kie zerslijst voor 1902 zijn er alhier 205 kiezers, tegen 194 in het vorige jaar. Onder deze komt geen enkele loon- of spaarbankkiezer voor. Door den heer J. de Vos alhier is ontslag genomen als kerkvoogd uit den kerkeraad. In deze vacature is als zoodanig benoemd de heer P. J. Steinz, predikant. Reeds sedert eenige jaren bestaat alhier aan de school de gelegenheid om door middel van de postspaarbank te sparen. In het afge- loopen schooljaar April 1901/02 werd er door de sparende leerlingen alhier niet minder dan f 159,50 ingelegd, welk bedrag voorzeker, indien de gelegenheid tot sparen niet bestoud, geheel of zeker grootendeels terecht zouden gekomen zijn in de zakken der houders van snoepwinkels. THOLEN. De kiezerslijst voor deze gemeente is vastgesteld met 462 kiezers, en bevat voor de 2e Kamer 462, voor de prov. Staten 461 en voor den Raad 459 namen. Wegens het voorkomen van enkele ge vallen van diphtheritis in deze gemeente, is, op advies van den gemeente-geneesheer, de openbare lagere school gesloten en worden de localen ontsmet met formaline pastilles in da desinfectielamp «Esculaap".

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1