■25 f Ütemengd Kieuws. ONDERWIJS. „Wat? Gij gaat op reis? Ibi'tAÜl Oester berichten? Uitslag verkoopingen en aanbesl Burger! ij k-e 3nj|i Kerknieuws. Marktberichten (Vor# e Op 15 Januari II. waren aan school I alhier verbonden 380 leerlingen, aan school II 309, aan de christelijke school 174, samen 863; dit is 1 minder dan op 15 Jan. 1901. OUD-VOSSEMEER. Deze week arriveerde alhier van de zijde van Noord-Brabant een wa gen met Zigeuners, Gypsies, Bohemers of Heidens, die vooral onder het jonge volkje wat onstel- tenis bracht, daar onmiddellijk aan hun komst allerlei ijselijke verhalen werden verbonden. De zwervers, deel uitmakende van een grooteren troep, schijnen plan te hebben het eiland Tholen plaats voor plaats met een bezoek te vereeren. Het bedrijf, door den baas van het gezelschap uitgeoefend schijnt te bestaan in het maken van boren en zoo mogelijk het drijven van ruil handel in paarden. De Rederijkerskamer „Eendracht" heeft alhier zijn voorstelling gegeven; een drietal stukjes, n.1. Jenny, tooneelspel van mej. Poons van Biene, De twee jassen, blijspel van J. van Brussel en Wie is het weeuwtje blijspel van J. A. Holtrop, werden zeer netjes gespeeld vooral het eerste gaf blijken van ernstige studie en mej. PI., die de titelrol vervulde, mag een woord van bijzonderen lof niet onthouden wor den. Na afloop werd een prettig bal gegeven. SCHERPENISSE. Dr. Sneepels alhier heeft in het schoollokaal een vergadering belegd met lieden, hoofdzakelijk uit den werkenden stand, teneinde een ziekenfonds tot stand te brengen. De opkomst was zeer talrijk. Nadat het nut en het doel van zulk een fonds uiteengezet was, lieten zich eenigen als lid inschrijven, doch velen moesten nog met hunne huisgenooten de al of niet toetreding bespreken. Daarom is de ge legenheid om zich als lid te kunnen aanmelden opengesteld tot 1 April a.s. THOLEN. Waren verschillende omstandig heden oorzaak dat de laatstgehouden nutsavonden schaars bezocht waren, van dien op Maandag 11. kan het tegendeel getuigd worden. De heer Lamberts, van Amsterdam, voor ons departement geen onbekende, had ook ditmaal zeer veel succes. Leerden wij dezen begaafden declamator het vorige jaar tevens reeds kennen als een uitste kend mimiker, meesterlijk in het sprekend op voeren van verschillende personen in zijne voor drachten, ook thans gaf hij ons van zijne kunst te genieten op eene wijze, die nu eens een traan in het oog deed opwellen, dan weer de lachspieren hare werking deed verrichten, wat vooral in „de oude admiraal," een schets van Wérumëus Buning, het geval was. Maar ook «de Bollengangers" en „de edele redder" mochten met nog eenige kleine ge dichten aller ingenomenheid en bijval verwerven. De voorzitter, de heer I. van Gorsel, na in herinnering gebracht te hebben, hoe ook in Maart des vorigen jaars de heer Lamberts ons een genotvollen avond verschafte, bracht dezen, ook ditmaal voorzeker mede namens alle aan wezingen, hartelijk dank daarvoor en riep hem ook thans een welgemeend „tot weerziens" toe, waarmede het publiek door daverend applaus zijne instemming betuigde. Dank zij het stelsel van strenge afzon dering, kwamen in de afgeloopen week te Zaan dam niet meer dan vier gevallen van vlek-typhus voor. Van deze is dén aan de ziekte gestorven, uit een gezin, waarin reeds vroeger personen waren aangetast. In de verschillende gemeenten van ons eiland geelt het contracteeren van bieten met de Brabantsche fabrieken heel wat minder re sultaten dan het vorige jaar, daar de prijs van f 8,2b per 1000 K.G. de meeste boeren te laag vinden om met succes tot grooten uitzaai over te gaan. Verschillende groote landbouwers, die vorige jaren tot 30 gemeten Blooisch bezaaiden, zullen thans slechts 5 tot hoogstens 10 gemeten bieten contracteeren. Het vervangende gewas zal voornamelijk haver zijn, waarvan de prijs thans goed is, terwijl ook een groot aantal H.A. meer met aardappelen zal bezet worden. Waren het vorige jaar ook nog al landbouwers te vindon die op gehalte zaaiden, ook hiertoe schijnt weinig ge negenheid meer voor te bestaan. Mochten op een of andere wijze nog veranderingen in het gezien, dat de dame zeer bewogen was, dat zij was gewikkeld in een grooten zwarte mantel en dat haar gelaat bedekt was door een van die kanten sluiers, die het gelaat volkomen verbergen. Alleen, daar zij niet wist bespied te worden, liet zij haren mantel openhangen en zag hij, dat onder den mantel een japon, geborduurd met veelkleurige vogels op een grijsachtigeu grond, te voorschijn kwam. Daaren boven: onder den sluier, die om haar hoofd was gewonden, heeft hij bepaald een guirlande van bloemen gezien. Zoodra de deur gesloten was, heeft hij het rollen van een rijtuig gehoord, dat zich zeer snel verwijderde. Zooals ik u gezegd heb: eerst na zessen is Wardot van zijn nachtelijk uitstapje teruggekeerd. Is het u nu mogelijk, eenigszins bij benadering te gissen wat het doel kan zijn van dien vreemden uit gang „Geheel onmogelijk. Maar waarom kunt gij niet inderdaad aannemen, dat hij als geneesheer handelde „Waarom, dat zal ik u zeggen. Indien daar achter niet iets geheimzinnigs stak, dan zou Wardot dat bezoek hebben meegedeeld aan den rechter van instructie, en hij heeft er geen telquelcontract ontstaan, waarop men trouwens weinig hoop heeft, dan zou in het contracteeren nog eene zwenking kunnen komen, maar anders zullen de verbouwers, vooral die de voorschotten kunnen missen, wel voet bij stuk houden. Daar dan ook minder pulp van de fabrieken kan ver kregen wordeu, reserveert men ook land voor voederbieten. Nabij Schiedam wilde een man met een bleekerswageu meerijden, dien hij trachtte in te halen, maar door zijn hardhoorendheid had hij de van Schiedam aankomende stoomtram te laat bemerkt. Uitwijkende liep hij juist de locomotief tegemoet. Het hoofd werd gespleten en afgereden be nevens een been en een arm. De minister van Binn. zaken wil een statistiek ontwerpen van het volstrekte school verzuim. Op de staten die de schoolhoofden daartoe hebben moeten invullen, wordt o.a. gevraagd naar het aantal schoolgaande leerlingen die vóór 1 Jan. 1889 geboren zijn, hoogst-? waarschijnlijk in de veronderstelling, dat die niet meer leerplichtig zijn. Als dit de bedoeling is, kan de statistiek nooit goed ziju, want ondor die leerlingen kunnen nog zeer wel leerplichtige voorkomen. Zoo weten we van een school, waarop op 1 Jan. 1902 zeven zulke leerlingen voorkwamen, en die waren toevallig allen nog leerplichtig. Mr. Castendijk, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, is verieden week tweemaal naar Tilburg geweest, ten einde aldaar nogmaals de kerk van het H. Hart in den Noordhoek zoo in- als uitwendig, alsmede de onmiddellijke omgeving er van in oogenschouw te nemen en enkele personen te hooren, tenge volge waarvan het aantal der voor het Gerechts hof te dagvaarden getuigen, tot heden op 48 bepaald, waarschijnlijk met enkele personen zal worden vermeerderd. Opmerkelijk is het, hoe weinig de gruweldaad in Tilburg, althans in het openbaar, nog wordt besproken, en mede opmerkelijk hoe gewoon de omgang van het publiek daar is met den ver dachte Mutsaers, die er na zijn ontslag uit de voorloopige hechtenis weer, evenals vóór dien tijd, het schildersvak uitoefent en geregeld werk heeft. De andere verdachte, de gewezen koster Isterdael, die niet te Tilburg maar op een der dorpen in den omtrek gevestigd is, leeft daar stil. Veel licht in deze zaak schijnt alsnog niet te zijn ontstoken. In den Brakman (Zeeuwsch-Vlaanderen) zal een nieuwe oesterput aangelegd worden, ten Noorden van den KLme-Stellepolder, dooi den heer Wijne te Philippine. Nabij Groningen is weder eeu landbouwer door het op hol gaau zijner paarden on wagen geraakt èu een half uur later aan de gevolgen bezweken. Naar aan het Hbld. wordt medegedeeld, zal H. M. de Koningin dit jaar het gewoon bezoek aan Amsterdam niet brengen. Bij de familie is, naar gemeld wordt, bericht ontvangen van het overlijden van Klaas Boes, die 11 Augustus 1894 te Schagen twee vrouwen op gruwelijke wijze heelt vermoord. De moordenaar moest zijn levenslange straf te Leeuwarden ondergaan. Hedennacht zagen twee personen, welke uit de richting Hilversum op weg naar Utrecht waren, in een weide langs de spoorlijn voorbij Maartensdijk een man liggen, die zich in 't geheel niet bewoog. Hoewel vermoedende dat hij lag te slapen, kwamen zij toch uit nieuws gierigheid naderbij en bepeurden toon tot hun niet geringen schrik het lijk van een man met afgesneden hals. Men vermoedt dat het door zelfmoord is geschied. Woensdag zond een handelsreiziger te Ucele, bij Brussel, zijn vrouw uit de echtelijke woning, onder voorwensel, dat haar zuster haar wilde spreken. Dit bleek niet het geval en de vrouw keerde naar huis terug, waar zij haar man en haar 2-jarig zoontje niet in de kamers vond. Ongerust doorzocht zij het geheele huis en, op den zolder komende, zag zij een afschu welijk tooneel. Aan den balk van het dak, aan een touw, hing het lijk van het kind en, in woord van gesproken; daar ben ik zeker van". „Waartoe zou hij ervan gesproken hebben? In welk verband stond het met de misdaad?" „Mijnheer Bollet, gij loochent zelfs de klaar- blijkelijkste zaken. Is er of is er niet iets geheimzinnigs in deze daad Yan een man, die zich beschuldigt van een misdaad, welke hij niet schijnt begaan te hebben? Ja, niet waar? Welnu, wanneer gij van een mysterie een andere zijde ziet, zegt gij dan niet, dat de een de andere verklaart?" Bollet zweeg. Hij scheen niet overtuigd te zijn. Evengoed als hij overtuigd was, dat Wardot de misdaad niet had begaan, even zeker was hij er van dat geen vrouw een rol speelde in zijn leven. Wardot had nooit anders bemind dan één vrouw, die hij misschien nog beminde en van wie hij gescheiden was door hinderpalen, even sterk als de dood zelf. Dit had juffrouw Gardin aan Bollet doen blijken. Op het oogenblik, en terwijl Lamblin even eens het stilzwijgen bewaarde, omdat hij geen enkele straal van licht zag opdagen in al die duisterheid, kwam een jongmensoh het koffiehuis binnen en werd dadelijk begroet door de vrienden, de nabijheid op den vloer, lag het lijk van den handelsreiziger met een touwstrop om den hals. Waarschijnlijk heeft de man, nadat hij het kind had opgehangen, zichzelf opgehangen en is het touw gebroken, toen hij reeds dood was. Het mond- en klauwzeer blijft in België voortdurend heerschen. In Januari kwam de ziekte voor op 257- stallen. Geen der provinciën bleef vrij. Het meest uitgebreid trad zij echter op in de provinciën Brabant en Antwerpen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op nevenstaande aankondiging, waarbij de uitgifte gemeld wordt van postzegelboekjes, inhoudende postzegels van 1, 3, 5 en 12'/, cent. Dit nieuwtje, onlangs in Hongarije ingevoerd en weldra gevolgd in de V. S. van Noord- Amerika en Nieuw-Zeeland, had in die landen veel succes. Maandag kwamen 12 nieuwe gevallen van pokken te Londen voorsedert het begin der epidemie 1568. Amerika is ook door een pokken-epidemie geteisterd, zoo hevig als ooit te voren. Verleden week waren er 22263 ziekte en 661 sterfgevallen, tegen 9406 en 127 in dezelfde week van het vorig jaar. Z U I D-A F R I K A. Op 15 Maart werden, volgens de officiëele Britsche verliezenlijst, bij Walfontein, aan de Vaal, 12 man, waaronder 2 officieren, buiten gevecht gesteld. Kitchener, heelt van dit treffan geen melding gemaakt. Maar wie weet wat er omgaat in West-Transvaal en in de Kaapkolonie? Zoo vermeldt een eenigszins geheimzinnig telegram uit Pretoria de overgave bij Vlak- laagte van een'luitenant en 5 manschappen aan de commandanten Badenhorst en Gildenhuis, die beiden gewond heeteu te zijn. Generaal Bruce-Hamilton maakt jacht op Botha, maar de Boeren verspreiden zich, hun gewone taktiek. Alleen werden 20 gevangenen gemaakt, waaronder Cherry Eminett, die met zijn ordonnans door verraders onder kolonel Stewart werden gevat. De drijfjacht in het westen van den Vrijstraat heeft, volgens een bericht uit Wolvehoek, de gevangenneming van 127 Boeren ten gevolge gehad. De Britsche kolonnes houden voeling met Steijn en de Wet, die zich thans in het district Hoopstad bevinden. In de Kaapkolonie worden Fouché en Malan's commando door de Engelscheu achtervolgd of liever gevolgd, terwijl commandant Bezuidenbout met 150 man naar bet district Cradock is teruggekeerd, met kolonel Baille achter zich. Onkruid vergaat niet. Rhodes is herstellende; maar volgens berichten uit Afrika, is hij door zijn ziekte ook moreel achteruitgegaan. Wij betwijfelen of dit nog mogelijk was. In het i jftige Engelsche Lagerhuis heeft weer een scène plaats gehad. Chamberlain noemde Dilion, naar aanleiding van diens beoordeeling van Vilonsl, die zijn land verraadde, een goed beoordeeiau van verraders, waarop Dilion uit— li.; Ik weusch te zeggen dat de right hono- rable gentleman (Chamberlain) eeu verdoemde leugenaar is 1 Daar hij weigerde deze uitdrukking terug te nemen, werd besloten met 248 tegen 48 stemmen, hem voor eeu week te schorsen. Hij verliet de zaal, door de Ieren toegejuicht. De Britsche groep van de Internationale Unie nam met algemeene stemmen eene resolutie aan, en zond een afschrift ervan aan Dr. Kuyper, waarbij den minister dank wordt gebracht voor zijne poging om den oorlog tot een eervol einde te brengen en de hoop wordt uitgesproken dat hij zich niet zal laten ontmoedigen zijne pogin gen te hernieuwen, indien de gelegenheid daar toe zich mocht voordoen. Als deskundigen bij de aanslaande acte-examen» lager onderwijs ie Middelburg zijn benoemd de heeren: H. W. Hasselbach Ie Middelburg en A. ft. Breelvelt Ie Goes, voor Nederl. laai en rekenen. B. van Ruyven te Axel en W. H. Bartels Ie Bergen op Zoom voor kennis der natuur. R. van der Welle Ie Grypskerke, voor rekenen1 P. van der Have te Zierikzce, voor geschiedenis. H. Koelraans Ie Terneuzen, voor aardrijkskunde. G. L. P. van Ham te Oosiburg, voor paedagogiek. I. Swart le 'a-Gravenpolder, voor schrijven en teckenen. die Lainbliu zooeven verlaten had en die be stonden uit een groepje artisteu, journalisten en een in dien tijd zeer beroemd acteur. Er werden heel wat handdrukken gewisseld. „Ik ben blij je te zien, Adrien," zei een van hen, „want ik moet mij nog verontschuldigen bij uw moeder, en ik hoop, dat gij mijn tolk bij haar zult willen zijn. Mijn verslag over haar laatste feest is nog niet afgedrukt, bij gebrek aan plaats. Maar het zal morgenochtend bepaald geplaatst zijn." De jonkman, die zoo sprak, was de reporter van een groot blad. De aangesprokene was een blonde jonkman met een gladde kin en korte haren, men kon zeggeneen mooie jongen, wien dit gemis van baard en die sobere haartooi een eenigszins zonderling uitzicht gaven, echter ont sierd door een bril met zwarte glazen. „Te drommel, waarde vriend," hernam een ander, „wat zijt gij veranderd Maar ik begrijp ge hebt de baard afgeschoren." „En het krulhaar laten vallen onder de schaar 1" voegde een derde erbij. Adrien begon te lachen. „Een toeristenkop, mijnheeren!" Mej. A, 8. Beugel en de heer B. ten te Middelburg, voor de vrije- en ordeoeh De dames M. J. de Haan te Middelbui der Have te Zierikzee, voor de nuttige Voor zang nog onbekend. teil HiL i deoelJIP In de week van 1320 Mrt. zijn n_, verzouden 600.000 leverbare oesteniTTi volgende prijzen7275 Kg. 40. 70 Kg. 35—38 gld., 65 Kg. 22. 56 Kg. 18—20 gld., 50 Kg. 8—a^0' Kg. 4—6 gld. Zaaioesters 5Q Kg. 1820 gld. POSTERNE Van af 20 dezer zijn aan de postzegelboekjes verkrijgbaar gesteld, ij^ 4 velletjes van 6 frankeerzegels, worden in 4 soorten verkrijgbaar van 1, 3, 5 en 1272 cent. Voor 1^.3 betaalt men 1 cent bovendien, zoodat-inic inhoudende resp. 24 zegels l, 3, ;»g cent, verkrijgbaar zijn tegen 25, 7Sé--l en f3,01. r 3 ni< 15 Maart. Ten overstaan van den notien c Steenbergen te Tholen, werden heden t» te van de erfgenamen van wijlen Mejuffroun^t) weduwe van den heer W. C. Boogaard, l gezet de volgende onroerende goederen, ili?* in de gemeente Tholen: I. Een woon- en winkelhuis aan ingezet door den heer W. Moelker te de «om van f 1500. Y. II. Een woonhuis en erf aan de Viicl^ec Adriaan Schot, Css. aldaar voor i 480. 1 III. Een woonhuis en erf aldaitj» Lievense Adriaanse aldaar voor f 1310. da. IV. Een woonhuis en erl aldaar doo|- W. Moelker voornoemd voor f 550. V. Een woonhuis en erf aldaar dooter» aldaar voor f 1225. Sta VI. Een woonhuis en erf aldaar door.1* voornoemd voor f705. VII. Een woonhuis en erf aan den PV, v dam door Ph. Sakko aldaar voor f 590. )oel' VIII. Een woonhuis en erf in den Kro^fe D. Donken aldaar voor f 600. 8 vc IX. Een woonhuis en erf aldaar doorjff» aldaar voor f810. wc X. Een woonhuis en erf aldaar doo:^9et€ B.Wz. aldaar voor f 1270. oe,e XI. Een woonhuis en erf aldaar den Berge aldaar voor f 1005. XII. Een woonhuis en erf aldaar dooidbg Gelderblom aldaar voor f 1000. all De toewgzing zal plaats hebben op b ov Maart 1902 's avonds 7 uur precies in et. van O. Bal te Tholen. Gem. IERSEKE Van 1420 IIaart 1 Getrouwd: Jacobus Schrier 47 j.M Jannetje Otte, 34 i %jd. Ondertrouwd: Nicolaai van Anlilh en Maria Albers 17 j. jd. Geboren: Janna Jacoba dv. Jan en Wilhelmina Cornelia PotterFrancinR dv. Abraham van Stee en Maria Houtman:!*** dv. Jan van Koeveringe en Paulina Schot' ach «el Geref. Kerk B. Bedankt voor hel slót Tholen, D». J. Boejenga te Arnemuiden. 1 J: PREDIKBEURTEN. OF Ned. Prot. Bond. Afd. Tholen. Zondqfg^ unr Dr. J. Herderschee, van VHertogenbSjj Ned. Herv. Gem. Ierneke. Voorin. 9'/» i (bevestiging van nieuwe lidmaten), nidPB* Paauwe (voorbereiding H. Avondmaal). ulze Geref. Gem. Voorin. 9'/i u. en nam. 2 u, LE nam. 5'/i u. ouderling Steketee. c Vr. Er. Gem. Voorm. Ö'/i u. en nifi|^tj heer J. Verboom te Goes, nam. 5'/s u. ™jew£| Oud Ger. Gem. Voorm. 9 u., nam. Ir u. Ds. L. Boone te Terneuzen. ;nis "nali üsm 22 Maart 1962. THOLEN. Boter f0,50 per K.G.. Eieren f2,75. k® Rotterdam eieren f 2,75. „Morgen, naar Indië." Groote verbazing. pr „Och, wat zou dat?" hernam AdriS de Boulevard, verveelt me." „En uw vrienden I Zijn die u c.wr geworden?" 1,1 „Zeg dat niet. Wezenlijk: wat 7 zou ik wiilen blijven. Maar ik hebifc ruimte, naar het onbekende. Wat dmV* „Gij verteert de centen van je «•"- is ook een bezigheid." d< „Welnu, ik zal ze dan tenmiiul'Skk terwijl ik wat leer." et I „Edele eerzucht! En welken weg' „Eerst Marseille, Suez, dan HindoMiJ het zelf nog niet. Ik denk een wereld te doen." „In tachtig dagen?" „Zeker niet. Ik ben te zeer op j! gesteld om mij te wagen aan buiteng1" gelegenheden. Ik zal mijn tijd erf' 8' een paar jaar „En om beter te zien draagt gij Weet ge wel, dat het je volstrekt niet'*. „Ja, wat zal ik zeggen? Een zin^P dat gaat over, antwoordde hij.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2