1 ]f°. 874. Zaterdag 8 Maart 1902. Negentiende jaargang. ■jjPïüHlUÏiï Zelfopoffering. J. M. C. POT, Zij die zich van heden af op d abonneeren, ontvangen de tot I a.s. te verschijnen nummers Publicatie n. BINNENLAND. Vau onze berichtgevers en had Bollet voor de eerste maal Het was wel vreemd, dat juffrouw Cardin RSEKSGHE =3 COURANT, Dit blad verschijnt eiken Zaterdag, per drie maanden, franco per post 65 cents, het buitenland 90 cents, ezonden stukhen, enz. worden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan reau te Tholen of vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lerseke. UITGEVER Tholen. lit nummer behoort een bijvoegsel. leèster en Wethouders der gemeente Tholen. e circulaire van den heer Commissaris der in deze provincie van den 25 Februari no. 124, 1 ste afdeelingherinneren bij belanghebbenden aan de bepalingen, vervat t van den 8sten November 1815 (Staatsblad art. 125 der provinciale- en art. 228 der ■wet, volgens welke alle schuldvorderingen van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, tM maanden, volgende op het jaar waarover loopen, zullen moet worden ingediend bij administratiën of ambtenaren, welke de t het doen van levernntiën of anderszins hebben, op poene van te worden gehouden aard en vernietigd; wordende mitsdien een fOnoodigd, om de Schuldvorderingen welke Jlaste van het Rijk, de Provincie of de over 1901 mocht hebben, zoo spoedig in te dienen, en daartoe den uitersten by de wet vastgesteld, zijnde den laatsten inde, niet af te wachten. Tholew, den 8 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. G. VAN STAPELE, Burgemeester. 1*. LABAN, Secretaris. chloorgehalte van den kalimest. Met Peru-Guano heeft men deze nadeelen niet. Hel is moeilijk uit te maken hoe dit komt, misschien is het. omdat ze geen of weinig chloor bevat en toch alle voedende bestandddeelen inhoudtIn elk geval is het een feit, waarvan zich ieder proefnemer kan overtuigen, dat zoowel de vroege als de late aardappels bij een bemesting met Peru-Guano zich uitstekend ont wikkelen en een rijken oogst leveren. Bij vroege aardappels, die een vrij korten groeitijd hebben (zes weken in den grond en zes weken boven den grond) gebruikt men het best 400 KG. opgeloste Peru- Guano per H.A. Bij de late aardappels gebruikt men, hetzij ruwe Peru-Guano, hetzij voor de helft ruwe en voor de andere helft opgeloste. Gewoonlijk gebruikt men 400 KG. ruwe, die op de gewone diepte wordt ondergeploegd en egt men 200 KG. opgeloste als bovenbemesting in. In de verslagen van de rijksproefvelden, waar men van 400 tol 600 KG. Peru-Guano geeft, heeft men met deze, een grooter geldelyk voordeel dan met zelf gemengden mest. die nog vaak voor de aardappels gebruikt wordt. Advertentiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt slechts 2 maal in rekening gebracht. een bekend feit, dat in sommige streken no als de aardappelmest beschouwd wordt. daar, waar men met meer voorliefde ge- aakt van minerale meststoffen, is by de teelt toch altijd de Peru-Guano in gebruik By vergelijkende proeven wordt voor de van aardappelen ook aan de Peru-Guano jfveld toegewezen en niet zelden treedt de no als zegevierende meststof uit den strijd. van bemesting van den aardappel hangt ste samen met het doel, waarvoor de aard- iteeld wordt. (Eetaardappels, voederaard- abriekaaardappels). Bij het gebruik van dient men dit verschil in aanmerking te [|[Zoo leveren chilisalpeter en andere snel- stikstofhoudende stoffen wel een gul gewas, kwaliteit vooral van de eetaardappels kan lijden, ofschoon het eiwitgehalte onder standigheden gewoonlijk toeneemt en het ehalfe \ertnindert. Een dergelyke nadeelige op het zetmeel-gehalte heeft de kalimest, e chloorhoudende, wanneer deze niet reeds voorgaanden herfst of winter of aan de t is gegeven, maar eerst in het voorjaar. IS! aar(*appel een zoogenaamde potasch- voldoet een versche bemesting met deze voora^ voor ee,aa«'dappels, omdat ze versch outen gemest, licht het karakter krijgen van tsyn en dan een onaangenamen zeepsmaak Dit alles wordt toegeschreven aan het De Regeeving heeft bij haar optreden gezegd, zich de beperking der speelzucht ten doel te stellen. Er is nog niet veel van te bespeuren. Lote rijen van allerlei soort rijzen als paddestoelen uit den grond op, die de speelzucht onder den minderen man en de burgerklasse niet weinig in de hand werken. Al die verlotingen van paarden, boerenhoeven, villa's en dergelijke geschieden van de zijde der ontwerpers natuurlijk met geen ander doel dan geld te verdienen en tegenover een der deelnemers die meer of minder voordeel treft staan honderden die verliezen. Men toornt van meer dan een zijde altijd tegen de Staatsloterij. We zullen haar niet verdedigen, maar zij heeft althans het voordeel, dat de wins1- die er mee behaald wordt, voor een groot deel ten algemeenen nutte komt. Laat men eerst maar wat particuliere loterijen verbieden of niet toelaten. Tweed® Kamer. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de militaire bevorderings- en pensioenwetten werd bij art. 67, voorschrijvende herstel van officieren in hun J rang en positie indien blijkt, dat zij onrechtmatig niet-eervol ontslagen zijn, door den heer Fokker een amendement voorgesteld, volgens hetwelk dat her- stol niet als een gunst maar als een recht te be schouwen is, tevens met schadevergoeding in ver mogensrechterlijken zin. De heer Lobman was er tegen de schadevergoeding gebiedend voor te schrijven voor militairen, terwijl niet-militairen, die onsohuldig veroordeeld blijken te zijn, geen schadevergoeding krijgen. Wel, die quaestie is gemakkelijk opgelost! Laat men het dan voor niet-militairen ook gebiedend voorschrijven Nog zeer kort geleden verhaalden de couranten van iemand in Italië die 22 jaar onschuldig in de gevangenis gezeten heeft. Is het nu geen gruwel zoo iemand te ontslaan eenvoudig met de bood- schapGa heen en word warm. (Uit het D u i t s c h.) »uw Gransone, geef mij het schaakboek." opende het voor den reporter, wees hem vinger de aan wijzigingen van het re- vroeg gij nu, dat ik de waarheid gezegd potter was overtuigd dat de notaris de iad gezegd en nam afscheid, met de r^ui. Zu^en doen wat mogelijk was licht m de zaak te brengen 1 de Nouvellule alle bijzonderheden had dl? ?an het licht kwamen, had het rn enJcel® toespeling gemaakt op de •arvan de twee mannen het geheim ■■iemand wist, dat de heer Bollet in Douri was geweest. iedert lange jaren het bezoek laten afzeggen van mejuffrouw Cardin. Hij was te veel met zijn vriend bezig, dan dat hij de rol van gast heer zou kunnen vervullen. Maar tot zijn groote verwondering hield Maan dags vrij vroeg een rijtuig voor zijn deur stil en de oude juffrouw stapte er uit. Zij was zoo zeer getroffen door de mededeeling, die zij ont vangen had, en vervolgens aangegrepen door een zoodanige ongerustheid, dat zij geen weer stand had kunnen bieden aan de begeerte om te weten wat de eigenlijke oorzaak was van het afzeggen. Zij had verondersteld, dat Bollet iets overkomen was, en ook van hare zijde brekende met alle oude gewoonten, was zij uitgegaan om hem te bezoeken. Levendig over deze handeling getroffen, waarvan hij beter dan iemand anders de waarde besefte, trok Bollet haar met een handdruk in de kamer en zeide „Ik dank u, dat gij gekomen zijt. Gij hebt juist geraden. Ik ben ongelukkig, zeer onge lukkig." Daarna vertelde hij wat er met zijn vriend gebeurd was. ST. ANNALAND. Door den dijkraad van den calamiteuzen Suzanna polder werd het dijkgesohot door dezen polder voor den dienst 1902/1903 op te brengen,, bepaald op f 1581,27 en de bij dragen der aangrenzende polders op fl367,8i6 n.1. voor Annavosdijk f103 84, Oudeland met Ravensoord f994, Breedenvliet f 269,975. Tevens werd vastgesteld de begrooting der inkomsten en uitgaven dienst 1902/1903 en wel in ontvang op f 3042,085 en in uitgaaf op f 5238,055. Voor kosten van uit te voeren gewone en buitengewone werken is geraamd f,2897,646 en voor kosten van beheer f 1808,66. Op het hulpkantoor alhier is over Februari jl. in de rijkspostspaarbank gebracht f 4993,25 en terugbetaald f 5084,81. Uitgegeven werden 3 boekjes. Door het telephoonkantoor werden behandeld 149 telegrammen, t. w. ontvangen 90, verzonden 59. LERSEKE. Dinsdagavond hield de vereeni- ging voor Christ. lager onderwijs alhier een vergadering, waarin rekening en verantwoording gedaan werd. De ontrangsteu beliepen f3647,345, de ni'gaven t3597,605, goed slot f49,74. Er was denwel geleend f400, maar er moest nog f133 aan rijkssubsidie ontvangen worden zoodat er feitelijk een te kort was van f217. Om dit te dekken werd staande de vergadering een lijst gepresenteerd waarop voor f90,75 werd ingeschreven. In 1901 zijn buitengewoon veel leerlingen toegetreden maar ook veel heengegaan naar andere plaatsen. De voorzitter kon de verblijdende mede deeling doen, dat de school aan alle eischen voldoet om in aanmerking te komen voor het nieuwe rijkssubsidie, tzoodat daarvoor geen uitgaven noodig zijn. De langdurige windstilste gepaard met mist werkt zeer belemmerend op de werkzaam heden bij de oestercultuur, wat zoowel voor werkgever als werkman nadeelig is. Men ver langt hard naar verandering. Gelukkig dat de stoomkracht de ondernemers niet geheel af hankelijk maakt van den wind. Maandagavond 11. werd de nieuwe af deeling lerseke van Volksweerbaarheid geconsti tueerd. Een huishoudelijk reglement werd vast gesteld en een bestuur gekozen bestaande uit de heeren M. de Korte, voorz., A. Nolet, seer., J. J. v. d. Peijl, penuingm. en II. Bannet en W. Joosse, commissarissen. O.a doordat bijna alle leden der gymnastiek- vereeniging toetraden wies het ledental aan merkelijk en bereikte dien avond het getal vau 40. Geen onaardig cijfer, maar het moet nog veel grooter worden. Daartoe zullen pogingen niet ontbreken. en mijnheer Wardot, twee intiemen van Bollet, elkander nooit in zijn huis ontmoetten. Een en kele maal had hij hen samengebracht en tot zijn groote verwondering waren zij geen van bei den op hun gemak geweest. Bollet wist echter, dal zij elkander vroeger gekend hadden, maar in welke betrekking zij tot elkander gestaan hadden, wist hij niet. Daar hij echter zag, dat zij in geen geval begeerig schenen de vroegere kennismaking weder aan te knoopen, had hij er zich van onthouden pogin gen daartoe aan te wenden. Maar juffrouw Cardin kende Bollet's genegen heid voor Wardot zeer goed en hij kon haar dus gerust zeggen hoeveel belang hij in der droevige zaak „lk ben zeker, dat gij, evenmin als ik, aan zijne schuld gelooft I" Juffrouw Cardin was een lange,magere vrouw van over de vijftig en die van een vroegere zeer stellig bestaan hebbende schoonheid nog de zachte uitdrukking had overgehouden van twee groote blauwe oogen en zilverwit haar, altijd zorgvuldig gegolfd naar een vroegere mode en die langs de wangen afhingen, t<jt aan het boveneind van In Februari werden op het telegraafkantoor behandeld 1451 telegrammen, waarven 196 verzonden en 1255 ontvangen. Op de postspaarbank werd ingelegd f 3652,50 en teruggenomen f3120,48. Uitgereikt 4 nieuwe boekjes. Een leerling wien dezer dagen op school gedicteerd werd: „Het koningschap is erfelijk" maakte daarvan o schrik„het koningschap is ergerlijk". Misschien wel een anarchist of zoo iets in den dop! Donderdagavond werd de winterlandbouw- cursus alhier, geleid door den heer A. Th. Plasschaart, gesloten met een examen, ten over staan van den heer I. G. J. Kakebceke, directeur der rijkslandbouwschool te Goes en bijgewoond door de commissie van toezicht, burgemeester en Wethouders en eenige andere belangstellenden. Aan al de 9 overgeblevenen van de 11 leer lingen, waarmede de cursus begon, werd het getuigschrift^ van voldoenden uitslag uitgereikt. De heer Kakebeeke en de burgemeester (voorz. der comm. van toez.) spraken eenige toepasse lijke en waardeerende woorden en een der leer lingen, C. J. de Jonge, bood onder dankbetuiging voor het genoten onderwijs, den heer Plasschaart een zilveren inktstel aan. OUD-VOSSEMEER. Door den jachtopziener Van Gorsel zijn deze week twee stroopers ge snapt, die zich met een geweer in het jacht veld bevonden. Naar men ons mededeelt is door mej. Franckena, bewaarschoolhouderes, die van de gemeente een jaarlijksche toelage van f80 ont- vangt, aan den gemeenteraad om verhooging van dat bedrag verzocht, omdat vooral gedu rende de wintermaanden de schoolgelden zoo gering zijn, dat zij er niet van leven kan. Het schooltje voorziet in eene behoefte, hoewel na tuurlijk aan vele eischen, die men aan een bewaarschool mag stellen, niet voldaan kan worden. STAVEN1SSE. In eene heden alhier gehou den vergadering van den dijkraad der waterkeering van het calamiteuze waterschap „Staveuisse" had plaats de omschrijving der uit te voeren werken. De gewone werken werden bepaald op een bedrag van f1301,65 en de buitengewone op f 1123,23 Het dijkgeschot werd vastgesteld op 1 14522,98. De begrooting werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 18394,98. Door het gemeentebestuur alhier is publiek aanbesteed de levering van 300 MA onderhonds- grint en van 200 M3. Pruisische grint van 3 tot 8. Inschrijvers waren P. van Hasselt, Nij megen ad fl.99, A. C. Geleijns, Amsterdam, ad fl,S35, L. Theunisse, St. Annaland ad f 1,80, C. de Ruyter, St. Philipsland, ad f 1,75, P. d. L. v. Weenen, Kralingscheveer ad f 1,67, Grint- maatscbappij „Utrecht" ad f 1,65 en A. J. Ver- straate alhier, ad f 1.55, aan wien de levering gegund is. het oog. „Ik houd," zeide zij, „Wardot voor een van de beste en de eerlijkste menschen, die ik ooit gekend heb." Bollet kon een zekere verwondering niet ver borgen. „Ja, ik begrijp," zei ze. „Gij verwondert u, dat ik met die gevoelens jegens hem mij toch een weinig teruggetrokken getoond heb in zijn tegenwoordigheid en dat hijzelf niet zeer op mijn gezelschap gesteld scheen. Ik zal u dat uitleggen, te meer, daar, nu de gelegenheid zich voordoet u die bijzonderheden mee te deelen, ik die gelegenheid niet wil laten voorbijgaan. En daarbij heb ik nog een reden van bijzonderen aard om u eenige ver trouwelijke mededeelingeu te doen. Hebt gij nooit den naam Vaillant gehoord Stellig. De Vaillants waren, als ik mij niet vergis, nichten van mijn vrouw, bijgevolg ook van u." „Juist. Ik-zelf ben opgevoed met Charlotte Vaillant, mijn nicht, iets jonger dan ik. Weet gij, dat Wardot Charlotte ernstig heelt bemind en op het punt heeft gestaan haar te trouwen f"

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1