bleiueugil Nieuws. Oesterberichten. - RECHTZAKEN. Uitslag verkoopingen en aanbestedi: Kerknieuws. Burgerlijke Stand Marktberichten, a.s. te houden tentoonstelling wederom plantjes ter kweeking verkrijgbaar worden gesteld it 6 cent per stuk, en welGaraniums, Fuchsia's Lobelia's, Begonia's, Semper dorens, Colëus in kleuren, Dianthe's, Fradescantia. Bolbegonia's, Opgaven worden tot uiterlijk 15 Maart a. s. ingewacht bij den tuinman J. van Sorge. Er zullen niet meer dan 8 plantjes aan één gezin worden verstrekt. Op de vorige tentoonstelling werden van de 449 in Maart uitgereikte plantjes 323 ter me dedinging naar de uitgeloofde prijzen, ingezonden. Niet minder dan 16 personen waren dus na latig hierin, hetgeen te betreuren is, daar het niet in de bedoeling van „Floralia" ligt voor een gering bedrag, beneden den kostenden prijs, plantjes te verkoopen, ook aan meergegoeden, maar wel om ieder in de gelegenheid te stellen, bloemen te kweeken en daarvan de resultaten op de tentoonstelling te zien. Den bezoekers van de uitvoering, heden avond te geven door de Rederijkerskamer „Cats" alhier, wacht voorzeker een gczelligen avond. Wordt het programma even goed uitgevoerd als op de groote repetitie, dan twijfelen wij geenszins aan het succes van deu avond. Bij afwisseling worden twee tooneelstukjes opgevoerd en een viertal luimige voordrachten in costuum gehouden, terwijl ook een phono- graaf eenige coupletten, enz. zal weergeven. Danslustigen zullen, na afloop ruimschoots de gelegenheid hebben, zich ook op meer be wegelijke wijze te amuseeren. STAVENISSE. Hedenavond ontstond een begin van brand in de houten schuur van den heer M. Moerland, Molendijk alhier. Door het spoedig waarschuwen en de hulp der buren, werd het voortwoekeren der vlammen gelukkig gestuit en daardoor weinig schade aangericht. Een en ander was verzekerd. k De heer M. bekwam bij het blusschen tamelijk ernstige brandwonden. De besmettelijke ziekte te Zaandam wordt thans officieel aangeduid als typhus exantheina- ticus (vlektyphus). Krachtige maatregelen worden voorbereid en genomen, om haar tot staan te brengen en zoo mogelijk meerdere gevallen te voorkomen. Het is zeker moeilijk juist te weten welke vorderingen de ziekte maakt, daarliet hoogst gevaarlijk is, informatiën in te winnen bij de besmet verklaarde gezinnen, terwijl de doctoren en politie autoriteiten in hun antwoorden zeer gereserveerd zijn. En dat men berichten uit de tweede hand niet altijd kan gelooveu, behoeft zeker geen betoog. Wie bekend is met de ziekte, weet trouwens wel, dat zij een zeer kwaadaardig karakter heelt en voor hen, die nimmer van vlekziekte hoorden, is het voldoende te melden, dat gisteren te Zaandam na een lijden van bijna twee dagen aan die ziekte is overleden een persoon, die als rondrei zend koopman een oogenblik maar in een be smet huis was geweest, om hen te overtuigen, dat deze ziekte werkelijk zeer gevreesd mag heeten. Te Koog a/d Zaan zijn drie mannelijke personen, en te Zaandijk één vrouwelijke door de vlektyphus aangetast. (Jok te Wormerveer zijn reeds gevallen voorgekomen. Meende men eerst dat de ziekte was overgebracht door gonje- zakken, thans wordt beweerd dat het daarin aanwezige lijnzaad besmet was. De strengste maatregelen worden in acht genomen, daar de vlektyphus tot een der meest besmettelijke ziekte behoort. De toestand der lijders wordt in liet algemeen, de omstandigheden in aanmerking nemend, bevredigend genoemd. Te 's Hertogenbosch is een 87-jarige vrouw boven een gloeiende stoof zittende, in brand geraakt. Zij kreeg daarbij zulke hevige wonden, dat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Terwijl de moeder bezig was met hout sprokkelen, geraakte te Wouw een 3-jarig kind te dicht bij den haard, waardoor de kleeren vlamvatten en het ernstige brandwonden bekwam. Na eenige uren'van vreeselijk lijden is de arme kleine overleden. Hoe gevaarlijk het zijn kan met honden te spelen, bleek gisteren wederom te Winterswijk. Een 8 jarige knaap, die op bezoek was, streek een grooten St.-bernardshond over den kop, zooals kinderen dat wel meer piegen te doen. den rechter van instructie zou gelogen hebben, toen hij nog meende aan de verdediging van zijn vriend een belangrijken steun te verschaffen. Maar welk belang had hij er bij te blijven volharden in die leugen, komen, nutteloos voor zijn vriend en misschien gevaarlijk voor hem zelf. „Luister eens, inijukeer Bollet", hernam Lam- blin, „gij kent mij niet en ik kan geen enkel recht op uw vertrouwen doen gelden. Geloof echter gerust, dat. .k een zeer eerlijk man ben ik ben u genaderd uit nieuwsgierigheid, uit ambtsplicht kan ik zeggen. Nu gehoorzaam ik aan een hooger belaag. Wilt gij mij de banden doen kennen, die u binden aan mijnheer Wardot? Ik spreek vrij met u. Gij bevestigt een zaak de heer Wardot ontkent haar. Een van u beiden spreekt onwaarheid. Ik begrijp niet welk belang noch de een, noch de ander bij zijn handeling heeft. Zeg mij wat gij van hem weet en ik zal trachten mij een meening tc vormen." Maar ik dacht, dat uw meening reeds ge vormd was. Heb ik u dan mijn eerewoord niet gegeven f Dat is waar, en het zou mij niet passen Het groote dier evenwel scheen daarop niet gesteld en hapte deu knaap zoodanig in het gezicht, dat dit voor altijd geschonden is. Te Parijs zag een automobilist een vrouw die zeer moeilijk ging en scheen te lijdenhij nam haar in zijn rijtuig op om haar naar huis te brengen. Terwijl hij onderweg een hartver sterking voor haar ging halen, zag hij bij zijn terugkomst tot zijne groote verwondering, dat het gezelschap met een derden passagier ver meerderd was, en wel met een pasgeboren Hin ken jongen. Te Vallon, in Frankrijk, hadden zes meis jes en een jonge man het plan gevormd om per roeiboot een tochtje te maken op de Adèche. Ze huurden een bootje de eigenaar ging mee, maar deze had wat te diep in 't glaasje gekeken, hij liet de riemen glippen, en de boot werd door den stroom tegen een rots geworpen, waar door zij omkantelde. Met moeite slaagde de jonge man er iu slechts één meisje te redden. De eigenaar en vijf meisjes verdronken. Bij een brand te Diukelsbühl zijn 15 menschen onder een neerploffenden muur be dolven. Allen waren verpletterd. Te Londen breiden de pokken zich nog steeds uit. In de afgeloopen week stierven 70 lijders en thanszijn 1325 patiënten in behandeling. Uit Batavia wordt gemeld dat op Java een groote overstrooming is, wegens de hevige regens die in Semarang gevallen zijn. De suiker fabrieken hebben veel schade geleden door al het water en zullen vooreerst niet in werking kunnen zijn. De Belgische regeering heeft een prijs vraag uitgeschreven voor de ontdekking vau een voorbehoedmiddel tegen het mond en klauwzeer. Slechts die middelen, welke door hun werk zaamheid en gemakkelijke aanwending aanbeve lenswaardig zijn, zullen voor bekroning in aan merking komen. Voldoende beantwoording der gestelde vragen zal door het departement van landbouw met 10.000 francs worden beloond. Twee toeristen uit Bern die de Monte Rosa beklommen, zijn onder een sneeuwval bedolven geraakt. Hun lijkeu werden gisteren gevonden. Te Vincenza heeft een 28-jarige vrouw, Celli genaamd, haar echtgenoot iu den slaap vermoord en aan stukken gesneden. De stukken werden op verschillende plaatsen geborgen gevon den. De moordenares is gearresteerd. Deze moord doet denkeu aan het drama te Koewacht. ZUID AFRIKA. Hoe verbloemd ook weergegeven en hoe ook gesnoeid en geknipt door den censor, toch blijkt uit de berichten, door Kitchener in de laatste dagen overgeseind, dat het voordeel aan de Boereu is. Gisteren was het deu Majubadag en twee jaar geleden dat Cronjé zich moest overgeven. Toen meende Roberts dat die nederlaag der Engelscheu uitgewischt en de oorlog geëindigd was. Maar niet alleen, dat de oorlog na die twee jaren nog steeds voortduurt, doch daarin worden ook telkens nog den Briiteu door de Boeren slagen toegebracht, die met Majuba al zeer wel overeenkomen, de overrompeling bij Tweefoutein op Kerstnacht bijv-, om de voornaamste maar alleen te noemen. En dd. 26 dezer seint KitchenerEen ledig convooi van Von Donop's colonne werd ten Z. W. van Klerksdorp door de Boeren aangevallen en na een hevig gevecht genomen. Bij die gelegen heid werden ook twee kanonnen vermeesterd. Zondag poogden 600 Boeren bij Vrede door de linie te breken, hetgeen, volgens het telegram, door de Nieuw-Zeelanders belet werd, waarbij deze echter 7 officieren en 51 man aan dooden en gewonden verloren. Daar is dus ernstig gevochten en hebben de Engelschen waarschijnlijk de meeste klappen gehad. Volgens bericht uit Heilbron slaagden eenige Boeren, de blokhuizenlinie oostelijk van Sabelkop door te breken, ouder een hevig vuur. Hiervan zal ook wel een andere lezing zijn. In de zilling van den Rijksdag van Donderdag werd een belangwekkend besluit genomen. Onder de ingekomen verzoekschriften waren er ver- eraan te twijfelen. Gij zult echter toegeven, dat het geval vreemd is, en wij kunnen in deze zaak geen licht verkrijgen zonder onze lantaarn aan te steken. Ziehier wat ik u voorstel. Gij woont te Passyhet is nu onmogelijk een rij tuig te krijgen, maar ik zal u thuis brengen, en onderweg vertelt gij mij de geschiedenis van den heer Wardot. Neemt gij dat aan „Een enkel woord," zei Bollet. „Ik heb geen enkele redeu u te wantrouwen. Maar ik ben van nature voorzichtig en ik ben een weinig bang voor de dagbladen. Ofschoon ik niets an ders zal zeggen dan de zuivere waarheid, ducht ik de openbaarheid. „Ik dank u," hernam Lamblin. „Op mijn woord van eer verbind ik mij op miju beurt niets van ons onderhoud te publiceeren zonder uwe volledige toestemming." #Ik ben dan tot uwen dienst." De twee mannen vertrokken. De weg was lang, maar zij bemerkten het niet. Bollet vond de welsprekendheid zijner jeugd terug om te spreken over zijn vriend, om uit te weiden over de schatten van goedheid, vau grootmoedigheid, die hij bezat. Het was bij dezen burgerman scheidene die deels in zeer scherpe bewoordingen den Rijksdag vroegen, de regeering tot het be vorderen van vredesherstel in Zuid-Afrika te bewegen. Prof. Hasse o.a. besprak het vertrek der Duitsche ambulances van het Roode Kruis, nadat Engeland verklaard had dat de oorlog uit was, hetwelk geenszins het geval was. Hij zag daarin eeu tegemoetkoming tegen de toenmaals Engelschgezinde houding der regeering, maar ook een schending van de plichten van het Roode Kruis, terwijl het anderen onmogelijk gemaakt werd goederen naar Zuid-Afrika te zenden. Hij besloot met vast te stellen, dat de houding der Engelsche regeering niets meer is als het gevolg van schaamte over de schandelijke toestanden die in de concentratiekampen heerschen. De commissie uit den Rijksdag, die voorstelde, met betrekking tot al deze verzoekschriften, tot de orde van den dag over te gaan, had hiermede geen succes, want met meerderheid van stemmen werd besloten, al deze stukken als dringend aan bevolen materiaal aan den rijkskanselier te zenden. In de week van 2027 Febr. zijn van Iersoke verzonden 700.000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen: 7275 Kg. 4446 giet., 70 Kg. 36—40 gld., 65 Kg. 25—28 gid., 56 Kg. 18—20 gld., 50 Kg. 8—12 gld., 40 Kg. 5—7 gld. KANTONGERECHT te THOLEN. 25 Februari 1902. Door den heer Kantonrechter alhier zijn heden veroordeeld wegens: Zijn honden niet voorzien hebben van muilbanden en niet zorgen voor een gevaarlijk dier M. J. B. te St. Maartensdijk, tot eene boete van f 5,en een van f 2,subsidiair 2 dagen hechte nis voor iedere boete. Zijn honden niet vasthouden bij het tegenkomen van paarden G. S. te Bergen op Zoom, tot f 1,boete subs. 1 dag hechtenis. Het als schipper niet opvolgen der voorschriften tegen aanvaring J. V. te St. Philipsland en C. F. Cz. aldaar, ieder tot i 3,boete, subsidiar 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. Overtreding van de ijkwet A. v. B., L. v. d. K. en J. H. allen te Oud- Vossemeer, D. V. en A. W. te St. Philipsland, ieder tot I ,50 boete, subsidiair 1 dag hechtenis voor ieder hunner en C. W. te Oud-Vossemeer tot 2 boeten ieder van f ,50 subsidiair 1 dag hechtenis voor iedere boete met verbeurdverklaring van de in beslag genomen gewichten en maten. Openbare dronkenschap P. J. v. K. te Tholen, B. F. v. S en H. M. J. beiden zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, ieder tot f 2,boete, subsidiair 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Vrijgesproken wegens overtreding der ijkwet: G. J. T. te Oud-Vossemeer. 27 Februari 1902. Door den heer Kantonrechter alhier zgn heden veroordeeld wegens Overtreding der leerplichtwet J. B. te Tholen tot 3 boeten ieder van f 1, subsidiair 1 dag hechtenis voor iedere boete. C. B. te Tholen tot 2 boeten van 13,subsidiair 2 dagen voor iedere boete, S. Q. te Tholen. tol 2 boeten van f 2,subsidiair 1 dag hechtenis voor iedere boete. M. P. V. en J. S. Cz. beiden te Tholen ieder tot i 3.boete subsidiair 2 dagen hechtenis voor ieder hunner. P. J. J. te Tholen tot I 1,boete, subsidiair 1 dag hechtenis. Per Telegram. Voor de rechtbank te Zierikzee werd heden aangevangen de behandeling der geruchtmakende zaak tegen A. W., Evangelist, beklaagd vau opzettelijke brandstichting. Een talrijk publiek was tegenwoordig. Beklaagde zag er goed uit en antwoordde kalm op alle gedane vragen. Uit hedenmorgen afgelegde verklaringen bleek dat brand ontstaan was op de gaanderij van bet evangelisatielokaal en dat getuigen werkelijk lampjes en wekkers in de nabijheid hebben ge vonden, evenals licht ontvlambare stoffen. Tevens werden in de aangrenzende woning op vijf verschillende plaatsen wekkers gevonden met touwtjes aan lampjes verbonden. Deze wekkers waren zonder bel en volgens een der getuigen op 11 uur gezet, terwijl beklaagde om hall vijf uit Zierikzee was vertrokken. De lampjes stonden zooals hij zichzelf noemde, de uitbarsting van een diep gewortelde vriendschap, die nooit in de gelegenheid was geweest zich zoo zonder voorbehoud te hooren. Lainblin, eerst aarzelend, voelde zich nu ge heel overmeesterd, meegesleept. Hij twijfelde niet meer. Wardot had den avond bij zijn vriend doorgebrachthij was onschuldig. En toch hij had bekeud I Hoe vreemd ook, de tegenstrijdig heid bestond 1 En zijn hartstocht voor onderzoek niet meer meester, zwoer hij bij ziohzelf de op lossing van het raadsel te vinden. Het was middernacht, toen zij te Passy aan kwamen. Juffrouw Gransone, half dood van ongerust heid en koude, wachtte aan het venster. Zij opende haastig de deur, en vóórdat haar meester den drempel overschreden had vroeg zij „Welnu, hoe is het? Zijt U teuminste gerust gesteld ffGearresteerd I Hij is het maar hij is on schuldig I Het is niet te begrijpen." Juffrouw Gransone bekeek nieuwsgierig en niet zonder ongerustheid den metgezel, dien haar meester meebracht. Een vreemdeling in zoo, dat wanneer zij omvielen, zij tusschejs- makers terecht kwamen. In de middag-zitting werd een belai verklaring afgelegd door een getuige, |9 bediende in de Fransche bazaar te Rolt^ die kon verklaren dat hij het vorig jjdt Augustus aan deze beklaagde, wien hij 6 wekkers heeft verkocht, waarvan htaj] adres opgaf, A. Weltevreden en die 1,. moesten worden aan de tram naai Beierland. De ter zitting vertoonde v herkende hij als dezelfde en ook de daarvoor herkende hij aan het etiket van dtdi Beklaagde ontkende wekkers geku hebben en zeide trouwens dien tijd Rotterdam geweest te zijn. Getuige echter hield zijn verklaring bekt 25 Februari. Ten overstaan van den no-. van Steenbergen te Tholen, werden hedeiij.j, Maartensdijk, ten verzoeke van de erfgena^ wijlen Mejulfr. M. Frank, publiek verkocht: I, II en III, zijnde de woonhuizen en Mj de Schoolstraat en in de Blaustraat te St. dijk, gekocht door den heer J. Rijnberg toor de som van f3170. IV. Ken perceel tuingrond in Parochie Pi£g aldaar, gekocht door A. van Pagée aldaar, vo& V. Ken huis en erf te Scherpenisse, geko^ H. Melgor aldaar, voor 1 550. Dr. W. Haverkamp te Nijmegen vierde; onder veel blijken van belangstelling zijn S ambtsbediening als predikant bij de NeiO Gemeente. Te Oud-Vossemeer was reeds in het bt^; het vorige jaar sprake van groote verbetering, het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente' van slooping der oude en opbouw van een nieuwe kerk. In der tijd werd een ce benoemd tot onderzoek van het gebouw, u* heden is hiervan niets vernomen, zoodat c. geen sprake schijnt van aldoening van zak..; tusschen moet uitgemaakt zijn dat binnenkt zienlijke herstellingen hoogst noodzakelijk, worden. PRKD1KBF.URTKN. Ned. Protestantenbond, al$. Tholen. Zondaji i uur Ds. Hoevers van Bergen op Zoom. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. 9'/j.,j Paauwe, nam. 2 u. ouderling van der Kndt, j Geref. Gem. Voorm. 9'/a u. en nam. 2 u. Div: nam. 5lh u. ouderling Sinke. 1 Vr. Ev. Gem. Voorm; 9'/a u-, nam. 2 u u. Ds. Post. Oud Ger. Gem. Voorm. 9 u. nam. l'/ii u. lezing der ouderlingen. Woensdagnamiddag 7 uur Ds. BooneteTer Gememeente YERSEKE va 2027 Febr. Geboren; Johanna, dv. Adriaan hoi** Lena Cathalina Adriana Koster. 1 Maart 1901. THOLEN. j Boter f0,525 per K.G. Eieren f 3^50. Rotterdam eieren f3,50. t Coöperatieve Roomboterfabriek „PoOKFt f te Poortvliet: boter f 0,65 per Coöperatieve Roomboterfabriek »üb i te Staveuisset 0,67° per K.6_ 1 Temperatuur van het Scheldewater te Febr. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 22 23 24 25 26 27 28 Graden C. 0, 1, 1,2 2, 1.2 2.3 3, Temperatuur van het Scheldewater vóorl Op Donderdag 27 Febr. 5 gr. C. (41. Zoutgehalte 21 per duizend. ON D ER WIJ S. Toegelaten tot de voorbereidende W Rijksnormaallessen te Tholen: K. W. B 1 St. Maartensdijk, J. A. Gelderblom, Kegge, J. van Loon, J. A. Maas te Tl G. J. van der Slikke te Poortvliet. Het aantal candidaten voor de lf bedraagt 8: 7 jongens en 1 meisje. huis en op zoo'n uur 1 De wereld zou derste boven keeren. 1 Zeer natuurlijk stelde Bollet hein c voor, zeggende „Mijnheer Lainblin, een vriend, die niif'-f zal den armen Wardot te redden." „Ach, mijnheer 1" riep de huishouJf "het zal een goede daad zijn. Ah, dat: l mijnheer, ik beu daareven zeer bang Er is een soort van straatjongen geko» l heel onduidelijk sprak en een brief vo: bracht heeft. i(^| „Een brief Geef dien gauw hier I Het was een ongesloten briefje, me'® geschreven en gekreukt, bijna onleesbuH Bollet las „Wat ik u bidden mag, zwijg I Het was het schrift van Wardot. Wjl lijk was dit briefje geschreven na belejj van Bollet. Hoe Wardot een middel iIJJg nen vinden om het aan zijn adres te het kwam er niet op aan. De bedoek duidelijk. Hij smeekte zijn vriend, niet'® beide te komen. (Wordt W"|?

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2