CJemeiigd Nie u w s. Oesterberichten. Burgerlijke Stan Kerknieuws. (Wordt vet zijn 12e jaarverslag uit, waaruit bleelc, dat er in de laatste campagne door hem 40 monsters waren onderzocht. Het hoogste percent alhier verkregen was 10,1. Verscheidene vergelijkende proeven alhier en aan sommige fabrieken, die op gehalte gecontracteerd hadden, genomen, deden weer ten duidelijkste uitkomen, dat het toestel aan alle billijke eischen voldoet. Deze proeven leverden weinig of geen verschil op. Het jaarverslag eindigde met den wensch, dat de suikerprijs zoodanig moge monteeren, dat de fabrikanten daardoor aan de verbouwers een tamelijken prijs ter contracteering kunnen aan bieden, welke wensch natuurlijk door allen met applaus begroet werd. N1EUW-VOSSEMEER. Donderdag is alhier een meisje, in Februari 8 jaren geworden, door een wagen met hollende paarden van den land bouwer J. Looijen op het Zilverhoefje, overreden en onmiddellijk gedood, een tweede kind is zeer ernstig aan een der armen gekwetst, terwijl een derde nog tijdig door iemand kon gegrepen worden en op zij geslingerd; de algemeene belang- in dit treurig geval is zeer groot. THOLEN. Voor dc leden van ons Nutsde- partement met hunne dames trad Woensdagavond als spreker op de heer G. A. Lolcama, van Bergen op Zoom, die een boeiende en leerrijke voordracht hield over: „-De deugd der kieschheid"Met on verdeelde aandacht werd zijn rede gevolgd. Menige schoone gedachte werd uitgesproken, menige nuttige en ernstige wenk gegeven, die ons deed gevoelen dat de liefde het hoogste en beste is, wanneer die in waarheid uit het hart voortkomt. Na de pauze boeide de heer L. zijn gehoor met een schets getiteld: Zijn examen, welke evenals tot slot twee gedichten van Piet Paaltjes, luide werden geapplaudisseerd. Voorzeker stemden alle aanwezigen in met den Voorzitter, den heer Iz. van Gorsel, toen deze vóór het sluiten der bijeenkomst, den heer Lolcama dank betuigde voor zijn schoone en leerzame voordracht en als tolk der leden den wensch uitsprak, hem nog meermalen voor ons Departement te zien optreden. Met de mededeeling, dat de heer Lamberts op 17 Maart voor het Departement zal optreden, •loot de voorzitter de vergadering. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Afdeeling „Tholen" van den Volksbond, vereeni- ging tegen drankmisbruik, zal op Woensdag 19 Februari a.s., des avonds 7 uur, in de bewaar school alhier, de heer Dr. H. A. van der Meuleu, predikant te Bergen op Zoom, een voordracht houden over: „De Volksbond, zijn geschiedenis en doel. Het gezin en de alcoholstrijd. Matig heid of onthouding." Toegang vrij voor ieder belangstellende boven de 15 jaar. Vooral ook de vrouw wordt tot bijwoning uitgenoodigd. De visscherij-vereeniging „Helpt elkander" heeft besloten een fonds op te richten, waaruit hulpbehoevende visschers gesteund kunnen worden. Reeds een groot aantal visschers hebben zich aangesloten. Een bedrag van het goed slot over 1901 is bestemd als eerste inleg. In de Mid. Crt. en ook in andere locale bladen wordt door de correspondenten gemeld, dat de heer L. K. van Dijk, onderwijzer aan de gemeente-teekenschool alhier, als zoodanig tegen 1 April a. s. ontslag aanvraagt, wanneer de gemeenteraad niet wil terugkomen op zijn besluit tot afwijzing van diens verzoek om ver hooging van salaris. Van goed ingelichte zijde kunnen wij mee- deelen dat dit bericht onjuist is, daar de heer v. D. in zijn request niet beslist zegt, ontslag te zullen nemen, veel minder een datum daar voor heeft genoemd. Dr. Schaepman zegt van de Influenza: „Ik ben overvallen door de ziekte, de ziekte, die is de langst sluipende en de snelst verras sende, de vaagste en de werkelijkste, de een voudigste en de ingewikkeldste, de goedaardigste en de verraderlijkste, de vervelendste en de prik kelendste, de afmattends te en de opzweependste, deonnoozelste en deaangrijnzendste, de vluchtigste en de koppigste; de ziekte, die geen enkel or gaan tot vasten zetel kiest en alle organen foltert; die tot kenteeken heeft dat zij geen enkel ken- teekeu het hare noemt en de verscheidenste bezit; die de zenuwen spant, de spieren inkrimpt en uittrekt, de hersenen bezwaart en het arme hart naar allerlei disharmonieën laat slaan en jagen; welnu, ik ben een slachtoffer geweest van de iufluenzahebt medelijden met mij De lachende erfgenamen Het bedrag der in de woning van den dezer dagen te Utrecht overleden zonderlingen ouden vrek op verscheidene plaatsen gevonden gelden moet, naar wordt beweerd, thans reeds tot on geveer f70,000 zijn gestegen, waarbij nu nog moet komen de opbrengst van eenige huizen, welke nog moeten worden.verkocht. Voor de erfgenamen neven en nichten om van te watertanden! Zij komen van alle kanten opdagen en spotten al twistend over hun d-wazen erfoom, die nooit iets voor anderen kon missen, ja, nog te gierig was, om er zelf behoorlijk van te leven. Te Baarn stapte dezer dagen een man in den trein, die te Soest moest uitstappen. Bij aankomst aldaar zat hij dood in den wagen zonder dat iemand het gemerkt had. In den Ouden Rijn te Leiden vlak voor de woning zijner ouders is opgevischt het lijk van een 23 jarig jongmensch, dat sedert Zater dag werd vermist. Hij had zijn meisje -thuis gebracht en was sedert niet meer gezien. Men vermoedt dat hij door de gladheid der straat is uitgegleden en zoo in het water is geraakt. Nabij Breda is een wisselwachter, die de rails overliep door een trein gegrepen en gedood. Onder de gemeente Steenbergen is het lijk gevonden van een 80-jarigen man. Op welke wijze hij daar om het leven is gekomen, wordt nog onderzocht. Men denkt dat hij door een beroerte is getroffen. Door de Centrale teutoonstellingsvereeniging „Landbouwbelang" zal op 20 Februari a.s. te Zierikzee een tentoonstelling gehouden worden van zaaigranen, zaden enz. Prijzen worden uitgeloofd voor kortloof- erwten, kroon-erwten, chevaliergerst, zomergerst, probstei-haver, lange bruine boonen, witte boonen en lijnzaad. Te Naaldwijk waren eenige jongens aan 't sneeuwballen. Een flinke bal kwam daarbij terecht in het oor van een ingespannen: paard. Het dier scheen hevig te verschrikken en reude voort tot het bij een hek kwam en de voor- beeuen brak. Het paard was zóó woest, dat het afgemaakt moest worden. De administrateur van de Middelb. crt. is in hechtenis genomen wegens verduistering van geld. Dit heeft groot opzien gebaard daar hij deze betrekking reeds 25 jaar bekleedde. Te Schiedam is een oude vrouw, die op haar stoel zat te slapen door een stoof mei vuur in brand geraakt, waardoor zij zulke ernstige brandwonden bekwam, dat men voor haar leven vreest. De gewezen predikant Talma, thans lid der Tw. K., heeft te Middelburg een rede ge houden over de grondslagen eener Christelijke maatschappij. Bij het debat naar aanleiding daarvan was dit merkwaardig, dat èn de rede naar èn een der opponenten, een anarchist, con stateerden, dat in hunne beginselen verschillende punten van overeenstemming waren Voor de zooveelste maal bewezen dus, dat de uitersten elkaar raken. Door de duisternis misleid is te Haatten een 50 jarige timmerman in een watergang ge raakt en verdronken. Te Klaaswaal heeft zich weer een geval van bloedvergiftiging voorgedaan bij een vrouw die zich onder het schillen van aardappelen aSin deu vinger verwondde. Hand en arm zwollen op, en hoewel spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, vreest men voor haar leven. De Zwitsersche vrijmetselaars hebben hun Engelsche broeders hun leedwezen betuigd over de instelling der concentratiekampen, doch de Engelsche loge heeft geantwoord, dat de con centratiekampen vooral aan menschlievende doel einden toe te schrijven zijn. Ook kunnen de bewoners der kampen heengaan als zij willen. Men heeft dit ook aan Botha en De Wet laten weten, maar zij hebben er zich niet om bekommerd. hebben doorgebracht met schaakspelen" Dezen keer zeer duidelijk, bijua wrevelig, antwoordde Wardot: „Het is een dwaling. Ik hoop, dat de rechter uw vriendschap voor mij zal verontschuldigen maar gij moest u niet tot een leugen laten verleiden." Bollet had een zenuwachtige rilling. Hij voelde den slag vlak in de borst en geheel ontsteld protesteerde hij alleen in onsamen hangende klanken. „Mijnheer", hernam de rechter, „ik houd rekening met de genegenheid, die gij blijkt te koesteren voor den beschuldigde en wil uw houding niet in uw nadeel uitleggen. Alleen zult gij begrijpen, hoop ik, dat alle verdere aandringen niet alleen nutteloos, maar zelfs ongepast zou zijn. Wees zoo goed heen te gaan. Ik zal u overigens spoedig doen ontbieden." De oud-notaris was geen lafaard, maar het vreemde van den toestand verlamde hem. Hij keek Wardot nogmaals aan, die nu zijn oogen op deu grond gevestigd had, hij opende deu mond tot spreken, maar de woorden bleven ljem ip de keel, en verward, als door deu Als dat nu geen schijnheiligheid is, wat moet dan dien naam dragen Dat verbrandt, tegen de oorlogsregels van beschaafde volken in, de hoeven der vijanden met alles wat er in en er aan is, en ontrooft der vrouw geld en goed, en als dan hun strijdende mannen haar niet onder houden (hoe zouden zij het kunnen 1) dan spreekt men van menschlievendheid als men die onge- lukkigen op hoopen jaagt, waar ze als ratten sterven. Toen gistermorgen de sneltrein van Parijs naar Nice te Marseille aankwam, hoorden de aan het station geposteerde politie-agenten gillen in eeu coupé 1ste klasse. Zij snelden er heen en vonden drie mannen, die een Engelschman en zijn vrouw op den grond hadden geworpen, om hen te berooven. De drie aanranders zijn gearresteerd Op het meer van Trobbow, bij Neustrelitz, zijn Zondag 5 kinderen door het ijs gezakt. De moeder van êéu der kinderen snelde te hulp, doch zakte eveneens door het ijs. Van de kinderen verdronken er 3, terwijl de vrouw die gered werd, nog deuzelfden dag overleed. Een vrachtrijder te Houthem die het Carnavalfeest had bijgewoond is bij het naar huis gaan te water geraakt en verdronken. Jn een trein van Namen naar Tirlemont vloog in een der coupé's plotseling een portier open, en een kind van 7 jaar, dat met zijn moeder reisde, viel naar buiten, onder een kreet van schrik van de medereizigers. De moeder wilde in haar wanhoop zelf uit den trein springen, maar een der reizigers ging op de loopplank staan en wist in een verschrikkelijke worsteling de vrouw tegen te houden, terwijl de anderen het alarmsein in werking brachten. Maar nog vóór de trein stilstond zag men in de verte de kleine al schreiende aankomen. Hij had slechts enkele schrammen door den val bekomen. Toen hij zijn moeder om den hals vloog viel zij bewusteloos neer, zoodat zij in liet naaslbijgelegen station moest gebracht worden om verpleegd te worden. De grillige fortuin heeft, naar men ver haalt, dezer dagen weder eens een armen jongen opeens rijk gemaakt. Een knaap van nog geen lU jaren, bediende in een voudelingengeslicht te Rome en zelf een vondeling, trok een prijs van 590,060 lire uit de loterij. Hij had zijn lot, dat hij voor zuurverdiende spaarpenningen kocht, gekozen naar cijfers, welke hij in een droom had gezien, hetgeen voor bijgeloovige Italianen eene aanwijzing is, welke men niet raag versmaden. Te Londen kwamen dezer dagen weer 60 nieuwe gevallen van pokken voor, zoodat deze gevreesde ziekte weer toeneemt. In 't geheel zijn nu 1102 patiënten in behandeling. Ook komt er nog een epidemie- van influenza voor. Een Duitsch juwelier uit St. Petersburg die met juweelen op reis was, is in eeii trein overrompeld, waar men hem eeu koffertje afhan dig maakte waarin een waarde van ongeveer 100.000 roebel aan edelgesteenten. De dieven zijn bij een naderend station uit deu trein ge sprongen en nog niet gevonden. ZUID-AFRIKA. De kloeke, onverschrokken commandant Chris- tiaan de Wet is wederom ontsnapt uit de klauwen van zijne vijanden. Hij heeft toch nog een maas weten los te woelen van het net dat hem werd gespannen en waarin hij zeker zou gevangen worden. Dit net bestond uit een troepen-linie, welke zich over 50 mijlen uitstrekte en welker manschappen dag en nacht in nauwe verbinding met el kander waren. Verschillend zijn de berichten hoe De Wet ontsnapt is, doch een feit is het, dat kunnen de correspondenten niet verbloemen en even zeker is het, dat ook dit plan van Kitchener, hoe wel doordacht en beraamd, heeft gefaald. Alles was op stapel gezet, alle maatregelen waren genomen tot zells naar buiten; men meldde reeds dat de oorlog nu toch spoedig uit zou ziju, doelende op de gevangenneming van De Wet. Maar nog verre zijn de Eugclschen van hunne twee groote nationale doeleinden, waarvan Chain- berlain heelt gesproken in de Londensche Gilden- halle//de vestiging van het Engelse)], over Zuid-Afrika en de handhaving vat heid van het rijk." Verder zei hij nog: „De Britten wraakgierig, hunne vijanden van gisteren^ indien zij zich overgaven, morgen als verwelkomd worden; dat men weigert i zoenlijken, die er op gesnoefd hebben, schen van het eene zeestrand tot het i Zuid-Afrika te zullen jagen, naar plaatsen te laten terugkeeren, is eek, wraakzucht, maar een eisch van zelfbell Engelsche regeering en het Engelsche j langen ernstig een eervollen vrede, i vrede moet duurzaam zijn, door Enjj doeleinden te laten bereiken, voor zulke groote offers gebracht heeft (n.l.j moorden van de Boeren, vrouwen en - In het wederrechtelijk in bezit nemeif goudmijnen. Red.) Als de vrede gesloten is, zeide ChiÉi verder, zullen wij de wereld toonen, ,jj Afrika even welvarend en vrij kan zijlS ander deel van 's Konings gebied. In deu loop van zijn rede ook stemming op het vasteland aanroeren hij, dat het „onmogelijk leek, de gen van de vreemde volken te winnenmai kon Engeland toch maken, dat het ha afdwong." bliksem getroffen, zag hij de deur voor zich opengaan en stond hij op de straat, zonder te weteu hoe hij daar gekomen was. „Zet toch uw hoed op, mijnheer," zeide eeu stem naast hem. „Gij zult u ziek maken." Werkelijk, Bollet had in zijn verwarring het hoofd ontbloot gehouden in de sneeuw. Hij gehoorzaamde machinaal en keek den man aan, die tot hem sprak. Het was een jonkman, elegant gekleed en in een jas gewikkeld met gevoerdeu kraag. „Mijnheer," hernam deze jonkman, „gij schijht den beschuldigde te kennen." „Ja ja ik keu hem het is mijn intiemste vriend." „Dan zult gij waarschijnlijk niet weigereu mij eenige inlichtingen te geven." Al sprekende had de onbekende deu arm van den heer Bollet zachtjes aangeraakt en hem zoo tot loopen gebracht, terwijl hij naast hem ging. „Maar met welk recht? Wie zijt gij?" stamelde de brave mail. „Heel eenvoudig. Ik ben dagbladschrijver, reporter. Ook ben ik verbonden aan de Nou- vellisle, en ik zou u dankbaar ziju „Aan de Nouvellisle\ Maar daarin heb ik dat verschrikkelijk ongeluk gelezen. Ik bid u, mijnheer, zeg mij wat gebeurd is nauw keurig." „Zeer gaarne," zei de reporter, „maar op voorwaarde van wederdienst, niet waar?" „Ja ik beloof het u. Dus; Wardot is inderdaad beschuldigd van moord 1" „Inderdaad. Onze inlichtingen waren zeer nauwkeurig." „Maar wie heeft hem beschuldigd?" „Niemand of lieverhet toeval, dat ge vaarlijke toeval, dat de kostelijke helper is van de politie. Maar, met uw verlof, wij staan op straat, en het weer is niet uitlokkend. Zoudt ge er tege.ii hebben, even een café binnen te gaan?" In een café I De eenzame van Passy was daar zeker in geen twintig jaar geweest. Maar wat beteekende dat? Hij volgde dus den reporter en een oogenblik daarna zaten beiden aan een tafeltje in een koffiehuis op het plein Moncey. De vraag naar leverbare oesters beiij de week van 613 Februari het aat getal van 1,150,000, een getal ws.fi invloed der Carnavalsfeesten duidelijk is, maar dit getal is dan toch bijzond I De prijzen blijven ongeveer gelijk: 72- I 45—48 gld., 70 Kg. 40—44 gld.,.| 2630 gld., 56 Kg. 1820 gld., 1215 gld., 40 Kg. 46 gld. Gemeente YERSEKE van 713 FebruarJ Geboren: Pieternella, dv. Leendert Hl en Pieternella Slimmens. Overleden: Marinus Cornelis, ij Abraham Kosten en Adriana Hoebeke. Jan, 10 mnd. zv. Jacob Wagenaar en Paauwe. Santiua Adriana Verburg, 85 j. van Willem van Oeveren. Gemeente OUD-VOSSEMEËR van 1 Ja: 12 Februart 1902. Geboren: Adriana Maria, dv. J. S. M. de Wilde. Marinus Jacob, zv. A.« en G. M. Menkeere. Adriaan, zv. A. Wefc$ M. Janssen. Jan, zv. G. Menkeere en A,*.-, Houte. Leendert, zv. M. van den Boogaü^ E. van Driel. Maria, dv. A. van Oveiift M. P.^Nelisse. Marinus, zv. A. Aarnouds*. van den 'Boogaard. Frans "Cornelis en®' Cornelis, beiden zv. A. Burgers en L. ville. Adriaan Jokannis, zv. P. de Loozelj Vleugels Schutter. Anna Maria Tkeresia, Heestermans en A. C. Rampaart. Adriana, dv. J. van den Boogaard en B.w- Martinus, zv. C. Verkerke en J. L. Rogge** Gehuwd: P. W. A. Pacillij, jm. Bergen op Zoom en E. Mees, jd. 30 j. Overleden: Marinus Eindhout, echtgen. van A. C. van de Worke. Snaauw, 56 j. echtgen. van Johs. Elenbaaifift den Engelsman, 49 j. echtgen. van Marinus Ruijtenburg, 3 j. (verdronken), e|| de kinderen hierboven bij geboorten vern- -! Aaruoudse, 7 d. en F. C. Burgers, 4 dag«| Gemeente STAVEN1SSE, Januari 19;* Geboren: Adrianus Nicolaas, zv.: Bazen en J. W. van Oost. Izaak HendriB Hendrikse en M. Moerland. Pieternella Abf^jj dv. J. J. Dane en T. M. van Gorsel. Maroj W. M. Smits en P. M. Stoutjesdijk. Leent M. Neele en S. Wesdorp. Anthonie Jacc A. van der Kleij en R. Wesdorp. Izaak. i nelis van Schouwen en H. Luijk. Gehuwd: Cent van Sluis, 29 j. ji Dorst, 30 j. wed. van Cornelis de Jong. Overleden: Jacob Cornelis Priem, 4 van J. E. Boogaard. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ier.eke. Voorm. 9'/« u 3 u. Da. Paauwe. -*• Bollet zag zelfs het glas bier niet, voor hem Zette. De ander, zeer beleefd, bracht k":' kaartje onder de oogen: „Michel Lamblin, reporter wan de iVo» Zijn gelaat was open en verstandig. Door een onwillekeurige beweging! Bollet op zijn beurt den reporter zijn| ter hand en zeide „Luister mijnheer, op dit oogenbl ik niet denken. Laat ik u dit in 1 woorden uitleggen. Ik ben sedert bij» jaar de Triend, de onafscheidelijke vanf Wardot. Ik weet, dat niemand eerlijketS hij. Ik weet, dat hij de misdaad nieM kau hebben, waarvan men hem best Daarom vraag ik u, omdat u de eerste is, die de omstandigheden mij doen oiil mij te antwoorden met de meest v openhartigheid, mij iets te verbergen gg kunt weten en, mijn hemel, indien ik durfde, als een gunst van t mij te helpen hem te redden."

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2