Advertentiën. Puik Wagensmeeri Tuii Oesterberichten. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. ■••den Marktberichteu, gachte 7,100 7 per 1200 1800 250 300 »ofi :z? H.H. Landbouwers! W. J. L 00UW, Qud-Vossemf Door het schrikken van zijn paard werd te Ouddorp een melkboer van zijn kar geslagen en geraakte er onder met het ongelukkig gevolg dat de wielen hem over de borst reden en hij op de plaats dood bleef. Te Sittard is een 8-jarig meisje onder een zwaar beladen wagen geraakt en aan de bekomen kneuzingen overleden. Nabij Orthen (N.Br.) is het lijk gevonden van een remmer, die gewoonlijk van 's Bosch naar Orthen langs den spoorweg huiswaarts ging en daar, vermoedelijk door de duisternis misleid, te water is geraakt en verdronken. Te Harmeien heeft een bende ratten op een hofstede een groote sleepjacht gehouden en onder meer 10 kop geschilde aardappelen uit een bak water in hunne holen onder de vloer gesleept. Te Roozendaal heeft tengevolge van drankmisbruik een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen de gebroeders Van Ginneken en andere jongelieden. De jongste broeder trok partij voor de oudere en ontving daardoor zooveel messteken dat hij nog dienzelfden dag overleed. Ook de oudste is zoo ernstig gewond dat men voor zijn leven vreest. Beiden waren oppassende mannen en kostwinners van hun oude moeder. Twee personen op wien zware vermoedens Tusten zijn met het lijk van den verslagene geconfronteerd en toonden groote ontroering. Zij zijn naar Breda overgebracht. Naar het Handelsblad meldt kan als zeker worden aangenomen dat de moord op Maria Kessels te Tilburg gepleegd, in hooger beroep voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch zal worden behandeld. Een praktisch boekje is door eenige leden der Nederl. Vereen, tot bescherming van dieren uitgegeven. Het bevat verschillende raadgevingen vooral aan de eigenaren van trekhonden, die zoo dikwijls ruw en slecht door hun leiders behandeld worden. In den vorm van vragen en antwoorden bespreekt het: Muilbanden, Tuig, Vracht, Dek, enz. Ook is er een hoofdstuk ge wijd aan zieke en kreupele honden, die vaak onmeedoogend voortgezweept worden. Over het vervoer van doode dieren, en voor het herstellen van houdekarren worden praktische wenken aan gegeven. Het boekje is voorzien van aardige teekeningen en kosteloos verkrijgbaar bij de bestuursleden: Jhr. Mr. J. A. Schorer te Middelburg, Mr. J. E. M. van der Kun te Zierikzee, J. W. Wagtho te Tholen, D. B. Wijckerheld Bisdom te Co- lijnsplaat en anderen. De politie te Keulen heeft een vrouw in hechtenis genomen onder verdenking dat zij meer dan 50 voedster-kindereu, die aan hare zorg waren toevertrouwd, door middel van vergif uit den weg heeft geruimd. De justitie heeft uitge breide onderzoekingen ingesteld, in het vermoeden, dat er meer menschen bij deze misdrijven be trokken zijn. Door de Temps wordt gemeld dat te Berlijn een verdrag is gesloten tusschen Duitsch- land en Nederland, betrekkelijk den aanleg van een ouderzeeschen kabel die beide landen met hun bezittingen zou verbinden, en die zou wor den gehecht aan den Amerikaanschen kabel, welke Manilla zal verbinden met San Francisco. Alsdan zouden Holland en Duitschland in het vervolg voor de verbinding met hun koloniën, niet afhankelijk zijn van de Engelsche maat schappijen. Naar aanleiding van een gift, groot 200,000 pond sterling, ter beschikking randen koning van Engeland gesteld voor de stichting van een hospitaal voor teringlijders, merkt de Truth op: „Met die som kan men niet veel doen. Ten hoogste zal zij een palliatief zijn voor slechts een handje vol onder de vele lijders." Dus zooveel als een druppel aan den emmer. Gelukkig is het ook maar een bagatel in verge lijking van al de schulden, die de koning heeft, anders zou men kunnen vreezen, dat De keizer van Rusland is toch een vreemd mensch. Hij lokt in allen ernst de Vredes conferentie en sedert gaat hij voor met ieder jaar de oorlogskosten te verhoogen. Voor 1902 half open stond: een bizonderheid, die hem te meer trof, daar hij de wantrouwende ge woonten van dezen huurder kende. Hij duwde eerst tegen de deur, schelde toen hevig, en geen gehoor krijgende, besloot hij binnen te gaan. „Nauwelijks was hij in de voorkamer door gedrongen, of hij zag het lichaam van C., liggende op den rug vóór de deur, die naar het hoofdvertrek toegang gaf, te midden van een waar bloedbad. Verschrikt riep hij om hulp en andere huurders schoten toe. Men lichtte den ongelukkige op, maar het lichaam was reeds kuud, en men kon zien, dat een breede wond waarin een mes nog stak aan den nek was toegebracht. De dood moest oogenblikkelijk geweest zijn. „Uit het snelle onderzoek, dat ingesteld is, schijnt te blijken, dat men gisterenavond tegen 10 uur heeft hooreu schellen aan de deur van C. De huurder, die op hetzelfde portaal woont en wiens eene vertrek belendend is aan dat van den zaakwaarnemer, heeft het geluid onderscheiden van twee stemmen, die hevig sohenen te twisten; vervolgens is alles bedragen zij maar 420 mill. roebel (ongeveer 840 millioen gulden), d.i. '/5 van het heele budget. De Duitsche rijkskanselier heeft in den Rijksdag met de noodige ophef er op gebluft, dat de Chineezen hebben kunnen opmerken, hoe sterk de Europeesche mogendheden ver- eenigd zijn, zoodra het geldt den strijd tegen barbaarschheid. Ja, dat ondervinden de Boeren ook!!! Een Oostenrijksch ingenieur, Rudolf Bartelmus, heeft, naar men bericht, een middel gevonden om botsingen op spoorwegen te voor komen. Zijne uitvinding bestaat uit een electrisch toestel, waardoor een trein, in gang of stilstand in gemeenschap is met alle stations en wacht huisjes langs de lijn, tot het geven en ont vangen van seinen. In geval van gevaar bv. waarschuwt men een naderenden trein op een afstand van 2400 meter door lichtsveranderingop 1200 meter afstand door een tweede verandering van licht en als die waarschuwingen niet worden opge merkt dan kan met behulp van die electrische gemeenschap de trein tot stilstaan worden ge bracht door afsluiten van den stoom of in werking brengen van de remmen. Te Petersburg is een huis voor dak- loozen afgebrand, waarbij 12 slapenden lerend verbrandden, terwijl een groot aantal, die uil de vensters naar beneden sprongen, zwaar ge wond werden opgenomen. De Keulsche politie heeft een 16-jarige jongen uit Worringen gearresteerd, die twee meisjes van 14 en 15 jaar met verscheiden messteken verwond had, zoo ernstig dat men voor hun leven vreest. Een arbeider aan de zinkfabriek te Andeune, bij Namen, is, terwijl hij langs een kabel liep, die wagens tegen een heuvel optrekt, door den metalen kabel gegrepen en tegen den trommel gedrukt waarop de kabel zich oprolt. Het lichaam van den ongelukkige kwam dwars op den trommel te liggen en de draad sneed het lichaam langzaam in tweeën. Andere werklieden, die het vreeselijk geval zagen, waren onmachtig hulp te verleenen. In Servië, waar, sedert het onafhankelijk werd, de toepassing der doodstraf in zooverre werd gewijzigd, als de strop en de verscheiden heid van allerlei wreede en schandelijke ter- dood-brengingen vervangen werden door den kogel, is dezer dagen voor het eerst eene vrouw gclusileerd. 't Was eene boerin, die haar man had vergiftigd om met een ander te kuunen trouwen. Te Ub werd het vonnis voltrokken, dat de vrouw moedig onderging, slechts tot de vier gendarmes, die het moesten voltrekken, het verzoek richteud, haar hoofd te sparen, opdat zij niet mismaakt in 't graf liggen zou. De vier schoten maakten aanstonds aan haar leven een einde. Een firma te Hamburg, importeur en leverancier van wilde dieren heeft een proef genomen om wilde paarden in te voeren. Zij heeft een expeditie gezonden naar Mongolië om daar de wilde paarden op te sporen die in 1860 door een Russisch generaal in Dzoengarije (tusschen de Altai en de Tiensjanbergen) ont dekt zijn. De expeditie heeft geen volwassen paarden kunnen krijgen door hun wildheid, maar heeft verscheiden veulens weten te vangen, waarvan er reeds 12 voor 100,000 Mark zijn verkocht. De overigen zijn bestemd voor kruisingen, in de hoop daardoor een nieuw bij uitstek sterk paardenras te verkrijgen. Te Brussel zijn twee dienstmeisjes bewuste loos in bed gevonden doordat een caoutcbouc- buis van de gasleiding was losgeraakt en de gas alzoo was ontsnapt. Een der dienstmeisjes is nog bijgekomen doch de andere bleek bij nader onderzoek reeds gestikt te zijn. Nabij Parijs is een meisje dat met haar ouders een villa bewoonde, levend verbrand. Terwijl zij zich reeds ter ruste begeven had, schijnt de kaars, welke op haar nachttafeltje stond, met de gordijnen in aanraking te zijn gekomen, althans, zij sliep reeds geruiinen tijd, toen hare ouders door haar noodkreten verschrikt, naar haar kamer stormden. stil geworden. Missohien maar hij is er niet zeker van heeft dezelfde getuige een zwaren schok gehoord als van een vallend lichaam. „Daar komt bij, dat een familie, die op datzelfde uur uit een café-concert terug keerde, een man op de trap ontmoet heeft, die zeer snel naar beneden ging en wiens signalement is opgenomen. Het moet zijn een jonge man, gekleed in grijze overjas, met een hoogen hoed op het hoofd, dragende een vrij vollen blonden baard. Alleen, daar de conciërge juist op dat oogenblik, volgens het gebruik van het huis, het gas heeft uit gedaan, komen de getuigenissen, wat de bizonderhedea betreft, niet overeen. „Het slachtoffer schijnt niet gunstig bekend te zijn. C. moet een van die woekeraars zijn maar al te talrijk te Parijs, die de zoons van goeden huize of de kooplieden, die tijdelijk in verlegenheid zijn, als hun prooi kiezen. Hij moet reeds eenmaal veroordeeld wezen voor woeker. Men gelooft dus, dat hij ge troffen is door een van zijn slachtoffers, dat zich wilde wreken." [IVordt vervolgd). Daar gekomen vonden zij het meisje in bran dende kleeren, terwijl het bed eveneens een vlammenzee was. Met groote moeite gelukte het, het vuur te dooven, doch het meisje had zulke wonden bekomen, dat zij bijna onmiddellijk overleed. Deze week vertrekken van Engeland 50 onderwijzers, die op last van Chamberlain de Boeren-kinderen de taal moeten instampen van de moordenaars hunner vaders, moeders, broeders en zusters. Te Hamburg heeft een 18-jarige knaap met boos opzet een 3-jarig kind meegelokt naar een trap aan de Elbe, waar hij het kind mis handelde en het daarna van de trap in het water stiet. De booswicht is in handen van de politie; het lijkje is nog niet gevonden. Z U I D-A F R I K A. Afgaande op een bericht uit Bloemfontein aan de Daily Mail, worden in den Vrijstaat door opdrijvende bewegingen van verschillende colonnes, allerwege Boeren gevangen genomen, gedood, verstrooid, of geven zij zich overook het nemen van vee-lagers, bij duizenden stuks tegelijk behoort nog tot de heldendaden der roovende Britten. Naar alle kanten worden krachtdadige krijgsverrichtingen ondernomen, en de Engelschen zijn weder aanvallend opgetreden, waardoor men hoopt op volkomen vernietiging van den vijand, tenzij deze taktiek weer mis lukt, indien de Boeren hun oude krijgslist toe passen om zich voor al te groote overmacht te verstrooien en zij geen kans zien den vijand afbreuk te doen. De Wet is weer de groote struikelblok. Nu eens wordt hij ten noorden van Lindley, dan weer in de nabijheid van de Vaal gerapporteerd, maar de Britten schijnen hem niet te durven of te kunnen naderen. Wel wordt bericht dat zijn operatiebasis in den Langeberg werd be stormd, waarbij 10 gevangenen gemaakt en patronen en groote kudden vee vermeesterd werden. Van het oorlogsterreiu in Transvaal en de Kaapkolonie weinig of geen nieuws. Alleen wordt uit Pretoria gemeld, dat generaal Andries Croujé, en commandant Vermaas onlangs een samenkomst met burgers in de vluchtelingenkampen te Kru- gersdorp, Potchefslroom en Klerksdorp hadden, waarin de houding van De la Rey e. a., die den nutteloozen strijd voortzetten, veroordeeld en besloten werd, een nieuwen vleugel „Nationale verkenners" te vormen om onafhankelijk te opereeren in westelijk Transvaal, dus als ver raders tegen hun landgenooteu de wapenen op te vatten. Men bedenke dat dit bericht uit Engelsche bron komt en alles in het werk moet gesteld worden om de weerspannige Boeren vóór de kroning van koning Edward ten onder te hebben. In de week van 9 tot 16 Januari zijn van lerseke verzonden 750,000 leverbare oesters tegen de volgende prijzen: 7275 Kg. 4548 gld., 70 Kg. 4044 gld., 65 Kg. 2630 gld., 56 Kg. 18—20 gld., 50 Kg. 12—15 gld., 40 Kg. 46 gld. Vroeger dan gewoonlijk is hier de handel in zaaioesters al vrij levendig, en er worden goede prijzen besteed. Voor zaaigoed van 55 Kg. wordt al f 22,geboden. LANDBOUW en VEETEELT. In Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostelijk deel, zijn reeds enkele contracten afgesloten voor de levering van beetwortelen voor de campagne 1902. Men betaalt f 9,50 voor 1000 kilogram beetwortelen van 14°/0 suikergehalte, indien de suikerprijs f 12 is. Voor elk Yio percent meer of minder gehalte wordt t 0,1 U meer of minder betaald. Verschot f70 per hectare levering franco fabriek. Bovendien wordt de bietenprijs met 25 ets. per 1000 kilogram verhoogd voor eiken halveu gulden boven de f 12 waarvoor de suiker zal verkocht worden. De Bond van Suiker fabrikanten heeft den prijs der beetwortelen voor de aanstaande cam pagne nog niet vastgesteld en zal daartoe eerst overgaan in Februari a.s. Midd. crt. Gemeente YERSEKE van 916 Januari 1902. Kole, 28 j. jm. en G ejj ouwd: Hubregt Catalina Mieras, 25 j. jd. Geboren: Forra Jacoba, dv. Paulus Sanderse en Johanna Ruissen. Jannetje, dv. Cornelis Hartoog en Cornelia Sandee. Johannis, zv. Dingenis Glermn en Pieterneila van Kruiningen. Gera. STAVENISSE over de maand December 1901. Gehuwd: Christiaan Luijk, 20 j. jm. en Jacoba Izabelia Stoutjesdyk, 18 j. jd. Geboren: Johannis Marinus, zv. Martinus Moerland en Neeltje Jacoba Klippel. Pieterneila Janna, dv. Marinus van Zanten en Cornelia Oosdijk. Maatje, dv. Leendert Potappel en Geertruida Moer land. Jacob Adriaan Quirinus, zv. Marinus Pieter Tazelaar en van Lena Neele. Cornelis Jacobus, zv. Adriaan Wesdorp en Janna van Iwaarden. Cornelia, dv. Lambrecht Quist en Helena Wesdorp. Overleden: Cornelis Dorst, 91 jaren, weduw naar van Willemina Ten Haal. Jacobus Adriaan Quist, 11 maanden, zv. Joost Quist en Pieterneila Knuist. Johannes Marinus, 11 dagen. zv. Martinus Moerland en Neeltje Jacoba Klippel. Cornelia Jacoba Maria, 6 jaren, dv, Marinus Cornelis Steendgk en Jannetje Hage, Gemeente THOLEN van 115 Januari l^"0tari» Geboren: Cornelia Geertruida, dv. W ten v< Tuijtjens en van M. C. Christiaanse. Cij heer Maria, dv. P. H. Eist en van M. A. N<jwj;ieu Cornelia Geertruida, dv. C. Elenbaas en Hartog. Christiaan Jacobus, zv. A. M. Quist,T C. Deurloo. Maria Marthea, dv. J. Schot n C. P. Schot. bers v> Overleden: Cornelis Petrus RoelandZaterd 6 maanden. Jacoba Aalbrechtse, oud bijna 6t C. B Michael van Oeffelen, oud 7 maanden. Dirkhet O] oud een jaar. Flip Quist, oud 66 jaren. Gehuwd: Johannis Schot, jm. en A 1 Knijp", )d--| UI PREDIKBEURTEN. i Ned. Protest, bond, afd. Tholen. Zondaga uur Ds. S. Kutsch Lojenga, te Leiden, lec are Pachtei Ned. Herv. Gem. lerseke. Voorm. 9'/» jaRTq heer L. Kosterus, secretaris van het Java-comii! 2 u. Ds. Paauwe, (bediening van het H. Avond vy- Gerei. Gem. Voorm 9 Va u. en nam. 2^m *1 Koppe, nam. 5'/i u. onderling Schipper. 511 Vr. Ev. Gem. Voorm: *9'/a u., nam. 2,jj de 5Va u. Ds. Post. Nam. 5lU u. bediening v)adelij H. Avondmaal. Oud Ger. Gem. Voorin. 9 u. nam. VU t£&ï| u. lezing. 18 Januari 1901. 31 D THOLEN. Boter f 0,526 per Y2 K.G. Eieren f3,50. lde eel Rotterdam eieren f3,50. dant; Coöperatieve Roomboterfabriek „PooRTViaaci1te! te Poortvliet: boter f 0,65 per l/2 K.i j jje Coöperatieve Roomboterfabriek „De Kt te Stavenisse: 1 0,625 per 1/2 K.G. Je Ve St. Maartensdijk, 16 Januari 1902. 'len, 1 h f 6,75 per berg jamidd 7,75 p. ÏO®» Nieuwe Tarwe Roogk Wintergerst ZoHERGERST Cu evalier Haver Paardeboonen Witte Boonen Bruine Boonen Kookerwten Ajuin Aardappelen 7,50 k a 10,25 a 10,75 7,— 8,75 2,85 2, I Tholen, 14 Jan. Jarige Zeeuwsche Tarwe I a 17,40 nieuwe (6,75 a f7,— Haver f f3,90; Rogge f4,90 a f5,50; Wintergerst f 4.- f4,50; Aardappelen blauwe f2,a f 2,50, 13,a f3,20, Peren f4,i f 6,Appelen rf a f 6,— per HL.Uien f 2,— a f 2,50, Ku(dezei: f9,— h f 10,per 50 K.G.. Hooi f 20,— a fflAchl per 1000 Kg.; Stroo f7,— a f 12,— per 100 biZEd. Zomergerit f4,— a f4,40 per HL. eld Terwijl ter markt Ie Rotterdam Maandag de Zrfhtige .che eieren zyn verkocht tegen f 7,50 a r T,8ttoen. Overmaaische voor f 7,80 a f 8,de 100 stnki Dinsdag op de Goesche markt van de 104 stulw prijs slechts f 3,20, I 3,40 a f 3,80, meer dan de goedkooper dus'hol Temperatuur van het Scheldewater te Thor? Jan. Graden C. 1tschc eelt stuin and 1 ernperaiuur van 1101 ouneiaewaier voor Op Donderdag 16 Jan. 5 gr. C. (41 gr.'fai1 Zoutgehalte 22 per duizend. Zaterdag 11 6, Zondag 12 5,3 Maaudag 13 6, Dinsdag 14 5, Woensdag 15 4,3 Donderdag 16 4, Vrijdag 17 4, S 0) bto PQ a w O w -r O o Be Dooven Hooren. In nummer 27 van Illustrated "World" 626 Chiswich High London W., leest men de beschrijving van wonderbare genezing van doofheid en gel in de ooren. Dit nummer is kosteloos te ontbieden, opgave van adres, aan den uitgever van bo' genoemd tijdschrift. 9 uit de bekende Olie- en Smeertabriek „Tubai" is aan ooncurreerende prijzen verkrijgbaar?

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2