Gemengd Nieuws. Oesterberichten. VISSCHEBIJ. Inderdaadhij was een uitmuntend man, Uitslag verkoopingen en aanbesteding! Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand. Op 1 Jan. 1901 woonden er in deze gemeente 803 m. en 800 v. Totaal 1603 per sonen. In den loop van het jaar werden er geboren 30 m. 27 vr. Totaal 57. Er vestigden zich van elders 35 m. 33 vr. Totaal 68. Er overleden 9 m. en 9 v. Totaal 18 en er ver trokken naar elders 32 m. 24 v. Totaal 56, zoodat de bevolking op 31 Dec. 11. bestond uit 827 m. en 827 v. Totaal 1654- inw. Er heett dus eene vermeerdering van 51 inwoners plaats gehad. Er werden 7 huwelijken gesloten. SCHERPEN1SSE. De Nieuwjaarscollecte heeft in deze gemeente de som van 129 gulden opgebracht. Tengevolge van de met Kerstdag heerschende mazelen onder de kinderen alhier, moest het Zondagschoolfeest worden uitgesteld tot Dinsdagavond 11. Onder leiding van den Zondagschoolonderwijzer D. Duijnhouwer werd het feest gevierd. De kinderen werden onthaald op chocolade en koekjes en ontvingen ieder een boekje en een plaat. Onder leiding van den heer J. Slot, onderwijzer alhier werden eenige liederen twee- en driestemmig uitgevoerd. Jammer dat wegens financiëele omstandigheden er dit jaar geen kerstboom kon zijn. Moge de Zondagschool wat meer financiëele steun van de ingezetenen ondervinden, dan zal zeker de kerstboom op het jaarfeest niet meer ontbreken Loop der bevolking. De bevolking op 1 Januari 1901 bedroeg 712 m. 666 vr. totaal 1378 zielen. Geboren werden 22 m. 23 vr. totaal 45 zielen. Over leden 14 m. 9 vr. totaal 23 zielen. Er werden 9 huwelijken gesloten. Er vestigden zich 22 ui. 22 vr. totaal 44 zielen. Vertrokken 26 m. 27 vr. samen 53 zielen. De bevolking op 1 Januari 1902 bedroeg alzoo 716 m. 675 vr. totaal 1391 zielen. ST. PHILIPSLAND. De loop der bevolking gedurende het jaar 1901. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1900, 929 m. en 857 vr. te zamen 1786 personen. Geboren 24 m. en 24 vr. samen 48. Gevestigd 45 m. en 25 vr. samen 70 personen, alzoo een totale vermeerdering van 69 ra. en 49 vr. samen 118 personen. Overleden 14 m. en 7 vr. samen 21 personen. Vertrokken 39 m. en 44 vr. samen 83. Totale vermindering 53 m. en 51 vr. samen 104 personen. De bevolking bedroeg dus op 31 December 1901 945 m. en 855 vr. totaal 1800 personen. Er zijn 13 huwelijken gesloten. POORTVLIET. Loop der bevolking over 1901. Eindcijfer op 31 December 1900 787 m. 736 vr. samen 1523 inwoners. Geboren in 1901 25 m. 23 vr. Ambtsh. ingeschreven 1 m. 1 vr. Ingekomen van elders 37 m. 33 vr. Gedeeltelijke vermeerdering 63 m. 57 vr. Overleden in 1901 10 m. 13 vr. Ver trokken naar elders 47 m. 36 vr. Gedeeltelijke vermindering 57 m. 49 vr. Gedeeltelijke ver meerdering 6 m. 8 vr. Eindcijfer op 31 Dec. 1901 793 ra. 744 vr. samen 1537 inwoners. Nog geboren 1 m. en 1 vr. niet behoorende tot de werkelijke bevolking der gemeente. Levenloos aangegeven 3 kinderen (mannelijk). Elders overleden met uitsluitend wettig domicilie te Poortvliet, 1 vrouw. Voltrokken huwelijken 14 of wel 12 tusschen jm. en jd., 1 tusschen wedn. en jd., 1 tusschen wed. en wedn. THOLEN. Het doet ons genoegen te kunnen melden, dat onze nog kortgeleden opgerichte gymnastiek-vereeniging „Olyinpia" a.s. Woens dagavond reeds hare eerste soiree zal geven in het lokaal der Dewaarschool, daartoe welwil lend door het Gemeentebestuur afgestaan. Het programma belooft veel en wij twijfelen niet of het zal onder leiding van den directeur den heer G. Wiers, flink afgewerkt worden. Volgaarne wenschen wij onze jonge vereeniging een goed succes toe, wat eene aanmoediging zal zijn voor een volgende keer. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaaude advertentie. doch zocht geen bekeerlingen te maken. Te tien uur precies ging de huishoudster een rijtuig halen, Bollet geleidde zijn schoonzuster naar huis, sloot zelf het portier, en alle Zondagen, te tien uur precies, zeide hij met dezelfde stem den koetsier het adres vau het huis te Auteuil en voegde steeds dezelfde op merking er bij jyGe zult wachten nietwaar, tot mijn zuster binnen is gegaan?" Donderdags was de wijziging in de dagelijksche routine nog grooter. Te zes uur op de klok af, kwam een oud vriend, den heer Wardot, een man van hooge gestalte, zeer zachtzinnig en kalmhij kon ongeveer zestig jaren tellen. Bollet wachtte hem vijf minuten van te voren op de stoep, bij mooi weer, voor het raam, indien het regende. De twee vrienden dineerden samen en gingen onmiddellijk na het eten in de kleine zaal, waar het schaakbord hen wachtte, gereed gezet door juffrouw Gransone, die van het spel niets kende dan de plaats der stukken, wat trouwens geheel overeenkwam met haren aauleg voor methode. Men maakte drie partijen, geen meer, geen minder, zoodat Wardot sorai te negen Te Winsum is een kiud van negen maan den, dat in een woonschip sliep, zóó door ratten gebeten aan de handen, dat het tengevolge van bloedverlies overleed. Op Zuid-Beveland worden pogingen in 't werk gesteld, om een Smeden bond op te rich ten. Een zoodanige bond bestaat reeds op Walche ren, waar van de 60 smeden, 45 zijn toegetreden. Men wil door onderlinge samenwerking de. onderlinge belangen bevorderen, door b. v. samen steenkolen te koopen, een eerlijke concurrentie in de hand werken, het aautal wanbetalers te verminderen. Te Breskens heeft zekere J. E. uit Groede, een herbergier opgelicht voor f 120. waarmede hij vertrokken is, vermoedelijk naar Amerika. Te Krimpen a/d Lek heeft een koe dezer dagen vijf goed ontwikkelde kalveren ter wereld gebracht. Zij werden echter een maand te vroeg geboren en waren allen dood. Op last van de justitie te Arnhem is te Rheden het lijkje van een in December over leden jongetje van zes weken opgegraven en naar Arnhem overgebracht om geschouwd te worden. De te Amsterdam gevestigde Internationale .Bond „Union d' Indépendance" geeft briefkaarten uit met eene teekehing voorstellende eene boot met Chamberlain aan het roer en in de lucht de waarschuwende woorden „Zoo gij het roer niet wendt, vrees de wraak der volken 1" Door verzakking der rails is de stoom tram te Kruisland ontspoord. Een 14-jarige knaap te Rouveen schoot door onvoorzichtigheid een jongetje van jaar een kogel in het hoofd. In het ziekenhuis te Zwolle werd de kogel verwijderd. Het knaapje bevindt zich naar omstandigheden zeer wel. Te Haaren is een landbouwer, die bezig was een koe te melken, zoodanig door dit dier gestoken, dat hij op de plaats dood bleef. In een onzer humoristische tijdschriften komt een afbeelding voor van een klasse, waarin de onderwijzer op de kaart van Europa wijzende, vraagtWaar ligt Engeland waarop een regen van leien, boeken, griffels, inktkokers in de gevraagde richting volgt met bet antwoord „Daar!" Het is te hoopen, dat onze schooljeugd dit niet in praktijk zal brengen met het oog op het kostbare van zulk een bombardement, 't zou overigens een bewijs zijn hoe diep de haat tegen dat land is ingeworteld, waar de grootste beul van onzen tijd zetelt. Te Exee viel een landbouwerszoon door een geopend valluik. Aanvankelijk dach,t men dat hij met den schrik was vrijgekomen, doch den volgenden morgen vond men hem dood. Te Britswerd is een achtjarig knaapje met een mes in de hand van een ladder ge vallen, waarbij het mes hem in de hersenen drong en de dood binnen weiuige oogenblikken volgde. De proeven genomen met het door de bekende bacterioloog Chantemesse uitgevonden tvphus-serum kunnen alleszins gunstig worden genoemd. Van de 34 typhus-zieken, met dit serum ingespoten, stierf geen enkele, terwijl tegelijkertijd in andere Parijsche hospitalen 25 pet. der lijders stierven. Van de 100 met serum behandelde patieuten stierven er 6, doch dit waren allen personen, die reeds langer dan 8 dagen lijdende waren voor zij waren ingespoten. Allen die de bewerking vroeger ondergingen, genazen. Te Ostende is deze week 238 francs voor een steur geboden, de hoogste prijs, die nog ooit voor zoo'n visch is betaald, tiet beestje was dan ook 2.95 M. lang en had een omvang van 1.30 M. Hij woog 181 Kg. Het beest wordt beschreven als het grootste, dat ooit te Ostende aan de markt is gebracht. Te Antwerpen verkeert men in ongerust heid omtrent het lot vau een Zweedsch scheeps kapitein. Nadat hij met een vriend het middag maal had gebruikt was hij in een huurrijtuig gestapt om naar zijn schip terug te keeren en van dat oogenblik af, heeft niemand meer iets uur heenging, indien onvoorziene zetten het spel verkort hadden evengoed gebeurde het, hij eerst te elf, ja zelfs te twaalf uur vertrok. Het was zelfs wel gebeurd, dat de strijd tot namidder- naobt geduurd had. Wardot was leeraar in de scheikunde aan een groote inrichting voor onderwijs. De twee vrienden hadden elkander van der jeugd af gekend, hielden vau elkander en achtten elkaar. Hun gesprekken waren zelden levendigzij hadden dezelfde herinneringen en het verleden baarde hun misschien dezelde smarten. Het was echter opmerkelijk, dat Bollet een soort vau teederen eerbied toonde voor zijn vriend Wardot, misschien omdat deze nog meer geleden had dan hijzelf. Er bestond tusschen hen een gewoonte, weinig gebruikelijk te Parijs. Op het oogenblik van het vertrek omhelsden zij elkander innig, als twee broeders, die nog kinderen zijn. Deze be weging, eenvoudig vervuld, droeg een plechtig karakter. Van de partijen schaak werd boek gehouden, zeer regelmatigde minuut van het begin werd opgeteekend, zoowel als die van het van hem gezien noch Tan den koetsier en het rijtuig. Alle nasporingen bleven tot dusverre vruchte loos en is men tot heden er niet in kunnen slagen iets te ontdekken, wat ecnig licht geeft voor deze duistere zaak. Men denkt aan een misdaad. Z U I D A F R I K A. Veel betrouwbaar nieuws valt er niet te melden. Wanneer het maar eenigszins waarheid bevatte, zou dit het eenige belangrijke nieuws zijnnl. dat de Transvalers nu den 15den dezer maand, dus a. s. Woensdag, zich willen overgeven, zij worden alleen nog weerhouden, „door de Natalsche rebellen, die zich bij hen voegden, die niets meer te hopen hebben, en hen met een naij verig oog bewaken, aan welk lastig toezicht de naar overgave smachtende Transvalers zich wel eens genoopt zouden kunnen zien zich desnoods met geweld te onttrekken." Het klinkt wel geruststellend, maar meu kan gerust aannemen, dat de Eugelsche ministers nog niet erg zeker gaan op de beweging dat den 15den Januari de overgave zal plaats hebben, waartoe zouden anders de 82 officieren en 2500 man hulptroe pen moeten dienen, die dezer dagen te Sout- hampton scheep gegaan zijn, toch niet om na veertien dagen weer terug te gaan of althans hun congé te krijgen Daarnaast komt nog bericht dat te Port- Elizabeth een ambtenaar van® openbare werken is aangekomen om een nieuwe doodsvallei (con centratiekamp) in te richten voor twee duizend vrouwen en kinderen vau Boeren, dat men in zes weken denkt klaar te hebbeu. Zouden de En- gelschen nu nog zéé edelmoedig zijn om na den oorlog de vrouwen en kinderen der verachte lijke rebellen liefdevol te voeden en verzorgen Er wordt nu door Louis Botha, Christiaan Botha, Emmett, Grobelaar en üaunhauser een inval in Natal voorbereid met 1000 a 1500 man, er schijnt dus nog wel een andere weg voor de Boeren in deze streek over te zijn om te ontkomen. Nu de Blokhuizen-linie gereed is, kunnende boeren zich overgeven of Noordwaarts vluchten. Chamberlain heeft in eene redevoering hoog opgegeven van de heerlijke afzondering waarin Engeland tengevolge van den haat door den Zuid-Afrikaanschen oorlog gewekt, geraakt is. Dat was juist een omstandigheid om op eigen kracht te leercn vertrouwen. De brave man heeft er (naar de M. C. op merkt) niet altijd zoo over gedacht. In 1888 wees hij op de machteloosheid waarin de isolatie- politiek Engeland en China bracht en bepleitte hij een verbond met de machten wier belangen 't meest de Eugelsche naderen, dat was toen Duitschland. Eu 2 jaar later was het dezelfde Chamberlain die weer het denkbeeld van een Erigelsch-Duitsche en dat vau een Engelsch- Atnerikaansche alliantie de wereld instuurde. Hieruit blijkt dat Chamberlain evenals Dr. Kuijper een zwaai neemt, zoo dikwijls hem dit gewenscht voorkomt, en zijn oude plunje weg smijt als die hem wat wringt. In de week van 29 Jan. werden weer een aanzienlijk getal oesters verzonden, nam. 1,000,090. De prijzen veranderden weinig: 72-75 Kg. 45-48 gld., 70 Kg. 40-44 gld„ 6b Kg. 26-30 gld., 56 Kg. 19-22 gld., 50 Kg. 12-15 gld., 40 Kg. 5-7 gld. Philippine, 7 Januari. In de afgeloopen week was er van Belgische zijde tamelijk veel vraag naar groote mosselen. De handel was dan ook levendiger dan in de voorafgaande week en de prijs hooger. Per spoor werden naar België en Frankrijk verzonden circa 675 balen mosselen tegen 6 fr. per baal. Aan de haven werden nog door Nederlandsche en Belgische venters 400 HL. opgekocht. In de maand December werdeu in het geheel naar België en Frankrijk 3625 balen mosselen tegen een gemiddelden prijs van 6 fr. per baal verzonden. De uitvoer was grooter dan die van het vorige jaar December. oogenblik, waarop de verliezer de wapenen had overgegeven. Tal van bladzijden waren reeds gevuld, want het was reeds vijf jaar, dat de twee athleten eiken Donderdag stredenmaar het overlezen ervan kon geen vau beider eigen liefde streelen. want zij waren van gelijke kracht en het evenwicht der overwinningen en neder lagen bleef steeds bestaan. Te tien uur, om op de dagverdeeling van Bollet terug te komen, ging hij gewoonlijk naar bed, om den volgenden morgen te zeven uur op te staan en zijn dagelijksche bezigheden te beginnen. Onmogelijk een meer geregeld bestaan zich te verbeelden. Nooit maakte de oud-notaris visites, zelden ontving hij bezoek, uitgezonderd de reeds genoemde en van eenige boekbandelaren, die hem documenten kwamen aanbieden, in ver band met zijn lievelingsstudie. De handschriften en zij waren talrijk, werden, netjes ingebonden, op een plank van zijn boekenkast geplaatst; hij was niet voornemens ze uit te geven, daar hij geen schrijvers ijdelheid kende. Alleen had hij, bij testament, ze vermaakt aan de Nationale Boekerij. De voorraad van groote mosselen, Zooala i in België zoo gewild zijn, begint sterk te i minderen, zoo, dat de bestellingen soms s!ec(4 gedeeltelijk kunnen worden uitgevoerd. Mosia zaad werd verhandeld tegen f0,70 5 f 1,| Vier manden garnalen werden verkocht f 3 per mand. Bruinisse, 7 Januari. Gedurende da vorj week werden van hier verzonden 1500 toni selen naar Holland, België, Frankrijk en Eii| land f2,70 tot f 1,80 per ton naar qualiteit De handel liep zéé vlug van stapel dat achipper in 86 uren uit en thuis was van A werpen. Gedurende de maand December kwamen de haven te Philippine binnen 345 vaartuig waarvan 342 visschers-vaartuigen. LANDBOUW en VEETEELT. K/ Men meldt uit het eiland Was de lust tot uitzaai van vlas bij de css pagne 1901 nog al groot, daartoe uitgelokt i& betere prijzen dan in vorige jaren, thans schi weinig kans te bestaan tol bezaaiing van groei T- oppervlakte. Karwij en Koolzaad, waarmede nogal heel wat land is bedekt, staan goed F velde. Vrees voor lage bietenprijzen, doen wat angstig vragen „wat dan gezaaid?" vn 7 Januari. Ten overslaan van den notaris N. Steenbergen te Tholen, werden te Oud-Vosmeer, verzoeke van de erfgenamen van wijlen C. Trijen -publiek verkocht I, Een woonhuis met erf, tuin en bouwland Oud-Vosmeer op het Boehooft groot 17 Aren 4 Ce aren, gekocht door M. van de Zande, arbeider daar voor de som van f 775. II. Ken woonhuis met erf en tuin aldaar, groot aren 70 centiaren door Jac. Plompen, arbeii aldaar, voor de som van U50. Het maken en inbangen van horten sluisdeu voor het kanaal van Zuid-Beveland, is gegund i J. Lindenberg, Cz. te Wemeldinge. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Oüd-Vossemeer, 7 Jan. 1902, Geachte Beer Redacteur Naar aanleiding van verschil over aanneuiinj van kunstmeststoffen of granen is in de laatste reeds meermalen een plaatsje verzocht, en in vl band met het ingezondene van den heer A. J. Vf straate te Stavenisse wenschen wij mede eenige ruii in uw blad. De zoogenaamde Lajidbouwvereeniging te Oi Vossemeer is wel zoo welwillend geweest de bi Verstraate inlichtingen te geveu, is wel .jgpo. willend geweest op felegraflsch verzoek van noemden heer zijne inschrijving met een gevraij» bedrag te verhoogen, is verder zoo welwillend gewa de volgens de statuten vereischte som als waark voor richtige nakoming niet te eischen, en genoeu heer is zoo welwillend geweest niet tot nakoio zyner verplichtingen over te gaan, ondanks bezoek, ondanks ons bezoek op zijn kantoor. zou te veel plaats vorderen in bijzonderheden tc deelen, hoe zijn beweerde telegrafische cor pondentie in elkander zit, hoe het mondeli gesprek is gevoerd enz., maar het Bestuur stelt voor, ieder belanghebbende, die nadere inlichtii verlangt, met bekwAinen spoed die te geven. Zeker is bet, dat o.i. de handelwijze van heer Verstraate aanleiding geeft de voorwaarden aanbesteding te verscherpen. Het Bestuur. Gemeente ST. ANNALAND. van 1 Nor. 1901 tot 1 Jan. 1903. Gehuwd: Marinus vau der Meer, jm, met Maria Giljam, jd. 22j. Jan Vroeg,jp, weduw van Elena Hendrika van de Veld, 39 j. van Scl peuiuc met Jlaaije van der Welle, weduwe Jacob Vroegop, 36j. Jacob van den Boogaart, 21 j. met Maatje Paape, jd. 20 j. Geboren: Jobannia Abraham, zv. J. Heijl en C. J. Goedegebuure. Leenden Marcelis, zv, Moerland en M. Audriesae. Cornelia, dv. L. Am nisse en P. van Vol,en. Pielernella Dina, dv. J. H en P. Feytel. Caaparua Merijnia zv. A. A. de en G. de Geus. Cornelis, zv. J. A. Scherpeni»», C. van den Boogaart. Pieternella, dv. C. Scherpe, en C. J, Polderman. Kliaabeth Adriana dv. J.G die weldeed naar de mate zijner krachtenI door beraiddeliug vau Juffrouw Gransone, mand en niets benijdende, een man, zon illusies, maar ook zonder menschenbaat, meende genoeg geleefd, gehandeld en geleden! hebbeu en die niet voornemens was zijn re- verbrijzeld hart aan nieuwe wonden blootj stellen. Zoo was de man, die op een Zaterdag December, volgens zijn onverstoorbare gewooij zich aan tafel zette op het oogenblik, dat klok zes uur sloeg. Reeds was de soep, rookend opgediend, w j hij hield ervan ze warm te eten. Door een cbinale beweging bracht hij zijn hand recl van ïijn bord en nam hij het avondblad, we band hij met een enkelen viuger verscheur! Hij ontvouwde het en keerde het, om op vierde bladzijde de prijslijst der effecten oogenschouw te nemen niet, dat hij spt leerde, maar de beweging der beurs diende 1 tot onmiddellijke aanwijzing van den toestand den dag, en hij doorliep vlug de laatste berichi [fFordt vervolgd]

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 2