Zaterdag 11 Januari 1902. Negentiende jaargang. J. H. C. POT, Volledige Bemesting, mULETOS. Zelfopoffering. Publicatiën. BINNENLAND. L. Van onze berichtgevers. wMiMii. puijl aai Jt lilaipi ra isslsrtailt len." Dit blad verschijnt eiken Zaterdag. Prijs per drie maanden, franco per post 65 cents. Voor het buitenland 90 cents. Ingtzoadan stukken, enz. warden uiterlijk op DONDERDAGAVOND ingewacht aan het bureau te T hol en ol vóór DONDERDAGMIDDAG bij onzen medewerker te lereeke. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. UITGEVER Taouh. De Burgemeester en Weihouders van Tholen doen G weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne ■*rg»deringen van 14 Oct. en 5 Dec. 1901 is vast gesteld een besluit tot wijziging op de heffing van ^ïgrafenisrechten, luidende als volgt De gemeenteraad van Tholen, gezien de verordening C$ jde heffing van begraienisrechten in deze gemeente, .oals die is vastgesteld den 24 April 1900, goed- jkeurd by Koninklijk besluit van 11 Juli 1900, no. 31; Ctylet op de artikelen 232, 238 en 254 der gemeente- besluit: Artikel 1. let recht, genoemd in art. 3 sub 4 van gezegde •rdening te verminderen en sub 4 te lezen als volgt voor het luiden der klok van den grooten toren uur of gedeelten daarvan f 3,60. Artikel 2. leze verordening treedt in werking den dag lien, waarop de Koninklijke goedkeuring ter tnis van het gemeentebestuur zal zijif gebracht, "lijnde dit besluit goedgekeurd bij Kon. besluit 30 Dec. 1901 No. 119, ter kennis van het leentebestuur gebracht den 8 Januari 1902. C h o 1 e n, den 9 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. G. VAN STAPELK, Burgemeester, m ^m__^__^m1j_LABAN Secretaris. D Wanneer wij de opbrengst van den een of ïderen oogst, hetzij van tarwe, rogge of gerst, etzij van suikerbieten, karwei enz. naar haar Openstelling bestudeeren en na het water en m B organische bestanddeelen afgezonderd te hebben 3 aschbestanddeelen ontleden, vinden wij bij lle planten een twaalftal enkelvoudige stoffen t: de asch dier planten, onder welke phopliorus kali altijd een eerste plaats innemen. Wan- r wij verder in aanmerking nemen, dat de irengst van een oogst zich niet schikt naar grootste hoeveelheid van één der stoffen die plant noodig heeft, maar naar de hoeveel- l van die stof, die het minst in den bodem wezig is, zoodat, als van stikstof, kali of tosphorus er een in zeer geringe, in te geringe Jfveelheid aanwezig is, ook al zijn de andere fervloedig in den grond, de oogst in opbrengst iGenvalt, dan is het niet te verbazen, dat er .ens en telkens weer aangedrongen wordt op ir wil hebben, geve een volledige bemesting. Hij geve stikstof, phosphorus en kali. Dan komt het chilisalpeter tot zijn recht, mits men het natuurlijk in de juiste hoeveelheid, in den juisteu tijd en op de juiste wijze geeft. De juiste hoeveelheid. Er zijn in den zomer van 1901 zeer belangrijke proeven gedaan omtrent de bemesting van groenten in den moestuin, de hoeveelheden chilisalpeter aan de verschillende groenten gegeven, variëeren tusscheu 0,6 en 0,3 Kg. per 10 M2. Dat wil dus zeggen dat men op eiken vierkanten meter tusschen 60 en 20 gram chilisalpeter gaf. Zoo gaf men aan uien, kool, sla, andijvie, spinazie, selderie, prei, peetjes 60 gram, aan radijzen, schorsenceren, witloof, en tomaten 40 gram en aan erwten en boonen 20 gram per M2. Daar de proeven alle uitstekend geslaagd zijn, ik deel over de wijze, waarop ze genomen zijn en de resultaten een andermaal eenige interessante bij zonderheden mede, kan men deze cijfers gerust tot model nemen. Dejuiste t ij d. Bij bovengenoemde proe ven die ik als model wil houden in het Chili salpeter twee dagen vóór het zaaien of planten in den bodem gebracht. Wordt het salpeter als overbemesting gebruikt, dan zorge men er voor, dat men dat doet in een tijd, dat de planten droog zijnbij nat weer, blijft het salpeter op de planten hangen, komt niet alieeu niet aanstonds in den grond maar doet soms schade aan stengels en bladeren. De juiste wijze. De inlichtingen aan de proefnemers gegeven, luiden „kermeng het Chilisalpeter goed met de bovenste laag, vau den grond, door middel van een hark." y_ Advertcntiën van 1 tot 4 regels 40 cents; iedere regel meer 10 cents; groote letters naar plaatsruimte. Elke advertentie, 3 maal ter plaatsing opgegeven, wordt sleohts 2 maal in rekening gebracht. op weiland in Augustus zonder vergunning C. V., B. v. d. M., W. C. M., F. M., J. M. Jz., allen te St. Philipsland, ieder tot f 1,— boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Openbare dronkenschap A. v. G. en J. M. v. B., te St. Maartensdijk, S. P. te St. Annaland, C. v. A. te Oud-Vosse meer, J. v. W. te Rotterdam en A. D. te Staveuisse ieder tot f 2,- boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. 8 Januari 1902. Door den heer Kanton rechter zijn heden veroordeeld, wegens Overtreding der leerplichtwet H. R. te Tholen tot f 3,— boete of 2 dagen hechtenis. Verwekken van nachtrumoer A. K. te Oud-Vossemeer, J. H., M. M. P. en J. K. te St. Maartensdijk, ieder tot f 2,- boete of 1 dag beehtenis. Openbare dronkenschap A'. eQ te St. Maartens- dijk, .ieder tot f 4,— boete of 2 dagen hechtenis voor ieder hunner en J. A. B. te St. Maartens dijk tot f 2,— boete of 1 dag hechtenis. Vrijgesproken wegens overtreding der leerplichtwet C. M. B., D. J., D. J. C., W. A. B. en S. L. S. allen te Tholen. Over 1901 was het totaal behandelde tele grammen 2100, t. w. ontvangen 1116 en ver zonden 984. De Nieuwjaarscollecte heeft in deze ge meente opgebracht, f 280. Herbenoemd tot voorzitter van het college van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk alhier, de heer J. Polderman en tot secre taris de heer A. Bierens. IERSEKE. Naar men verneemt hebben zich een genoegzaam aantal meisjes aangemeld voor El volledige bemesting. Hoe vaak leurt het, dat bij een eenzijdige bemesting uitslag niet beantwoordt aan de gemaakte osten. Wij zien dat o. a. bij het gebruik Chilisalpeter. Alhoewel het gebruik van dit t altijd loonend is, zou de opbrengst van den st nog grooter zijn indien, elke gebruiker Chilisalpeter zich vergewiste dat de bodem genoeg phosphorus en Kali bevatte en zoo hieraan mocht twijfelen, hij den grond be- ve Chilisalpeter ook met die stoffen bemestte, [maals, wie de hoogst mogelijke opbrengst (Uit het Duitseh.) Wanneer het waar is, wat zoo menigmaal be rd wordt, dat het geluk bestaat in de 'oonte, dan kon Bollet, de oud-notaris, door- n voor een volmaakt gelukkig mensch. 'ooit leefde iemand meer dan hij naar de Bollet had op drie-en-vijftigjarigen leeftijd, betrekkelijk jong, zijn notariaat laten varen, was daartoe gebracht door een ramp, die k leven kostte aan zijn vrouw en kind beiden serdronken bij een zeetochtje. Bollet i Z!C'! sedert uit zijn zaken teruggetrokken Woonde te Parijs alleen, met een oude huis- adster. Hij had zijn leven geregeld met een de, die zich nooit verloochende. s Morgens zeven uur stond hij op, liep zijn f 1D^e enkele malen door en nam den stand 'r Pe«en op; dan keerde bij ia zijn buit KANTONGERECHT te THOLEN. 7 Januari 1902. Door den heer Kanton rechter zijn heden veroordeeld wegens Jagen zonder acte en zonder vergunning M. C. U., Dz. te Poortvliet, tot 2 boeten vau f3,- of 2 dagen hechtenis voor iedere boete, met verbeurdverklaring van bet in beslag ge nomen geweer. Zijn trekdieren onbeheerd laten F. v. G. te Halsteren en A. B. te Tholen, ieder tot f 1,— boete of 1 dag hechtenis voor ieder hunner. Verwekken van nachtrumoer J. C. S. en H. d. W. te St. Maartensdijk en J. B. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, ieder tot f2,- boete of 1 dac hechtenis voor ieder hunner. Zjn honden niet vasthouden bij het tegenkomen van paarden. D. C. B. te Tholen tot f 1 boete of 1 dag beehtenis. Zee laten loopen op eens anders grond, zonder daartoe gerechtigd te zijn. M. P. O. te Oud-Vossemeer tot f2,- boete of 1 dag hechtenis. De brievenbesteller P, Bastiaanse, thans post bode van Dreischor op Schuddebeurs is als zoodanig verplaatst naar Stavenisse. Loop der bevolking over terug, vond zijn dagelijksche koffie gereed staan en begaf zich, na de koffie gebruikt te hebben, naar zijn studeervertrek. Te acht uur outving hij de couranten, die hij met zorg doorlas, eiken dag in dezelfde volgorde en van tijd tot tijd vermeerderd met eenige week- of maandbladen en tijdschriften, ook steeds in behoorlijke orde en regelmaat gelezen. Te elf uur nam hij zijn ontbijt en las ondertusschen een boek, dat hij steeds tegen een flesch, en nooit aan de linker-, maar altijd aan de rechterzijde, plaatste. Het zou voor hem een oorzaak van ergernis geweest zijn, indien in de minste kleinigheid de plaat sing van een stoel, van een karaf of iets der gelijks de minste wijziging was aangebracht. Ook was het de taak van de oude juffrouw Gransone, die hem gedurende de jaren van zijn ambteloos leven bediende, te zorgen, dat alles voortdurend in denzelfden toestand bleef, en de juffrouw had van den beginne af met voorbeel- deloozen ijver getracht haar plicht te doeu. Zij was er ia geslaagd alles in de geheele huis houding te regelen naar de wijzers der pendule, en ia haar hoofd bevond zich de getrouwe af beelding van den geheelen inventaris, waarop ST. ANNALAND L901. Op 31 December 1900 bestond de bevolking uit 1185 m. en 1224 vr. sameu 2409 zielen. In 1901 vermeerderd door geboorte met 39 m. en 33 vr. samen 72; door vestiging met 33 m. en 26 vr. samen 59, eene totale ver meerdering vau 131 zielen. Verminderd: door overlijden met 21 m. en 14 vr. samen 35, door vertrek met 52 m. en 50 vr. samen 102, eene totale vermindering van 137 zielen, zoodat de bevolking op 31 Deo. 1901 bedroeg 1184 m. en 1219 vr. samen 2403 inwoners. Aantal huwelijken 35. Levenloos aangegeven" 3 m. Op het hulpkantoor alhier is gedurende de maand December 1901 in de Rijks-postspaar bank gebracht 1 799 7,03 en terugbetaald f 5184,11 Uitgegeven werden 10 nieuwe boekjes. In 1901 is in de Rijks-postspaarbank ge bracht f 66445,025 en terugbetaald f 64620,08, terwijl 55 boekjes werden uitgegeven. Door het Rijks-telephoonkantoor werden in de maand December 1901 behandeld 163 telegrammen, t. w. ontvangen 87 en verzonden 76 stuks. de plaatsen en afstanden met de grootste nauw keurigheid waren aangewezen. Te twaalt uur nam Bollet een rust vau drie kwartier en begon dan weer te werken, want hij was een hartstochtelijk napluizer van geschied kundige documenten, waartoe zijn buitengewoon geduldige en methodisch ontwikkelde geest hem zeer groote geschiktheid gaf. Van vier tot zes uur maakte hij, weer of geen weer, een wandeling; daarna gebruikte hij-den maaltijd onder het lezen van een avond blad, van de eerste bladzijde tot de laatste. Ofschoon Bollet geheel van de wereld ver wijderd leefde, meende hij toch, dat, omdat hij Parijzenaar was, niets, wat Parijs betrof, hem vreemd mocht blijven. Niet alleen, dat hij zorgvuldig de artikelen over politiek, buiten- zoowel als binnenlandsche, in zich opnam, om ze in zijn eenzaamheid aan zijn beginselen te toetsen, hij volgde ook aan dachtig het stadsnieuws en de kunstverslagcn en was steeds zeer belust op het „allerlei." Het allerlei en de rechtszaken genoten zijn bizondere voorkeur. Daarin toch school z. i. het beste résumé van het volkslevenvoor hem herhalings onderwijs om een cursus te beginnen. Op 1 Januari 1901 bestond de bevolking van Ierseke uit 4196 zielen (2123 in. 2073 vr). Er werden in dat jaar geboren 120 kinderen (54 m. 66 vr.) en er stierven 57 personen (29 m. 28 vr.) Er vestigden zich in de gemeente van elders 135 pers. (63 m. 72 vr.) terwijl naar elders verhuisden 278 pers. (127 m. 151 vr.) De einduitslag vau dit alles was eeu ver mindering met 80 pers. (39 m. 41 vr.) zoodat de bevolking op 1 Jan. 11. bedroeg 4116 zielen (2084 m. 2032 vr.) Er werden 31 huwelijken gesloten. De achteruitgang van bet zielental geschiedt lang zamer dan men naar de veranderde omstandig heden verwachten zou, maar zij is bestendig. Het hoogste getal bedroeg 4469. Deze week viel zonder merkbare oorzaak een wiek van een molen, gelukkig zonder on heilen te veroorzaken. ST. MAARTENSDIJK. Op 1 Januari 1901 bestond de bevolking dezer gemeente uit 1415 M. en 1362 V. Totaal 2777. In 1901 vermeerderde dat getal, door geboorte met 45 M. en 43 Y. door vestiging met 57 M. en 46 V. Totale vermeerdering met 102 M. en 89 V. Zij ver minderde door vertrek met 70 M. en 64 Y. door overlijden met 28 M. en 29 V. Totale vermindering met 98 M. en 93 V. De bevolking bestond dus op 1 Januari 1902 uit 1419 M. en 1358 V. Totaal 2777 personen. Er werden in 1901, 21 huwelijken gesloten, terwijl 7 levenloos aangegevenen werden ingeschreven. OUD-VOSSEMEER. Bij de hazenjacht inde laatste week van het Oude jaar in den Van- haaftenpolder gehouden, werden naar men ons meldt, nog zeven hazeu geschoten. In de pol ders, tot het jachteigendoin der Ambachtsheer lijkheid behoorende, is dit seizoen op hazen geen jacht gemaakt, zoodat een volgend jaar, zoo stroopers niet al te stout optreden, eeu goede hazenstand verwacht kan worden. STAVENISSE. Door het Rijks-telephoonkan toor alhier werden in 1901 verhandeld 2843 berichten, n. 1. 1368 ontv. en 1475 verzonden. In 1900 bedroegen deze cijlers 3178, 1463 en 1715, terwijl ze in 1899 waren 2416, 1053 en 1363. waren het geen feiten, geen vonnissen meer, hij beschouwde den inhoud van die kolommen als een proces-verbaal van den juisten staat der maatschappij. Vau achten tot tienen Dan waren de bezigheden niet dagelijks dezelfde, ofschoon wel wekelijks. Eu hoewel de Donderdag niet gelijk was aan den Vrijdag en de Zondag verschilde van den Maandag, waren toch alle Donderdagen, zoowel als alle overige dagen, gelijk aan hun gelijknamige deelen der week. Twee malen in de week, Zondags en Donderdags, ontving Bollet. Niet, dat hij receptie hield, daartoe was hij te veel op zijn rust gesteld, dau dat hij zijn stil huis met gedruisch zou vervuld hebben. Zondags, te acht uur precies, kwam zijn schoonzuster, een oude dame, de zuster zijner betreurde vrouw, en twee uur lang praatte men, meestal over de afgestorvene. Mejuffrouw Anna Cardin, zoo heette zij, was een verstandige vrouw, die een ongelukkige liefde zij sprak met de meeste openhartig heid erover tot het celibaat had doen be sluiten. Zij was geen dweepster, wel een geloovige,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1902 | | pagina 1