(j e m e ii g tl Nieuws. „Neen," zeide hij, beslist. Ierseke volgens hetwelk het lijk van een pas geboren kind was gevonden. Dit bericht is een merkwaardig voorbeeld, hoe ver men van de waarheid af kan zijn, als men niet de heele waarheid vermeldt. Menigeen zal aan iets heel ergs, aan een misdaad zelfs gedacht hebben, maar men kan gerust elke gedachte daaraan laten varen. Een goed ver staander heeft aan een half woord genoeg, zullen we maar hopen, eu daarom van het geval alleen dit zeggen, dat een welopgevoed menech aan het zoogenaamde kind een plaatsje in een hoek van zijn tuin of erf zou gegeven hebben, en niet aan den openbaren weg. Dit is het eenige afkeurenswaardige of strafbare, wat hier in het spel is. De heer F. H. Klenke alhier is met bijna duizend stemmen meer, dan zijn mededinger tot lid van het Hoofdbestuur van 't Ned. Ond. Genootschap gekozen. Tot ouderlingen bij de Gereformeerde gemeente alhier zijn gekozen de heeren D. Schip per en C. Sinke, en tot diakenen de heeren F. Hovestadt en J. Schipper, allen aftredend behalve de laatste. Ter assistentie gedurende de oester-cam pagne is van Rotterdam naar Ierseke tijdelijk overgeplaatst de heer J. P. van Bel, klerk bij de posterijen en telegraphie. OUD-VOSSEMEER. Een zestal heeren zijn in de polders den Broek en Vrijberghe voor de tweede maal gedurende een paar dagen ter hazen jacht geweest; het resultaat was gering; slechts 17 hazen en een patrijs werden geschoten. SCHERPENISSE. Niet alleen onder de kin deren heerschen de mazelen alhier in hevige mate, maar verscheidene volwassenen worden er dezer dagen ook door aangetast. De o. 1. school is bijna geheel ontvolkt en de bewaarschool is sedert een paar weken gesloten. Bij de stemming voor twee notabelen der Ned. Herv. gemeente is herkozen de heer J. van de Velde, terwijl voor wijlen den heer L. Heijboer is gekozen de heer J. Rijstenbil, Dz. STAVEN1SSE. Op initiatief van een paar brievengaarders werd eenige weken geleden te Zierikzee eene vergadering belegd om te trachten eeue atdeeling „Zeeland" van den „Bond van Brievengaarders" op te richten. Wijl onze pro vincie zich zeer moeielijk leent eene vergadering te honden, die alle brievengaarders uit Zeeland op één dag heen en weer kunnen bezoeken, werd deze oproeping alleen bepaald tot de eilanden SchouwenDuiveland, Tholen en St. Philipsland. Staande de vergadering traden 10 personen als lid toe, terwijl 2 personen zich nog als lid lieten inschrijven. De afdeeliug „Zeeland" kon dus als gesticht beschouwd worden en om geen onbil lijkheid tegenover de collega's op de andere eilanden te begaan, werd er slechts een voor- loopig bestuur benoemd. De provincie werd in 4 onderafdeelingen verdeeld, nl. 1 Schouwen Duiveland, Tholen en St. Philipsland, 2 Z. en N.-Beveland, 3 Walcheren en 4 Zeeuwsch- Vlaanderen. Deze afdeelingen benoemen een af gevaardigde naar de provinciale afdeelingsver- gaderingen, die jaarlijks op 2e Paaschdag wordt gehouden, beurtelings te Zierikzee, Goes, Middel burg, Breskens of Terneuzen. Thans heeft het voorloopig bestuur een gedrukte circulaire ver zonden aan alle brievengaarders in Zeeland, met het doei hen aan te sporen tot toetreden, want, zoo luidt de circulaire: „indien het u ernst is met Uwe belangen, dan zult ge toetreden, wijl in vereeuiging immers kracht ligt. Dank zij het waardige optreden van onzen Bond, is onze positie wel verbeterd in den laatsten tijd, doch niemand zal kunnen tegenspreken, dat er nog veel te doen is. Blijft het niet binnen de grenzen der billijkheid, dat op vrije woning of vergoeding daarvoor wordt aangedrongen? Zijn er niet een tal van collega's die door woninggebrek van eene sollicitatie naar eene betere plaats moeten atzien? Houdt onze bezoldiging gelijken tred met den omvang van onzen dienst? Steekt onze positie niet af bij die van de andere rijks ambtenaren? Verbetering hierin tracht onze Bond te krijgen door op kalme en bezadigde wijze onze wenschen aan onze superieuren kenbaar lo maken en bij hen onze belangen te bepleiten. Daarom roepen had hij er niet aan gedacht, terwijl Martin sprak? Een gevoel van schaamte bekroop hem het was hem alsof hij het voor den on gelukkige verborgen had gehouden. Hij wilde heengaan, en ontstelde nogmaals. Hij ontstelde door een stem van beneden een stem die hem riep de stem van Martin. Hoe was de gebrekkige oude man daar zoo spoedig gekomen, en wat wilde hij van hem? Haastig legde hij het houweel neer, dat hij in de eerste aandrift had meegenomen naar de deur, en ging de trap af. De oude man stond bij de deur van bet kantoor op hem te wachten. Toen Wulrady naderde, beefde de ander hevig, en moest zich aan de deurpost vasthouden, wilde hij niet vallen. „Ik kon het niet langer uithouden, Wulrady," zeide hij, met heesche stem: „ik moest je op zoeken. Ik ben hier gekomen, om je ver giffenis te vragen voor alles, wat ik gezegd heb, om alle herinnering aan hetgeen er in den verloopen nacht tusschen ons beiden heeft plaats gelwd, voor altijd uit ons hoofd te ver drijven 1 lk ben hier gekomen, om je te vragen of we elkander met een eed willen beloven om nooit meer over die zaak te spreken. Ze weegt wij u toe„„Sluit u bij ons aan en steunt onzen Bond, opdat hij kracht vinde op dezen weg voort te gaan."" Tegen betaling van f 0,25 eutrée en een jaarlijksche contributie van f 1,kan men zich als lid aanmelden bij den Secr.-Penn. den heer C. Hoogerland te Ouwerkerk. Waar het bondsleven zich in de laatste jaren ook in ons land zoo sterk uitbreidt, zou het wel te verwonderen zijn, indien niet zeer vele, ja alle brievengaarders uit Zeeland zich bij dezen bond aansloten, gedachtig aan de spreuk onzer voor vaderen: „Eendracht maakt macht!" Ter vervanging van den heer S. J. Faassen de Heer, die met 1 Januari a s. benoemd is als brievengaarder te Besoyen (N. B.) is met gelijken datum alhier benoemd de heer W. Cristelijn, thans in gelijke functie te Duivendijke. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is benoemd tot diaken de heer J. Priem, Iz., die deze benoeming heeft aan genomen. THOLEN. Vrijdag 22 Nov. werd alhier de eerste bijeenkomst van de vereeniging „Door Oefening Volmaakter" gehouden, waarbij de boven zaal van den heer W Moelker overbezet was. Nadat de heer L. K. van Dijk als Voorzitter de leden welkom had gehe^ten, was ieder in gespannen verwachting van de dingen die komen zouden. Een blik op 't programma toch deed ons reeds goede verwachtingen koesteren, en waarlijk, wij werden niet teleurgesteld. „Een nacht in 't cachot" werd door de heeren Hekkert en De Korte alleraardigst gespeeld en 't deco ratief, met teekeningen versierd, deed den ver vaardiger alle eer aan. „Stijfkopje" door de dames Van der Moer en De Lange voorgedragen, viel niet minder in den smaak en werd afgewisseld door eenige stukken op de piano. Terwijl de voordrachten, „de snijder van Stellenburg", „Klaartje Helder", enz. eveneens onberispelijk werden ten beste ge geven. Menig couplet toepasselijk op Transvaal en Engeland was raak. Alle stukken bevielen zoo goed, dat meermalen een hartelijken lach door de zaal weerklonk. Allen oogstten dan ook een welverdiend en warm applaus, niet het minst Mej. Cor van Rijssel die de voordrachten der heeren uitstekend accompagneerde, waardoor ook thans bleek dat de begeleiding aan goede handen was toevertrouwd. „Les Rameaux", dat zij zoo gevoelvol speelde, werd zeer toe gejuicht. Na afloop dankte de Voorzitter de executanten voor hetgeen zij ten beste hadden gegeven en den heer van Rijssel voor het afstaan van zijn piano, daarbij den wensch uitsprekende dat nog menige avond als deze mocht volgen. De velen die waren opgekomen keerden zeker hoogst voldaan huiswaarts en zullen met ge noegen aan dezen genotvollen avond terugMmken. Tengevolge van den storm zonk gisteren ter hoogte van Gorishoek in de nabijheid van den z.g. Westuol, tengevolge van het stooten op eene zandplaat, een vaartuig, geladen met suikerbieten, komende van Cortgeue, met be stemming naar Bergen op Zoom. Van persoonlijke ongelukken wordt geen melding gemaakt. Een spoorwagen met koeien die te Breda hadden afgeleverd moeten worden, verzuimde men daar af te haken. Wagen en vee reisden door tot Esschen. Hier bleef de rijdende stal tweemaal 24 uur staan, zonder men wist wat er mede aan te vangen. In al dien tijd hadden de arme dieren eten noch drinken gehad, en toen men eindelijk de herkauwers eens bezocht, vond mem een koe, die in de wagen een kalf had geworpen, met haar jong dood. Een Brunswijksche firma brengt spuw- Oaijes in den handel, waarvan de binnenkant het portret van den Engelschen minister van Koloniën Chamicrlain vertoont. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond gisteren een oude baker terecht, door wier schuld een kindje van 16 dagen te Hilversum is overledeD. Omdat het kindje tegen den nacht wat lastig was, had zij het twee theelepeltjes slaapstroop ingegeven, waarna het eerst wat ge braakt had en toen was ingeslapen. Den vol genden morgen was 't kindje dood. niet op tegen het geluk, dat ik in dit laatste halfjaar door uw vriendschap genoten heb, en ze is al de ellende niet waard, die ik in dit laatste half uur heb gehad, toen ik voelde dat ik die vriendschap had verloren." Wulrady greep de hem toegetoken hand. „Misschien," zeide hij op ernstigeu toon, „behoeven wij er niet lang meer over te spreken, als ge mij slechts één vraag kunt beantwoorden. Ga even met mij mee. Wacht, ik zal je wel helpen," voegde hij er bij, toen hij zag dat Martin zich met de uiterste moeite bewoog. Hij ondersteunde den ouden verlamden man, terwijl zij de trap opgingen, en deed de deur van de rommelkamer open. Het houweel leunde nog legen den muur, precies zooals hij het had neergezet. „Kijk eens rond, of je niet iets bekends ziet." De oude man keek eerst met verschrikten blik naar het gereedschap, en zag daarna vragend Wulrady aan. „Ken je dat houweel?" Martin nam het in zijn bevende handen. „Ik geloof van wel, en toch" Martin! is het uw houweel?" Omdat dit meermalen voorkomt is het hoog tijd, dat het algemeen, bekend wordt hoe ge vaarlijk het geven van slaapstroopjes is. Het schadelijk middel wordt veel gebruikt, maar onwetend, doch daar deze baker wist welke gevolgen het hebben kon, eischte de rechter 5 maanden gevangenisstraf. Moge dit velen tot leering strekken. Bij den uitgever II. P. M. Verlinden is verschenen een „Adresboek van Bergen op Zoom", samengesteld door den heer G. Mes, oud-amb tenaar en archivaris aldaar. In zijn voorwoord zegt dé schrijver o.m. dat reeds lang de behoefte aan een goed samengesteld, betrouwbaar adresboek van eene zich meer en meer uitbreidende gemeente als Bergen op Zoom, gevoeld werd. Het doel van dit boekje is, telken jare eene, naar de eischen verbeterde en bijgewerkte uit gave té doen verschijnen. De uitgever besluit met den wensch, „dat dit eerste Adresboek zijn weg moge vinden en het velen, zoowel hier als buiten onze stad, een nuttige vraagbaak moge zijn." Het boekje bevat, in alphabetische volgorde, de namen der ingezetenen, met beroep en adres. Wat wij vooral practisch en voor vreemde lingen zeer geriefelijk achten, is de opgaaf van beroepen en bedrijven, mede alphabetisch ge rangschikt. Een student uit Utrecht liet een skelet fotografeeren en zond dit aan zijn moeder inet bericht dat hij door het vele studeeren der laatste maanden zóó vermagerd was, dat zij hem zeker van deze foto niet meer zou her kennen. Hij had behoefte aan rust en uit spanning en verzocht haar daarvoor geld aan vader te vragen. Hierop ontving hij het volgend telegram Karei. Fotografie gezienlaat geen gelegen heid voorbij gaan om je bij Barnum en Bailey te verhuren. Ze zijn nog te Brussel. Uw lieth. vader. In de rivier de Noord, bij 's Gravendeel, is een scheepje met beetwortelen geladen, komende van Poortugaal met bestemming naar Zevenbergen, gezonken. Menschen zijn hierbij niet omgekomen. Door een noodlottig toeval geraakten te Baarn de gordijnen van een ledikant in brand, terwijl er twee kinderen in lagen. Ondanks de spoedig toegeschoten hulp is het jongste, een jongetje van drie jaar, reeds aan de bekomen wonden overleden. Te Nieuwediep is het met de sardijn- visscherij zeer slecht gesteld. Er wordt bijna niet gevangen en wat er nog is koopen de rookers op tegen buitensporige prijzen. Te Erpe wilde een landbouwer zijn paard uit een sloot trekken. Hij moest daarvoor tusschen de rails staan en werd door een aan komenden stoomtram aangereden. De man was terstond dood. Te Hoorn is een kind dat te dicht bij een kachel stond in brand geraakt en onder vreeselijke pijnen overleden. Sedert men ontdekt heeft dat de ratten de gevaarlijke draagsters en overbrengsters zijn van pestkiemen, maakt men er in vele groote havensteden jacht op. Van 23 Sept. tot 27 October zijn te Londen 14,710 ratten gedood. Te Zuid-Scharwoude werden meer dan 4000, te St. Pankras 2200 ratten ingeleverd. Daar 10 it 15 cent voor elk exemplaar betaald wordt, is een aardige prijs aan premiegeld uitgekeerd. Men rekent, dat dit jaar in den geheelen polder Geestmer-Ambacht 25 a 30.000 ratten verdelgd zijn. Een Haagsche snorder heeft heel aardig geprofiteerd van een getrouwde heer, die met eene „dame" een rit van een half uur in een huurrijtuig getoerd had en toen den man een gulden in de hand wilde stoppen. „Neen meneer, zóó kom-je niet van me afl 't Is tien gulden, en geen cent minder 1" „Waar is je tariet?" vroeg de vertoornde Amor-aanbidder. „Tarief 1 tarief I Ik doet 't niet minder meneer" (En hier blies hij ons heerschap diens eigen naam in 't oor). Meer zei hij niet, doch onze minnaar haastte zich, den geslepen koetsier zijn geëischte tien gulden te geven en nam gejaagd afscheid. „Maar waarom geloof je dan dat je het toch keilt „Er zit precies zulk een korte steel aan, als ik wel eens meer gezien heb." „En het is niet van u?" „Neen. De steel van mijn houweel was ge broken. Ik had geen geld om een nieuwen te koopen." „Dus je zegt, dat dit houweel, da ik mijn groeve vond, je niet toebehoort „Ja, ik blijf bij hetgeen ik gezegd heb, het komt mij bekend voor, als had ik het meer gezien, maar mij behoort het niet 1 „Martin." De oude mau streek zich met de hand over het voorhoofd, keek Wulrady aan, en sloeg zijn oogen neer. „Het is niet van mij," zeide hij eenvoudig, „vraag nu niets meer." „Best", zeide Wulrady ernstig. „En dus, ge belooft me dat ge er niet meer over zult spreken:" zeide de oude man met smeekenden blik, „Dat beloof ik behalve, wanneer ik een beter bewijs vind." (Slot volgt.) Zoo kwam hij thuis, blijde, dat alles ten s nog goed was afgeloopen. Den volgenden moi terwijl hij aan 't ontbijt zit, komt de meid zeggen, dat er een man is om hem te spre Als hij in de gang komt, staat hij tegen een ruwe kerel, die hem een papier voorho „Meneer, ik kom met de kwitansje van ti gulden voor 't rijtuig van gisteravond." De ontrouwe echtgenoot schrikt geweldig Als zijn vrouw er iets van bemerkt 1 Stil flai hij, bevend en zenuwachtig„En ik heb gi avond toch tien gulden betaald 1" „Dat was een fooitje voor mijn knecht, ik ben de baasAls je niet betalen wilt, zal ik wel zorgen, dat ik betaling krijg! „Sst, man 1 Hou je bedaard Het Weet breekt hem uit en in zijn netel toestand weet hij niets beters te doen, dan koetsier twaalf gulden in de hand te stoppe hem zoo snel mogelijk de deur uit te da Zoo kwam boontje om zijn loontje! De oudste inwoner der gemeente Ba veld, die den respectabelen leeftijd van 95 j bereikt heeft, kreeg dezer dagen met zijn i bij wien hij inwoont, ruzie, welke zoo hoog dat de oude man zijn mes trok, met het hiermede zijn zoon te doorsteken. Niet dan met groote moeite wist de zoon vader het mes te ontwringen. Dc oude heer is drager van het Metalen I en nog zóó vlug, dat hij meermalen van woonplaats naar Amersfoort, een afstand van uren, op denzelfdeu dag heen en terug wan® De laatste volkstelling heeft bewezen, in de Vereenigde Staten 1.800.000 meer ma: zijn dan vrouwen. In het krankzinnigengesticht te Pi in Frankrijk, is een vreeselijk drama afgesp Twee vrouwelijke krankzinnigen, die beide een dwangbuis gesloten waren, kregen tij de afwezigheid van de verpleegster twist, een wierp zich op de ander en verscheurde het geheele gelaat. Toen men op haar toeschoot, ademde de ongelukkige nog. kwartier later stierf zij echter. Te Buk in Pruisen zijn 4 kinderen kolendamp gestikt. In Duitsehland is nu ook een Jacl Ripper aan 't werk. Sinds Vrijdagavond verl het vrouwelijk deel van de bewoners der Kiel in een groote en gerechtvaardigde op ding. Door een misdadiger zijn in het noordi deel der gemeente, in verschillende straten, meisjes en negen vrouwen met een scherp st vormig wapen gestoken. De verwonding geschil zoo plotseling, dat zij eerst gemerkt werd i het vloeien van het bloed. De steker was v zoodat men geen goed signalement van heeft kunnen verkrijgen. Nabij Seneca (Amerika) is een trein landverhuizers in botsing gekomen met een de andere zijde komenden trein. De ei werd verbrijzeld en geraakte in brand, wai ongeveer 80 menschen zijn omgekomen en ernstig en minder gekwetst. Te Herseaux heeft een man, wiens vi was weggeloopeu, aan de woning waarin verblijf hield gewacht tot zij er uit ki Toen wierp hij haar op den grond en goot flessehen vitriool in haar gezicht. De ongelut gilde het uit eu opgenomen was zij onkenl Haar oogen, neus, mond, ooren, alles was brand, afschuwelijk om te zien. De dader is gi Z U 1 D-A F R I K A. Wanneer men de laatst uitgekomen teleg men nagaat, zou men zoo denken dat Kitch bang begint te worden, althans aan 't slot een opsomming in de „Times" lezen wij, tegenover de 70 vijandelijke commando's „benden" van 50 tot 400 man elk, waa 26 in Transvaal, 31 in den Oranje-Vrijstaa 13 in de Kaapkolonie de arme edelmoe: opgejaagde Opperbevelhebber 45,000 man zijne beschikking heeft. Nu wanneer het wa dan ondervindt hij eens, hoe het vroeger de Boeren geweest moet zijn, tegenover overmacht, die nog veel grooter was, gestel worden. Waar deze grootere macht der Bol of kleinere macht der Engelschen vandaa gekomen, is niet zoo gemakkelijk te ontcijfi daar moet men voor aan de andere zijde 't Kanaal of in Kaapstad zijn. Men kan verzuchting dan ook gerust beschouwen als voorbode van vVeer meerdere zendingen. 01 liet blokhuizen systeem zooveel manscha[ opslokken Eigenaardig is het, dat men na schoonmaak nog zooveel rommel vindt o ruimen; in de etrekeu van den Vrijstaat, tot heden al zoo dikwijls, schoongeveegd geworden, nog 31 Boeren-afdeelingen te be den te vinden. Als een bewijs hoe brutaal de Boeren te gaan, lezen we, dat aan liet Departement Oorlog een brief is ontvangen van comman Fouché, waarin hij zegt, dat hij twee Engel soldaten heeft doodgeschoten, die den 1 bij Dordrecht gevangen genomen waren, de aanleiding tot deze executie is gewee verklaarbaar. Ze is niet anders te beschoi dan als weerwraak tegen de Engelsche rai om de doodstraf te bedreigen en zoo taal mogelijk toe te passen ook tegel twijfelachtig ongeoorloofde handelwijzeder Bo< Alles wijst er echter op, dat de Boereu weer gaan concentreeren in de districten melo en Carolina.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2