Oesterberichten. VIS S C H E li IJ. Men meldt uit Apeldoorn dat H. M. de Koningin steeds vooruit gaat. Zij wordt nog eenmaal per dag door den hofarts bezocht. Te Amsterdam is gisteren de spoorbrug over het Oosterdok defect geraakt, Zoodat de treinen van het centraalstation niet konden ver trekken. Ook de scheepvaart heeft groote ver traging ondervonden. De automobielen-belasting is door de Provinciale Staten van Noord-Brabant aange nomen. Te Gouda is een jonge arbeider, die een goederenwagen voortduwde, tusschen de buffers beklemd geraakt en plat gedrukt. Geheel mis vormd werd het lijk opgenomen. Te Bergen op Zoom zal eene groote ijzer gieterij gesticht worden met een kapitaal van een millioen gulden. In Drenthe wordt op vele plaatsen weer erg geklaagd over de muizen. Thans zijn het niet de veldmuizen, die in grooten getale voor komen, maar de kleinere muis (Murina Muscatus), de lastige medebewoonster onzer huizen. Niet alleen in de woningen, maar ook in de bijen stallen richt zij veel schade aan door het weg kapen van honig, welke voor de stokbijen be stemd is. Vele ijmkers beijveren zich dan ook om de ongewone gasten te verdelgen. Te 's Hertogenbosch belegde een koetsier de wond van een zijner handen met tabak. Eenige uren daarna zwol zijn hand en arm op en bezweek hij onder hevige pijnen aan bloed vergiftiging. De landbouwers, woonachtig aan den weg van Steenbergen over den Boomdijk naar Wouw hebben aan de daarbij betrokken gemeente besturen het leggen van een kunstweg aange vraagd, waarvoor f 45,000 benoodigd zal zijn. Een fabrieks-arbeider te Helmond die zich met een spijker aan den vinger verwondde, zag spoedig dat zijn hand begon te zwellen. Eer geneeskundige hulp was ingeroepen, over leed hij aan bloedvergiftiging. In een fabriek te Enschede is een jongen door een machine gegrepen en zóó ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Te Numansdorp heeft een jongen bij het afsteken van sissers en voetzoekers, een stukje daarvan in het oog gekregen waardoor hij dit zal moeten verliezen. Als een bewijs dat bouwland te Stavenisse groote waarde heeft, wordt gemeld dat onlangs aldaar een boerenhofslede van circa 100 gemeten (gelegen in den zeer bedreigden polder Oud- Kempenshofstede) verkocht is en dat de koop prijzen, zonder de onkosten, liepen van f 500 tot f800 per gemet. Terwijl een slager te Arnhem rustig met zijn huisgenooten aan tafel zat, kwam een der beesten, de deur van den stal toevallig open vindende, de huiskamer binnen, waar het alles omverliep. Een der kinderen, juist op den grond gezeten, werd aan de hand gekwetst. Het dier was gelukkig nog al mak, zoodat het zonder meer ongelukken te veroorzaken, weer rustig naar den stal werd teruggebracht. Te Kessel is een vrouw bij het melken zóódanig door een koe getrapt, dat zij op de plaats dood bleef. Te Darmstadt is in het turngebouw brand uitgebroken, waarbij twee meisjes in de vlammen zijn omgekomen. Een derde liet zich aan een touw naar beneden zakken, doch had reeds zulke brandwonden bekomen dat zij aan de ge volgen overleed. Tangeron, de man, die te Londen wegens moord jf r dood was veroordeeld nadat hij tever geefs gepoogd had zich te redden door toespe lingen te maken op een geheimzinnig komplot tot uit den weg ruiming van Chamberlain, is eergisteren opgehangen. Door den dikken mist die sedert eenige dagen te Chicago alles verduistert, zijn twee treinen in botsing gekomen. Een passagier is Ge vindt, dat ik bitter en hardvochtig oordeel. Welnu, ik zou u in dien zaligen droom hebben gelaten, indien ik niet van avond, toen ge hier kwaamt, had gezien dat u evenals mij de schellen van de oogen waren gevallen. Gij, de bezitter van mijn rijkdom mijn schat kondt evenmin de liefde en het voortdurend bijzijn uwer kinderen met uw millioeneu koopen, als ik het had kunuen doen in mijn armoede. Ge waart van avond eenzaam en verlaten, evenals ik. Voor de eerste maal in ons leven stonden wij gelijk. Indien dat vervloekte goud voor onze oogen in de groeve ware gezonken naar de hel, waar het vandaan kwam, zouden we elkander over de groeve heen als broeders een hartelijken handdruk hebben kunnen geven." YVulrady, die in den beginne, om te laten zien dat hij zich volkomen thuis voelde, zijn jas had uitgetrokken, en nu nog altijd in zijn hemdsmouwen was, stond op en trok met zijn forsche duimen zijn vest recht, zoodat zijn vierkant bovenlijf Huik uitkwam. Hij keek een oogen blik naar den grond en richtte toen zijn oogen op Martin, met een ongewone uitdrukking een uitdrukking van waardigheid en eenvoud. „Als ik het wel heb, Martin," zei hij op ernstigen toon, „moeten we op de quaestie tusschen ons beiden onze kinderen geen invloed Jaten uitoefenen. Maar in elk geval, vóór we gedood en twaalf gewond. Bij een spoorweg ongeluk te Mantana zijn 25 menschen gedood, en een groot aantal zwaar gekwetst. Nabij Pau (Frankrijk) zou een groot feest gevierd worden. Een achttienjarig jongeling wilde het inleiden met een kanonschot. Het stuk sprong en den armen jongen werd let terlijk het hoofd afgeslagen. Het feest is niet doorgegaan. Te Weeuen en elders liepen dezer dagen geruchten dat er een moordaanslag gepleegd was op de Koningin van Servië. Volgens anderen zou de Koningin zelfmoord gepleegd hebbeu. Wat aanleiding tot die geruchten gegeven heeft, is nog niet bekend. Z U I D-A F R I K A. Nog steeds schaarsch en geen belangrijk, doch onsamenhangend en daardoor onbetrouw baar nieuws uit Zuid-Afrika. Alleen wordt mel ding gemaakt van schermutselingen, die natuurlijk allen ten voordeele der Britten uitliepen en waarbij manschappen, paarden en ammunitie buitgemaakt werden. De Wet, eerst als ziek of dood opgegeven, schijnt integendeel welvarend te zijn en voert volgens sommigen een groot commando aan, in welk geval hij spoedig wel van zich zal doen hoorenvolgens auderen is hij als com mandant-generaal opgetreden en heeft hij de leiding over de verschillende commando's ten zuiden van de Vaal en de Oranje-rivier op zich genomen. De beul Kitchener wordt gezegd „op" te zijn, dank zij de teleurstellingen die hij ondervindt, hij zou zelfs naar Engeland teruggaan. Dit zou een verluchting zijn. Naar aanleiding van de Broderick's beschul diging van wreedheden der Boeren, doet de meer genoemde markies De Kersauson in de Petit Bleu een omstandig verhaal van zijn lotgevallen en ondervindingen op het oorlogsveld, welk ver haal wij hier verkort laten volgen. „Den 2d Mei jl. trok de Boereu-commandant Conroy met 23 man naar Narongas, waar hij naar men zegt een patrouille van door de En- gelschen gewapende en door Flngelsche officieren aangevoerde kaffers aantrof. Toen de commandant de aanwezigheid van den vijand op een niet zeer hoog kopje ontdekte, deed hij met zijn 23 man terstond een aanval op deze hoogte; maar in plaats van daar den vijand in gelijken getale aan te treffen, stiet hij op 120 Engelsche kaffers, aangevoerd door blanke officieren. Het geweervuur, waarmede de Boeren ontvangen werden, was zóó vreeselijk, dat de meesten zich op den grond wierpen en zoo een oogenblik beschutting zochten. Conroy, die aan de hinderlaag wilde ontkomen, was met 8 man teruggetrokken, maar toen hij zag, dat de anderen niet volgden, kwam hij driemaal onder het vuur des vijands terug, teneinde te pogen zijn kleine macht te hereenigen. Den derden keer moest hij onder een hagelbui van kogels de wijk nemen, daar de Hottentotten de vijftien Boeren, die op het kopje gebleven waren, omringd hadden en een vreeselijke slachting daaronder aanrichtten. De Boeren, die zich hadden overgegeven, werden met kolfslagen neergeveld, de gewonden werden afgemaakt door hen met steenen de hersenpan te verbrijzelen. Eindelijk trokken de kaffers terug, na 8 van de 13 Boeren vermoord te hebben. De Engelsche officier ontving later van Lord Kitchener een telegram, waarin Hij hem geluk wenschte met zijn, den vaderlande bewezen dienst." Ten slotte zegt de verhaler nog: „Ik daag de Engelschen uit, dit mijn verhaal fe logenstraffen 1" De Daily Mail haalt uit een brief van een Engelschman, die een gewichtige betrekking in de Oostelijke Kaapkolonie bekleedt, het volgende aan; „Ik kan u een feit mededeelen, dut aantoont hoe moeielijk het is de Boeren te bevechten, d. w. z. voor Imperiale strijdmachten. Voor een paar weken hadden wij een gevecht in het dis trict en verscheiden van onze mannen werden daar gevangen genomen. Een die terugkeerde, vertelde mij wat hij met eigen oogen gezien had. Vier Boeren, die in een goede stelling zaten, hun de les lezen over hun geldverkwisten en hun onhebbelijkheden, moeten we bedenken, of we er zelf niet wat schuld aan hebben. En dus, die zaak is afgehandeld en achter den rug. Maar nu moeten we eens praten over die drie jaren in het hospitaal, en wat je daarna te doorstaan had. Ik zal volstrekt niet beweren, dat het niet kras is geweestmaar in elk geval je zoudt dat tóch gehad hebben, of' ik de mijn gevonden had, al dan niet, en dit is dus ook afgehandeld. Alleen moeten we nu dat verhaal van je vondst eens bekijken. Ga zelf eens na. Masters is niet hier, en gesteld al, dan zou hij, dat zeg je zelf, toch niet weten dat je dien dag goud had gevonden, en alleen kunnen be wijzen, dat je een teleurgesteld gouddelver zijt geweest. Dien brief, die nooit aan het rechte adres is gekomen, kan je niet laten zien, en al kon dat, dan was het nog geen bewijs voor de waarheid van je verhaal 1 Geen eukel man van zaken zou een oogenblik naar je luisteren, al je vrienden zouden zeker denken dat je gek waart en alles gedroomd had, en je mededingers zouden denken dat je het hadt verzonnen. Martin, ik ben een man van zaken ik ben je vriend ik ben je mededinger maar ik geloof niet dat je liegt ik geloof niet dat ge krankzinnig zijt en ik ben er zeker van, dat je goede rechten op de groeve kunt hielden bijna twee dagen lang 100 man in be dwang, terwijl het commando, waartoe zij behoor den, zich met de wagens uit de voeten maakte." De heer Emous schrijft aan 4jf" -Handelsblad: In het kamp tc Irene is niet ééne moeder, wier jongste kind nog leeft. Het kamp te Pietersburg werd omstreeks Mei van dit jaar geopend. EefSt van lieverlede klom het aantal ingebrachlen tot bijna 4000. Maar in dien korten tijd zijn er bijna 500 gestorven. Dat is de weergalooze menschlievende behande ling van zwakken en weerloozen door Engeland. Gedurende veel langer dan eene maand reeds worden nu vrouwen en kinderen op open wagens uit Potchefstroom en van elders naar de kampen in Natal gevoerd, zonder andere dekking dan wat ze aan het lichaam hebben. Het overige goed wordt nagezonden, maar is er dan eerst twee weken later. En intussehen regent het in het bergland en de doornatte vrouwen stappen af in slijk- en modderpoelen. Is die verplaatsing laat opkomend men- schelijk gevoel of ook taktiek? Het antwoord: „in eene geheele maand hebben de Boeren niet éénmaal den treinenloop verstoord." Dat is dus de reden, waarom de kampen zoo onophoudelijk veranderen Een soldaat, die elf maauden lang in de Boeren- raugen streed en de Zuid-Afrikaansche folterkam- pen van nabij zag dus leest men in de Plaamsche Gazet drukt zich derwijze over de gruwelen uit: „Men beseft niet, hoe de Engelschen, met opgezetten wil, zooveel vrouwen en kinderen kunnen overleveren aan koude, honger en dood. Het doel dezer kampen is de uitmoording van een ras; 't is wraakroepend. „Ik zag daar lijden, en toen ik wat brood wilde geven aan uitgehongerde vrouwen, werd ik er in belet (loor beulen, die verklaarden dat zij reeds genoeg hadden. Ik zag Engelsche sol daten doozen met opgelegde melk, uit Europa voor de kinderen gezonden, openstampen en de melk ten gronde werpen, in bijzijn der kinderen, wijl ze riepen: „Door deze levensmiddelen zullen die bandieten toch niet vetter worden." En dat noemt men menschlievendheid Naar men verzekert heeft de Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage besloten zich onbe voegd te verklaren in zake de petitie van de vertegenwoordigers der republieken ten gunste van tusschenkomst in de Zuid-Afrikaansche quaestie. Onbevoegd om pogingen aan te wenden tot beëindiging van een oorlog, waarin een machtige natie zich niet ontziet, de gruwelijkste daden van geweld te plegen tegenover weerlooze vrouwen en kinderen, omdat zij de strijdbare mannen niet aan kan. Maar waartoe dan wel bevoegd? We zouden zoo zeggen tot niets en 3tellen de vraag of zoo'n „HoP' wel recht van bestaan heeft. Een doodgeboren kind noemt Dr. Nuijens het Hof van Arbitrage in de „Maasbode", „dat bij gemis aan vaste beginselen omtrent het recht, in een internationale beurs ontaardt, waar ge handeld wordt in grondgebied onder allerlei vormen, als: politiek overwicht, handelsverdragen, enz., waarbij groot gevaar bestaat dat de grootste machten een trust vormen, welke drukkend en knellend op dc anderen inwerken en dezen be slissingen oplegt, die zij niet in staat zijn te beletten." LANDBOUW en VEETEELT. In de 7 November 11. gehouden najaarsvergadering van het Hooldbestuur der Maatschappij tot bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland werd o. m. besloten, de algemeene vergadering en de afdeelings- tentoonstelling in 1902 te houden te Zierikzee in dezelfde week als daar het Landhuishoudkundig Congres samenkomt. Nadere regeling wordt overgelaten aan de vaste commissie uit het Congres, het Aldeelings- bestuur van Zierikzee en het Uitvoerend deel van het Hooldbestuur. Uit een overzicht, dat de algemeene penningmeester geeft van den llnanciëelen toestand der Mc blykt, dat de rekening bij eene uitgave van ongeveer f 12,232,- vermoedelyk zal sluiten met een goed slot van pl. laten gelden I „Maar als je nu denkt, dat ik daarom van plan ben ze morgen dadelijk aan je over te geven", ging hij na een oogenblik voort, „dan heb je het deerlijk mis. Aan jezelven, en aan mijn vrouw en kinderen ben je het verplicht, met deugdelijker bewijzen voor den dag te komen, maar ik beloof je, dat ik, te begiunen met dezeii nacht, tijd noch kosten zal ontzien om je te helpen, dat je dit kunt. Het kapitaal dat de mijn je opgebracht zou hebben, is nu meer dan verdubbeld. Als je me bewijzen kunt dat het verhaal waar is en we zullen wel een middel viuden om het te bewijzen, wanneer het werkelijk waar is dan stel ik je dat geheele bedrag dadelijk ter hand, zonder dat we er een advokaat of lui van dat slag inhalen. En wil je dat zwart op wit hebben, kom dan morgen op mijn kantoor, dan kun je dat krijgen". „En zoudt ge dan werkelijk denken, dat ik het zou aannemen?" zeide de oude man harts tochtelijk. „Gelooft ge dan, dat u<v goedheid mij mijn doode vrouw, de drie verloren jaren van iniju leven, en de liefde en den eerbied mijner kinderen kan teruggeven Of deukt ge, dat uw eigen vrouw en kinderen, die u in uw overvloed verlieten, terug zullen komen als ge arm zijt? Neenl Laat de mijn met haar vloek blijven waar zij is ik wil er niets mee te Diaken hebben!" (Wordt vervolgd.) m. f 200,onder de uilgaven komt de S toonstelling voor met I 3766,235. De Begrooting voor 1902 wordt, nadat de ja; van den Zuivel-consulent mei f 100,— verh in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 8701, een post voor onvoorziene uitgaven van I 13; Als lid van het Uitvoerend deel en ook tegenwoordiger der M'j bij het N. L. C. w« op één na algemeene stemmen herkozen de A. H. Wagtho, die beide betrekkingen, ondt zegging voor het in hem gestelde vertrouwt vaardt. Tengevolge der invoering van de Wel Paardenfokkerij 1901, moeten wijzigingen worden in de thans van krucht zijnde Regie Aangenomen wordt het voorstel om de pro subsidie geheel te gebruiken voor de aanho bijdragen voor merriën, de leden der tegen» keurings-commissie eervol te ontslaan, onde zegging voor bewezen diensten en de pretniekt op te dragen aan de Provinciale keuringsei] welke benoemd zal worden door de Pro Regelings-commissieverder in artikel 1 Reglement op de verbetering der Paardenfok, Zeeland toe te voegen achter „Uitvoerend di het Hoofdbestuur" de woorden „en den Vo en den Secretaris van de afdeeling Zeeland N. P. S." Ksn en ander onder nadere goei van Ged. St. van Zeeland. Aangaande het Landbouwonderwijs wordt gedeeld, dat thans in Zeeland naast de Winlt te Goes 25 wintercursussen in Landbouwkunde Aangaande de aanmoediging der Varkeiul wordt medegedeeld, dat door drie afdeelingen g is om haar aandeel in de Rijkssubsidie tot van Yorkshire beeren van het groote witte ri white breed;. Verder wordt naar aanleiding van de goed ta'en van inenting tegen de vlekziekte beslon de Regeering vergunning te vragen een gedes de eventueel te verleenen subsidie voor aanmo der varkensfokkerg te mogen gebruiken, om veeartsen, die zich met die inenting willen t kosteloos entstof te verschaffen. Een voorstel om in de Statuten eene verai te brengen, die aan de afdeelingen het rech leden der Maatschappij, die buiten de pi hun bedrijf uitoefenen, niet toe tc laten tot dinging naar prijzen op de afdeelingstentoonstel zal onderworpen worden aan het oordeel d schillende afdeelingen. Aan Gedeputeerde Staten zal gevraagd wori op de openbare wegen in Tholen en St. Phil het vervoer van saamgekoppefde ledige wagt te laten. Nadat nog de wensch was uitgesproken, d de talrijke zoogenaamde landbouwlotergen, i landbouwbelangen niets te maken hebben, p perk worde gesteld, werd de vergadering do voorzitter met de gewone plichtplegingen ge Men meldt uit het eiland Het ligt natuurlyk niet op onzen weg hiei te trekken voor het eene krachtvoer boven hel i de tijd der mesting van het vee, die zou'n I rijke factor is gedurende de wintermaanden landbouwbedrijf, dringt onwillekeurig de vraq voren, wat is het beste en tevens het goedl krachtvoer. Proefnemingen en uitkomsten van nemingen aan de proefstations mogen bie.-l woordje meespreken. Wij kregen in hande viertal exemplaren van periodieken, uitgegeve de firma die de „Bibby"koeken ten koop waarvoor het landkouwkantoor van Geluk te voor onze omgeving het agentschap waarneen raden ieder belanghebbende aan daarmede kei maken, want werkelijk, wat wij zagen is me „goed" te noemenzijn daarmede de wan overeenstemming en wij hoorden er reeds van spreken, dan zat bedoelde „koek", die eenigen lijd op de stallen ten onzent hare deed, wel haar weg vinden. Onderzoeken is het beste. Natuurlijk vonden wij den heer gaarne bereid de noodige inlichtingen te verstt De inhoud van bedoelde afleveringen is veelzij geenszins enkel reclame voor het artikel. In de week van 1421 Nov. zijn lerseke verzonden 750,000 leverbare tegen de volgende prijzen: 70 Kg. 421 65 Kg. 26—30 gld., 56 Kg. 19—23 50 Kg. 12—16 gld., 40 Kg. 6—8 gld. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. De mosselvisscherij verkeert in een kritieke periode als de oesterkweekerijv zijden dreigen voor Zeeland bezwaren, die op achteruitgang, de Zuiderzeesehe mosselli dreigt aan den Zeeuwschen alleenhandel einde te zullen maken, de ziekte omle schaaldieren deed gedurende dezen zome Zeeuwsc'he mosselperceelen op ongekende achteruitgaan. Geen wonder dat men gedut het ernstig dreigen der ziekte zich tot teiten wendde, om te vragen dat een ondet zou worden ingesteld naar oorzaak, aan middelen ter bestrijding der ziekte, maar s eeuig gevolg. Op advies van den afgevaar- naar de Tweede Kamer voor Goes zal men thans tot dat college wenden. Het sc ook dat de minister wei genegen is om ot gaan tot het verpachten van het weghalen het mosselzaad aan de hoofden te IJtnu Nieuw leven kunnen misschien de „wul brengen, een vischje, neen, een „alikruik", twee jaren als proef naar de Brusselsche verzonden, en thans zóó gewild, dat vraag niet voldaan kan worden. De heer Dr. P. P. C. Hoek, wetenschapi adviseur in visscherij-zaken en directeur va Zoölogisch station te Helder, zal op Dondt 28 November,'s avonds ten acht uur, ten van Mej de wed. Kanaar te Zierikzee, van het Departement Zierikzee der Nederlan maatschappij ter bevordering van nijverheid

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2