Gemengd Nieuws. Oesterberichten. YISSCHERIJ. STAVENISSE. De veeverzekering, die tot vóór een paar jaar alhier hoogstens bij naatn bekend was, begint, al is het ook langzaam, meer en meer aanhang onder de landbouwers en veehouders in deze streek te krijgen. Het groote nut ervan ondervond dezer dagen ouk weer een landbouwer alhier, die in 8 dagen tijds het ongeluk had 2 zijner paarden te ver liezen, maar daar hij zijn ganschea stal ver zekerd had, ontving hij dezer dagen van de betrokken maatschappij de vergoeding voor de geleden schade. Geen wonder, dat de eigenaars en schippers van kleine vaartuigen al meer en meer gaan klagen, dat er voor hen zoo weinig meer te verdienen valt, wanneer men de groote schepen ziet, die tegenwoordig in de vaart ko.nen. Zoo kwam bier voor een paar dagen in de haven het grootste vaartuig, dat hier nog ooit geweest was. Het schip, genaamd: „Stella Maris" van de firma Daverveld en Co. te Ouden bosch, nam in ééne lading niet minder dan 187 last of 374000 Kg. suikerbieten mee. Maar moeten de landbouwproducten, thans bij de zoo zeer verhoogde opbrengst, evenals voor een 20 jaar nog alle met die kleine vaartuigen vervoerd worden: dan is het bijna zeker, dat men wel den ganschen winter suiker bieten aan de havenplaatsen zoude zien. THOLEN. In de laatstgehouden huishoude lijke vergadering van het Depart. „Tholen" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen waren o. a. ingekomen: le. Een kennisgeving van het bestuur der vereeniging „Door oefening vol maakter", dat dc heer Ph. Sakko als vertegen woordiger der vereeniging zal optreden; 2e. Het verslag over het dienstjaar 1900 van de veree niging „Ploralia", waaruit bleek dat dit jaar aan 64 personen 475 plantjes ter kweeking werden uitgereikt, waarvan er 351 door 47 personen werden ingeleverd ter mededinging naar de uit geloofde prijzen ter tentoonstelling, op 28 Au gustus 1900 gehouden; 3e. Het verslag van den winter-landbouwcursus over het 2e leerjaar, welke door 8 leerlingen met vrucht werd gevolgd, zoodat aan allen na afloop het diploma werd uitgereikt. Hunne namen zijn: C. C. Geluk, 1). J. Joppe, A. Jansen, A. Laban, Jac. Quist, G. J. Quist, M. P. van der Slikke en J. A. Wagenaar; 4e. De rekening en het verslag over het dienstjaar 1900/1 der Nutsbibliotheek. Betrekkelijk de in de laatstgehouden algemeens vergadering te Amsterdam is in zake de in beginsel aangenomen districtsindeeling der departementen besloten, aan het hoofdbestuur te berichten, dat het depart. „Tholen" van meening is, dat deze zaak behoort te worden aangehouden tot de perio dieke wetsherziening in 1905, daar alsdan dit onderwerp beter voorbereid en uitvoerig toege licht kan worden. De rekening van het depart. werd goedge keurd en vastgesteld, in ontvang op f674,49, in uitgaaf op f 644,50, goed slot alzoo f 29,99. In de Dinsdagavond gehouden bijeenkomst van leden van het departement „Tholen" der Maatschappij tot nut van 'talgemeeen werden tot commissaris der Spaarbank herkozen de hh. Iz. van Gorsel en B. A. Overman. Uit de dubbeltallen ingezonden ter benoeming van twee leden van het hoofdbestuur, werden gekozen de hh. Mr. J. F. Houwing te Amster dam en Th. Nolen te Rotterdam. Na een hartelijk welkom aan het talrijk aan wezige publiek op deze eerste samenkomst in dit seizoen, verzocht de voorzitter, de heer I. van Gorsel, den heer Henri Dekking op te treden. Op zeer verdienstelijke wijze, zooals wij dit trouwens van dezen begaafden spreker gewoon zijn, voerde hij ten tooneele (want zoo mag men zijn voordracht wel noemen) Shakespeare's „Vroolijke vrouwtjes van Windsor", waarbij men voorzeker ook het geheugen van spreker be wonderen moest. Na de pauze wist hij zijne hoorders te boeien met „Brutus en Marcus Antonius op het Forum te Rome", gevolgd door twee luimige mono logen, getiteld „Eene verrassing" en „Toontje", die mede zeer in den smaak vielen. Met een hartelijk woord van dank aan den heer Dekking, sloot de voorzitter, onder luide bijvalsbetuigingen, deze bijeenkomst. hulpeloosheid. Ik hoorde hen praten over los bandigheid en onmatigheid, ik, die nooit on matig geweest was. Ik hoorde een dominee spreken van den vinger Gods, terwijl hij op mij wees. God straffe hem I" „Bedaard, oude man, wind je niet zoo opl" zei Wulrady sussend. „Ik hoorde, hoe ze over mij spraken als een man zonder een enkelen vriend, een verworpeling, een misdadiger een wezen, naar wien niemand navraag zou doen. Ze hadden gelijk, niemand vroeg naar mij. Andere patiënten kregen bezoek, er kwamen familieleden, die hunne bloedverwanten haalden. Sommige gelukkige kerels werden beter; er waren er ook, die wel, waarom zouden ze minder gelukkig zijn, die dood gingen. Maar ik bleef leven, zonder dat iemand zich om mij bekommerde. „Het eerste jaar," ging hij op haastiger n voort, „bad ik vurig, dat ze zouden komen, dag zag ik verlangend naar ben uit. Ik de hoop niet. Ik zei tot mijzelven :ëft zeker mijn brief nog niet gekregen, 's het wat lang duurt, zal zij wel on- orden door mijn stilzwijgen, en dan clve wel komen of ten minste iemand •m me te halen. Een jong student De heeren J. B. C. Heudrix, commies der telegraphie te Bergen op Zoom en W. Hezemans, hoofdonderwijzer te Steenbergen, zullen ingang 1 Januari te Steenbergen een cursus beginnen tot opleiding voor het examen van klerk der posterijen en telegraphie. Te Oldenzaal is Woensdagmorgen een arbeider overreden door den sneltrein van Berlijn naar den Hoek van Holland. De ongelukkige was middellijk dood. Woensdag zijn door den storm de wieken van den windkorenmolen te Oost- en West- Souberg afgewaaid. Te Afferde is een landbouwer bij het snoeien uit een boom gevallen met het nood lottig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. De sluiting van de jacht op klein wild is bepaald in de provincie Noord-Brabant op patrijzen op 16 November a.s., op het overige klein wild op 31 Decemberiu de provincie Zeeland op patrijzen op 30 dezer, op hazen, fazanten, korhoenders en kwartels op 31 De cember 1901. Te Bavel (N. Br.) heeft een landbouwer zijn koewachter, een jongen van 15 jaar, bij ongeluk in den rug geschoten. De knaap is doodelijk gewond. Nabij Venlo is gisteren een man die per fiets op weg naar de markt was, zoo hevig met een anderen fietser in botsing gekomen, dat hij twee uur later overleed. Pro-Boer, Afgeluisterd op de veemarkt. Veedrijver tegen een onwillig varken „Allo vooruit sjaraberlijn". „V1TELLO" contra „FRITURA". In het bekende proces „Vitello" contra „Fritura" heeft de Rotterdamsche rechtbank Van den Bergh, Limited, fabrikanten van eerstgenoemd product, in het gelijk gesteld. Zij verklaarde overeenkomstig art. 1401 Burg. Wetb. de verpakking van „Fritura" eene onrecht matige daad, waarvan de fabrikanten zich in het vervolg zouden hebben te onthouden, en gelastte het opmaken van een staat ter be paling van de schade door de nabootsing der verpakking door Van den Bergh, Limited geleden, benevens veroordeeling van gedaagde in de kosten. De sleepboot „Time is money" is gezonken in de Zuiderzee, richting Enkhuizen-Hindeloopen. Te Eisden is een verpleegster bij het huiswaarts keeren door een automobiel overreden. De ongelukkige werd na eenige minuten stervende weggedragen en overleed kort daarna. De plaatselijke justitie heeft onmiddelijk den auto mobiel in beslag genomen en proces-vcïbaal opgemaakt. Te Amsterdam sprong een jongen uit baldadigheid onder den uitroep „ik ga me verdrinken," in de Witteburgervaart. Hij moest evenwel zijne roekeloosheid met den dood be- koopen, daar hij met het hoofd in de modder bleef steken en stikte. La Loc. automobile geeft een practischen raad om paarden, die bang zijn voor automo bielen, kalm te houden. Het blad weet bij ervaring, dat de vrees van het paard aan merkelijk verminderd wordt, wanneer de koetsier het bij de aankomst van een tuf-tuf toespreekt, maar vooral ook wanneer de chauffeur van den aankomenden motorwagen dat doet. Wanneer het paard uit het angstwekkend gevaarte een gemoedelijke stem hoort, maakt hem dat rustiger. Te Rotterdam klom Woensdag een jongen op de stoomtram en struikelde. Hij kwam onder den wagen terecht en werd overreden. Hij werd dood opgenomen. Te Nunen is een heer bij het drinken van koud water, terwijl hij bezweet was, plot seling ineengezakt en overleden. Een vreemde diefstal. Door de poiitie te Vlissingcn is proces verbaal opgemaakt tegen een 44-jarige weduwe, wegens ontvreemding van een der mailbooten, waarop zij als werkvrouw werkzaam was. vond mijn geval erg interessant en vermoedde, door oplettend mijn oogen gade te slaan, dat ik niet idioot was. Met behulp van een alphabeth liet hij me mijn naam spellen en de stad waar ik vandaan kwam en beloofde mij door teekens om aan mijn familie te schrijven. Maar in een noodlottig oogenblik vertelde ik hem van mijn vervloekt fortuin, en toen zag ik dadelijk dat hij me voor volslagen gek hield. Hij ging heen en ik zag nooit meer iets van hem. Toch bleef ik hopen. Ik stelde mij hun vreugde voor, wanneer ze mij zouden vinden, ik droomde van de belooning, die mijn rijkdom hun zou geven. Misschien was ik nog wel wat zwak, ja, misschien nog wel wat licht in mijn hoofd, maar ik voelde mij dat jaar toch erg gelukkig, zelfs onder miju teleurstelling, want nog altijd had ik hoop!" Hij zweeg en bracht zijn verlamde hand weer aan zijn gelaat, maar toch was hij minder op gewonden, en zijn stem was sterker geworden. „In het tweede jaar moet er een verandering met mij hebben plaats gegrepen, want toen werd ik bang, dat zij zouden komen en mij zoo veranderd touden vinden. Een ontzettend denkbeelddat zij misschien, evenals die student, zouden denken dat ik krankzinnig was, wanneer Onder Teteringen bij Breda is in vijf huizen ingebroken. De dieven hebben 's nachts alle kasten doorzocht en meegenomen wat eenige waarde had. Eerlijk gevonden. Nabij de halte Duivenrecht is op den spoorweg het lijk gevonden van een onbekend man door een der staatsspoortreinen. Het lijk is ter beschikking gesteld van den burge meester van Ouder-Amstel. Te Nijverdal houdt de heer Van Wilson, vroeger Staatsambtenaar bij de mijnen teJohannes- burg, zich sinds eenige dagen bezig met het onderzoek naar goud in den berg aldaar. Het zal dus spoedig blijken, of tot exploitatie van den berg kan worden overgegaan. Nabij Boertange (Gr.) overschreed een bejaard zwaar gebochelde man de grens uit Holland naar Neu-Rhade (Pruisen). Even aan de overzijde der limiet ontmoette hij twee kommiezen, die met den ongelukkigen stumperd een gesprek aanknoopten over koetjes en kalfjes. Terwijl de oude met hen voortkeuvelde, ontviel hem zijn stok. Om dien op te rapen, bukte hij zich diep voorover, toen plotseling zijn bochel op den rug overdwars in tweeën spleet en de kofïieboonen hem over zijn rug naar beueden rolden. On middellijk schoten de beide kommiezen toe om den stroom uit dien vreemden hoorn des over- vloeds te stuiten. Onder streng geleide werd de sluwe smokkelaar naar het grenskantoor gebracht. Daar moest natuurlijk de bochel worden geope reerd. De operatie deed volstrekt geen pijn, maar die welke hij daarna aan zijn portemonnaie voor belasting moest ondergaan, inoet hem wel zooveel pijn veroorzaakt hebben, dat de lust tot smokkelen hem ten eenenmale is vergaan. Na de amputatie, had de kromgebogen oude zich langzamerhand ontpopt in een 45-jarige inge zetene van Hede (Pruisen). Te 's Gravenhage stond voor den kanton rechter ecu man terecht, wiens zoontje niet geregeld de school had bezocht. Het O. M. eischte f 5 boete. De kantonrechter raadde den man aan de overtreding niet te licht op te vatten. Ik wil 'tkind wel school zenden, maar mijn vrouw heeft er op tegen. Waarom 'k Weet niet verkeerde begrippen. Ja, maar u is 't hoofd van 't gezin en Nou ja, hoofd van 't gezin afijn ik zal krachtige maatregelen nemen. Dat is goed, dat u krachtige maatregelen neemt, want inderdaad, als ik u hier weer zie, wordt de straf zwaarder. En toen kwam het antwoordallet eenigste, wat d'r op zit, is, dat ik van rn'n vrouw afga en de kinderen meeneem, want anders doet ze 'l toch niet De proeven met den electrischen spoor trein, dezer dagen in Pruisen genomen, hebben gunstige uitkomsten opgeleverd. De afstand tusschen Mariënfelde en Zassen werd afgelegd met een snelheid van 168 a 169 kilometer per uur. Zoo snel is nog nooit te voren een sterveling van de eene plaats naar de andere vervoerd. Cecil Rhodes, die met een automobiel de omstreken van Milaan doorreed, is in botsing met een rijtuig gekomen. Rhodes werd uit de automobiel geslingerd en kwam eenige meters verder terecht met eenige lichte kwetsuren aan hoofd en armen. Tc Parijs is overleden eene oude dame Bernard, die voor rijk doorging. Haar eenige erfgename, eene nicht, betrok hare woning, maar vond slechts een sommetje van 50 tres. Zij be klaagde zich bij het gerecht, deed onderzoek, maar niets baatte. Vrijdag echter wilde de erf gename een kachel aanleggen; deze wilde maar niet branden, men haalde de pijp er uit en vond er 160.000 francs aan effecten in. Uit Londen wordt gemeld dat de douane- kotter „Active" is vergaan bij Leith, waarbij 23 menschen zijn verdronken. De storm die in de laatste dagen op Enge- land's kust heeft gewoed, heeft aan meer dan 200 menschen het leven gekost. Ook worden nog scheepsrampen gemeld uit Dungeness en Berwich, waarbij velen het leven verloren. van mijn fortuin sprak, deed mij God en smeeken, dat zij mij eerst zouden ik hen bidden terugvinden wanneer ik weer even gezond en sterk als vroeger zou zijn en mijn fortuin zou hebben gevonden. Toen ik in het derde jaar daar nog altijd was toen bad ik niet langer voor hen ik vervloekte hen 1 Ik deed een duren eed, dat zij nooit eeuig genot van mijn rijkdom zouden hebben, maar ik wilde leven, en hun laten weten dat ik rijk was. Ik Voelde, dat ik aansterkte, maar daar ik geen geld had, geen vrienden en daarenboven niet wist waar ik heen zou gaan, hield ik mijn waren toestand voor de dokters verborgen, alleen vertelde ik hun hoe ik heette en probeerde of ze mij niet wat werk konden bezorgen, waardoor ik wat geld zou kunnen verdienen, om mijn verloren schat weer op te zoeken. Op zekeren dag hoorde ik toevallig, dat hij al ontdekt was 1 Begrijp eens mijn schat I die mij hard werken en bijna mijn verstand had gekost, en me tot een hulpeloos, behoeftig man had gemaakt. Dat goud, waarvan ik nooit eenig genot had gehad, was nu gevonden en weggenomen door een ander I" Wordt vervolgd.) Z U I D-A F R I K A. Uit Clanwilliam wordt bericht dat de weer een overwinning behaald hebben. Bij dam hebben zij een convooi aangevalle een escorte had van 35 man. Na een har kigen strijd vermeesterden de Boeren het coi In de Engelsche oorlogsberichten wordi Boeren weer van allerlei „moorden" beschul Maar alles zal nu worden aangewend oi den oorlog een einde te maken. Versche tr zullen aan Kitchener worden toegezonde Indië en van elders, want de tegenstan Boeren de Minister schat de nog in he zijnden op 10,000 en de gevangen genom gedooden op ruim 50,000! - moet worden uit; Het blijkt de wederopgestune Christia: Wet te zijn geweest die aan de Engelschei eerst uit de verliezeulijst ruchtbaar geworden teren vermeld échec te Tigerskloof, bij Harris heeft toegebracht. In dat gevecht verloren de Engelsch dooden en gewonden en 11 gevangenen. En een van de Wet's patrouilles heeft denzelfden omtrek, te Orebyfonteia, een Eng detachement verrast en daarvan 2 man ge een daarvan kapitein Williams, van de dragonders 3 gekwetst, waarbij een luit! en verscheidene andere gevangen gemaakt. De Wet is derhalve daar in de buurt, tevens in de onmiddellijke nabijheid der Nata Drakensbergen, die zulke goede wijkplaatsen bieden. LANDBOUW en VEETEELT. Blijkens een bij no. 267 der Sl. Cl voegden staat, kwamen in de maand Octob in Zeeland voor 20 gevallen van mond klauwzeer, nl. te Sas van Geut 4 ei Tholen 16, en 4 gevallen van vlekzii nl. te Brouwershaven, Hoek, Oost-kapelli Oud-Vossemeer elk 1. In de week van 714 Nov. werden Ierseke verzonden 630.000 leverbare ot tegen de volgende prijzen 70 KG. 42—48 gld., 56 KG. 19—23 50 KG. 12—16 40 6—S De kwaliteit der oesters wordt over 't a meen geroemd, vooral die uit de Zandkreek zeer goed. Het valt niet te verwonderen, dat de der visschers langs de Zuiderzee zijn openge* voor een tak van bedrijf die tot heden nog door hen werd geëxploiteerd, maar die Zeeuwschen visschers goede winsten moest gu waarvoor zij het bewijs vonden door week week aldaar mosselen te korren. Nu zijn slei enkele Zeeuwsche visschers daar nog bezig, koude weer laat thans de zendingen per ti toe en houdt de mosselen van de Schelde, van Zuiderzeesch-zaad gekweekt zijn, lager prijs dan dit het geval zou zijn wannfecr aanvoer van elders plaats had. Intusschen influ ceert tot heden het Zuiderzeesch goed niet op prijs der echte Zeeuwsche mosselen, maar van is de voorraad zóó gering, dat men wel uitverkocht zal zijn. Het blijkt uit een en an dat de mosselhandel, die een paar gelukk jaren had, op 't oogenblik voor de Zeeu in een minder gunstige periode verkeert. Op de mosselplaatsen beginnen de visset ook meer in de oesters te doen en het bl dat men onderling met de oesters aan het sc reien is, zoodat firma's van de eene plaats van anderen opkoopen. aV. Ü5. Men meldt uit Zeeland Het toezicht dat de visscherij-politie op de Scb en Zeeuwsche Stroomen uitoefent is zeker bo allen lof verheven en waar wij met tal van visscl en kweekers, zoowel van oesters als mosselen aanraking kwamen, hoorden wij niets dan goe zoowel de vaartuigen als hun bemanning bei woorden aan het doel, waarvoor zij werden in di( gesteldbovendien zyn nog een aantal buitenge opzieners op de voornaamste visschersplaatsen gesteld, terwijl een viertal rijksveldwachters sluitend belast zijn met het toezicht op de visie ryen van den wal uit. Ook zijn nog een personen, zoowel aan den wal, als op de Stroom door particuliere kweekers aangesteld, en desonda wordt beweerd, dat er nog steeds oesters won gestolen en, hoewel misschien de bewering niet overdrijving vry is, blijkt zoo nu en dan, dat vreemding geschiedt, Zoo zijn er in de Zandbri door een tweetal personen, naar het luidt, van oesterperceelen van deze schelpdieren ontvreemd is tegen de verdachten proces-verbaal opgemai ,Dc groote onbekende" zou de oesters aan verkocht hebben. Het is voor geruststelling van betrokkenen bij de oesterteelt te hopen dat het beeld zal werken, waarom ook met belangstel! afgewacht zal worden hoe de loop dezer zaak zyn. Intusschen zou de wachter bij de perceelen genoemde plaats reeds zyn ontslagen. Uit den der zaak behoort het politie-toezicht op de Zeeuw» Stroomen niet tot de gemakkelijkste baantjes en sommigen ook niet pleizierig. Zoo kwamen wij eenige jaren op den zoogenaamden „wachter", Michiel Adriaansz. de Ruijter (niet de groote iniraalj zyn standplaats had, en ons leek het levei aan boord vry eentonig. Trouwe aanteekening al wat op de Schelde (Ierseksche banken) geschied zoowel op visschery- als natuurkundig gebied, nato en hemel-verschynselen enz., schenen den naaaigeo van „den schrik des Oceaans" een vrij bevredig®' afwisseling aan te bieden. De zeilende wacht natuurlyk niet zoo'n eentonig leven.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2