Voor een lid van het kiescollege is bij herstemming tussohen de heeren J. Muller, Sz, en C. Geluk, eerstgenoemde gekozen. Gemengd Nieuwe. Te Oud-Vossemeer heeft het gemeente bestuur besloten, het havengeld te bepalen op 10 cents per ton, wijl in de laatste jaren de uitgaven zóó hoog zijn gebleken, dat aan ver laging niet gedacht mag worden. De uitgaven bleven ruim f 200 boven de inkomsten. In de eerste jaren zullen bovendien door ver betering van beschoeiingen en uitdieping der havenkom zulke zware offers worden geëischt, dat de geldmiddelen der gemeente die uitgaven zonder de opbrengst van het havengeld niet zouden gedoogen. Op een of ander Amsterdamsch plein moeten twee straten uitloopen, die de eigenschap hebben dat een vreemdeling steeds de eene voor de andere aanziet en altijd de verkeerde inwandelt. Kuunen het de Emma- en de Adelheidstraat zijn? Een Hagenaar moest onlangs in de Emma- of Adel heidstraat zijn, doch vergiste zich en schelde bij het genummerde huis in de verkeerde straat aan. Hij schelde aan, doch zag tevens dat er een andere naam op 't deurplaatje stond, waarom hij aan het dienstmeisje vraagde of de familie, die hij hier zocht, verhuisd was en waar die woonde. Het dienstmeisje vertrok, maar kwam niet terug, zoodat de geduldige Hagenaar, wien het lange wachten eindelijk begon tej ver velen, nog eens schelde. Toen ging met een woesten ruk het raampje van de voordeur open, een zenuwachtig knikkend hoofd verscheen achter de tralies en schreeuwde woedend: „wat mot je"? De kalme Hagenaar gaf op deze beleefde vraag geen antwoord en vertrok, maar thuis gekomen schreef hij aan het beleefde heertje een briefkaart waarop niets anders stond danwat mol je. Een paar dagen later ging er een brief naar Amster dam. Emma Adelheid of Adelheid Emmastraat, inhoudende de vraagwat mot je en de vorige week werd de familie verblijd met een aange- teekenden brief met aangegeven geldswaarde van f750,Op een hol liep de heer des huizes naar het postkantoor, kreeg bij het haastig openscheuren een stukje lak onder den nagel en las, toen hij het lijvig document ontvouwd had, met ossen van letters: wat mot je? Woedend informeerde hij aan het loket naar den afzender. Een dag of wat later kwam ter bescheid van de postafzender was de heer W. A. T. Motje te 's-Gravenhage. Dezer dageu werd in het holst van den nacht aan het bekende huis gescheld. Verschrikt sprong de heer des huizes het bed uit en ijlde naar de deur. Een telegrambesteller met een dringend telegram. Mijnheer moest weer naar boven om een potlood, verloor op de trap een slof, waar over hij op den terugweg struikelde, teekende en las na eindelijk het couvert met bevende hand verscheurd te hebben: wat mot je? Hoe men er achter gekomen is, weet ik niet, maar geen dag gaat er voorbij of op de hard- steenen pui van zijn huis schrijft de straatjeugd: wat mot je? en thans staat die familie in de Emma-Adelheid of Adelheid-Emmastraat bij de kennissen en buren algemeen bekend als de familie: Wat Mot-je? Bij het graf van een fuselier op het kerk hof aan het Kanaal te 's-Gravenhage, hield een sergeant de volgende toespraak: „Makkers 1 De overledene ons aller vriend was 'n braaf man, had een blanco strafregister, weinig schoenen- reparatie en ja, nog zelfs tegoed op z'n boekje. Spiegelt jelui daaraan, jongens." Nabij Watergraafsmeer is een rijtuig waarin twee personen zaten, door de Gooische stoomtram aangereden, met het gevolg, dat het rijtuig kantelde en beide mannen ernstig werden gewond. Gisteren is er een van overleden. Te Alblasserdam is een 14-jarige knaap, werkzaam op de scheepswerf, van het in aanbouw zijnde stoomschip //Flora" gevallen en met het hoofd terecht gekomen op een ijzeren balk. De dood volgde bijna onmiddellijk. In het Chr. Schoolblad schrijft een oud onderwijzer dat hij bij zijn benoeming destijds 10 posten bekleedde: 1. Onderwijzer (school meester). 2. Voorzanger. 3. Klokkenluider. 4. Klokopwinder. 5. Doodgraver. 6 Lijkbezorger. 7. Polderbode. 8. Voorlezer voor de pui. 9. Ver zorger van de kerk, als schoonhouden enz. 10. Zorgen voor brood en wijn bij het avondmaal; opzichter der begraafplaats, euz. Dat Meester domine's schoenen moest poetsen en de messen van diens vrouw moest slijpen, was op de postenlijst doorgehaald. Wat een goede oude tijd I Door een lid der firma N. Bonten is een brochuretje geschreven (oorspronkelijk een lezing te Gent gehouden) over de cultuur, de fabricatie en de vervalsching van thee, koffie en cichorei. Het bevat in vloeienden stijl eenige wetens waardigheden over die voor ons land belang rijke producten, welke waard zijn onthouden-te worden. Alle geleerdheid is vermeden. Te Middelharnis stookte een 14-jange koewachter een vuurtje buiten de gemeente en liep er telkens omheen, tot eindelijk zijn kleeren vlam vatten, waardoor hij zeer ernstige brand wonden bekwam. Door een puisje open te krabben i» weer iemand te Hilligom aan bloedvergiftiging overleden. Te Steenwijkerwold hielp een knaap zand uit eeu der zandgaten te Havelterberg halen. Plotseling werd hij onder een groote hoop, die afschoof, bedolven, waaruit hij levenloos werd werd. Hij moet zijn misdaad alleen gepleegd hebben met het doel om te stelen. Nabij Gerstau is een motorwagen van de lijn Elberfeld-Remscheid van een helling gereden en in de Lech gestort. De motorwagen werd vernield, terwijl het personeel en zes passagiers levensgevaarlijk gewond werdeu. Twee van hen zijn overleden; de conducteur heeft beide beenen gebroken. Na het gebruik van eierkoeken zijn te Bleckenstedt, bij Brunswijk, 6 personen onder vergiftigingsverschijnselen ongesteld geworden. Vier hunner zijn overleden, de overigen zijn aan de betere hand. Een onderzoek Martin somber. „Kom, laat de jongelui van avond maar alleen plezier hebben, wij kunnen het ook wel zonder hen," zei Wulrady; maar onwillekeurig kreeg hij weer dat onaangename gevoel, dat hem bekropen had bij zijn overpeinzingen thuis. „Maar kijk eens hier, daar heb je champagne en allerlei zoetigheden, waar de dames veel van houdengeleitjes en meer van die snorre- pijperijenze zullen wel lekker zijn, en hier heb je tong en ossevleesch kies nu maar uit 1 Wacht, laten we het eerst eens op tafel zetten 1" Hij trok de tafel in het midden van de kamer en plaatste al de heerlijkheden er op. „Nu, Martin, val aan." „Ik heb geen honger", zei de gebrekkige man, die weer in een stoel voor het vuur was neergezonken. „Ik ook niet," zei Wulrady, „maar ik geloof, dat het er van avond zoo bij hoort. Er zijn lui, die er in het geheel niet buiten kunnen, en mijn directeuren te San Fraucisco kunnen nooit over zaken praten, zonder er stevig bij te dineeren. Neem eens een glas champagne pm te beginnen". Hij trok een fiesch open en Te Steenbergen is een hollend paard door de ruiten van een tramwagen gesprongen. Twee personen, die er in zaten, kregen ernstige ver- tndingen. Twee jongelui, broeder en zuster, reden te Beets op een hondenkar huiswaarts. Door een zijwaartsche bewegiug geraakte het span van den weg eu kwam in de sloot terecht. De jonge man wist zich door een sprong te redden, maar het meisje, dat onder de kar geraakte, is ver- dronkeu. Nabij Hulsberg reed een wielrijder in dolle vaart tegen een boom aan. Zijn borstkas werd ingedrukt en hij viel dood van zijn fiets. Een Amerikaansch geneesheer, Jacobs ge naamd, specialiteit voor zenuwziekten, heeft aan het gemeentebestuur van Chicago toestemming gevraagd om een ^inrichting voor zelfmoorde naars" op te richten, waar al zijn ongeneesélijke jatiënten, die dit leven willen verlaten, dat cuunen doen op de meest gemakkelijke wijze, tegen betaling van een zeker tarief. Dr. Jacobs wil verschillende moordwerktuigen bijeenbrengen, als: revolvers, touwen, vergaten, bedwelmende gassen, enz., opdat ieder zich naar keuze kan bedienen. De burgemeester van Chicago heeft echter voorloopig de gevraagde toestemming geweigerd. Kitchener schrijft in een brief aan president Stein o.a.„Het is mijn vurige bede, dat de almachtige God", enz. Dus zoo'n individu bidt ook nog. Aan de Belgische grens is de stoomtram van Hoogstraten naar Antwerpen ter hoogte van het dorp Brecht ontspoord, doordat een zware boom op de rails gelegd was. De machinist is aan de bekomen wonden overleden en vele rei zigers werden min of meer ernstig gewond. Men is de daders op het spoor. In een bijkantoor der //London and South- Western Bank, Kensington-fioad", te Londen, is Dinsdag de kassier Crawley onverhoeds dood geschoten door eeu man die daar voor de leus kwam vragen, of de directeur aanwezig was. Toen de bediende ontkeuneud antwoordde, trok de man een revolver uit den zak en richtte ze op den kassier. Een andere die het tooneel zag, stond van zijn kruk op, om zijn collega te helpen. De man schoot eu doodde hem op de plaats. Op dat oogeublik kwam een agent van politie, die te hulp geroepen was, binnen. Een worsteling ontstond, waarin de moordenaar doodelijk gewond vulde twee roemers, ,/t Is over twhalven, en dus, ouwe heer, pleizicrige Kerstmis I want dat wensch ik mezelven ook toe. En daar gaan onze huisgenooten 1" Zij zeiden geen woord vóór zij hunne glazen leeg hadden. De regen kletterde nog altijd tegen de ruiten, maar hier hoorde men geen doffe echo's zooals in het huis op den heuvel. „Ik zal aan mijn vrouw en Marie schrijven, dat we hier samen een genoegelijken Kerst avond hebben gehad." „Saampjes", voegde de ander er bij. Wulrady kuchte. „Natuurlijk zoo saampjes, en met die lekkernijen," zei hij lacheud. „Ik mag er haar wel dankbaar voor zijn. Als zij er niet aan gedacht had, om die klaar tc zetten, voor anderen, dan zoudt gij ze niet gehad hebben niet waar zei Martin langzaam, terwijl hij in het vuur staarde. #Neeu," zei Wulrady aarzelend. Eensklaps hervatte hij op levendiger toon, alsof hij een onaangename gedachte van zich af wilde zetten «rMaar ik zou vergeten, ouwe heer, je mijn Kerstgeschenk te geven, ik heb het bij me gestoken," Hij haalde de toegevouwen enveloppe Drie jonge inlanders, uit Tunis, weidden gezamenlijk een kudde schapen, terwijl ze in de beste harmonie leefden. Op zekeren dag echter merkten de beide oudste kinderen van dertien en veertien jaar, dat hun makker in 't bezit vau een fluitje was. En daar hij 't hun niet wilde geven, hebben zij den knaap toen met een doek geworgd en het lijk onder steenen bedolven. De ouders, ongerust geworden door het weg blijven van hun kind, en door de ontwijkende antwoorden van zijn kameraadjes, zijn gaan zoeken en vonden spoedig het bedolven lijk. De politie heeft nu de jonge misdadigers gearresteerd. Tengevolge van de toediening van serum tegen diphteritus zijn te St. Louis elf kinderen gestorven, terwijl eenzelfde aantal in levensge vaar verkeert. Een woeste storm op het Bahalmeer in Siberië heeft een groot aantal visschersschuitjes doen vergaan en meer dan 170 visschers het leven gekost. In politieke kringen wordt een Fransch- Russische beweging tegen Turkije verwacht. Z U I D-A F R I K A. Uit nadere bijzonderheden door Kitcheuer ge seind over het gevecht met Benson's colonne blijkt, dat de Boeren door Louis Botha met 600 man versterkt werden eu snel vooruitdrongen tot op zeer korten afstand. De Boeren telden 44 dooden en 100 gewonden. De eerste opgaaf was een verlies vau 300 k 400 man. Met de grootste onbeschaamdheid blijft de Engelsche regeering het volk voorliegen omtrent den toestand in „de veroverde republieken" en in de Kaapkolonie. Voor „stroopende horden", zooals de Boeren-commando's genoemd worden, is nu een nieuw woord uitgedacht, 't Zijn thans „enkele wanhopende strijders". Maar hoe rijmt zich deze uitlating met hot bovenvermelde gevecht? Waar toch een keurbende van 1000 Boeren een Engelsche colonne reddeloos versloeg en daarbij twee kanonnen veroverde, gaat het moeielijk geloof te slaan aan de gezegden der Engelsche ministers, die waarschijnlijk zelf uit wanhoop alzoo spreken. Lijnrecht in tegenspraak hiermede is het bericht, dat binnenkort nog twee contingenten bereden infanterie naar Zuid-Afrika zullen vertrekken en voorts een batterij artillerie uit Engeland en ook een uit Indië. Voorts zegt men dat Canada's aanbieding van een atdeeling cavalerie aange nomen zal worden. En dit alles voor enkele wanhopenden? Heeft Kitchener dan nog niet genoeg aan 400 kanonnen of hebben de Boeren hem vau een aantal ontlast? Er gebeuren rare dingen. In de nabijheid van Kimberley worden paarden weggehaald en op 48 K.M. van Kaapstad zijn reeds 3 weken ge leden Boeren gezien en is kauonvuur gehoord, zoodat het bericht omtrent de vermeestering der paardenstoeterij weer aan waarschijnlijkheid wiut. „Schoongeveegd" is het dus daar evenmin als elders. De censor heeft een zware taak met schrappen eu verdraaieu. Onder deze omstandigheden gaat niet aan, te meenen, dat de oorlog uit is, de Boeren rebellen te noemen en huu de toepassing van het oor logsrecht te onthouden. Trouwens dat voelt men elders ook. En zeer >ei opmerkelijk zijn o. a. de woorden die „Kölnische Zeitung naar aanleiding dezer laa Engelsche nederlaag schrijft„Zulke steeds wed keerende gebeurtenissen kunnen de Engelscl te denken geven. De Boer is nog geen overwon: tegenstander en de tijd is nog niet gekon om die volhardende strijders, vol doodsveracht en gloeiend voor de vrijheid, als opstandelinj te behandelen. Een kindermondje vroeg: „Wat is toch oor [moedi Zijn zij die vechten gaan niet wreed en slee Wat moest het antwoord zijn? Het kind [r« En wat de onschuld meent is wijzer taal eu vroi Dan wat de politiek u zegt. (Geen antwoord kwam.) „Zeg moe, als vorsten kibb'len samen, Zou 't dan niet eerlijk zijn en goed, Als zij eens bij elkander kwamen Om samen vrede te beramen P Dan spaarden zij al 't menschenbloed. En bij 't naar bed gaan bidt dat kind En roept in smeekend vragen, Aan Englands God, aan Eng'lands Heer, z/Dat vader veilig tot hen keer, De vijand word' verslagen". Maar denkend zegt het kort daarna z/'t Transvaalsche boerenkind mama, Bidt ook, of vader weer mag keeren. Dan is er stellig niet één God, Maar wel twee //Lieve Heeren." O kindervragen, rein bedoeld, Door and'reu stil en diep gevoeld. Wie zal u 't antwoord schenken Het y Vrede op aarde" is nog zoo ver 1 Toch blinkt een vriendelijke ster Die hoopvol reeds komt wenken. Oesterberichten. In de week van 31 Oct.7 Nov. zijn Ierseke verzonden 850.000 leverbare oest tegen de volgende prijzen 7 0 Kg. 4448 gl 56 Kg, 20—24 gld., 50 Kg. 15—18 40 Kg. 68 gld. VIS S C H E RIJ. Ia de afgeloopen week werden van Philippi i0 verzouden 1150 balen mossels tegeu f 2,51 ,T f2,75 per baal. Mosselzaad gold van f 1,10 1 11,75 per ton, naar kwaliteit. Garnalen werd iV verkocht van f2 tot f2,50 per mand. Burgerlijke Staud. uit zijn zak, en terwijl hij die, met zijn elle boog op de tafel leunende, in de hand hield, vervolgde hijyIk wil je wel zeggen, wat me er toe gedreven heeft om je te geven wat ik je nu geef. Een man als jij heeft geen geld noodig of diamanten, of juweeleu, of iets van dien aard. Neen, kerel. Jij hebt iets noodig, dat niet van je wegloopt, dat je altijd kunt zien, dat niet verslijt, en dat blijft, ook als je dood bentEu dat is land En als het nu niet was, dat ik beloofd had, om dit huis en dezen tuin nooit te verkoopen of weg te geven, dan zou je dit huis en dezen tuin krijgen. Maar, je weet nu, waarom ik ze graag voor mezelven houd. Doch ik heb een stuk grond voor je uitgezocht op den heuvel aan dezen kant van mijn groeve, en hier heb je de overdracht. Zoodra je weer heelenal beter bent, zal ik er een huis voor je laten zetten zoo groot als dit en dat zal je houden, zoolang als je leeft, en als je dood bent, komt het aan je kinderen." //Neen, dat nooit," barste de oude man harts tochtelijk los. fNooit aan mijn kinderen." Gemeente ST. ANNALAND van 1 Septembet tot 1 November 1901, Gehuwd: Pieter Prinse, jin. 25 j. van Vlissin, D. met Adriana van Veiiem, jd. 21.j. Hector Cori Marinui Tichelaar, jin. 54 j. met Marlina Mn Heijboer, jd. 43 j. Jan Thomaa Kurvink, jm. T met Klirabeth Elenbaas, jd. 29 j. Willem Vossen, jm, 30 j. met Maria den Engelsman, 29 j. Geboren: Engel Johannes, tv. A, H. Scht meijer en A. Witte. Hendrik JohanDes, tv. Hendrikse en P. Stouten. Jacob, tv. A. van Welle en H. Monteau. Pieternella Eufina, dv v. Schouwen en J. van der Jagt. Arij, tv. A. Nook en S. Dekker. Elizabeth, dv. C. M. van Dyke M. Moerland. Witte, tv. P. van den Boogaan A. Poulisse. Janna Adriana, dv. J. Kaashoek A. de Jonge. Janna, dv. P. van 't Hol en J. Goe gebuure. Janna Cornelia, dv. J. Burgers en Kurvink. Adriana, dv. A. den Haan en M. Bet§°u Pieter, tv. C. van der Gouwe en M. van Iwaai Dingenus Adriaan, tv. H. van der Klooster en Westdorp. Overleden: Jan, 10 d. tv. J, Moerland T. A. Goedegebuure. Mariuus Pieter, 4 mnd. J. Everaers en J. van der Klooster. Bartel, 4 j. A. van Oudenaarde en J. Geene. Mattheus Haan, 79 j. man van Johanna Moelker. Levenloos aangegeven een zoon van Adriaan Witte en Lienije Jeroeuse. Gemeente YERSEKK van 17 Nov. Geboren: Neelije Maria Johanna d.v. Corne Sinke en Johanna Staal. Boudewfin z.v. Jan Nii wenhuize en Pieternella van Kruiningen. Overleden: Maafie Hamelinck 59 j. ho vrouw van Marinus Hoogesteger. Adriana Ferdini dusse 66 j. wed, van Willem Chrisiiaanse. AF ng! Wulrady ontstelde een oogenblik door dt hevige uitbarsting van woede. „Bedaard, oi heer, bedaard wat", zeide hij om hem kulmeeren. ^Natuurlijk, je kuut met je eige dom handelen zooals je wilt." Eu toen v< volgde hij opgeruimd, alsof hij van ouderwt wilde veranderen//Misschien begrijp je uit waarom ik juist ddt gedeelte van den heut uitpikte. Wel, vooreerst omdat ik het ei tijdje aan mij heb gehouden na mijn fortuintj voor het geval dat de goudader dien kant ui %oi liep, maar dat viel tegen. En dan vervolgen omdat je veel vau die plek hieldt, naar 1 scheen. Je hebt het wel nooit gezegd, maar placht er altijd te zitten en er rond te kijkt alsof het je aan iets deed denken. Ze zeggt dat je daar op een steen zat, toen je Ui laatsten keer een beroerte heüt gekregen, weet wel, maar het is waar," voegde hij zachtjes bij, //je hebt alles weer vergeten „lk heb niets vergeten", zei Martin heesche stem, terwijl hij oprees van zijn sto »God gave dat het zoo wareGod gave, jk het kon vergeten!" Wordt vervolgd.) np "P iti ÏO le >it

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2