Uemengd Nieuws. sluis is de vorige week in palingfuiken niet minder dan 175 Kg. paling gevangen, wat nog maar zelden is voorgekomen, terwijl een pachter in een ander gedeelte van hetzelfde vischwater ongeveer 180 halve Kg. bemachtigde. Naar men ons meldt zou de aannemer van het leveren der stoommachine, enz. voor het gemaal „de drie groote polders" gesommeerd zijn, alles af te werken, wat nog volgens de aanbestedings-condities zou moeten geschieden. Daar de oplevering nog niet heeft plaats gehad en dit reeds 22 September 1900 zou moeten geschied zijn, terwijl voor eiken werkdag te late oplevering f100 korting op de aannemings som zou bedragen, laat het zich begrijpen, dat deze korting, werd ze gebeel toegepast, hooger zou beloopeu dan de aannemingssom bedraagt. Ons werd ook gemeld, dat de werking van het gemaal te wenschcn overlaat, maar dat des kundigen waarschijnlijk de fout spoedig zouden kunnen ontdekken. ST. PH1LIPSLAND. In de op 4 dezer ge houden vergadering van den gemeenteraad werd vastgesteld de begrooting van uitgaven en in komsten voor 1902 in ontvang en uitgaaf op f 15220,42. Onder de ontvangsten komen voor goed slot vorig dienstjaar f470,03, inkomsten der bezittingen f 142, opbrengst kaai- en haven geld f850, d. i- o. belastingen f 110, school gelden f450, opcenten gronden personeele be lasting f 1778,87, hoofdelijken omslag f 3400, hondenbelasting en vergunningsrechten f 295, uitkeeringen door het Rijk f3371,92, ver goeding kosten onderwijs f2562,60, subsidiën f650, teruggaaf verschotten en huur zieken- inrichting f 65, geldleening ter voorziening in kasgeld f 1000 en bijzondere ontvangsten f75. Onder de uitgaven komen de volgende posten voor huishoudelijk beheer f 2297,58, belasting f 69,47, politie, brandweer, schutterij en straat verlichting, en gezondheidsdienst f 87 6,09, open bare werken f1174, kosten lager onderwijs f7008,40, kosten geneeskundigen dienst en armwezen f 990, telephonist f 100, onderhoud van bezittingen f38.30, renten en aflossingen f2271,50, pensioen f150, betalingen bij voor schot f 15 en Onvoorziene uitgaven 146,93. Tot lid der commissie no. 1 tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer C. Clarisse, ter vervulling der vacature H. Bossers. In genoemde vergadering werden ook geregeld de jaarwedden der onderwijzersze werden bepaald op de minima, in de wet ge noemd, met dat onderscheid, dat voor het hoofd der school in de kom der gemeente de aanvang is met f 800, terwijl de onderwijzers, die een hoogere jaarwedde genieten dan waarop zij volgens hun diensttijd recht hebben, deze blijven behouden. De vergoeding voor woning- huur der gehuwde onderwijzers boven de 28 jaar werd bepaald op f 50. SCHERPENISSE. Dezer dagen werd op het kerkhof alhier op het graf van den heer Heijboer het gedenkteeken geplaatst, waarvoor indertijd zoowel door armen als meergegoeden der gemeente de noodige gelden werden bijeengebracht. Het is een fraai grafmonument, zooals er in ons geheele eiland geen tweede zal gevonden worden. Op een stevig fondament ligt een hardsteenen dekplaat, die het voetstuk draagthierop staat de opschriftplaat. Het geheel heeft een hoogte van ruim 2 Meter, gerekend van de dekplaat. Verder is het graf omgeven door zes paaltjes, eveneens van hardsteen, welke verbonden zijn door kettingen. Het graf zelf is ingelegd met wit en zwart marmer. Een en ander i3 af komstig uit de steenhouwerij van den heer J. A. Godeau-Koene te Bergen op Zoom, die alle eer van dit werk heelt. Behalve door zijn degelijkheid eu fraaie vormen munt het uit door zijn tot in alle bijzonderheden keurige afwerking. Ook de heer Muller, metselaar alhier, komt een woord van lof toe voor de hulp bij het plaatsen bewezen. De grafsteen zelf geeft te lezen, van boven „Hier rust Leendert Heijboer, in leven met gelukkigen uitslag, en de bijgeloovige gouddelvers uit den omtrek hielden het er vast cn zeker voor, dat hij dit grooteudeels te danken had aan het huren van het oude huis. Elke twijfel echter aan een mogelijke innige verstand houding tusschen de beide families verdween, toen Wulrady, na zijn terugkomst uit San ïrancisco, groote vriendschap toonde jegens den ouden Martin. De eerste aanleiding hiertoe was de treurige toestand van den ouden man. Wulrady's krachtig lichaamsgestel was nooit door een weelderig leven verzwakt en hij was nog altijd in staat aan zijn werklieden een voorbeeld te geven van onvermoeiden arbeid, en daarbij kwam een bijgeloovige eerbied, dien Wulrady als zoovele anderen koesterde voor menscheu, die niet wel bij het hoofd zijn. De vriendschap voor den ouden man werd steeds inniger, en op zekeren dag, toen Martin zijn rechterarm weer wat beter kon gebruiken, verbaasde Wul- rady de familie door een stapel brieven en rekeningen mee te brengen, met het verzoek of Martin deze eens wilde nakijken en sorteeren. Ze vonden dit eerst allerbelachelijkst, maar het bleek al spoedig, dat de oude man volkomen in Btaat was tot dit werk, en het inderdaad met de meeste juistheid en nauwgezetheid verrichtte. De dokter was verrukt en hij moest zoowel de snelle beterschap van zijn patiënt als de scherp zinnigheid van den millionair bewonderen. Toen Martin eindelijk, met behulp van krukken, hoofd der school, geb 10 Maart 1852 en over leden 8 Juni 1901", en onderaan „Dit bewijs van waardeering is geplaatst door ingezetenen van Scherpenisse." Op het voetstuk staat „Rust in vrede." Voor het graf zijn verder nog geplaatst twee kransen. Op een zijden strik vermeld de eene „Ter gedachtenis aan onzen geaehten Hoofd onderwijzer, door de leerlingen der openbare lagere school" en op de andere „Laatste groet van oud-leerlingen, aan den leermeester hunner jeugd." Onder leiding van 't personeel, brachten de leerlingen der school een bezoek aan 't kerkhof om een en ander te bezichtigen. Vele ouderen maakten ook van deze gelegenheid gebruik. Ook voor de elders wonende vrienden van den heer Heijboer zal het zeker de moeite waard blijken, bij gelegenheid diens laatste rustplaats te gaan bezichtigen. Nadat de deur der woning van den burge meester alhier opnieuw geverfd was, welke kwaad willigen met een bijtend vocht hadden bedorven, heeft men dit deze week des nachts, voor de tweede maal gedaan, zoodat nu andermaal verven noodig is, Door de Kerkstraat alhier reden twee be spannen wagens achter elkander. Toen de eerste voorbij was liep een vrouw tusschen de. eerste en tweede wagen naar de overzijde der straat doch zij kwam in aanraking met een der paarden, zoodat zij tegen den grond viel, met het onge lukkig gevolg, dat zij of met een ernstig ge kneusde óf een gebroken arm naar binnen moest geleid worden. Een man op hoogen leeftijd die het onheil aanschouwde was zoo ontdaan dat hij ineenzakte. Als eerste bijdrage van de leerlingen der openb. lagere school alhier is f 1,65 gecollecteerd tot het verstrekken van hulp aan de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen in Zuid- Afrika. Het voornemen bestaat om wekelijks voor dat doel te collecteeren en aan mevrouw A. C. Sleeswijk De Boer te Alkmaar te zenden. Gedenkt de ongelukkige vrouwen en kinderen in de concentratiekampen. Door het Noord-Brabantsch sub-comité te Tilburg zal een groote loterij gehouden worden, waaraan ieder kan deelnemen, daar elk lot slechts 10 cent kost en geheel ten goede komt van de ongelukkige slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika. Naar aanleiding van de door enkelen geuite vrees over het veilig ter bestemming komen van gelden en goederen in de vrouwenkampen van Zuid-Afrika, deelt men ons mede, dat alle gelden en goederen, door het comité overgemaakt, steeds in handen zijn gekomen Tan degenen waarvoor zij bestemd waren. Door tusschenkomst van de Nederlandsche Regeering, zijn de Nederl. Consuls ter plaatse bevoegd verklaard door de Engelsche autoriteiten, om voor de slachtoffers yan den oorlog geschenken te ontvangen en uit te deelen en het is door hunne tusschenkomst, dat het Comité de ver zendingen aan de hulpbehoevenden doet geworden. Er behoeft daarom geen vrees te bestaan, dat de gelden, die ons worden toevertrouwd voor dit doel, niet te hunner bestemming zouden komen. Door het „Noord-Brabantsche Sub-Comité" werd bereids een bedrag van duizend gulden gestort in handen van het Middelburgsche Dames- Comité, om met spoed te worden overgemaakt aan de hulpbehoevende Boerenvrouwen en kin deren, opgesloten in die verschrikkelijke con centratie-kampen. Het Sub-Comité doet bij deze een hernieuwd beroep op den steun en de medewerking van een ieder, zoowel door het nemen van loten a 10 cents, als door het inzenden van voorwerpen (gratis prijzen) voor hare Algemeene Weldadig heidsverloting, teneinde uit de opbrengst meer dere bedragen voor de slachtoffers te kunnen overmaken. Zie achterstaande advertentie. in staat was eiken dag naar het kantoor van den heer AVulrady te strompelen, dat in het benedengedeelte der nieuwe woning gevestigd was, en met eenige kostbare meubelen pronkte, kreeg hij een lessenaar en daarmee het postje van eersten boekhouder. De verbazing bij de bevolking in de beide stadjes kende geen grenzen, toen dit zonderlinge nieuws bekend werd, maar weldra was men het er over eens, dat Wulrady niet beter had kunnen doen. „Want," zei Butts de rechter, „de man is niet in staat om met het geld op den loop te gaan, en hij heeft geen geheugen genoeg om te ver klappen, wat hij weet". Zelfs zijn eigen zoon Harry toonde zekeren kinderlijken eerbied, toen hij zag dat zijn vader dit nieuwe baantje had, en eenige dagen lang behandelde hij hem zeer genadig. In deze qualiteit werd Martin niet alleen de vertrouwde van Wulrady's handelszaken, maar ook van zijn huiselijke aangelegenheden. Hij wist dat de jonge Wulrady, van een sproetig, lui, boersch kereltje, een sproetig, vief stads heertje was geworden, dat veel dronk en heel veel speelde. Door de handen van den ouden man gingen al de hooge rekeningen en schande lijke vorderingen, die door Wulrady uitbetaald moesten worden. Hij was het, die eindelijk genoodzaakt was, op zekeren dag den vader zijn door den zoon volkomen juist nagemaakte handteekening voor te leggen. „Uw oogen zijn niet zoo goed als de mijne, In de fabriekshal en te Steenbergen is een sehippersknecht van Bier liet, bij het aan boord gaan van de loopplank gevallen en verdronken. Te Gouwerak is een 60-jarige arbeider bij het omwerken van een stapel suikerbieten daaronder geraakt, doordat de massa ging „schuiven", en om het leven gekomen. De apothekersbedienden te Arnhem trachten een dienstwijziging uit te lokken, die hun in staat stelt van Zondagsrust te genieten. Als men nu ook maar kon bewerken, dat de menschen op Zondag den apotheker niet noodig hebben De Rijn bij Renkum heeft zijn hoogsten stand weder bereikthet water begiut langzamer hand te vallen. De gierpont is weder in de vaart gebracht, zoodat de overtocht voor rij- en voer tuigen met de Betuwe en Vel uwe is hersteld. Te 's Gravenhage doet de politie nog steeds ijverig onderzoek naar den vermisten kellner uit Delft. Men heeft in verschillende waters gedregd en een gedeelte der duinen doorzocht, doch zonder eenig resultaat. De getuigenissen door de nachtkoetsiers afgelegd, worden door feiten weersproken. Volgens bij de regeering ingekomen be lichten zal in februari of Maart 19U2 te St. Petersburg eene visscherij-tentoonstelling ge houden worden. Exemplaren van het programma en reglement der tentoonstelling zijn voor belanghebbenden gratis aan het departement van Waterstaat te bekomen. Te Uden kwam o. a. het gevaarlijke van de toeren der ruiters ter sprake die staande met onder eiken voet een paard, deze beestjes in woesten galop wisten te houden, zooals dit bij Barnum en Bailey wordt vertoond. Een der aanwezigen zag het gevaarlijke van zulk een rit niet in en nam onder eene wedden schap aan hetzelfde te vertoonen op twee onge- dresseerde paarden. Werkelijk heeft die persoon de roekelooze weddenschap gewonnen. Met een duizelingwekkende vaart vloog hij over den weg, alle fietsen of andere voertuigen, die hem wilden bijhouden, vèr achter zich latende. Te Weesp geraakte een wisselwachter tusschen de buffers vau een goederentrein. Zijn toestand is bedenkelijk. Te Eindhoven stak dezer dagen een bekend woesteling aldaar een boer, die een kar in de stad kwam brengen, met een mes in de zijde. De dader werd gearresteerd. Een vrouw te Hilversum gaf het kindje van eene buurvrouw, dat aan hare zorgen was toevertrouwd, omdat het lastig was een slaap- middeltje in. Toen de ouders een uur later eens zouden gaan zien of het kleintje nog sliep, vonden zij het dood in het wiegje liggen. Terwijl in een herberg te Koewacht eenige smokkelaars gezellig bijeen zaten, het oogenblik afwachtende waarop zij hun vee over de grenzen konden brengen, werden zij zeer onaangenaam verrast door het binnenkomen van vier Nederl. marechaussees, die vier smokkelaars in arrest namen en geboeid naar Axel vervoerden. De reden van deze onverwachte arrestatie is tot heden niet bekend. In de haven van Zierikzee is opgeleverd de door den scheepsbouwmeester van Duyvendijk le Willemstad voor den dienst der visscherij- politie nieuw gebouwde hoogaars De Havik, welk schip vervolgens een proefreis maakte naar Tholen en lerseke, en werd goedgekeurd. Het nieuwe vaartuig komt te lerseke in station, terwijl de daar geplaatste botter ver plaatst is naar Bruiuisse, waar dan nu twee politievaartuigen zijn gestatiouneerd. Een werkman in een bierbrouwerij te Oosterhout, gehuwd en vader van een talrijk gezin, belast met de verzorging van een zestal paarden, ontving van een der dieren, terwijl hij ze voederde, een hevigeu slag tegen het onderlijf. weet je, Martin," zei Wulrady op ernstigen toon. „Het is in orde. Soms zet ik wel eens zulke y's. Ik heb vergeten dat te betalen. Je moet niet denken dat je de eenige bent, die vergeetachtig is", voegde hij er bij, terwijl hij witjes lachte. Evenzeer gingen door de handen van Martin de enorme rekeningen, die mrs. Wulrady en Marie maakten op hun reizen. Daar Wulrady reeds meermalen had bespeurd, dat Martin zijn eigene kinderen volstrekt niet vertrouwde, deed hij geenszins pogingen deze huiselijke omstandigheden voor hem verborgen te houden. Hij vond er soms een kleine ver goeding in voor de onaangename oogenblikken, die de misslagen van zijn zoon hem bezorgden, maar nog meer dreef hem de zucht, om den zwijgenden, ouden man de eene of andere op merking te ontlokken, die zijn onschuldige ijdel- heid als vader en echtgenoot kon streelen, en wellicht den twijfel kon verdrijven, die hem somwijlen bekroop. „Twee honderd dollars is een aardig sommetje voor een japon, niet waar Maar mijn vrouw zal wel weten, wat Marie aan de badplaats moet dragen, 't Is een fijn zaakje, geloof ik. Laat eens kijken ik herinner me niet goed meer, of het een graaf of jonkheer is, die nu op haar verliefd is. Enfin, 't is er een van de bovenste plank, want Malvina is er de vrouw niet naar, om tweehonderd dollar weg te smijten voor zoo'n onbeduidend graafje 1 Ze schrijft, dat Marie Met inspanning van zijn laatste krachf hij zich nog naar buiten te sleepen, vj weldra bewusteloos in elkander zakte. De man is op erbarmelijke wijze gei en lijdt vreeselijke pijnen, terwijl zijn ti zeer gevaarlijk is. De gemeenteraad van Kruininge: hoogde verleden week het salaris van dei kenist met f 20.omdat hij zijn] niet deed; immers de voorsteller dezer verl drukte zijn vertrouwen uit, dat de klo] beter dan tot heden zijn plicht zou doi betreft het houden van de klok op den juisti Een minderjarige jongen die te Scherj was weggeloopen, is door een rechercl Rotterdam aangehouden op een Rijnschip) hij werkzaam was. Amsterdam heeft ook een „fort Chabrol" Zekere Van Stelten, verdacht van iubrai door de politie in zijne woning worden teerd, doch v. S. had zich daar opgeslolaren in staat vau verdediging gesteld en drei(*rond politie met een bijl. Honderden verdrongen zich vóór het tot schade van de omwonende winkeliers] de doorgang werd versperd. Gisteren, ongeveer 1 uur, werd de wit! uit het lort gehescheu, de politie trad en verscheen om half twee met Van die naar het huis vau bewaring werd gel om door den rechter-commissaris te gehoord. Dinsdagavond heeft te Haarlem een ongeval plaats gehad. Terwijl de vrouw e| kamer had verlaten, sprong de hond ledikant waarin een kind van eenige ui; sliep. De hond beet het kind zóódanig keel, dat de dood terstond Volgde. Een dienstbode, dezer dagen vai ouders te Berg eu Dal naar haar dienst bergen, bij Nijmegen, terugkeerende, werd weg door een kerel aangerand. Hij gree| bij de keel, wierp haar op den groi duwde haar een prop in den mond. Ondei selijke bedreigingen rukte de aanrandei de gouden oorbellen uit de ooren, waar| oorlellen doorgescheurd werden, trok hai gouden ring van den vinger en stal haar monnaie, waarna hij haar gemeen mishai| en in de richting van Nijmegen verdweei meisje beweert haar aanrander te kennen, Te Loosdrecht is een 3 jarig mei een pot met kokend water gevallen. Hel is den volgenden dag aan de bekomen wonden overleden. Zondagavond werd een man uit Vi den Velperweg te Arnhem door vier mi aangerand. Hij werd met een mes in di gestoken. Een der daders is gearresteerd. Te Heel is een metselaar van hi van een huis gevallen, met het treurig dat hij met het hoofd op de steenen te viel en terstond dood was. Eenigen tijd geleden werd te Lincoln een jonge man gearresteerd wegens diefsti paarden. De gevangene werd ziek en nu oul de geneesheer, dat hij een vrouw voi had, hoogstens 20 jaar oud. Te Mariakerk, aan de Belgisch- landsche grenzen, heeft een jonge man, ei jarige jongeling met een mes gedood. De is in hechtenis genomen. Voor eenigen tijd verliet te Parijj achttienjarig jongmensch het vaderlijk dak het leven te genieten". Ontgoocheld kwam hij Maandagmiddag om daar toen van zijn moeder te hoorenj zijn vader den vorigen avond gestorven Zonder een woord te spreken ging hij ni keuken en stiet zich een mes door 't hart. Volgens den Zeitgeist heeft een gel te Berlijn met goed succes het inspuiten ezig nou izing, voor aai PP or 1 pog lanj Isda Di igen. m >er inte ti irïjs ijver he igen iclie ;ron< illei he ve oor te lijk hf erlr lil nu al aardig wat ïrausch spreekt. Wat zij het volgende bedoelt, daar kan ik niet uit wijs worden. Zij heeft Don Caesar in ontmoet en schrijft nu „Ik geloof, dal uit is tusschen Marie en Don Caesar, die hierheen is gevolgd. Maar ik vind het| goed, dat ze hem in eens laat loopen, late ik je de reden wel eens vertellen. Ik g| dat de man een gevaarlijke vijand zou bil te zijn." Nu, wat maak jij daaruit 11 altijd gedacht, dat Marie erg op hem g( was en de ouwe vrouw heeft er een stokje gestoken, omdat zij dacht dat Marie een partij kon doen. Wat mij aangaat, mijn dol kan krijgen wien ze wil, al was het een drommel, als het maar een flinke kerel is| had het heel goed gevonden, als zij Don had genomen, maar het schijnt, dat het bl nu is omgekeerd. Maar dat Don Caesail gevaarlijke vijand zou zijn, als Marie hem wil hebben, neen dat gaat me te hooj dan begrijp ik niet, waarom mijn vrouw niet wat te vriend houdt. Wat denkt jij er „Wie is Don Caesar?" vroeg Martin. „Dat is de man, die je op dien bewi dag heeft gevonden." Daar Wulrady duit bespeurde, dat de oude man zich hoegen niets herinnerde, vervolgde hij ,,'t Is een stige, beleefde jongen als je hem zaagt,1 je niet kunnen zeggen, of het een domiui een paardrijder was. Je hebt hem mis: wel eens met je dochters zien praten." {Wordt vervolgt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2