se »s. E Gemengd Nieuws. Oesterbericht en. YISSCHERIJ. "oFderwij s. ie avond flink bezocht., wat dan ook de werkzaam heden der artisten goed tot hun recht deed komen, terwijl de Directeur geen moeite had gespaard, om den bezoekers in zijn wei-ingerichte tent met afwisselend programma een genotvollen avond te bezorgen. Van de caroussels en den schommel werd goed geprofiteerd en van de verschillende dansgelegenheden werd mede een ruim gebruik gemaakt. Aan den heer A. Avé, onderwijzer aan de o.l. school alhier, is, in afwachting van ge vraagd ontslag, verlof verleend, terwijl als tijdelijk onderwijzeres is benoemd mejuffr. Qnist. Benoemd met ingang van 1 October jl. tot ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, de heet W. J. Wolff te Ewijk bij Nijmegen. Een 2'/2-jarig meisje te Amsterdam ge raakte door het spelen met lucifers in brand en bekwam zulke wonden, dat zij naar het gasthuis is vervoerd en aldaar aan de gevolgen is overleden. Te Tilburg en omgeving zijn vele fabrieksarbeiders, die hunne kinderen vóór en na schooltijd zakken laten naaien. Van des morgens 6 tot 9 uur, tusscheu de schooltijden en van 5 uur tot des avonds 10 uur, zoodat sommige kinderen 30 zakken per dag maken, maakloon 1 cent per zak. Van speeltijd is bij die kinderen geen sprake. De bleeke fletse wangen dier stumperds geven doorslaand bewijs van overspanning. Dezer dagen werd te Nieuwenhoorn de gewone „knechtjesmarkt" gehouden. In tegen stelling met andere jaren overtrof ditmaal het aanbod de vraag verre. Er waren een groot aantal knechts, die een boer zochten, terwijl er maar weinig landbouwers waren, die een knecht noodig hadden. Natuurlijk waren daar door de loonen, welke bedongen werden, lager dan anders; deze varieerden tusschen f 50f70. De clericale gemeenteraad van Rijnsburg, bij Leiden, heeft alle uitgaven voor het openbaar ouderwijs, van de gemeentebegrooting geschrapt. De burgemeester gaat in hooger beroep bij Gedeputeerde Staten. Dezer dagen zijn te Schimmert twee kinderen overleden, vermoedelijk tengevolge van het drinken van brandewijn uit eene flesch, die zich onder hun bereik op de slaapkamer bevond. Aan de haven te Bergen op Zoom is een met pulp geladen schip middendoor gebroken en gezonken. De opvarenden zijn gered. Een chèque, groot 8000 francs, door de kassiersfirma Luijkx van Hasselt te Bergen op Zoom per post verzonden aan eene firma te Amsterdam, is niet aan het adres aangekomen. Hoe noodzakelijk het is, dat op het uit wijken van voerlieden voor fietsrijders gelet wordt, ook in het belang van eerstgenoemden, bleek dezer dagen wederom, toen een voerman van eene ledige kar niet voor een fietsrijder wilde uit den weg gaan. Het gevolg was, dat er een botsing ontstond en de voerman bijna onder het wiel geraakte, terwijl de fietsrijder omver viel en er met een licht schrammetje afkwam. Het ongeval had echter ernstiger gevolgen kunnen hebben. De voerman scheen zich zelfs nog verongelijkt te gevoelen, daar hij den wielrijder te lijf,wilde. Te Dordrecht heeft een opgeschoten jongen een makker bij een vechtpartij zóó ernstig met een mes aan den hals verwond, dat de gekwetste in levensgevaar verkeert. De dader werd in hechtenis genomen. De toestand van den bij het ongeluk te Valkenburg gewonden Duitscben attaché Von Ziegler, is volgens de laatste berichten zeer be vredigend, terwijl alle gevaar is geweken. In het Nederlandsch Panopticum te Am sterdam is geplaatst het beeld van Czolgosz, den moordenaar van Mac-Kinley. Door een houdenoppasser aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, worden twee jonge honden grootgebracht door een kat, die ook twee eigen jongen heeft. Het moeder-dier laat de vier kleintjes samen rustig zuigen. blijft vooruitgaan, hij het volkomen gebruik zijner ledematen weer zal herkrijgen, al keert misschien zijn geheugen nooit weer terug." „Behalve je vergeet wat de dokter van morgen zei", viel Clara haar weer levendig in de rede. „Dat wilde ik juist zeggen", zei Emini een beetje kortaf. „Behalve wanneer hij weer een aanval krijgt. Dan is hij of in eens dood, of in eens volkomen beter." Don Caesar keek naar de mooie gezichtjes, die wat hooger waren gekleurd door het vuur, waarmee ze aan het vertellen waren en er kwam een ernstige trek op zijn gelaat. In den toon dier beide meisjes meende hij een zeker gemis aan eerbied en liefde voor hun ongelukkigen vader te ontdekken en dit deed hem onaangeuaam aan. Het scheen hem, dat zij niet alleen die eigenaardige ongevoeligheid bezaten, die on willekeurig het gevolg is, wanneer men zieken al zijn het naaste betrekkingeu jarenlang oppastmaar het was hem alsof ze er een zeker genot in vonden, er over te praten. „Mijn broeder Harry is naar Red Dog", ver volgde Emmi, „het zal hem spijten, dat hij u is misgeloopen, Mrs. Wulrady heeft met hem Een navolgenswaardig voorbeeld wordt gegeven door de aandeelhouders van een der stoomdorschmachines in de gemeente Pinsterwolde. Het is gebruikelijk, dat twee keer per dag aan het personeel bij de machine een borrel wor.lt gegeven. Onder de arbeiders zijn er, die geen sterken drank wenschen te gebruiken en aan hen wordt per dag 10 cent meer loon uitgekeerd. De heer L. Louter, plaatsvervangend Rijks- veearts te Yzendijke, heeft voor de aldaar ge vestigde varkensvereeniging, de varkens ingeënt tegen de gevreesde vlekziekte en wel met zulke gunstige gevolgen, dat men verwacht, dat in die streken het middel algemeen zal worden toegepast. In de vorige week kwam te Beetsterzwaag een koopman, die aan de huizen ventte met zoogenaamde kanarievogels, tegen den prijs van f2.per stuk. Yele personen in het dorp kochten een exemplaar, doch later bleek het, dat het geverfde musschen waren. Automobiel-ongelukken. Te Loenhout aan de Belgische grens is een automobiel in volle vaart tegen een boom gereden en in stukken gevlogen, terwijl de toeristen, een heer en dame uit Brussel, doodelijk gewond werden. De dame is reéds overleden. Te Roosendaal sloeg een paard, voor een bierwagen gespannen, op hol door het geraas van een automobiel. De knecht viel van den wagen en werd voor dood opgenomen; zijn toe stand is ernstig. Er zullen zeker eerst nog wat meer onge lukken moeten gebeuren eer men er toe overgaat, door wettelijke bepalingen of gemeente-verorde ningen de veiligheid van het publiek te bevor deren. Het langzaam rijden in nauwe straten waar veel passage van menschen en wagens is, moest in de eerste plaats voorgeschreven worden. Te Steenbergen is de knecht van den heer J. van der Riet ouder een kar met suiker bieten geraakt. De ongelukkige was terstond dood. Dinsdag vierde de opziener 1ste klasse W. Mijnsbergen te Bergen op Zoom, zijn zilveren jubileum. Hij mocht op dien dag vele blijken van hartelijke belangstelling ondervindenmoge het hem gegeven zijn nog menig jaar voor zijn werkkring gespaard te blijven. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad van Oud-Beijerland hadden uit voerige discussiën plaats over den toestand van het gebouw der openbare school en het daar gegeven onderwijs, die beiden bleken veel te wenschen over te laten. Eene commissie werd benoemd, die, na inlichtingen van den gemeente- architect verkregen te hebben, rapport overkhet gebouw zal uitbrengen, terwijl de scboolcommf.sie zal worden uitgenoodigd, rapport over liet onderwijs uit te brengen. N. llmirrt. Dat de gemeenteraad van Lemberg niet vreedzaam en eendrachtig samenwerkt om „de belangen der gemeente te behartigen", blijkt uit het bericht, dat de burgemeester aldaar op de sabel geduelleerd heeft met den leider van de minderheid. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond. Evenmin broederlijk is de onderlinge ver houding van de vroede mannen te Triëst, waar in eene raadszitting een Sloween de Italianen, die daar in de meerderheid zijn, uitschold. Er volgde een vuistgevechttwee Slowenen werden de raadzaal uitgegooid. Dan gaat het bij ons heel wat kalmer toe. ZUID-AFRIKA. Door de Boeren werden in de laatste veertien dagen de volgende overwinningen behaald Den 17 September werd een patrouille gre nadiers bij Rietfontein tusschen de Aar en Naauwpoort (Kaapkolonie) in de pan gehakt of gevangen genomen. Denzelfden dag liep majoor Gough tegen de Boeren aan bij Jagersdrift en verloor, behalve 3 kanonnen, ruim 300 man aan gesneuvelden, gewonden en gevangenen, benevens 11 officieren. Den 19en viel Smuts het 17e lansiers bij Elandsrivierpoort aan hij nam 2 kanonnen en bracht de Engelsehen een verlies van ruim 60 dooden en gewonden toe. Denzelfden dag ver loren de Engelschen ten zuiden van Bloem- over u gesproken. Het schijnt, dat gij zeer be vriend zijt geweest met die familie. Ge kent zeker de dochter Marie ook wel Ik hoor, dat het een heel mooi meisje is." Hoewel Don Caesar nu voldoende overtuigd was, dat de jonge dames niets van Marie's zonderling gedrag tegenover hem wisten, werd hij toch wat verlegen door de wending, die het gesprek nu nam. „Miss Wulrady is werkelijk een mooi meisje", zeide hij op plechtstatigen, hoffelijken toon„dat is een eigenschap van haar ras. Zij is plotseling vertrokken", voegde hij er met geveinsde kalmte bij. „Ik geloof wel, dat zij van plan was hier nog wat langer te blijven, tenminste, dat vertelde hare moeder, maar de heele zaak werd een week geleden beklonken. Ik weet wel dat mijn broeder zeer verbaasd was, toen mijnheer Wulrady hem vertelde, dat, als wij dit hnis nog wilden hebben, we dadelijk moesten be slissen. Hij dacht er zelfs over om uit het groote huis in dit kleine te trekken, toen zijn vrouw en dochter heengingen." „Er was, geloof ik, hier niet veel, dat Marie Wulrady aantrok", zei Clara, »als ik denk hoe rijk en hoe mooi zij is, Zij is er geen meisje naar om zich hier in de wildernis te begraven, fontein 2 kanonnen, sneuvelden 6 manschappen, werden cr 23 gewond en 103 gevangen genomen. Den 20en bracht Kritzinger Lovat's verkenners aan de Oranjerivier zulk een slag toe, dat oud gedienden van dit corps het groote gat moesten komen aanvullen. Den 22en lieten de Boeren bij Paardekop in oostelijk Transvaal een trein ontsporen. Den 26en deden zij hunne aanvallen op Itala en Prospect, waarbij ernstige verliezen geleden werden, zoozelfs dat de Engelschen zelf deze gevechten een der wanhopigste en bloedigste uit den oorlog noemden. Den 29en namen de Boeren bij Melinoth in Natal een groot convooi en ten slotte slaan de la Rey eu Kemp een slag in Westelijk Trans vaal, bij Moedwil, die de Engelschen te staan kwam op 2 officieren en 31 man geneuveld, lé officieren en 79 man gewond. ,,'t Gaat heerlijk in Zuid-Afrikaaldus vangt het N. v. d. Dag zijn buitenlandsch nieuws aan. „Van alle zijden, van links en rechts, van oost en west, vallen klinkende slagen op John Buli's verwaten tronie." En verder„Slaan, goed slaan, hard slaan, maar vooral dikwijls en aanhoudend slaan, moet de Britten, evenals hunne biefstukken, murw maken. En dat werk is sedert 15 September heerlijk aan den gang, het geregeld, haast rhyt- inisch geklop eener stokvisch-beukerij." Geen wonder dat men in Engeland meer en meer overtuigd wordt van deu hachelijken toe stand in Zuid-Afrika. Dit bewijst o. m. het vol gende schrijven aan een Engelsch blad: „De geregelde troepen des lands zijn geheel uitgeput. De oud-gedienden en de Yeomanry, die uit den oorlog terug zijn, weigeren volstrekt zich opnieuw te laten aanwerven. De nieuwe Yeomanry is, naar de regeering erkent, tot niets nut. Nu kan men slechts tot de drie volgende dingen besluitenvrede sluiten met de Boeren, of zijn toevlucht nemen tot de invoering van militairen dienstplicht of wel een nationalen ramp uitlokken." De Daily Mail schrijft; „Indien de toestand in Zuid-Afrika ernstig is; indien versterkingen noodig zijn; indien het leger in zijn tegenwoor- digen toestand ongeschikt is voor een koen offensief optreden, dan is de houding van de Engelsche regeering ondoorgrondelijk". Én Daily Graphic: „In de tegenwoordige faze van den oorlog moest het onmogelijk zijn voor de Boeren, vooral in het district Rustenburg, om aanvallend op te treden, zooals De la Rey heeft gedaan; inderdaad zou het volkomen on mogelijk zijn geweest als de inlichtingendienst van de Engelsche kolonnes zoo goed werkte als hij moest." In de week van 26 Sept. —3 Oct. werden van Ierseke verzonden 370.000 leverbare oesters, tegen de volgende prijzen: 70 Kg. 4550 gld. 56 Kg. 24—25 gld., 50 Kg. 18—20 gld., 40 Kg. 7—8 gld. Bruinisse. Gedurende de vorige week werden van hier verzonden 4200 ton mosselen naar Holland, België, Frankrijk, Duitschland en Engeland, ad f 2,50 tot f 1,80 per ton. Het mooie, warme weer der laatste dagen wordt als oorzaak der vermindering opgegeven. Twee ladingen zijn door de warmte terug moeten komen. De kwaliteit der gezonde mosselen is uitstekend. Door het Bestuur der Yisscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen zullen op 15 dezer zestien inosselzaadbanken voor de publieke vis- scherij worden opengesteld, waarvan acht op de Ooster- en acht op de Wester-Schelde. Benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te Kloetinge de heer W. Slager te St. Annaland. Benoemd tot leeraar aan de R. H, B. S. te Goes de heer M. van Breen, thans leeraar aan de H. B. S. te Zierikzee. Te Oud-Vossemeer is door den Raad bepaald, dat de jaarwedden van de onderwijzers zullen geregeld worden naar de minima bij de wet als zij elders kan krijgen wat zij wil. Het zou mij erg verwonderen, als ze zelfs ooit uit Sacra- mento terugkwam. Ze zeggen, dat papa Wulrady voor „zaken" te San Francisco moest zijn en dat dit de reden was van hun overhaast vertrek 1 Maar u kunt er zeker van zijn, dat die „zaken" Marie zelve zijn. Hij doet precies wat zij wil. Als zij liever nog wat had willen blijven en eerst een afscheids-partijtje had willen geven, dan zou de oude Wulrady volstrekt geen dringende „zaken" gehad hebben." „Beoordeel je Marie nu niet wat hard vroeg Emmi, die al dien tijd het gelaat van den jonkman met hare groote, peinzende oogen kalm had opgenomen. „We kennen haar immers niet en bezitten dus zelfs niet het recht, dat vrienden hebben, om haar te beoordeelen." „Wel, ik vind dat oordeel volstrekt niet hard", luidde het openhartige bescheid van Clara, want ik zou hetzelfde doen, als ik in haar geval was. Denk je, dat ik, als ik geld had, hier zou blijven wonen 't Is pleizierig I Zaterdagavond altijd die repetities voor het koor, Zondag naar de kerk en dan eens in de maand niet* meer in eene tilbury, om visites te maken 1 Neen, hoor, Marie had groot gelijk!" (Wordt vervolgd.) aangegeven; met deze afwijking evenwel, da weduwnaars boven 28 jaren, welke nog ei meer kinderen beneden den leeftijd van 18 hebben, eveneens f 50,huishuur zullen gen: terwijl mede bepaald werd, dat den erfgen van een overleden onderwijzer het volle dei jaarwedde zullen krijgen over het kw waarin het overlijden plaats vond. Te Goes is door de onderwijzers op Beveland een cursus opgericht tot ople j voor de hoofdacte, waarvoor reeds 22 deelni zijn ingeschreven. De lessen zijn opged; aan de heeren D. H. C. Ittmann voor kundeA. R. Breetveld voor Ned. taa letterkunde; Hijman voor teekeneuvoi lessen in de natuurkunde wordt nog een 1< gezocht. In den loop dezer maand zal te Goes deu heer T. M. Ketelaar, Algem. secretari den Bond van Ouderwijzers, lid der Tv Kamer, eene lezing gehouden worden „Het doel en het streven van den Bond." lelt tni in :n j VERGADERING van den GEMEEN TER, van IERSEKE op Donderdag 3 Oct. i des namiddags 6 uur. Tegenwoordig 6 leden, alwezig de heeren Burght, De Schipper, Hartoog, Sauer en Polder de 3 laatste met kennisgeving. Voorz. de burgemei Ingekomen is een bericht van den heer Harmeien, dat hij zijn benoeming tot wethi aanneemt. Verder is ingekomen van Ged. Staten goedke van raadsbesluiten tot wijziging der begrooting tot beschikking over den post van onvoorz. uit tot vaststelling van het suppl. kohier van hoofd, omsl. Voorgelezen wordt proces-verbaal van kasopne op 30 Sept. In kas was f 760,415 in overeenstem j met de boeking. Op een adres om afschrijving van schoolgeld den heer Bannet wordt gunstig beschikt. Nu komt aan de orde de nieuwe salarisregi der onderwijzers. In overeenstemming met een verzoek van St. doen B. en W. een voorstel, waarin alle m van onderwijzers zijn weggelaten. De salar worden voorgesteld als volgtle. voor hoofden scholen met 200309 leerlingen f 50 boven wettelijke minima, met 310419 leerlingen met meer dan 420 leerlingen f 100 boven die min 2e. onderwijzers of onderwijzeressen van bij; krijgen in het eerste dienstjaar f 500, in hi f525, 3e tot 5e 1 550; verder f25 boven wettelijke minima. Voor de hoofdakte, al of niet verplicht, volgtj»^ voorstel de wettelijke minima. 3e. Taaiakten, mits geeischt, geven recht f75 ieder. 4e. Voor herhalingsonderwijs wordt 60 cent lesuur toegekend. Het hoofd van die lessen 1 f 10 per jaar extra. 5e. Vergoeding voor huishuur aan hoofden zy geen vrije woning hebben 1150; aan gek onderwijzers boven 28 jaar (ook aan weduwi met één of meer kinderen beneden 18 jaar) f51 U De geheele verordening treedt in werking t Jan. a.s., uitgezonderd art. 6 (herhalingslessen), e op 1 Nov. 1902 van kracht wordt. Bij de behandeling komt ter tafel een adre; den heer A. J. van Noppen, onderwijzer, oo het Fransch, waarin deze berekent, dat hem het onderwys in deze taal (47 weken van 8 toekomt, naar 60 cent per lesuur, (hetzelfde wa wet eischt voor herhalingsonderwijs^ een beloo van f225. Ook als men het wettelijk minimum een onderwijzer met 20 dienstjaren, die 25 urec week les geeft, tot grondslag neemt, komt me: f 225. Adressant verzoekt daarom zijn salaris f 925 te bepalen. De voorz. stelt in het licht, dat de heer Noppen volgens de voorgestelde verordening zoo komen f 800, doch daar hy f 825 geniet, voorgesteld dit zoo te laten. De heer Muller vindt dit te weinig. De heei N. zou zoodoende de eenige zijn, die van de rege niet profiteerde en dat is niet billijk voor iem die bijna 400 lesuren extra heeft en 22 dienstja waarvan 14 in deze gemeente. De voorz. komt tegen deze beschouwing op. heer V. N. heeft volgens de verordening rechl 175 voor zijn Fransch onderwys en hy krijgt er Het verschil met andere onderwijzers bestaat da* dat de heer V. N. jaren lang meer genoten dan deze, waarvoor hij reden heelt zich te verheu r Spreker ziet niet in waarom de heer V. N de andere bevoorrecht moet worden. De onderw ressen geven ook heel wat uren les buiten de sch uren en ze krygen daarvoor geen cent. De heer Muller wil den heer V. N. doen de tu in de verhooging. Hy krygt te weinig voor Fransch onderwijs. Spreker wil ieder recht doen. Dat wil de voorz. ook en herhaalt, dat de V. N. ook f 25 boven het minimum krijgt jaren lang genoten heeft, waar een ander naar gesi r) heeft, Men moet bedenken, dat het rijk niet jaar verhooging geeft. Hij wil uit de rijksbijdrage slaatje halen voor de gemeente. Wel is waar er nu een kleinigheid van in de gemeentekas, over 3 jaar komen we misschien al te kort. Ook de heer Sandec acht het salaris van den V. N. te gering. De heer Van Harmeien releveert, dat als de V. N. f225 voor zijn Fransche akte krygt, de De Hondt voor zyn 3 taaiakten f 675 moet heb en dat kan onmogelyk betaald worden. De heer Muller stelt voor het verzoek van heer V. N. in te willigen. Daarna zal de voorz. art. 1 (de geheele sali regeling) in stemming brengen. Wordt dit verworj dan komt het voorstel Muller aan de orde. In stemming gebracht staken de stemmen, zo< art. 1 later opnieuw aan de orde komt. Alle an< artikelen worden met alg. st, aangenomen, Bij de laatste rondvraag geeft de heer Sandee zijn meening te kennen, dat het verzoek van heer V. N. vóór de eindstemming over artikel 1 behandeld moeten worden, dan was men omtrent artikel tot een uitslag gekomen. et Va> sin c de ev !ie I i E

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2