Gemengd Nieuws. Oesterberichten. VISSCHERIJ. Uitslag verkoopingen en aanbested Burgerlijke Stand, Kerknieuws. Het saldo voor Ierseke in de postspaarbank om op brieschende leeuwen en steigerende paarden bedroeg op 31 December 11. f 52088,46. De rijksveldwachter P. Timmer alhier heeft eervol ontslag gekregen tegen 1 Oclober. (Wegeus langdurige ongesteldheid, die hem ongeschikt voor den dienst maakt). ST. MAARTENSDIJK. Woensdag jl. werd door eenige donateurs der schietvereeniging alhier, daartoe door het Bestuur in staat gesteld, een schietwedstrijd gehouden op het Beaumout geweer eu op het geweer model 95. Niettegenstaande enkelen der deelnemers nimmer met het Rijksmodel geweer hadden geschoten, was de uitkomst toch verrassend. Het hoogste aantal punten werd op beide geweren behaald door den heer Jansen, rijks ambtenaar, afstand 100 M. De uitslag was dat werd behaald doorden heer Jansen 56 punten, Beaumontgeweer en model 95. Broeder, surnumerair der belastingen, 52 punten, Beaumontgeweer. W. M. Vermeulen, schipper, 52 punten, model 95. Chr. van Splunter, winkelier, 48 punten, model 95. Buiten mededinging werden door den jongenheer N. Moerland, (14 jaar) 56 punten behaald op 't Beaumontgeweer. OUD-VOSSEMEER. Door een vijftal jagers i3 onder deze gemeente in den tijd van twee dagen een getal van 50 patrijzen geschoten de uitkomst is zeer min, als men bedenkt dat overal elders de patrijzenstand, wegens het gunstige zomerweder, wordt geroemd en dit jachtveld ongeveer 3000 gemeten groot is. ST. PHILIPSLAND. De vlekziekte onder de varkens heeft in deze gemeente geheerscht gedurende de maanden Juli, Augustus en Sep tember jl. Er werden aangegeven 51 stuks, waarvan 11 stuks stierven, terwijl er 40 stuks herstelden. De ziekte heerschte niet zooals vroeger in erge mate met afloop van veel sterf gevallen, doch slechts iu een lichte graad met weinig sterfte. Echter zij opgemerkt, dat de dieren, die herstelden, niet meer tieren zooals gewoonlijk en daarom zoo spoedig mogelijk worden geslacht. De ziekte heeft zich bepaald tot dc kom der gemeente en kwam niet voor daarbuiten bij landbouwers en ook niet in den Anna-J acobapolder. In deze gemeente is een begin gemaakt met de aflevering der suikerbieten, waarvan de opbrengst goed kan genoemd worden, daar men spreekt van 20000 Kg. per gemet. Het vervoer geschiedt voornamelijk per stoomtram, waardoor de schipperij wegens minder goed looneud vrachtvervoer en de gemeente wegens mindere opbrengst aan kaai- en havengelden schade lijden. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdakte heeft zich aangemeld één sollicitant nl. de heer J. Oudesluis thans als onderwijzer werkzaam te Krabbendijke. SCHERPENISSE. De gemeenteraad alhier heeft aan het verzoek van eenige ingezetenen tot het verkrijgen van een telefoon, gunstig beschikt en, stelt de brievengaarder aannemelijke voorwaarden, alsdan dien te benoemen tot telefonist. Mocht echter aan de eischen van dien amb tenaar niet voldaan kunnen worden, dan is het nog mogelijk dat de Raad op zijn besluit terug komt. Op de Woensdag alhier gehouden veemarkt bestond de aanvoer slechts uit 9 stuks hoornvee en een partij biggen. Van het hoornvee werden er nog 5 stuks tegen hooge prijzen verkocht, evenzoo was er veel kooplust voor de biggen. THOLEN. De kermis is dit jaar voller dan andere jaren, althans wat het aantal kramen betreft. Zooals gewoonlijk is in de verschillende herbergen gelegenheid tot dansen, waarvan on getwijfeld weer flink gebruik zal gemaakt worden. Zij, die niet iu de gelegenheid zullen zijn eene voorstelling van Barnum en Baily op Maandag a.s. te Bergen op Zoom bij te wonen, kunnen toch in het circus Blanus, op de Kade profiteeren van de kunststukken op het gebied van paard rijden en paardendressuur. Twee caroussels, waarvan een onder een tent verscholen, zullen aan de jeugd het gewone vermaak verschaffen, of draaiende en schommelende „schuitjes" eenige minuten rond te draaien. Voorts zagen we een poffertjeskraam, een „gezonde geneesheer", een wafelkraam, een galanteriekraam, een suikergoed- kraam, een photographietent, een Amerikaansche schommel en de onmisbare somnambules. Het is te hopen, dat het mooie herfstweder der laatste dagen nog een paar dagen aanhoudt, dan kunnen de vroolijke, pretmakende kermis- gangers hun hart eens flink ophalen aan de ge noegens die de kermis verschaffen kan. waar zij in observatie wijl men veronderstelt, te achten is. zal worden genomen, dat zij ontoerekenbaar bleef er eensklaps verslagen en teleurgesteld naar kijken. Het was een geelachtig bruine enveloppe van gewone grootte en het bleek duidelijk, dat ze al van ouden datum was, daar ze blijkbaar door den invloed der buitenlucht de oorspronkelijke kleur had verloren en er buitendien op te lezen stond, dat ze met een gelegenheid, die nu reeds lang veranderd was, werd verzonden. Zij was vrij zwaar, doch dit kwam ongetwijfeld door een paar losse voorwerpjes die heen en weer rolden, en voelden als heel kleine stukjes metaal of kiezel. Don Caesar had wel eens gehoord, dat monsters goud gewoonlijk op deze wijze werden verzonden. De brief was nog volkomen ongeschonden, slechts het adres, dat met potlood was geschreven, kon niet gemakkelijk gelezen worden, en ook toen hij het ontcijferd had, bleek het nog zeer onsamenhangend er niet af te zijn. De onbe kende afzender had geschreven „Lieve Mar/', en toen ,/Mrs. Mar/ Martin" daarop volgden eenige onleesbare krabbeltjes, die klaarblijkelijk de plaats van bestemming moesten beteekenen. Indien Don Caesar niet juist even te voren zoo vervuld ware geweest van den naam Martin, zou hij wellicht het adres evenmin ontcijferd hebben. Te Stavenisse kwam dezer dagen eene uit Deventer verzonden briefkaart aan met het volgende adres „Aan Mejuffrouw de Weduwe (landbouwster), wier zoon den 6den September met een jong paard op de M iddelburgsche boot reisde van Middelburg naar Stavenisse, te Stavenisse." Door de activiteit van den postambtenaar werd de kaart toch aah de bedoelde persoon bezorgd. Woensdagmorgen werden te Arasterdam aangevoerd 241 mandjes aardbeziën, geteeld op een land in de Wijde Wormer. Een 6-jarig meisje te Rheden wilde nog onder een paard doorloopen védr het aantrok, maar struikelde en kreeg een rad van den zwaar geladen wagen over het hoofdje. De kleine was onmiddellijk dood. Te St. Oedenrode is een 7-jarig meisje door een wagen overredende wielen gingen over haar heen en het kind bleef op de plaats dood. Te Scheveningen viel een tweejarig kind in een emmer water en verdronk. Te Tongerle heeft Woensdag een fiets rijder bij avond een vrouw overreden. Bewusteloos werd zij opgenomen eu stierf den volgenden dag. Te Bommel is de aldaar heerschende typhus niet van ernstigen aard. In het gast huis zijn 22 lijders opgenomen slechts één sterfgeval had tot heden plaats. Dc vrachtrijder P. uit Aardenburg is van zijn wagen gevallen en onder het voertuig ge gleden, dat over hem heen is gegaan. Zijn wagen, getrokken door twee muilezels, kwam te Draaibrug aan, waar opgemerkt werd, dat de dieren niet bestuurd werden. Men deed een onderzoek en vond het bijna onherkenbare lijk, waarvan het gelaat totaal vermorseld wip. Men meldt aan het Vad., dat bij het schijfschieten op Waalsdorp twee militairen bij ongeluk zijn gewond. Een kreeg een kogel door de beenen, de ander werd aan den rug gewond. Te Zwingelspaan, (N. Br.) zijn tsice wiel rijders met elkaar iu botsing gekomen, waarbij een 19 jarige jonkman bewusteloos bleef liggen en eenige uren later overleed. Uit Maastricht wordt een droevig ongeluk gemeld. Jhr. van Asbeck, kapitein van den generalen staf, is Dinsdag na afloop der manoeuvres met eenige buitenlandsche militaire attachés per automobiel naar Valkenburg gereden, waar het voertuig tegen een steenen poort stootte en omsloeg. Jhr. van Asbeck bekwam een schedel breuk en is reeds overleden. De Duitsche attaché werd zwaar gekwetst in Calvariënberg opgenomen. De overige heeren zijn licht en een chauffeur zwaar gewond. Zijn toestand is bedenkelijk. Wegens het heerschen van dysenterie zullen ook in de gemeente Epe de kermissen eu jaarmarkten voorloopig niet gehouden worden. Te Winschoten vervoegden zich dezer dagen bij de rechtbank een man van 81 en een vrouw van 85 jaar, die echtscheiding aanvroegen. De huisvrouw van W. van Steen te Prinsenhage, in voorloopige hechtenis als be schuldigd van vergiftiging harer stierfdochter, is van Breda naar den Bosch getransporteerd, In zijn woede en teleurstelling begon hij een vermoeden te koesteren, waarop hij in elk ander oogenblik ongetwijfeld niet gekomen zou zijn. Die holte in den boom was reeds vroeger als brievenbus gebruikt. Wist Marie dit, eu hoe wist zij het f De waarschijnlijke ouderdom van deu brief maakte de ouderstelling, dat zij met den jongen Martin in het geheim briefwisseling had gehouden, te gewaagd, en daarbij, het was hare hand niet. Had er tusschen de beide families eenige intieme betrekking bestaan, waarvan hij niets wist Slechts op één wijze kon hij dezen brief met de trouweloosheid van Marie in verband brengen. Het was een schandelijk, een onzinnig vermoeden, een ge dachte die voortsproot zoowel uit zijn geringe leveuservaring als uit zijn gewone achterdocht 1 Hij vermoedde, dat die. brief een ongepaste grap van Martin was, een grap, die misschien wel door hem en Marie samen was verzonnen, een beleediging tot afscheid, die op het laatste oogeublik hem nog de oogen zou openen voor hun verraad en zijn eigen lichtgeloovigheid. Zeker, die brief behelsde de bekentenis hunner schandelijke daad, en tevens de reden, waarom zij ve.rtrokkeu was zonder een enkel woord tot opheldering. Zoo waren de Amerikanen nu eenmaal, het was eeu hunner gewone lage streken. (Wordt vervolgd.) Nabij Kerkrade is een 4-jarig kind, dat langs den weg speelde, overreden. Het hoofdje was van den romp gescheiden en een eind weggerold, zoodat men het eerst later vond. Te Hattem zijn nog 20 personen door dysenterie aangetast, waarvan een is overleden. De hoofdprijs in de verloting van land bouw te 's Gravenhage is gevallen op no. 67915. De trekkingslijst ligt ter inzage bij J. M. C. Pot. Door den minister van waterstaat is af wijzend beschikt op het verzoek van het hoofd bestuur der schippersvereeniging Schultevaer tot het verbreeden en verdiepen van de vaargeul in den havenmond te Wemeldinge. Verder is bericht ontvangen, dat de nood zakelijkheid om de buitenhaven van Hansweert te verbreeden niet is gebleken en dat het voornemen bestaat in de verbetering van de verlichting der bruggen over het kanaal door Zuid-Beveland iu het volgend jaar te voorzien. Een ernstig spoorwegongeluk is gebeurd bij het station Palota, in de buurt van Turn- Severin, in Rumenië. De sneltrein van Bukarest kwam 's nachts om twee uur aan 't station Palota aan en vertrok direct. Onmiddellijk hierop kwam een petroleumtreiu, bestaande uit 16 volle wagens, elk geladen met 10,000 kilo petroleum. Plotseling hoorde de remmer van den laatsten wagen nood-signalen, doch de rem weigerde en de groote massa stuitte in razende vaart op den eersten trein die stilstond. Beide treinen werden vernield en 38 passagiers zwaar gewond. Reeds 32 zijn overleden. Het stoomschip „Hudson" met bestemming naar Duluth (Ver. Staten) heeft schipbreuk geleden. De geheele equipage, bestaande uit 25 man, is omgekomen. De pastoor van Merxem keek Woensdag zeer vreemd toen hij eensklaps een locomotief in zijn tuin zag binnenstoomen. Het bleek dat deze ontspoord en van de rails geraakt was. Gelukkig hadden geen ongelukken plaats. Op het meer van Constans maakten vijf jongelieden een zeiltochtje. Door een wervelwind overvallen, sloeg het zeiljacht om en vonden de vijf jonge mannen in het onstuimige water den dood. Het proces tegen Czolgosz, den moordenaar van President Mac Kinley is begonnen. Het rechtsgebouw wordt ten strengste bewaakt en de moordenaar wordt telkens door een onder- aardschen gang uit de gevangenis naar de rechtzaal gebracht. Czolgosz zei de geheele zitting geen woord. Ook aan zijn advokaten weigerde hij antwoord te geven op hun vragen. De verdedigers merkten dan ook bij de behandeling op, dat de verhouding, waarin zij stonden tot het hof, zeer eigenaardig was eu dat hun taak zich moest bepalen lot 't waken voor de strikte toe passing van het recht. De jury sprak ten slotte Czolgosz schuldig aan moord in den eersten graad. Czolgosz is veroordeeld door middel van electriciteit ter dood te worden gebracht in de week van 28 October. Voor het eerste geuite vermoeden van een complot schijnt de politie geen aanwijzingen te hebben. Emma Goldman en alle gearresteerde anar chisten zijn in vrijheid gesteld. Nog wordt uit New-York melding gemaakt van een aanslag op den senator Hanna, den vertrouwden vriend van wijlen President Mac Kinley en een der meest invloedrijke vertegen woordigers in het Congres van het trustsysteem. Toen de heer Hanna Canton verliet, na de begrafenis van Mc. Kinley, werden twee zware steenen in zijn rijtuig geslingerd. Men heeft den dader nog niet ontdekt. In de Kaapkolonie wordt de toestani ernstiger, hetgeen ook blijkt uit de tijd een gedeelte der Kaapsche stadswacht ii biiiseerd. Ook het district Sutherland is in opstand gekomen. In Bloemfontein komt gebrek aan middelen, doordien de toevoer zeer gd Er zal zeker weer iets aan de spoorwei ding haperen. Menig bewijs is geleverd dat de Ei soldaten, „mannen van eer", zich schuldii aan roof, brandstichting en andere bar heden, maar dat zij ook graven- en lijkem plegen, dit was tot heden niet bekend Transvaalsche zijde wordt aan de N. R. gemeld: Zekere Prans Booysen, lid Middelburger commando, vertelde mij voor eenigen tijd eeu kindje had verloi hij op zijne plaats bij Wijnbank begr; deze laatste rustplaats beplant had met en bloemen en verder versierd met ee Toen nu de Engelschen voor het eerst d district Middelburg trokken, werd dit gri de Engelschen verwoest. Doch dit was niet want bij hun terugkeer werd het lijkj graven en over de plaats geworpen. Is het te verwonderen dat de Boerenc niet willen buigen voor zulke „beschate: Op 16 December 1900 hebben de van Beyers en De la Rey bij Krugersdi gedenkteeken opgericht en daarbij gezwoi nooit te zullen overgeven. In de week van 1926 September Ierseke verzonden 240,000 leverbare tegen de volgende prijzen 70 Kg. 45—50 gld.,-56 Kg. 24—21 50 Kg. 18—20 gld., 40 Kg. 7—8 gld.j Verleden week zijn van Tholen wei vaartuigen naar de Zuiderzee vertrokken om te korren, hoewel reeds besloten was niet gaan. Men is daartoe uitgelokt door de reis, de vorige week één visscher maakte, die teri met 100 ton mosselen en deze a f 1,50 verkocht. Voor rekening van den mosselhandelaar zijn nog zes vaartuigen aan het korren, ma mosselen worden van uit Friesland per spo Tholen verzonden. Verleden week zijn daar ook ongeveer 6 bot van het Hollandsch Diep aangevoerd, ter visschers in Tholen thuiabehoorende, 8u0 Kg. aanbrachten, welke voor f 7,pei werden verkocht. Gedurende de vorige week werden van verzonden 4500 ton mosselen naar Holland, Frankrijk, Duitschland en Engeland tegen 1 1 2,50 per ton, naar kwaliteit. De ziekte mosselen schijnt zich fhans te bepalen tol perceelen en tot staan gekomen te zijn, me althans over nieuwe aanvallen niet meer sprt Z U 1 D-A F R I K A. brutaliteit en verwatenheid, of wan- Is het hoop en verbittering, die de Engelsche militaire overheid niet weerhoudt, een der bedreigingen in Kitchener's proclamatie ten uitvoer te brengen Een tiental Boeren nl., sedert 15 September gevangen genomen, zijn tot „leiders" verklaard en tot levenslange verbanning uit Zuid-Afrika veroordeeld. „Dus wordt volhard," schrijft het N. v. d. D., iu het even dom als koppig opzet om den Boeren het verdedigen van deu vaderlandschen bodem als misdaad aan te rekenen, lijnrecht in strijd met wat iu den raad der volkeren dienaangaande is overeengekomen eu als reoht aangenomen. En straks volgt nu waarschijnlijk ook het in beslag nemen, vervreemden of verbeurd verklaren van den particulieren eigendom. Zal dit onrecht nu werkelijk door de Mogend heden worden geduld? Zal noch de Russische Czaar, die nog onlangs van rechtvaardigheid en menschelijkheid heeft gesproken, noch diens buurman en groot-aalmoezenier Keizer Wilhelm, noch het Hoofd van eene der Republieken die vóór alles de rechten en vrijheden van den mensch heeten te huldigen, daartegen opkomen? Ja, vraagt maar, vraagt maarl Op antwoord behoeft niet gewacht te worden. Wederom zijn de berichten schaarsch, een goed teeken. Botha staat met een groote macht aan de Transvaal-Natalsche grens. Uitslag der aanbesteding van de landbt eeniging Oud-VosmeerInternationale Guano, drecht, Superphsophaat 12,63. Aardeiiite te Do Superphospbaat 1 2,58, Thomas Superphosphaa Kainiel (2,38. Quist te Oud- Vosmeer, Superpl 1 2,59, Thomas Superphosphaa! 1,2,68, Kainii Aan de laagste inschrijvers gegund. Gemeente YERSEKE van 2026 Sept, li Getrouwd: Cornelia Steketee, 25 j. Dingena van de Vrede, 26 j* jd. Geboren: Johanna, dv. Hendrik Sc Cornelia Deurloo. Maatje, dv. Anthonie Zo en Neeiije van Veen. Pieternel la, dv. David G Harinck en Geertruida de Kunder. Adriana dv. David van Stelle en Jacoinina van de Cornelia, dv. Ferdiriandus van den Boomg» Frederika Hamelinck. Maatje Cornelia, dv. van der Have en Johanna Heijnsdyk. Overleden: Jannetje van der Hart, wed. van Aarnout Paauwe en later van J Lucasse. Cornelia Oostdijk, 70 j. wed. eerst t Pieter Ryk, later van Hubrecht Vermue. Jan. 6 mnd. zv. Leendert van Loo cn Katharina M Te Oud-Vos8emeer verkeert het kerkgeboi Hervormde Gemeente in bouwvalligen toestand spoedig groote verbeteringen moeten aangebmcl den. Eene commissie van deskundigen is benoe eene raming van herstellingskosten moet indie gingen ook stemmen op om tot slooping van bet over te gaan, maar noch het eene, noch het heeft tot dusver vasten vorm aangenomen. De llegeering, beducht voor het sloopen vang! teekenen van geschiedenis en kunst, heelt tbi geheele gebouw in teekening doen brengen d< ambtenaar van het Departement van Binnen!* Zaken. Het schynt, dat herstelling mogelyk wordt, en dat het gebouw uit een archiiec oogpunt niet geheel zonder waarde is. Het kerkgebouw, waarvan de zyvlengels gericht voor gewone woonhuizen, is zeer o het jaar 1452 werd door Aegidius van Wis» ambachtsheer in de heerlijkheid Vossemee kapel gesticht, welke in den loop der parochiekerk werd verheven, maar wegens moest worden gesloopt en weder opgeti Hoewel niet met zekerheid bekend, gescbie verraoedelyk in het jaar 1516, wijl in dat j* den tyd van drie achtereenvolgende jaren ten van het gebouw twee grooten Ylaamsch per werden geheven van het schotbaar land in de Hl beid. De Beeldenstorm heeft ook dit kerkgeboï

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2