Oesterberichten. RECHTZAKEN. Kerknieuws. Burgerlijke Stan VISSCHEBIJ. Door het Noord-Brabantsche sub-comité van liet Middelburgsche Dames-comité zal eene algemeene Weldadigheidsloterij gehoudén worden ten bate der krijgsgevangen Boeren, hunne vrouwen en kinderen en verdere slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika. Teneinde het geheele Nederlandsche volk in staat te stellen tot het beoogde doel mede te werken, is de prijs per lot gesteld op slechts 10 cents. De prijzen zullen bestaan uit voorwerpen, welke door liefdadige personen voor dit doel worden afgestaan. Het sub-comité rekent daar voor op aller milddadigheid en doet vooral een beroep op de Nederlandsche vrouwen om toe zending van prijzen van allerlei aard. Mevrouw Louis Botha zond bereids eenige eigenhandig vervaardigde fraaie prijzen. Men wordt beleefd verzocht alle geschenken, gelden, aanvragen om loten, enz. te adresseeren aan het Noord-Brabantsch sub-comité te Tilburg, Zomerstraat M No. 784. Wij achten deze verloting eene uitstekende gelegenheid voor vrouwen en meisjes in onze omgeving, om werkzaam te zijn tot leniging der ellende, waarin zoovelen, door den roof- en lieerschzucht van Engeland zijn gebracht. Te Almelo kreeg een schildersknecht, die bezig was aan het dakvenster van een huis, waaraan de geleiddraden van de electrische ver lichting verbonden waren en die bij ongeluk met zijn hals een van die draden aanraakte, zulk een hevigen schok, dat hij bewusteloos in de dakgoot viel. Hij bleet langen tijd bewusteloos, maar kwam na veel moeite eindelijk bij. Na den schok was de kleur over zijn geheele lichaam een tijdlang donkerblauw. Twee wegwerkers nabij Kaatsheuvel zagen, dat een meisje, dat vrecselijk gilde en schreeuwde, met geweld in een kermiswagen werd geduwd, terwijl de wagen daarna zoo haastig mogelijk wegreed. Met behulp van politie brachten zij evenwel den wagen tot staan en nu bleek, dat het schreiende kind een dochtertje van een der inwoners was, dat zij gestolen hadden. Het kind is nog niet geheel van de schrik bekomen. Het 2e bataljon infanterie vertrekt Maandag a.s. naar Limburg. Op 18 en 19 September wordt een bivak betrokken bij Leijenbroek. Brieven en stukken bestemd voor personen, die aan de manoeuvres aldaar deelnemen, moeten gezonden worden naar het stafkwartier der 3e divisie iufanterie, dat op 15 en 16 September gevestigd zal zijn te Beek, op 17 tot 22 te Valkenburg en op 23 en 24 Sept. te Maastricht. Voor een richtige bestelling is een duidelijk adres gewenscht, met vermelding van regiment en bataljon, waartoe de geadresseerde behoort. In Eriesland zijn valsche bankbiljetten van 100 gulden in omloop. In Zeeuwsch Vlaanderen, westelijk deel is tegenwoordig veel vraag naar gedroogd vlas. De Belgische kooplieden besteden hooge prijzen van 25—29 frs. per 100 Kg., tegen 2022 frs. in het vorige jaar. De firma wed. A. Schrijver, te Amsterdam, heeft met Barnum en Bailey gecontracteerd, op de geheele tournée door Nederland de levens middelen te leveren. Een denkbeeld van hetgeen noodig is krijgt men, als men leest dat in twee dagen te Nij megen gebruikt werden twee geslachte ossen, zes varkens, twee schapen, 125 pond gezouten varkensvleesch, 500 KG. aardappelen, 50 KG. havermout, 2400 cadetjes, 200 brooden a 1 KG., 50 KG. meel, 400 pond witte suiker, 400 liter melk, 3 liter room. Te 's Gravenhage, waar Barnum en Bailey ook voorstellingen zullen geven op het Alexander- veld, hebben Burg. en Weth. de voorwaarde gesteld, dat dit uitgestrekte terrein door een 2 meter hooge omheining moet worden afgesloten een werk dat duizenden zal kosten en waarmee scheepsladingen van hout zijn gemoeid. De kwartiermakers van Barnum en Bailey gingen daartoe met een bekend aannemer onderhandelen, hij vroeg een tamelijk hoogen prijs, maar men dong er niet op af. Alleen vroegen de heeren in hoeveel tijd het werk' ten spoedigste gereed kon zijn. De aannemer berekende 5 dagen. Neen in 5 uren moest 't worden gedaan, het koste wat 't wilde. De aannemer stond verbaasd en accepteerde het voor een vrij wat hooger bedrag en de heeren van het circus gingen heen met de woorden goed, afgesproken hé, in 5 uur en gij zorgt ook voor het af breken Ge kunt daarvoor het hout krijgen, daar hebben we niets aan. Een Engelschman in Zuid-Afrika maakt melding van een gevecht tusschen Engelschen en Boeren over een kudde schapen. Toen een 3000 patroneu verschoten waren, bemerkte men, dat de Engelschen tegen hun landgenooten vochten. Gelukkig was nog niemand getroffen, voegt de brievenschrijver er bij. Dit geeft te denken. Zouden de dapperen elkander niet genoeg hebben durven naderen om raak te schieten? De keizer van Duitschland zou de arbi trage geweigerd hebben in de onaangenaamheden tusschen Frankrijk en Turkije. Zijn vriendschap met den sultan is dus niet zéé groot, dat hij zich hem ter wille in een wespennest wil steken. Een patiënt, die zijn dokter wegzendt. Deze zieke is keizer Wilhelm van Duitschland een lastige gast, ook als patiënt. De dokter van den keizer presenteerde zich dezer dagen, zooals gewoonlijk, om naar de bevelen van Z. M. te vragen, maar hij werd niet ontvangen. De dokter verzocht toen den ordonnance naar de reden te vragen, waarom de keizer hem de deur wees en op welk uur hij terug moest komen. De keizer liet hem antwoorden, dat hij dien dag niet ontving, omdat hij „ongesteld" was. Te Petersburg is een student veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf wegens dienst weigering op Tolstoiaansche beginselen. Het is een 25-jarig jongmensch van adel, die in na volging van Tolstoi landbouwer was geworden en tevens zijn studiën voortzette. Hij leerde aan twee kozakken, dat de oorlog een misdaad is en ook deze beide mannen weigerden daarna de wapens te dragen- Het gevolg was, dat de beide soldaten werden gearresteerd en de student in de gevangenis geworpen. Deze laatste verzocht aan den krijgsraad om de straf van alle drie te mogen dragenhij nam alle schuld op zich en wees er tevens op, dat de beide soldaten huisvaders waren, terwijl hij zelf voor niemand te zorgen had. Te Hasselt heeft men een soldaat, die reeds eenigen tijd vermist werd, dood gevonden, aan een boom gebonden. Volgens verklaring van een geneeskundige moet hij van honger en dorst gestorven zijn. Het kindje der vrouw, die haar uinde, omdat hij haar verlaten wilde, heeft J .od en het lijk in een koffer verzonden, aan een wond overleden, véér de moeder zelfmoord pleegde. Zij liet een briefje na aan het adres van de politie meldende, dat zij den moord heeft gepleegd en ook zal zorgen dat zij haar kind mee in het graf neemt. AMERIKA. De verraderlijke toeleg om President Mac Kinley het leven te benemen, is gelukkig mis lukt de geneesheeren verklaren althans, dat geen enkel ongunstig verschijnsel is gevonden en zeggen, als er zich geen ongunstige omstandig heden opdoen, de" patiënt over drie of vier weken zijn bezigheden zal kunnen hervatten. De dader, Leon Czolgosz, ongehuwd, is te Detroit geboren, maar van Duitsche afkomst. Hij kwam van Cleveland (Ohio). In zijn onder- teekende verklaring zegt hij, dat hij geen mede plichtigen heeft. Hij legt volstrekt geen spijt over zijn daad aan den dag, maar zegt, dat de lezing van anarchistische geschriften en het aanhooren van voordrachten hem overtuigd hebben, dat de regeering der Unie in alle deelen verkeerd is het beste middel om daaraan een eind te maken, was, naar zijn meening, den President dood te schieten. Hij vertoont geen teekenen van verwarde geestvermogens. Verscheiden anarchisten en vrouwen, waar onder Emma Goldman, die socialistische voor drachten hield, zijn gearresteerd, als beschuldigd van medeplichtigheid. ZUID-AFRIKA. Dat er meer omgaat dan de verminkte tele grammen melden is even zeker als dal er harder dan ooit gelogen en verdraaid wordt. laten we er maar Het is misschien in Zoo wordt uit Mafeking geseind dat Methuen den 5en dezer een ernstig gevecht geleverd heeft bij Zeerust met De la Rey's macht. Na vele uren vechtens trokken de Boeren terug met een verlies van 20 gesneuvelden, waaronder generaal Lemmer en veldkornet Joubert, 18 gewonden en 44 gevangenen. 300 wagens, 15000 runderen en 60000 schapen werden buitgemaakt. OeEngelsche verliezen bedroegen 15 gesneuveld en 30 gewond. Nu is het moeielijk aan te nemen dat De la Rey zulk een sleep bij zich had en evenmin dat nog zooveel vee aanwezig is in eene reeds ontel bare malen door Methuen „schoongeveegde" streek. Voorts zou generaal Lemmer gesneuveld zijn, doch volgens Kitchener is diens dood reeds den 13en December gemeld. Nog wordt bericht dat twee zoons van President Kruger zich hebben overgegeven. Dit kunnen we gerust onder voorbehoud aannemen. Uit Slabbertsnek in den Vrijstaat wordt ge meld dat majoor Marshall den 3en dezer den geheelen dag aangevallen cn vrijwel belegerd werd door 350 Boeren. Hij had geen geschut en werd eerst verlost nadat een boodschapper hulp was gaan halen. De heldendaden door andere kolonnes verricht, bestonden hoofdzakelijk in het vernielen van molens en het gevangen nemen van vrouwen en kinderen. De gevolmachtigden van de Zuid-Afrikaansche Republiek en van den Oranje Vrijstaat, handeleude in naam van deze beide Staten, hebben een adres gericht aan den Raad van beheer van het permanente Hof van Arbitrage te 's Gravenhage, waarin zij hun verzoek herhalen om eene be slissing, bij uitspraak van het Hof van Arbitrage, over de geschillen die tot den oorlog geleid hebben. De gedelegeerden verzekeren en kunnen met bewijzen staven, dat Engeland bij herhaling de regelen van beschaafd oorlogvoeren heelt geschonden en door uitvoering te geven aan Kitchener's proclamatie, binnen kort nog meer schenden zal. Mocht de Eugelsche regeering een weigerend antwoord geven, dan zou hieruit blijken, dat zij het niet waagt zich aan de uitspraak van een nauwgezetten, kundigen en oupartijdigen rechter te onderwerpen en de volle verant woordelijkheid blijven dragen van de voortzetting van dezen even verschrikkelijken als onnoodigeu oorlog en zij zal stilzwijgend erkend hebben, dat de wijze waarop die oorlog harerzijds gevoerd wordt, met de eischen van menschelijkheid en beschaving in strijd is. Voor inlichtingen, programma's, enz men zich tot het Russische vice-com Middelburg. Philippine. In de laatste acht dagen vooral van Belgisehe zijde, veel vra mosselen. Verzonden werden per spo België een Frankrijk 1975 balen, iedei KG., tegen frs. 5 a frs. 6 per baal. haven werden opgekocht door Nederlani Belgische venters ruim 1450 H.L. De' laat niets te wenschen over en van ziek niets meer vernomen. In de maand Augustus zijn per sp zonden 15,425 balen en de prijs variëerde frs. 4,75 en frs. 6 naar kwaliteit. M< gold van f 0,95 tot f 1,357 manden werden verkocht tegen f 3,per mam Bruinisse. Gedurende de vorige week van hier verzonden 4100 tonnen mosse Holland, Belgie, Frankrijk, Duitschl Engeland, h f 2,50 tot f 1,80 per ton na teit. Van Zuiderzce-mosselen geen aanvc LANDBOUW en VEETEELT. Men meldt ons In enkele gemeenten zijn reeds proeven genomen om het gehalte der nog te velde staande bieten te bepalen en van deze werd óns medegedeeld, dat de uitkomst zeer be vredigend was. Het rooien met 16 Sept. e.k. zal den meesten landbouwers maar weinig aanstaan, daar de bieten nog in hun groei zijn men gelooft niet, dat de opbrengst zoo groot zal zijn als het vorige jaar. Ierseke. De drukte in de oesters hef een paar weken weer een aanvang Dagelijks ziet men één of twee volgelade naar het station rijden. De in vaten oesters gaan meest naar 't buitenland België is een goede afnemer. Van d hoort men nog niet veel, alleen da i uiteenloopend zijn al naar gelang der Bij bevelschrift der rechtbank te Mi is naar de openbare terechtzitting di| bank verwezenH. T., oud 21 jaar, te Selzaete (België), gedetineerd te Mii ter zake van het hevig verzet door hei andere personen met vereenigde krac pleegd tegen de maréchaussees C. Co| en M. Beun op den 25 Augustus jl), Poelpolder te Sas van Gent. Aan den bi is jnr. J. de Witt Hamer, J.Gz., adi Goes, ambtshalve als verdediger toegeil PREDIKBEURTEN. Nederl. Protest. Bond, afd. Tholen. Zond 10 uur. Dr. H. A. van der Meulen, Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. 91/» ling Van der Endt, nam. 2 u. Ds. Paauwe Geref. Gem. Voorm. 9'/s u. nam. 2 u. D nam. 5'/a u. ouderling Moerdijk. Vr. Ev. Gem. Voorm: 9*/a u., nam. 2o Ds. Post. Oud Gerei. Gem. Voorm. 9 o., nam. I1 lezing der ouderlingen. er keurig uitzag I Maar niet meer over spreken, het geheel niet noodig I" De jonge dame had zeker niet met opzet deze woorden gesproken en evenmin den indruk berekend, dien haar gezegde op hem zou maken maar het lag nu eenmaal in haar aard, het te zeggen en er haar voordeel mee te doen. Deze "bitse uitval verdiende hij niet en daar door week zijn trots. „Maar begrijp je niet, waarom ik je tot mijn vrouw wil zeide hij eensklaps op harts tochtelijken toon. „Je bent mooi en goed, en het heeft den hemel behaagd, je ook rijk te makenmaar in ervaring ben je nog een kind en je kent je eigen hart niet. Door je schoonheid, je goedheid en je rijkdom zal je iedereen aantrekken precies zooals hier en dat kan je niet helpen. Maar Marie, je zoudt zonder eenige hulp zijn, als jij telkens door anderen werd aangetrokken, en je had dan volstrekt geen houvast." Don Caesar had niet ongelukkiger woorden kunnen kiezen. Diezelfde gedachte had hare moeder al eens vroeger uitgesproken, hoewel uit een ander oogpunt. Marie volgde den spreker met opgewonden blik. Ja, er was toch zeker wel iets waars in. Hare moeder had het gezégd, en Martin had al lachende hetzelfde beweerd. Er wachtte haar werkelijk een schitterende toekomst 1 Was het wel wijs, die te bederven door zoo op eens een verbintenis aan te knoopen Hij had zelf gezegd, dat zij weinig ervaring had. Dat wist zij, en wat deed hij nu anders dan gebruik maken van die onervarenheid Indien hij haar oprecht liefhad, zou hij zich zeker vrijwillig aan de proef onderwerpen. Zij van haar kant verlangde deze vrijheid niet van hem, kwam zij terug, en dacht hij er nog zoo over, dan zou zij volkomen bereid zijn met hem te trouwen. Zij vond deze gedachte zéé nobel, dat ze voor een oogenblik hare eigenliefde en zelfzucht gansch en al vergat, en hem met een teedcr glimlachje aankeek. „Dus je stemt er in toe, Marie zei hij verlangend, terwijl hij zijnarm om haar middelsloeg. „Neen, nu nog niet, Caesar", zeide zij, terwijl ze zich zachtjes losmaakte. „Ik moet er nog eens over denkenwe zijn beiden nog te jong om zoo iets al te vlug te behandelen, Door de Keizerlijke Russische Vereeniging tot bevordering der Vischteelt en Visscherij" zal in Mei 1902, onder bescherming van Grootvorst Sergius te St. Petersburg, eene internationale tentoonstelling en tevens een congres gehouden worden voor visscherij en kweekerij. Op verzoek van den vice-consul van Rusland, deelen wij hieromtrent het volgende mede De tentoonstelling, waaraan ook buitenlandsche inzenders kunnen deelnemen, zal uit negen afdeelingen bestaan, die alle weder in ver schillende groepen verdeeld zijn, en bevat o.a. de tegenwoordige zee- en zoetwatervisscherij en daarvoor benoodigde werktuigen, netten enz., verder voortbrengselen der visscherij en de verschillende wijzen van verduurzaming en toe bereiding; de visscherij als sport; de nuttige en voor de visscherij schadelijke dieren en planteu aanleg voor visch-kweekerijen en vijvers, aquariums, litteratuur, wetenschappelijke onder zoekingen, oeconomie, het leven der visschers en maatregelen te nemen voor de verbetering van het visschersbedrijf, enz., enz. Véér 14 Nov. a.s. moet de aanmelding voor de tentoonstelling te St. Petersburg hebben plaats gehad. en het zou niet mooi van me zijn, als ik er gebruik van maakte, dat je nog zoo weinig meisjes ik bedoel natuurlijk Amerikaansche hebt gezien. Als ik weg ben, moet je wat meer omgang zoeken. Daar heb je bijvoorbeeld die twee zusters van mijnheer Martin, die hier komen wonen, - het zou me niets verbazen, als die veel knapper waren en veel beter konden praten dan ik en verbeeld je dan eens, hoe akelig het voor me zou zijn, als ik moest denken, dat enkel en alleen zoo'n miserabele belofte maakte dat je niet op haar verliefd mocht worden Zij zweeg, en sloeg de oogen neer. Dit was haar eerste uiting van koketterie, want ze was gewoonlijk volkomen openhartig. Misschien zou het ook wel niet de laatste zijn geweest, doch zij bespeurde dat ze al dadelijk te ver was gegaan, en was er niet op verdacht, dat zij met haar eigen argument zou bestreden worden. „Dus je wil zeggen, dat dit mogelijk is dat zoo iets je ook zou kunnen overkomen I" zei hij snel. Zij zag hare fout in. „We zullen weinig gelegeuheid hebben om elkaar te ontmoeten,' Gemeente YERSEKE. Ondertrouwd: Cornelis Kant 20 Dina Cornelia Filius 24 j. jd. Jan Stev 21 j. jm. en Maria Johanna Filius 22 j. Gehuwd: Matheus Martinus de Wes en Cornelia de Koster 17 j. jd. Geboren: Jacoba d. van Jan Oranj van den Bosch. Johannes z. van Johani en Wilhelmina Mol. Lijntje d. van Flot van der Jagt en Adriana Sinke. Overleden: Adriana 2 mnd. d. Hollestelle en Janna van de Vrede. Gem. THOLEN van 1 Aug.1 Sept, Geboren: Jozina Johanna, dv. M Sande en M. Goosens. Pieter Kornelis, Baaij en J. M. Greep. Maatje, dv. J. Qu van Beveren. Jacobus, zv. Th. Baak en J Pieternel In, dv. D. Jansen en M. W. Willem Johannes, zv. L. Soetens en M. P Cornelia Sara, dv. W. F. Schot en J. Berge, wonende te Dordrecht. Neeltje. Schot en N. Geluk. Overleden: Anna Laurina Corm genoote van M. C. Deurloo, oud 63 jaar.' zv. J. van Gorsel en P. Moerland, oud Jasperina Maria, oud 5 mnd. dv. J. Ba Praat. Catharina Margrita Augustijn, oud Lina Tanna Lammerse, echlgenoote v Stoffels, ond 4 6 jaren. Jacobus, zv. Th. 1 van Dijk, oud 18 dagen. Gehuwd: Anthonie Marinus Geluk, en Francijna Martina Noteboom, jd. Ja van der Have, jm. en Breela Katharina Johannes van Dijk, jm. en Johanna Magdalem 1. P. j. a| je, ornotl iaar. antwoordde zij bedaard, „en we z» gelukkiger zijn, als we elkander nif van allerlei onmogelijkheden best Laten we liever eens bedenken, hoe iets van elkaar zouden kunnen hoorenl weet heel goed dat we mekaar nu sl toeval hebben ontmoet. Als moedeif dat we haar hadden moeten raadpli zou het de zaak erger maken, wa elkander telkens in het geheim zagen, is zij nu wel ongerust waar ik blijf, en zou ze argwaan krijgen. Ik moet nu dat huis gaan. Elk oogenblik kan er iemai om me te halen." „Maar ik heb je zooveel te zeggen, hij. „We hebben elkaar maar zoo kort g' „Je kunt schrijven." „Maar wat zal je moeder daarvan vroeg hij verbaasd. Zij kleurde weer, toen zij haastig ani «Natuurlijk, je moet niet naar buis Je kunt ergens een brief voor mij bei bijvoorbeeld, hier in het bosch. Stil zij er met echt meisjesachtige vroolij „dat is een mooi plaatsje. Kijk eens (Wordt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2