1 Advertentièn. Dienstbod* l Ingezonden stukkeu. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Marktberichten, s a i s S >0 2 S NI 3 5N 'III s 5 N Te 's-Gravenhageis een 54-jarige werkman door een ander werkman aangehouden. Na een korte woordenwisseling bracht de laatste hem onverhoeds een slag toe op het achterhootd, vermoedelijk met een scherp voorwerp of een stuk hout. De aangerande viel terstond neder. Binnengedragen in eenkruidenierswinkeltje, bleek de aangerande te zijn overleden tengevolge van een schedelbreuk. De verslagene was ongehuwd. Na het plegen van het feit maakte de dader zich terstond uit de voeten; hij is echter bekend. Te Koudekerke is aan het strand het reeds in staat van ontbinding verkeerend lijk van een man aangespoeld. Het lijk, dat gedeeltelijk naakt was, is na schouwing in de duinen begraven, wijl het niet meer naar het kerkhof vervoerd kon worden. Nabij Groningen zijn twee kinderen door zonnesteek getroffen en aan de gevolgen overleden. Te Diereu is aan den IJsel gevonden een pak manskleederen. Het bleek bij onderzoek, dat een onbekend persoon zich aldaar tusschen de kribben had gebaad. In deze kleeren werden gevonden twee por tretten, een bewijs van goed gedrag en een halve cent. Het lijk is tot heden niet opgehaald. Voor hen, die bijgeloovig hechten aan den invloed van St. Margriet op 't weer in de vol gende zes weken, zal 't een heele gerustheid zijn, dat die kritieke dag Zaterdag droog is voorbijgegaan. Te Hilligersberg sloeg de bliksem in het raadhuis, terwijl de burgemeester en raadsleden aanwezig waren. Door den schoorsteen sloeg het op een fonteintje, waarvan de ketting stuk sprong, en ontlastte zich door den afvoer buis naar het riool. Allen kwamen dus met schrik vrij. Te Bergen op Zoom is een begin gemaakt met het herstellen van het Markiezenhof, waar voor op de Begrooting van Oorlog een post is uitgetrokken. Het tweede zendingsfeest op Noord- Beveland schijnt niet best geslaagd te zijn, d. w. z. er was vooral des voormiddags weinig bezoek. Naar verluidt (of 'twaar is, zal spoedig blijken) moet het, op aandringen van de Itoomsche partijleiders, niet in de bedoeling liggen gedurende de nieuwe christelijke aera verder aan het lager onderwijs te tornen. Zou dit al het eerste struikelblok wezen op den weg van Bome en Dordt? Tegen zonnesteek Een zeer eenvoudig middel ter voorkoming van zonnesteek is dit: men legge een stukje rood papier in den bol van hoed of pet, en de chemische stralen der zon, die den steek ver oorzaken, hebben daardoor hun kracht verloren. Te Parijs zijn enkele menschen door de hitte krankzinnig geworden, wat zich bij een paar daarin openbaarde, dat zij zich geheel ongekleed op een balkon van een hotel begaven. Dat is zeker een heel onvoegzame handeling maar zoo heel dwaas is het nog niet bij een hitte van 120°. Kinderen gedood. Zondag barstte een hevig onweder los boven het Eransche dorpje Palan. Kinderen snelden naar den kerktoren en begonnen de klok te luiden, in de meening, dat zij daar door den bliksem zouden kunnen afwenden. Plot seling sloeg de bliksem in den kerktoren, doodde 4 kinderen en kwetste 4 menschen, waarvan een vrouw ernstig. Z U I D-A F R I K A. De groote schoonmaak, zoowel in Transvaal als in den Vrijstaat wordt nog steeds door de Engelschen voortgezet of hervat. Het schijnt dat het „vuil" moeilijk uit alle hoeken en gaten kan verwijderd worden of dat het zich telkens opnieuw ophoopt. Generaal Barton zuivert de streek langs de Mageliesbergen en Methuen nog meer westelijk, terwijl ook in den Vrijstaat voortgegaan wordt, van het land een woestenij te maken en vrouwen en kinderen weg te voeren. Gevechten van eenige beteekeuia schijnen alleen in de Kaapkolonie geleverd te worden. Het commando van Scheepers had het geluk, ten noorden van Beaufort West, een trein te vermeesteren met voorraden, die de Boeren uit stekend te stade zullen komen. De trein werd verbrand en manschappen gevangen genomen. keel moeten omklemmen als een bankschroef. Bij deze vreeselijke uiting behield de ater ling toch nog die vreemde zachte stem. Mochten wij het toelaten dat zoo'n ondier nog onder de menschen verkeerde De dokter opeDde de deur, met de woorden „Doe wat ge nog noodig acht." Daarna vertrok Olmen zonder te groeten. „Goddank," stamelde de patiënt met een zucht van verlichting. „En nu mijn beste vriend," zeide de dokter tot mij, „wees gij nu zoo goed mevrouw Ülineu van een en ander kennis te geven en met haar te overleggeu hoe wij verder zullen handelen." Ik verliet het vertrek en kwam Augusta in den gang tegen. Wij begaven ons naar de spreekkamer en nauwelijks een kwartier gezeten zagen we Olmen de voordeur uitgaan met een koffertje in de hand, terwijl hij haastig de straat afliep in de richting van de haven. „Daar gaat hij," snikte Augusta. „Geen af scheidsgroet, geen enkel woord van vergeving voor het leed, dat hij mij aandeed, door mijn goeden vader zóó te behandelen o, 't is ver- Daarentegen verrasten de Engelschen Zondag 11. het laager van Lategan, bij Tweefontein, waarbij 10 Boereu gevangen genomen en 105 paarden, 70 geweren, 1000 stel patronen, be nevens een aantal dekens buit gemaakt werden. Voorts seint Kitchener uit Pretoria dat Garrats kolonue een Boeren-convooi bij Beitzburg ten noorden van Kroonstad nam, waarbij 25 ge vangenen gemaakt en eenige wagens vermeesterd werden. De Engelschen gaan voort met het ophangen van Kaapsche rebellen, een maatregel die de verbittering en het verzet ongetwijfeld zullen doen steigen. Zondag bracht de telegraaf de droeve tijding van het overlijden van Mevrouw Kruger. Volgens den correspondent van de Standard te Pretoria heeft het overlijden van haar geliefde dochter, mevrouw Smit, in de vorige week, haar dood verhaast. Peter Smit was gesneuveldde Engelschen verbrandden de hoeve bij Waterval en brachten mevrouw Smit naar een kamp bij Krugersdorp, waar zij ziek werd en stierf. Sedert is mevrouw Kruger zeer onder den indruk van dit verlies gebleven en dit heeft haar gezondheid benadeeld. Zij kreeg longontsteking en overleed binnen drie dagen op 67-jarigen leeftijd. Ver van haar echtgenoot, aan wien zij in haar geheele huwelijksleven haar liefderijke zorgen heeft gewijd, is mevrouw Kruger ge storven, en aan haar sterfbed hebben zoovelen ontbroken, die haar op aarde het liefst zijn geweesthaar man, haar kinderen, de talrijke leden van haar groot gezin, die door den oorlog zijn uiteengedreven en verspreid, zelfs over andere werelddeelen. Haar schoonzoon, de heer Eloff, die bij haar sterfbed tegenwoordig was, heeft haar laatste woorden aan den heer Kruger getelegrafeerd nzeg aan uw vader dat hij zijn vertrouwen vast op den Heer moet stellen" De President heeft de droeve tijding met gelatenheid ontvangen, doch - verzocht vooreerst niemand bij hem toe te laten. Eenige Engelsche bladen wijden waardeerende woorden aan de overleden vrouwandere bepalen zich tot de eenvoudige vermelding van haar doodenkele zijn zoo laaghartig om schampere opmerkingen te maken naar aan leiding van haar heengaanook aan het adres van president Kruger. Maar daar zijn het dan ook Engelschen voor. Van alle kanten ontvangt de grijze President bewijzen van deelneming. Wat ons echter ten zeerste bevreemdt, is, dat onze Koningin, te Soest- dijk, dus in de nabijheid vertoevende, hem niet eens bezocht heeft; zelfs verneemt men niet dat zij den treurenden zwaarbeproefden grijsaard van hare deelneming door tusschenkomst van een adjudant liet blijken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie Presentiegeld voor raadsleden te Tholeo. Mijnheer de Redacteur! Zou het erg gewaagd zijn te veronderstellen, dat velen, evenals wij, met verbazing hebben kennis genomen van het Gemeenteraadsbesluit, waarby het presentiegeld der leden, nu dezen met 4 vermeerderd zijn, gebracht is op f 200 P Wy vroegen onszelven al, waartoe dit presentie geld dient. Mocht er, jaren geleden, toen men nog zoo weinig meeleefde met hetgeen in de raads vergaderingen behandeld werd, behoefte hebben bestaan aan het toekennen van presentiegeld aan hen, die zich eene „keuze lieten welgevallen", thans, nu wij onder ecnig6zins andere omstandigheden leven, achten wij het toekennen van presentiegeld zonder eenig nut en bepaald onnoodig. Wy kunnen ons toch niet voorstellen dat een raadslid de vergadering gaat bywonen met het oog op het daaraan verbonden voordeel ol thuis blijlt indien hy geen vergoeding krygt. Het gevaar dat by niet-toekenning van presentie geld de thans zittende raadsleden by periodieke ai- treding geen nieuw mandaat op zich zullen nemen, ia o. i. niet te duchten en dat bij mogelijke vacatures om die reden geen candidaten te vinden zullen zijn, ook daarvoor bestaat geen bezwaar Waartoe dient dan het presentiegeld We weten het niet en willen het hier verklaren, dat, naar onze meening, het genomen besluit zou dienen te worden ingetrokken. Geschiedt dit niet op voorstel van één of meer der 7 raadsleden die thans zitting hebben, dan toch ligt het voorzeker op den weg van hen, die onlangs zyn gekozen. schrikkelijk. Mocht ik hem nimmer, nimmer weerzien Toen zij kalmer was, gingen wij naar de zie kenkamer, waar ik vertelde, dat Olmen vertrok ken was. „Hij had er zoo gemakkelijk niet moeten afkomen," bromde Robers. Als ik dat geweten had, zou ik hier niet voor ziekenoppasser ge speeld hebben. Nu is mijn plan heelemaal mis lukt, want ik had dien schurk 't liefst in handen van het gerecht gebracht. „Gij vergeet, dat ge eens zijn medeplichtige zijt geweest," gaf de dokter scherp ten antwoord, gij zoudt er dus zelf ook voor moeten boeten, maar wij zullen je nu niet langer houden. De heer Henn'ing heeft mij verzocht twee duizend gulden voor u uit de brandkast te halen, met zeer vriendeiijk verzoek of gij bereid zijt ten allen tijde over dit voorval te zwijgen." yDat beloof ik op mijn eerewoord," zeide Robers, terwijl hij de bankbiljetten opstreek ik zal wel zorgen, dat men op 't land nooit meer yan mij hoort." Toen begaf hij zich naar den zieke, drukte Wordt het besluit niet ingetrokken, dan weten wij voor het vervolg, indien de financiëele toestand der gemeente bezuiniging eischt, welke post in de eerste plaats moet worden geschrapt. Waar, blykens het raadsverslag, in gemeenten als Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Terneuzen, Hulst en Ierseke het presentiegeld is afgeschaft, en bijv. de raad van St. Maartensdijk zich tevreden stelt met f 60.is het toch zeker niet te verwonderen, -dat het besluit van den Thoolschen gemeenteraad, waarbij TWEE HONDERD GULDEN wordt toegekend, geen algemeene instemming kan vinden. Men bedenke Twintig gulden voor ieder raadslid is onbeduidend, twee honderd gulden voor de ge meente is veel U dankende, M. de R. voor de verleende plaatsruimte, EENIGE INGEZETENEN. Tholen, 26 Juli 1901. 19 Juli. Ten overstaan van den notaris N. van Steenbergen te Tholen werden te Oud-Vosmeer, ten verzoeke van J. F. Wadde van Roon, aldaar publiek verkocht vruchten te velde, alssuikerpeeën van f 66 tot 1118, suikerpeeën en bruine boonen van f53 tot f71, tarwe voor f92, aardappelen en bruine boonen van f121 tot f125, wintergerst voor f86 en erwten voor f 96. Alles per gemet. 20 Juli. Ten overstaan van genoemden notaris werden heden te Tholeii, ten verzoeke van den heer G. C. M. Geluk aldaar, publiek verkocht vruchten te velde, alsrogge van f 85 tot f IQ5, haver van f71 tot f82 per gemet. 25 Juli. Ten overstaan van genoemden notaris werd heden te Oud-Vosmeer ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen de wed. M. Koolaard publiek ingezetEen woonhuis met erf te Oud-Vormeer, door Ch. Joh. Sonke, timmerman aldaar, voor f 1550, Een kerkezitplaats aldaar door L. Kievit, land bouwer aldaar voor f 41, Ken idem door C. M. Stoutjesdijk, winkelier aldaar voor f 30, Een idem door C. M. Stoutjesdyk voornoemd voor f 12, Een idem door Gh. J. Sonke voornoemd voor f 37, Een idem door M, A. Douw, landbouwer te Oud- Vosmeer voor i 20, Een idem door M. A. Douw voornoemd voor f 10, De toewijzing zal plaats hebben op Dondeidag 1 Augustus a.s., in de herberg van M. J. Ampt te Oud-Vosmeer, 's avonds 6 uur. 25 Juli. Ten overstaan van genoemden notaris werden heden te Oud-Vosmeer, ten verzoeke van de wed. en erven van Adr. de Graaff te Oud- Vosmeer publiek ingezet 1. Een houten vaartuig, statietjalk, door Abr. de Graaff, schipper te Oud-Vosmeer voor f425. 2. Een perceel bouwland, zijnde één stuk grenzende aan den zeedijk te Oud-Vosmeer door A. C, Heijboer Johz., landbouwer aldaar voor 1 700 per 39 aren 24 centiaren. 3. Een perceel bouwland, het tweede stuk van den zeedijk aldaar, door Adr. Menheere aldaar voor f 700 per als voren. 4. Een perceel bouwland, het derde stuk van af den zeedyk aldaar door F. Dupondt, aldaar voor f 525 per als voren. 5. Een perceel bouwland aldaar, kad. sectie G. no. 104 geheel en een perceel bouwland kad. sectie C. no. 188 gedeeltelyk, door J. E. van der Maas, landbouwer te Tholen voor 1 57 5 per alsvoren. 6. Een perceel bouwland aldaar kad. sectie G no. 188 gedeeltelyk, door denzelfden voor f 525, per alsvoren. 7. Een perceel bouwland aldaar kad. sectie Cno. 188 gedeeltelyk, door J. Potter, landbouwer te Oud- Vosmeer voor f 500,per alsvoren. 8. Een woonhuis met erf en tuin aldaar door Jo- zua Vos, landbouwer aldaar voor f 825, De toewyzing zal plaats hebben op Donderdag 1 Augustus a.s. in de herberg van M. J. Ampt te Oud-Vosmeer, 's avonds 7 uur. Gemeente YERSEKE van 1925 Juli 1901. Getrouwd: Johannes Gijsbertus Kemper, 22 j. jm. met Elisabeth Alida van Dijke, jd. 25 j. Ondertrouwd: Jan Kopmels, 49 j. wed. met Huberta Maas, 35 j. wed. Geboren: Maatje Maria, dv. Marinus Mieras en Maria Dekker. Overleden: Johanna, 4 j, dv. Jan Hooge- steger en Jannetje de Smit, De intrede van Ds. Paauwe is bepaald op 25 Aug. a.s. de» namiddags. Des voormiddags zal hij bevestigd worden door Dr. Gunning, te Utrecht (dus niet door Ds. van Hoogenhuyze te Doorn, zooals de Zeeuw gemeld heeft. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. 9'/»u. oi Van der Endt, nam. 2 u. Ds. J. W. W te Kruiningen. Collec'e voor de zending. Geref. Gem. Voorm. 91/» u., nam. 2 u. u. Ds. Koppe. Vr. Ev. Gem. Voorm: 9!/i u., nam. 2 u. en dd de heer Ruster te Rilland. Oud Geref. Gem. Voorm. 9 u., nam. I1/» ,6 lezing der ouderlingen. 27 Juli 1901. THOLEN. Boter f 0,55 per K.G. Eieren f 3, Botterdam eieren f 3, Coöperatieve Boomboterfabriek „Poortv te Poortvliet: boter f0,65 per Coöperatieve Boomboterfabriek „Da K te Staveuisse: 10,65 per 1/1 K.G. Temperatuur van het Scheldewater te 1 hem de hand en wenschte hem beterschap en een lang gelukkig leven met zijn dochter. Daarna groette hij ons, pakte zijn kleeren in een bundel en vertrok. Dienzelfdeii avond werd door een sluiswachter op een der donkerste en eenzaamste plaatsen van de haven het lijk gevonden van Olmen met versoheiden blijkbaar door een,matrozen mes toegebrachte steken in den mond, keel en over de borst. Daar de doode niet beroofd was, vermoedde de politie dat hij bij een der vele twisten, die in dat afgelegen stadsdeel dikwijls voorkwamen, omgekomen was, en wij lieten hen in die meening. Naar het ziekenhuis gebracht, werd Olmen vau daaruit begraven. Van den dader vond men niets, alle onder zoek bleek vruchteloos, alleen wij meenden hem te kennen. Eenige maanden daarna ontving de dokter een briefkaart nit Amerika met 't volgende „Mijn wraak is gekoeld. Nimmer keer ik terug. Mijn beste wensehen voor uw vrienden, Broeder Bernardus. EINDE, Juli Graden C. Zaterdag 20 22,3 Zondag 21 23, Maandag 22 23, Dinsdag 23 22, Woensdag 24 21, Donderdag 25 20,3 Vrijdag 26 20, Temperatuur van het Scheldewater voor lei Op Donderdag 25 Juli 20 gr. C. (681 'B' Zoutgehalte 191/, per duizend. u "O ÖC u ei m 8 A o 8 &H a 3 S 2 4a h let 2 a «j 5 £p St X «f S3 W M it 33 o OO 05 O O r-1 25 W N oo oT f" C"l N 95 ""i1 M CO «j 25 CM Cl 1—^ 1-4* c«f co" CO f r-1 CO 1> CO oj' O f* CU T oT «O C"« o» co r-i rl" (M co" <M 00 .O T—I »0 lO r-l" r-s Cl' r-> 00 3 l-a ans v r. b: 1 I I :de I [JD g( S ani Ii Al Q D A N K p .GIN G. De ondergeteeke .-tuigt bij dezen -IV oprechten en welgemeenden dank aan zoowel hier als elders, die blijken van bi stelling gaven bij gelegenheid van zijn 2f jubileum als Secretaris dezer gemeente. In het bijzonder wordt dit gedaan aai heer Burgemeester als woordvoerder, en li ad Baadsleden dezer gemeente, alsmede aai woordvoerder, den heer J. Verhage, en n leden der Commissie uit de burgerij hun aanspraken en aangeboden gesche welke door hem op hoogen prijs worden ge M. VAN BENDEGO St. Philipsland, 20 Juli 1901. Ondergeteekende betuigt bij deze zijn gemeenden dank aan allen die bij de stem en de herstemming op 5 en 18 Juli hun op hem uitbrachten, en tevens voor de blijken van belangstelling, zoowel van hif van elders ontvangen, bij zijne verkiezini lid van den gemeenteraad. W. MOELKI Tholen, Juli 1901. Aan de kiezers die hunne stem op mij brachten en aan allen die van hunne stelling blijk gaven bij mijne verkiezing t( ii( van den Gemeenteraad, betuig ik hartelijken dank. J. M. WAGEMAKE Tholen, 25 Juli 1901. Oudergeteekende betuigt, ook nameni familie, zijn hartelijken dank voor de blijken van belangstelling dezer dagen o 2' vonden. 1 M. BAL, Notaris N. VAN STEENBEBGEN te 71 ie' zal op Dinsdag 30 Juli 1901, 's namiddaj fc uur precies, ten verzoeke vau den heer J TIMMEBS, vóór het door hem bewoonde aan de Hoogstraat te Tholen, in het baar verkoopen: l Hang-, Linnen- en Buffetkastje, Haai Kachels, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schildei 1 Canapés, Lampen, Glas-, Blik- en Aardei een Sloep met 2 Biemen, enz. Breeder bij lal al o la; tc Dc .al cl jetten omschreven. II 3 Gevraagd zoo spoedig mogelijk bij Mejuffrouw VAN BIJSSEL, Ti A <1

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2