Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Burger 1 ij k e 81 a n d. M a r k t b e r i c h t e 11, I. THOLEN. Na de verkiezing bij herstemming op Donderdag 11. van de heeren J. Kegge, C.Mz., W. Moelker en J. M. Wagemaker, suceessivelijk met 142, 188 en 159 stemmen, is de ge meenteraad compleet en bestaat deze thans uit 11 leden. „Concordia" liet zich ook ditmaal niet on betuigd en bracht, evenals bij de heeren Wagtho na hunne herkiezing, een serenade aan beide eerstgenoemden. Het voornemen is, den heer Wagemaker Zaterdag a.s. eene ovatie te brengen. Vóór het huis van den heer Overman, die bij zijne verkiezing op 5 Juli, wegens een ernstig ziektegeval in zijne buurt, verzocht had, hein geen serenade te brengen, werd thans ook een nummer ten beste gegeven. Als altijd vergezelde een joelende menigte het gezelschap. Hedenavond geeft „Concordia" een concert voor de leden in den tuin van „Non Semper." De gemeenteraad van Maastricht heeft iets nieuws bedacht (nieuw althans voor zoover wij weten). In de verordening, op de gemeente belasting is bepaald, dat de belasting-schuldigen, die hun aanslag in ééns betalen in den loop der maand, volgende op die, waarin de uitgifte der aanslagbiljetten geschiedt, een korting van 5 pCt. op het bedrag van den aanslag krijgen. Langs de Nassaukade te Amsterdam snort een automobiel stootend, blazend, stof-opjagend ergernis-wekkend door zijn dolle vaart, en zijn bestuurder zegevierend meeslingerond langs het breede effen pad, dat ieder vrijlaat en ruimt uit angst voor kneuzing of dood. Plotseling knalt een schok tuf-tuf staat stil. Bestuurder er uit. Bekijkt, betast, be- peutert, schudt, wringt, schroeft los, schroeft vast maar tuf-tuf staat onwrikbaar en weigert ook maar een duim verder te gaan. Publiek, vroolijk, schertst, lacht, spot, geeft sarcastische raadgevingen „Hou 'm wat gras voor geef 'in wat wonderolie trek 'm een eindje voort een beetje zand voor de wielen" enzoovoort, die den automobilist de lijdzaamheid der ziel bijna doen verliezen. Komt een boer aan met paard voor z'n kar. „Hé boertje, wil je mijn machine even naar huis brengen. Algemeene vroolijkheid. Boer laat zich vinden, stijgt af en spant oude beweegkracht vóór zelf- beweger. Knol kijkt minachtend naar nieuwe vracht, maar rijdt er gedwee mee voort. Dinsdagnacht omstreeks half 12 brak te Bergen op Zoom brand uit in een der pak huizen van een voddenkoopman aldaar. Tegen 2 uur was men het vernielende element meester, door den dienst van 4 spuiten. De brandweer was genoodzaakt de belendende perceelen te bespuiten en de pakhuizen omver te halen tot stuiting van den brand. De man is laag verzekerd. Woensdagvoormiddag viel zekere v. B. van een op de werf De Schelde te Vlissingen in aanbouw zijnd stoomschip op de spanten. Hij was onmiddellijk dood. Te Terheijden is Woensdag een land- bouwhoeve afgebrand. Twee paarden en vier varkens kwamen in de vlammen om. Een man te 's Hertogenbosch kreeg in 't begin van de week een wondje aan een zijner voeten door in een spijker te trappen. De onbeduidendheid van 't wondje was oorzaak, dat geen geneeskundige hulp werd ingeroepen. Dinsdag geraakte echter zijn hoofd geheel in de war, alles begon eensklaps te verstijvendoor doctoren werd bloedvergiftiging geconstateerd alle hulpmiddelen om den lijder in het leven te houden werden aangewend doch niets mocht baten. Het jongmensch overleed op 25-jarigeu leeftijd. Uit Tholen wordt gemeld: De nieuwe karwij wordt gedorscht, zoodat men spoedig zal markten; de kwaliteit van het zaad en de op brengst zal zeker goed zijn. Jammer dat de hooge prijzen van het vorige jaar teruggeloopen zijn van f 19 tot f 11,50 per 50 K.G. Bij voorkoop werd reeds vroeg f 13 en f 14 geboden maar weinigen toonden zich daarvoor genegen. „Geef dat fleschje terug, diefzeide Olmen, „en daarna kunt ge vertrekken. Ik zal met je afrekenen en ge verlaat mijn huis terstond, want ik kan je den zieke geen minuut langer toevertrouwen, daar ge uwen post verlaten hebt." Het gelukte Olmen niet, den verpleger eenige vrees in te boezemen. Rustig begaf hij zich naar den patiënt en zag dat er iets met hem gebeurd was. De oude heer Henning sloeg de oogen op en Robers ziende zocht hij zijn hand en hield die vast terwijl hij fluisterde „Blijf hier!" Wat hebt ge hem te drinken gegeven, dat de ongelukkige zoo kort en moeilijk ademhaalt. Zeg, wat hebt ge met uw schoonvader gedaan, terwijl ik even in den tuin was „Mijn arme schoonvader," begon Olmen te jammeren, „hij is uit bed gekomen, terwijl ge weg waart en hij heeft zeker van de flesch gedronken die op tafel stond. Wie weet welke noodlottige gevolgen uw dienstverzuim zullen hebben „Zwijg schurk, mijn geduld is ten einde, ge hebt eerst getracht je schoonvader te vergeven, dat is je nog intijds belet, maar dat gekreun zooeven had een andere oorzaak. Ik zie duidelijk Een landbouwer te Nieuwland is onder het melken zoodanig door een koe met de hoorns gestooten, dat hij op de plaats dood bleef. Te Bergen op Zoom is de eerste steen gelegd voor de Eröbelschool van het Nuts-Depar- tement aldaar.. Daarbij werd hulde gebracht aan den heer P. W. Janssen, te Amsterdam, door wiens geldelijken steun de geheele inrichting wordt bekostigd. Tc Zalt-Bommel werd gisteren een jnan verblijd met de geboorte van een drietal meisjes, allen gezond. Het kleine groepje, uit elkaar te kennen door de kleuren rood, wit en blauw, krijgt veel bekijks. Uit Borsele wordt gemeld dat een land bouwer aldaar kinderen werft tegen negen stuivers per dag met 's middags koffie en melk. Zelfs raadsleden nemen kinderen beneden 13 jaar in dienst om suikerbieten te verdunnen. Te Lekkerkerk wilde een 7-jarig knaapje met zijn klompje wat water uit een sloot scheppen omdat hij zoo'n dorst had. Hij verloor het evenwicht en viel in de sloot. Zijn makkertje riep om hulp, doch toen hij opgehaald werd, was hij reeds verdronken. Nabij Kwadendamme viel door het hollen der paarden, een boerenknecht van een hooi wagen en werd dood opgenomen. In de stroocartonfabriek te Oude Pekela is een arbeider op ongelukkige wijze tusschen de hakselmachine geraakt en letterlijk ver- morseld. Slechts de beenen waren van den ongelukkige overgebleven. Ofschoon de warmte der laatste dagen nog niet zoo hevig is als wat men daaromtrent uit N.-Amerika hoort, heeft ze toch aanleiding gegeven tot veel ongelukken. In den Akerpolder, is een arbeider uit Haarlemmermeer, tengevolge van de warmte bezweken. Een dergelijk bericht komt uit Culemborg, uit Wildert, aan de Belgische grens en nit Etten en Leur, terwijl op verschillende plaatsen de arbeid moest worden gestaakt. Ook bezweken verschillende personen op het veld door zonnesteek. De beste voorzorgsmaatregel daartegen is, om den nek te bedekken met een witte doek en een nat gemaakt koolblad in hoed of pet te dragen. Te Weert was gisteren een landbouwer bezig om een oud pistool schoon te maken, waarvan hij niet wist dat er een schot op zat. Plotseling ging het af en verbrijzelde de hand vau den man, ook aan het hoofd werd hij nog gekwetst. Om vliegen van het vleesch te honden. Men wrijve het vleesch in met het bekende soepkruiddragon, waardoor het niet alleen van de vliegen verschoond blijft, maar ook een aangenamen smaak verkrijgt. Te Kleef heeft een man zijn vrouw ver moord, door het toebrengen van zeventien mes steken; de dood volgde onmiddellijk. De dader is ontvlucht. Men vermoedt, dat hij in de richting van Nijmegen tracht te ontkomen. Een ijverig onderzoek is in die richting reeds ingesteld. Nabij Edenburg is een kruitfabriek in de lucht gesprongen. Tal van omliggende gebouwen zijn ingestort, waarbij veel personen ernstig werden verwond. Te Toulouse is het dak ingestort van een cartonfabriek12 arbeiders werden van onder het puin weggehaald, waarvan er 4 reeds overleden ziju. Z U 1 D-A F R I K A. De Engelsche verdelgingswoede schijnt in de laatste maanden nog niet opgehouden te hebben. Zoo schrijft men aan de N. R. Ct.Sinds Januari 1901 zijn in het zuidoosten van Trans vaal vier dorpen totaal vernield en verbraud, namelijk Amersfoort, Amsterdam, Piet Retief en Bethel. Verder nog Christiana, Bethlehem, Lindley en Vredefort, en zeer waarschijnlijk nog vele andere. In deze dorpen is geen huis, in sommige zelfs de kerk niet gespaard, maar alle geplunderd, vernield en verbrand. aan de plekken bij zijn keel dat ge getracht hebt hem te wurgen, zooals je dat eenmaal Robers gedaan hebt." Doodsbleek deinsde Olmen achteruit. Wat wist die verpleger van zijn verleden. Hij stond voor de tafelzijn vingers grepen met zenuw achtige haast nu het eene, dan het andere voorwerp. Er werd aan de deur geklopt. Dit was een goede afleiding voor Olmen, die de deur opendeed en de knecht met het avondeten binnen liet, terwijl hij zich verwijderde. Toen fle bediende gereed gezet had, gaf Robers hem een geldstuk met de woorden ,,'t Is omdat je straks voor me hebt opgepast, maar nu moet je zoo ongemerkt een boodschap voor me doen. Kunt ge dat „O, zeker," antwoordde de knecht, ,,'t is mijn uitgaansavond, als ik gegeten heb kan ik dadelijk gaan." „Zooveel te beter. Ga dan terstond voor mij naar den dokter en vraag of hij van avond nog wil komen, maar zeg er niets van, aan niemand hoor." Met de belofte dat hij zwijgen zou ging de knecht heen. Robers hoorde dat Olmen den knecht inden Alle vrouwen en kinderen zijn weggevoerd en naar de vrouwenkampen gebracht. In die vrouwenkampen is hel ook al zeer treurig gesteld. Het rantsoen gering, genees kundige hulp ontbreekt geheel, geen dokters, geen hospitaal. Wie geld heeft kan een Engelschen burgerdokter uit het dorp ontbieden. De sterfte is begrijpelijkerwijze buitengewoon groot 8, a 10 per -dag, meest kinderen. D* sanitaire voorzorgen in het dorp waren zeer gebrekkig. Voorts lezen we nog een en ander van de laatste rooftochten. Begin Pebruari had de Engelsche aanvoerder een hevig gevecht te leveren bij Chrissiesmeer, waarbij hij nogal klop gehad moet hebben. Uit wraak verwoestte hij daarna alles wat hij tegenkwam. Een van de Boerenhoeven geroofde kudde schapen, naar schatting een 12000 stuks, werd, daar ze het snelle voortrukken belemmerde, afgemaakt. Personen, die kort daarna deze plaats bezochten, zagen groote hoopen schapen op het veld liggen, door lans steken gedood of met uitgesneden of doorboorde tong, waardoor ze natuurlijk moesten ver hongeren, soms bewoog de massa zich nog, doordat onder de doode nog levende waren. Wat kan men verwachten van zulk een leger dat zulke wandaden bedrijft En dit zijn de eenigen niet. De heer W. Moelker, vroeget te Breskens en vandaar naar Zuid-Atrika vertrokken, thans krijgs gevangen in het Ahmednagarkamp, Engelsch-Indië, schrijft, dd. 18 Juni o.m. aan zijne familie te Tholen „Verder kan ik u melden dat het hier zeer warm is, doch thans zijn wij in den regenmoesson en is het niet zoo drukkend in ons kamp, dat binnen in het lort Ahmednagar opgeslagen is. Dit lort. vóór 2 4 300 jaren gebouwd door de Indianen, is zeer groot in omtrek en de muren zijn 18 24 voet hoog, zoodat wij niets zien wat builen hel fort gebeurt. Er zijn hier, alles te zamen ongeveer duizend krijgsgevangenen, waaronder slechts 11 Hollanders, 20 Duitschers, 2 Russen, 2 Franschen, 3 ol 4 Noren de overigen zijn allen Alrikaanders. De gezondheidstoestand is bevredigendenkelen hebben mazelen, doch niet gevaarlijk. Gedurende den oorlog heb ik zes wonden bekomen en wel allen op éón dag in het gevecht te Biddulph- berg, den 29 Mei 1900, Met die wonden heb ik éón maand en 11 dagen in het hospitaal te Bethlehem gelegen, totdat op 7 Juli dit dorp door de Engelschen in bezit genomen werd. Ik ging toen met ons commando mede, hoewel mijne wonden allen nog open waren, met een kogel in mijn linker voet. U kunt dus wel begrijpen dat ik het zwaar te verantwoorden had, want de vijand had het dorp reeds in bezit genomen en toen moest ik er nog te voet uitstappen. Ik wilde echter bij mijne menschen blijven en doorvechten voor onze vrijheid, die ik hoop dat wij binnen kort zullen verkrijgen. Het is nu zes maanden geleden dat ik gevangen genomen werd tusschen Sprinkhaansnek en Tabanchu. Wat zal het een vreugde zijn als de dag des vredes aanbreekt, doch met behoud van onze onaf hankelijkheid en daar wil ik nog wel of 10 jaren krijgsgevangen voor blijven als het niet anders kan, doch ik geloof dat het eind nabij is." Enz. Op Woensdag 24 Juli a.s. zal de aft >er Zeeland van „Het Nederlandsch Ru stamboek" hare jaarlijksche algemeens gadering houden te Cortgene, in het loj 1, „de Korenbeurs". Ten 2 ure, na den gemeenschappelijke!) tijd, wordt den bezoekers vau elders een naar Colijnsplaat en Cats aangeboden. De vergadering is ook toegankelijl niet-leden, zoowel heeren als dames. LANDBOUW en VEETEELT. Donderdag werd te Middelburg de jaarlijksche vergadering gehouden van de afdeeling „Zeeland" der vereeniging „Het Nederlandsch Paarden stamboek". De voorzitter, de heer P. Hombach, deelde in zijn verslag omtrent den toestand der af deeling mede, dat het ledental 394 bedraagt. Van de paarden, in Januari aangegeven, werd de helft, 21, meestal hengsten, ingeschreven. De fokkerij laat nog veel te wenschen over; ver betering is dringend noodig en het is te hopen dat dit meer begrepen zal worden. De rekening over het afgeloopen dienstjaar bedroeg in ontvang f 1386,61, in uitgaaf fl()04,465, goed slot alzoo f3S2,14>5. Na eenige bespreking werd besloten de algemeene zomervergadering niet meer te doen plaats hebben op den voormiddag van den tentoonstellingsdag, doch afwisselend op een anderen datumde eerstvolgende vergadering te Heinkenszand. Wegens het gering aantal leden ter ver gadering aanwezig, werd besloten, de voordracht van den heer Risch, over het paard, aan te houden tot de vergadering in November a.s. gang ondervroeg, doch dat hij een nietsbeduidend antwoord kreeg. Daarna opende hij de deur en stapte kalm binnen met de woorden „Broeder Bernardus, ik heb je daareven niet begrepen." „Zoo," zeide Robers, „dan zal ik mij duidelijker doen verstaan." En terwijl hij opstond en de sleutel van de deur omdraaide, en dien kalm in den zak stak ging hij op Olmen toe en klopte op zijn schouder met de woorden „Wij blijven bij elkaar tot de dokter komt, en daarna zullen wij den dolksteek verrekenen, kapitein." Olmen was op een sloel neergevallen. Robers trad op lietu toe. „Hebt ge mij nu herkend „Helaas ja, gaf Olmen ten antwoord, maar laten we thans zien af te rekenen Robers. Ik heb veel goed te maken, maar ik kan het nu doen als ge wilt". „Ik ben hier gekomen om me te wreken op een huichelaar, op een moordenaar, heb je me begrepen Olmen? „Voorzeker, wraak is zoet, maar wie daarvoor zijn eigen voordeel verwaarloost, is een domme ezel. Daarom Robers, ge zult je goed bevinden wanneer ge met mij wilt onderhandelen, zoolang dit nu nog kan. Ik wil de schuld die ik Gemeenteraadsvergadering te THOLEN, op Woensdag 17 Juli J. M, Boom, J. W. Zal iO) Me Bil Wi Do Vr »er ge, li lt8 Afwezig de heeren en A. Hollestelle. Ingekomen bezwaarschriften tegen hunnen in den hoofdei ijken omslag van Johs. Nelissj de Rijke, A. W. van Nieuwenhuijzen, L. J J. Mendrikse fde laatste drie onder hilaritei gelezen wegens den inhoud, waarin echter geei genoemd werden om hunne bezwaren te stave g Al deze bezwaarschriften worden gesteld in der commissie, op rapport aan deze vergaderii 3 Nog is ingekomen het verslag over 191 „School voor hand- en bouwk. teekenen te TlC Dit zal bij de leden rondgezonden worden. De gemeente-rekening, benevens die va|bO Weezen- en het Algemeen Armbestuur gesteld in handen eener commissie op advl© rapport aan den Raad, bestaande uit de heef1^ W. Wagtho, C. A. H. Wagtho en M. Christ Daarna brengt de voorz. in behandeling de vorige zitting aangehouden bespreking d< hooging van het presentiegeld naar evenrei van het aantal raadsleden. De voorz. zegt, te hebben nagegaan hoet andere gemeenten met ongeveer dezelfde bevi en ook daarboven en beneden, voor presen aan de raadsleden wordt uitbetaald. In Middt Vlissingen, Goes, Zierikzee, Terneuzen, Ho Ierseke is het presenitegeld afgeschaft, terw f 100, Kruiningen 172, Wissenkerke 18 Maartensdijk, Clinge en Zaamslag daarvoo betalen. (Behalve Hulst en St. Maartensdijk al deze gemeenten eene bevolking boven de 3000 Tholen is altijd hoog geweest, sinds 185i aan 6 raadsleden (de voorzitter ontvangt geen prt geld) iaarlijks f 125 betaalddit zou than deze berekening voor 10 leden f208,335 bei Aangezien dit echter een raar cijfer is en bo' toch al veel, stellen B. en W. voor, hierop te laten vallen en het presentiegeld alzoo te 1 op f 200. (zegge tweehonderd guldenbeh goedkeuring van Ged. Staten. Niemand verlangt hierop het woord, waai voorstel met algemeene stemmen wordt aangei Wegens betrekkelijke onvoltalligheid dervergi en afwezigheid van den voorsteller, word! gehouden het nemen van een besluit, welk ordeningen en instructiën gedrukt zullen Evenzoo de verdere bespreking eener te ben commissie van schooltoezicht. Niets meer te behandelen zijnde sluit de de vergadering. Gekozen tot Notabele der Ned. kerk te St. Annaland de heer J. W. in de plaats van wijlen den heer M. L PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. 9'/aU. oui Van der Endt, nam. 2 u. Ds. Snoep te W Namiddags doopsbediening. Geref. Gem. Voorm. 9Va u. en nam. 2 Koppe, nam. 5'/a u. de heer A. A, Koppe, student te Kampen. Gemeente TERSEKE van 1218 Juli 190 Ondertrouwd: Johannes Gijsbertus 22 j. ira. en Elisabelh Alida van Dijke 25 j, Getrouwd: Cornelis Roelof van Os 52 j, en Jannetje Brouwer, 39 j. weduwe. Geboren: Pieternel la dv. Simon Bakk Maatje de HamerJohannes Robertus Corne Johannes Lambertus Dodmond en Catharina Plasse Neeltje dv. Frangois Hieftje en Pielt Verschuure. 20 Juli 1901. THOLEN. Boter f 0,55 per 1/i K.G. Eieren f 3, Rotterdam eieren f 3, Coöperatieve Roomboterfabriek „Pooktvu te Poortvliet: boter f0,65 per i/i K Coöperatieve Roomboterfabriek „De Kt te Staveuisse: f 0,65 per t/2 K.G, ol tegenover je heb, voor heigeen ik je geleden misdeed, afkoopen. Zeg maar h( ge wilt hebben en ik zal 'tje geven." „Hoe moet ge aan 't geld komen „O heb maar geen zorg daarover, de van de brandkast heb ik in mijn zak, il dus dadelijk met je afrekenen, als je wilt meegaan." Opeens rees de zieke overeind. „Gelogen," riep hij met schorre stem, is mijn geld, dat hij me ontsteleu wil, et de sleutels. „Wees bedaard mijnheer," kalmeerde 1 den opgewonden man. „Aan uw geld zal niemand komen, ik 't niet en uw schoonzoon zullen we wel brengen waar hij zelf zijn kost verdienen maar zeg mij even of ge uit uw bed geweei Henning schudde van neen. „En heeft Olmen u dien wijn gegeven „Ja, met gifdruppels er in", schreeuw patiënt, zoo hard hij kon. „Wees kalm mijnheer, straks komt de d die zal alles wel in orde brengen. G liggeq en houd u rustig; ik blijf hier b (Wordt vervol

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2