Kroon-Domei Advertentiën. Tiendverhurin Vruchten te veld Een netten Inboede Gemeente Oud-Vosni Vruchten te velde, a Gemengd Kieuws. Kerknieu w s. Marktberichte li. I. Op Donderdag 25 Juli 19 II. Op Donderdag I Augustus VISSCHERIJ. Burgerlijke Stand. I. Een VAARTUIG, zijnde een Statietjalk, genaamd „de ft groot 50 last, met scheepstui boot en volledigen inventar II. 2 hectaren 70 aren 60 een BOUWLAND in den Hikkepo III. Een WOONHUIS met ERF en gi TUIN aan het veer, groot 8 98 centiaren. 1 II aardappelen, J. E. VAN DER MAAS. Tholen, 10 Juli 1001, 10037 TIENDVERHURING Woensdag 17, Donderdag 18 Zaterdag 20 Juli 1901, geen eigen middelen bezit een geheel nieuw gebouw, zij het dan ook op beseheiden wijze, te stichten. Het tegenwoordige gebouw, waarvan de zijvleugels tot woonhuizen zijn in gericht, is al heel oud. In 1452 werd door doctor Egidius van Wissekerke te Vossemeer een kapel gesticht, welke met der tijd een Parochiekerk geworden is, maar later werd gesloopt en weder opgetimmerd; in 1516 zou het gebouw zijn opgetrokken, daar in genoemd jaar voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren het recht werd verleend van alle landen in de Heerlijkheid gelegen, ten behoeve dier stichting, twee grooten Vlaamseh te heffen per geniet. Ook van de beeldenstorm schijnt deze kerk niet verschoond te zijn gebleven, daar gewag wordt gemaakt van „een raseringe en de pluiideringhe van de Prochie kerk der heerlic- heijt van Vossemaer" overigens had het gebouw niet meer te lijden dan in 1576 door brand, terwijl voor twee jaren de toren, die nu aan de Burgerlijke gemeeute behoort, door den bliksem werd getroffen. Wij hopen, dat de oude hervormde Kruis kerk op het sierlijke kerkplein in het midden van het dorp, spoedig door een fraai nieuw gebouw mag vervangen worden. In de Emma-kazerne te Assen heeft zich dezer dagen bij een 60-tal militairen een vreemd verschijnsel voorgedaan. Al deze militairen toch klaagden over pijn in den buik en last van brakingen. Zou men hierbij mogen denken aan het gebruik van levensmiddelen die schadelijk zijn voor de gezondheid, deze gedachte heett zich niet bevestigd. He chef van den geneeskundigen dienst met een der officieren van gezondheid verleenden met behulp van het liospitaalperso- neel onmiddellijk krachtdadige hulp, zoodat het kwaad thans weder overwonnen is en ieder hunner zijn gewonen dienst hervat heeft. Meer dan negen jaar is een Nederlander, de heer Bouhuis, te Amersfoort, bezig een vlieg machine te vervaardigen of liever hij heeft de plannen gereed, maar mist de fondsen om ze te doen uitvoeren. Hij heeft reeds (vruchtelooze) pogingen aangewend, om van wege het rijk zijn uitvinding te doen onderzoeken en hoopt nog altijd, dat er Nederlanders zullen gevonden worden, die, na kennismaking met de teekeningen, den uitvinder willen helpen. Te Bruinisse hebben ongeveer 1000 per sonen op het request geteekend, dat aan H. M. de Koningin gezonden is 0111 gratie voor den arts He Koek. Twee Rotterdamsche heeren hebben een tooneelstuk geschreven, getiteld: Vrijgesprokenll" in 3 bedrijven. Plaats der handeling: le en 3e bedrijf te Tilburg, 2e bedrijf te Breda. Te Uitgeest had een 6-jarig knaapje de onvoorzichtigheid achter op een rijtuig te klimmen. Het ventje geraakte met zijn hoofd tusschen de spaken en werd dood opgenomen. Nabij Amersfoort zijn twee kinderen bij het baden verdronken. Ook te Haarlem ver dronken twee jongens bij het zwemmen. De jongen die op de werf „de Schelde" te Vlissingen, door het kantelen van een scheeps- plaat ernstig werd verwond, is in het ziekenhuis aldaar overleden. Paarden- Verzekering. Wij vestigen de aandacht op eene in dit blad voorkomende advertentie van de Onderlinge Verzekerings-Maatschappij van Paarden vanHooge Waarde, gevestigd te Leeuwarden. Hat deze Maatschappij gunstig bekend staat en het algemeen vertrouwen geniet, blijkt wel daaruit, dat haar deze week de eer te beurt viel eene verzekerings-aanvrage voor een twintig tal paarden van H. M. de Koningin-Moeder te ontvangen. Te Schimmert (Limburg) heeft een knaapje zulk een hevigen slag van een veulen gekregen, dat het aan de gevolgen is overleden. Op verschillende plaatsen zijn weer valsche guldens in omloop. Men zij dus op zijn hoede. Voor de commissie tot wering van school verzuim in Oost Goorecht, bij Groningen ver scheen dezer dagen een paartje dat in ondertrouw wenschte opgenomen te worden. Ten gevolge van de warmte en overmatig drinken van water werd een 38-jarige arbeider te Staphorst in het land bijna dood gevonden. Naar zijn woning vervoerd, is hij aldaar overleden. Nabij Driewegen is een maaier door een zonnesteek ineengezakt en overleden. Volgens officieele bekendmaking bedraagt het aantal personen, dat te New-ïork tijdens de groote-hitte-periode (van 30 Juni tot 6 Juli) aan de gevolgen van de warmte is overleden, 889. Het is nu over geheel Amerika koeler. Nog geheel onder den indruk van den vijfvoudigen moord te Gorancez is de bevolking uit de omstreken van Chartes opnieuw in op schudding gebracht door een bloedig drama. Een dronkaard, Bigot genaamd, was bezig zijn moeder te mishandelen en wilde haar een mes steek toebrengen toen zijn zwager een haak greep en hem daarmee door een slag op het hoofd doodde. He dader, bevreesd voor de gevolgen, hing zich aan een boom op. Te Nortkorn is een personentrein op een goederentrein gcloopen. He locomotieven worden vernield en eenige wagens in elkaar gedreven. Twee machinisten en zes reizigers waren terstond dood, 25 zwaar gewond. Men vreest dat nog meer slachtoffers, die vermist worden, onder de vernielde wagens liggen. Nabij Parijs is een meisje, dat gezocht werd omdat zij zoolang uitbleef, mishandeld en gewurgd in een bosch gevonden. Een man, die door de politie in het bosch werd gevonden, en verdacht wordt den afgrijzelijken moord te hebben gepleegd, is gearresteerd. In het Fransche gehucht Chomby heeft een jonge vrouw in een vlaag van krankzinnig heid haar drie kinderen met bijlslagen gedood, waarna zij getracht heeft zich zelf van het leven te berooven, hetgeen haar echter belet wérd. Haar toestand is zeer zorgelijk. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat men met goed gevolg personen, die door zonnesteek getroffen waren, inspuitingen met zout heeft toegediend. Uit den oorlog in Zuid-Afrikal Kitchener: Buit behaald^overste? OversteNiet veel. In de verlaten boerderij hebben wij een stuk kaas gevonden, maar 't krioelde belaas van wormen; duizenden zaten er in. KitchenerDan telegrafeeren wijBoeren uit een vaste stelling verdreven. Overste Green ver overde onderscheidene duizenden stuks vee. Te Brussel kreeg een voorbijganger een steenblok, dat van een in aanbouw zijnd huis viel, op zijn hoofd. De man bleef op de plaats dood. Nabij Bernau geraakte in een spoortrein de hoed van een meisje door vonken uit de locomotief in brand. Zij had uit het raam ge keken en trok zich nu terug, doch door de tocht vatten ook baar kleederen vlam. Met geweld stiet zij het portier open en sprong in de vaart. Levenloos werd zij opgehaald. Te Moscou is men tot de ontdekking gekomen dat twee monsters, een geneesheer en een verpleger, er hun werk van maakten tegen betaling kinderen te doen verdwijnen. B(i onder zoek bleek dat twintig kindertjes door vergif tiging gedood waren. Bij een brand te Tunis is een man met zijn twee kinderen omgekomen. De moeder die af wezig was en de ramp vernam, heeft zich ver dronken. Z U I D-A F R I K A. Nog steeds zijn de Engelschen druk bezig met het „schoonvegen" van den Vrijstaat en worden wonderen van dapperheid door hen ver richt in het meevoeren van weerlooze vrouwen en kinderen en het rooven en verbranden van goederen. De ontvolkings-methode wordt op groote schaal voortgezet, maar van pogingen om de verschillende te velde staande commando's op te zoeken wordt niets vernomen; maar die zijn gewapend. En toch zal het er niet aan ontbreken dat de Boeren hunne beulen zooveel mogelijk afbreuk doen. Generaal Bindon Blood, die in Transvaal opereert, meldt dat de geheele Boerenmacht welke nog in het veld is, wel niet overgroot mag heeten, maar dat de Engelschen nu lang zamerhand te doen krijgen met een kern van onverzoenlijken, die meer last zullen geven dan wanneer zij bij duizenden in het open veld werden aangevallen. Zou die dappere generaal daar ook de onder vinding van opgedaan hebben Het eenige oorlogsnieuws komt uit de Kaap kolonie. Scheepers hield Murraysburg een paar dagen bezet, nam er geld op en verbrandde een aantal gebouwendit laatste waarschijnlijk uit weerwraak voor de daden der Britten in het noorden. In plaats van krachtige militaire maatregelen te nemen, om de Boeren uit de Kaapkolonie te verdrijven, waartoe de Engelschen niet bij machte schijnen te zijn, hoort men slechts van enkele veroordeelingen van rebellen om ge hangen te worden, eene herhaling dus van de nooit te vergeven of te vergeten straf te Slachtersnek, die slechts kan leiden tot uitbreiding van het verzet. Gehuwd: Frans de Waal jm. 25 j. en Janna Boogert jd. 18 j. Gemeente THOLEN van 1 Juni—1 Juli 1901. Gehuwd: C. M. Quist. oud 32 j. jm. en C. van Oeffelen, oud 24 j. jd. Geboren: Jacob, zv. H. G. Deurloo en A. Bogert. Marlinus Jozua, zv. C. C. Hage en M. A. Moerland. Jacob Johannis, zv, A. Bout en M. Leune. Willemina Marina, dv. C. van Dijke en J. W. Bijl. Jacobus Marinus, zv. J. M. Zachariasse en G. Coert. Cente Marinus, zv. L. J. van de Zande en M. Franke. Overleden: Abraham Baaij, 10 maanden. Levenloos aangegeven een kind van de mannelijke kunne van H. A. Kegge en J. C. Schot.van G. Uijtdewilligen en K. J. Tuijtjensvan W. L. Gebraad en J. M. Schipper. PREDIKBEURTEN. Ned. Protest, bond, afd. Tholen. Zondag 14 Juli 's morgens 10 aar Dr, A. H. van der Meulen te Bergen op Zoom. Ned. Herv. Gera. Ierseke. Voorin. 9'/i u. onderling Van der Endt, nam. 2 u. Ds. Eerbeek te Schorc. Des namiddags bediening H. Avondmaal. Geref. Gem. Voorm. 9'/» u., nam. 2 u. en 5'/a u. de heer A. A. Koppe, theol. student te Kampen, Vr. Ev. Gem. Voorm; 9'/i u.. nam. 2 u. en 5'/a u. Ds. Post. Des nam. bediening H. Doop, dei avonds bediening H. Avondmaal. Oud Geret. Gem. Voorin. 9 u., nam. I1/* en i u. de heer P. Ingelse te Middelburg, 12 Juli 1901. THOLEN. Boter f 0,55 per >/2 K.G. Eieren f 3, Rotterdam eieren f 3, Coöperatieve Roomboterfabriek „Poortvliet" te Poortvliet: boter 1"0,65 per '/2 K.G. Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe" te Staveuisse: f0,65 per '/2 K.G. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Juli Graden C. Zaterdag 6 19,2 Zondag 7 19, Maandag 8 18,2 Dinsdag 9 19,2 Woensdag 10 20, Donderdag 11 20, Vrijdag 12 21,2 Notaris N. VAN STEENBERGEN te zal op Vrijdag 19 Juli 1901, 's avond precies, iu de herberg van M. J. Oud-Vosmeer ten verzoeke van J. F. 1 VAN ROON, in het openbaar verkoop 10 PERCEELEN als Aardappelen met Boouen, Gerst, bruine Boouen en Peen, gelegen op iu pacht geweest bij wijlen Abr. Poi Notaris N. VAN STEENBERGEN te zal ten verzoeke van de Erfgenamen va Mejuffr. de Weduwe M. KÜOLAARD openbaar verkoopen: bij INZET in de herberg van Thoi en op Donderdag I Augustus 1901, bij WIJZING in de herberg vau Ampt, Vosmeer, telkens 's avonds 6 uur precie te OUD-VOSMEER, aan de Molensti woond geweest door de overledene. 's namiddags l uur, vó^r bovengemeld bestaande uit: Eikenhouten Kabine Bureau, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schi Kachels, Kasten, 4 Veeren Bedden me hooren, Kastklok, Kleeden, Glas-, Blik- eü Aardewerk, enz. Temperatuur van het Scheldewater voor lerseke: Op Donderdag 11 Juli 25'/2 gr. C. (78 gr. F.) Zoutgehalte 19'/2 per duizend. Bij het overgangs-examen aan de Rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom, van de le uaar de 2e klasse, is geslaagd de leerling J. D. A. Visser, van Tholen. Toegelaten tot de 1ste klasse van het gymnasium te Breda de jongeheer F. J. vau West te Tholen. Gedurende de laatste weken worden in visschers- vaartuigen belangrijke hoeveelheden mosselen uit de Zuiderzee verzonden naar Bruinisse, lerseke, Tholen en Philippine. De gezamenlijke aanvoer bedraagt soms 2000 ton, die tijdelijk op de mosselperceelen in de Schelde worden gestort om daarna weder opgevischt en naar Brussel, Antwerpen en Mecheleu te worden verzonden. Daar de qualiteit dezer mosselen verre beneden de echte Zeeuwsche is, laat het zich begrijpen dat de prijs daarvan gedrukt is. De Zuider- zeesche worden soms beneden f 1,40 per ton aangeboden. Het vervoer zal echter weldra gestaakt moeten worden wegens de zomerhitte. Gem. IERSEKE van 5—11 Juli 1901. Geboren: Jacob Cornelis, zv, Pieter Johannei van der Kufjl en van Helcna DrorkersJacob Cor- nelis, zv, Cornelis Maarten Gu(jt en van Jacomina van Boven Catbarina Paulina, dv. Adriaan Ridder- hol en van Catharina Maria Meeuse. Overleden: Cotnmerina Jacoba Rozemond 11 tnnd., dv. Adriaan Rozemond en van Jacoba Jo- hanna Priem. Ondertrouwd: Leunii Laban wedn. 67 j; en Adriana Verboom jd, 49 j. Getrouwd: W. C. G. KOSTERS G. J. VISSER, die, mede namens wederzijdsche familie, bunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Tholen, 11 Juli 1901. 10020 Notaris N. VAN STEENBERGEN te zal ten verzoeke van Mej. de Wed, namen van wijlen den heer ADR. DE G1 bij INZET op Donderdag 25 Juli 190 herberg van 1'holenaar te Oud-Vosmee TOEW IJZING op Donderdag I August in de herberg van Ampt aldaar, telk avonds 7 uur, in bet Openbaar Verkoop In diverse perceelen. Het VAARTUIG zal van af 18 JULI bezichtiging liggen in de haven te Oud-I De Deurwaarder J. VAN ELSiiCK T/tolen, zal ten verzoeke van den heer BKU1JN, op Dinsdag den 16 Juli 19 avonds om zeven uur, in de herberg Noom te Poortvliet, publiek verkoopen 8 perceelen TARWE, 6 GERST, 7 ROGGE. 1 H001GRAS gelegen ouder Poortvliet. Breeder bij biljetten omschreven, Vriendelijk dank aan alleu, die hun gewaardeerde belangstelling toonden bij gelegenheid mijner her benoeming als Lid van den Gemeenteraad. J. W. WAGTHO. Tholen, Juli 1901. 10025 Mijnen DANK aan allen, die bij de stemming op 5 dezer hunne stem op mij hebben uit gebracht. C. A. H. WAGTHO. Tholen, 9 Juli 1901. De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aau allen die hem op 5 Juli jl. van hunne belangstelling blijk gaven. B. A. OVERMAN. Tholen, 12 Juli 1901. 10021 De ondergeteekende betuigt bij deze zijnen dank aan de kiezers, die zijne candidatuur op 5 dezer steunden. Ingevolge machtiging van den heer trateur van het Kroon-domein en ondi nadere goedkeuring, zal de Rentmeestl genoemd Domein, kantoor Tholen, des voormiddags ten 10 ure, in ondei gemeenten in het openbaar verpachten DE TIENDEN OVER DEN OOGST DIT JAAR 1901, te w e t en St. Maartensdijk* In de herberg Gaakeer den 17 Juli. Scherpenisse. In de herberg van C. bil den 18 Juli. Tholen. In het logement van C. Bj 20 Juli 1901. Belanghebbenden wordt verzocht om bij de Tiendverpachting in handen f Rentmeester te voldoen de onkosten, ten van tien cent voor eiken gulden. I)e Rentmceé J. W. WAGT te OUD-VOSMEER, op Woensdag 17 J' in het Gemeentehuis, te SCHERPENISSE, op Donderdag bij C. Rijstenbil. te POORTVLIET, op Vrijdag 19 J A. J. Nortier. te THOLEN, op Zaterdag 20 Juli, bij telkens 's morgens 10 uur. 10045 Notaris N. VAN STEENBEI

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2