lil N ii>' Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stam V. Oester berichten. Kerknieuws. Pr Marktberic h t e 11. Bij het in den vroegen morgen van Maandag jl. boven deze gemeente woedende onweer, sloeg de bliksem in den hoogsten boom (esch) op de hoeve van den heer J. L. Groene- wege. De boom, die een middellijn had van pl.m 60 cM. werd geheel gespleten en van den bast ontdaan, terwijl spaanders tot op 20 M. afstand werden gevonden. De getroffen boom staat ongeveer 30 M. verwijderd van de gebouwen. Vlak in de nabij heid liepen paarden met veulens die gelukkig niet gedeerd werden, hoewel de dieren aan een etensbak bij genoemden boom stonden. De dieren waren zoo schrikachtig geworden, dat zij zelfs op den dag aarzelden in de nabij heid van de voederplaats te komen. OUD-VOSSEMEER. De uitzaai van vlas is dit jaar grooter geweest dan vorige jaren, daartoe uitgelokt door betere prijzenover het algemeen kan niet gezegd worden, dat de quali- teit der plant uitmuntend is, maar tóch hebben sommigen niet over de financieele uitkomsten te klagen, daar tot f160 per gemet is gemaakt. Onder deze gemeente wordt ook geklaagd over het voorkomen van „wurm" in de ajuin waar door vele plantjes verloren gaan. SCHERPENISSE. Bij kon. besluit van 25 Juni heeft de schietvereeniging „Prins Hendrik" alhier, erkenning als rechtspersoon verkregen door goedkeuring van hare statuten. STAVENISSE. Door den Gemeenteraad alhier is vastgesteld een nieuwe verordening op den hoofdelijken omslag, tot een maximum van f3000. Er werd besloten tot een geringe pro gressie op toenemingen van het belastbaar in komen, terwijl f 300 voor eerste levensonderhoud wordt afgetrokken. De laagste klasse, f 350, betaalt 1%i het hoogste percentage, 3,88°/0. wordt bereikt in de 24e klasse met een belast baar inkomen van f1900. Te Oldenzaal is een meisje, dat in het ziekenhuis verpleegd werd, uit het raam ge sprongen der tweede verdieping. Hoewel ernstig gewond, sleepte zij zich voort naar de gracht en sprong er in. Levenloos werd zij opgehaald. Te Sappemeer had een 15-jarige timmer mansknecht de onvoorzichtigheid met een schaaf machine in aanraking te komen. Zwaar gekneusd overleed de ongelukkige denzeltdcn dag. Te Haarlem viel gisteren een opzichter van een steiger van een in aanbouw zijnd per ceel. Hij werd opgenomen en naar huis gedragen, doch overleed reeds onderweg. Te Sneek is een knaapje van 3 jaar, dat bloemen plukte aan een sloot, er in gevallen en verdronken. In de papierfabriek „De Eendracht" te Wormer is een 19-jarig werkman door een drijfwiel gegrepen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Te Deventer heerscht de influenza onder de paarden. Reeds zijn 60 dieren aangetast. De stoker van de stoomtram te Helmoud had gisteren het ongeluk van de locomotief te vallen. Alle wagens gingen over hem heen, zoo dat hij geheel verpletterd werd opgenomen. De Haarlemsche rechtbank heeft een in structie geopend tegen het hoofd der christelijke school te Alkemade, die een jongen zoo heeft geslagen, dat de dood kort daarop is gevolgd. Te Westerleesterveen is een kinderwagen, waarin zich een kind van nog geen jaar oud bevond, in een modderpoel geraakt, met het treurig gevolg dat het wichtje gestikt is. De hoofdprijs van de verloting te Oude water werd getrokken door den heer Smit te Amsterdam. De gelukkige winner heeft voor de boerderij f 25000 ontvangen. Moord te Tilburg. In ons vorig nummer deelden we reeds mede dat de schilder Mutsaers is vrijgesproken, hetgeen voorzeker met verschillende gewaarwordingen zal gelezen zijn. Uit goede bron wordt vernomen, dat de offi cier van justitie te Breda van het vrijsprekende vonnis in hooger beroep komt. Zou't waar zijn? Zeker is 't dat, hoewel ieder weldenkend mensch gaarne aan den koster en den schilder de vrijheid gunt, daarom toch niet voldaan zijn, wanneer hiermede de zaak is afgeloopen, over tuigd dat beiden er toch meer van weten dan zij zeggen willen of mogen. Waar is nu de schuldige? Mag de rechtbank rusten vóór zij het on- mensch gevonden heeft, dat misschien kalm rondloopt, fantaseerende op welke wreedaardige wijze hij wellicht morgen of later weer een ander kind kan pijnigen en verkrachten De publieke opinie is van meening dat de zaak niet mag afgeloopen zijn, vóór de dader van deze afschu welijke wreedheid gevonden en onschadelijk gemaakt is. Getuigen zijn op meineed betrapt; velen hebben gelogen of gezwegen. Sommige getuigen werden netjes, anderen onbeschoft ondervraagd. Waarom? Het publiek is afgeleid door allerlei bij-om standigheden, die met de werkelijke daad niets te maken hadden. Waarom? 't Is te hopen dat de justitie dieper in deze droeve zaak doordringt, en de werkelijk schuldigo ontmaskerd en gestraft worde. De vlasverkoop in Zeeuwsch-Vlaanderen behoort voor dit jaar weer grootendeels tot het verleden. Er was niet veel goed vlas, doch het was goed iu prijs. De landbouwer die goed vlas had, maakte daarvoor groote sommen. Er zijn enkele partijen verkocht voor f 235f 250 per gemet, ook verscheidene voor f 200f 250, terwijl het vlas, dat lang niet van het puikste was tot fr. 300, dat is 141 gulden gold. Het meeste is aan de Belgische kooplieden ver kocht. Het slechte vlas staat nog bijna overal onverkocht. Wegens onzedelijke handelingen met vrouwelijke leerlingen zijner klasse is de 56- jarige onderwijzer T. te Edam, gearresteerd. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de N. R. Cl.: Terwijl het mond- en klauwzeer in ons land gaandeweg vermindert, ja bijna geheel ver dwenen is, blijft de ziekte in België steeds onder het rundvee heerschen. In de eerste helft van de maand Juni waren nog 238 erven, gelegen in 100 verschillende gemeenten, besmet verklaard. In enkele gemeenten in de nabijheid der Nederlandsche grens, namelijk te Kieldrecht, Doel en Calloo, vertoont zich de ziekte onder zeer ernstigen vorm. Daar zijn vele hofsteden, waar men reeds 10 tot 12 koeien in den put heeft moeten steken. De dieren, die de ziekte te boven komen, staan met samengetrokken beenen en gebogen rug al bevende onder de strooien hutten, die hier en daar in de weiden aangebracht zijn. De landbouwers aldaar zijn van meening dat zelfs de hazen, welke daar anders in die streek menigvuldig voorkomen, door de ziekte zijn aangetast en sterven. Een afschuwelijk bloedbad is dezer dagen aangericht te Oldendorf in Duitschland. De zoon van een aldaar wonenden landeigenaar had met een steen den hond van zijn onderwijzer dood gegooid. De vader van den jongen trachtte de zaak iu der minne te schikken en bood aan, den hond te betalen, doch kreeg op dat aanbod geen antwoord. Den volgenden dag kreeg de jongen van den onderwijzer zulk een onmensehelijk pak slaag, dat hij door zijn vader, die inmiddels gewaarschuwd was, levenloos naar huis werd gedragen. De moeder schrikte zoodanig bij het zien van het lijk van haar zoon, dat zij dood ineenzakte. Krankzinnig van woede greep de zwaar beproefde man daarop een bijl, liep naar den onderwijzer, kloofde dezen den schedel en hing zieh daarna op. Een pleizierboot die met 900 personen uit New-York voer, stiet plotseling op een rots en zonk binnen weinige minuten. Bij de vree- selijke paniek die ontstond sprongen ongeveer 100 personen over boord. Velen vot-r*on als krankzinnigen om de reddingsgordels. Vrouwen, die reeds redding8gordels om hadden, werden ze met geweld afgerukt; andere vrouwen werden neergeslagen. Verschillende booten waren in- tusschen op het gegil der passagiers genaderd, zoodat allen nog gered werden. Nabij Antwerpen zijn op de Schelde twee mannen verdronken. De eene viel over boord en de andere sprong hem na om hem te redden, doch beiden werden levenloos opgehaald. Een vreeselijk drama is afgespeeld in een dierenspel op de kermis te Begles, een voorstad van Bordeaux. De kinderen van den eigenaar Baguerie waren bezig met spelen binnen in de tent, die in gereedheid werd gebracht voor de kermis van den volgenden dag, toen een driejarig knaapje te dicht bij de kooi van een ouden beer kwam. Plotseling sloeg het dier de klauwen uit, greep het kind, trok het in de kooi en begon het met de landen te verscheuren. Toen Baguerie op het gegil van den kleine en zijn broertjes met een stang kwam toe snellen, was het hoofd van het knaapje reeds verslonden en zijn lichaam één bloedende massa. Nabij Rouaan is de bliksem in de kerk geslagen tijdens de godsdienstoefening. Twaalf mensehen bekwamen ernstige wonden en door het gedrang werden velen gekwetst. Een nieuwe bevloering. Een Duitsch chemicus heeft een middel gevonden om, door zaagsel met zekere chemicaliën te vermeugen, een nieuwe bevloering te maken, die even hard en vast is als marmer en toch elastisch en warm voelt onder het loopen. Zij moet vuur vast, ondoordringbaar zijn, het geluid dempen en geen teekenen van scheuren of barsten ver- toonen, al heeft zij ook jaren gelegen. Het toppunt van onzinnig gecijfer is dezer dagen geleverd door een Duitscher, die uitgevonden heeft, dat het standbeeld van Bismarck het 72ste gedenkteeken is, dat te Berlijn staat en dat men dat getal ook juist krijgt wanneer men aan de letters van den naam Bismarck het rangcijfer geeft, dat zij in 't alphabet hebben en dan die letters bijeen telt Bi sma rc k 2 9 4. 18 12 -f 1 17 3 10 is 72. Nog geen twee weken geleden hoorde men van sneeuw en koudenu heerscht ab normale temperatuur in tegengestelde richting. Te New-York kan men zich niet herinneren dat het zoo heet is geweest als in de laatste dagen. Dagelijks komen 40 a 50 gevallen van zonnesteek voor. Duizenden blaadjes worden verspreid met aanwijzingen en waarschuwingen om zonnesteek te voorkomen of te vermijden. De doodenlijst heeft deze week reeds het getal 200 bereikt. Het aantal menschen dat New-York ontvlucht, wordt op 150,000 geschat. De bran dende temperatuur maakt velen krankzinnig en de vele zelfmoorden worden aan het warme weer toegeschreven. Maar niet alleen de menschen, ook de dieren hebben veel te lijden. Dagelijks vallen ruim tweehonderd paarden dood op straat, 't Is te hopen dat de temperatuur spoedig daalt. Ook in Zwitserland en Spanje is de tempera tuur buitengewoon hoog en te St. Petersburg zijn honderden personen op straat ineengezakt, bevangen door de hitte. De keizer van Duitschland heeft voor een paar weken in een toespraak gezegd „Duitsch- land's toekomst ligt op het water". Ieder zal wel begrijpen wat de keizer be doelde. Maar het beeld is niet van dubbel zinnigheid vrij te pleiten, want wat op het water ligt is zeer wankelbaar en aan zinken onderhevig. Het is niet te hopen dat de woorden in dezen zin opgevat een profetie behelzen. Een Spaansch spreekwoord zegt„Door slechte lucht zijn meer menschen omgekomen dan door de kanonnen der oorlogvoerenden. Z U I D-A F R I K A. De niet noemenswaardige berichten van het oorlogstooneel doen ons hopen dat het de Boeren voorspoedig gaat, althans dat de Britten geen overwinningen op hen behalen. Daily Mail, den toestand in Zuid-Afrika be schrijvende, slaakt o. a. de volgende verzachting: „De twee komende maanden van den oorlog Juli en Augustus zijn naar wij uit ver trouwbare bron vernemen het kritieke tijdperk. Indien de krijgsverrichtingen in dien tijd geen beslisten keer nemen, is het zeer wel mogelijk dat zij nog een jaar zullen traineeren. Het meest hebben de Boeren gebrek aan kleeren. Zij hebben volop voedsel er is niet de minste mogelijkheid dat men hen ooit zal kunnen laten uithongeren en hun voorraad ammunitie, ofschoon niet buitensporig groot, is ruim voldoende voor hun onmiddellijke be hoeften." Enz. En hoe zal de toestand zijn, indien nog een jaar getraineerd wordt Zal dan het Britsche leger totaal uitgeput en de zege aan de Boeren aardig was het al die Zeeuwsche boerin hunne verschillende kleederdrachten door i te tien flaneeren. Des avonds werd in den Theetuin ee gegeven door het muziekkorps der dd. zoowel in als om den tuin, was het buitenge»: Het vuurwerk op het Molenwater was en slot van de Zeeuwsche landbouwtentoonstel 1901 en had vele duizenden op dit doen samenkomen. Om zich een denkbeeld te geven van d kan gemeld worden, dat zoowel de bt Schouwen als Zeeuwsch-Vlaanderen alle niet konden vervoeren, terwijl met den trei overige deeien van Zeeland en ged. Noon honderden herwaarts kwamen dan nog i tram naar Vlissingen, waarin de menschen waren gepakt, terwijl de stoombarge mede groot vervoer had, en honderden uit de at geving per rijtuig, fiets of te voet naar de l waren gekomen. De «l Jan Bol, 39 j. echtge Kos rstrt zijl arte r060 zijn? Wie, behalve den verwaten Brit, zou dit niet wenschen Maar, mocht het zijn, dan eerder. In weerwil van het hoogst ongunstige weder en de lage temperatuur in het voorjaar is de groei der zaaioesters op de oesterbanken vrij bevredigend, waar uit weer blykt dat op dit gebied, evenals op dat van den landbouw, een gunstige zomer veel goed kan maken. Er worden veel broedoesters aangetroffen, zoodat, als het weder gunstig blijft, een ruime broed- val verwacht mag worden. De pannen-cultuur zal ook dit seizoen weer verminderen het getal pannen dat aan de zee zal toevertrouwd worden, zal de 100,000 niet te boven gaan. Het zaaien van kok- hanenschelpen voor de broedvangst is grootendeels afgeloopen. Het is een verblydend verschijnsel, dat uit de verpachting der Ierseksche bank, verleden week Vrijdag te Bergen op Zoom gehouden, gebleken is, dat de pachters tot het besef komen, hoe onmogelijk hel is met de tegenwoordige pachtsommen de onder nemingen voort te zetten. Ruim de helft zijn de pachten gedaald. De pachten der mosselbanken daarentegen zijn voor de meeste perceelen met 100 gestegen, waaruit mag worden afgeleid, dat deze teelt gunstige resultaten oplevert. Ook de overvloed van mossels in de Zuiderzee komt velen Zeeuwsche visschers uitmuntend te stade, te meer daar deze dit jaar uitstekend van kwaliteit zyn. Dit valt te meer in het oog, daar het Zuiderzeezaad in den regel wat vischvorming betreft, bij het zaad der Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche banken achterstaat. 'tIs waarlijk te hopen, dat de gunstige toestand der Zuiderzee niet van tydelyken aard is, hoewel een voortdurende overvloed de prijzen eenigszins zou kunnen drukken. Doch dit nadeel weegt niet tegen het voordeel op. Gem. IERSEKE van 28 Juni—4 Juli Geboren: Pieter, zv. Hubrecht van en van Johanna Dommisse Dina, dv. Huib gert en van Geertruida Sandee Marinus,zv Verbeke en van Laurina Pieternella van St( Jan Cornelis, zv. Jan Griep en van Johanm Jacoba Johanna, dv.'Adriaan Cornelis van d en van Paulina Zweed ijk Overleden: Adriana van Beek. Ondertrouwd: Frans de Waal, en Janna Boogert, jd, 18 j. Cornelis Roelof 51 j. wedn. en Jannetje Brouwer, 39 j. we Gemeente POORTVLIET van 1 Juni1 Ji Ondertrouwd: Cornelis Nieuwkerk i. en Pouwelina Suurland, jd. 42 j. van Sche Geboren: Maatje Colnelia, dv. C. en M. M. Beeke. Maatje Marina, dv. J. en M. M. Slager. Hermanus Pieter, zv. P. en E. C. Deurloo. Izaak Johannes, zv. Ph, en M. Deurloo. Levenloos aangegeven een kind (mannelijl Zuideweg en M. M. Beeke, één der tweelii Gemeente SCHERPENISSE, 2e kwartaal Geboren: Catharina, dv. J. van der M. Nelisse. Willem, zv. W. van Houdt Plantsoen. Hendrik, zv. C- A. van Hou Houke. Maria Francisca, dv. J. J. Vinj Slager. Dingena Pieternella, dv. H. Mo Suurland. Willem Cornelis, zv. D. IJsseldi A. van Engelen. Lourens, zv. J. de Gra L. Bijnachte. Pieter, zv. J. Geldhof en C. Overleden: Leendert Hubertus, 16 van der Jagt en C. W. Kot. Johannis WeffUti j. echtgenoot van J. Hartog. Dirk Duiji 38 j. echtgen. van C. Andriesse. Jannetje 75 j. echtgen. van H. Bijnachte. Leendert 49 j. echtg. van H. Elenbaas. Adriaan, 6 L. Bijnachte en P. Feijtel. Gehuwd: Jacobus Suurland, 30 j. Feijtel, 30 jaar. Cornelis Elenbaas, 28 j. i Hartog, 25 jaar. eyr ,D |ad b TM 0] De Zeeuwsche Landbouwtentoonstelling. Men schrijft ons uit Middelburg Dat de gisteren gehouden tentoonstelling van paarden, rundvee, pluimgedierte en landbouw-werk- tuigen een druk bezoek ten deel zou vallen, was met het schoone zomerweder wel te verwachten. Doch dat het bezoek zoo enorm zou zyn als het geval is geweest, zal wel niemand zich hebben voorgesteld. Reeds des morgens om 12 uur ging het niet dan met de grootste moeite op de groote weide te komen. De politie had werk genoeg de steeds opdringende menigte behoorlijk te laten passeeren, Wy hebben tal van deze Zeeuwsche tentoonstellingen bygewoond, doch men moet het gezien hebben om te begrypen hoe druk het daar gisteren was. Duizenden en duizenden en uit alle deelen van Zeeland, verdrongen zich op de uitgestrekte terreinen om al hetgeen daarop te zien was, te bezichtigen. Wij gelooven wel dat niemand van die duizenden zich het bezoek zal beklagen. De schoonste hengsten en merriën, prachtige stieren en koeien, het was „het puikje" op dit gebied; doch ook op het gebied van landbouw-werktuigen was het nieuwste daar in groote verscheidenheid tentoongesteld en men moet zich bij al de gemakken die den landbouwers in deze werktuigen worden aangeboden, er zich over verwonderen dat, vooral op Walcheren, het nieuwere nog zoo weinig ingang vindt. De muziek van de schuttery uit Middelburg verhoogde in den middag de toch reeds vroolyke stemming. Na afloop van de tentoonstelling verspreidden de talryke vreemdelingen zich in de stad en viel een recht gezellige levendigheid waar te nemen en eigen- Aangenomen het beroep naar Ned. Herv.j St.-Annaland door Ds. J. de Voogd, predikan PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. 9V* u. H. Waltman, evangelist te Tongeren, nam Van den Berghe te Biezelinge. Voorm. collecli Zending, nam. voorbereiding roor het H. Avi Geref. Gem. Voorm. 9!/a u. nam. 2 u. Di nam. 5'/i u. nog onbekend. Vr. Ev. Gem. Voorm: 91/» u. en nam. 2 al J. Verboom te Goes, nam. 5V» u* vrye toef Oud Geref. Gem. Voorm. 9 u., nam. 1 V»1 lezing der ouderlingen. Temperatuur van het Scheldewater te Zaterdag Zondag Juli Graden C. 29 18, 30 19, 1 19,2 2 19, 3 18,2 4 19, 5 19, Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Op Donderdag 4 Juli 19^ gr. C. Zoutgehalte 19 per duizend. Boter f 0,55 per 1/1 5 Juli 1901. THOLEN. K.G. Eieren f 3, Rotterdam eieren f 3,—. Coöperatieve Roomboterfabriek „PoortI te Poortvliet: boter f0,65 per '/-ij Coöperatieve Roomboterfabriek „De te Staveuisse: f 0,65 per K.G.f St. Maartensdijk, 4 Juli 1901. Tarwe f 6,50 k f 7,25 per I Rogge 5,— a 6,— Wintergerst 7,- a ff per 11 Zomergerst f ff Ch evalier a tt t Haver r 7,- a ff Paardeboonen tt 6,50 V 8' Witte Boonen Bruine Boonen <r 6,50 Èl 1/ f Kookerwten 7,50 a tt 8,w Ajuin r ff 1 Aardappelen w Tholen, 2 Juli. Jarige Zeeuwsche Tarwe. a f7,40, nieuwe f 6,a f6,75. Haver f 3,70. Rogge f 4,25 af 5,Wintergerst f4,10. Zomergerst f3,50 a f3,75. Aar( blauwe f 4,a f 4,80, witte f 4,a f 4,S0| f a f per HL. Koolzaad f 10,50 per 50 Kg. Hooi f 20 a f 25 per 1000 K( f 7,— a 112,— per 100 bossen,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2