f Gemengd Nieuws. LC voor bezorgingbet besluit, waarbij deze heffing werd vastgesteld, is ingetrokken met 1 Juli a.s. en voortaan zal het Rijk de kosten ik 10 cent per telegram dragen, zoodat óf de ontvangers van het telegram, óf de gemeentekas hierbij bate heeft. POORTVLIET, 25 Juni. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van twee leden van den gemeenteraad zijn de aftredende leden, de heeren P. Daane van Stapele en W. van de Vaate benoemd verklaard. SCHERPENISSE. Op de Woensdag alhier gehouden veemarkt zijn slechts 12 stuks hoornvee aangevoerd. De handel was onbeduidendslechts een paar stuks zijn verkocht. De weinige aanvoer van vee moet men hierin vinden, dat eenige dagen te voren uit deze omgeving veel vee werd opgekocht. Bij eenige candidaatstelling zijn de heeren C. M. Kleppe en Q. Hage als gemeenteraadslid herkozen. Dezen zomer zijn alhier voor het eerst twee maaimachines ingevoerd. Een is geleverd door de Wed. Massee te Goes, aan den land bouwer C. Kaashoek, terwijl de andere is geleverd door de firma de Jong te Dordrecht, aan den landbouwer M. Hage. De beide werk tuigen voldoen in alle opzichten en verrichten in korten tijd veel werk. Waar de arbeider met de zijs een vollen dag aan werkt, wordt dit nu verricht met de machine in slechts éen uur. Daar de prijs slechts f 1,25 per gemet voor het maaien bedraagt, verwacht men dat de onder nemers niet teleurgesteld zullen uitkomen. Op 12, 21 en 22 dezer werd, telkens met gunstig gevolg een zinkstuk gezonken op den onderzeeschen oever van het Cal. Waterschap Scherpenisse, waardoor de bezinking nu voor ruim de helft der oppervlakte heeft plaats gehad. De bedrijvigheid daarbij is groot. Niet minder dan 11) groote en kleine schepen, waarop zich pl.m. 75 werklieden bevinden, lagen rond het zinkstuk met steen in lossing. Ook was daar aanwezig een kleine stoomboot, om het zinkstuk op zijn juiste plaats te brengen en de met steen geladen schepen een goede plaats te geven rond het stuk. Met het vervaardigen van de twee laatste stukken zal men weldra gereed zijn. STAVENISSE. Door het bestuur van den polder Oud-Kempeushofstede alhier is aanbesteed het onderhoud eu het uitvoeren van eenige werken. De raming was f 755,95. Ingeschreven was door de h.h. G. Wesdorp alhier ad f692,98, P. van Bezuijen te Duivendijke ad f 685, M. Kleppe te Scherpenisse ad f 677 en P. Moerland alhier ad 1 664. Den laagsten inschrijver is het werk gegund. Thans moet ieder, die van het Rijkstele foonkantoor alhier een telegram ontvangt, voor bestelloon 5 cent betalen. Bij Kon. besluit is met 1 Juli hierin verandering gebracht: binnen den bestelkring worden de telegrammen voortaan gratis besteld, terwijl het rijk aan de gemeente dan voor elk dergelijk telegram 10 eent vergoedt. Bij de hier gehouden verkiezing voor 2 leden van den gemeenteraad zijn behalve de af tredende leden, de hh. C. Broodmau en J. van Putte, nog gesteld de hh. M. C. Steendijk en D. D. de Rijke. Maandag 8 Juli zal de stemming plaats hebben. THOLEN. De heer C. Hollestelle, opzichter van 's Rijks Waterstaat in Nederl. Indië, schrijft dd. 23 Mei 11. aan zijne ouders de volgende mededeeling omtrent de uitbarsting van de Kloet Bij deze bericht ik U, dat het op dit oogen- blik, omstreeks drie uur in den namiddag vreeselijk donker is, terwijl alles als onder de asch begraven wordt. De lamp is reeds te twee ure ontstoken. Er heeft stellig een uitbarsting plaats van een der vuurspuwende bergende koelies aan de brug hebben het werk gestaakt de zon is geheel verdwenen. Ingesloten zend ik U eenige asch op mijn hoed opgevangenik was juist uit geweest met de tram naar Soekoradja. Onderweg werden ook de trams verlicht. Nog vóór het sluiten ran dit kort berichtje vernemen we, dat het de Kloet is, die het de menschen zoo bang maakt. Weest echter niet ongerust. Ik zit veilig in mijne woning. Ouden van dagen beweren echter, nog nooit zoo groote duisternis, als thans heerscht, te hebben aan schouwd. De menschen op den weg zijn on kenbaar door de asch. Wacht spoedig iets naders nopens dit onrust barend verschijnsel, enz. Per telegram. Moord te Tilburg. De rechtbank te Breda sprak heden den schilder Mutsaers vrij, met last tot onmiddellijke invrijheidsstelling. Leger des Heils. De jaarlijksche Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 24 Juli en wel aan het welbekende „Tolhuis" over 't Y, in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam. Naar alle waarschijnlijkheid zal Generaal Booth, ofschoon reeds op 73-jarigen leeftijd, zelf dien dag tegenwoordig zijn en de leiding ervan op zich nemen. Met spoorweg-maatschappijen zijn weder schikkingen gemaakt, om deelnemers aan den Velddag tegen verlaagd tarief te vervoeren. Halsteren's oudste ingezetene is overleden de bekende heer P. Schoen, vroeger houder der toen zoo druk bezochte buitenherberg en uit spanningsplaats aan den Tholenschen straatweg. De overledene bereikte den ouderdom van 93 jaar. De heer J. van Aperen, hoofd der school aldaar en leeraar aan de Rijksnormaallessen, is op 55-jarigen leeftijd overleden. Dinsdag werd zijn lijk ter aarde besteld. Namens de leerlingen der Rijksnormaallessen, werd een krans op de baar gelegd, terwijl velen hunner op de begraaf plaats aanwezig waren. De onderwijzers der Normaallessen waren vertegenwoordigd door den heer W. H. M. Bartels, directeur. Te Leeuwen is een jongen, al stoeiende, over boord geslagen en verdronken. Te Monster viel een 4-jarig meisje in een moddersloot en werd er levenloos uitgehaald. Bij het baden is te Dieren een jongen verdronken en te Ommen zijn twee jongens bij het zwemmen vastgeraakt en levenloos uit de Vecht opgehaald. De „Haagsche Ct." bevat de volgende waarschuwing voor ouders „Laat meu toch zorgen, kinderen niet zonder vertrouwbaar geleide naar Scheveningen te sturen. Woensdag trachtte een elegant gekleede dame, kinderen, beneden 10 jaar, mede te lokken naar zooals ze zeide, een mooie villa, waar ze dan veel lekkers zouden krijgen. Wat die dame met de kinderen voor had, is niet duidelijk, maar veel goeds toch denkelijk niet. Want toen één der twee kinderen, het oudste, van 9 jaar, zóó bij de hand was om naar een politieagent te loopen, om te zeggen, dat de dame ze mede wilde nemen en de agent haar aansprak, be weerde ze volkomen onwaar dat 't nichtjes van haar waren. Deze week is er ook nog een meisje van 12 jaar meegetroond door een fijn gekleed „heer". Deze „heer" werd door de politie geboeid in verzekerde bewaring gebracht. Men ziet, de politie is waakzaam genoeg. Maar zij kan niet overal tegelijk zijn. Dus nogmaalslaten de ouders voorzichtig wezen." Te Oisterwijk is een lieer uit Tilburg bij het zwemmeu in een der vennen nabij de uit- spannig Groot Speyck in een diepte geraakt en na anderhalf uur levenloos opgehaald. „Ik weet niet wat ik er van denken moet, gaf hij ten antwoord. „Het is een verlamming, maar niet natuurlijk, ik vrees tengevolge van iets dat hij heeft ingenomen en als dit zoo is, zal het wel overgaan, als hij gebruikt, wat ik voor hem meebracht. Ten strengste heb ik verboden hem iets anders te geven, en de dochter, die, naar 't schijnt zeer verheugd is, nu zij weer bij haar vader mag zijn beloofde mij, er streng voor te zullen zorgen, en het ziekbed van haar vader niet te verlaten. „En vond Olmen dit goed Hoe werd ge door hem ontvangen 1" „O, bizonder vriendelijk, hij had mij juist een boodschap willen zenden, maar bemerkte nu, dat zijn vrouw hem voor geweest was, hetgeen hij zeer attent vond. Hij vertelde mij, dat zijn schoonvader niets van een dokter wilde weten, hoewel hij er meermalen op had aan gedrongen. „Hij liegt, alsof 't gedrukt is," liet ik mij ontvallen. Hij heeft op last van zijn schoon vader alzoo gehandeld, hoe durft hij dat zeggen. Henning heeft reeds lang geen eigen wil meer, en 't is juist Olmen, die van geen dokter wilde liooren en maar altijd verkondigde, dat de natuur Henning weer gezond zou maken. „Denkt ge dat, of weet ge hetP" „Ik weet het zeker, Augusta heeft ons alles verteld. Reeds weken geeft hij Henning medi cijnen vermengd met zware wijnou en alcohol, de arme man is er door verwoest." „Dat is zoo. De vergiftiging, die in zijn bloed werkt is onmiskenbaar." „En als dat zoo blijft voortgaan," bracht ik woedend uit. „Dan volgt er spoedig weer een verlamming en binnen een kort tijdsverloop zal hij sterven." „Maar dat moet verhinderd worden," riep ik uit. „Zeker, daarvoor zal ik ook zorgen. Morgen zend ik een verpleger, en tevens goed waker, ik zal hem wel op de hoogte brengen van alles waar hij op letten moet. „Daarmede wordt alleen tijd gewonnen, maar „Dat is alvast iets," viel hij mij in de rede. „Onder de tegenwoordige omstandigheden ben ik niet gerechtigd ingrijpende maatregelen te nemen, maar zeg, weet ge iets naders van Olmen, die zich in het huis van Henning genesteld heeft „Ik kan er heden niet veel meer van zeggen, dan ge reeds weet." „Eu hoe is de verhouding tusschen de beiden echtgenooten „Oogenschijnlijk goed, doch zij heeft geen liefde, maar vrees voor haar man. Op aan houden van haar vader heeft zij hem getrouwd." „Dat ziet er treurig uit, doch laten we er 't beste van hopen. Ik heb Olmen gezegd, in 't bijzijn van zijn vrouw, dat alcoholische dranken voor den zieke, in den toestand, waarin hij verkeert, doodelijk zijn, en ik geloof, dat hij mij begrepen heeft, vooral daar zijn vrouw er op liet volgen „Olmen, verstaat gij goed, wat de dokter daar zegt?" (Wordt vervolgd Terwijl de moeder afwezig was klom een knaapje te 's Hage bij de kachel en haalde een stuk vleesch uit de pan, die er op stond. De kleine was druk aan 't eten, toen hij zijn moeder hoorde komen. Door het haastig in slikken van een stuk is hij gestikt. Maandagmiddag schrikten de paarden van het rijtuig der Koningin-Moeder op de Noorder laan te Baarn voor een automobiel, met het gevolg dat de palfrenier van den bok viel. Ove rigens kwam men gelukkig met den schrik vrij. Naar men in de V. crt. mededeelt is te Hollandscheveld, gein. Hoogeveen, een vreeselijk drama afgespeeld. Een arbeider heeft in een twist zijn vrouw zóódanig mishandeld en op den buik getrapt, dat de darmen uit het lichaam hingen, zoodat de dood onmiddellijk ingetreden is. De dader is gearresteerd. Te Zuidzande schrokken Dinsdag, bij het kruissen van een weg, twee voor een mestwagen gespannen paarden van een automobiel eu sloegen op hol, met het gevolg dat de op den wagen zittende knecht daar afgerukt en tegen den grond geslagen werd. Hoewel de wielen over hem heen gingen, bekwam hij geen gevaarlijke kneuzingen. Te Bommel kreeg een meisje onder het melken zulk een stoot van de koe, dat zij -aan de gevolgen overleed. Ook te Sittard ontbreekt het niet aan liefhebbers om lid van den gemeenteraad te worden, wijl zich voor twee nieuwe leden niet minder dan 25 personen candidaat lieten stellen. Te Tilburg zijn 140 kinderen van het onderwijs verstoken, omdat de ouders hen wegens gemoedsbezwaren niet naar de openbare school willen zenden, en de bizondere school ruimte te kort komt. Te Sleewijk heeft een vrouw getracht haar man te vergiftigen, doch dit werd nog intijds ontdekt. Zij heelt reeds bekend. Te Veenendaal heeft men een landbouwer dood in den stal gevonden. Men vermoedt dat hij door de koeien getrapt is. Woensdag bracht president Kruger een bezoek aan Rotterdam en werd overal met de grootste geestdrift ontvangen. Te Rotterdam is een brandersknecht, terwijl hij bezig was heete spoeling in een drie nieter diepen put te pompen, daarin gevallen en binnen weinige oogenblikken omgekomen. Te Den Helder heeft een dienstmeisje zich trachten te vergeven met zuringzout, om dat het haar niet geoorloofd was te verkeeren met den jongen harer keuze. Spoedig werd geneeskundige hulp aangewend, doch haar toestand is hoogst gevaarlijk. Te Haaften is een kind dat aan den weg speelde in een sloot gevallen en er levenloos uitgehaald. Te Mannheim is de nieuwgebouwde Lei- chenhalle ingestort, die binnenkort zou worden, geopend. Twee werklieden werden gedood en vier gewond. Nabij Coss, in Iudiana, is een brug ver nield door overstrooming. Een des nachts aan komende sneltrein stortte in de opening; 16 landverhuizers vonden den dood; 5U passagiers bekwamen zware kneuzingen. Te Ostende maakte een gezelschap aan boord eener jol een tochtje in zee. Bij het terug- keeren, tengevolge van den feilen wind, kreeg een der heeren een slag tegen het hoofd, zoodat hij eenige meters verder in het water geslingerd werd. Hoewel men terstond alles in 't werk stelde om hem te redden, mocht het niet gelukken. Na een uur haalde men het lijk op. Te Bourges heeft een daglooner zijn vrouw en kinderen vermoord en daarna in een groeve gelegd, die hij van te voren gegraven had. Twee dagen later beroofde hij zich zelf van het leven. Men vond zijn lijk iu de groeve, bij de lijken van zijn vrouw en kinderen. Armoede schijnt de oorzaak geweest te zijn. Uil Zwitserland. De regeering van het Zwitsersche kantou Bazel heeft den hoogeu raad een wetsontwerp voorgelegd betreffende de verpleging van gewoon heidsdrinkers. Volgens dit ontwerp zullen dronk aards in as vis opgenomen worden le. als zij niet in staat zijn, voor hun zaken te zorgen. 2e. als zij hun familie aan armoede blootstellen. 3e. als zij zich zelf of een ander in gevaar brengen. 4e. als zij openbare ergernis geven. De politie moet het voorstel doen, de regee- ringsraad neemt het besluit en dit moet aan 't gemeentebestuur worden meegedeeld. De genees heer moet gehoord worden: zijn verklaring moet de noodzakelijkheid der opneming bevatten. In den regel duurt de verpleging een jaar. De kosten moeten, voor zoover mogelijk, bestreden worden uit het inkomen van den verpleegde, en voorts uit de staatskas. In ons land zijn we zoover nog nietl Z U 1 D-A F R 1 K A. Het laatste nieuws uit de Kaapkolonie maakt melding van een aanval door de Boeren op Richuiond, den 25 Juni; het gevecht duurde tot het vallen van den avond, waarna de Boeren aftrokken op de nadering van een Engelsche kolonne. Of de Boeren het dorp binnengetrokken zijn, wordt niet gemeld. Volgens Daily Mail bedreigen de Boeren een aantal plaatsen tusschen Richmond en' Rhijnsdorp, vlak bij de zeekust, waar zij stekende gelegenheid hebben zich van het noi te voorzien. En voortdurend sluiten zich Afrikaanders bij hun stamgenooten aan. Jamestown, in de Kaapkolonie, schijnt de tweede maal door de Boeren geplundei zijn. Zij lieten er een boodschap achter, di - van plan waren de stad tot hoofdplaats vai Vrijstaat te maken. Overigens bepalen de „krijgsverrichtin zich o.a. tot de volgende heldenfeiten Eugelscheu „Generaal Kitchener (broer van den bevelhebber) heeft een groot deel ten z Tan Middelburg en voorbij Ermeloo „gezuiv m Hij heeft groote hoeveelheden vee, ammi en voertuigen genomen (geroofd), verder 6 vangenen, terwijl 20 zich overgaven (gew«| mannen:) en 500 vrouwen en kinderen hoeven zijn gehaald." Dit beulenwerk word nog steeds voortgezet. Het Nagoerai-commando onder Conro volgens Engelsche berichten, verslagen Oranje-rivier overgetrokken. >n I in Openbare Gemeenteraadsvergaderinggeh te THOLEN, op Woensdag 26 Juni Afwezig de heer Dr. J. M. Boom. De notulen der vorige vergadering worde voorlezing, goedgekeurd en vastgesteld. Enkele van Ged. Staten ingekomen stukken v voor kennisgeving aangenomen. Nog is ingekomen een verzoek van de nemers van den oranibusdienst Tholen-St. Maarte v.v., om ook over het dienstjaar 1901/2 een uit de gemeentekas te mogen ontvangen. De zegt, dat hiervoor op de begrooting een som a is uitgetrokken en stelt derhalve voor, dit bed bekwamer tijd uit te keeren. Bezwaarschriften tegen hunnen aanslag hoofdei ijken omslag, ingekomen van H. Boni W. Baaij, Cz., S. Quist, Lz. en A. A. Sc! worden gesteld in handen der commissie tot zoek bestaande uit de'heeren J. W. Wagtho, H. Wagtho en M. Christiaanse. Het stembureau voor de verkiezing op 5 Ji wordt, met den voorzitter, die verklaart oi zoodanig daarin te zullen fungeeren, sa mei uit de heeren I. van Gorsel en M. Christiaan heer A. Holleslelie, door den voorz. verzocht, opening der stembus tegenwoordig te zijn, vi zich hiertoe bereid, wanneer hij niet verhin door de vergadering der Provinciale Staten, waarschijnlijk op dienzelfden datum zal ge nu worden. In dit geval zal de heer P. Lab kiezer, ter voldoening aan de kieswet, tegenwoordig zgn. Daarna brengt de voorz. in behandeling de verordering op de heffing en invordering hoofdelijken omslag, noodig door de wijzigi gemeentewet. Alleen art. 9 van het concept, handel eigen aangifte, lokte eenige bespreking uit. I. van Gorsel deelt mede, in deze van mee verschillen met de andere leden van bestuur. Op vele plaatsen, ook in Zeeland, begonnen met beschrijvingsbiljetten aan de be schuldigen uit te reiken en uit ondervindt hg, dat de invulling hiervan geen groote heden oplevert; men heeft blijkbaar gelee de beschrijvings-biljetten van bedrijft- e» belastingen. Bovendien kunnen burgemeester houdeis ambtshalve aanslaan. De voorz. voorziet groote moeielijkheden b aangifte en is van meening, dat de aanslag veel minder zuiver zal zijn. Voor een b. v. b. is het bezwaarlijk zijn zuiver inkort R te geven. In groote plaatsen acht hg eigen zelfs noodzakelijk, doch in kleinere gerae men meer met de inwonenden en hunne om heden bekend. De heeren J. W. Wagtho, Hollestelle ei rel tiaanse zijn het met den voorz. eens, zoodat wordt, op den ouden voet voort te gaan De verordening op de heffing wordt daai ol algein. st. vastgesteld. Evenzoo die op de invi Als tarief voor de heffing wordt aatij tarief A, (opgenomen in Prov. blad no. 46 vi als zgnde bgna gelijk aan de tegenwoordige Alleen, zegt de voorz., worden de minder hoogste klassen ontheven, zoodat de midde het meest gedrukt worden; doch, hoe ook nag achten B. en W. tarief A nog het beste. Bg de behandeling der verordening op b onderwijs stelt de heer J. W. Wagtho voor, en W., die krachtens de wet belast zijn toezicht op het 1. o., een commissie toe te Hij wenscht echter op deze zaak niet di besluit te nemen. In een volgende zitting hierop teruggekomen worden. Art. 10 kent aan het hoofd der bevoegdheid toe, kinderen wegens onreinhi voor hoogstens twee dagen uit de school wgderen en hiervan terstond kennis te gt B. en W. De heer J. W. Wagtho kan mede niet vereenigenhet hoofd der sch deze straf bij herhaling achter elkander toepassen en dit acht hg niet gewenscht reinheid is verwijdering gedurende één voldoende. Ook de heer Hollestelle vindt om onreinheid te herstellen niet noodig. I- wgst er op, dat de verordening spreekt van 2 dagen, doch is niet ongenegen dit op tet 1 dag terug te brengen, waartoe met wordt besloten. Art. 13 (nieuw) bepaalt, dat door het school aanteekeningen worden gehouden gedrag, vlgt, enz., der leerlingen en dat uittreksels hiervan aan ouders of voogdet uitgereikt worden, zoo dikwijls het hoofd zulks wenschelijk acht. De heer C. A, H. Wagtho heeft hiertegen Het hoofd behoeft, volgens deze bepaling, uittreksels te maken en kan dit laten ah waarop de voorz. antwoordt, dat men toch veronderstellen, dat een hoofd hierin nalatif en vraagt of de heer Wagtho beslist bez* it Pte C AI

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2