BIN N E N L A N1). Vau onze berichtgevers. tiemengd Nieuws. YISSCHEltlJ. Xerknieuws. Marktberichte u. schaalrechten het beste zijn als die konden helpen, maar de baten moesten aangewend worden voor pensionneering van werklieden. Thans zijn zij echter voor niet één artikel noodig. De heer Van Oyen wees er verder op dat voor leger en vloot veel geld verknoeid wordt, vooral voor gepensionneerde generaals en andere hooge officieren. Ook aan de herhaalde ver wisseling van wapens en uniformen wordt veel te veel ten koste gelegd. Eindelijk keurde spreker het ten zeerste af, dat vele jongelui, die te dom zijn om hun studie voort te zetten of hun carrière misliepen, tot burgemeester worden benoemd en dan nog buiten hunne gemeenten mogen wonen. Hij zou het beter vinden dat practische mannen benoemd werden en deze in de gemeente, aan wier hoofd zij staan, wonen moesten. De rede vond veel bijval. De heer J. M. Kakebeeke dankte den heer Van Oyen voor zijn belangrijke rede. Heden, Vrijdagavond, treedt de heer Vorster- man Van Oyen te St. Maartensdijk op. Bij de Dinsdag te Tholen gehouden ver kiezing van een lid der Provinciale Staten voor bet district Tholen, is de eenige gestelde candidaat, de heer Jhr. Mr. E. A. O. DE CASEMBROOT, (aftr. lid) benoemd verklaard. Bij de aftreding destijds van den heer Mr. J. H. L. van Buren stelden ook de liberalen geen tegen-candidaat. Zeer velen, vau verschillende richting, zullen zich voorzeker met ons verheugen over dezen uitslag, waardoor een algemeen geacht en bemind man voor de Provinciale Staten behouden blijft. Wij wenschen den heer de Casembroot van harte geluk met zijne herbenoeming en hopen, dat hij nog menig jaar onze belangen, ook in het Gedeputeerd college, moge behartigen. Jhr. Mr. A. P. de Savornin Lohman, can didaat voor de Tweede Kamer in het distriet Goes, zal de volgende week in enkele plaatsen van zijn district optreden. ST. MAARTENSDIJK, 5 Juni. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 124 paarden. Hoewel dit aantal niet zoo groot is als in voorgaande jaren, was de handel er niet minder om. Vele kooplieden waren aanwezig waarvan sommigen met een flink getal paarden de markt verlieten. De volgende prijzen werden besteed voor 1 en 2-jarige paarden f 200f 200, 3- jarige f310f330, 4-jarige luxe paarden f 450 f500, 4-jarige werkpaarden 1420f440, aftandsehe paarden f 130f 250. Naar men kan nagaan zijn in 't geheel 35 paarden gekocht. In den namiddag werd naar den ring gereden door de leden der vereeniging „E. M. M." Er waren 8 prijzen, waaronder zeer fraaie, uit geloofd voor de 13 deelnemers. De le prijseen volledig rijstel werd be haald door den heer C. Hage, Jbz., 2e pr. een rijstel, door dhr. C. Hage, Iz., 3e pr. een rij- singel door dhr. M. J. Hoek, 4e pr. een reis deken, door dhr. A. Hage, I.Pz., 5e pr. een rijtoom door dhr. D. Vermaas, 6e pr. een rij kleed, door dhr. M. Groenewege, 7e pr. een paar beugels door dhr. J. Westerweel, 8e pr. een rijzweep door dhr. P. J. Noom. Na afloop der ringrijderij werden bovenstaande prijzen op het marktplein uitgereikt, waarna de ruiters een rondrit door de gemeente maakten. OUD-VOSSEMEER. Door het bestuur van het Waterschap werd aanbesteed het delven en verbreeden van de zoogenaamde „kromme water gang" over eeue lengte vau ongeveer 6U0 M, Door werklieden alhier was ingeschreven voor f 1,15 per M., maar uit Tholen was ook eene inschrijving van C. van Oefl'elen, c.s., ingekomen voor f'0,85 per M., zoodat dezen natuurlijk de uitvoering zal opgedragen worden. Als bewijs hoe besmettelijk de uit gebroken „hoender-cholera" is, kan dienen, dat bij een kippen houder, waar van ziekte nog geen sprake was en bij wien overblijfselen van elders gestorven dieren op den mestput werden geworpen, thans ook alle hoenders zijn gestorven. STAVEN1SSE. In de laatst alhier gehouden vergadering van de leden dor kiesvereeniging „Algemeen Belang" werd de heer G. A. Vor- sterman van Oyen te Aardenburg met algeineeue stemmen caudidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Goes. Tot candidalen voor den gemeenteraad werden eveneens met algemeene stemmen gesteld de heeren G. Broodman (aftredend) en M.C. Öteendijk. SCHERPENISSE. Een of meer honden hebben van verschillende eigenaars en op ver schillende plaatsen schapen en lammeren in de weiden dood gemaakt, te zamen voor een waarde van een 76 gulden. Een streng onderzoek wordt ingesteld en men meent eenige aanwijzing te hebben wie de eigenaars der honden zijn. Dezer dagen geraakte door een onbekende, oorzaak een hoop stroo, die op een mestput geworpen was, in brand. Door het spoedig op treden van eenige personen die in de nabijheid waren, bleef de brand beperkt tot het stroo en een paar heiningen en bleef de aangrenzende schuur gespaard. Deze week echter stond in dezelfde buurt, slechts enkele meters verder, een kippenhok, dat aan een schuurtje grenst, in brand. Van dit geval is proces-verbaal opgemaakt. In eene alhier gehouden vergadering van het Calamiteuze Waterschap Scherpenisse werden tot leden van den dijkraad herbenoemd de hee ren C. Hartog, A.Sz. en C. Hartog, A.Az. De rekening voor 1900 '1901 werd vastgesteld op een bedrag in ontvang van f 2064,66 en iu uit gaaf 2016,55. Alzoo met een goed slot van f48,11. De begrooting voor 1901/1902 werd vastgesteld opf 4087,56, zoowel in uitgaaf als in ontvang. THOLEN. Bij de laatstgehouden algemeene vergadering van de Algemeene Nederlandsche Visschersbond, afdeeling Tholen, werd staande de vergadering de inhoud der „liefdadigheidskas", nog vermeerderd door een op die vergadering gehouden collecte, geschonken aan eenen Thool- sohen visscher, die niet in staat was zijn vaartuig op eigen kosten te doen herstellen. Voorwaar een lofwaardige daad. Wanneer wij nog vermelden, dat deze lief dadigheidskas gevormd wordt uit de contributiëu van donateurs en vrijwillige bijdragen op ver gaderingen, dan twijfelen wij niet of' dit zal eene aanmoediging zijn voor velen, om het aantal donateurs te doen vermeerderen. Voorts werd de heer C. M. van Rijssel met algemeene stemmen gekozen tot eere voorzitter. 7 Juni. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt stonden 85 paarden aan de lijn. Er waren echter weinig kooplui. De handel was vrij levendig. Besteed werd voor 1-jarige paarden f 140 tot f 200, 2-jarige f 280 tot f 350, 3-jarige f 300 tot f 425, 4-jarige f 350 tot f 500, werkpaarden f 100 tot f 500, veulens f100 tot 1150. Des middags van 2 tot 5 uur hield de Ver- eenigiug „Algemeen belang" eene ringrijderij te paard op den Molenvlietschen dijk, opge luisterd door het fanfaregeselschap „Concordia". Er waren 15 deelnemers. De prijzen, bestaande uit: dubbel hoofdstel, rijtuigtooin met vernikkelden stang, paardedek, reisdeken, nikkel stang, 1 stel leidsels, zeis, zweep, sigarenkoker, werden behaald door de heeren: J. de Wilde Hz., L'holen, (met 6 ringen), J. E. van der Maas, Tholen, (met 5) M. J. Stoutjesdijk, Tholen, (met 4), A. A. van Nieu- wenhuijzen, St. Jfhilipsland, (met 4), L. Jansen, Tholen, (met 3) J. L. Mol, Tholen, (met 3), A. van Ekelen, Tholen, (met 3), J. Blaas, Tholen, (met 3), Abr. Rijsteubil, St. Philipsland, (met 3), die naar gelang van het aantal gestoken ringen eene keuze konden doen uit deze voorwerpen. Voorts werden eenige nummers beschikbaar gesteld voor leden van „Algemeen belang", ter mededinging naar prijzen in geld. Na afloop trok men in optocht, met muziek, naar de gemeente terug, waar vóór het loge ment van den heer W. Moelker de prijzeu werden uitgereikt door den voorzitter, den heer J. E. van der Maas. Ongeveer 6 uur zullen de wielerwedstrijden op de Markt een aanvang nemen, waarvoor zich 12 deelnemers hebben aangemeld. Prijzen: I. Langzaam rijden met pollegel. le prijs lantaarn, 2e standaard, 3e bagagedrager, 4e grelot. IJ. Balrijden, le prijs hoorn, 2c cyclometer, 3e pomp, 4e een paar toeclips. „Concordia" zal zich ook daar doen hooren. 's Avonds bal in de herbergen. Te Tilburg geraakte een ketelmaker, terwijl hij aan een locomotief bezig was, bij het rangeeren der wagens zoodanig tusschen de buffers bekneld, dat de dood onmiddellijk intrad. De nieuwste soort candidatuur wordt iu district VIII te Amsterdam op touw gezet. Men verzamelt daar handteekeniugen voor i\luuta door personen, die voor de gebr. Hogerhuis strijden. De bedoeling is, dat Nauta, wordt hij gekozen, niet aan de politiek zal mee doen, maar enkel de handelingen zal verrichten, die onvermijdelijk zijn om hem het salaris van het Kamerlidmaatschap te bezorgen, dat zal strekken ten voordeele van de familie Hogerhuis. Naar wij vernemen is dr. P. P. C. Hoek, thans wetenschappelijk Rijksadviseur in visscherij- zaken te Nieuwediep, aangezocht, om de be trekking te aanvaarden van algemeen secretaris van een te Kopenhagen te vestigen Internationaal Bureau in het belang van het visscherij wezen op de Noordzee. De drie aangehoudenen in zake de nage maakte bankbiljetten van f 40 en f 100, hebben nu allen bekend betrokken te zijn bij 't uitgeven van die biljetten, die, naar zij beweren, zijn vervaardigd door den lithograaf v. S., die nog steeds voortvluchtig is. Bij een tweede huis zoeking zijn een aantal voorwerpen in beslag genomen, die door scheikundigen onderzocht zullen worden. De heer de B., van Eindhoven, kwam Dinsdag haastig het station te Breda binnen- loopen, toen hij plotseling ineen zakte. Dr. Soer, die daar toevallig aanwezig was, kon slechts den dood constateeren. Te Woensel is een vrouw die aan duize lingen leed, voorover in een kuip met water gevallen; toen men het ontdekte was zij reeds overleden. De heer J. de Puij, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Makkum, wilde bij den opweg naar Folsgare uit een in gang zijnde stoomtram stappen, doch struikelde en werd door de tram overreden. De gewonde werd terstond naar Sneek vervoerd, alwaar de genees heer den dood moest constateeren. Bij het zwemmen in de rivier is Woens dag te Lekkerkerk een jongen van 11 jaar, die zich te ver gewaagd had, verdronken. Onder grooten toeloop is te Haarlem naar het politie-bureau gebracht een 86-jarige man, die in het Bolwerk met een 12-jarig meisje werd gevonden. De plantsoen wachter deed hem aanhouden. Bij het baden in de Waal zijn te Nijmegen twee jongens verdronken. '1'e Baarle-Nassau wilde gisteren een vrouw op de in beweging zijnde stoomtram springen. De wielen gingen haar over het hoofd, dat totaal werd vermorzeld. "In Zeeuwsch-Vlaanderen doet men of de wet op den leerplicht eenvoudig niet bestaat de leerlingen blijven in grooten getale thuis wegens veldarbeid. Er zijn weken, waarin de hoofden van scholen de namen van wel 50 pCt. hunner leerlingen aan den arrondissements-school- opziener zenden, wegens door hen gemaakt ongeoorloofd schoolverzuim. Met den Friesehen lokaalspoorweg is te Marrum een droevig ongeluk gebeurd. Een man die met paard en kar, waarop vrouw en kind zaten, de lijn wilde passeeren, werd door de locomotief gegrepen en gedood. Vrouw en kind werden ernstig gewond naar huis vervoerd. Dit ongeval mag wel een aansporing zijn om de overwegen intijds af te sluiten. Te Boskoop is de bliksem in een loods geslagen waar nog eenige personen werkzaam waren. Twee vau hen werden getroffen en bij onderzoek bleek, dat het atbeelsel van een boom met bladeren, zich op hun lichaam vertoonde. Hun toestand is redelijk. Dezer dagen werden in een gezelschap aan den Langendijk 150 balen uien verkocht voor een ouden hoed. Vermoedelijk een fantaisie-hoed. Nabij Zuidbroek is gisteren een man uit den in vollen vaart zijnde trein gesprongen. Hij maakte eenige buitelingen en kwam in een sloot terecht zonder eenig letsel te bekomen. Te Hoogstraten heeft gisteren een droevig ongeluk plaats gehad. Eene vrouw die op den reeds in beweging zijnde train wilde springen, stapte mis en geraakte onder een der wagens, met het gevolg dat het hoofd van het lichaam gescheiden werd. Het verhoor van Briere, den van moord op zijn vijf kinderen verdachten landbouwer van Corancez, heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Hij blijft ontkennen den moordenaar te zijn cn zeide o. a. in zijn laatste verhoor: „Wat wilt u, dat ik zeggen zal? Het geld kan vau mij zijnik ben bestolen. De zakken zijn misschien van mijik ontken het niel men heeft ze verborgen; zij zijn met bloed be vlekt, dat zie ik wel. Als ik had geweten, dat men mij zóó had laten lijden, had ik me van kant gemaakt." Woensdagmiddag brak te Antwerpen in het Entrepot Royal een ontzettende brand uit, vermoedelijk door zelfontbranding van balen katoen. Het geheele hoofdgebouw, ongeveer eene oppervlakte van een hectare beslaande en tien verdiepingen hoog, stond weldra in lichtelaaie. Een ontzettende vuurzee maakte het blussehings- werk hoogst moeilijk, daar de pompiers door de hitte op geen 400 meier afstand den vuur poel konden naderen. Te tien uur des avonds was het kolossale hoofdgebouw nog slechts een puinhoop. De schade wordt geschat op 50 uiillioen francs; het aan de stad behoorende gebouw was voor millioen verzekerd. Te Weenen heeft een 5-jarige jongen zijn makkertje, een kleuter van 3 jaar, met een mes doodgestoken, uit drift dat hij geen stuk vau zijn boterham wou geven. In Mei heeft op IJsland een ernstig ongeluk plaats gehad. In den namiddag brak eensklaps een hevige storm los. Vijf booten met passagiers en vee waren uitgevaren. Vier konden terugkeeren. Een, die te zwaar geladen was, zonk en 27 passagiers, waaronder 19 mannen en acht vrouwen, verdronken. Een enkele bereikte zwemmend het strand. Te Chaselier in het Fransche departement Loire, is een trein, bestaande uit drie waggons, ontspoord en van den drie meter hoogen spoorwegdijk gevallen. Twee en veertig menschen werden daarbij gewond en twee van dezen doodelijk. Te Singapore is een dokter plotseling krankzinnig geworden, waarbij hij trachtte zijn patiënten te dooden met een lans die hij bij zich droeg. Vijf personen werden het slacht offer van zijn moordlust en negen werden zwaar gekwetst. Te Tegel, bij Berlijn heeft een botsing plaats gehad tusschen twee treinen, waarbij 10 personen zwaar gewond en nog enkelen licht gekwetst werden. Zes wagens waren geheel verbrijzeld. Uit Rusland komt het bericht dat op den spoorweg naar Jarislau de ketel vau een locomo tief is gesprongen. Drie voorbijgangers en de machinist werden terstond gedood, velen zwaar gewond. De 18-jarige J. L., te Calmpthout, die onlangs bij een twist tusschen zijn vader en moeder eerstgenoemde met een bijl doodsloeg, heeft zich in de gevangenis van li beroofd. De moeder is van schrik en droefhei zinnig geworden. ZUID-AF RIK A. Zoowel in de Kaapkolonie als in republieken gaat het er voor de Ei donker uitzien. Kitchener vraagt drin 30,000 man bereden troepen en generaal, French, den vermaarden scli van oostelijk Transvaal, zendt hij ten zu de Oranjerivier om daar de krijgsverri te leiden, wel een bewijs dat de Boerei rebellen iu de Kaapkolonie al even weinig moede en gedemoraliseerd zijn als hunne in de republieken, zooals deze bij St en Vlakfontein getoond heeft. Een der belangrijkste gebeurtenisse Kaapkolonie is de inneming van Jamesti de Boeren onder Kreutzinger. Jamesti ten noorden van Dordrecht, niet ver spoorweg, in een streek waar een b aantal Engelsche troepen aanwezig hier van overrompeling geen sprake Dit succes is des te grooter, omdat de groote reputatie van den dapperen Kn hierdoor aanzienlijk verhoogd zal word: de rebellen en vele wankelmoedigen besluiten, meer actief aan den opsta te nemen. Om deze nederlaag eenigszins te vei werd eerst geseind dat een Engelsche Kreutziuger's Boeren aanviel en uite na hunne verovering van Jamestown, de gemaakte buit weder in hunne hani Uit Kaapstad komt heden het bericht, di 50 paarden en wat kleederen heroverd Een minder gunstige tijding komt uit dd. 5 Juni. Een gedeelte van Beyers coi ten getale van 400 man, werd bij f verrast en verslagen door 240 Eugeli verloor 37 dooden en al zijn voorraad, gelschen hadden slechts 3 dooden en 15 g< Dit is echter de eerste lezing, misschie geacht om de vorige verliezen of tc verzwegen nederlagen goed te maken. Uit de ambtelijke verliezenlijst over 1 dat over die maand de Engelsche verli droegen: 14 officieren en 152 manseha sneuveld, 9 officieren en 477 manscli; de gasthuizen overleden, 6 officieren schappen vermist, 82 officieren en 19 schappen als ongeschikt voor den die huis gezonden. De Daily News noemt de toestand Engelschen aan alle kanten zorgweü zeer ernstig. „Het is meer dan ooit noodig", z; het blad, „dat de regeeriag het publiel ei I vertrouwen neemt en mededeelt hoe werkelijk staan. Bloote verklaringen e berlain, Milner en terugkeerende gene: de oorlog uit is, ziju nu niet meer va 2% Bruinisse, 3 Juni. Gedurende de vori ii zijn van hier verzonden 400 ton mossel België. De prijs was f 2,20 per ton. De aanvoer van mosselzaad van de Zi bedroeg 4000 ton h f 0,60 per ton, Philippine, 4 Juni. Zachtjes aan n vraag naar mosselen van Belgische zijde de afgeloopen week werden per spoor naa en Frankrijk gezonden circa 300 bale 5 S. 51/, frs. per baal. Aan de haven door Belgische en Nederlandsche ve» gekocht bijna 400 H.L. Mosselzaad gold van f 0,90 tot f2,25 naar qualileit. 16 manden garnalen weri kocht tegen f 3,per mand. Het kuilen naar ansjovis, de vei manier van visschen, is dit jaar op de Z beproefd. De zee is echter zdo vol met netten, dat het sleepen met den kuil bi mogelijk is. Die vissehers zijn dan i verrichter zake teruggekeerd. Zij, die met staande netten vissclu echter gebleven en schijnen met vooi werken. De heer J. P. Paauwe, candidaat te Utrei het beroep by de Ned. Herv. Gein. te aangenomen. i1 Beroepen bij de Geref. Kerk te Tholen C. Staal, candidaat te Dordrecht. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Iertseke. Voorm. 9l/* o. ling van der Endt, nam. 2 u. Ds. Willetnse ningen. Geref. Gem. Voorm. 9Va u., nam. 2 u. Koppe. Vr. Ev. Gem. Voorm; 91/» u., nam. 2 5!/i n. Ds. Post. Oud Gerei. Gem. Voorm. 9 u., nam. l'/i de heer A. van der Stel van Westmaasgroep. 7 Juni 1901. THOLEN. Boter f 0,55 per y, K.G. Eieren f2,70. Rotterdam eieren f2,70. Coöperatieve Roomboterfabriek „PooM' te Poortvliet: boter f0,60 per li- Coöperatieve Roomboterfabriek „1)b K te Staveuisse: 10,60 per K.G,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2