Rijks Hoogere Brerö BAL P IJ P E N, A&vertentiën. I C a< Dienstbod Paardenmarkt te Tholi G. L. BOTS. P. J. POULUSSE, Gemengd Nieuws. (Wordt vervolgd.) Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. P o s a s a N S 15 Marktberichten. tei El Q Wedstrijden op 7 Juni a.s. des na dags ten 6 ure op het Marktp opgeluisterd door het fanfarege schap „Concordia". op 7 JUNI a.s., des avonds 7 ur< in „Het Hof van Holland". Handel in Orgels, Piano's Duitsche en andere soorten Wandelstokken, Parapluies, Galanteriën, 9! Kinderspeelgoederen, enz. STAVENISSE. Aan den polder Oud-Kempens- hofstede is een oeverafschuiving geconstateerd, over een lengte van 100 M. gemeten langs de laagwaterlijn, terwijl de grootste breedte 40 M. bedraagt. Ze ligt ruim 200 M. van de kruin van den dijk en grenst aan de westzijde van de afsehuiving van 1899, maar levert geen direct gevaar op. Te Bergen op Zoom is een driejarig knaapje dat in een pan met kokende groente viel, aan de gevolgen zijner brandwonden overleden. Te Selioondijke heersclit groote sterfte onder de boenders. Bij één landbouwer in deze gemeente stierven er 150. Deskundigen vreezen dat de zoo besmettelijke ziekte de hoender- cholera is, ingevoerd door buiteulandsehe kuikens. Aankoopen van jonge hoenders uit andere streken is dus zeer gewaagd. Wie zijn ras wil verbeteren, koope broedeieren. De daaruit voortkomende kuikens zijn vrij van ziektekiemen en worden van begin af aan erf, voedsel, en klimaat gewend. Bij het onweder in de laatste dagen te Boden en meer i'riesche plaatsjes is zóóveel hagel gevallen als geen der ingezetenen heugt. Te Steenbergen moesten de hagelsteenen met schop en spade worden weggegraven. Het was dan ook tijdens de bui een ware ijsregende massa was zóó groot dat zij na 24 uren nog niet was weggesmolten. Groote schade is toegebracht aan te velde staande vruchten en ooftboomen. Boomen en heestergewassen zijn kaalgras, dat men eerst daags hoopte te maaien, is plat tegen den grond geslagen, zoodat er geen denken aan is om het los te maken. De algemeene vergadering der Zuid- Bevelandsche onderwijzersvereeniging zal, naar wij vernemen, dit jaar niet, als gewoonlijk, te Goes, maar in de Wouwsche plantage gehouden worden. Te Halfweg bracht eergisteren de 22-jarige zoon van den landbouwer V. een paard naar de weide. Toen hij het dier losliet, kreeg hij zulk een geweldigen trap van het paard tegen zijn lichaam, dat hij in allertreurigsten toestand naar huis werd vervoerd. Er is geen hoop op herstel. Toen Dinsdagmiddag de landbouwer I. Risseeuw te Selioondijke van Nieuwvliet kwam met paard en phaeton, wilde hij aan den Krab- bendijk, gem. Groede, de rails van de stoomtram oversteken. Juist passeerde de tram naar Breskens, waarvan de locomotief de phaeton greep, die geheel aan stukken werd geslagen, tengevolge waarvan de man zoo aan zijn gelaat werd ver wond, dat het nauwelijks kenbaar was, vooral daar zijn neus bijna geheel werd afgereden. De toestand van den man is zeer bedenkelijk. Te Katwijk werd Maandag een koetsier van den bok geslingerd, doordat zijn paard schrikte van een voorbijrijdende stoomtram. Een der wielen ging den man over de borst. Hij werd dood opgenomen. Terwijl een landbouwer te Alfen zijn kar inspande, kreeg hij zulk een hevigen slag van zijn paard dat hij nog dienzelfden dag aan de gevolgen overleed. Uit Friesland wordt gemeld dat het daar nog eiken nacht flink vriest. Op sommige plaatsen vindt men 's morgens de sloten geheel met ijs bedekt. Te 's-Hertogenboseh is door den stoom tram een man overreden, die spoedig daarop overleed. Woensdag geraakte een veertienjarig meisje, dat een rijwiel bereed op den weg van Leiden naar Katwijk, juist vóór den stoomtram onder den voet. De tram kon niet meer stoppen, zoodat het meisje er onder geraakte, met het ongelukkig gevolg, dat zij zoo erastig aan het hoofd werd verwond, dat ze onmiddellijk overleed. Nu de bekende „gouden regen" weer in bloei staat, herinneren wij er aan, dat het zaad levend, toeh scheen hij te droomen, want telkens stiet hij holle klanken uit. Ik bleef onwille keurig staan en trachtte uit zijn onsamen hangende woorden iets te begrijpen, dat mij werkelijk gelukte, maar wat ik te hooren kreeg was vreeselijk Hij commandeerde een omgekochte matroos, die de wacht had, dan weer een die gaten moest boren in den bodem van het schip, toen had hij de bemanning gelokt in de jol, en 't luik boven hen gesloten, totdat het schip zinkende was, maar die de gaten geboord had bleef bij hem en wilde deel hebben aan het geld, dat de verzekerings-maatschappij hem zou uitkeeren. Daarna lag hij weer stil als een doode, doch juist toen ik heen wilde gaan, stiet hij een ruwe kreet uit en riep daarop„Hij zal mij verraden, hij moet dood. Zooals hij de gaten in het schip geboord heelt zal ik hem doorboren ik moet alleen overblijven, opdat niemand mij verraden kan. Eerst dood en dan in zee, vooruitl" Weer lag hij stil na dien vreeselijken uitroep en opeens overviel mij de augst, dat die vreeselijke man zijn oogen zou openen en in mijn gelaat zou lezen, dat ik zijn geheim gehoord en begrepen had, Bevend verwijderde van dien boom vergiftigd is. Vooral dahr waar kinderen zijn, raden wij aan die verleidelijke zwarte boontjes bij tijds te verwijderen. Uit Waldenburg komt het bericht dat een groote brand is uitgebroken in de daar gelegen groote kolentnijuen. Het vuur bracht alle werklieden in gevaar. Zondagmorgen had men 5 dooden omhoog gebracht. Nog 18 mijnwerkers bevinden zieh in de mijngangen, zoodat men veronderstelt dat ook zij reeds gestiktzijn. Alle middelen die werden aangewend om hen te redden, waren vruchteloos. Een 16-jarige knaap te Hintham wilde een vogeltje vangen dat zich tusschen de rails van de tramlijn bevond. Juist op het oogenblik dat hij meende het beestje te hebben, werd hij zelf door den tram gegrepen met het gevolg dat de locomotief en twee wagens over hem heen gingen en hem zoodanig verwondden, dat hij na eenige uren van vreeselijk lijden, bezweek. Een gruwelijke moord is Woensdag op de Parijsche ceintuurbaan gepleegd. Op het oogenblik, dat een trein den tunnel vau Ménil- montant doorging, werd een jong schoon vrouwtje door drie revolverschoten getroffen en den wagen uitgeworpen. Zij is eenige uren nadat men haar opnam gestorven. Keu jong- mensch is in hechtenis genomen. Men vond een brief bij hem, aan de verslagens gericht. Bij een mijnramp in de universal-mijn in Engeland zijn 83 menschen gedood. De eenig levend boven gebrachte, bleef twee dagen be wusteloos, eerst toen kon hij al het ontzettende van de ramp meedeelen. Edison heeft dreigbrieven ontvangen, waarin men hem aanzegde zijn twaalfjarig dochtertje te zullen ontvoeren, tenzij hij ergens 25,000 dollars deponeerde. Hij heeft zijn woning nu des nachts eleclrisch gebarricadeerd. Wie een deur of raam zou willen openen, loopt kans op een electrocute. Een ander bericht meldt dat Edison deze maatregel nam om rust te hebben van bezoekers. Hij is nl. bezig aan een nieuwen accumulator, die bestemd schijnt om een einde te maken aan het bestaan van alle stoom- gasoline en andere motoren. In White Chapel te Londen is weder een moord van denzelfden aard als Jack the Ripper's misdaden gepleegd. Het slachtoffer is een 28-jarige vrouw van slechte zeden en de dader een man mot wien zij in een logement den nacht doorbracht. De vrouw leefde nog toen mén haar vond, maar zij stierf spoedig in het gasthuis. Er is geen spoor van den moordenaar te vinden. De politie weet zelfs zijn signalement niet. Door den bliksem gedood. Te Nettkow in Polen is de spoorwachter Schulz met zijn vrouw en twee kinderen door den bliksem getroffen. De vrouw en één kind waren dadelijk dood. Uit IJsland zijn te Kopenhagen berichten ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de visschers aan de westkust van IJsland door verschillende rampen zijn getroffen. Bij de Westman-eilanden is o.a. een groote boot met 30 mannen en een vrouw verongelukt. De koning van Engeland, die niet groot van persoon is, heeft zich een lijfwacht van reusachtige soldaten gevormd. Dit is pas het rechte middel om de kogels, staven ijzer of sinaasappels voor hem bestemd, door anderen te laten opvangen. Uit Verona in Zwitserland wordt gemeld dat aldaar een jonge man poging tot zelfmoord deed, doch nog intijds werd gered en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij verklaarde anar chist te zijn en aangewezen was om den Duitschen keizer te vermoorden. ZUID AFRIKA. Dat er meer omgaat dan gemeld wordt in Zuid-Afrika, bewijst ten duidelijkste de laatste Engelsche verliezenlijst, die 197 dooden opgeeft. Tal van gevechten moeten in Transvaal en Vrijstaat geleverd zijn waarover Kitehener of de censor meest het zwijgen bewaarde. We kunnen gerust aannemen dat de Britten daar geen over winningen behaalden. Op 22, 23, 24 en 25 Mei is er tusschen Standertoji en Bethel scherp gevochten, op 21 Mei bij Zaudrivier, op 23 Mei bij Potchef- stroom, enz. ik mij daarom zoo stil mogelijk en deed de deur van zijn hut zacht dicht. Even luisterde ik nog aan de deur met ingehouden adem, doch vernam telkens nog een gebiedend woord of een klank. In mijn hut teruggekeerd hield ik het toch voor raadzaam, mij door het dichtschuiven van de grendels tegen mijn buurman te beschermen. Toen overlegde ik wat mij te doen stond. Alles aan den kapitein mee te deelen wat ik vernomen had, was de inspraak van mijn hart, maar daarna begon mijn verstand een woordje mee te spreken. Waarop steunde mijn aanklacht, die ik voornemens was tegen den schipbreukeling in te breugen Eigenlijk op niets anders dan op woorden, die hij in zijn slaap gesproken had, en die, buiten mij, nog niemand anders had vernomen. En zou zijn medelijden met zijn verongelukten collega, dien hij zoo bereid willig aan boord had opgenomen, niet verder gaan, dan het vertrouwen iu mij, een jonge passagier, dien hij waarschijnlijk nog niet eens had opgemerkt. Na alles goed overdacht te hebben besloot ik te zwijgen. En in de Kaapkolonie zijn Boeren en rebellen bedrijviger dan ooit, zoodat van Britsche zijde de toestand aldaar ernstig wordt ingezien. Reeds eenige dagen geleden meldden Engelsche bladen, dat de Boeren een grooten algemeenen inval in de Kaapkolonie voorbereiden en in het voor hen gunstige oostelijk gedeelte zouden opereeren, teneinde de ontberingen van een winter-veldtocht beter te boven te kunnen komen. In de bloei ende dorpen van de kolonie zullen zij zich veel beter van het noodige kunnen voorzien dan in het platgebrande en uitgeplunderde gebied der beide republieken. Reeds zijn zij in menigte ten noorden van Bailey gerapporteerd. Men gelooft dat Kreut- zinger hen aanvoert. Het passagiersverkeer per spoor naar het noorden is geschorst,- terwijl te Queenstown groote opschudding heerscht. De stadswacht heeft de schansen bezet. Uit Durban wordt dd. 29 Mei geseind, dat 400 Boeren onder Ben Viljoen den 25en Mei een convooi aanvielen ten zuiden van Bethal, doch na een gevecht van 6 uren verdreven werden met een verlies van 6 dooden en 30 gewonden. De Engclschen hadden ook 6 dooden en 20 gewonden. Of het convooi gered werd, wordt niet gemeld. Plumer is den 24en Mei te Standerton aan gekomen, verscheidene wagens met Boerenge zinnen benevens buitgemaakt vee meevoerende. Dezer dagen bracht „Le petit Bleu" te Brussel de heugelijke tijding dat de Boeren den 2en Mei ten oosten van Pretoria een schitterende pverwinning hadden behaald, waarbij 600 man gevangen genomen en 6 kanonnen veroverd werden. Omtrent dit bericht is geen enkele bevestiging uit Londen ontvangen, zoodat het niet dan onder voorbehoud kan worden aanvaard, hoe gaarne wij ook zouden wenschen dat het juist is. Bij de gehouden aanbesteding van het gewoon onderhoud enz. der verschillende werken aan de waterkeeringen van het cal. waterschap Stavenisse was ingeschreven door de heeren L. van Popering, Bruinisse, a 1 3560, J. Geluk, Tholen, f 3466, P. J. Visser, Hansweert 1 3450, M. Kleppe, Scherpenisse, 13319 en P. Moerland, Stavenisse, 13245. De begrooting was f 3691,90. By de Ned. Herv. Gem. te Ierseke is beroepen de heer J. P. Paauwe, candidaat te Utrecht. Deze is ook beroepen te Puifluik en Leeuwen. PREDIKBEURTEN. Ned. Prot. bond, ald. Tholen. Zondagmorgen tien uur Dr. W. Haverkamp te Nijmegen. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorin. 9Vi u. ouder ling van der Endt, nam. 2 u. Ds. Snoep te Waarde. Gerei. Gem. Voorm. 91/* u. ouderling Sinke, nam. 2 u. ouderling Moerdyk, nam. 5'/i u. ouderling Schipper. Vr. Ev. Gem. Voorm: 9'/i u., nam. 2 u. en 5u. Ds. Post. Nam. 2 u. doopsbediening. Oud Gerei. Gem. Voorm. 9 u., nam. ll/a en 5 u. lezing der ouderlingen. Gemeente YERSEKE van 2430 Mei 1901. Getrouwd: Jacob Glerum, jm. 25 j. en Janna van der Burght, jd. 24 j. Jacob Meijer, jm. 22 j, en Tannetje Wondergem, jd. 33 j. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen. Mei Graden C. Zaterdag 25 14,3 Zondag 26 15, Maandag 27 16, Dinsdag 28 17, Woensdag 29 17,2 Donderdag 30 18, Vrijdag •31 19, Temperatuur van het Scheldewater voor Ierseke: Op Donderdag 30 Mei 22 gr. C. (72 gr. F.) Zoutgehalte 20 per duizend. O W) u CÖ PQ 3 co O co iO m I 1S3 cm \a T bi) bi) r-T i-T C-T CO t—i fH f f CO «f> hh" r-T <N CO l> CD w ff1 r-^ lO CO r-1 Cl Oi ■*1 o l- 00 O O i-« bC bh n Cl rH rH -I 3 g 13 O t» CD O CC b* ei w sf ia tc 1 Juni 1901. THOLEN. Boter f 0,50 per 1/2 K.G. Eieren f2,70. Rotterdam eieren f2,70. Coöperatieve Roomboterfabriek „Poortvliet" te Poortvliet: boter f0,60 per '/j K.G. Coöperatieve Roomboterfabriek „De Koe" te Stavenisse10,60 per Y, K.G. St. Maartensdijk, 30 Mei 1901. f 7,25 per v 7,20 per 1 i Tarwe f 6,75 a Roogk a Wintergerst 7,a ZOMEROBRST a Ch EVALIER a Haver a Paardeboonen a Witte Boon en 11,— a Bruine Boonen 6,75 a Kookerwten a Ajuin h Aardappelen a Tholen, 28 Mei. Jarige Zeeawsche Tam a .'7,25, nieuwe f 6,a f6,75. Haver f3,50. Rogge f4,25 a f5,40; Wintergerst f4,10. Zomergerst f3,70 a 14,Aard 1 blauwe f3,50 a f3,75, witte f3,50 a f3,75 f af,per HL. Koolzaad f 10,50 per 50 Kg. Hooi f 20 a f 25 per 1000 K( f 7,a 112,per 100 bossen. v 7, 6,50 „11,50 v 7,— v 7,50 3,80 en( BELASTINGEN. Wij brengen in herinnering dat op a.s. vier termijnen verschenen zijn va aanslag over het jaar 1901 van de pera en van de grondbelasting. Getrouwd: J. WESSELS, Ph.Jz. en G. VERKAMMEN, Jd., die, mede namens wederzijdsche familie, betuigen voor de blijken van belangstellii hun huwelijk ontvangen. Tholen, 30 Mei 1901. c\ tri MET VIJFJARIGEN CÜRSUS TE BERGEN OP ZOOM. De gelegenheid tot mondelinge of schrift aangifte van leerlingen voor den Cursus 1902 is opengesteld tot het einde der Juni. Dag en uur van het toelatings-e: worden nader aan de ingeschrevenen beric Eene vijfde klasse wordt dit jaar niet geo Spreekuren des Maandags, Dinsdags en dags van II tot 12 uur. T)c Directeur, 9948 G. J. VOS, Az. gevestigd te THOLEN. Zij die hieraan wenschen deel te nemen lieven daarvan aan den ondergeteekende si telijk kennis te geven. Inleggeld voor niet-leden der vereeni f 0.50, waarvan bij deelname f 0.25 teruggegeven. Entree f 0,10. Leden hebben toegang vertoon van hun insigne. De Secretaris-Penningmeesk 9951 J. HEKKERT. Tegen HOOG LOON te Th TERSTOND eene gevraagd. Te bevragen aan het bureau van dit blai Bij gelegenheid van de en alle soorten Muziekinstrumenten. Wouwsche straat, tegenover het Hospiti BERGEN OP ZOOM. Repareeren en Stemmen. B IL L IJ K E P R IJ Z E N. 9S Geeft ook Orgel- en Pianoles. HOOGSTRAAT, THOLEN bericht de ontvangst eener groote sorteer

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2