Advertentie. Een Woonhuis met Er Het LOGEMENT, het WOONHUIS RINGRIJDERIJ te Thold Gemengd Nieuws. Oesterberichten. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen. Kerknieuws. (Worclt vervolgd.) Burgerlijke Stand. Marktberichte u. a na 1 i in het openbaar verkoopen: publiek verkoopen: met Uitspanning Te huur het aftredend lid Jhr. mr. E. A. O. de Casem- broot weder candidaat te stellen als lid der provinciale Staten in dit district. THOLEN. Aan het door de maziekver- eeniging „Amicitia" te Steenbergen te geven festival op Zondag 16 Juni a.s. zullen 25 gezelschappen deelnemen, waaronder ook „Con- cordia" van Tholen. Het gezamenlijk getal executanten bedraagt 631. Te 's Gravenpolder is met kletterend geraas het kruis van den toren door het kerkdak gevallen, een gedeelte van de dakgoot mee slepende. Gelukkig was er niemand ouder den toren. Binnenkort zou men aanvangen met hel her stellen van het kruis. Uit de nog niet gedempte Zuiderzee, is op één dag der vorige week te Lemmer 3!/2 millioen stuks ansjovis aangevoerd, eene vangst van nagenoeg 30.000 gulden. Na 11 dagen geslapen te hebben, is een jongen van 15 jaar te Osch, overleden. Te Breda is een werkman van de gas fabriek, die na langen tijd voor het eerst weer op zijn werk kwam, van den gashouder gevallen en op de plaats dood gebleven. Er valt wederom een geval van ver giftiging door narcissen te constateeren bij den landbouwer G. te Oegstgeest. Diens zoon voerde aan de op stal staande koeien twee mandjes met narcissenbollen, de dieren aten er gretig van, binuen 21 uren waren ze onder allerhevigste pijnen en krampen bezweken en was eene waarde van 600 gld. vernietigd geworden. Te Berkel kreeg de vrouw van een land bouwer, toen zij eene koe wilde melken, zulk een hevigen stoot van het dier, dat zij be wusteloos neerviel en onder het naar huis dragen overleed. Te Anna Paulowna viel de predikant D., van de catechisatie huiswaarts keerende, van zijn rijwiel. In huis gedragen, overleed hij weldra. Toen Zondagnamiddag te Wolfertsdijk iemand met vrouw, doopeling, baker en 2 kinderen uit de kerk per tentwagen huiswaarts reed, geraakte even voorbij den molen het leinoen los, waardoor het paard los van het rijtuig geraakte en huiswaarts holde. Het wagentje liep in de sloot en allen, behalve den voerman, die- er tijdig uitsprong, gingen te Water. De vrouw bekwam zware verwondingen aan hét hoofd, en een groot gat in de knie, de baker brak etïi arm boven den pols en de zuigeling kreeg met de andere kinderen eci Hink bad, doch overigens geen letsel. Nabij Hoog--oud een 4-jarig kind in een gierkui! geraakt. Hoewel nog levend er uit gehaald, stierf het binnen enkele uren. Bijna alle personen, die onlangs uit Wisse- kerke naar Duitschland zijn getrokken om daar werk te vinden, zijn weder onverrichterzake teruggekeeid. Dinsdagavond reed te Arnhem een auto mobiel, waarin drie personen uit Harmeien, in goede vaart bij het uitwijken voor een kar en doordat het voertuig over de tramrails slipte in de Kijnhaven. Een der drie is er nog bijtijds uitgesprongende anderen werden met veel moeite uit het water gered. Te Botterdam is aan de bijbank der Neder- landsche Bank in beslag genomen een valsch bankbiljet van 40 gulden, dat aangeboden werd van wege de posterijen, alwaar 't op het hootd- kantoor ontvangen was. Het biljet is gemerkt L. N. 1900 en mooi nagebootst, behalve den leeuwenkop. Het groene vlak, waarop de cijfers 40 staan, is eenigszins uiteen geloopen. Verder ontbreekt de schaduw- rand om den witten buitenrand. Uit Amsterdam wordt gemeld dat onder de zeelieden der Kon. Ned. Stoombootmaat schappij eene werkstaking is uitgebroken, welke zich reeds tot 12 schepen heeft uitgebreid. op dezulken, die met de bekende Noordduitsche nuchterheid op het landgoed waren gebleven, bijkans op gelijken trap van ontwikkeling staande als hunne .onderdanen." Een bloedverwante van den ritmeester, eeu oude, ongehuwde dame had gedurende de eerste jaren Hasso's opvoeding geleid. Schrander en vlug van begrip als de knaap was, had hij al spelend de eerste steenen gelegd tot den opbouw zijner latere kundigheden. De huis onderwijzer, zoowel als de leeraars aan het gymnasium, waren verbaasd over de onge- loofelijke vlugheid van den jongen Hasso. Doch hij had een slecht karakter, hij was kwaadwillig en wreed, zoodat niemand hem mocht lijden. Zijne hoofdwetenschap w»3 de wiskunde. Hij zou een rekenmeester van den eersten rang hebben kunnen worden. Als knaap wilde hij koopman wordengeld verdienen scheen hem toenmaals reeds de hoofdzaak in het leven. Later liet hij zich overhalen, nadat hij een glansrijk examen aan de hoogeschool had afgelegd, officier te worden. Hij trad in een garde-regiment der infanterie, waar men spoedig zijn bekwaamheden en zijn vlijt op merkte; reeds na de eerste drie luitenantsjaren legde hij een buitengewoon schitterend examen af. .Spoedig werd hij tot het doen van trigono metrische opmetingen gebruikt, eu later met commando op commando belast. Binnen een Directeuren der Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen hebben toegekendde groote zilveren medaille aau G. van den Berg, postschipper, de zilveren medaille aan M. van den Berg, de bronzen medaille aan J. Berrevoets, P. Berrevoets, J. van deu Berg, Mz. en M. van den Berg, Gz., allen te Vianen, ter zake van de stoutmoedige redding der bemanning van het Duitsche stoomschip Leonore op 20 Januari 1.1. Te Harlingen klom een jongen in een boom om een vogelnestje uit te halen, doch viel achterover en kwam met zijn hoofd op een steen terecht waardoor hij een hersenschudding kreeg en nog dienzelfden dag overleed. In een wijk te Berlijn werd ongeveer 11 jaar geleden bij een sigarenhandelaar eeu luik in zijn winkel ontdekt, waarin klanten verdwenen om nooit terug te keeren. De zaak werd bij een brandstichting ontdekt, waarbij de man Bobbe genaamd, tot 8 jaar gevangenisstraf wegens brandstichting veroordeeld werd, daar men niet voldoende kou bewijzen, dat hij van te voren moord had gepleegd, Sedert 3 jaren iu vrijheid leefde hij met zijn vrouw, maar had hij in een andere wijk te Berlijn nog een woning gehuurd voor een vriendin. In een der kamers, welker vloer hij rood liet verven, groef hij een kuil, met een valluik. Het eerste slachtoffer was zijn vriendin, die hem Maandag kwam bezoeken. Met zeven kogels werd zij door hem gedood en daarna in de kuil geworpen. Hare twee kinderen, die hun moeder kwamen halen werden eveneens door hem vermoord eu stervende bij haar in de kuil geworpen. Daarna loste hij een schot op den heer H. die op 't gekreun der kinderen in huis was gekomen en vluchtte door het venster, waarna hij zichzelf doodschoot. Vermoedelijk was Bobbe's bedoeling alleen zijn vriendin te vermoorden en heeft hij de kinderen zijner minnares gedood, omdat die onverwachte getuigen van zijn misdaad waren. Bobbe's wettige vrouw is in hechtenis genomen, omdat men haar verdenkt van den „menschen- val" geweten te hebben. In een pension voor zenuwlijders te Grenua, Zweden, is ecu patiënt plotseling krankzinnig geworden. Mot een groot mes gewapend, viel hij op de pensionhoudster en hare dochters aan, van wie hij er één (loodde en drie zwaar verwondde. Ook van de ier hulp toegesnelde mannen werden vijf ernstig gewond. Eindelijk slaagde men er in deu razenden man meester te worden cn in verzekerde bewaring te brengen. Te Koningsbergen heeft men het afgo zaagde hoofd van een 70-jarige renteniert ter gevonden, die van alles beroofd was. Hoewel men haar geheele huis doorzocht, kon romp nergens vinden. Z U i D-A F R I K A. Nog altijd is de Britsche strijdmacht niet sterk genoeg om de Boeren te dwingen afstand te doen van hunne ouaf haukelijkheid. Nog steeds worden Engelsohen aangeworven want het leger is uitgeput en moet geheel vernieuwd worden. Wanneer dus de Boereu kuunen vol houden, zullen zij zeker overwinnen. Maar intusschen is de toestand toch allertreurigst en verlangt ieder naar vrede, want de dood eiseht zoo ontzettend veel offers, ook van hen die niet meevechten. Men heeft nog slechts alleen opgaven omtrent de sterfte in de kampen van Natal en de „Oranjerivier-kolonie". Zij zijn al ernstig genoeg; maar die uit Transvaal zijn waar schijnlijk nog erger. Van 2814 mannen in de Oranjekampen stierven er 61 iu Februari, dat is eene ver houding van 175 per 1000 per jaar. Vau de 5621 vrouwen stierven er 80 of 170 per 1000 en van de 11,245 kinderen 261, dat is 260 per 1000 voor het jaar berekend. Eeu normaal sterftecijfer is 16 20 per 1000 in 'tjaar. Die vreeselijke moord van onschuldige slacht offers, schrijft Daily News, gaat, maand uit maand in, maar voort in die Zuid-Afrikaansehe kampen en nog altijd krijgen de bewoners geen verlof, zieh naar hunne, vrienden en betrekkingen daarbuiten te begeven. De Minister Brodrick noemt ze .toevluchts- kauipen". Misschien wil hij daarmede te kennen geven, dat deeenige toevlucht voor die arme vrouwen eu kinderen de dood is Volgens l' Éclair is te Parijs iemand uit Lourenzo Marqnez aangekomen, die met eene geheime zending belast moet zijn, en die verklaard heeft, dat het er in Zuid-Afrika slecht voor de Engelschen uitziet. De toestand is er, zeide hij, in strijd met de Engelsehe berichten, voortreffelijk voor de Boeren. De Boeren te velde 10,000 man be stoken de uitgeputte Britten aanhoudend en behalen menig voordeel. Ook hij bevestigt, dat de Boeren French versloegen en dat die Generaal alleen daarom werd teruggeroepen. In de week van 29 Mei zijn van Ierseke verzonden 4-5000 leverbare oesters tegen weinig veranderde prijzen. Men kan de oestercainpagne voor dit seizoeD als geëiudigd beschouwen. LANDBOUW en VEETEELT. Op Vrydag 17 Mei a.s. zal te Goes in „de Prins van Oranje" eene openbare vergadering gehouden worden van de afd. Zeeland der vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-stamboek". Op die vergadering zullen o.a. drie afgevaardigden benoemd worden ter algeineene vergadering op Dins dag 21 Mei a.s. in „Tivoli", op de Coolsingel te Rotterdam, na afloop waarvan een boottocht zal gehouden worden langs Schiedam, Vlaardingen, Pernis naar de holstede bewoond door F. C. Timmers te Hoogvliet, terwijl bij voldoenden tijd ook nog eene fabriek te Vlaardingen of eer.e boerderij fe Pernis zal worden bezocht. Ken gemeenschappel ijke maaltijd te Rotterdam zal deze bijeenkomst besluiten. jaar, zoo mocht de negen en twintigjarige eerste luitenant hopen, zou hij als kapitein bij den grooten generaalst-af worden geplaatst. Maar evenals toen hij een schooljongen was en later student aan de universiteit, ging het hem in zijn militaire loopbaan. Niemand had hem lief. Zelden was hij met zijn kameraden. Nooit hoorde men dat hij een dwazen streek beging. Hij hield niet van de vrouwen, hij dronk niet, hij was niet ver kwistend; integendeel, hij was gierig. Eéu hartstocht echter had hij het spel. Hij speelde waar en wanneer het maar ging. Dan kwam er een vreemde glans in zijn kleine, zwarte oogendan vergat hij alles om zich heen. Zelfs bleef hij, om zijn hartstocht bot te vieren, niet altijd binnen zijn kring, iu zijn stand. Hij speelde, waar zich de gelegen heid voordeed, en kwam daardoor in sleoht gezelschap. Meer dan eens reeds was hij ten gevolge hiervan in onaangenaamheden geraakt, waaruit hij zieh slechts met moeite had weten te redden. Meer dan eens reeds had hij om die reden voor zijn superieuren gestaan. Het hielp niet. Noch dit, noch de vermaningen vau zijn ouden overste, die van meening was dat een spelletje tot de genoegens van het leven behoorde, doch dat men binnen de grenzen behoorde te blijven, daar anders de eer lichtelijk Uitslag van de aanbesteding door de Dorps- vereemging te Wd-Yosseineer van de levering van 36000 Kg. Chi' -er ingeleverd werden 8 biljetten cn wel do-. van Ardenne le Dordrecht 110,44 .j.i.jk i te Dinteloord 110,14: A. M. van -.uwerkerk i 10,17 Sneliernana Vtamie- te ..in d f 10,16' - 1. doppe te Steen- berc Adriaensens te Walsoorden 110,02 A. 1 tynsplaat 19,98. in inschrijver is de levering gegond. MM werd le Scherpenisse aanbesteed het srd.:e den onder2eeschen oever tusschcn de tn 25 door bezinking en steenbestoriing, riirvou: ./erd - ingeschreven door de hceren 1'. J, v i.ser, Hansweert voor 160150 A. Prins, Sliedrecht voor 1 69540J. v. d. Pias, Hardinxveld voor 1 56789; J lloskatn, -Sliedrecht voor 1 56644 B. den Exster t. d. Brink, Krabbendyke voor 1 56500. C. Bolier, Bruinisse voor 1 55960 11. dl' Kluwer, Sliedrecht voor 1 55886 P. A. v. d. Velde. Ter- nettzen voor 1 55800 C. de Wilde, Kaltendijke toor 1 54925 J. de Bree, Terneuzen voor I 54780 J. de Bree voor lsle perceel 1 17950 J. W. Itoelols, Papendrecht voor 2e perceel 1 41400 en C. Boiier, Bruinisse voor lsle perceel 1 18987. Behoudens nadere goedkeuring werd het werk in massa aan den laagsten inschrijver gegund. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorin. 9u. Ds. Drost te Wenieldinge, nam. 2 u. ouderling van der Endl. Gerei. Gem. Voorin, 9'/s u. en nam J u. Ds. Koppe, nam. 5'/z u. ouderl. Schipper. Vr. Ev. Gem. Voorat; 9'/i u.„ nam- 2 u. en 5-/» u. Ds. Post, (nam 5'/s u. bediening H, Avondmaal). Oud Gerei. Gem. Voorin. 9 u., nam. l'/i en 5 u. de heer P. Ingclse te Middelburg. HEMELVAARTSDAG. Ned. Herv. Gem. Nam. 7 u. waarschijnlijk ouder ling van der Endt. Vr. Ev. Gem. Nam. 7 u. Ds. Post. Ger. Gem. Geen dienst. Oud. Ger. Gem. Geen dienst. werd verspeeld, hadden éénigen invloed. Ten laatste kwam hij in ernstige geldverlegenheid. Wel had zijn vader tot nog toe al de .on begrijpelijke" schulden van den zoon betaald. Maar thans was hieraan een eind gekomen. Met schrik was de oude heer op zekeren dag gewaar geworden, dat heel zijn goed was belast en slechts het beukenwoud hem restte. Enkele weken waren sedert deze treurige ontdekking verloopen, toen er een brief van Hasso kwam. Het behelsde de gewone vraag om geld. Doch de som, die Hasso ditmaal vorderde, was aanmerkelijk hooger, dan hij nog ooit had verlangd, eu aan het eind van den brief stond eene mededeeling, die den ouden heer in hooge mate deed ontstellen Het is duidelijk, dat, indien gij dit maal de bovengenoemde som niet kunt ver schaffen, ik ten gronde moet gaan. Kort voor mijn bevordering tot kapitien Ik kan mij niet langer staande houden. Onmiddellijk na de ontvangst van dezen brief zal zich een kennis van mij uit Berliju bij u aanmelden ik verzoek u hem met welwillendheid te ontvangen. Hij is volkomen bekend met mijn omstandigheden. Behandel hem met vertrouwen, dan zal hij raad weten te schaffendoe wat hij u voorslaat anders is alles verloren Gem. YERSEKE van 3—9 Mei 1901. Ondertrouwd: Petrus van den Boom, jm. en Catharina Paauwe, 23 j. jd. Gerrit Butte 23 j. jm. en Adriana Evertse, 23 j. jd. Ai Laurus van der Kuijl, 25 j. jm. en Am Heiboer, 28 j. jd. Jan Zuijdweg, 26 i. ji Cornelia Sinke, 27 j. jd. Geboren: Pieter Jan, zv, Pieter van der en Janna Koster. Jannetje Pieternella, dv. Ai Wisse en Cornelia de Dreu. Overleden: Pieter Jan, 1 dag, zv. van der Endt en Janna Koster. 11 Mei 1961. THOLEN. Boter f 0,42'/, per K.G. Eieren f2,40. Botterdam eieren f 2,40. Coöperatieve Boomboterfabriek „Pooxtvli te Poortvliet: boter f0,60 per '/2 K.G Coöperatieve Boomboterfabriek .Da Kot Temperatuur van het Scheldewater te Th Mei Graden C. Zaterdag 4 14,3 Zondag 5 14, Maandag 6 13, Dinsdag 7 12, Woensdag 8 11,2 Donderdag 9 12, Vrijdag 16 11,2 Temperatuur van het Scheldewater voor Iers Op Donderdag 9 Mei 12 gr. C. (53y2 g: Zoutgehalte 20 per duizend. b£> S- eS SS a O V a CO CN eo O SI C5 se g lO c— tij O O CS CN xo 1-1 O O xa c eo 00 r- CN 02 s CN eo CN a R W e« co G —1 r-J euo -f eo 00 O W O O X a O O O Z bi a lO a CS xO CN S co" zo «3 G CD B eo CN kd W cn os 1-1 zo -2" «O (A a co 00 t— CM rl O co" of c *1 ®i cn" co" O -O (J* CO xo zo t« 5 J a q o u u d e r - P. BAAY, Bz. en ABBADINA HAGE, Pd. Tholen, 11 Mei 1901. Ondergeteekende betuigt, ook namens kinderen, hartelijk dank voor de zeer bewijzen van belangstelling, op haar 9 jaardag ondervonden. Wed. M. LINDHOUT— VAN WIJNGAAB Tholen, 16 Mei 1961. Notaris N. VAN STEEN BEBGEN te 75 zal op Donderdag 23 Mei 1901, 's avom uur precies in het koffiehuis van M. J. A te Oud-Vosmeer, in e'e'ne veiling te Oud-Vosmeer, bewoond door DINGEM HAZE. Notaris VAN SETEBS te SI. Maarte» zal in na te melden pand, Donderdag 23 Mei 1901 voor Inzet en Donderdag 30 Mei daarna, voor Toewij. telkens des namiddags 4 uren, te St. Annaland, bewoond geweest door I Heijboeji. Aanvaarding lij de betaling der koopsom tegen nadere overeenkomst, op I AUGUST aanstaande aan de Oudelandsche poort, bewoond G. C. M. GELUK, Tholen. Zij, die wenschen deel te nemen aan de te houden na de Paardenmarkt op 7 JUNI worden verzocht zieh aan te geven vóór MEI a.s., bij het Bestuur C. H. A. STOUTJESDIJK J. M. GELUK.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2