•4 Gemengd Nieuws. Oesterberichten. VISSCHER IJ. o N D e r w ij s. Uitslag verkoopingen en aanbestedin Burgerlijke Stand. Kerknieuws. Marktberichten. meten en Dalem in ontvang op f 950,485, uit gaaf f 917,325, goed slot f 38,11die van den polder Schakerloo in ontvang op f 17722,27, uitgaaf f 16326,16, goed slot f 1396,16 die van den polder 1500 Gemeten in ontvang op f6407,905, uitgaaf f6478.70, nadeelig slot f70,795. De begrooting voor het dienstjaar 1901/2 successivelijk op f 2627,605, f969,045, f18191,415 f4700,85. Het dijkgeschot bedraagt per Hectare i9oiyt 1901/, Schakerloo f 17,50 f 17,50. 1500 Gemeten 7,50 7,50. Dalem 11,50 8,50. Nieuwland 4,— 4, Puit 2,25 2,20. Peuke 5,25 5,25. Ond-Strijen 3,1,75. Voorts werd, naar aanleiding van een des betreffend request van de heeren J. E. van der Maas, c.s., besloten, om, ter verbetering der suatie, aan het bestuur op te dragen, een onder zoek in te stellen naar het plaatsen van één of meer metallieke molens tot afvoer van het overtollige water. Deze week verliet een gezin eene woning, zonder daarvan kennis te geven aan den eigenaar. De betaling van de huur bleet achterwege, terwijl als bewijs van vertrek eenvoudig de sleutel in de deur werd gelaten, Door het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen werden Dinsdag 1.1. te Bergen op Zoom verpacht 33 perceelen bestemd tot den aanleg van oesterputten vóór de Buren-, Molen- en Nieuw-Olzende polders. De gezamenlijke pachtsom bedraagt f187.-; de vorige opbrengst was f7048. De politie te Botterdam hield Woensdag avond drie jongens aan, die bij eene winkelier ster op kwartjes gelijkende stukjes lood, afkomstig van broches, die op de markt verkocht worden, voor gangbare munt in betaling hadden gegeven. Te Tubbergen zijn twee koetspaarden van den burgemeester gestorven, even nadat zij ge zond en wel waren afgespannen. Na onderzoek bleek, dat zij gegeten hadden van een Taxishaag, en te Bijnsburg zijn in de vorige week twee koeien gestorven tengevolge van het eten van narcissen. Volgens deskundigen bevatten narcissen-bollen en de bladeren van den Taxis-boom vergiftige bestanddeelen. Te Boxtel is vrouw Schreven, door een beentje bij het soep-eten in de keel te krijgen, gestikt. Een weduwe met hare dochter, wonende aan de Heerengracht te Amsterdam, hebben zelfmoord gepleegd door kolendamp. In de papierfabriek te Velzen geraakte de arbeider Kuijper Zaterdagmiddag tusschen de machine, met het noodlottig gevolg, dat zijn beide beenen werden afgesneden en hij weldra overleed. Te Maasland is een paartje na een en gagement van vijf-en-dertig jaren in ondertrouw opgenomen. De president der Amsterdamsche recht bank liet een oude vrouw van 80 jaar, die als getuige was opgeroepen, een broodje met ham en een kop kotlid' brengen omdat het wat lang duurde eer zij aan de beurt kwam. Groot was de hilariteit toen het vrouwtje na de pauze binnen kwam en op den president toeging, hem de hand drukte en zeide Nou, ik dank je voor je koffie en broodje. Dat de heeren hier zoo goed voor een oud mensch zor gen, had ik nooit gedacht." Het deed ons goed, dit te lezen èn om de har telijkheid van den voorzitter der rechtbank èn om de ongekunstelde dankbaarheid der oude vrouw, en we zouden wel eens willen vernemen, wat belachelijks in de laatste gelegen was. We hopen dat de rechters althans niet gelachen hebben. Te Wouw was een landbouwer even af wezig, toen twee zijner zoontjes een stroosnij- machine in beweging brachten. Een der knapen kwam met de hand daar tusschen, met het ge volg dat drie zijner vingertjes werden afgesneden. In „De Bode" deelt Forto mede, wat een kweekeling bij het lager onderwijs te Schiedam heeft te doen le. Den vloer vegen, 2e. kachels aanmaken, 3e. de bakken van kolen voorzien, 4e. boeken kaften, 5e inktkokers vullen en som tijds reinigen, 6e. boodschappen doen, 7e. de krant halen voor den «bovenmeester", 8e. si garen halen voor idem enz. enz. En dit is nog lang niet alles, zegt Forto. Zoo moest ik onlangs hooren, dat kweekelingen werden gebruikt om kippen- of konijnenhok keu schoon te maken, urinoirs door te steken, snij- en slaboontjes af te halen bij des ainbu- lantes vrouw, e. d. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben den 24en December 1896 een ver ordening uitgevaardigd, waarvan artikel 5 aldus luidt «De door hen (kweekelingen) te verrichten werkzaamheden, zullen zich moeten bepalen tot die, welke met het ouderwijs in verband staan. Hoe moet dan de kweekeling het wel maken in gemeenten, waar zoo'n verordening niet bestaat, vraagt de Schied. Crt. De vrouw van een landbouwer te Sidde- buren maakte een keteltje koffie en plaatste dit op een tafel, waarbij haar oudste dochtertje van vier jaar stond. Terwijl de moeder zich even omwendde, greep het kind het keteltje en dronk uit den tuit, waardoor het inwendig zulke ern stige brandwonden bekwam, dat het binnen enkele minuten overleed. Te Oudenbosch kwam Zondagnacht een jonge man bij zijn stiefvader thuis. Tengevolge van een hevige woordenwisseling die daardoor ontstond, vloog de vader op zijn zoon los met een ijzeren tang en sloeg deze hiermede zóó danig op het hoofd, dat hij één zijner oogen zal moeten missen en voor het behoud van het andere wordt gevreesd. De verminkte werd zoo spoedig mogelijk naar het gasthuis te Breda vervoerd. Te 's Gravenhage kreeg een werkman een kuip kokend water, welke hij droeg bij het verrichten van werkzaamheden, oyer het lijf. De man werd naar het ziekenhuis overgebracht men vreest voor het behoud van ziju leren. Te Amsterdam gleed een schipper van zijn vaartuig. Hoewel hij spoedig op het droge werd gehaald, bleken, toen hij opgehaald was, toch de levensgeesten geweken. Te Broek op Langedijk is een schipper van zijn schuit gevallen en verdronken. De man laat eene vrouw met drie kleine kinderen achter. De «Oprechte Haarl. Ct." deelt het volgende mee Wij ontvingen een rosekleurig briefje, met geen andere onderteekening dan „eeuige dienst boden". Daarin wordt een angstwekkende mede- deeling gedaan. Met algemeene stemmen hebben de meisjes besloten, den Zondag vrij te eischen, en „wordt daaraan geen gevolg gegeven", zoo zegt de schrijfster, „zoo zal er een algemeene werkstaking onder het dienstpersoneel komen". Aan het kader der schutterij te Amsterdam is dezer dagen een circulaire voorgelezen van den kolonel, waarin bevolen wordt, de man schappen in 't vervolg met „u" aan te spreken en het uitlokken van kleine vergrijpen wordt verboden. Verder wordt verzocht, indien schutters het een of ander kleine vergrijp hebben begaan, hen na de oefening in de gelegenheid te stellen daarvoor verontschuldigingen aan te bieden. lN. v. N.) Te Zandvoort begaf zich Maandagavond jl. een arbeider naar de woning van zijn meisje, door wie hij was afgeschreven en vroeg haar te spreken. Toen zij alleen waren, haalde hij opeens een scheermes te voorschijn en verwondde het meisje ernstig. Hij werd terstond gearresteerd en den vol genden morgen naar Haarlem gebracht ter be schikking der Justitie. Het Vaktijdschrift voor onderwijzers deelt het volgende briefje voor schoolverzuim mede: „Meester, wij houwen Dina in huis om de gladde geit" (gladdigheid). Uit de Betuwe wordt gemeld: Niettegenstaande het ongunstige weder der laatste weken, staan in deze streken verschillende boomen in de krozen-boomgaard in vollen bloei. Ook uit de bloembollenstieken tusschen Haarlem en Leiden komen gunstige berichten. De hj'acinthen staan overal in Tollen bloei en zóóveel kan meu er niet afsnijden of telkens komen er weer nieuwe bij. De goudgele narcis doet dapper mee en de tulpen wachten maar op een enkel warm zormetje. Ongelukkig ziet het er voor sommige streken donkerder uit. Voor den landbouwersknecht belaas is de toe komst dit jaar bedroevend. Laten wij hopen, dat het droge zachte lenteweer ophanden is, dan kunnen de werkzaamheden te velde spoedig een aanvang nemen. Op het fort te Ymuiden is een milicien in dienst gesteld, die twee meter lang is. Men heeft voor hem afzonderlijk een nieuw pak moeten laten maken. Te Nicuwersluis kreeg een landbouwer zulk een hevigen klap van een paard, dat hij op de plaats dood bleef. In den Zuidwesthoek van Friesland heerscht in de jongste weken groote sterfte onder de schapen. De oorzaak hiervan wordt hoofdzakelijk toe geschreven aan de vele sneeuw, welke in den afgeloopen winter gelegen heeft, waardoor de dieren weinig of geen voedsel kunnen vinden. Op het abattoir te Amsterdam werd dezer dagen een varken aangevoerd, wegende circa 1000 pond. Echt Amerikaansch I Baruum zal met zijn wereld-ten toonstelling, in ruim 60 waggons, uit Duitschland over Nieuweschans in ons land komen. Een trein met complete drukkerij reist het gezelschap vooruit om reclame le maken. De eerste voor stelling zal in Groningen worden gegeven den volgenden dag, hetzelfde te Leeuwarden en zoo vervolgens het land door, zonder één dag te verliezen. Den Duitschen ingenieur Gurt komt de eer toe, een boot gebouwd te hebben, die niet bestemd zal zijn om oorlogzuchtige doeleinden na te jagen, maar voor zuiver menschelijke behoeften. Het schip zal dienst doen om gezonken wrakken te onderzoeken of op te sporen, ver loren schatten aan de oppervlakte te brengen, lijken te zoeken, enz. Beeds gedurende eenige weken worden proeven genomen met dit vaartuig, dat te Schaffhausen gebouwd is, op het meer van Constance. In genieur Gurt zal eeu werk het licht doen zien over de resultaten van deze eerste onderzoekingen die vrij belangrijk moeten zijn. Het schip kan tot honderd meter ouder het wateroppervlak zakken. Een arme visscher te Marseille, uit een groot gezin, heeft uit de stedelijke loterij 100,006 francs getrokken. Woensdagmiddag, gedurende een koor oefening in. de St. Michels kerk te Berlijn, had een hevige ontploffing plaats. Een gedeelte van het gewelf en van het dak stortte in, terwijl de glazen in het achterdeel van het orgel ver nield werden. Men denkt aan een misdaad. ZUID-AFRIKA. De berichten van het oorlogstooneel worden al schaarscherwat er nog doorlekt is minder gunstig voor Engeland. Zoo lezen wij o.a., dat de Engelsche regeering weer een belangrijk Blauwboek voor Zuid- Afrika heeft uitgegeven, bevattende o.a. een lang stuk, 6 Februari gedagteekend, waarin Milner zijne meeuing uiteenzet, dat de toe stand op het oorlogsterrein in de laatste zes maanden voor Engeland achteruit gegaan is, vooral tengevolge van het terugroepen van geoefende Engelsche troepen, vóórdat de oorlog afgeloopen was, terwijl met de herleving der guerilla samenging, een vernieuwd uitstrooien van leugenachtige berichten over de Engelschen in Zuid Afrika. Milner, die nogal zwartgallig schijnt veroordeelt deze leugen-campagne evenzeer als de roekelooze wijze, waarop de Boeren de eigendommen op den Band vernielen. (Zouden deze dan nog roekeloozer zijn, dan het mis handelen van vrouwen en kinderen, of zou hij dit laatste vergeten zijn Hoe liet zij, in ieder geval meenen we te mogen aannemen, dat het den Booinek wel wat benauwd wordt in zijn nieuwe kolonie Het eenige lichtpunt dat Milner ziet, is de trouw en de wijsheid der Engelschgezinde be volking van Zuid-Afrika, welke ook den Boeren eerbied afgedwongen heeft (sic). «Wel zijn de Engelschgezinden de oorlog moede" zegt hij verder, „maar zij zijn vast besloten het verzet tegen de Boeren vol te houden zoo lang het noodig is, om Engelands opperheerschappij in Zuid-Afrika op den duurte verzekeren. „Zij zijn gezind om te vechten en nog meer te lijden om Zuid-Afrika onbetwistbaar en voor altoos te maken tot eeu land onder ééu vlag, met één bestuurstelsel, bet Engelsche, een stelsel, waarvan zij gelooven, dat het de grootst mogelijke gerechtigheid en vrijheid waarborgt voor meuschen van elk ras", (wat zou het dan toch een Dorado voor de Boereu worden, 't is maar jammer dat ze er niet aan willen gelooven). Wanneer we daartegenover in aanmerking nemen, dat de Boeren tot het uiterste zullen vechten voor hunne onafhankelijkheid, dan kan het nog lang duren, alvorens deze treurige oorlog voor de Boeren tot een goed einde is gebracht. Als hoofdstad van Transvaal wordt nu weer Erinelo genoemd. Op zichzelf beschouwd is dit bericht zoo belangrijk niet, maar wel is het eigenaardig dat de Boeren tijdelijk hun regeerings- zecel vestigen, in eene plaats, welke in Februari door French werd bezet en het district ver volgens voor dezelfde werd «kaal geveegd", terwijl dit kaal geveegde district nu weer heel gewoon in handen der Transvaler is. Dit be vestigt voor de zooveelste maal hoe uitmuntend nog steeds de Boerentaktiek werkt, om voor de Engelsche legermachten „pad te geren", zich te verspreiden en achter den vijand weer te verzamelen. Alles wijst er op, dat de Boeren baas zijn in het Noorden en langs den grens van het Portugeesch gebied. In de week van 11—18 April werden van hier verzonden 805,000 leverbare oesters, waarvan do prijzen waren 76 Kg. 4245 gld., 72 Kg. 36—40 gld., 65 Kg. 22—25 gld., 60 Kg. 16—20 gld., 50 Kg. 8—10 gld. Imperialen zijn niet meer noemenswaard voor handen. Gedurende de vorige week werden van Bruiuiaie verzonden91) 0 ton mosselen naar Holland, België, Frankrijk en Engeland ad f 2,20 tot 1 1,80 per ton naar qualiteit. Van de Zuiderzee werd aangevoerd 1200 ton mosselzaad ad fl,per ton. LANDBOUW en VEETEELT. Bij de stierenkeuring te Oud-Vossemeer Woensdag 11. gehouden, waren aangevoerd 10 stieren j slechts drie dieren konden voor invoer-premie in aanmerking komen. In de vergadering van het hoofdbestuur der Maat- schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, gehouden te Middelburg op 11 April 11., werd besloten, andermaal bij den Directeur-Generaal, chef van de afd. Landbouw, aan te dringen om de uitgaven van de verslagen der proefvelden, althans in deze provincie, weder te laten aan de Commissie van toezicht. Zy komen thans veel te laat om eenig Hoi Zc 1900 t04 f3 een uitjf^ 0 K| ai nut op te leveren voor het loopende jaar. Gratificatiën zullen aan onderwyzers in die de akte Landbouw verwerven, toegekend indien zulks niet geschiedt door de Regeeri De voorloopige rekening over ontvangst van f 15377,075 en f 15199,565. gevende een goed slot van f 17 Tot keurmeesters op de afdeelingstentoonn Middelburg worden benoemd de hh. A veearts te Heinkenszand, voor paarden en Wagenaar, veearts te Cortgene, voor rundvee, )Popa schapen, enz. Aan de afdeelingen cal worden voorgestel overige keurmeesters voortaan te doen benoeu^ond het hoofdbestuur uit eene voordracht van ^aat voerend deel, opgemaakt in overleg met bet y der afdeeling, waar de tentoonstelling gehoudei ~!US Er wordt besloten vooreerst geene gelegei geven tot het verwerven van een diploma als hi De cursussen in paardenkennis zullen in het Vrije gehouden worden in .zes van de acht afdet «erat die door loting zijn aangewezen. Gunstig weid geadviseerd op een verzoek Commissie van Toezicht op de proefvelden o$ifcge provinciale subsidie, teneinde proeftuintjes leggen bij de landbouw-cursussen. Aan Ged. Staten zal gevraagd worden om Prov, Staten eene verandering voor te stellen Reglement op den veeartsenijkundigen dient gevolge waarvan een tweede Provinciale vet Tholen zoude kunnen benoemd worden, dij blijkens een ingediend verzoekschrift, hoog blykt te zyn. De Kcurtentoonstelling zal den 4den Juli gel worden voor reeds bekroonde paarden uit de pn Zeeland, indien de bijdragen ter bestryding derl minstens f3500,bedragen. Geslaagd te Middelburg voor de acte onderwijs, de dames E. C. Quist en J. leerlingen van de Bijksnormaallessen te Benoemd tot onderwijzeres te Ossenissi ingang van 15 April, mejuffr. A. Noten| te Oud-Vossemeer. Op de voordracht voor hoofd der schi Opende komt o. a. voor de heer F. H te Ierseke. In sommige gemeenten zijn door den bepalingen vastgesteld, volgens welke de tingstijd van de leden der commissiën tol ring van schoolverzuim korter dan drie zal kunnen duren. De Commissaris der Koningin in Zeljat vestigde daarom de aandacht van de Gco tl; tebesturen er op dat, naar zijne meening ,lj gedeeld wordt door den minister van bii§4 landsche zaken, dergelijke bepalingen in met art. 22 der Leerplichtwet zijn te ad 4 scha., 't 32 St. Maartensdijk 18 April. Ten overstaan van jioL* Van Seters werd heden in publieke veiling inge I. Een winkelhuis, erf en schuur aan de met vergunning, groot 3 are 20 c.a. voor f II. Een arbeiderswoning in de kleine kaai, fel 35 c. a. voor t 365. III. Een tuin en watergang in parochie papenljL groot 5 a. 50 c. a. voor f305. IV. 2,86,60 H.A. bouwland in Jan Daakib gesplitst in IVo. 86 a. 60 c.a. per 39,24 a. voor f 505,- IV#. 56 a. 20 c.a. t idem n f 505,- IVc. 66 a. 85 c.a. n idem f510, IVrf. 76 a. 95 c.a. idem f 555,-1 V. 1,67,45 H.A. bouwland en watergang in Zuidhoek, gesplitst in Va. 87 a. 30 c.a. per 39,24 a. voor f700,- V#. 80 a. 15 c.a. idem f 695,— Al de verkochte perceelen zyn staande of gel< in de gemeente St. Maartensdijk en werden gev namens den heer L. v. Splunter c. s. alhier. Gein. IERSEKE var. 12—18 April 1901. Geboren: Johanne» zv. Cornelis Plansoeni Levina Carolina WagenaarGerard zv. Cornelis f den Bosch en Janna van der Maas. Overleden: Johannes 7 j. cv. Izaak Johnnl Porrejj en Geertruid Paauwe. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv, Gera. Ierseke. Voorin. 91/» u. 2 u. Ds. van Hoogenhuyze. Nam. doopsbedienind Geref. Gem. Voorin. 9'/a u. en nam. 2 u. f Hoppe, nam. 5'/s u. ouderl. Schipper. Vr. Er. Gem. Voorm; 9'/i u., nam* 2 u. en l u. Ds. Post. Oud Geref. Gem. Voorm. 9 u., nam. l'/s en 5§ lezing der ouderlingen. 13 April 1901. THOLEN. Boter f 0,45 per K.G. Eieren f 2,50. Botterdam eieren f2,50. Coöperatieve Boomboterfabriek „Poortvlisi te Poortvliet: boter f0,60 per K.G. Coöperatieve Boomboterfabriek «De Koe" te Stavenisse: f0,621/, per K.G. St. Maartensdijk, II April 1901. Tarwe f 6,50 a f 7,per H. L Kogge Wintergerst 6,50 a 6,75 per 100 ki ZoMIRGERST ft f Cn EVALIER a I t Haver - a 7, Paardeboonen a 6,80 80 Witte Boo.nen 10,60 a 11,H. L. Bruine Boonen 7,7,50 Koorerwten 7,8,— Ajuin a Aardappelen 3,50 i 3,75

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2