cr Gemengd Nieuws. Oesterberichten. Burgerlijke Stand. Kerknieuws. ST. PHILIPSLAND. Op Dinsdag 16 April a.s. zal alhier de verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad, vacature de heer C. O. van Nieuwenhuijzen. Candidaten zijn de heeren Th. A. Boudeling en P. van Dijke. SCHERPENISSE. Aan het hulpkantoor alhier is gedurende de maand Maart met 29 inlagen een bedrag van f 1578,23 ingelegd, terwijl in 7 keer f 162 is terugbetaald. Een 18-jarig jongeling alhier, die te Tholen de Normaallessen bezoekt, ging Woens dagavond met een boerenknecht den polder in, om in een weide eenige jonge paarden wat koren te brengen. Eerstgenoemde kwam in aanraking met een paard en kreeg met een der achterpooten een slag in het aangezicht. De boerenknecht, bijgestaan door nog een paar jongelingen, die juist in den omtrek waren, hebben de wonden uitgewasschen met slootwater en hem vervolgens naar de ouderlijke woning gebracht. De genees kundige, die inmiddels geroepen was, heeft de wonden genaaid. De toestand is bevredigend. THOLEN. Door het gemeentebestuur is aan den heer Wiers, gymnastiek-leeraar te Bergen op Zoom, vergunning verleend tot het gebruik van een lokaal in de Bewaarschool voor het houden van oefeningen bij eventuëele oprichting van een gymnastiek- vereenigmg te dezer plaatse. Door het Rijk zijn de werktuigen, in gebruik bij de Rijksnormaallessen, daarvoor in bruikleen afgestaan. Binnenkort zal eene oproeping gedaan worden aan jongelui, die daaraan wenschen deel te nemen. Voorloopige aangiften of bewijzen van in stemming kunnen schriftelijk of mondeling ge daan worden aan den heer G. Wiers te Bergen op Zoom. 4 April. In de hedenmiddag alhier gehouden gemeenteraadsvergadering werd, naar aanleiding van een ingekomen missive van Brouwershaven, besloten, evenals die gemeente, een adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, om steun te verleenen aan de in te dienen motie-Van Gijn tot verbetering van den Waterweg van Dordrecht naar zee. De verordening ingevolge art. 15 op de Leerplichtwet werd in dien zin gewijzigd, dat verloven kunnen verleend worden tusschen 16 Maart en 30 April, zulks met het oog op den veldarbeid, welke door het ongunstige weder, dit jaar zeer vertraagd is. Daarna gaat de raad over in geheime zitting, tot behandeling van bet kohier van den hoofdelijken omslag over 1901. Rijksnormaallessen te Tholen. Toegelaten tot de voorbereidende klasse. Jacobtis de Pouw van St. Maartensdijk, Leendert van Hiele van Oud-Vossemeer, Cor- nelis Jobse van Scherpenisse, Johannes K. B. Krijger van Poortvliet, Maria A. Lindhout van Oud-Vossemeer, Pieter L. Nieuwenhuijze van St. Maartensdijk, Pieter J. Rijnberg van Tholen, Marinus C. v. d. Stel van Tholen. Bevorderd tot de ie klasse. Tannetje E. Engelvaart van Tholen, Rei- nier C. Jansen van St. Maartensdijk, Ni- colaas Moerland van idem, Maria B. Nieu- wenhuize van Tholen, Wilhelmina P. H. Odink van Poortvliet, Johanna Pollie van Oud-Vos semeer, Jacoba J. Poulusse van Tholen, Jan Slager van Scherpenisse. Tot de Se klam. Leentje E. C. van As van Tholen Maatje S. Bal van idem, Jacoba C. van Dijk van idem, Dirk J. Duijnhouwer van Scher penisse, Jobje D. Duijnhouwer van idem, Maria T. Gebraad van St. Maartensdijk, Anna de Korte van Tholen, Wouter de Korte van idem, Elizabeth Larooy van Scherpenisse, Willem L. van Nieuwenhuijze van St. Maar tensdijk, Elizabeth C. M. v. d. Schaaf van idem, Cornelis A. Steketee van Tholen, Kaatje Suurland van idem. Niet bevorderd twee. van in zijn wiegje te slapen. Mevrouw Kent deed dan haar uiterste best hem tot rust te krijgen, terwijl »papa even een straatje rond liep." Dora werd zóó geheel door het kind in beslag genomen, dat zij bijna nooit meer uitging, en het werd al spoedig iets zeer gewoons, dat John 's avonds zei#lk wou vanavond wel naar de comedie't is vervelend, dat je nooit eens mee kunt gaan." Dat zij niet mee kon gaan, was voor hem evenwel geen reden om thuis te -blijven. De meeste mannen zijn egoïstisch eene verstandige vrouw verstaat echter de kunst, die eigenliefde te leiden tot haar voordeel en nut, maar Dora verstond dat niet. Zij was tot hiertoe een teeder, toegevend, meegaand vrouwtje geweest, dat van het idee uitging, dat men zijn verdriet in stilte moest dragen. Nadat zij geruimen tijd had zitten peinzen, zei ze eensklaps met luide slem„Ik weet het nietmisschien is 't best zooals het is. Als ik hem niet genomen had, zou ik ongetrouwd gebleven zij n, want ik had van niemand zóóveel kunnen houden als van hem, en dan zou ik mijn gansche leven het gevoel hebben gehad Tol de 3e klasse. H. Ph. van Gorsel van Oud-Vossemeer, Pieter A. de Haan van Tholen, Gerard v. d. Hoek van St. Maartensdijk, Johannes C. Meerman van Tholen, Engelina P. Quaak van St. Maartensdijk, Jacoba van Rooijen van idem. Tot de he klasse. Christiaan J. van 't Hof van Tholen, Jacobus L. van Houdt van Scherpenisse, Pieter J. Quakkelaar van St. Maartensdijk, Clazina Rijnberg van Oud-Vossemeer, Abra ham Scherpenisse van St. Maartensdijk. Niet bevorderd een. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging op Schouwen en Duiveland heeft tot candidaat gesteld voor de aanstaande Kamerverkiezing, Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. Tal van arbeiders, die uit Friesland naar Duitschland waren vertrokken om daar werk te vinden, zijn onverrichlerzake teruggekeerd. Er was alleen wat grondwerk te verrichten en het loon per daghuur van 60 tot 90 ct. was lager dan vroeger. Toch komen in de nieuws bladen nog herhaaldelijk advertenties voor, waariu tegen hoog loon arbeiders gevraagd worden. Als gevolg van het branden van het veen, geraakten onder de gemeente Nieuwer-Amstel 14 arbeiderswoningen in brand, die geheel in asch werden gelegd. Te Rijswijk is eene vrouw bij het water scheppen in de vaart gevallen en verdronken. Te Oud-Beierland is iemand door nona aangetast en niet meer wakker geworden. Hij is dezer dagen overleden. Een timmerman te Andel kreeg dezer dagen een splinter in zijn hand; deze zwol op en toen geneeskundige hulp kwam, was het reeds te laat. De man is aan bloedvergiftiging overleden. Bij den landbouwer V. d. U. te Giuiieken, stonden vijf koeien op stal. Door schrikken rukten die beesten zóó sterk, dat zij in plaats van los te breken, de halve stal medenamen en daarmede aan den haal gingen. Eenige voorbijgangers grepen de dieren en stal en voerden een en ander weer naar huis terug. Te Harderwijk is een visscher bij het uitschieten der haringnetten in het touw ver ward geraakt, waardoor hij overboord viel. Toen men hem ophaalde, was hij reeds verdronken. Te Blerick is een 3-jarig meisje in een ketel kokend water gevallen en bekwam zulke hevige brandwonden, dat zij aan de gevolgen is overleden. Door een stortzee zijn van eene bomschuit te Scheveningen drie man over boord geslagen. Twee man werden gered. De derde, een 20-jarig visscher, kostwinner zijner moeder, verdronk. Het lijk is nog niet gevonden. Als een bizonderheid kan worden meege deeld, dat een veehouder te Ipendam een hond heeft, die een lam zoogt van een onwillig schaap. Waar de hond loopt is ook het lam en wordt de hond 's nachts wakker, dan huilt hij zóó lang tot men de deur van de stal voor hem opent en bij het lam laat slapen. De stoomtram Den BoschHelmond derail leerde Maandag nabij het kasteel „Heeswijk." Twee wagens liepen vast in een akker, een derde stootte op, langs een breede sloot «taande, hoornen en kwam daar tot staan, na eerst een telegraafpaal te hebben omvergeworpen. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Enkele uren te voren had een trein van de zelfde tram te Berlicum een kar aangereden en onbruikbaar gemaakt, terwijl twee kalveren, die zich op die kar bevonden, werden gedood. Te Leerdam hoopt de heer P. Bats a.s. Zaterdag zijn lOlsten jaardag te vieren. De oude man is nog kras, alleen zijn oogen zijn wat zwak. De Petit-Bleu schreef verleden week, dat de redevoeringen van den Duitschen Keizer vooral de aandacht trekken in medische kringen. Misschien wel als in antwoord daarop (want de Keizer heeft, volgens zijn eigen woorden, alles gelezen, wat de couranten over zijn gemoeds toestand geschreven hebben, dus als een weer slag op de bewering van de Petit-Bleu) heeft Z. M. nu weer een rede gehouden waarvan de korte inhoud was, dat hij niet nu, dat hij zeer normaal is. 't Is te hopen voor den keizer, maar 't bewijst niet veel. Welke wezenlijke gek, heeft ooit gezegd, dat hij gek is De sneltrein van Bordeaux naar Parijs heeft bij het verwisselen van locomotief zulk een hevigen schok gekregen, dat verscheiden wagens omver geworpen werden. Er zijn 14 gekwetsten. In een omnibus te Marseille kregen twee menschen twist, die zóó hoog liep, dat beide gevaarlijk voor de medereizigers werden. Een soldaat, die een der twistenden tot bedaren poogde te brengen, werd door den ander doodgeschoten. Z U I D-A F R I K A. De Engelschen zijn nog steeds aan het #schoon- vegen", bestaande hoofdzakelijk in wegrooven van vee en verder alles, wat van hun gading is. Generaal French schijnt daarin de matador te zijn in oostelijk Transvaal. Maar nu is het de vraag of de Boeren hem, bij het opdrijven van zijn vee naar Pretoria, niet een handje zullen helpen, door hem van een gedeelte te ontlasten, evenals zij van tijd tot tijd treinen laten ont sporen en convooien oplichten. De Wet wordt vermoed bij Vrede te staan en Botha is Standerton gepasseerd. Men meent, dat zij samen tegen French zullen ageeren. Een deel der Boeren, door French verdreven, is Natal binnengetrokken en heeft bij Prospect burg een trein doeu springen, waarbij een ernstig gevecht plaats had. Kitchener schijnt thans voornemens, het tot dusver vrijgebleven noordelijk gedeelte van Trans vaal, de Zoutpansbergen, te bezetten, waar thans de zetel der regeering, met Pietersburg als hoofd zetel, gevestigd is. Reeds heeft, naar de be richten althans, generaal Plumer Warmbad en Nijlstroom bezet, doch hij zal eeD uiterst tuoeie- lijke taak hebben. Commandant Fourie, door de Britten om singeld, moet ontsnapt zijn en in de richting van Bethulië trekken. In de Kaapkolonie is het, den Engelschen ten spijt, nog verre van rustig, terwijl het verzet der kolonisten eer toe dan afneemt. Kreutzinger is de laatste tien dagen in het district Tarkestad doende geweest, terwijl de Boeren in de Zuurbergen ook vrij rumoerig zijn. In de Zwolsche crl. komt een artikel voor van den heer Deibei, gewezen lid der redactie van het Kaapsche blad „Ons Land", waarin hij o. m. schrijft: „Dat de Afrikaanders bij den jongsten inval niet zijn opgestaan, beteekent nog niét, dat er voor de algemeene Afrikaander-zaak niet meer op de kolonie gerekend moet worden. Gebrek aan eigen grieven verhinderde een algemeeneu opstand bij den eersten inval. Gebrek aan een leider, gebrek aan ammunitie, gebrek aan onder ling verband, door de krijgswet en de herinnering aan de ellende na den eersten inval, waren oorzaak, dat ook bij den tweeden inval de Afrikaanders nog niet uit hun lauwheid zich wakker schudden. Maar 't broeit er nog altijd en de Engelsche autoriteiten doen in hun waanwijsheid alles om 't broeien aan te wakkeren. Ze denken door op stapelen van brandstof het smeulend vuur uit te doven. Wanneer 't vuur zal opvlammen waag ik niet tc voorspellen. De Zuid-Afrikaansche crisis is er een van langen adem." Van St. Helena komt het droevig bericht, dat Mevrouw Cronjé, die daar, gelijk men weet, de gevangenschap met haren man deelt, een tijdlang in hare geestvermogens is gekrenkt ge- aliof mij iets was ontglipt. Misschien heb ik te veel van hem gehoudenmen zegt, dat een man slechts haakt naar wat hij niet kan krijgen. Ik weet niet, waarom hij nu minder van mij houdt dau drie jaren geleden, maar dat hij dit doet is zeker. Nu ik heb vau hem gehouden, ik wilde hem hebben, nu heb ik hem. En ik heb mijn kindje." Zij ging naar de wieg en boog zich over het knaapje. Er viel een traan op de frissche wang. Zij droogde dien voorzichtig af. .Goddank," mompelde zij, zuchtend, „je zult nooit vrouwen tranen vergieten." Zij ging terug naar haar stoel en begon opnieuw te naaien en te deuken. .Ik haat de stad", zei ze in zichzelve, .die kleine vertrekken, die akelige warmtegeleiding en het vreemde licht. Ik wou, dat ik weer een jong meisje en thuis bij mijn vader was. Als ik nu op dezen kouden, natten avond maar thuis kon zitten, het vuur zien branden en het water in den theeketel hooren zingen, dan geloot ik, dat ik mij gelukkig zou voelen." „Zonder John en kleine Paul vroeg een inwendige stem. Zij maakte een afwerend gebaar met het hoofd, als om hare gedachten te verjagen, en mompelde.Neen, 't is toch maar beter beter John en Paul te hebben, want het kindje houdt van mij dat weet ik zeker." Zij hoorde haar man in de gang. Zij was gewend steeds de kamerdeur voor hem te openen, maar vanavond bleef zij kalm zitten. „Nu Dora," zei hij, vriendelijk, „alles als naar gewoonte p" „Ja." Hij zag haar verwonderd aanhare stem klonk zoo onverschillig 't was of zij tegen een vreemde sprak. Hij ging naar de gang, hing zijn overjas op om te drogen en zette zijn parapluie uit. Toen hij terugkwam, was Dora bezig, haar naaiwerk op te bergen en toe bereidselen te maken om naar bed te gaan. .Het is ellendig weer buiten," zei hij. „Heb je het eenzaam gehad vanavond .Neen," gaf zij ten antwoord .ik had Paul en mijne gedachten." .Het waren toch, hoop ik, prettige gedachten zei hij, schertsend. .Neeu, dat waren het metik dacht aan jou." „Dat is mooi, moei ik zeggen," Hij kreeg weest, door den angst over hare dierba het vaderland. 't Is wonder, dat al niet meer gs voorkomen 1 Gelukkig is sedert in haar toestand tering gekomen. De invloed van den vastentijd en naderend Paaschfeest doeu zich op de a van Het oesters de laatste 3 weken flink gei iss getal verzonden oesters steeg in de van 28 Mrt. tot 4 April tot 730,000. De j et: bleven onveranderd imperialen 58 76 Kg. 45—48 gld., 72 Kg. 36—40 65 Kg. 23—27 gld., 60 Kg. 16—20 50 Kg. 8—10 gld,, 40 Kg. 4—6 gld. LANDBOUW en VEETEELT. Men meldt ons uit het eiland De beteekenis van het gebruik van kun stollen in ons eiland wordt jaar op jaar g Door de verschillende Dorpsvereeuigingen wig voorjaar voor eerste aankoop aangeschaft 6212: superphosphaat, 52300 Kg. Ammon. superphoi 96250 Kg. Chili-salpeter, 22900 Kg. Peru-G 12100 Kg. zwavelzure Ammoniak. Dit bedn toch zeker wel beduidend genoemd worden ver d Gem. YERSEKE van 29 Mrt.4 April, Geboren: Andries, zr. Nicolaas Verschu Pieternella van Iwaarden. Jacob, zv. Gommert en Pieternel Ja Heg boer. Izak, zv. Izak Day Adriana Kabos. Laurina Jacomina, dv. Alei Johan Dijkwel en Geertroida van de Linde. Ondertrouwd: Floor Jacobus van der jm. 23 j. en Adriana Sinke, jd. 21 j. Gehuwd: Jacob Griep, jm. 25 j. en A Minnaard, jd. 26 j, Gem. ST. MAARTENSDIJK over de maand AI Geboren: Adriaan, zv. J. M. Hage en Rijke. Anthonia lzabella, dv. I. de Wilde Elenbaas, Cornelia Hendrika, dv. M. Moerla P. HovendaaJ. Johannes Marinus, zv. J. G Oeffelen en M. J. Kloet. Geertruida Wilhe dv. G. W. Quakkelaar. Andreai. zv. A. Breej H. Kloet. Arie Jan, zv. A. Quist en M. van Be Pieter, zv. H. (ieeue en K. Flipse. Ondertrouwd: Pieter Oudeslugs, 28 en Engelina Jacoba Christoffelina Boogerd, 23 Getrouwd: Arie Cornelis van Nieuwenho 25 j. jm. en Adriana Maria Mol, 26 j. jd Marinus de Viet, 24 j. jin. en Geertruida Bart Bijl, 24 j. jd. Overleden: Elizabeth Francina, 6 j| Frans de Rijke en E. Bouwman. Cornelis, 1 M. Polderman en M. Moelker. i PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorin. 9'/s u. eni 2 u. Ds. van Hoogenhuijze. Gerei. Gem. Voorm. 9'/s u., nam. 2 u. e: u. Ds. Koppe. Vr. Er. Gem, Voorm: 9'/s u., nam- 2 u. bi u. Ds. Post. Oud Geret. Gem. Voorm. 9 a., nam. l'/t «1 lezing der ouderlingen. 2e PAASCHDAG. Ned. Herv. Gem. Vm. Ds. van Hoogenhujjzt Overige kerken geen dienst. Temperatuur van het Scheldewater~te~flJ Mrt. April Graden C. Zaterdag Zondag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 30 31 1 2 3 4 5 2, 3,3 5, 5, 6,3 7, 7, Temperatuur van het Scheldewater voor Iers* Op Donderdag 4 April l'/2 gr. C. (35 g» Zoutgehalte 21 per duizend. een kleur. //Heb ik je misschien op dt^ of andere manier beleedigd „Neen," antwoordde zij koel; daarop6 zij het slapende kind op den arm, ging» de slaapkamer en sloot de deur. Keut nam een courant en begon te I maar hij miste iets. Dit was de eerste dat Dora hem geen nachtkus'iraa gegr* Toen hij een paar uren later naar bed i- sliep zij kalm. Den volgenden morgen verscheen Dora haar gewone stemming. Zij maakte het» druk met het kind, schonk koffie, praatte* 't weer en was tegen Kent vriendelijk, koel. Waarom gaf je mij gisterenavond geen* Dora Zij glimlachte. //Zulke dingen pasBen voor oude, bedaarde lui." Dat was een zijne eigen gezegden. „Lk dacht, dat je 't aardig vondt; wij 't zoo gewoon. „Zoo dacht je dat Wil je nog» kop koffie?" z/Gaarne." Hordt vervolg*

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2