s Ï1 V\ B Tot de le klasse der rijksnormaallessen te Goes is o.a. toegelaten C. J. de Jonge te Ierseke. Heden werden hier door de post ongeveer 800 kennisgevingen van de aankomst van aan- geteekende brieven afgegeven (wijziging grond belasting.) 't Is niet te zeggen hoevelen zich te vergeefs blij gemaakt hebben. Hetzelfde spelletje zal ook in andere gemeen ten gespeeld zijn of worden. Deze week heeft de heer A. Th. Plas- schaert onderwijzer aan school I alhier het le jaar van zijn landbouw-wintercnrsus geëindigd met eene openbare les. Een paar autoriteiten waren daarbij tegenwoordig. De leerlingen hebben voortdurend blijken gegeven de lessen met de meesten lust te volgen. OUD-VOSSEtMEER. Deze week werd in tegenwoordigheid van den leverancier, den heer Bikkers te Botterdam, de nieuwe brand spuit beproefd, die als „aanjager" voornamelijk dienst zal moeten doen; van buiten de kom der gemeente werd over eene lengte van ongeveer 800 M. het water in den kring van het dorp gebracht. Het nette werktuig voldeed aan de gestelde eischen en voorziet in eene dringende behoefte. SCHERPENISSE. Met algemeene stemmen hebben de ingelanden van het Waterschap Scherpenisse besloten, de hoofdwegen van den polder over een tijdvak van 5 jaren te begrintcn. Daartoe zijn de polderlasten over 720 Hect aren, gedurende een tijdvak van 5 jaren met 2,50 gulden per Hectare verhoogd. Bij loting is beslist aan den Westkerkschenweg te beginnen. STAVENISSE. Door het gemeentebestuur is bij onderhandsche aanbesteding de levering van 250 M3 gewone onderhoudsgrint gegund aan den heer A. J. Verstraate alhier, ad f 1.90 per M3. THOLEN. Woensdagavond jl. hield de ver- eeniging //Door Oefening Volmaakter," op de bovenzaal van den heer C. Bal, haar laatste bijeenkomst met Dames voor dezen winter. Het programma werd flink afgespeeld. De voordrachten werden zoowel door de Dames als de Heeren op aardige wijze weergegeven, terwijl de lezing van den heer M. C. Maas, getiteld z/De oude Admiraal en zijne omgeving" vau Werumeus Buning zeer in den smaak vi'fl. Tholen's Zangkoor luisterde den *„ond met eenige nummers op. De voorzitter, de heer A. Luijendijk, sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan allen, die tot de gezelligheidvan dezen avond hadden bijgedragen. Donderdag&fond werd in een der lokalen van de Gemeenteschool alhier, de eerste vergadering gehopd-.n yan ]eden van den „Volksbond", ver- fcftL.gmg tegen Drankmisbruik, gevestigd te Utrecht. Er werd besloten te dezer stede een atdeeling op te richten en daartoe een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Ds. W. T. van Dijk, voorzitter, W. C. G. Kosters, secretaris penningmeester en A. Luijendijk, bestuurslid. Overtuigd van het goede doel dezer vereeniging, wenschen wij de atdeeling Tholen een goed succes toe. Moge het ledental steeds grooter worden en haar streven, het bevorderen van matigheid in het gebruik van alcoholische dranken, het hare er toe bijdragen, tot bestrijding van den gelukverwoesteuden drankduivel. tieiiieiigd .Nieuws. Met veel ingenomenheid schrijven de jour nalisten over het spreken van onze Koningin, die een hekel schijnt te hebben aan deftig gemaakt praten. Er is niets Hègsch in Haar Hollandsch. Het is wel zoo flink mogelijk, nergens eeuige geaffecteerdheid. Haar geluid is zéér ontwikkeld. Toen Zij te Amsterdam het nieuwe pantserschip doopte, klonk Haar slem door de geheele werf tot in de verste doeken en iedereen hoorde in die stem, het krachiig-hartelijke, dat zoo echt Oranje's is. van haar vermoeden te zien. uMajoor, zeide ze op eenigszins toon, //ik moet een beroep doen op uw vriend schap voor ons huis. Toen we de oproeping niet kregen, wisten we niet hoe te handelen. Het verzuim z/Er heeft hier geen verzuim plaats gehad 1" viel de majoor haar in de rede. #l)w zoon heeft een rempla^ant gesteld, of, liever, een rcmplapant heeft zich voor hem gesteld. Die reinplagant, Herman van Dal, ligt thans gewond in het hospitaal, waar hij misschien sterven zal van ieder verlaten, zelfs van hem op wier liefde hij een natuurlijk recht heeft. Ik heb gemeend, mevrouw, u daarvan niet onkundig te mogen laten, om het aandeel dat uw zoon in deze zaak heeft." De majoor zweeg. Hij had zich in zijn edelen ijver een weinig te ver in het vuur begeven, en dacht nu als een ervaren krijgs overste, aan een goede retraite. Zonder daarom een antwoord af te wachten, liet hij er nu op volgen z/Het doet mij leed, mevrouw, dat ambts bezigheden mij thans van hier roepen. Wees zoo goed den heer Saurin mijn vriendelijken groet over ie brengen." Daarop verwijderde hij zich. Mevrouw Saurin scheen ook niet gezind hem terug te houden. Zij bleef in gedachten Yer- Bij Haar vertrek pit Amsterdam leunde Wil- helmina nog even uit het venster en riep Haar Moeder toe„Moeder! Hé, Moedertje. Doe vooral de complimenten aan oom Frits(den vorst van Waldeck Pyrmont, die den volgenden dag in de Residentie zou komen). Prins Hendrik heeft zeker niet bij zijne bezoeken aan Den Haag en Amsterdam stormenderhand de harten van 't volk veroverd. In zijn optreden was iets afgemetens, iets zéér corrects, dat het natuurlijk gevolg is van zijn nog niet met ons volk ingeleefd zijn, maar dat uiterlijk toch iets koels had. Toch, naar de berichten over 's Prinsen op treden in Mecklenburg, mogen wij overtuigd zijn, dat de Prins, eenmaal volkomen Nederlander en daardoor minder gereserveerd, zich de liefde van het volk zal weten te verzekeren. Dezer dagen werd te Leeuwarden een brood- venter dood uit een sloot gehaald. De man schijnt met zijn kar van den weg geraakt te zijn, want het paard, dat nog leefde, stond in de sloot met de kar er naast, doch de man die er onder lag was overleden. Twee inwoners te Delft zijn dood in hun huis gevonden. Een 64-jarige vrouw vond men met de handen onder het hoofd dood aan tafel zitten en een 69-jarig man vond men dood in zijn bed. Uit de scheepsramp te Vlissingen zal een proces voortkomen tusschen de reeders van de „Tay" en die van de „Chemnitz"; eerstgenoemden eischen een millioen francs f 500,000 schadevergoeding voor het verlies van hun schip en de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Volgens gewoonte in dergelijke gevallen is op de „Chemnitz" beslag gelegd. Het schip ligt in de haven van Antwerpen aan den ketting. De waarde van ridderorden. Onze Ko- niugin heeft van den koning van Portugal drie militaire orden ontvangen. Nabij Apeldoorn heeft een meisje, dat een koe zou melken, zulk :lag van'het dier gehad, dat ;vo-a ^gènomen. gemeenteraadsleden te Borculo hebben ontslag genomen en het werk gestaakt. De raad was dezer dagen saamgeroepen, doch geen van de 10 heeren verscheen. Een veehouder in de Priesche gemeente Achtkarspelen maakt tegenwoordig zelf de koeken voor zijn vee. Deze koeken bestaan uit zes deelen maïsmeel, drie deeleu roggemeel en één deel gekookt lijnzaad; dit alles wordt met water geroerd tot een stevig deeg, waarvan in bakjes de koeken gevormd wprden. Het vee nuttigt deze koeken met graagte en de melkopbrengst gaat naar weusch. Te Zwijndrecht kreeg Dinsdag op een scheepsslooperij een werkman een slag jan de lier, met het gevolg, dat hij enkele minuten later overleed. Een 50-jarige schipper is te Oosterhout overboord geslagen; hoewel hij spoedig opge haald en alles gedaan werd om zijn levensgeesten op te wekken, niets mocht baten. De Lente is dit jaar op treurige wijze be gonnen en wanneer vorst en sneeuw aanhouden, zoo als in de laatste nachten het geval was, gaat men onwillekeurig denken aan het jaar 184-5, toen in de laatste dagen van Maart, de ijsschuiten nog over de dichtgevroren Zuiderzee gleden. Maar ook in andere landen is lage temperatuur met scherpen wind aan de orde. Ook in Noord- Duitschland heeft het in de vorige week nog geweldig gesneeuwd. In het zuiden van Frankrijk vielen zware regens vergezeld van hevige stormen en in verscheidene plaatsen in Italië was het den lsten Lentedag zulk nood weêr. dat op enkele plaatsen het spoorwegverkeer was gestremd. Een gemakkelijk middel om zich warm te maken, wal vooral m dezen tijd te pas kan komen, is, met gesloten mond, eenige lange, diepe ademhalingen te doen en die zoo dikwijls te herhalen, tot de warmte volko.ueu is terug gekeerd. Dit duurt korter dan rneu wel denkt. Door dat diepe ademhalen wordt de omloop van het bloed bevorderd en komt er versche zuur- zonken staan en luisterde werktuigelijk naar het gekletter van den sleepsabel door den langen gang. Daar hoorde zij den bekenden stap van hareu zoon. Zij ijlde hem tegemoet en klemde hem aan het hart. 't ls haar alsof hij op nieuw een groot gevaar is ontkomen. Zij streek de blonde lokken weg en blikte hem in de zachte oogen. „Mijn Rudolph", snikte ze, terwijl tranen langs hare wangen biggelden. Het waren tranen van schaamte en berouw moederliefde had de zege behaald op vrouweutrots, Rudolph begreep haar. „Moeder 1 lieve moeder 1" vleit hij. ffIk kom zoo even van het hospitaal hij aarzelt. z/Ga voort," spreekt ze dringend, „Hebt ge hem gezien ffl\een moeder. Ik kon niet worden toe gelaten. Zijn toestand is hoogst zorgelijk." Haastig stond ze op. //Kom Rudolph, zegt ze, „we mogen niet dralen. Ik heb een groote schuld af te lossen. Help mij." Weldra bevinden zich moeder en zoon in het hospitaal. Een onderhoud met den officier van gezondheid gaf haar hoop dat de lijder binnen kort zou kunnen vervoerd worden. Het is eenige dagen later. Dc zou was even boven de kimmen verrezen en had den vochtigen dauw doen verdampen. Vier stevige slaven van Saurin houden met een draagstoel voor het stof bij. Het bloed stroomt dientengevolge levendiger door de aderen en wekt meer warmte op. Zooals men weet is een dergelijke adem- gymnastiek in staat onderscheidene ziekten te voorkomen of te verdrijven, altijd aangenomen, dat men ze verstandig en behoorlijk kan toepassen. In het Spaansche dorp Cabeza de Arados is eene vrouw, die in de kwikzilvermijnen werkt, bevallen van vijf flinke jongens. Tien maanden geleden had die vrouw een drieling ter wereld gebracht. Zoo heeft zij nu acht kinderen gekregen in een tijdsverloop van tien maanden. En al de kleinen zijn zeer welvarend, evenals de kraamvrouw. Te Ludwigshaven heeft uien een „steker" gevat, die in de laatste weken 11 meisjes 's avonds met messteken meer of minder ernstig heeft gewond. Hij is slager van beroep en wordt verdacht van twee sexueele moorden, een op een meisje van 7 en een op een meisje van 15 jaar, doch hij heeft nog niet bekend. Nu wordt het toch al te gek I De koning van België heeft (volgeus de bladen) een sterken aanval van inflluenza, doch niette min den minister van oorlog ontvangen en deel genomen aan een galadiner. Ook een daarna bestelde receptie ging door. Wat moet die arme man ernstig ziek ge weest zijn 1 De keizer van Duitschland heeft bij de ontvangst vau het bureau van het Huis van Af gevaardigden, dat hem kwam gelukwenschen met zijn herstel (na den bekenden aanslag) o.a. gezegd „Sedert den dood van keizer Wilhelm 1 heeft de autoriteit der kroon veel geleden." z/Wat nu?" vraagt de M. C., dit vermeldende. „De keizer constateert, dat sedert hij den troon besteeg, het gezag der kroon is verminderd. Aan wien de schuld Dat is een onnoozele vraag van de M. C. De keizer heeft het bij dezelfde gelegenheid gezegd, en Z. M. zal het wel weten. De schuld ligt bij iedereen behalve natuurlijk bij hem. Sedert eenigen tijd heeft Falb een con current gekregen in prol. Jaeger van Stuttgart. De professor voorspelt een natten en koelen zomer over 'geheel Europa. De sneeuwstormen, die thans in' Amerika lieerschen, zouden eene afkoeling van den „Golfstroom" tengevolge hebben. Te Etterbeek is een rentenier vermoord in ziju woning gevonden. Het dienstmeisje dat sedert verdwenen is, wordt als medeplichtige verdacht en opgezocht. Eene 21-jarige moeder te Brussel liet eergisternacht haar kind van drie maanden oud zuigen, toen zij door een toeval werd aangegrepen en haar kind in de hevige pijn deed stikken. Bij bet ontwaken eerst bemerkte zij dat haar kiud dood was. Wanhopend sprong zij uit het venster harer kamer. In zeer erustigen toestand werd zij opgenomen en naar het ziekenhuis ge bracht. Men vreest voor haar leven. Z U I D A F R I K A. Na de weigering van Botha om de vredes voorwaarden, door de Britten aangeboden, aan te nemen, zijn de berichten omtrent den toestaud en de krijgsverrichtingen leugenachtiger dan ooit, terwijl doodeenvoudig van ernstige Engelschc verliezen geen melding wordt gemaakt. Up 25 Maart moet de la Rey met Babington slaags zijn geweest, ten zuidwesteu van Venster- berg en den 22 Maart heeft ook een gevecht plaats gehad bij Hartebeestfontein, ten westen van Klerksdorp. Bij dit gevecht verloren de Engelschen 28 man en 5 officieren. Kitchener verzweeg dit verlies en berichtte alleen dat de Boereu 22 dooden en 8U gewonden op hel slagveld lieten. Volgens een bericht uit Durban is De Wet, met 400 volgelingen, Transvaal binnengetrokken op 85 mijlen afstand van ÖLan.iertou, en schijnt hij voornemens te c-zijn zien met Botua te vereenigeu. In de Kaapkolonie is het nog ver van rustig. Verleden Donderdag vielen te iticümond löu man der Britsche koloniale troepen in een hinderlaag en verloren zij daarbij 16 man. hospitaal stil. Herman, door den geneesheer en Rudolph ondersteund, wordt daarin naar het huis zijns vaders overgebracht. De uitputtende koortsen hadden hem dermate verzwakt, dat hij een geruime poos buiten be wustzijn verkeerde. De vrouw zijns vaders was de liefderijke verzorgster, die met onvermoeide waakzaamheid hem moed insprak en verpleegde. Een jong meisje van ongemeene schoonheid stoud haar in die taak bij. Nauwelijks was de dag aangebroken of Marie haastte zich om de ver zorgster af te lossen en gelegenheid te geven de vermoeienis der nachtwake door een korte rust te herstellen. Weer zaten ze aan ziju bed. Hij lag in een diepe sluimering het was voor het eerst dat hij zoo gerust en zoo lang had doorgeslapen. Met ingehouden adem verbeidden ze zijn ont waken. Hij opende de oogen en sloeg die ver baasd in 't rond. z/Waar ben ik?" vroeg hij zacht en streek met de hand over ziju voorhoofd om zijn herinneringsvermogen te hulp te roepen. z/In het ouderlijk huis, Herman," antwoordde een zachte stem, cn terwijl mevrouw Saurin over hem heenbuigt fluistert zij Wilt ge ons ver geven Herman dat ons huis zoolang voor je gesloten bleef? Het was niet de schuld van vader en broeder, het wae myn schuld, maar De pest breidt zich te Kaapstad uit en wordt bevestigd dat die vreeselijke ziekte c>i onder het garnizoen is uitgebroken. Oesterberichten. In de week van 2128 Mrt. zijn vi Ierseke verzonden 54U.000 leverbare oestt tegen onveranderde prijzen imperialen 58f gld., 76 Kg. 4548 gld. 72 Kg. 36—; gld., 65 Kg. 23—27 gld., 60 Kg. 16—i gld., 50 Kg. 810 gld. 40 Kg. 4—6 gi VIS S C H EII IJ. Gedurende de vorige week werden van Brs nisse verzonden 1600 tonnen mosselen na Holland, België, Frankrijk en Engeland f 1.80 tot f 2,20 per ton naar kwaliteit. Van Philippine schrijft menNu de Maartsd vloed over de mosselen gegaan is, hetwelk gens het volksgezegde noodig is om de mosself „goed" te maken, is de vraag naar deze schel dieren toegenomen. Vau 19 tot 25 Maart zijn per spoor na België en Frankrijk verzonden ruim 800 bah mosselen, tegen 5 a 5 Y2 francs per baal, 0 N D E R W IJ S. M Tot de rijks-normaallessen te Tholen zijn yt kweckelingen toegelaten, t. w. de vrouwelijk' M. Nieuwenhuijzen, T. Engelvaart en J. Poulus van Tholen, J. Pollie van Oud-Vosmeer, Odink van Poortvliet; de mannelijke: J.Slag van Scherpenisse, N. Moerland en R. Jansi ^j{ van St. Maartensdijk. Tot deskundigen bij de akte-examens in Ze land zijn dit jaar benoemd de damesA. Beugel te Middelburg voor de vrije- en ord raj oefeningen der gymnastiek; M. J. de Haan, Middelburg en M. D. Fokker, te Oostburg, va de nuttige handwerken voor meisjes; en de heen W. H. Hasselbach, Middelburg, voor Ned. en lezen; D. H. C. Ittmann, Goes, voor rekeue A. Luijendijk, Tholen, voor onderwijs en voeding; II. Koelmans, Terneuzen, voor aar rijkskunde; P. van der Have, Zierikzee, va vaderl. geschied.; B. van Ruijven, Axel, voi kennis der natuur; J. Swart, 's-Gravenpoldt voor handteekeuen; A. Lijsen, Middelburg, voi theorie van het zingen; en J. H. van der Bf Middelburg, voor de vrije- en orde-oefening; der gymnastiek. kri get en J0 Uitslag verkoopingen en aanbestedingei 28 Maart. Ten overstaan van den notaris N. v Steenbergen te Tholen, werd heden te Poortvl ten verzoeke van den heer C. de Wilde alda publiek verkocht: een nuts en err aldaar, aan heer M. K. Kryger te Poortvliet voor de som van 40 Burgerlijke Staud. Gein, "TERSEKE van 22—28 Maart 1901. Gehuwd: Christiaan Johannes van Overbetl wedn., 64 j. en Wilhelmina Wiskerke, wed. 43 Bastiaan Verheij Pols, wedn. 72 j. en Jat Meeuwsen, jd. 29 j. Ondertrouwd: Jacob Griep, jin. 25 j. Adriana Minnaard, jd. 26 j. Geboren: Maatje, dv. Johannes Hoynsdijk Jannetje Zoeteweij. Jan Jacobus, zv. Leenden i Loo en Katharinu Weynand. Marinus Johannc», Dignus van de Vrede en Johanna Kole. Levenloos aangegeven een kind van Hubregt i de Vrede en Pieternella Jacoba van Loo. Kerknieuws. Ia PREDIKBEURTEN. Ned. Protest, bond, atdeeling Tholen. Zondagavo 7 uur Ds. J. W. K. Hoevers. van Bergen op Zuo Ned. Herv. Gem. Ierseke. Voorm. 9'/s u. en i 2 u. Ds. van Hoogenhuijze. Ues namiddags bevei kj]e ging van nieuwe lidmaten en doopsbediening. Goede Vrydag nara. 7 u. Ds. vau Hoogenhuij bediening H. Avondmaal. ik zal trachten alles goed te maken als alles vergeeft. Hij greep de hem toegestokeu hand en clrui die tegen zijn hart. Tranen welden in i oogen, hij was niet in staat om te spreken. Weder viel hij in een lichte sluiraeric Toen hij ontwaakte zag hij den heer Saurin Adolf staan. Wat verder in de kamer ontdel hij een meisje met bleek gelaat. Een licb blos kleurde zijn wangen en een zacht veri sprak uit zijn stem, toen hij haar aanzien vraagde Gij hier Marie Snikkend vloog zij naar Herman, ook vraagde vergeving. De heer Saurin nam de hand van Hem en Marie en sloot ze ineen, terwijl Rudol slechts woorden van dank uitbracht aan broeder en vriend. lunig is het verband tusschen geest lichaam. Nu de zielsziekte was bedwong volgde spoedig het lichamelijk herstel. Een jaar later werd bij de familie Saurin dubbel feest gevierd. In de groote receptie? waren twee estrades opgericht overspauuen sierlijke hemelsop de eene zat Rudolph zijne bruidop de andere Herman met de zijl Bij de laatsten bekleedden mevrouw Saunu de vader der bruid de plaatsen der ouders. EIN DE. BR iar Bi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2