Gemengd Nieuws. Oesterberichten. Ingezonden stukken. Uitslag verkoopingen en aanbestedingen,: c Door den Burgemeester dezer gemeente is ten behoeve der verpleegden in bet Diaconie armhuis alhier van den heer van Zanten te Leiderdorp ontvangen 5 kilo tabak. Door liet bestuur der vereeniging „Flóralia" alhier zullen voor de in Augustus a.s. te houden tentoonstelling wederom plantjes ter kweeking verkrijgbaar worden gesteld, a 6 ets. per stuk, en wel: Qraniums, Fuchsia's, blauwe Lobelia's, Begonia's semperflorens, ïïeliantropen, Peltha- tum's (klim- of kruipende Grauium's), Mimulus (bloeddruppels) en Otonnia's. Opgaven worden tot uiterlijk 8 Maart a. s. ingewacht bij den tuinman J. van Sorge. Tevens is bepaald, dat niet meer dan 8 plantjes aan ieder gezin zullen worden verstrekt. Toen in de Januari-vcrgadering van ons Departement tot nut van 't algemeen door den voorzitter i uitlicht werd gesteld, dat in Februari d eer F Her v,. Hoorn voor ons een oud b 1 1 - als s ii r zou optreden, was het :t en lat we wederom iets goeds en g.-c.i 'x:i houten.' En in die verwachting ttvrdcu we niet teleurgesteld. Na een kleine maar niettemin boeiende voor rede over onze Koningin en Constautijn Huijgens, die zooveel beeft gedaan in het belang van het buis van Oranje, gal hij een gedicht van dezen beroemden Nederlander ten heste, waarna hij een oogen-klinick in den vorm eener gezellige Causerie op aangename en boeiende wijze voor droeg. Allergeestigst werden de vele gebreken onzer maatschappelijke samenleving gegeeseld en menige nuttige les was daaruit te trekken. Waarlijk, wanneer deze eerbiedwaardige spreker zijn oogen den kost heeft gegeven, zal hij gezien hebben, welk een aaugenamen indruk zijne lezing, zoo rijk aan wereld- en menschenkennis, op zijne hoorders maakte. Na de pauze voerde spr. ons in gedachte naar de comedie, waar „de lof der domheid" gegeven werd. Zeer duidelijk werden ons de tooneelen voorgesteld; vooral het laatste bedrijf tintelde van humor en geestige gezegden. Ook deze bijdrage werd met aandacht gevolgd en toegejuicht. De voorzitter, de heer I. van Gorsel, dankte, als tolk der aanwezigen, den geachten spreker, die zoo welwillend aan de roepstem om voor ons departement op te treden, gehoor had. ge geven, en ons ook ditmaal een genotvolleu en leerrijken avond had verschaft. Hij hoopte dat de heer Keiler van Hoorn nog lang de kracht in zich moge gevoelen, in bet belang van het Nut werkzaam te zijn. Het daverend applaus bewees dat allen ten volle hiermede instemden. Met de mededeeling dat op 11 Maart a.s. de heer Lamberts, tooneelspeler uit Amsterdam, voor het Departement zal optreden, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Op den "Westervoortschen dijk bij Arnhem had gisteren een ernstig ongeluk plaats. Eeu jong paard voor den wagen van een landbouwer aldaar bespannen, sloeg op hol, vlak bij de brug. De wagen kwam tegen een der zijden van de brug en kantelde, waardoor de voerman op de steenen terecht kwam. Terwijl hij vervoerd werd, overleed hij aau de gevolgen. Te 's Gravenhage is gisteren bij het uit gaan van een der scholen een 12-jarige knaap door eeu zwaren wagen overreden en gedood. De Haagsche correspondent van de Prov. Gron. Ct. schrijft: Mr. Hartogh zat den dag vóór zijn plotseling overlijden op „de Witte" met een zijner ken nissen een partij schaak te spelen. Er stonden een paar bekenden om de spelers, die de partij met aandacht volgden. Daar doet Mr. Hartogh's tegenpartij een meesterlijken zet, waardoor de kans bij na in diens voordeel beslist was. Levendig wendde zich de beweeglijke Mr. llartogh om en ,t :.t nd: //Zoo z et men, bet eene oogenbiik ;i i iringleveml ou gezond, en 't volgende mm loc Vier eu twintig uur later ge- .,cn ie he-u dit m werkelijkheid! Uit Kakhuizen meldt meu, dat de Zuiderzee, zoover bet oog reikt, open is. De visscliers zijn weder ter haringvissckerij uitgezeild. karakter, de stempel des vaders, was door de wekelijke opvoeding niet ten goede gewijzigd bij Rudolph, al had bet hart, vooral door den gezonden omgang met Herman, niet geleden. Hij stelde zich tevreden met de vriendschaps bewijzen van Herman en wierp de schuld van vader en moeder van zich af. Wel was het jammer dat er geen sterke geest in hem huisde want zoo al iemand, dan ware hij in staat geweest, het stalen gemoed der trotsche moeder te buigen. Onbegrensd toch was hare liefde voor den beminden eenig geborene. Dat had ze immers4getoond toen de vernielende moeraskoortsen haren verpestenden adem over de stad bliezen en zoovele ouder harten wonddenHad ze toen niet dag en nacht aan zijn sponde gekluisterd, het gif der besmetting ingeademd en hem aan den dood ontrukt F Met welk een teedere zorg omringde ze hem steeds, hoe trachtte ze zijn wenscben te voorkomen. Geen slaap zou iiaie oogen luiken, vóórdat ze zich met ingehouden adem verzekerd bad of zijn slaap gerust was en geen gevaar te duchten. En boe gansch anders was ze in die bange dagen voor hare omgeving, 't Is waar, nauw was hij hersteld, of de oude en ouver- Even buiten Woensel wilde gisteren een vrouw de rails der stoomtram nog oversteken, juist toen de tram aankwam. Zij werd door de machine gegrepen en tegen een boom aange- slingerd. Zwaar gewond werd zij in zeer ern- stigen toestand weggedragen. Aan het krachtig remmen door den machinist is het te danken, 'dat zij niet te pletter werd gereden. Bij een brand die onder Watergraafsmeer woedde, is een meisje van 8 maanden, dat men niet spoedig genoeg kon redden, verkoold ge vonden in den kinderwagen, waarin het te sla pen was gelegd. Te Oostzaan zijn 15 kinderen door het ijs gezakt, waarvan er 3 verdrouken, uit één gezin. Te Groningen is een stoker van de worst- fabriek in een stoomketel met kokend water gevallen. Bijna levend verbrand werd hij er uit gehaald en nog naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij dienzelfden middag overleed. Te Heerlen is een 17-jarige dienstbode bij het glazenzeèinen uit een tweede verdieping gevallen. Zij kreeg daarbij zulke ernstige kneu zingen, dat zij kort daarop is overleden. Bij bet ophijschen van een groot ver lichtingstoestel met tal van gloeilampjes eraan voor de aanstaande illuminatie voor bet gebouw der drukkerij van het Nieuws van den Dag te Amsterdam is het touw gebroken. Het gevaarte kwam naar beneden en werd verbrijzeld. Ge lukkig stond er niemand onder. Maand.ig is de stoomtram van Steenbergen naar Roosendaal, ter hoogte van het Gastelsche veer, ontspoord. De machine viel van den hoo- gen dijk en ligt onderstboven in bet water. Machinist en stoker zijn gered. De passagiers kregen geen letselzij hebben den weg naar Roosendaal te voet moeten afleggen. Te Amsterdam heeft een afschuwelijke misdaad plaats gehad. De 19-jarige dochter van het echtpaar R. aldaar, was in het geheim bevallen en nu is de moeder van het meisje, onder zware verden king van het pasgeboren kind te hebben ver moord, in hechtenis genomen. Men vermoedt, dat zij het kind onmiddellijk na de geboorte gedood heeft, en het lijkje, in een papier gepakt in de Singelgracht, tegenover deOranje-Nassau- kazerne, heeft geworpen, waar het op het ijs bleef liggen. De oude vrouw heeft haar misdaad reeds bekend. Een goed ontsmettingsmiddel voor zieken kamers is het volgendeIn een schotel, pot ot kruik giet men 1 liter kokend water en voege een theeleepeltje terpentijn daarin druppelsge wijze bijde geurigste denuenlucht ontwikkelt zich dan in het vertrek. Elke smetstof wordt door deze handelwijze, die meu dagelijks 2 of 3 maal herhaalt, onschadelijk gemaakt. Bij borst ziekten is de werking bijzonder heilzaam Dezer dagen heeft men in het oudeman nenhuis te Noisy-le-Sec een vreeselijk ongeluk ontdekt. In het eenige vertrek waar geen centrale verwarming was, doch een kachel gestookt werd, vond men zeven verpleegden door kolendamp ge stikt en twee stervende. Het kacheldeurtje vond men openslaan. Er zal onderzocht worden op wien de ver antwoordelijkheid rust. Te Weenen is een verwoestende Influenza- epidemie uitgebroken- De ziekenhuizen zijn zóó overvol dat tal van patiënten dagelijks worden afgewezen. Nabij Trier is een geheel gezin, bestaande uit vijf personen, door het inademen van lichtgas gestikt. Er was een gasbuis gesprongen waardoor de gas zich verspreid had under den vloer van de kamer, waar liet gezin sliep. Te Leipzig is in de nabijheid van een tuin in een van de voorsteden het vreeselijk verminkte lijk van eeu loopjongen gevonden. liet slachtoffer had niet minder dan 24 won den, meest messteken, in het hoofd en eeu riem oin den hals, Voor hij viel moet er tusschen hein en zijn aanranders een verwoede worsteling zijn geweest. De moord is gepleegd om een draaglijke trots kwam weer boven. Maar zou hij, die zulk eeu gewichtigen ommekeer, zij 't ook tijdelijk, veroorzaken kon, niet een blijvenden invloed kunnen uitoefenen, als hem daartoe de zedelijke kracht niet had ontbroken F In de tropen is de ontwikkeling van den knaap tot man voorspoedigmen leeft daar sneller, men wordt daar spoediger oud. Toch was het niet alleen daaraan te wijten, dal de haren van Sauriu vergrijsd waren, zijn voorhoofd met rimpels was doorgroefd en zijn goedig ge laat een zekere matheid teekende. Op dit oogenbiik echter had de gewone uit drukking van zijn gelaat plaats gemaakt voor die van opgewondenheid. Hij scheen zich los gerukt te hebben van de slaafsche onderwor penheid, die het gevolg was geweest van den strijd om het gezag. Hij doorliep het vertrek met haastige schreden. „Het zal geschieden," zeide hij half luid, „zoo waar ik Saurin heet. Ik zal tenminste door één daad het onrecht trachten te vermin deren, dat ik hem heb aangedaan. Plotseling schrikt^ hij op, bleef staan en geldzakje machtig te worden, dat de jongen bij zich droeg. De daders, een loop- en een school jongen zijn gevat en hebben reeds hekend. Zij toonden bij de ondervraging de grootste onver schilligheid. Te Santvliet is een man aangehouden die in drift getracht heeft zijn vader te vermoorden. Hij is naar de gevangenis te Antwerpen over gebracht. Te Luijk heeft een beleedigd echtgenoot verscheidene revolverschoten gelost op zijn mede minnaar, dien hij doodelijk trof. De vrouw van den üuitschen consul, die bij toeval voorbijging, kreeg een der kogels, die door het raam vloog, in haar lichaam en werd ernstig gewond. Een treurig mijnongeluk wordt uit Wyo- miug (Vereenigde Staten) bericht. Bij een brand in eene kolenmijn te Diamond- viile zagen vijftig arbeiders zich den uitweg afgesneden en zij kwamen allen op één na oin het leven. Die eene baande zich eeu weg door de vlammen heen. Hij kwarn met verschrikkelijke brandwonden bovenmaar zijn toestand wordt niet als bedenkelijk beschouwd. De rechtbank te Leinberg veroordeelde dezer dagen een Poolsche dame tot zware ge vangenisstraf van drie jaren. De veroordeelde had zich schuldig gemaakt aan het met geweld ontvoeren van een Joodsch meisje van II jaar uit het ouderlijk huis. Zij had het kind daarop in een klooster gebracht en het daar laten doopen. Te Livorno heeft een millionair zelfmoord gepleegd, nadat hij eerst al zijn geldswaarden verbrand had. De man was zóó onbeschrijflijk gierig, dat hij de gedachte niet verdragen kon, dat iemand zijn geld zou erven. Z U 1 D-A F R 1 K A. Waren in den laatsten tijd vooral de berichten van het oorlogsterrein schaars, onvolledig en twijfelachtig, gedurende de laatste acht dagen heerscht er een hopelooze verwarring omtrent den waren toestand in Zuid-Al'rika. De onvol ledigheid der oorlogstelegrammen belette ten eenenmale het vormen eener opinie, terwijl de volkomen tegenspraak van bijna gelijktijdig ver zonden berichten het onmogelijk maakte, ten slotte zelfs nog maar te gissen hoe de toestand is. Men beweert dat het Engelsohe Parlement, waarin een adres van antwoord moest worden aangenomen, en de Londensche beurs hieraan niet vreemd zijn. Louis Botha had eene onderhandeling tot overgave met zijn geheele strijdmacht aange vraagd aan Kitchener, werd eerst geseind, maar niet door Kitchener bevestigd. Ons dunkt dat zulk eeu heugelijk nieuws door dezen direct wereldkundig zou zijn gemaakt. Later komt de tijding dat Botha den Delagoaspourweg meteen kleine macht overtrok cn zich in den rug van French bevindt, terwijl Lucas Meyer in diens front staat, 't Is dus de vraag of Kitckener's positie niet veel hachelijker is. De Wet met president Steijn waren zoogoed als omsingeld, na zeer groote verliezen geleden te hebben, eu trachtten weer over de Oranje rivier te vluchten, geheel ontmoedigd. Volgens latere berichten hebben zij zich met het com mando van Herzog vereenigd, de gelegenheid afwachtend, in den Vrijstaat terug te keeren. De rivier is thaus te veel gezwollen. De inval in de Kaapkolonie schijnt dus weer mislukt te zijn en dat is jammer. Een telegram uit Kaapstad, dd. 28 Februari, meldt dat afzonderlijke atdeelingen van de Wet's macht op Petrusville aanrukken, op de hielen gevolgd door de Engelschen. De Wet en Steijn naderen, vereenigd met Herzog en Brand, Phi- lipstown. French wordt in het oosten van Transvaal door de aanhoudende regens verhinderd op te rukkendagelijksch maakt hij gevangenen of geven Boeren zich over. Verschillende avondbladen bevatten wederom het bericht, dat Louis Botha zich Donderdag morgen formeel aan Kitchener heeft overgegeven. De Eugelsche regeering heeft echter hiervan geen bericht ontvangen. Dit vermelden de telegrammen. Wederom ontving, naar men meldt, President luisterde. Was dat de weerkaatsing van zijn stappen F Neen, die tred was hem bekend hij wist wat dat heen en weerloopen beteekeude. De stappen naderdenzijn vrouw kwam den trap af, recht op hem toe. In de hand hield ze -.en open brief, dien ze ineen had gefrom meld. Toorn en verbeten woede spraken uit gelaat en saamgeperste lippen. Zij wierp hem den brief voor de voeten. „Ziedaar mijn antwoord," zegt ze met heesche stem. „Marra," zeide hij zacht en bijna smeekend, „wees niet wreed. Bedenk dat hier de geheele toekomst van een mensch op het spel staat." „Moest ik mij ook dezen smaad laten welge vallen F" „Zie Marra," hervatte hij met verontwaar diging, „ik heb je niet misleid. Toen ik je rniju hand aanbood, heb ik mijn verleden voor u blootgelegd.-De knaap, die „Die de vrucht is van een misdaad," viel ze hem bitter in de rede. „Die helaas de vrucht is van een dwaling," ging hij kalm voort, „maar die in geen geval aansprakelijk is voor de vergissing zijns vaders, Kruger een droeve tijding. Veldkornet PitLe te Kruger, kleinzoon, en Guus Malan, schoonzoo! perc. van den president, beiden tot het commando vsifaar, de la Rey behoorende, zijn in een der jongst jrtvlii gevechten bij Rustenburg gesneuveld. Ook i Ver stierven den heldendood voor hun geteistei 5 ,1' vaderland. Daily Mail verneemt uit Pretoria, dat eenjocht expeditie tegen de Boeren in het Zoutpan bergsche omstreeks half Maart zal oprukkejjDe van Pienaarsrivier, zoodra de tijd der paarde: l>arei !7 I ititt zoek: artvli sren-1 f 1- [ige (11 ziekte voorbij is. Er wordt een hevige strij tegemoet gezien, terwijl verwacht wordt, di een groot aantal gevangenen zal worden gemaal Jn de week van 2128 Februari werde van Ierseke verzonden 380.000 leverbare oeste: tegen de volgende prijzenImperialen 58-63 gld, 76 KG. 4-5—48 gld., 72 KG. 36—41 gld. 65 KG. 23-27 gld., 60 KG. 15—20 gld 50 KG. 8—10 gld., 40 KG. 3—5 gld. Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Mijnheer de liedacteur! Het is mij een behoefte terug te komen op vergadering van „D. O. V." op Vrijdag 22 Fc bruar Ik vertrouw, dat U mij daartoe welwillend ee plaatsje in Uw blad zult willen afstaan Door omstandigheden verzuimde ik dien avond de werkelijk verdienden en mijn oprecht gemeende hartelijken dank te betuigen aan de op'redenden va dien feestavond. En ik ben overtuigd uit naam de geheele Vergadering te spreken, als ik plaats hulde breng aan Mcj. Cor van Rijssel voo Ned. u. lecte de eerst nenk H Vr. Ds. Oud lezi haar verdienstelijk accompagnement voor de speleq^0gen en voor hare vriendelijkheid, om ons aan het begij Gere en tusschen de verschillende stukjes van haar gefcppe, oefend spel te doen genieten. De heeren Fruijt van Hertog, Hekkert en Kroo hebben de leden der Vereeniging door hunne voor drachten een zeer genotrollen avond verschaft. Ht herhaalde warme applaudisseinert heeft er hun hi bewijs reeds van gegeven. Toch wensch ik daar no een woord van lof en dank aan toe te voegen. Zoowe bij het komische als in het ernstige werd de ver gadering door hun spel medegesleept. En ik spreel de hoop uit, dat zoowel Mej. Van Rijssel als de heerei nog vele raaien zullen willen medewerken, om zulk een avond te bezorgen. Daardoor zal D. O. V voorzeker nog in bloei toenemen. Ook een woord van vriendelijken dank aan deiQoöj: heer Van Rijssel voor zijne welwillendheid om zijtje meen Geb eras eden O v e S< keter j. e pianino ten gebruike af te staan De Voorzitter van D. O. V,, A. LUI JEN DIJK. Co ARW OGG HIV A.VE Aan den heer A. LUIJENDIJK. Voorzitter der Vereeniging n Door Oefening volmaakter. Waarom verzocht U op de laatste bijeenkomst van^lNT bovengenoemde Vereeniging persoonlijk aan mij alléén^dmï' niet te rooken, daar er ongeveer 30 personen waren die rookten Ik stelde U deze vraag op de zaal maar bekwam tot heden geen antwoord. PlkR M. C. VAN ELSaCKER, Jz. VVriT'i Brui: Mijnheer de RedacteurKooï Mag ik voor het onderstaande een plaatsje verzoekendJUI] Als jongmensch liep ik dezer dagen det avondAaRE omstreeks half zeven door den Langen Weg, waafl Tjj( ik drie politiemannen tegenkwam, die vroegen injg te visiteeren. Ik weigerde en zeide dat zij maar rneejg gQ moesten gaan naar den burgemeester, wat zij ds£ ook deden. klauw Door den burgemeester ondervraagd, bleek dat hefy 7q niets was, zoodat deze zaak met een schaterend ge| lach afliep. LAURENTINUS VREES. Oud-VossemeerFebruari 1901. 27 Februari. Ten overstaan van den notaris N van Steenbergen te Tholen, werden beden ten ver zoeke van dei: heer A. Quaak te IJzendijke publiek verkocht Perc. I, II en III tezamen zijnde 5,83,01 H.Atl bouwland en zijkantweg te Poortvliet, gekocht dooi den heer E. C. W. A. Geuze aldaar voor I 595. Tem Perc. IV en V te zameu zijnde 6,57,20 HA. bouvrl O] en weiland en zijkantweg aldaar, gekocbl door den|. Zo heer J. E. van der Maas Ie Tholen voor f 600, Perc. VI 0,60,50 II.A. weiland, zijkantweg eol watergang aldaar, gekocht door den heer M. C.1 O is een fatsoenlijk en geacht man geworden." „Dank zij onze liefde eu zorg," viel zij wedet op scherpen toon in. Zonder dien uitval te beantwoorden, vervolgdf Saurin „Hij werd soldaat. Zijn kunde en goed ge drag verwierven hem bevordering op bevordering, en nu zou hij officier kunnen worden, doel zijn onechte geboorte staat hem in den weg Hij heeft behoefte aan den naam en de erken ning van zijn vader." P „Zoo lang ik leef, zal ik niet dulden dal S< hij denzelfdeu naam van mijn zoon draagt." „Marra," riep hij op smartelijken toon de moeder leeft niet meer. Zij is ons nooit in 8 den weg getreden. Zal uw haat haar tot in het graf vervolgen en zult ge u op den schul- deloozen zoon wreken De gedachte aan die vrouw en aan dat kind heeft mijn gansehe leven verbitterd." „Neen Marra, ongegronde jaloezie schiep u schrikbeelden die niet bestonden. Nimmer ii de gedachte aan ontrouw bij mij opgekomen. Zij lachte schamper. Wordl vervolgd) 001 ieti

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2