Vaii onze berichtgevers. Uemeiigd flienws. {Wordt vervolgd) hij goedkooper din f150 woont, zelfs schterait. Hierin kan verbetering komen, door voor de be zoldiging van hoofden de dienstjaren als gewoon onderwijzer gedeeltelijk mee te tellen of het minimum eenigszim te verhoogen. Laat ons hopen, dat overleg tunchen regeering en volksvertegenwoordiging de noodige verbeteringen aanbrenge. De eerstbehandelde kost het ryk niets, de laatste behoeft niet veel te kosten. ST. ANNALAND. [n de vergadering van den dijkraad van den calainiteuzen Suzannapolder werd beëedigd en geïnstalleerd de nieuw be noemde vertegenwoordiger de heer H. Schcrpe- nisse. Tevens werd vastgesteld het bedrag van het dijkgeschot voor den dienst 1901/1902 door dezen polder op te brengen a f 1581,27. De bijdragen der aangrenzende polders werden vastgesteld op f1367,815, t. w. van den polder Annavosdijk op f 108,84, Breedenvliet 1 269,976, Oudeland met Bavensoord op f 994. Verder werden behandeld de pmschrij vingen der gewone en buitengewone werken. Het bedrag der gewone werken is f 396,09 en der buitengewone werken f9379,485. De buitengewone werken bestaan uit bet vervangen van bel rijsbeslag met steenbezetting, tusschen de dijkpalen 02 door glooiing van zuilen- bazalt met verbooging van den buitenberm. Door H. M. de Koningin is een bedrag van f 75,gegeven aan schipper Adr. van Schouwen alhier, ter tegemoetkoming in de kosten van het aanschaffen van een ander vaartuig ter vervanging van dat, 'hetwelk in December jl., tengevolge van een storm op den St. Philip- landschen wal gestrand en daardoor totaal on bruikbaar is geworden. IERSEKE. Door de Dorcas-vereeniging der Ned. Herv. Gem. zijn in 1900 aan 78 gezinnen de volgende kleedingstukken enz. uitgedeeld 20 dekens, 50 hemden, 40 lakens, 28 rokken, 16 schorten, 20 paar kousen, 12 dassen, 3 mutsjes en 200 el geel katoen. Hieronder zijn begrepen 8 buitengewone be deelingen aan gezinnen met typhuslijders. Verleden week werd in de Ned. Herv. kerk van den kansel dankbaar melding gemaakt van den gift van f 50, in het armenzakje aan getroffen. Dat diakenen daarover verblijd waren, is ver klaarbaar uit hun rekening, die deze week ter visie heeft gelegen. Deze toch sluit met een goed slot van slechts f 9.58. Hoewel de inkom sten niet onbelangrijk zijn (o.a. ruim f 500 rente, ruim f2000 landpacht en ruim f800 aan collecten), zoo zijn ook de behoeften groot. Wie zich verontschuldigt, beschuldigt zich. De waarheid van dit spreekwoord, werd hier deze week weer op eigenaardige wijze be wezen. Een viertal jongens, waarvan een eenige ijzeren haken, bij de oestercultuur in gebruik, onder den arm droeg, ontmoetten op straat een vrouw, die hen, naar zij meenden, wat strak aankeek. De brutaalste van de vier zeiZeg wijf, je behoeft zoo niet te kijken, je moet niet denken dat we ze gestolen hebben. Uit gezegde wekte juist het vermoeden van diefstal en had een onderzoek van de politie ten gevolge, die bewees dat dit vermoeden gegrond was en proces verbaal werd opgemaakt. Had de jongen gezwegen, dan zou dit hoogst waarschijnlijk niet gebeurd zijn. Het is een verblijdend verschijnsel, dat oude menschen heellicht in een algemeene ge negenheid deelen, die zich gaarne ook in daden openbaart. Dit ondervond 11. Zaterdag hier Jo- hannes Ribbe, vroeger visscher, die nooit anders dan Vader Ribbe wordt genoemd. Hij vierde dien dag zijn 8Üsten verjaardag en deze dag werd den ouden man en zijn vrouw tot een waren feestdag gemaakt. Velen toonden door het uitsteken der vlag hunne belangstelling, Mozart en de werkmausvereeniging brachten hem een serenade, anderen kwamen hem per soonlijk gelukwenschen. Maar hierbij bleef het niet. Behalve, wat in stilte gegeven werd, was voor een openbare inschrijving gezorgd, die een niet onbelangrijk bedrag opleverde. Een jonge- liedenvereeniging en genoemde visroherij voegden daar het hare bij. Dit alles komt het oude echtpaar goed te pas, want Kibbe kan natuurlijk niet meer wer- vreemden. Hoevelen toch moesten niet in het lot harer dochter deelen en na een korten duur van lielde en geluk plaats maken voor een andere I En wat konden ze dan meer vorderen dan een goeden losprijs eu verzorging voor de arme wezens, die nooit den vadernaam zouden stamelen I En wie zich ooit te beklagen had, zeker wel Ninetta, die als vergoeding voor het verstoord geluk, den vrijdom mocht erlangen voor haar en voor hare moeder, een eigen huis en erf en onderstand voor haar kind ook het zijne. Arme verlatene, al kon ze zich niet wennen aan het denkbeeld der scheiding en aan de gedachte hem aan een andere af te staan, ze had zich lijdelijk aan zijn wil onderworpen en zijn giften aanvaard, ter wille van moeder en kind. Tien maanden waren verloopen sedert hij door de mededeeling rail zijn besluit, haar het hart had gebroken. Sedert was haar leven één smartkreet tot God, opdat Hij toch den slag zou afwenden, die haar bedreigde. Doch al haar gebeden waren tevergeefs, de eene dag volgde op de andere, de eene maand ken, en de geringe vruchten van zijn arbtid heeft hij geheel moeten opleven. Wie Kibbe kent, zal zieh over die algemeene genegenheid niet verwonderen, want hij is de beminnelijkste oude man, dien men zich denken kan. Opgeruimd van aard en van een onver stoorbaar goed humeur, heeft hij voor ieder een vriendelijk woord of een kwinkslag ten beste eu is zoo sedert laag ieders vriend. Moge hem nog menig jaar gegeven zijn om aan dezen feestdag terug te denken. Tot organist bij de Ned. Herv. Gem. is mot algemeene stemmen uit 3 sollicitanten benoemd de heer J. J. A. Sandee, adspirant- onderwijzer alhier. De voorgenomen stemming op Dinsdag 11. over een kiescollege kon niet doorgaan, omdat zij te laat was atgekondigd. Het Algein. Armbestuur alhier, heeft voor zijn gesticht Vredelust van den heer A. H. van Zanten te Leiderdorp 10 Kg. tabak, uit sigaren- puntjes vervaardigd, ten geschenke gekregen. ST. MAARTENSDIJK, Woensdag werd door de tooneelvereeniging „Vondel" alhier opgevoerd het tooneelspel „'t was maar een loods". Dit overbekende en gewilde stuk, dat vóór een tiental jaren reeds hier is gegeven, verdient alle aandacht van liefhebbers van werkelijk goede tooneelkost. Op 't platteland vindt men door gaans niet die krachten, welke èn als type èn als declamator een goed figuur maken. Daarmede rekening houdende, is het „Vondel" gelukt van de krachten der leden partij te trekken. Als „vader Herman" was de heer B. mees terlijk, ja, onverbeterlijk. Bezadigd optredende, duidelijk sprekende, in de rol meelevende, dit alles ging hem met natuurlijkheid, ongekunsteld heid en ongedwongenheid af. Mej. de L. in haar début als „Amanda" was eeue lieve verschijning, die met beminnelijke eenvoudigheid het publiek boeide. Mej. H. is voor ons geen onbekende. Van haar verwacht men in den regel iets goeds, en die verwachting is wederom niet beschaamd. Zij was kranig, zoowel in woord als in type. De heer G. P. vertolkte zijn rol met waardigheid, hij hield zich in zijn rol als graaf van Lindenthal, aan vormen en étiquette. Geschikter persoon zou bezwaarlijk te vinden zijn. De heeren Van S. en S. speelden mede zeer goed. Een beetje te vlug van stapel loopen, is soms wel 't kenmerk van ongeoefendheid. De rol van den loods is een der gewichtigste in dit stuk, en die van Herman, geschikter voor een jongmensch van 14 h 15 jaar. Niettegenstaande dit, waren 't ferme figuren, die hun rol begrepen en er in meeleefden. Geen kleinigheid is 't in deze rollen de zeemansuitdrukkingen zóó goed na te bootsen als genoemde heeren deden. Als „Haai" was de heer M. M. P. in dit stuk goed op zijn plaats. Het type van huisjesmelker, belust op wii'st- bejag, gepaard aan mislukte naaperij van be schaafde manieren, was zeer goed. Mej. P. is nog geen geoefende tooneelspeelster. Zij was zeer vast in haar rol, dat veel doet wegvallen. Zij zal onder leiding wel vooruit komen. De heer Van P. was als oppasser in 't ziekenhuis goed in zijn rol. Versieten voor een half gare, kwam inen al spoedig tot de ontdekking dat men dit zeer mis had. Bram- metje was niemandal onnoozel. Hij speelde zijn rol uitstekend en oogstte bijval. De oppasser van den graaf de heer M. G. kwam bij de deftigheid van zijn patroon goed uit in livrei. OUD-VOSSEMEER. Onder zeer veel blijken van belangstelling herdacht de heer J. Hoogkamer, oud geneesheer, Woensdag 11. zijn Süsten geboortedag. De jubilaris legde 12 April 1843 het examen voor geneesheer te Middelburg af en was sedert werkzaam te Cad- zand. Hoek en te dezer plaatse, totdat hij in Januari 1898 zijn functies neerlegde. Tot lid van het college van zetters is benoemd de lieer C. W. Snijder in plaats van het op 30 Jan. 11. overleden lid de heer J. Duijnhouwer. SCHERPEN1SSE. Donderdagavond vertoonde de heer Nuijtens uit Hengelo in't schoolgebouw alhier zijn lichtbeelden. Zoowel bij de kinder voorstelling als bij die voor de volwassenen, was het lokaal goed bezet. De heer N. boeide de aanwezigen zoowel door zijne schoone beelden, als door zijne degelijke woorden. Hij wist zijn toehoorders eerst te doen meeleven met de strij- verstreek na de andere en er gebeurde niets. Eindelijk was de noodlottige dag aangebroken daar luidde de klok, die de geloovigeu ter kerke riep. Eene siddering voer haar door de leden. Zij sprong op en ijlde naar de straat deur. Eeu wilde gedachte vloog haar door het zwakke hoofd ze wilde zich tusschen hem en haar stellen, het huwelijk beletten van den trouwelooze die haar zoo koel verstiet. Hare knieën knikten, ze wankelde en viel bewusteloos neer. Grooter nog werd de tegenstelling toen de avond zijn sluier over de stad wierp. Hier in de sombere woning akelige stilte, nu en dan afgebroken door een dof gesteun, totdat de slaap vergetelheid bracht. Ginds, in het voorname huis, het gedruiseh der feestvreugde. Luide ontsnapten de tonen der dansmuziek hoor de open ramen, en de menigte, door het felle maanlicht uitgelokt tot wandelen, verlustigde zich in de beschouwing van het genot der dansers. Inderdaad, onbedwongen gaven de gasten zich over aan het zoo hartstochtelijk geliefd vermaak en onvermoeid zwierden de dende Boeren en daarna met het leren, strijden en lijden van Jezus. Een en ander afgewisseld door 't zingen van godsdienstige liederen. STAVENISSE. De heer J. J. Crucq, nit deze gemeente, is bevorderd bij de Maatschappij tot Ëxpl. van Staatsspoorwegen, station Dord recht, tot eerste adsistent. THOLEN, 15 Febr. Voor een goed bezette zaal gaf het Fanfaregezelsehap Concordia een uitvoering onder zijn bekwamen directeur, den heer A. Berlioz. De nummers op het programma vermeld, werden allen flink ten geboore gebracht eu luide ge applaudisseerd. Nog werden wij vergast door een klavierstuk van mej. Joh. Ramaker, dat met veel talent werd uitgevoerd en een quatre-mains van mej. Cor. van Rijssel met haar leermeester, die keurig werd gespeeld en waarvoor het drietal met warmte werd toegejuicht. Na de pauze werd onze verwachting, die zoo hoog was gespannen, verre overtroffen. Lief, en met veel gevoel gaf mej. Cor. van Kijssel een tweetal stukken op de viool, door haar leermeester ge accompagneerd. Veel eer oogstten beiden met de uitvoering van deze nummers in, want het luid en herhaald applaus bewees voorzeker dat het publiek genoot. En wat te zeggen van het heerlijke vioolspel van den heer Berlioz. Ademlooi werd het door allen met groote bewondering aangehoord. Een bizonder woord van lof en hartelijkeu dank voor hetgeen hij ons te genieten gaf. Welke hooge, fijne en toch zoo glasheldere en gloedvolle tonen wist hij aan zijn instrument te ontlokken. Zijn groote begaafdheid eu technische ontwikkeling toonde hij ons vooral ook in het tweede stuk, dat overvloeit van moeielijke passages. Welk een edel, rein en heerlijk kunstgenot heeft hij ons verschaft. Het daverend applaus, waaraan geen einde scheen te komen was wel een bewijs, dat zijn sohoone bijdrage ten zeerste gewaardeerd werd. .Na het slotnummer van het Ëanfaregezelschap nam den heer Iz. van Gorsel als voorzitter het woord. Gedachtig aan het „honneurs aux dames," dankte hij het eerst de dames Ramaker en Van Rijssel voor hunne welwillende medewerking, waardoor zij hadden bijgedragen, dezen avond zoo goed te doen slagen. Dankte hij beiden als leerlingen van den heer Berlioz, dan kwam hij van zelf op hun leermeester, wien hij hulde bracht voor wat hij ons deed hooren. Dit onder woorden te brengen was hem te machtig. Zijn gewaar deerde en bekende taleuten te bespreken, zou slechts een herhaling zijn, van wat hij reed» meermalen had gezegd. Den heer Van Rijssel betuigde hij tevens zijn dank voor de welwillendheid, ook ditmaal weder betoond door het afstaan van zijn pianiuo; de werkende leden voor hetgeen zij door ijverige studie hadden ten beste gegeven, waal zij allen hadden, in evenredigheid van hun talent, bij gedragen tot het succes van dezen avond. Onder de bekwame leiding van den heer B. bleven zij steeds vooruitgaan in weerwil van de telkens af- en aantredende leden. Hij eindigde met den wenscb dat zij op den ingeslagen weg mochten voortgaan en hoopte, dat allen zouden medewerken om den bloei van het gezelschap te bevorderen. Na afloop vereenigden zich enkele jongelui om dansmuziek te geven, en volgde een gea nimeerd bal, afgewisseld door eenige stukken op de piano. Het was in één woord een niter3t gezellige Concordia-avond. Te Vucht vermaakten zich dezer dagen ongeveer 100 kinderen op het ijs der slooten van het buitengoed Zionsberg, toen opeens de tuinman verscheen en den kinderen verzocht het ijs te verlaten. Toen de kleinen niet terstond aan dit verzoek voldeden, haalde hij een geweer en schoot op de kinderen, met het gevolg dat 5 der kleinen hagelkorrels in het lichaam kregen. Het geval is bij de politie bekend. Door de rechtbank te Breda werd Dinsdag de zaak Soesman-Wolf van Bergen op Zoom behandeld, waar, nu drie jaren geleden, werd ingebroken. De rechtbank heelt beslist dat S. alsnog een eed zal moeten afleggen, dat de waarde van het gestoleue, waarvan een gedeelte in België is opgespoord, f 4380 is, welk bedrag hjj als schade heeft opgegeven. dichte rijen door de groote balzaal. De heeren bestreden elkander de eer de schoone gast vrouw ten dans te roeren en niet het minst scheen de jonge echtgenoot in de algemeene feestvreugde te deelen. Ja, rusteloos en als ware het een taak, die hij te volvoeren had, danste hij den ganschen avond door. Eindelijk scheen hij door afgematheid tot rusten genoopt. Hijgend begaf hij zich naar het overdekte baicon om adem te scheppen. „Ha, hebben ze je toch eindelijk moe gedanst? Je hebt je dapper geweerd. Je weet ik kan ook nog al meedoen, maar voor jou strijk ik de vlag 1" De bruidegom die zich alleen waande, keek bij deze woorden verrast op. Het bijzijn van een zijner vrienden was hem recht welkom. Vandaag vooral had hij behoefte aan afleiding; vandaag vooral duchtte hij de eenzaamheid. De dag was rijk geweest aan verstrooiing het feestgewoel had hem den ganschen avond voor overpeinzingen behoed en nu hij genoodzaakt was zich een oogenblik af te zonderen, kwam eeu goed vriend hem weer iu besoherming Het gezin, dat te Hollandseheveld in een turfhoop verblijf hield, is door den oproep van ds. G. Boersma er finaal bovenop gekomen. Ei is behalve dekens en kleereu ruim f 1600 in gekomen, waarvoor een goede arbeiderswoning en een bunder land zijn gekocht, zoodat man, vrouw en acht kinderen een veel betere toekomst tegemoet gaan. Het is te hopen dat de vader van dit gezin deze hulp op prijs stelt, en zijn dranklust weet te beteugelen, want er is helaas veel van waai wat ds. B. schreef, maar aan wien de schuld, wanneer de man, die goed zijn brood kan hebben, meer dan de helft van zijn verdienste aan jenever uitgeeft en daardoor vaak ongeschikt tot werken is? Als de man dat niet laat zal hij met zijn gezin weer heel spoedig iu een hol" moeten wonen. Een nieuwe schoorsteenveger te Nieuwer- oord bleef, terwijl hij een schoorsteen aan 'tl vegen was, halverwege steken en kon niet naar beneden of boven, niettegenstaande alle moeite die hij deed. Op zijn geroep kwamen de menschen toeschieten en konden hein slechts bevrijden door den schoorsteen gedeeltelijk af te breken. Te Haaren is gisteren de vijftienjarige Van der Boom bij het schaatsenrijden in een bijt gereden en verdronken. Dinsdagnamiddag hadden twee jongens bij Sluipwijk het ongeluk door het ijs te zakken en te verdrinken. Hoewel spoedig geneeskundige hulp aanwezig was en alle pogingen werden aan gewend om de levensgeesten bij de drenkelingen weder op te wekken, is men daarin niet kunnen slagen. Te 's-Hertogenbosch is een 19-jarige jon geling door het ijs gezakt en verdronken. Zijn lijk werd den volgenden dag eerst gevonden. Men verwacht binnenkort de benoeming van een rijks-tuinbouwleeraar voor de provinciën Zeeland en Noord-Brabant, wien Bergen op Zoom, Breda of Goes als woonplaats zal worden aan- i gewezen. De vorst der laatste dagen heeft de groote rivieren weer met drijfijs bedekt, zoodat bijna overal de schipbruggen zijn weggenomen en de scheepvaart stil staat. Ook de Zuiderzee is niet meer bevaarbaar. Door den Bond van Klompenmakers in Nederland gevestigd te Apeldoorn, zal op nader te bepalen datuin in de maand Juni te Apel doorn, eeue tentoonstelliug worden gehouden van Klompen, Klomgereedschap, Fournituren, enz. in den uitgebreidsten zin. Aan deze tentoon stelling kan teder, ook winkeliers in klompen, deelnemen. Verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den heer A. Koers, secretaris van den Boud te Apeldoorn. Door de naamlooze vennootschap Yer- eenigde Zeepfabrieken, te Rotterdam ia iets nieuws in den uandel gebracht, onder den naam Sodex. Deze fijne witte poeder is gegarandeerd zuiver, bezit een ongekend reinigings-vermogen en is pl.m. 4 maal sterker dan de allerbeste soda. Bij het wassohen van vaatwerk zal Sodex der huisvrouw uitstekende diensten bewijzen, daar haar reinigsvermogen door geen ander artikel wordt geëvenaardook is het een uit stekend hulpmiddel tot het schoonmaken van vette voorwerpen, als slagersgereedsehappen enz. Voor het zacht maken van water en het schoonmaken van flesschen leent het zich uit stekend; het moet volgens de fabrikanten in het gebruik veel goedkooper dan soda zijn, terwijl de wasch bij het gebruik van Sodex niet lijdt. Voor namaak wordt gewaarschuwd. Voor de vogelen vragen wij In dit barre jaargetij, Zie, van voedsel gansch ontstoken, Stijf van koude, doodsch eu dof, 't Wiekje strijkend, 't oog geloken, Zwerven zij langs huis en hof. Strooi wat kruiinlen van uw brood, Dan verbant gij voogleunood I In de heidestreken in Friesland wonen verscheiden pareu die niet voor de wet ge trouwd zijn, doch dit geschiedt inet bedoeling. Wordt het gezin talrijk en is men daardoor genoodzaakt om de hulp van het armbestuur in te roepen, dan dreigt de man met vertrek, als de armvoogden niet voldoende geven. Het gewone refrein is „Als ik heenga kunt ge de vrouw en kinderen ouderhouden want wij zijn niet getrouwd." nemen tegen zichzelven. Hij zag zich in zijn verwachting bedrogen. Zonder kwaad opzet sloeg Emile in het gemoed zijns vriends een snaar aan, die zeer ontstemd was. Den arm stekende door dien van Sauriu, fluisterde hij dezen in i En de schoone Ninetta Als het halfduister van het baicon het niet belet had, zou Emile gezien hebben hoe bleek het gelaat van Saurin werd en welk een pijn lijke uitdrukking zich daarop vertoonde. Hij had zeker leed gevoeld over de gesproken woorden. Het antwoord van Saurin liet echter niets gissen van hetgeen in hem omging. Schijnbaar kalm beantwoordde hij de vraag: „Ik heb Ninetta en hare moeder al het noodige bezorgd en haar een huis geschonken. Ik zal haar en het kind blijven onderhouden. „Dat is edel van je, me dunkt Niuet mag tevreden zijn, en hij drukte bij deze woorden de hand van zijn vriend, als om hem te be- moedigeu voor de toekomst.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2