tteineugd Nieuws. EINDE. een marsch gemaakt naar Scherpenis9e en Poort vliet, in welke laatste gemeente het corps werd geïnspecteerd door den heer Van Gorsel, oud marine-officier, die aan de uitnoodiging daartoe bereidwillig gehoor gaf. Na de inspectie werd het corps door genoemden oud-officier eene ver- versching aangeboden. Des avonds ten 6 ure vergaderden de leden ten gemeentehuize in de fraai versierde wapen zaal. Na opening der feestvergadering door den voorzitter, waarbij de eerste dronk werd gewijd aan H. M. en Z. K. H., werden achtereenvolgens door den secretaris der vereeniging en de leden bijdragen geleverd en toespraken gehouden, af gewisseld door zang, zoodat het aan gezelligheid niet ontbrak. De Burgemeester vereerde de bij eenkomst met zijne tegenwoordigheid. Ten ll'/j ure werd de vergadering met eene boeiende rede door den vice-voorzitter gesloten. De aandeelhouders der fairbanken „Land bouwbelang" en „Algemeen belang" vergaderden de vorige week tot het vaststellen der rekening enz. over het afgeloopen dienstjaar. Uit de reke ningen bleek dat aan de leden kon worden uitgekeerd Landbouwbelang f 1,60 per 120ste aandeel. Algemeen belang 9,05 24ste Landbouwbelang kon evenwel uitkeeren f 2.10, doch per aandeel werd f 0,50 ingehouden voor de reservekas. De weger van landbouwbelang genoot f153 en die van algemeen belang f135. Als leden der commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente zijn door den Baad benoemd de heeren L. van Booijen, J. van Bezooijen, J. J. de Jonge, W. Manneke en J. Polderman, die hunne benoeming hebben aangenomen. Bij goed droog weder zullen de leden van de Kon. Schietvereeniging alhier, a.s. Zaterdagnamiddag ten 2 ure hunne oefeningen in het schieten naar de schijf met de Bijks geweren, model '95 aanvangen.' OUD-VOSSEMEEB. Door den gemeenteraad werd Woensdag in behandeling genomen een adres onderteekend door bijna alle landbouwers onder deze gemeente, waarin verzocht werd een bedrag van 1 150 per jaar beschikbaar te willen stellen uit de Gemeentekas en wel voor een termijn van drie jarendit bedrag zou als ge deeltelijke tegemoetkoming moeten dienen in de toelage, die een gediplomeerd veearts, bij vestiging in deze gemeente, eischtna beraad slaging, waarbij o.m. er op gewezen werd dat zich te dezer plaatse eeu veearts bevindt, werd een bedrag van f50 toegestaan voor één jaar. Het adres van den heer H. Nieveen te Lemmer om subsidie voor de tramlijn Stavenisse TholenOud-Vossemeer werd met algemeene stemmen gewezen van de hand. Tot leden dor commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren Van den Ende, Pruijssen, Snijder, Vermet eu Knook. Men verzekert ons dat de lieer A. van de Sande, gediplomeerd veearts tc Groede, zich waarschijnlijk met 1 Maart a.s. in deze gemeente zal vestigenzooals is gebleken, kent de Gemeenteraad slechts f 50 toe, zoodat, daar een bedrag van f 500 wordt gevorderd, de be langhebbenden zelf f 450 moeten garandeeren. Op de weegbrug in den Hollare-polder is bij de laatste bieten-campagne een totaal van 2.300.000 K.G. afgewogen. THOLEN. Nu de gestrengheid van den winter zich op nieuw doet gevallen, staat voor velen oiïzer behoeftige stadgenooten de armoede voor de deur. Houdt er U dus op voorbereid, gegoede en rijke mede-ingezetenen, dat de „Commissie tol leniging van armoede en wering van bedelarij" in den loop der volgende week andermaal met eene lijst tot u zal komen om uwe hulp in te roepen voor vele gezinnen, weduwen en ouden van dagen, die thans aan alles behoefte hebben. Door verschillende omstandigheden werd dit jaar minder aan de armen gegeven dan vorige jaren. Helaas, dat juist onze armen daaronder lijden moesten, vooral nu de koude zoo streng en de brandstol zoo duur is. „Alweer een lijst", hooreu we velen zeggen. We zouden hen willen aanraden, even hun warm vertrek te verlaten om een bezoek te en wees, trillend over al zijn leden, naar de deur. „Weg!" krijschte hij. „Weg terstond .1" Zonder een woord te zeggen, boog zij het hoofd en verliet liet vertrek. Niet lang daarna zag Bosa, die onder de galerij eemge huiselijke bezigheid verrichtte, hare meesteres het huis verlaten. De gravin liep haar voorbij, zonder op haar te letten, met ontbloot hoofd en over de borst gekruiste armen. Sultano kwam op haar toespringen en duwde zijn grooten kop tegen haar aan, zonder zooals gewoonlijk een liefkozing te ontvangen. Met groote schreden liep zij langs de borst wering, die de diepte tussclien het huis en het terras begrensde, heen en weer. Haren blik hield zij strak voor zich uit gericht. „Wat kan haar toch deren zuchtte de trouwe dienares. Hare eigen gedachten brengen haar nog den dood 1". Daar boorde zij eensklaps een schot vallen. Het kwam uit de richting waar de vertrekken van den graaf lagen. Zonder er door verschrikt te zijn, want zij kende de gewoonte van den brengen aan de gezinnen die hulp noodig hebben. Overtuig u dan zelf eens wat daar geleden wordt, dan zult ge voorzeker milder geven dan vroeger. Ja, als men dat wat meer deed, volgens den eisoh van mcnschenplicht, dan zou er veel minder armoede en ellende gekend en geleden worden, want voor de meeste armen is het een bange lijdensweg, iets te gaan vragen, tot stilling van honger en koude. Daarom, overleg, onderzoek, beraadslaag, maar geef. Zeg niet de winter is haast voorbijmaar bedenk, dat velen het .barre jaargetijde zijn doorgekomen met opo(Fering*van het weinige dat zij nog bezaten. Nu de bittere koude zich op nieuw zoo vinnig doet gevoelen, zal genoemde Commissie hare taak van liefde en barmhartigheid voort zetten. Steun haar daarin zooveel in uw ver mogen is en bedenk daarbij dat het ons aller plicht is, armen, weduwen en weezer, den last des levens te verlichten. Moge de aangename warmte in uwe binnen kamer ook uwe harten verwarmen en uw band vaardig maken tot geven. Laat hart en hand maar eens van Helde en medelijden gloeien. Beiden kunnen bij velen zoo gevoelloos en koud zijn. Toen hedenmorgen de buren bemerkten, dat het huis van Ds. de Later alhier gesloten bleef, belde men eindelijk aan, waarop de predi kant de deur opende. Na een gezamenlijk onderzoek door het huis, voud men de huis houdster dood in de keukeu op den grond liggen. Omtrent het treurige feit te Bruinisse wordt nader gemeld dat de 30-jarige geneesheer A. J. de Koek aldaar, een lastige eu jaloersche vrouw had, Waardoor ook dien avond weder de twist ontstond. Toen hij zijn geweer op haar afschoot, meende hij dat het met losse patronen geladen was. Zoodra hij het tegendeel bemerkte, heeft hij de wond verbonden, doch het was te laat. De mare van het drama wekte groote deel neming in het dorp, te meer omdat de K. een algemeen geacht man was, die bij iedereen om zijn goedhartigheid en humaniteit ten zeerste bemind was, wel wist men dat hij driftig was, en zijn opvliegendheid werd nog al eens door zijn vrouw opgewekt, waardoor de echtelieden herhaaldelijk onaangenaamheden hadden. De officier van justitie te Zierikzee is met den rechter-coiumissaris van strafzaken, benevens twee doctoren naar Bruinisse vertrokken tot onderzoek. Na een kort verhoor is de dader in arrest genomen. Hun 8-jarig zoontje is voorloopig bij den Burgemeester gehuisvest. Een 13-jarig knaapje van Voorl^jj. die aan den Haagweg op de in gang zijntte stoom tram wilde springen, had daarbij het ongeluk te struikelen eu ouder den achtersten wagen te geraken, met het ongelukkig gevolg, dat zijn rechterbeen werd afgereden en hij nog den zelfden avond overleed. Te Amsterdam heeft zekere H. P. op zijne vrouw, van wie hij sedert eenigen tijd gescheiden leefde, na eene vergeefsche poging om zich weer met haar te verzoenen, eenige revolverschoten gelost. Ernstig gewond, is zij aan de gevolgen overleden. Nabij het station Amersfoort is het lijk gevonden van een bejaarde vrouw. Vermoedelijk is zij door een der treinen overreden. Te Eeijenoord is een 14-jarige jongen in het ruim van een aldaar liggend stoomschip gevallen. Toen de dokter gehaald was, kon hij slechts den dood constateeren. Volgens de „Paris-Nouvelles" heeft Presi dent Kruger aan koningin Wilhelmina drie honderd brieven ter hand laten stellen uit Boeren-kringen in de Kaapkolonie, geschreven om haar geluk te wenschen met baar huwelijk. De onzekerheid omtrent het lot van het sedert 23 December te Amsterdam vermiste Naatje Krijuen, het dienstmeisje van de Heeren gracht, is opgeheven. Haar lijk is hedenmorgen opgehaald uit de Brouwersgracht. Aldaar bad sedert geruimen tijd een schuit gelegen, welke gisteren van plaats veranderd was. Men vermoedt," dat het lijk door die schuit belet is vroeger aan heer des huizes, keek zij dien kant uit maar met een jammerkreet vloog zij op en ijldb naar de borstwering. DaSr, onbeweeglijk en stil, lag hare geliefde meesteresde hond stond met opgeheven kop eu heftig kwispelenden staart naast haar, terwijl hij een woest gehuil liet hooren en naar het hoekvenster der boven verdieping keek, waaruit nog een klein rook wolkje in de kalme lucht omhoog kronkelde. In de donkere omlijsting van het venster zag men het witte hoofd van den grijsaard, en de loop van een revolver flikkerde in het zonnelicht. Het bloedige drama in de villa Falconieri, dat een ontzettend opzien baarde, had nog een vreeselijk naspel voor de rechtbank der Bo- meinsche gezworenen. De graaf was in zijn rolstoel in de gerechts zaal gebracht, waar bij onverschrokken de rechters en het publiek aankeek en daarna de oogen strak op het kleine wapen vestigde, waarmede hij de wreede daad bedreven had eu dat als zwijgende getuige van den moord op de tafel voor de jury lag. De aanklacht die tegen hem werd ingebracht en de rede van den de oppervlakte te komen, want uit den staat van ontbinding, waarin het verkeerde, was dui delijk op te maken, dat de dood reeds lang moet zijn ingetreden, zoodat daarmede alle ver moedens, als zou het meisje na den dag harer vermissing nog geleefd hehben, ongegrond zijn verklaard. Het lijk is door de politie met groote zorg, om het zoo weinig mogelijk van staat te doen veranderen, op het droge gebracht en naar het politie-bureau gedragen, en van daar, nadat het door de verwanten herkend was, ter beschikking gesteld van de Justitie, die het, voor de schouwing, naar het Wilhelmina-Gasthuis heeft doen ver voeren. Juist gisteren was W. Prenger, de man in wiens gezelschap het ongelukkige meisje het laatst gezien is, en die in verband met hare geheimzinnige verdwijning in hechtenis was, uit de gevangenis ontslagen. Thans is hij opnieuw gearresteerd. De bekende en populaire tooneelspeler, Willem van Zuijlen, is te Botterdam overleden, op 54-jarigen leeftijd. Zijti lijk werd gisteren onder een schat van bloemen naar Crooswijk gebracht, waar een groote menigte was bijeen gekomen om een laatste hulde te brengen aan den grooten kuustenaar, wiens heengaan alge meen betreurd wordt. Naar men meldt zal president Kruger aan H. M. de Koningin tijdeus haar verblijf te Amsterdam als huwelijksgeschenk aanbieden: een kostbaar zilveren inktstel met eene afbeelding van de «Gelderland", geheel in zilver en in alle bizonderheden van tuigaadje, bewapening, enz. in miniatuur voorgesteld, en varende op eene zilveren zee. Uil de baren verrijzen twee konings kronen, vormende de deksels van de beide inkt- houders en daartusschen, op een cartouche, het wapen der Zuid-Afrikaansche republiek gegraveerd. Te Leerdam geraakte het nachtjaponnetje van een 4 jarig meisje, dat bij de kachel stond in brand, terwijl de moeder uit was. Op het geschrei van het kind kwam een buurman, die de kleertjes bluschte, doch nog vóór de moeder thuis kwam was het kindje overleden. Te 's Hertogenbosch zijn twee jongens door het ijs gezakt en verdronken. De postbode van het station Waalwijk naar Kaatsheuvel, is Dinsdagavond door een onbekend gebleven persoon aangerand, die hem den postzak wilde ontnemen. De bode wist zich echter zóó flink te verdedigen, dat de aanrander met een bebloed hoofd het hazepad koos. Bij de politie is aangifte gedaan. In den Haag gaat het gerucht, dat H. M. de Koningin-Moeder binnenkort een operatie zal moeten ondergaan voor dezelfde kwaal, waaraan zij twee jaar geleden leed, en dat zij zich voor dat doel naar Bonn zal begeven. Het heet, dat deze operatie de oorzaak was, dat het huwelijk van Koningin Wilhelmina niet uitgesteld werd. Heldersche visschers hebben in het Mars diep de eerste voorjaarsharing gevangen, welke door hen te Nieuwediep werd aangebracht. Bij aankomst aan het slation Beurs te Botterdam van trein 7.19 uit de richting Dor drecht, werd Woensdagavond in een coupé 2e klasse gevonden het lijk van een heer, op de reis overleden. Volgens een op het lijk gevonden kilometerboekje, is het vermoedelijk dat van jhr. S. uit Maarssen. Het lijk is naar de alge meene begraafplaats overgebracht. Te Baarsdorp werd Dinsdag een boeren knecht, die een in den stal losgebroken koe wilde vastzetten, door het woeste beest tegen een schot gedrukt, met het gevolg, dat hij be wusteloos ineenzakte en een uur later den geest gaf. Te Heusden is een man bij het snoeien van een boom er uit gevallen, met het treurig gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Te Groningen is een 11-jarig meisje van de plank voor eeu schip gevallen eu verdronken. Nabij Weert speelden eenige kinderen met eeu oud pistool. Een der knapen legde aan en trok af, toen tot aller schrik een schot werd gehoord dat eeu 8-jarig knaapje in de borst trof. Het knaapje werd stervende in huis gedragen. verdediger hoorde hij schijnbaar met doffe on verschilligheid aan. Slechts toen de rechter hein vroeg,- of hij nog een opmerking aan het schitterende pleidooi had toe te voegen, dat al zijn verdiensten jegens het vaderland in een helder licht had gesteld en in het bijzonder gewezen had op zijn beklagenswaardigen lichaams toestand, die blijkbaar oorzaak was dat hij zijn bezinning verloren had, toen richtte hij zich met behulp van zijn stok op en bleef sidderend, doch in trotsche houding staan. „Mijn verdediger", begon hij met luider stemme, „heeft mij aanbevolen in de genade en het mededoogen der gezworenen, omdat ik de daad onmogelijk uit vrije beweging, en niet anders dan door een beklagenswaardige ver gissing zou hebben kunnen begaan. Ik zou van plan zijn geweest, weer te schieten op een der konijnen, waaraan ik mijn onschuldigeu hartstocht voor de jacht botvierde, doch mijn hand zou gebeefd en daardoor op die nood lottige wijze misgeschoten hebben, iets wat zeer verklaarbaar was door de koorts en de zwakte van mijn hoogen leeftijd. Welnu, mijne heeren, De keizer van Duitschland zou het zicijjn' erg aantrekken, dat zijn volk zoo van hem vera f vreemd is. Nu, daar is raad voor! Als hij maar] een beetje anders gaat doen dan tot heden. u(je Maar als men eerst eeuwige vriendschap slui:ge met iemand, die genoemd is de moordenaar opj g den troon, dus zoowat de grootste moordenaar,, n en later met de grootste roovers (statenrooverijj^ dan is het geen wonder, dat men het spreek^ woord op zoo iemand gaat toepassenWaar me»tte mee verkeert, daar wordt men mee geëerd. efe Te Ostende wordt in de laatste wekerflp door de sloepen zóóveel visch aangevoerd, datjkt men ze bij den viscbinijn moeilijk kan verkoopen.n 1 Een enkele sloep ving in drie dagen tijds voojEe 1065 francs aan visch. De prijzen zijn er daaiuv ook ongekend laag. feil In eeu kruitfabriek te Guildfort aijn dooiifkl een ontploffing vijf arbeiders gedood, en ver.rijfi scheiden huizen vernield. m Geen stad is er, waar de kindsheid meeijn verdorven is dan te Parijs, waar talrijke 13-anl jarige knapen reeds dieven, zelfs groote schefr^ men zijn. Woensdag speelden weder in en. in aanbouw zijnd huis eenige knapen om geld,*ln Eensklaps ontstond er twist, een hunner troll een revolver, een ander een mes. Een schot'eeI klonk aldra en een 12-jarige viel stervend neer;®8 terwijl de jonge misdadiger de vlucht nam. nJz Te Weeuen is op 47-jarigen leeftijd de®- ex-Koning Milan, vroeger Koning van Servië®- aan long-ontsteking overleden. Het is moeielijk van dezen man iets goeds ïiHfi zeggenhij was een plaag voor zijn tam'" fy eeu bezoeking voor Servië, een gevaar voJL^ Europa. Hem ontbrak niets dan moreelen zib,ttT want hij bezat groote bekwaamheden en in. f nemende manieren, ook kende hij Servië dooi Pi en door. Maar hij heeft in de 17 jaren vaeijks zijn regeering niets bereikt dan dat hij in drie«rc oorlogen verslagen werd en het rijk een schuldenlast bezorgde van 255,000 millioenfrancs'*" ZUID-AFRIKA. 'V. De Boeren zitten nog maar niet stil en deukenooi nog niet aan vredesluiten. Wel heeft zich eenP commissie gevormd om de vredes-onderhandelingen'oel te bevorderen, maar tot heden zonder het minste1"' gevolg; trouwens veel kans van slagen hebben deze lieden, bestaande uit onderworpen Boeren,'0^ niet, want hun voorzitter, Piet de Wet, broeder 6( van den ongrijpbaren aanvoerder Christiaan de j Wet, heeft zelf erkend dat er in Transvaal op t 't oogenblik 3 categorieën Boeren zijn, ui. l°.|n Zij die uit godsdienstige overtuiging tot hetfac einde toe zullen volhouden, denkende een Gode welgevallig werk te doen, 2°. Zij die opgezweept en'00 aangespoord worden door hunne aanvoerders en. 3°. Zij die niets meer te verliezen hebben. Slechts^ met de sub 2° genoemde Boeren zouden vredes- onderhandelingen tot iets leiden. Christiaan de Wet is bij Zanddrift de Oranje-lee rivier overgetrokken en zoodoende de Kaap- 1 kolonie binnengevalten en staat nu ten noordentijl van Philipstown, met het plan westwaarts op tcCoi rukken; wij wenschen hem een schitterende zegetocht toe 1 1 Als een staaltje van politieke opsnijderij, geven* c wij hier de verkorte text van een telegram uit^, Londen aan de N. B. C., handelende' over het geen de nieuwe Koning bij een zitting van het Fe Hoogerhuis omtrent den Zuid-Afrikaanschenbe oorlog in de troonrede zeide: „De oorlog in Zuid-Afrika is nog niet geheel geëindigd, inaar_ de hoofdsteden van den vijand en zijne voor naamste verbindingslijnen zijn in mijn bezit. Er zijn maatregelen genomen die, naar ik hoopm aan mijne troepen zullen mogelijk maken de'"' vijandelijke machten, die zich nog altijd verzetten, en afdoende te bestrijden. (Als het maar niet te j( laat was). Ik betreur levendig de verliezen aan mensckeulevens en de uitgaven voor de schat- er kist (die zeker wel het meestdie worden ge- eischt, door een nuttelooze guerilla, welke door partijgangers in het gebied der beide voor malige republieken (sic) wordt doorgezet. Hunne spoedige onderwerping is in hun eigen belang zeer te wenschen daar het mij, doordat dat j is gebeurd, onmogelijk zal zijn aan die koloniën de instellingen te schenken, die gelijke rechten n aan alle blanke bewoners en bescherming en u gerechtigheid aan de inlandsche bevolking zullen verzekeren." Wat zouden de Boeren het dan o toch naar hun zin krijgen, een echt „Dorado". Van het oostelijk oorlogsterrein komen de volgende berichten verneemt dan dat niets van dit alles het geval is. Ik wist zeer nauwkeurig waarop ik mikte, en ik wist ook waarom ik het deed. Deze vrouw, wier schoonheid en deugd mijn advocaat vol geestdrift heeft beschreven, had zich zwaar jegens mij vergrepen en mijne eer onherstelbaar beleedigd. Het eenige wat graaf Carlo was overgebleven het was zijn onbevlekte eer. Wanneer er nog verzachtende omstandigheden zijn te pleiten voor het vonnis, dat hij zelf voltrok, dan is het deze éénedat hij de vlek, die aan zijn eer kleefde, met eigen hand wilde I uitwisschen. Deze hand beeft nog niet. De heeren kunnen er zich zeiven van overtuigen, 'i dat de held van Lissa nog een schot kan doen, dat treft." Hij was, terwijl hij deze woorden sprak, op- gestaan en greep plotseling, met een kalme beweging, het wapen. In het volgende oogen blik viel hij, zonder een kreet te slaken, voor de jury neder. Hij had zichzclven in het hart getroffen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1901 | | pagina 2